Anotācija (ex-ante)

23-TA-713: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2006. gada 25. jūlija noteikumos Nr. 611 "Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Attīstības plānošanas dokuments
Apraksts
Projekts ir izstrādāts, lai īstenotu Plāna reto slimību jomā 2023. – 2025. gadam (apstiprināts ar Ministru kabineta 2022. gada 25. oktobra rīkojumu Nr. 774) (turpmāk – Plāns) 1.1. apakšpunktā ietverto pasākumu, kas paredz ieviest spinālās muskuļu atrofijas (turpmāk - SMA) skrīningu jaundzimušajiem, izmantojot DNS diagnostiku, kā arī smaga kombinēta imūndeficīta (turpmāk - SKID) skrīningu. Projekts paredz, ka jaundzimušo skrīninga ietvaros ārstniecības iestādes dzemdību nodaļā jaundzimušajam tiek paņemts skrīninga materiāls, kuru ārstniecības iestāde divu darbdienu laikā nogādā valsts sabiedrībā ar ierobežotu atbildību “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk – Bērnu klīniskā universitātes slimnīca) laboratorijā izmeklējuma veikšanai.
Likums “Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam”.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Projekta mērķis ir ieviest SMA un SKID skrīningu jaundzimušajiem, kā to paredz Plāns, lai rastu iespēju savlaicīgi diagnosticēt jaundzimušajam minētās retās slimības, tādējādi rodot iespēju nodrošināt šiem bērniem specifisku ārstēšanu, kā arī pilnveidot 2019. gadā ieviesto galaktozēmijas jaundzimušo skrīningu, nosakot enzīmu GALT jaundzimušajiem ar dzimšanas svaru zem 2000 gramiem vai jaundzimušajiem ar primāri paaugstinātiem kopējās galaktozes rādītājiem.  
Spēkā stāšanās termiņš
01.04.2023.
Pamatojums
Saskaņā ar likumu "Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024., 2025. gadam" apstiprinātajiem valsts budžeta dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem līdzekļiem, kas piešķirti Veselības ministrijas veselības aprūpes nodrošināšanas programmai, noteikumu projekts stāsies spēkā 2023. gada 1. aprīlī.

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
1) Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021. - 2027. gadam (turpmāk – Pamatnostādnes) iezīmē retās slimības (turpmāk - RS) kā vienu no septiņām galvenajām prioritātēm nākamajiem septiņiem gadiem, gan, lai aizsargātu indivīda veselību, gan arī palīdzētu indivīdam ilgāk dzīvot ar labu veselību. Reta slimība ir tāda, kuru sastop retāk nekā vienam uz diviem tūkstošiem iedzīvotāju. Šobrīd Eiropas Savienībā (turpmāk – ES) atklāto RS skaits ir vairāk nekā seši tūkstoši, un dzīves laikā retā slimība attīstās 6 līdz 8 % iedzīvotāju. Lai gan katrai atsevišķai RS ir maza izplatība, ar tām kopumā slimo 27 līdz 36 miljoni ES iedzīvotāju. Vairākums no viņiem slimo ar tādām RS, kuras skar vienu no 100 000 cilvēku vai pat mazāk. Līdz ar to šie cilvēki ir īpaši izolēti un neaizsargāti. RS būtiski izmaina pacientu dzīves kvalitāti, vairākumā gadījumu radot smagus un hroniskus veselības traucējumus. Saslimšanas pirmie simptomi var parādīties jebkurā cilvēka dzīves posmā no dzimšanas līdz sirmam vecumam. Apmēram 70% no Retām slimībām ir ģenētiskas un aptuveni 80% simptomi parādās bērnu vecumā. Palielinot no valsts budžeta apmaksājamo laboratorisko izmeklējumu skaitu RS pacientiem, ir paplašināts jaundzimušo skrīnings, līdz ar ko šobrīd, atbilstoši Ministru kabineta 2006. gada 25. jūlija noteikumos Nr. 611 „Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība” (turpmāk – Noteikumi Nr. 611) noteiktajam, jaundzimušo skrīnings tiek veikts uz sešām pārmantojamām slimībām (fenilketonūrija, iedzimta hipotireoze, iedzimta virsnieru garozas hiperplāzija, galaktozēmija, cistiskā fibroze un biotinidāzes deficīts).  Paplašināts jaundzimušo skrīnings sešām slimībām tika uzsākts 2019. gada 1. jūlijā. Pēdējo četru gadu laikā reta slimība jaundzimušo skrīningā ir atklāta 58 bērniem, kas ļāvis ievērojami uzlabot prognozi un pat novērst pārragru nāvi.
  2019 2020 2021 2022
Fenilketonūrija 2 4 2 5
Iedzimta hipotireoze 8 5 6 5
Cistiskā fibroze 1 5 1 1
Biotinidāzes deficīts 0 1 1+2 0
Galaktozēmija 0 0 0 0
21. hidroksilāzes deficīts 1 1 3 2
Spinālā muskuļu atrofija (pilotprojekts)* - - 2 (1) 0

Skrīninga rezultātā atklātie RS gadījumi norāda uz tā nozīmīgo lomu RS diagnostikā. Skrīninga ietvaros tiek diagnosticēta RS, bet apmācību procesā ārstiem nodrošinātās zināšanas ļauj savlaicīgi uzsākt RS pacientu aprūpi un ārstēšanu, kā arī sniegt atbalstu pacientu vecākiem. Ģenētikas nozares speciālisti papildus esošajiem skrīningiem ierosinājuši paplašināt jaundzimušo ģenētiski iedzimto slimību skrīningu ar diviem jauniem izmeklējumiem agrīnai ārstējamu patoloģiju ārstēšanai – SMA un SKID. Ņemot vērā jaundzimušo skrīninga lomu un pozitīvo pieredzi, Plānā paredzēts paplašināt izmeklējumu grozu nākamajā plānošanas periodā, uzsākot SMA un SKID skrīningu jaundzimušajiem, kas dod iespēju sākt savlaicīgu ārstēšanu vēl pirms slimības simptomu parādīšanās. Rīgas Stradiņa universitātes Molekulārās ģenētikas zinātniskajā laboratorijā tiek īstenots pētniecības projekts, lai ieviestu SMA diagnostiku jaundzimušo skrīninga izmeklējumos. Ar vecāku piekrišanu, izmantojot to pašu asins paraugu, kas paņemts jaundzimušo skrīninga ietvaros, iespējams veikt ģenētiskās analīzes, lai noteiktu vai mazulim ir risks saslimt ar SMA. Uz 2023. gada 16. martu minētās RS diagnostika tika īstenota gandrīz 25 704  jaundzimušo, un SMA diagnoze tika apstiprināta trijos gadījumos. (M.Auzenbaha et al, daļēji publicēti dati). Pamatojoties uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas sniegtajam skaidrojumam, paredzētais skrīnings ir kombinēts skrīnings divām patoloģijām (SMA un SKID). Latvijā ik gadu apmēram diviem jaundzimušajiem tiek diagnosticēta SMA. Šobrīd ir izstrādāti un apstiprināti lietošanai efektīvi medikamenti, un, ja terapija ir uzsākta savlaicīgi - pirms simptomu parādīšanās, ir iespējama simptomu attīstības samazināšanās vai to novēršana pilnībā. Kā otra skrīningā iekļautā nosakāmā patoloģija ir SKID, un tā savlaicīga diagnostika un ārstēšana (cilmes šūnu transplantācija) glābj bērnu no letāla slimības iznākuma, kurš lielai daļai neārstētu pacientu notiek līdz 1 gada vecumam.
Šobrīd visā pasaulē arvien aktīvāk tiek ieviesta skrīninga programma SKID noteikšanai, kas ietver sevī veselu slimību grupu, kuru attīstību nosaka ģenētiska izmaiņa vienā no vairāk nekā divdesmit dažādiem gēniem. Minētā skrīninga ietvaros ir iespējams atklāt deviņpadsmit citas patoloģijas, kuras var saistīties ar imūndeficītu (biežākais no tiem 22q delēcija, kombinēts imūndeficīts, ataksija- teleangiektāzija, arī Dauna un Edvardsa sindroms), kā arī tranzitoru imūndeficītu, kam nepieciešama rūpīgu novērošanu. Ieviešot skrīningu uz SKID, minētajiem bērniem varētu tikt nodrošināta savlaicīga slimības ārstēšana, kas mazinātu negatīvu ilgtermiņa seku iespējamību vai novērstu šīs sekas. Ņemot vērā, ka Latvijā šāds skrīnings nav veikts, ir grūti prognozēt sagaidāmo imūndeficītu biežumu. Bērnu speciālisti, pamatojoties uz zinātniskajā literatūrā pieejamajiem datiem, norāda, ka Latvijā prognozējami būtu apmēram divi jaunpiedzimuši bērni gadā ar T šūnu patoloģiju.

2) 2019. gada jūlijā paplašinātā jaundzimušo skrīninga ietvaros tika veikta galaktozes noteikšana. Bērnu speciālisti praksē konstatēja, ka minētais skrīnings ir pilnveidojams, lai novērstu skrīninga iespējamos viltus rezultātus, kā arī varētu savlaicīgi nodrošināt atbilstošu ārstēšanu tiem jaundzimušajiem, kuriem patoloģija ir atklāta.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
1) Lielākā daļa no iedzimtajām augļa attīstības anomālijām un pārmantotām vielmaiņas slimībām ir atsevišķas patoloģijas, ko diagnosticē, veicot ģenētiskus izmeklējumus. Bieži vien bērns tiek agrīni izrakstīts no dzemdību nodaļas uz mājām, un diagnoze noskaidrojas tikai tad, kad organismā ir jau notikušas neatgriezeniskas izmaiņas, kad adekvāta ārstēšana vairs nespēj dot vēlamo rezultātu. Agrīnai diagnostikai un ārstēšanas uzsākšanai ir noteicošā loma jautājumā par bērna izdzīvošanu vai turpmāko attīstību. Bērni, kuriem diagnosticē SMA, šobrīd saņem valsts apmaksātu terapiju, atbilstoši terapijas uzsākšanas kritērijiem, taču, ja simptomi jau ir attīstījušies, agrāko funkciju atgūt nav iespējams. Tādējādi, minētajiem bērniem attīstās kustību traucējumi, kā arī vismaz viens no vecākiem ir spiests būt par pilna laika bērna aprūpētāju bērnam, kuram tiek maksāti pabalsti no sociālā budžeta, līdz ar ko vienam no bērna vecākiem nav iespēju iekļauties darba tirgū. Nodrošinot jaundzimušo skrīningu SMA noteikšanai, iepriekš dziļai invaliditātei un priekšlaicīgai nāvei nolemtie pacienti var izaugt par klīniski veseliem cilvēkiem ar labu dzīves kvalitāti, potenciāli nodokļus maksājošiem cilvēkiem. SKID ir retu iedzimtu slimību grupa ar augstu letāla iznākuma risku, un šobrīd netiek nodrošināta tā veikšana par valsts budžeta līdzekļiem. Savlaicīgi nodrošinot atbilstošu specifisku ārstēšanu  - cilmes šūnu transplantāciju bērniem ar SKID, izdzīvošanas rādītājs palielinātos līdz 92%. Vizuāli bērni ar SKID neatšķiras no veseliem bērniem, bet ir uzņēmīgi pret infekcijām. Visbiežāk bērniem ar SKID ir konstatēta pneimoniju, sēnīšu infekcijas, tuberkuloze, caureja, sepse, osteomielīts, liesas nekroze. Kopumā Latvijā SKID ir diagnosticēts 19 bērniem, no kuriem 15 (78%) ir miruši. 13 no mirušajiem bērniem bērni nesaņēma cilmes šūnu transplantāciju vēlīnas diagnostikas dēļ. 2 bērni mira 1-2 mēnešu laikā pēc cilmes šūnu transplantācijas.
2) Uzsākot paplašinātā jaundzimušo skrīninga ietvaros kopējās galaktozes noteikšanu 2019. gadā, bērnu speciālisti konstatēja, ka izmeklējums būtu pilnveidojams, nodrošinot enzīma GALT aktivitātes noteikšanu jaundzimušajiem ar dzimšanas svaru zem 2000g vai jaundzimušajiem ar primāri izmainītiem galaktozes rādītājiem, lai samazinātu viltus pozitīvo gadījumu skaitu, kas ir īpaši būtiski, jo galaktozēmijas galvenā ārstēšanas metode jaundzimušajiem ir pārtraukt zīdīšanu. Gadījumā, ja rezultāts ir viltus pozitīvs, tas rada būtisku stresu vecākiem, īpaši bērna mātei. Pastāv risks, ka zīdīšanu pēc tam neizodas atjaunot. GALT aktivitāti  nepieciešams noteikt, gadījumos, ja paaugstināts kopējās galaktozes līmenis, ko var ietekmēt arī skrīninga ņemšanas laiks pret bērna barošanas laiku un gadījumos, ja  jaundzimušais dzimis priekšlaicīgi ar svaru, kas mazāks par 2000 g, kad galaktozes līmenis nav objektīvi izvērtējams.
Risinājuma apraksts
1) Projekts paredz paplašināt jaundzimušo skrīningu ar skrīningu SMA un SKID noteikšanai. Plānots, ka skrīningam nepieciešamā materiāla paņemšana jaundzimušajam tiks veikta dzemdību palīdzības iestādē 48 – 72 stundas pēc dzimšanas. Pirms dzīves 48. stundas paraugs ņemams slimiem un priekšlaikus dzimušiem jaundzimušajiem. Savukārt, jaundzimušo skrīningu izmeklējumi tiks veikti Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, saskaitot T-šūnu receptoru ekscīzijas lokusus (TREC) un veicot gēna SMN1 delēcijas ģenētisko jeb DNS diagnostiku sausa asins piliena paraugos.
Aptuvenais skrīninga rezultātu saņemšanas laiks ir bērna desmitā dzīves diena (dažādu apstākļu ietekmē skrīninga rezultāta saņemšanas laiks variē no septītās līdz piecpadsmitajai dzīves dienai, ja laboratorija skrīninga paraugu ir saņēmusi bez novēlošanās plānoto divu darba dienu laikā). Aizkavējoties piegādei, aizkavējas terapijas uzsākšana, kas bērnam ir dzīvībai bīstami. Agrīni diagnosticējot SKID, būs iespējams nodrošināt jaundzimušajam savlaicīgu ārstēšanu – cilmes šūnu transplantāciju, kuru vēlams veikt bērnam līdz 3,5 mēnešu vecumam. Pacientiem ar SMA tiks uzsākta agrīna terapija saskaņā ar BKUS speciālistu izstrādāto algoritmu. Minēto izmeklējumu veikšana ir paredzēta arī Noteikumu Nr. 611 1. pielikumā, papildinot šī pielikuma tabulas 13. un 14. punktu.
2) Ņemot vērā to, ka Latvijā ir veiksmīga pieredze galaktozēmijas ārstēšanā, kā arī terapija ir pieejama jau šobrīd, Projekts paredz galaktozēmijas skrīninga ietvaros papildus iekļaut metodi enzīma GALT aktivitātes noteikšanai jaundzimušajiem ar dzimšanas svaru zem 2000g vai jaundzimušajiem ar primāri izmainītiem galaktozes rādītājiem, lai presimptomātiski identificētu pacientus ar galaktozēmiju, novērstu mirstību un samazinātu ilgtermiņa veselības problēmas, uzsākot agrīnu ārstēšanu, izslēdzot no uztura galaktozi saturošus produktus. Minētās izmaiņas novērsīs neārstētu gadījumu iespējamību, jo neārstētos gadījumos jaundzimušajam parādās simptomi, sākot ar svara zudumu, vemšanu, diareju, letarģiju un hipotoniju, vēlāk pievienojas arī katarakta, hepatomegālija, dzelte, koagulācijas traucējumi un septicēmija, kas noved pie jaundzimušā nāves. Agrīna diagnostika un ārstēšana pirmās līdz pirmo divu dzīves nedēļu laikā ar laktozi un galaktozi nesaturošu uzturu samazina aknu mazspējas un nāves risku. 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Jaundzimušie un viņu vecāki, ārstniecības personas, kuras veiks parauga paņemšanu skrīninga ietvaros.
Ietekmes apraksts
      Projekts ietekmēs jaundzimušos, kuriem jaundzimušo skrīninga ietvaros tiks veikta manipulācija un viņu vecākus, kurus Bērnu klīniskās universitātes speciālisti informēs par turpmākās rīcības nepieciešamību.
     Manipulācija netiek mainīta, un tiks nodrošināta tāpat kā līdz šim, veicot papildu analīzi asins paraugiem, kuri tiek ņemti jau šobrīd.
Juridiskās personas
  • Projekts ietekmēs ārstniecības iestādes, kuras nodrošina dzemdību palīdzības pakalpojumus, un Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu.
Ietekmes apraksts
Ārstniecības iestādes, kuras nodrošina dzemdību palīdzības pakalpojumu sniegšanu, skrīninga ietvaros veiks parauga paņemšanu un nogādāšanu Bērnu kliniskā universitātes slimnīcā izmeklējumu veikšanai.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Ņemot vērā, ka Noteikumi Nr. 611 paredz deleģēt ārstniecības personām kārtību, kādā veicamas medicīniskās manipulācijas, tai skaitā, izmeklējumi, anotācijā nav iekļauta finansiālā  ietekme uz valsts budžetu. Noteikumu projektā iekļauto tiesību normu finansiālā ietekme uz valsts budžetu, t.i. 2023.gadam un turpmāk ik gadu 254 019 euro apmērā, norādīta Ministru kabineta noteikumu projekta “Grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 28. augusta noteikumos Nr. 555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība” anotācijā (Nr.23-TA-589).
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
VSIA Bērnu klīniskā universitātes slimnīca
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projektā iekļautās tiesību normas nodrošinās SMA un SKID patoloģiju savlaicīgu diagnosticēšanu un ārstēšanu, tādējādi glābjot bērnu ar iedzimtām patoloģijām veselību un dzīvību. Vienlaikus tiks pilnveidots 2019. gadā ieviestais galaktozēmijas jaundzimušo skrīnings, nosakot enzīmu GALT jaundzimušajiem ar dzimšanas svaru zem 2000 gramiem vai jaundzimušajiem ar primāri paaugstinātiem kopējās galaktozes rādītājiem, tādējādi novēršot viltus skrīninga rezultātu iespējamību.  

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi