25-TA-3117: Rīkojuma projekts (Dalība padomē, komisijā, darba grupā)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par starpinstitūciju darba grupu" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība
1.1. Pamatojums
Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Lai Latvijā nodrošinātu godīgas, demokrātiskas un caurskatāmas Saeimas vēlēšanas, nepieciešama vairāku institūciju iesaiste, kas rūpētos gan par fiziskās drošības, gan digitālās drošības risinājumiem. Mūsdienu tehnoloģiju pasaulē nelikumīgs saturs un dezinformācija var radīt maldīgu priekšstatu par vēlēšanām, politiskajām partijām un deputātu kandidātiem, tāpēc tiesībsargājošajām iestādēm un citiem partneriem ir jāspēj identificēt un novērst šādus riskus. Starpinstitūciju darba grupas pirms vēlēšanām veido vairākās Eiropas valstīs (Igaunija, Somija, Zviedrija, Nīderlande, Francija, Lielbritānija) neskatoties uz to, ka primāri atbildīga par vēlēšanu sagatavošanu un organizēšanu katrā valstī līdzīgi kā Latvijā ir viena institūcija vai ministrija.
1.2. Mērķis
Mērķa apraksts
Projekta mērķis ir izveidot starpinstitūciju darba grupu pirms 2026. gada Saeimas vēlēšanām, kura spētu identificēt un vadīt riskus drošai un demokrātiskai vēlēšanu norisei.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Pašreizējā situācija
Reizi četros gados oktobra pirmajā sestdienā notiek Saeimas vēlēšanas. Nākamās gaidāmas 2026. gadā. Vēlēšanu norisi noteic Satversme, Saeimas vēlēšanu likums un likums “Par Centrālo vēlēšanu komisiju”. Lai valstī nodrošinātu godīgas, demokrātiskas un caurskatāmas vēlēšanas, nepieciešama vairāku institūciju iesaiste, kas rūpētos gan par fiziskās drošības, gan digitālās drošības risinājumiem. Mūsdienu tehnoloģiju pasaulē nelikumīgs saturs un dezinformācija var radīt maldīgu priekšstatu par vēlēšanām, politiskajām partijām un deputātu kandidātiem, tāpēc tiesībsargājošajām iestādēm un citiem partneriem ir jāspēj identificēt un novērst šādus riskus. Starpinstitūciju darba grupas pirms vēlēšanām veido vairākās Eiropas valstīs (Igaunija, Somija, Zviedrija, Nīderlande, Francija, Lielbritānija) neskatoties uz to, ka primāri atbildīga par vēlēšanu sagatavošanu un organizēšanu katrā valstī līdzīgi kā Latvijā ir viena institūcija vai ministrija.
Pamatojoties uz 2025. gada 9. decembrī Ministru kabinetā izskatīto informatīvo ziņojumu "Par starpinstitūciju sadarbību ārēja apdraudējuma novēršanā Latvijas pašvaldību 2025. gada vēlēšanās" un tam pievienoto protokollēmumu (protokols Nr.51, 101. §. 3. punkts) nepieciešams ar Ministru kabineta rīkojumu izveidot starpinstitūciju darba grupu pirms 2026. gada Saeimas vēlēšanām.
Pamatojoties uz 2025. gada 9. decembrī Ministru kabinetā izskatīto informatīvo ziņojumu "Par starpinstitūciju sadarbību ārēja apdraudējuma novēršanā Latvijas pašvaldību 2025. gada vēlēšanās" un tam pievienoto protokollēmumu (protokols Nr.51, 101. §. 3. punkts) nepieciešams ar Ministru kabineta rīkojumu izveidot starpinstitūciju darba grupu pirms 2026. gada Saeimas vēlēšanām.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Lai Latvijā nodrošinātu godīgas, demokrātiskas un caurskatāmas Saeimas vēlēšanas, nepieciešama vairāku institūciju iesaiste, kas rūpētos gan par fiziskās drošības, gan digitālās drošības risinājumiem. Mūsdienu tehnoloģiju pasaulē nelikumīgs saturs un dezinformācija var radīt maldīgu priekšstatu par vēlēšanām, politiskajām partijām un deputātu kandidātiem, tāpēc tiesībsargājošajām iestādēm un citiem partneriem ir jāspēj identificēt un novērst šādus riskus.
Risinājuma apraksts
Pamatojoties uz 2025. gada 9. decembrī Ministru kabinetā izskatīto informatīvo ziņojumu "Par starpinstitūciju sadarbību ārēja apdraudējuma novēršanā Latvijas pašvaldību 2025. gada vēlēšanās" un tam pievienoto protokollēmumu nepieciešams ar Ministru kabineta rīkojumu izveidot starpinstitūciju darba grupu pirms 2026. gada Saeimas vēlēšanām.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Nē
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Nē
1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību
1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums
Vai tiks veikts?
Nē
1.6. Cita informācija
-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
Cita informācija
-
4. Tiesību akta projekta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
4.2. Cita informācija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
5.3. Cita informācija
Apraksts
-
6. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas un sabiedrības līdzdalības process
Sabiedrības līdzdalība uz šo tiesību akta projektu neattiecas
Jā
Skaidrojums
-
6.4. Cita informācija
-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas
Institūcijas
- Centrālā vēlēšanu komisija
- Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde
- Iekšlietu ministrija
- Tieslietu ministrija
- Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija
- Latvijas Valsts prezidenta kanceleja
- Ārlietu ministrija
- Patērētāju tiesību aizsardzības centrs
- ADMINISTRATĪVĀ APGABALTIESA
- Valsts digitālās attīstības aģentūra
- Valsts policija
- Administratīvā rajona tiesa
- Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs
- Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome
- Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome
- Valsts drošības dienests
- Satversmes aizsardzības birojs
- Kiberincidentu novēršanas institūcija CERT.LV
7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru
Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
Nē
-
2. Tiks likvidēta institūcija
Nē
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
Nē
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
Nē
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
Nē
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
Nē
-
8. Cita informācija
Nē
-
7.5. Cita informācija
-
8. Horizontālās ietekmes
8.1. Projekta tiesiskā regulējuma ietekme
8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.5. uz teritoriju attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.6. uz vidi
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.7. uz klimatneitralitāti
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.11. uz veselību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Tiks veicināta informatīvās vides drošības stiprināšana, dezinformācijas un manipulēta satura izplatības mazināšana, atbalstot sabiedrības jēgpilnu līdzdalību demokrātiskajos procesos - parlamenta vēlēšanās.
8.1.13. uz datu aizsardzību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.14. uz diasporu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.15. uz profesiju reglamentāciju
Vai projekts skar šo jomu?
-
8.1.16. uz bērna labākajām interesēm
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.2. Cita informācija
-
Pielikumi
