Anotācija (ex-ante)

22-TA-2250: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par zemes vienību piederību vai piekritību valstij un to nostiprināšanu zemesgrāmatā uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Zemes pārvaldības likuma 17. panta piektā daļa un pārejas noteikumu 11.punkts.
Ministru kabineta 2016.gada 29.marta noteikumu Nr.190 “Kārtība, kādā pieņem lēmumu par rezerves zemes fondā ieskaitīto zemes gabalu un īpašuma tiesību atjaunošanai neizmantoto zemes gabalu piederību vai piekritību” 8.punkts.
            Likuma „Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās" 2.pants, 4.1panta pirmā daļa, 8.panta sestā daļa.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Projekts paredz deviņas valstij piekritīgas zemes vienības, to domājamās daļas Daugavpils valstspilsētā, saglabāt valsts īpašumā un reģistrēt zemesgrāmatā uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Saskaņā ar Zemes pārvaldības likuma 17.panta piekto daļu, valstij un vietējām pašvaldībām pēc zemes reformas pabeigšanas piederošo un piekrītošo zemi izvērtē Ministru kabineta noteiktajā kārtībā divu gadu laikā pēc tam, kad Ministru kabinets izdevis rīkojumu par zemes reformas pabeigšanu attiecīgās vietējās pašvaldības administratīvajā teritorijā vai visās novada teritoriālā iedalījuma vienībās. Atbilstoši šā likuma pārejas noteikumu 11.punktam Ministru kabineta rīkojumu par šā likuma 17. panta pirmajā daļā minētajiem zemes gabaliem, kuri Ministru kabineta noteiktajā kārtībā izvērtēti un Valsts zemes dienesta publicētajā rezerves zemes fondā ieskaitītās un īpašuma tiesību atjaunošanai neizmantotās zemes izvērtēšanas sarakstā atzīmēti kā valstij piederoši vai piekrītoši, var izdot arī pēc šā likuma 17. panta piektajā daļā noteiktā termiņa.
Atbilstoši Ministru kabineta 2016.gada 29.marta noteikumu Nr.190 “Kārtība, kādā pieņem lēmumu par rezerves zemes fondā ieskaitīto zemes gabalu un īpašuma tiesību atjaunošanai neizmantoto zemes gabalu piederību vai piekritību” (turpmāk – Noteikumi Nr.190) 3.punktā noteiktajam Valsts zemes dienests sagatavo un publisko savā tīmekļvietnē sarakstu par rezerves zemes fondā ieskaitītajām zemes vienībām un zemes vienībām, kuras nav izmantotas īpašuma tiesību atjaunošanai (turpmāk – saraksts), tai skaitā par kopīpašumā esošajām domājamām daļām, kurām nav noteikta piederība vai piekritība, katrā administratīvajā teritorijā piecu darbdienu laikā pēc:
‑ Noteikumu Nr.190 spēkā stāšanās par visu to vietējo pašvaldību administratīvajām teritorijām vai novada pašvaldības teritoriālajām vienībām, par kurām Ministru kabineta rīkojums par zemes reformas pabeigšanu izdots līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai;
‑ Ministru kabineta rīkojuma izdošanas (pēc noteikumu Nr.190 spēkā stāšanās) par zemes reformas pabeigšanu attiecīgās vietējās pašvaldības administratīvajā teritorijā vai visās novada teritoriālā iedalījuma vienībās.
Ministru kabinets ir izdevis Ministru kabineta 2019.gada 4. septembra rīkojumu Nr. 430 “Par zemes reformas pabeigšanu Daugavpils pilsētā” https://likumi.lv/ta/id/309205-par-zemes-reformas-pabeigsanu-daugavpils-pilseta .
Ministru kabinetam, izdodot rīkojumu par zemes reformas pabeigšanu attiecīgajā administratīvajā teritorijā, tiek apliecināts, ka visi procesi attiecībā uz privātpersonu tiesībām iegūt zemi attiecīgajā administratīvajā teritorijā zemes reformas ietvaros ir pabeigti. Ja zemes reformas ietvaros zeme nebija piešķirta privātpersonām pastāvīgā lietošanā vai arī būves īpašniekam nebija tiesības iegūt zemi īpašumā saskaņā ar zemes reformas likumiem, tad šāda zeme ir ieskaitīta rezerves zemes fondā un piekrīt valstij vai pašvaldībai.
Finanšu ministrija, ievērojot Noteikumu Nr.190 5.punktā noteikto, ir izvērtējusi, kuras sarakstā norādītās zemes vienības, to domājamās daļas piekrīt vai pieder valstij un ir ierakstāmas zemesgrāmatā uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā saskaņā ar likumu “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” un izdarījusi sarakstā atzīmes par Daugavpils valstspilsētā norādītajām zemes vienībām, to domājamām daļām.
Par sarakstā norādītajām valstij piekritīgajām zemes vienībām, to domājamām daļām nepastāv strīds ar citām ministrijām un pašvaldību.
Atbilstoši Noteikumu Nr.190 8.1.apakšpunktā noteiktajam Valsts zemes dienests ir saņēmis šo noteikumu 7.1.3. apakšpunktā minēto sarakstu ar ministriju un pašvaldības izdarītajām atzīmēm no pašvaldībām, un savā tīmekļvietnē ir publiskojis izvērtēto gala sarakstu par Daugavpils valstspilsētu: https://www.vzd.gov.lv/lv/2019-gada-4-septembra-rikojums .
            Izpildot Ministru kabineta komitejas 2018.gada 11.jūnija sēdē (prot. Nr.21 2.# 2.p.) doto uzdevumu, Tieslietu ministrija izstrādāja Ministru kabineta noteikumu projektu “Grozījums Ministru kabineta 2016.gada 29.marta noteikumos Nr.190 “Kārtība, kādā pieņem lēmumu par rezerves zemes fondā ieskaitīto zemes gabalu un īpašuma tiesību atjaunošanai neizmantoto zemes gabalu piederību vai piekritību””. Ņemot vērā to, ka par projektu tika saņemti iebildumi, Tieslietu ministrija organizēja starpinstitūciju sanāksmi, kurā institūcijas vienojās, ka finanšu, administratīvo un laika resursu taupības nolūkos nav lietderīgi noskaidrot zemes vienību piederību uz 1940.gada 21.jūliju (arhīva izziņa); grozījumi noteikumos nav nepieciešami; turpmāk Ministru kabineta rīkojumu projektu sākotnējās ietekmes novērtējumu ziņojumos (anotācijās) nav nepieciešams norādīt konkrētu likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatā” 2.panta attiecīgās daļas apakšpunktu vai 4.1 panta pirmās daļas attiecīgu apakšpunktu. Anotācijā norādāms pamatojums, kāpēc ministrija attiecīgajā sarakstā ir izdarījusi atzīmi par attiecīgās zemes vienības piekritību valstij, vienlaikus kā zemes piekritības valstij tiesisko pamatojumu norādot likuma 2.pantu un 4.1 panta pirmo daļu.
            Ņemot vērā minēto, Finanšu ministrija ir sagatavojusi Ministru kabineta rīkojuma projektu „Par zemes vienību piederību vai piekritību valstij un to nostiprināšanu zemesgrāmatā uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā” (turpmāk – rīkojuma projekts), kas paredz rīkojuma projekta pielikumā minētās zemes vienības, to domājamās daļas Daugavpils valstspilsētā, saglabāt valsts īpašumā un reģistrēt tās zemesgrāmatā uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā, ņemot vērā to, ka tās piekrīt valstij saskaņā ar likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās" 2.pantu vai 4.1 panta pirmo daļu.

 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Rīkojuma projektā iekļauto zemes vienību raksturojums:

1. Zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 020 0010) 0,1400 ha platībā – Stiklu ielā 10B k-4, Daugavpilī.
Zemes vienībai Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā (turpmāk – NĪVKIS) noteikts statuss – „rezerves zemes fonds”.
Uz zemes vienības esošā būve (būves kadastra apzīmējums 0500 020 0401 002) – ietilpst nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr.0500 520 0007) – Stiklu iela 10B k-4, Daugavpilī, sastāvā. Īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 520 0007) – Stiklu ielā 10B k-4, Daugavpilī, nostiprinātas Daugavpils tiesas Daugavpils pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr.100000591133, uz juridiskas personas vārda, lēmuma datums: 16.07.2019.
Ņemot vērā, ka zemes reforma konkrētajā administratīvajā teritorijā ir pabeigta, būves īpašniekam šobrīd nav tiesību iegūt īpašumā zemes vienību saskaņā ar zemes reformas likumiem, kā arī to, ka nepastāv strīds ar citām ministrijām un pašvaldību par zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 020 0010) 0,1400 ha platībā – Stiklu ielā 10B k-4, Daugavpilī, un nav lietderīgi iegūt arhīva izziņu, lai iegūtu vēsturisko informāciju par nekustamo īpašumu, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 2.pantu vai 4.1panta pirmo daļu minētā zemes vienība piekrīt valstij.

2. Zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 020 0011) 0,0970 ha platībā – Stiklu ielā 10B k-3, Daugavpilī.
            Zemes vienībai NĪVKIS noteikts statuss – „rezerves zemes fonds”.
            Uz zemes vienības esošā būve (būves kadastra apzīmējums 0500 020 0401 003) ietilpst nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr.0500 520 008) Stiklu ielā 10B k-3, Daugavpilī, sastāvā. Īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 520 008) Stiklu ielā 10B k-3, Daugavpilī, nostiprinātas uz juridiskas personas vārda Daugavpils tiesas Daugavpils pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000591013, lēmuma datums: 16.07.2019.
Ņemot vērā, ka zemes reforma konkrētajā administratīvajā teritorijā ir pabeigta, būves īpašniekam šobrīd nav tiesību iegūt īpašumā zemes vienību saskaņā ar zemes reformas likumiem, kā arī to, ka nepastāv strīds ar citām ministrijām un pašvaldību par zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 020 0011) 0,0970 ha platībā – Stiklu ielā 10B k-3, Daugavpilī, un nav lietderīgi iegūt arhīva izziņu, lai iegūtu vēsturisko informāciju par nekustamo īpašumu, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 2.pantu vai 4.1panta pirmo daļu minētā zemes vienība piekrīt valstij.

3. Zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 025 0510) 0,0837 ha platībā – Mazajā Čiekuru ielā 3, Daugavpilī.
            Zemes vienībai NĪVKIS noteikts statuss – „rezerves zemes fonds”.
            Saskaņā ar NĪVKIS datiem visas uz zemes vienības esošās būves (būvju kadastra apzīmējumi 0500 025 0510 001, 0500 025 0510 002,  0500 025 0510 004 un 0500 025 0510 006) ietilpst (būvju) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr.0500 525 0503) Mazajā Čiekuru ielā 3, Daugavpilī, sastāvā. Īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 525 0503) Mazajā Čiekuru ielā 3, Daugavpilī, nostiprinātas uz fiziskas personas vārda Daugavpils tiesas Daugavpils pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000461363, lēmuma datums: 16.07.2009.
            Atbilstoši NĪVKIS datiem ēku (būvju) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr.0500 525 0503) Mazajā Čiekuru ielā 3, Daugavpilī, sastāvā esošā būve (būves kadastra apzīmējums 0500 025 0510 006) klasificējama kā mazēka, līdz ar to atbilstoši likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 19.panta pirmā daļā noteiktajam, tā zemesgrāmatā kā patstāvīgs īpašuma objekts nav ierakstāma.
Zemes vienība pēc Ministru kabineta rīkojuma pieņemšanas tiks atsavināta personai, kas uzsākot atsavināšanas procesu būs reģistrēta, kā uz zemes vienības esošo zemesgrāmatā reģistrēto būvju īpašnieks.
Ņemot vērā, ka zemes reforma konkrētajā administratīvajā teritorijā ir pabeigta, būvju īpašniekam šobrīd nav tiesību iegūt īpašumā zemes vienību saskaņā ar zemes reformas likumiem, kā arī to, ka nepastāv strīds ar citām ministrijām un pašvaldību par zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 025 0510) 0,0837 ha platībā – Mazajā Čiekuru ielā 3, Daugavpilī, un nav lietderīgi iegūt arhīva izziņu, lai iegūtu vēsturisko informāciju par nekustamo īpašumu, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 2.pantu vai 4.1panta pirmo daļu minētā zemes vienība piekrīt valstij.

4. 26/30 domājamās daļas no zemes vienības (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 025 0511) 0,0935 ha platībā – Mazajā Čiekuru ielā 1, Daugavpilī.
            Zemes vienībai NĪVKIS noteikts statuss – „rezerves zemes fonds”.
            Uz zemes vienības esošās būves (būvju kadastra apzīmējumi 0500 025 0511 001, 0500 025 0511 004, 0500 025 0511 007, 0500 025 0511 026, 0500 025 0511 027, 0500 025 0511 028, 0500 025 0511 029, 0500 025 0511 030 un 0500 025 0511 031) ietilpst zemesgrāmatā reģistrētā ēku (būvju) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 525 0504) Mazajā Čiekuru ielā 1, Daugavpilī, sastāvā. Īpašuma tiesības uz ēku (būvju) nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 525 0504) Mazajā Čiekuru ielā 1, Daugavpilī, nostiprinātas divām fiziskām personām 26/30 domājamo daļu apmērā Daugavpils tiesas Daugavpils pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000396493, lēmuma datums: 10.01.2009. Īpašuma tiesības uz atlikušajām 4/30 domājamām daļām no (būvju) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 525 0504) Mazajā Čiekuru ielā 1, Daugavpilī, nav nostiprinātas zemesgrāmatā.
            Atbilstoši NĪVKIS datiem ēku (būvju) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 525 0504) Mazajā Čiekuru ielā 1, Daugavpilī, sastāvā esošā būve (būves kadastra apzīmējums 0500 025 0511 029), klasificējama kā mazēka, līdz ar to atbilstoši likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 19.panta pirmā daļā noteiktajam, tā zemesgrāmatā kā patstāvīgs īpašuma objekts nav ierakstāma.
            Likuma "Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās" 2.panta otrās daļas 2.punkts un 4.1 panta pirmās daļas 4.punkts kā kritēriju izvirza, ka uz zemes vienības (tās domājamām daļām), ko plānots atzīt par piekritīgām valstij, jāatrodas fiziskai personai piederošai ēkai (būvei).
            Ņemot vērā, ka uz zemes vienības atrodas ēkas domājamās daļas, kas nav ierakstītas zemesgrāmatā, līdz ar to minētās zemes vienības atlikušās 4/30  domājamās daļas nevar tikt atzītas par piekritīgām valstij saskaņā ar likuma "Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās" 2.panta otrās daļas 2.punktu vai 4.1 panta pirmās daļas 4.punktu.
Zemes vienība pēc Ministru kabineta rīkojuma pieņemšanas tiks atsavināta personai, kas uzsākot atsavināšanas procesu būs reģistrēta, kā uz zemes vienības esošo zemesgrāmatā reģistrēto būvju īpašnieks.
Ņemot vērā, ka zemes reforma konkrētajā administratīvajā teritorijā ir pabeigta, būves kopīpašniekiem šobrīd nav tiesību iegūt īpašumā 26/30 domājamo daļu no zemes vienības saskaņā ar zemes reformas likumiem, kā arī to, ka nepastāv strīds ar citām ministrijām un pašvaldību par zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 025 0511) 0,0935  ha platībā – Mazajā Čiekuru ielā 1, Daugavpilī, un nav lietderīgi iegūt arhīva izziņu, lai iegūtu vēsturisko informāciju par nekustamo īpašumu, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 2.pantu vai 4.1panta pirmo daļu minētā 26/30 domājamā daļa no zemes vienības piekrīt valstij.
Uz zemes vienības esošā būvju īpašuma 4/30 domājamo daļu  tiesiskais valdītājs nav nostiprinājis zemesgrāmatā īpašuma tiesības, līdz ar to minētās zemes vienības atlikušās 4/30 domājamās daļas šobrīd nevar tikt atzītas par piekritīgām valstij saskaņā ar likuma "Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās", jo neizpildās noteiktais piederības kritērijs.

Saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likumu ir noteikta kārtība un tiesības ēku un būvju īpašniekiem iegūt īpašumā zemi atbilstoši viņiem piederošo ēku un būvju piederošām domājamām daļām Līdz ar to nav pamata neveikt īpašuma piederības noteikšanu tādā apmērā, par kuru nav nekādu tiesisku šķēršļu, tādējādi ļaujot arī privātpersonai attiecīgajā daļā izbeigt dalītā īpašuma attiecības vai īpašumu sakārtot.  
Vienlaikus informējam,  ka Finanšu ministrija (VNĪ)  uzsākusi darbības zemes vienību atlikušo domājamo daļu piederības noskaidrošanai, proti, pieprasīta informācija attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldībai ar lūgumu sniegt jebkādu tās rīcībā esošo informāciju par minēto būvju īpašumu valdītājiem un lietotājiem, kā arī informācijas noskaidrošanai vērsīsies arī citās valsts un pašvaldības institūcijās, kā arī, nepieciešamības gadījumā vērsīsies tiesā par juridiskā fakta konstatēšanu par zemes vienības domājamo daļu atzīšanu par bezīpašnieka lietu, kas piekritīga valstij saskaņā ar Latvijas Republikas Civillikuma 930.pantā noteikto.


5. Zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 028 0403) 0,0616 ha platībā – 3.līnijā 23, Daugavpilī.
            Zemes vienībai NĪVKIS noteikts statuss – „rezerves zemes fonds”.
            Uz zemes vienības esošās būves (būvju kadastra apzīmējumi 0500 028 0403 001, 0500 028 0403 002, 0500 028 0403 003, 0500 028 0403 004 un 0500 028 0403 005) ietilpst nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 528 0401) 3.līnijā 23, Daugavpilī, sastāvā. Īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 528 0401) 3.līnijā 23, Daugavpilī, nostiprinātas uz fiziskas personas vārda Daugavpils tiesas Daugavpils pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr.5687, lēmuma datums: 21.07.2010.
Ņemot vērā, ka zemes reforma konkrētajā administratīvajā teritorijā ir pabeigta, būvju īpašniekam šobrīd nav tiesību iegūt īpašumā zemes vienību saskaņā ar zemes reformas likumiem, kā arī to, ka nepastāv strīds ar citām ministrijām un pašvaldību par zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 028 0403) 0,0616 ha platībā – 3.līnijā 23, Daugavpilī, un nav lietderīgi iegūt arhīva izziņu, lai iegūtu vēsturisko informāciju par nekustamo īpašumu, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 2.pantu vai 4.1panta pirmo daļu minētā zemes vienība piekrīt valstij.

6. Zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 029 2727) 0,1455 ha platībā – Tērvetes ielā 20, Daugavpilī. 
            Zemes vienībai NĪVKIS noteikts statuss – „rezerves zemes fonds”.
            Atbilstoši informatīvajā izdrukā no NĪVKIS teksta datiem norādītajai informācijai uz zemes vienības atrodas  viena būve (kadastra apzīmējums 0500 029 2701 006), savukārt,  atbilstoši fiziski saistīto objektu izdrukā redzamajai informācijai, ka zemes vienība (ar  kadastra apzīmējumu 0500 029 2727) ir saistīta ar daļu no būves (būvju kadastra apzīmējumi 0500 029 2701 004) un daļu no būves ( ar kadastra apzīmējumu 0500 029 2701 006). Abas minētās būves ietilpst ēku (būvju) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 529 2702) Tērvetes ielā 20, Daugavpilī, sastāvā. Īpašuma tiesības uz ēku (būvju) nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 529 2702) Tērvetes ielā 20, Daugavpilī, nostiprinātas uz fiziskas personas vārda Daugavpils tiesas Daugavpils pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 10000012606, lēmuma datums: 01.08.2001.
Informācijas nesakritība NĪVKIS tiks precizēta veicot zemes vienības kadastrālo uzmērīšanu.
Ņemot vērā, ka zemes reforma konkrētajā administratīvajā teritorijā ir pabeigta, būvju kopīpašniekam šobrīd nav tiesību iegūt īpašumā zemes vienību saskaņā ar zemes reformas likumiem, kā arī to, ka nepastāv strīds ar citām ministrijām un pašvaldību par zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 029 2727) 0,1455 ha platībā – Tērvetes ielā 20, Daugavpilī, un nav lietderīgi iegūt arhīva izziņu, lai iegūtu vēsturisko informāciju par nekustamo īpašumu, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 2.pantu vai 4.1panta pirmo daļu minētā zemes vienība piekrīt valstij.

7. Zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 037 0627) 0,0606 ha platībā – Rubeņu ielā 7A, Daugavpilī. 
            Zemes vienībai NĪVKIS noteikts statuss – „rezerves zemes fonds”.
            Uz zemes vienības esošās būves (būvju kadastra apzīmējumi 0500 037 0627 001, 0500 037 0627 002, 0500 037 0627  003, 0500 037 0627 004 un 0500 037 0627  005) ietilpst ēku (būvju) nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 537 0613) Rubeņu ielā 7A, Daugavpilī, sastāvā. Īpašuma tiesības uz ēku (būvju) nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 537 0613) Rubeņu ielā 7A, Daugavpilī, nostiprinātas uz fiziskas personas vārda Daugavpils tiesas Daugavpils pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 10000097008, lēmuma datums: 06.11.2006.
Ņemot vērā, ka zemes reforma konkrētajā administratīvajā teritorijā ir pabeigta, būves īpašniekam šobrīd nav tiesību iegūt īpašumā zemes vienību saskaņā ar zemes reformas likumiem, kā arī to, ka nepastāv strīds ar citām ministrijām un pašvaldību par zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 037 0627) 0,0606 ha platībā – Rubeņu ielā 7A, Daugavpilī, un nav lietderīgi iegūt arhīva izziņu, lai iegūtu vēsturisko informāciju par nekustamo īpašumu, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 2.pantu vai 4.1panta pirmo daļu minētā zemes vienība piekrīt valstij.

8. Zemes vienība (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 037 0746) 0,0636 ha platībā – Pļavu ielā 2, Daugavpilī. 
            Zemes vienībai NĪVKIS noteikts statuss – „rezerves zemes fonds”.
            Uz zemes vienības esošās būves (būvju kadastra apzīmējumi 0500 037 0746 001, 0500 037 0746  002 un 0500 037 0746 003) ietilpst nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 537 0029) Pļavu ielā 2, Daugavpilī, sastāvā. Īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 537 0029) Pļavu ielā 2, Daugavpilī, nostiprinātas uz fiziskas personas vārda Daugavpils tiesas Daugavpils pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr. 100000557755, lēmuma datums: 14.07.2016.
            Atbilstoši NĪVKIS datiem uz zemes vienības atrodas arī nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 0500 537 0029) Pļavu ielā 2, Daugavpilī, sastāvā neietilpstošas būves (būvju kadastra apzīmējumi 0500 037 0746 004, 0500 037 0746 005, 0500 037 0746 006 un 0500 037 0746 007), uz kurām kā lietotājs reģistrēta fiziska persona. Īpašuma tiesības uz  būvēm (būvju kadastra apzīmējumi 0500 037 0746 004, 0500 037 0746 005, 0500 037 0746 006 un 0500 037 0746 007) nav nostiprinātas zemesgrāmatā.
Likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 19.panta pirmā daļa nosaka, ka zemesgrāmatā kā patstāvīgi īpašuma objekti nav ierakstāmas mazēkas, līdz ar to būvju - mazēku (būvju kadastra apzīmējumi 0500 037 0746 004, 0500 037 0746 005, 0500 037 0746 006 un 0500 037 0746 007) lietotāji neatbilst personām, kurām Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā noteiktas tiesības iegūt īpašumā zemi zem ēkām un zemes vienība pēc Ministru kabineta rīkojuma pieņemšanas tiks atsavināta personai, kas uzsākot atsavināšanas procesu būs reģistrēta, kā uz zemes vienības esošo zemesgrāmatā reģistrēto būvju īpašnieks.
            Ievērojot to, ka būves (būvju kadastra apzīmējumi 0500 037 0746 004, 0500 037 0746 005 un 0500 037 0746 006) ir klasificējamas kā mazēkas un ievērojot Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā publiskām personām uzlikto pienākumu lietderīgi rīkoties ar finanšu līdzekļiem un mantu, nebūtu samērīgi tērēt finanšu un administratīvos resursus, kas pārsniegtu minēto būvju kadastrālo vērtību, lai veiktu visas nepieciešamās darbības būvju demontāžai vai reģistrēšanai zemesgrāmatā.
            Saskaņā ar NĪVKIS datiem uz zemes vienības atrodas arī būve (būves kadastra apzīmējums 0500 037 0746 007), uz kuru īpašuma tiesības nav nostiprinātas zemesgrāmatā. Atbilstoši NĪVKIS datiem būve (būves kadastra apzīmējums 0500 037 0746 007) ir palīgēka - siltumnīca, ar kopējo platību 30 kv.m., nolietojums 40%, būves kadastrālā vērtība uz 01.01.2022. ir noteikta 288,- euro. Saskaņā ar NĪVKIS datiem nav informācijas par minētās būves pamatiem. Atbilstoši NIVKIS datiem minētās siltumnīcas lietotāja norādīta tā pati fiziskā persona, kas ir uz zemes vienības reģistrēto un arī divu nereģistrēto būvju attiecīgi īpašniece un lietotāja, līdz ar to pēc Ministru kabineta rīkojuma pieņemšanas VNĪ jau kā valsts zemes vienības pārvaldītāja lūgs minēto personu noformēt minētās būves tiesisko statusu. Ievērojot Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā publiskām personām uzlikto pienākumu lietderīgi rīkoties ar finanšu līdzekļiem un mantu, nebūtu samērīgi  tērēt finanšu un administratīvos resursus, kas pārsniegtu minētās būves kadastrālo vērtību, lai veiktu visas nepieciešamās darbības būvju demontāžai vai reģistrēšanai zemesgrāmatā.
Ņemot vērā, ka zemes reforma konkrētajā administratīvajā teritorijā ir pabeigta, būvju īpašniekam šobrīd nav tiesību iegūt īpašumā zemes vienību saskaņā ar zemes reformas likumiem, kā arī to, ka nepastāv strīds ar citām ministrijām un pašvaldību par zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 037 0746) 0,0636 ha platībā – Pļavu ielā 2, Daugavpilī, un nav lietderīgi iegūt arhīva izziņu, lai iegūtu vēsturisko informāciju par nekustamo īpašumu, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 2.pantu vai 4.1panta pirmo daļu minētā zemes vienība piekrīt valstij.

9. Zemes vienība bez adreses (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 039 0208) 0,0194 ha platībā –Daugavpilī. 
            Uz zemes vienības esošās būves daļa (būves kadastra apzīmējums 0500 039 0201 001) ietilpst nekustamā īpašuma (nekustamā īpašuma kadastra Nr.0500 039 0201), Daugavas ielā 111, Daugavpilī, sastāvā. Īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu (nekustamā īpašuma kadastra Nr.0500 039 0201), Daugavas ielā 111, Daugavpilī, nostiprinātas uz fiziskas personas vārda Daugavpils tiesas Daugavpils pilsētas zemesgrāmatas nodalījumā Nr.100000465298 , lēmuma datums:21.09.2020.
            Valsts akciju sabiedrībā “Valsts nekustamie īpašumi” (turpmāk–VNĪ) ir saņemts 2021.gada 6.septembra atsavināšanas ierosinājums no apbūves īpašnieka.
Ņemot vērā, ka zemes reforma konkrētajā administratīvajā teritorijā ir pabeigta, būvju īpašniekam šobrīd nav tiesību iegūt īpašumā zemes vienību saskaņā ar zemes reformas likumiem, kā arī to, ka nepastāv strīds ar citām ministrijām un pašvaldību par zemes vienību (zemes vienības kadastra apzīmējums 0500 039 0208) 0,0194 ha platībā – bez adreses, Daugavpilī, un nav lietderīgi iegūt arhīva izziņu, lai iegūtu vēsturisko informāciju par nekustamo īpašumu, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” 2.pantu vai 4.1panta pirmo daļu minētā zemes vienība piekrīt valstij.


 
Risinājuma apraksts
VNĪ attiecībā uz apbūvētajām zemes vienībām pilda Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā tai deleģēto uzdevumu – organizē valsts mantas atsavināšanas procesu un atsavina apbūvēto valsts zemi personām, kurām saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 4.panta ceturto daļu ir tiesības ierosināt to atsavināšanu. Ievērojot to, ka uz rīkojuma projektā iekļautajām valstij piekritīgajām zemes vienībām Daugavpils valstspilsētā atrodas privātpersonām piederošas ēkas, pastāv dalītā īpašuma tiesiskās attiecības starp zemes un būves īpašnieku. Pēc rīkojuma projekta pieņemšanas un zemes vienību ierakstīšanas zemesgrāmatā uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā, VNĪ uzsāks minēto zemes vienību, to domājamo daļu atsavināšanas procesu tiem būvju īpašniekiem, kuri ir iesnieguši vai iesniegs atsavināšanas ierosinājumu Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma noteiktajā kārtībā, pieņemot lēmumu par attiecīgās zemes vienības, tās domājamās daļas pārdošanu, tādējādi izbeidzot dalītā īpašuma tiesiskās attiecības un piespiedu nomas attiecības.
Rīkojuma projektā iekļautās zemes vienības, to domājamās daļas normatīvajos aktos noteiktā kārtībā tiks ierakstītas zemesgrāmatā uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā. Zemes vienību platības norādītas atbilstoši NĪVKIS norādītajai informācijai. Veicot zemes vienību kadastrālo uzmērīšanu, zemes vienību platības var tikt precizētas.
Personu dati apstrādāti, lai izpildītu uz Finanšu ministriju un VNĪ attiecināmu juridisku pienākumu – Rīkojuma projekta izstrādes un saskaņošanas procesā apliecinātu, ka Rīkojuma projektā iekļautās zemes vienības, to domājamās daļas saskaņā ar likuma „Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” normām ir piederošas vai piekrītošas valstij Finanšu ministrijas personā, pēc Rīkojuma projekta atbalstīšanas Ministru kabinetā pieprasītu apbūvētas zemes nomas maksu no apbūves īpašniekiem un izpildītu Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā tai deleģēto uzdevumu – organizēt valsts mantas atsavināšanas procesu un atsavināt apbūvēto valsts zemi personām, kurām saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 4.panta ceturto daļu ir tiesības ierosināt to atsavināšanu. Būvju īpašumu vēsturisko īpašnieku personas dati apstrādāti, tos iegūstot no zemesgrāmatas nodalījuma, kura noraksts nepieciešams Rīkojuma projekta izstrādei un virzībai. Zemesgrāmatu likuma 1.pants noteic, ka zemesgrāmatas ir visiem pieejamas un to ierakstiem ir publiska ticamība.
Rīkojuma projekts attiecas uz publiskās pārvaldes politikas jomu.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Ietekmes apraksts
Projektā risinātie jautājumi skar tiesību subjektus – privātpersonas, kuru īpašumā vai kopīpašumā esošās ēkas atrodas uz rīkojuma projektā minētajām zemes vienībām (to daļām) un kas var izmantot savas normatīvos aktos noteiktās tiesības un realizēt pirmpirkuma tiesības uz valstij piederošām domājamām daļām no zemes vienībām.
Juridiskās personas

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija

Rīkojuma projekta īstenošanai nav nepieciešami papildus līdzekļi no valsts vai pašvaldību budžeta.
Saskaņā ar VNĪ un Finanšu ministrijas 2020.gada 18.martā noslēgto Nekustamā īpašuma portfeļa pārvaldīšanas līgumu, kas Finanšu ministrijā reģistrēts ar Nr. 13.7-17/12/38, VNĪ apņēmusies nodrošināt nepieciešamo darbību veikšanu, tajā skaitā segt izdevumus, lai nodrošinātu valstij piekrītošo nekustamo īpašumu īpašumtiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Finanšu ministrija, VAS "Valsts nekustamie īpašumi"
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Atbilstoši Ministru kabineta 2009.gada 25.augusta noteikumu Nr.970 „Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 5.punktam sabiedrības līdzdalības kārtība ir piemērojama tiesību aktu projektu izstrādē, kas būtiski maina esošo regulējumu vai paredz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas.
Ņemot vērā, ka rīkojuma projekts neatbilst minētajiem kritērijiem, sabiedrības līdzdalības kārtība rīkojuma projekta izstrādē netiek piemērota. Projekts un tā anotācija būs publiski pieejami Tiesību aktu projektu publiskajā portālā Ministru kabineta tīmekļvietnē – sadaļā/Tiesību aktu projekti.
 

6.4. Cita informācija


Saskaņā ar Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 2. panta pirmo daļu un 3. panta pirmo daļu tiesību aktus publicē oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis”, tos publicējot elektroniski tīmekļvietnē www.vestnesis.lv .
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Finanšu ministrija
  • VAS "Valsts nekustamie īpašumi"

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija


Rīkojuma projekta izstrādes, saskaņošanas un pieņemšanas procesā personu datu apstrādes mērķis ir nodrošināt rīkojuma projekta atbilstību faktiskajai un tiesiskajai situācijai, nodrošinot rīkojuma izpildē iesaistīto pušu tiesiskās intereses.
          Personas datu apstrāde ir nepieciešama, lai apliecinātu, ka rīkojuma projektā iekļautās zemes vienības saskaņā ar likuma „Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” normām ir piederošas vai piekrītošas valstij Finanšu ministrijas personā, pēc rīkojuma pieņemšanas Ministru kabinetā pieprasītu apbūvētas zemes nomas maksu no apbūves īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem un izpildītu Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā VNĪ deleģēto uzdevumu – organizēt valsts mantas atsavināšanas procesu, ievērojot  Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 4.panta ceturtajā daļā minēto personu pirmpirkuma tiesības.
          Paskaidrojošie dokumenti, kuri satur personas datus, tiek nodoti šauram subjektu lokam - institūcijām, kas veic rīkojuma projekta un tā sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojuma (anotācijas) izvērtēšanu, Valsts kancelejai un Ministru kabineta locekļiem.
Pielikumi