Anotācija (ex-ante)

23-TA-1110: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.6. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju" 4.3.6.4. pasākuma "Atbalsta instrumentu izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" pirmās kārtas īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts “Ministru kabineta noteikumi par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.6. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju” 4.3.6.4. pasākuma „Atbalsta instrumentu izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai” pirmās kārtas īstenošanas noteikumi” (turpmāk – TA projekts) ir Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) iniciatīva un izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021. - 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma[1] 19. panta 6. un 13. punktu.


[1] Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/331743-eiropas-savienibas-fondu-2021-2027-gada-planosanas-perioda-vadibas-likums
 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
TA projekta mērķis ir noteikt normatīvo regulējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. -2027. gadam (turpmāk – programma) 4.3.6. specifiskā atbalsta mērķa (turpmāk – SAM) “Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju” 4.3.6.4. pasākuma „Atbalsta instrumentu izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai” pirmajai kārtai (turpmāk – 4.3.6.4. pasākums).
 
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādņu 2022.–2027.gadam[1] (turpmāk – Pamatnostādnes) virsmērķis paredz attīstīt bērniem, jauniešiem un ģimenēm atbalstošu sabiedrību, kas veicina ģimeņu labklājību, veselīgu attīstību, vienlīdzīgas iespējas un nabadzības un sociālās atstumtības risku mazināšanu bērniem, jauniešiem un ģimenēm, kā arī agrīnās intervences attīstību valsts kopīgai izaugsmei. Pamatnostādņu 1.3. rīcības virziens “Visa veida vardarbības izskaušana” iezīmē, ka vardarbība nav atsevišķu indivīdu problēma. Vardarbība ir cilvēktiesību pārkāpums, kas rada negatīvas sekas ne tikai cietušajam, bet arī apkārtējiem, un skar visu sabiedrību. Tādēļ tā ir valsts un ikviena indivīda atbildība un pienākums – mazināt un novērst visa veida vardarbību sabiedrībā.
Situācijas apkopojumā par vardarbību pret sievietēm un bērniem Latvijā[2] secināts, ka sabiedrības un speciālistu vidū pastāv augsta tolerance pret vardarbību ģimenē, informētības līmenis par iespējām saņemt palīdzību, kā arī uzticības līmenis speciālistiem un atbalsta sistēmai ir zems, kas neveicina cietušo ziņošanu par notikušo un vēršanos pēc atbalsta. Sabiedrības augstais tolerances līmenis pret vardarbību apgrūtina laicīgi līdzcilvēkiem atpazīt un rīkoties vardarbības risku gadījumā. Vardarbība ģimenē ir fizisko, seksuālo, verbālo, emocionālo un ekonomisko aizskārumu cikls, kas atkārtojas arvien biežāk un kas tiek izmantots partneru (laulāto, draugu) vidū vai no citu tuvinieku (pieaugušo bērnu u.c. tuvinieku) puses, lai upuri kontrolētu un iegūtu un noturētu varu pār to. Latvijai raksturīga visai augsta (virs vidējiem Eiropas Savienības (turpmāk – ES) rādītājiem) vardarbības pret sievietēm izplatība un augsta tolerance pret vardarbību gan sabiedrībā kopumā, gan speciālistu vidū. Pētījumi liecina[3], ka Latvijā aptuveni katra trešā sieviete savā dzīves laikā ir cietusi no vardarbības ģimenē. Turpretī vīrieši pamatā cieš no vardarbības ārpus partnerattiecībām. Pastāv plaisa starp to cilvēku skaitu, kuri saskārušies ar vardarbību un to cilvēku skaitu, kuri saņēmuši rehabilitāciju vai atzīti kā cietuši no vardarbības, vai sodīti par vardarbīgu rīcību, kas liecina, ka vardarbības novēršanas pasākumus izmanto neliela daļa no tiem, kuri ikdienā saskaras ar vardarbību.
Vardarbība pret bērnu ir bērnu tiesību pārkāpums, kurš var veidot paliekošas fiziskas un emocionālas traumas. Vardarbība pret bērnu ietver visu veidu fiziska vai emocionālu cietsirdību, seksuālu izmantošanu, pamešanu novārtā vai cita veida izturēšanos, kas apdraud vai var apdraudēt bērna veselību, dzīvību, attīstību vai pašcieņu. Katru gadu aptuveni 2 000 no vardarbības cietuši bērni saņem atbalstu sociālās rehabilitācijas formā, tomēr tā ir tikai daļa no visiem no vardarbības cietušajiem bērniem. Aizvien biežāk medijos dzirdam par vardarbību ne tikai pret bērnu, bet arī par vardarbību starp nepilngadīgajām personām. Vardarbība pret bērnu un vardarbība bērnu starpā ir problēma, par kuru nepieciešams atklāti runāt un to risināt. Pasargājot bērnus no vardarbības ir iespējams veidot veselīgāku un laimīgāku sabiedrību.
Latvijā, diemžēl pastāv izteikta cietušā vainošana (piemēram, vairāk nekā puse respondentu[4] uzskata, ka sievietes pašas izprovocē vardarbību) un ir visai izplatīti mīti par vardarbību, piemēram, katrs trešais uzskata, ka sievietes bieži izdomā vai pārspīlē apgalvojumus par izvarošanu. No vardarbības cietušajām sievietēm saņemt nepieciešamo palīdzību traucē ne tikai sabiedrības attieksme, bet arī informācijas trūkums par atbalsta pakalpojumiem – tikai puse no iedzīvotājiem zina par atbalsta dienestiem sievietēm, kuras cietušas no vardarbības ģimenē.
Kaut arī šobrīd tiek īstenoti vairāki valsts finansēti atbalsta pasākumi (piemēram, sociālās rehabilitācijas pakalpojumi dažādām mērķa grupām) un nevalstisko organizāciju (turpmāk – NVO) nodrošināti pasākumi ar mērķi mazināt vardarbību ģimenē, pašlaik no vardarbības cietušo atbalsta ekosistēma ir sadrumstalota un neskaidra, un, lai ekosistēma darbotos vardarbības novēršanai un mazināšanai, nepieciešama institucionāli saskaņota un uz personu orientēta atbalsta sistēma, mazinot atbalsta sistēmas sadrumstalotību.
Kopumā esošā rīcībpolitika vardarbības novēršanai Latvijā ir vērtējama kā reaģējoša nevis proaktīva, lielāku uzmanību pievēršot vardarbības atpazīšanas un atklāšanas veicināšanai, kā arī rehabilitācijas sniegšanai[5]. Vismazāk uzmanības ir pievērsts vardarbības prevencei, kam ilgtermiņā ir būtiska loma vardarbības mazināšanā un izskaušanā.


[1] Pieejams: https://www.vestnesis.lv/op/2022/252.1

[2] Vardarbība pret sievietēm un bērniem Latvijā, 2019; pieejams: https://www.antropologija.lu.lv/fileadmin/user_upload/lu_portal/projekti/antropologija/Statistikas_zinojums_2020.pdf

[3] Ziņojums “The 3rd General Report on the activities of the Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence (GREVIO)”; pieejams: https://rm.coe.int/prems-055022-gbr-2574-rapportmultiannuelgrevio-texte-web-16x24/1680a6e183

[4] Informatīvais ziņojums par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē gadījumiem, to izplatību un dinamiku 2016. gadā, 2018; pieejams: https://www.lm.gov.lv/lv/media/2116/download

[5] Ģimenes valsts politikas pamatnostādņu 2011. – 2017.gadam ex–post novērtējums; pieejams: https://www.lm.gov.lv/lv/media/4513/download
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Pēdējā gada laikā ir būtiski pieaudzis konstatēto vardarbības gadījumu skaits, piemēram, pēc Valsts policijas datiem 2022. gadā ir sniegti 3 957 ziņojumi par vardarbības gadījumiem ģimenē, kas ir par 7,7 % vairāk kā 2021. gadā (3 673 ziņojumi). 2022. gadā tiesas ir lēmušas par pagaidu aizsardzību pret vardarbību 1 124 gadījumos, kas ir par 15% vairāk kā 2021. gadā (977 tiesas lēmumi). Valsts sociālās rehabilitācijas pakalpojumus 2022. gadā saņēma 726 no vardarbības cietušas pilngadīgas personas, kas ir par 1,7% vairāk kā 2021. gadā (714 personas), un 2 058 no vardarbības cietuši bērni, kas ir par 15 % vairāk kā 2021. gadā (1 785 bērni).
Situācijas apkopojumā par vardarbību pret sievietēm un bērniem Latvijā[1] secināts, ka Latvijā kopumā pastāv augsta sabiedrības tolerance pret vardarbību. Galvenie izaicinājumi un problēmas vardarbības mazināšanā ir sabiedrības un speciālistu prasme atpazīt vardarbības riskus, sniegt piemērotu atbalstu, kā arī vecāku un bērnu izpratnes trūkums par vardarbības izskaušanas nozīmīgumu, lai nākamajās paaudzēs bērni augtu ģimenēs, kur vardarbīgas audzināšanas metodes ir izskaustas, kā arī partneri savlaicīgi izslēgtu vardarbības riskus ģimenē. Trūkst atbalsta un izglītojošu pasākumu speciālistiem (veselības aprūpes, sociālo dienestu, tiesībsargājošo iestāžu darbinieku, pedagogu u.c. speciālistiem) vardarbības atpazīšanai un problēmas izpratnes veicināšanai.
Attīstot palīdzības un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus no vardarbības cietušām personām, līdzšinēji viens no vājākajiem vardarbības novēršanas politikas īstenošanas posmiem ir nepietiekamā institūciju sadarbība. Trūkst atbalsta pasākumu speciālistu (t.sk. pašvaldību līmeņa speciālistu) sadarbības stiprināšanai un padziļinātas izpratnes veidošanai un vienādošanai prasmē atpazīt vardarbību un rīkoties gadījumos, kad ir konstatēta vardarbība vai paredzama tās eskalācija. Jāveicina speciālistu diskusijas un viedokļu apmaiņa par bērna labāko interešu principa ievērošanu speciālistu darbā. Vienlaikus nav pietiekami attīstīti mehānismi, lai vardarbību veikusī persona uzņemtos atbildību par savu rīcību un meklētu palīdzību, lai to mainītu. Nepieciešams sistēmiski un mērķtiecīgi radīt tādus pakalpojumus, kas būtu savstarpēji integrēti un spētu nodrošināt ģimenes funkcionalitātes atjaunošanos krīzes situācijā.
Pamatojoties uz konstatēto lielo vardarbības gadījumu skaitu gan ģimenē, gan ārpus tās, kā arī sabiedrības augsto toleranci pret vardarbību, secināts, ka vardarbības mazināšanai un izskaušanai ilgtermiņā nav pietiekami intensificēti atbalsta pasākumi vardarbības prevencei. Tāpat nepieciešamas jaunas metodes darbā ar no vardarbības cietušām personām un vardarbību veikušām personām, lai pēc iespējas efektīvāk mazinātu vardarbības radītās sekas, novērstu vardarbības atkārtošanos, kā arī novērstu vardarbīgu bērnu audzināšanas metožu pārmantošanu nākamajās paaudzēs.
Veiktajos pētījumos par vardarbības ģimenē, vardarbības pret bērniem un vardarbības pret sievietēm izplatību, apliecinot problēmas nopietnību, secināts, ka pastāv ierobežotas iespējas apkopot salīdzināmus datus par vardarbību ģimenē, kas izgaismo nepieciešamību būtiski uzlabot datu apkopošanas un analīzes metodes. Tāpēc viens no būtiskiem izaicinājumiem ir pilnveidot visa veida vardarbības monitoringu, definējot datu vākšanas mehānismus gan no administratīvajiem datu avotiem, gan arī regulārām aptaujām, datu saturu un indikatorus, lai mērītu vardarbības izplatību un cēloņus, kā arī pamatojumu datu vākšanai. Statistikas datu pieejamības uzlabošanai, nepieciešams identificēt trūkstošos datus, lai analizētu vardarbības situāciju ģimenē Latvijā, izvērtēt un identificēt iespējamos risinājumus, lai vardarbības ģimenē dati, kas tiek apkopoti dažādās iestādēs, tiktu sistematizēti un būtu pieejami plašākam sabiedrības lokam, kā arī tos varētu izmantot esošās politikas un veikto atbalsta pasākumu efektivitātes izvērtēšanai un turpmākai pilnveidošanai.


[1] Vardarbība pret sievietēm un bērniem Latvijā, 2019; pieejams: https://www.antropologija.lu.lv/fileadmin/user_upload/lu_portal/projekti/antropologija/Statistikas_zinojums_2020.pdf
 
Risinājuma apraksts
Iepriekš minēto problēmu risināšanai nepieciešams izstrādāt un ieviest atbalsta instrumentus ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai, lai novērstu un mazinātu vardarbību pret bērniem ģimenē un ārpusģimenes aprūpē, kā arī vardarbību ģimenē pret pilngadīgām personām.
Attiecīgi TA projekts nosaka kārtību, kādā īsteno 4.3.6.4. pasākumu, tā mērķi, atbalstāmās darbības un sasniedzamo uzraudzības rādītāju, izmaksu attiecināmības nosacījumus, vienkāršoto izmaksu piemērošanas nosacījumus, 4.3.6.4. pasākuma īstenošanas nosacījumus, kā arī plānotā un pieejamā finansējuma apmēru.
4.3.6.4. pasākumu paredzēts īstenot ierobežotā projektu iesniegumu atlasē, kā finansējuma saņēmēju nosakot LM (turpmāk – finansējuma saņēmējs) – tiešās valsts pārvaldes iestādi, kas izstrādā valsts politiku bērnu un ģimenes tiesību jomā.

Ņemot vērā iepriekš aprakstītās problēmas, 4.3.6.4. pasākuma ietvaros tiks sniegts atbalsts šādām mērķa grupām:
1) bērniem un pilngadīgām personām, kas cietušas no vardarbības;
2) bērniem un pilngadīgām personām, kas veikušas vardarbību;
3) bērnu likumiskiem pārstāvjiem un audžuģimenēm;
4) speciālistiem, kuri strādā vai varētu saskarties ar no vardarbības cietušām vai vardarbību veikušām personām.

Mērķa grupas atbilstība iesaistei 4.3.6.4. pasākumā, t.sk. izmēģinājumprojektu īstenošanā:
1) speciālistu, kuri strādā vai varētu saskarties ar no vardarbības cietušām vai vardarbību veikušām personām:
- ja speciālistu dalībai pasākumā piesaka darba devējs, tas apliecina, ka persona nodarbināta pie darba devēja un atbilst mērķa grupai,
- ja speciālists dalībai pasākumā piesakās individuāli, tas iesniedz darba devēja apliecinājumu par nodarbinātību pie darba devēja un atbilstību pasākuma mērķa grupai,
- ja speciālists ir individuāli praktizējošs, piesakoties dalībai pasākumā, tas apliecina atbilstību mērķa grupai;
2) personu, kas cietušas no vardarbības un personu, kas veikušas vardarbību piesaisti dalībai izmēģinājuma projektā veiks pakalpojuma sniedzējs, sadarbojoties ar pašvaldību sociālajiem dienestiem, Bērnu aizsardzības centru, Valsts probācijas dienestu, Ieslodzījumu vietu pārvaldi, NVO kā arī citām organizācijām, kas veic darbu ar vardarbībā cietušām vai vardarbību veikušām personām;
3) bērnu likumisko pārstāvju un audžuģimeņu piesaisti izglītojošu programmu apgūšanā izmēģinājuma projektā veiks pakalpojuma sniedzējs sadarbībā ar pašvaldību sociālajiem dienestiem un NVO, kā arī citām organizācijām, kas veic darbu ar no vardarbības cietušām vai vardarbību veikušām personām.

Mērķa grupām nepieciešamā atbalsta sistēmas pilnveidei 4.3.6.4. pasākumā tiks īstenotas šādas atbalstāmās darbības:

1. Vardarbības novēršanas sistēmas izvērtēšana un situācijas monitoringa pilnveide (indikatīvās izmaksas 160 000 euro).
Atbalstāmās darbības īstenošanai:
1) finansējuma saņēmēja Publisko iepirkumu likuma (turpmāk – PIL) noteiktā kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs:

- veiks vardarbības novēršanas sistēmas izvērtējumu (diagnostiku), lai uzsākot 4.3.6.4. pasākuma projekta īstenošanu iegūtu kvalitatīvu un kvantitatīvu informāciju par pašreizējo situāciju, institūciju sadarbību, t.sk. NVO, darbā ar no vardarbības cietušām personām un vardarbību veikušām personām, pieejamiem atbalsta instrumentiem, speciālistu kompetenci un profesionālās pilnveides vajadzībām u.c. jautājumiem. Tiks veikts vardarbības mazināšanas pasākumu ietekmes novērtējums, identificējot būtiskākos problēmjautājumus un izvirzot konkrētus mērķus un priekšlikumus politikas attīstībai turpmākajos gados. Izvērtējums tiks veikts papildinoši a) Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.- 2021. gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projektā “Atbalsts Barnahus ieviešanai Latvijā” (īstenošanas periods ir no 2021. gada 2. februāra līdz 2024. gada 30. aprīlim) Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD)) veiktajam pētījumam “Ceļā uz bērniem draudzīgu tieslietu sistēmu Latvijā. Barnahus modeļa ieviešana”[1] (Towards a Child-friendly Justice System in Latvia) (angļu valodā), kurā veikta situācijas izpēte attiecībā uz nepilngadīgām no vardarbības cietušām personām; b) Latvijas Republikas Tiesībsarga ikgadējā ziņojumā ietvertajam par bērnu tiesību aizsardzības sistēmu valstī un no prettiesiskām darbībām cietušo bērnu rehabilitāciju. Tādējādi tiks nodrošināts, ka izvērtējumi kopumā aptvers un dos priekšstatu par vardarbības novēršanas sistēmu attiecībā gan uz bērniem, gan uz pilngadīgām no vardarbības cietušām personām.
Izpētes rezultātā tiks konstatētas intervences, kas strādā un palīdz no vardarbības cietušajiem, intervences, kas, iespējams, nestrādā efektīvi, mērķa grupai trūkstošās intervences, kā arī šķēršļi jau esošo atbalsta pakalpojumu un aizsardzības saņemšanai, tiks izstrādātas rekomendācijas sistēmas pilnveidei.
Izvērtējumā gūtie secinājumi un priekšlikumi tiks izmantoti turpmāko 4.3.6.4. pasākuma atbalstāmo darbību īstenošanā pakalpojumu un atbalsta instrumentu no vardarbības cietušām personām pilnveidei un speciālistu izglītošanai (piemēram, ja tiks identificēta speciālistu grupa vai tēma, par kuru mācību trūkst), kā arī palīdzēs novērtēt projekta īstenošanas rezultātus tā noslēgumā;

- veiktas sabiedriskās domas aptaujas, lai noskaidrotu iedzīvotāju toleranci pret vardarbību ģimenēs un viedokli par bērnu nevardarbīgas audzināšanas praksi ģimenē (pirmā šāda aptauja tika veikta darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” (turpmāk – darbības programma) 9.2.1. SAM “Paaugstināt sociālo dienestu darba efektivitāti un darbinieku profesionalitāti darbam ar riska situācijā esošām personām” 9.2.1.3. pasākuma “Atbalsts speciālistiem darbam ar bērniem ar saskarsmes grūtībām un uzvedības traucējumiem un vardarbību ģimenē” projektā Nr.9.2.1.3./16/I/001 “Atbalsta sistēmas pilnveide bērniem ar saskarsmes grūtībām, uzvedības traucējumiem un vardarbību ģimenē” (īstenošanas periods ir no 2016. gada 14. aprīļa līdz 2023. gada 31. decembrim)[2].

2) finansējuma saņēmējs, balstoties uz LM pētījumā “Par vardarbības ģimenē un vardarbības pret bērnu datu monitoringa sistēmas izveidi” (https://www.lm.gov.lv/lv/media/25197/download?attachment) izstrādāto metodisko materiālu vardarbības datu monitoringa sistēmas izveidei veiks vardarbības pret bērniem un vardarbības ģimenē raksturojošo datu monitoringa pilnveidi, t.sk. izstrādās plānu vardarbības datu monitoringa sistēmas ieviešanai. Atbalstāmās darbības ietvaros tiks veikts statistikas datu par vardarbības pret bērniem un vardarbības ģimenē izplatību pieejamības novērtējums, identificējot trūkstošos vai nepilnīgos administratīvos datus, nepieciešamos uzlabojumus datu apmaiņā, kā arī sniedzot priekšlikumus atbilstošiem salīdzināmiem indikatoriem, kas raksturo vardarbības izplatību un dinamiku. Minēto datu pieejamības novērtējums ļaus identificēt pieejamus salīdzināmo datu avotus un noteikt, kādi administratīvie dati būtu apkopojami, kas nākotnē palīdzēs kvalitatīvas informācijas par vardarbības ģimenē izplatību un dinamiku sagatavošanā.

2. Atbalsta pasākumi vardarbības pret bērniem riska mazināšanai (indikatīvās izmaksas 540 000 euro).
2.1. Izglītojošu programmu bērnu likumiskajiem pārstāvjiem un audžuģimenēm un speciālistiem (ārpusģimenes aprūpes iestāžu darbiniekiem) izstrāde.
Atbalstāmo darbību īstenos finansējuma saņēmēja PIL noteikta kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs, kas veiks izvērtējumu par mērķa grupai pieejamām izglītojošajām programmām ģimenes pratības paaugstināšanai (izglītojošas programmas), kā arī izstrādās universālus kritērijus šādu izglītojošo programmu saturam. Balstoties uz izvērtējuma rezultātiem un kritērijiem, kā arī praktiskajiem aspektiem (piemēram, izglītojošās programmas īstenojošo speciālistu tīkla esamība un iespējas nodrošināt speciālistu mācības), finansējuma saņēmējs sadarbībā ar nozaru ekspertiem, piemēram, psihologu asociācijām, izvēlēsies kādas izglītojošās programmas (prioritāri izvēloties pierādījumos balstītas izglītojošas programmas) pilnveidot vai pārņemt (iegādāties, t.sk. adaptēt, ja nepieciešams)), nepieciešamības gadījumā organizējot ārvalstu vizītes.
Izglītojošo programmu aprobācijai tiks īstenots izmēģinājumprojekts, sniedzot atbalstu mērķa grupai – bērnu likumiskajiem pārstāvjiem un audžuģimenēm un ārpusģimenes aprūpes iestāžu darbiniekiem, tādējādi attīstot bērnu nevardarbīgas audzināšanas prasmes. Tiks nodrošināta arī izmēģinājumprojektā iesaistīto speciālistu (piemēram, psihologu, sociālo darbinieku, pedagogu) – grupu vadītāju sagatavošana grupu vadīšanai.
Izglītojošās programmas būs publiski pieejamas LM tīmekļa vietnē.

2.2. Metodikas izstrāde speciālistiem darbam ar no vardarbības cietušiem un vardarbību veikušiem bērniem.
Atbalstāmo darbību īstenos finansējuma saņēmēja PIL noteikta kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs, kas izstrādās metodiku sociālajiem darbiniekiem (to savā darbā varēs izmantot arī citi speciālisti), kā arī īstenos izmēģinājumprojektu to aprobācijai. Metodika būs kā turpinājums metodiku klāstam noteiktām mērķa grupām, kas ir izstrādātas darbības programmas 9.2.1. SAM “Paaugstināt sociālo dienestu darba efektivitāti un darbinieku profesionalitāti darbam ar riska situācijās esošām personām” 9.2.1.1. pasākuma “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” projekta Nr. 9.2.1.1/15/I/001 ”Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” (turpmāk – 9.2.1.1. pasākuma projekts) (īstenošanas periods ir no 2015. gada 21. aprīļa līdz 2023. gada 31. decembrim) ietvaros. Proti, tiks papildināta 9.2.1.1. pasākuma projektā izstrādātā metodika sociālajam darbam ar ģimenēm un bērniem, ietverot papildinājumu tieši vardarbības ģimenē situāciju gadījumos, kā arī tiks papildināta metodika darbam ar no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām personām, paplašinot tieši metožu un algoritmu klāstu darbam ar bērniem. Metodikā speciālistiem darbam ar no vardarbības cietušiem un vardarbību veikušiem bērniem tiks iekļauta arī ģimenes funkcionalitātes novērtēšana, t.i., attīstot ģimenes funkcionalitātes novērtēšanas metodes, kas palīdz saprast, kā ģimene funkcionē, un tādejādi ļaus izvērtēt, vai bērns ir vai nav drošībā (vardarbības riska gadījumos). Izmēģinājumprojektā metodikas aprobācijai tiks iesaistīti sociālie darbinieki, kas strādā vai varētu saskarties ar no vardarbības cietušiem vai vardarbību veikušiem bērniem, nodrošinot speciālistu mācības metodikas pielietošanai. Pēc izmēģinājumprojekta īstenošanas tiks veikta metodikas izvērtēšana un, ja nepieciešams, tiks veikta to precizēšana atbilstoši izvērtējumā veiktajiem secinājumiem un priekšlikumiem.
Atbilstoši aprobētajai un precizētajai (ja attiecināms) metodikai tiks organizētas sociālo darbinieku, kuri ikdienā strādā ar ģimenēm un bērniem, mācības darbam ar no vardarbības cietušiem bērniem.

3. Jaunu metožu darbam ar no vardarbības cietušiem un vardarbību veikušiem bērniem un pilngadīgām personām ieviešana (indikatīvās izmaksas 2 000 000 euro).
3.1. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu kvalitātes novērtējums un kritēriju izstrāde.
Atbalstāmo darbību īstenos finansējuma saņēmēja PIL noteikta kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs, kas veiks sociālās rehabilitācijas pakalpojumu kvalitātes novērtējumu, kā arī izstrādās kvalitātes kritērijus a) krīzes centra pakalpojumam no vardarbības cietušām personām; b) sociālajam pakalpojumam no prettiesiskām darbībām cietušajiem bērniem; c) sociālās rehabilitācijas programmām vardarbību veikušām personām.
Kvalitātes kritēriju sociālajiem pakalpojumiem un sociālās rehabilitācijas programmām ieviešana ļaus klientiem saņemt kvalitatīvus un efektīvus pakalpojumus neatkarīgi no dzīvesvietas un pakalpojuma īstenotāja. Darbība tiks veikta sinerģijā ar programmas 4.3.5. SAM “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.3. pasākumu “Sociālo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes paaugstināšana” (turpmāk – 4.3.5.3. pasākums), kura ietvaros tiks izstrādāts sociālo pakalpojumu efektivitātes sistēmiskais apraksts, kā arī izstrādāta kvalitātes un efektivitātes novērtēšanas vispārīgo kritēriju kopa. Savukārt 4.3.6.4. pasākuma ietvaros tiks izstrādāti specifiskie kritēriji sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām personām, balstoties uz vardarbības novēršanas sistēmas izvērtējumu, sociālās rehabilitācijas pakalpojumu kvalitātes novērtējumu, sociālo pakalpojumu sniedzēju profesionālo pieredzi un labās prakses piemēriem.

3.2. Terapijas metožu ieviešana no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām personām.
Atbalstāmās darbības ietvaros projekta vadības un īstenošanas personāls, balstoties uz vardarbības novēršanas sistēmas izvērtējumu un sadarbībā ar nozaru ekspertiem (t.sk. ārvalstu) izvēlēsies pierādījumos balstītu piemērotāko terapijas metodi darbam ar no vardarbības cietušiem bērniem (sniedzot nepieciešamo atbalstu arī bērna ģimenei), slēdzot līgumu ar terapijas metožu autoriem par iegādi vai tiesībām tās izmantot un adaptāciju (ja nepieciešams).
Savukārt, pamatojoties uz darbības programmas 9.1.2. SAM “Palielināt bijušo ieslodzīto integrāciju sabiedrībā un darba tirgū” projekta Nr.9.1.2.0/16/I/001 “Bijušo ieslodzīto integrācija sabiedrībā un darba tirgū” (īstenošanas periods ir no 2016. gada 9. decembra līdz 2023. gada 31. decembrim) ietvaros veiktā pētījumā par Multidimensiālās ģimenes terapijas (turpmāk – MDĢT) programmas ieviešanas sistēmiskiem atbalsta risinājumiem Latvijā[3] veiktajiem secinājumiem attiecībā uz starptautisko pieredzi un terapijas efektivitāti, kā arī iespējamiem MDĢT ieviešanas risinājumiem, plānots iegādāties vai iegādātas tiesības lietot MDĢT, kā arī veikt tās adaptēšanu un aprobēšanu darbā ar vardarbību veikušiem bērniem (sniedzot nepieciešamo atbalstu arī bērna ģimenei).

Izvēlēto terapijas metožu adaptēšanu un aprobāciju nodrošinās finansējuma saņēmēja PIL noteikta kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs, īstenojot izmēģinājumprojektus.
Izmēģinājumprojektos tiks: a) nodrošinātas speciālistu mācības darbam ar terapijas metodēm, ko veiks terapijas metožu autori vai mācīt tiesīgās personas; b) veikta terapijas metožu aprobācija, sniedzot terapijas pakalpojumu no vardarbības cietušiem vai vardarbību veikušiem bērniem; c) nodrošināts terapijas metožu aprobācijas rezultātu izvērtējums, piedaloties 4.3.6.4. pasākuma projekta ekspertiem un citiem nozares ekspertiem, t.sk. NVO pārstāvjiem, kas pārzina un var nodrošināt kompetentu viedokli par  pakalpojumu sniegšanas specifiku.

3.3. Sociālas rehabilitācijas programmas pilnveide un atbalsta sniegšana vardarbību veikušām personām.
Atbalstāmo darbību īstenos finansējuma saņēmēja PIL noteikta kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs, kas sadarbībā ar nozares ekspertiem, t.sk. NVO, veiks sociālās rehabilitācijas programmas vardarbību veikušām personām izvērtējumu, papildinās to ar metodēm, kuras izmantojamas individuālo konsultāciju nodrošināšanai vardarbību veikušām pilngadīgām personām un izstrādās priekšlikumus citu atbalsta veidu ieviešanai šai mērķa grupai. Pilnveidotās sociālās rehabilitācijas programmas aprobācijai tiks īstenos izmēģinājumprojekts, kura ietvaros tiks a) organizētas mācības speciālistiem darbā ar sociālās rehabilitācijas programmu vardarbīgas uzvedības mazināšanai; b) veikta sociālās rehabilitācijas programmas aprobācija darbā ar vardarbību veikušām pilngadīgām personām; c) veikts sociālās rehabilitācijas programmas aprobācijas rezultātu izvērtējums, piedaloties nozares ekspertiem, t.sk. NVO pārstāvjiem, kas pārzina un var nodrošināt kompetentu viedokli par  pakalpojumu sniegšanas specifiku.

3.4. Starpdisciplinārās speciālistu komandas atbalsta pakalpojuma izveide sarežģītu vardarbības gadījumu risināšanai.
Atbalstāmo darbību īstenos finansējuma saņēmēja PIL noteikta kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs, kas nodrošinās starpdisciplinārās speciālistu komandas atbalsta pakalpojuma izveidi sarežģītu vardarbības gadījumu risināšanai. Darbības ietvaros paredzēs izveidot starpdisciplināru speciālistu komandu, kuras primārais uzdevums būs sniegt atbalstu un profesionālu palīdzību speciālistiem, kuri ikdienā strādā ar vardarbību veikušām vai no vardarbības cietušām personām. Komandas sastāvā būs četri līdz pieci dažādu nozaru speciālistu, kuri iesaistīsies krīzes situācijā vai situācijā, kurā ilgstoši nevar atrisināt ar vardarbību saistītus jautājumus, sniegs konsultācijas un metodisku atbalstu speciālistiem, kā arī sagatavos ieteikumus par nepieciešamajiem atbalsta vai sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem personām, kas ir veikušas vardarbību vai cietušas no vardarbības.
Atbalstāmās darbības ietvaros tiks a) izstrādāts starpdisciplinārās speciālistu komandas atbalsta pakalpojuma apraksts; b) veiktas starpdisciplināras speciālistu komandas dalībnieku mācības, ietverot arī starptautiskas pieredzes apgūšanu; c) īstenots izmēģinājumprojekts atbalsta pakalpojuma aprobācijai, izvērtēti tā rezultāti un sniegti priekšlikumi pakalpojuma pilnveidei un nodrošināšanai ilgtermiņā.

3.5. Krīzes tālruņa pakalpojums potenciālu vardarbības gadījumu novēršanai
Ar mērķi nodrošināt krīzes intervenci personām, kuras saņem sociālās rehabilitācijas pakalpojumu vardarbību veikušām personām, ka arī lai nodrošinātu preventīvu palīdzību potenciālajiem vardarbības veicējiem vardarbīgas uzvedības mazināšanā, tiks izveidota anonīma krīzes tālruņa līnija potenciālajiem vardarbības veicējiem. Anonīma tālruņa līnija būs paredzēta, lai sniegtu konfidenciālu palīdzību personām, kuras izjūt, ka varētu veikt seksuālu, fizisku vai emocionālu vardarbību.
Krīzes tālruņa līnijas ieviešanu un pakalpojuma sniegšanu divu gadu garumā nodrošinās finansējuma saņēmēja PIL noteikta kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs. Noslēdzoties pakalpojumam pakalpojuma sniedzējs, sagatavos arī krīzes tālruņa līnijas darbības izvērtējumu un priekšlikumus pakalpojuma nodrošināšanai ilgtermiņā.

4. Izglītošanas un informēšanas pasākumi speciālistiem un sabiedrībai (indikatīvās izmaksas 402 575 euro).
4.1. Kompetences pilnveides pasākumi speciālistiem.
Pamatojoties uz vardarbības novēršanas sistēmas izvērtējumu, projekta īstenošanas personāls sagatavos kompetences pilnveides plānu speciālistiem, kuri ikdienas darbā saskaras ar personām, kuras ir cietušas no vardarbības vai veikušas vardarbību, ar mērķi veidot vienotu izpratni par vardarbību ģimenē un vardarbību pret bērnu un stiprināt starpinstitūciju sadarbību gan pašvaldību, gan nacionālā līmenī. Plāns ietvers gan klātienes starpdisciplinārus izglītojošus un labās prakses popularizēšanas pasākumus (ikgadējā konference; metodiskie semināri, kā arī citas mācības speciālistiem par aktuālām tēmām vardarbības ģimenē mazināšanai), gan izglītojošas informācijas nodrošināšanu, t.sk. interaktīvā veidā (podkāsti, video u.tml.). Tāpat plānā tiks iekļauta mācību programmu par vardarbību ģimenē izstrāde vai pielāgošana dažādu jomu speciālistiem (piemēram, pedagogi, ārstniecības personāls, tiesu sistēmas speciālisti un citi speciālisti), kā arī nodrošinātas speciālistu mācības.  
Plāna ietvaros tiks veicināta arī starpinstitucionāla sadarbība, t.sk. izstrādājot vadlīnijas pašvaldībām starpinstitūciju sadarbībai vardarbības gadījumos, nodrošinot pieredzes apmaiņas pasākumus un metodiskā atbalsta pakalpojuma sniegšanu, kā arī algoritmu izstrādi vardarbības atpazīšanai un rīcībai vardarbības gadījumos speciālistiem, kuri var saskarties ar no vardarbības cietušām vai vardarbību veikušām personām.
Tāpat atbalstāmās darbības īstenošanai tiks izstrādāti informatīvie materiāli: a) par starpinstitucionālu sadarbību, strādājot ar vardarbību veikušām nepilngadīgām personām; b) par psiholoģiskās palīdzības principiem, strādājot ar no vardarbības cietušām personām u.c. jautājumiem.
Speciālistu kompetences pilnveides plāna pasākumu ieviešanu un informatīvo materiālu izstrādi nodrošinās finansējuma saņēmēja PIL noteiktā kārtība piesaistīts pakalpojuma sniedzējs.

4.2. Mediācijas un izlīguma piemērošana gadījumos, kas skar vardarbību ģimenē.
Atbalstāmo darbību īstenos finansējuma saņēmēja PIL noteikta kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs, kas mediācijas un izlīguma piemērošanas vardarbības ģimenē gadījumos izvērtēšanai a) apzinās praksi par mediācijas un izlīguma piemērošanu un ierobežojumiem vardarbības ģimenē gadījumos un šo metožu efektivitāti; b) sagatavos vadlīnijas mediācijas un izlīguma pielietošanai gadījumos, kas skar vardarbību ģimenē; c) izglītos speciālistus par mediācijas būtību un mērķiem, mediācijas un izlīguma piemērošanu gadījumos, kas skar vardarbību ģimenē, un rīcību, saskaroties ar vardarbību (mācības ar pielāgotu saturu paredzētas konkrētu nozaru speciālistiem, piemēram, mediatoriem, policijas darbiniekiem, tiesnešiem un tiesnešu palīgiem, sociālajiem darbiniekiem un bāriņtiesu darbiniekiem un citiem speciālistiem).

4.3. Informēšanas un izglītojošie pasākumi sabiedrībai.
Finansējuma saņēmēja PIL noteikta kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs izstrādās sabiedrības informēšanas komunikācijas stratēģiju tolerances pret vardarbību mazināšanai, ietverot mērķa grupu identificēšanu un definējot piemērotus informācijas nodošanas kanālus un veidus.
Balstoties uz izstrādāto sabiedrības informēšanas komunikācijas stratēģu, tiks īstenota integrēta mediju kampaņa gan sabiedrībai kopumā, gan bērniem un jauniešiem, gan no vardarbības cietušām un vardarbības riskam pakļautam personām no ievainojamām grupām (seniori, cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem) par vardarbības un sabiedrības iecietības pret vardarbību mazināšanu, iespēju personai tikt aizsargātai no vardarbības un saņemt palīdzību gadījumos.
Sabiedrības informēšanas komunikācijas stratēģijas ietvaros tiks ieviesti izglītojoši pasākumi mērķa grupai, kā arī attīstīti digitāli risinājumi ziņošanai par vardarbības gadījumiem (paredzot saglabāt anonimitāti).  

TA projekta 14.5. apakšpunktā minēto atbalstāmo darbību “Komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi” (indikatīvās izmaksas 50 euro)) īstenos finansējuma saņēmēja PIL noteiktā kārtībā piesaistīts pakalpojuma sniedzējs atbilstoši TA projektā noteiktiem nosacījumiem.
Projekta vadības un īstenošanas nodrošināšanai projekta laikā kopā nepieciešami indikatīvi 2 350 739 euro, ieskaitot netiešās attiecināmās izmaksas.

4.3.6.4. pasākumam plānotais un pieejamais kopējais finansējums ir 5 453 364 euro, tai skaitā, Eiropas Sociālā fonda Plus (turpmāk – ESF Plus) finansējums – 4 635 359 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 818 005 euro. Atbalsta veids ir grants.

Jāatzīmē, ka 4.3.6.4. pasākuma ietvaros elastības finansējums nav plānots. Uz 4.3.6.4. pasākumu attiecināmā elastības finansējuma daļa (2 058 965 euro, t.sk. ESF Plus finansējums 1 750 120 euro) tiks kompensēta, nosakot elastības finansējumu programmas 4.3.3. SAM “Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku” 4.3.3.1. pasākuma “Bezdarbnieku, darba meklētāju un bezdarba riskam pakļauto personu kvalifikācijas un prasmju paaugstināšana” ietvaros 33 850 000 euro, t.sk. ESF Plus finansējums 28 772 500 euro, apmērā un programmas 4.3.3.2. pasākuma “Nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku un ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju iekļaušanās darba tirgū sekmēšana” ietvaros 14 000 000 euro, t.sk. ESF Plus finansējums 11 900 000 euro, apmērā.
4.3.6.4. pasākuma ietvaros izmaksas ir attiecināmas, ja tās atbilst TA projektā minētajām izmaksu pozīcijām un ir radušās no 2024. gada 1. janvāra (izmaksas ir attiecināmas par darbībām, kas nav pabeigtas; par darbību uzskatāms 4.3.6.4. pasākuma projekts). Šī pasākuma ietvaros plānotās atbalstāmās darbības ir sarežģītas, laikietilpīgas un to īstenošanu, pārsvarā, nodrošinās PIL noteiktā kārtībā piesaistīti pakalpojuma sniedzēji. Attiecīgi savlaicīgai projektā paredzēto publisko iepirkumu dokumentācijas sagatavošanai projekta vadības un īstenošanas personālu plānots piesaistīt ne vēlāk kā no 2024. gada 1. janvāra. 4.3.6.4. pasākumu plānots īstenot līdz 2029. gada 4. ceturksnim.
Atbilstoši 4.3.6.4. pasākumā plānoto atbalstāmo darbību īstenošanas indikatīvajam laika grafikam ne vēlāk kā 2024. gada 1. ceturksnī jāuzsāk iepirkuma procedūras un jāuzsāk pasākumu īstenošana, t.sk. jāveic avansa maksājumi, TA projekta a) 20.2. apakšpunktā minētā vardarbības novēršanas sistēmas izvērtējuma izstrādei (indikatīvi 70 000 euro), lai nodrošinātu no izvērtējuma izrietošo atbalstāmo darbību savlaicīgu īstenošanu, t.sk. terapijas metodes darbam ar no vardarbības cietušiem bērniem ieviešanu, kā arī sabiedriskās domas pētījumu izstrādei (indikatīvi 30 000 euro); b) 21.1. apakšpunktā minēto izglītojošo programmu ģimenes pratības paaugstināšanai ieviešanai (indikatīvi 20 000 euro); c) 21.2. apakšpunktā minētās metodikas speciālistiem darbam ar no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām personām ieviešanai (indikatīvi 50 000 euro); d) 22.1.2. apakšpunktā minētās terapijas metodes darbam ar vardarbību veikušiem bērniem ieviešanai (indikatīvi 150 000 euro), e) 22.2.6. apakšpunktā minētā krīzes tālruņa pakalpojumam (indikatīvi 100 000 euro) un f) 23.2. apakšpunktā minētiem izglītojošiem un informatīviem pasākumiem (indikatīvi 60 000 euro). Tā kā iepirkuma dokumentācijas sagatavošana un iepirkuma veikšana ir laikietilpīgs process, nepieciešams savlaicīgi jau 2024. gadā sākumā, t.i., vēl pirms vienošanās par projekta īstenošanu noslēgšanas ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (turpmāk – CFLA), uzsākt 4.3.6.4. pasākuma projekta vadības un īstenošanas komandas komplektēšanu un iepirkumu dokumentācijas izstrādi. Tāpat saskaņā ar informatīvā ziņojuma par Finanšu ministrijas pārziņā esošo Eiropas Savienības fondu un ārvalstu finanšu palīdzības aktualitātēm līdz 2023. gada 1. martam (pusgada ziņojums) (pieņemts Ministru kabinetā (turpmāk – MK)) 2023. gada 25. aprīli) MK protokollēmumu (turpmāk – MK protokollēmums), ir apstiprināts n+3 princips nacionālā līmenī katrai atbildīgajai iestādei, attiecīgi ir nepieciešams nodrošināt arī minētā n+3 principa izpildi LM pārziņas SAM pasākumos. Ņemot vērā minēto, pirms vienošanās par 4.3.6.4. pasākuma projekta īstenošanu noslēgšanas ar CFLA, 4.3.6.4. pasākuma īstenošanai 2024. gadam nepieciešamais finansējums ne vairāk kā 842 353 euro apmērā paredzēts gan projekta vadības un tā īstenošanas personāla izmaksām (indikatīvi 362 303 euro) (t.sk. atlīdzība, veselības apdrošināšana), gan darba vietas aprīkojuma iegādes izmaksām, gan netiešajām attiecināmajām izmaksām, kā arī iepirkuma līgumu (ieskaitot komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumus) ietvaros paredzēto maksājumu, t.sk. avansa maksājumu, veikšanai (kopā indikatīvi 480 050 euro).
Finansējuma saņēmējs (LM) ir centrālā valsts pārvaldes iestāde ar pieredzi un veiktspēju ārvalstu finanšu palīdzības, t.sk. ES politikas instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības programmu, projektu īstenošanā, t.sk. izmaksu plānošanā. Vienlaikus TA projektā noteikti precīzi un detāli 4.3.6.4. pasākuma atbalstāmo darbību īstenošanas un izmaksu attiecināšanas nosacījumi. LM, veicot pamatdarbības uzdevumus un kā finansējuma saņēmējs īstenojot projektus, ievēro kā ārējos tā iekšējos normatīvajos aktos noteikto, nodrošinot labas finanšu pārvaldības principus neatkarīgi no izdevumu finansēšanas avota. LM izveidota iekšējās kontroles sistēma (iekšējie normatīvie akti) (turpmāk – IKS) paredz vairāku līmeņu kontroli dažādās izmaksu uzraudzības procesa stadijās (piem., iepirkumu dokumentācijas sagatavošanā, līgumu slēgšanā, iepirkumu izpildes dokumentācijas saskaņošanā, izmaksu aprēķināšanā, veikšanā un uzskaitē). Tāpat IKS ietver arī nosacījumus projektu īstenošanai pirms projekta iesnieguma sagatavošanas, tostarp paredz projekta vadības grupas izveidi, kas nodrošina projekta izmaksu atbilstību izmaksu attiecināšanas nosacījumiem (t.sk. projekta īstenošanai noslēgto iepirkuma līgumu kontroli, ieskaitot nodevumu saskaņošanu ar attiecīgo politikas departamentu (ja nepieciešams)), un projekta atbildīgās amatpersonas noteikšanu, kas apstiprina ar iepirkumu līgumu izpildi saistītus dokumentus. Balstoties uz minēto, secināts, ka ir zems risks, ka pirms 4.3.6.4. pasākuma projekta apstiprināšanas veiktās izmaksas var netikt atzītas par attiecināmām. Priekšfinansējuma plānotā 4.3.6.4. pasākuma projekta īstenošanai nepiešķiršanas gadījumā netiks savlaicīgi (2024. gada I ceturksnī) uzsākta pasākuma īstenošanas laika grafikā plānoto atbalstāmo darbību īstenošana, attiecīgi savlaicīgi netiks investēts projektā plānotais finansējums. Tādējādi tiks apdraudēta LM kā atbildīgajai iestādei ar MK protokollēmumu apstiprinātā n+3 principa izpilde LM pārziņā esošiem SAM pasākumiem.

4.3.6.4. pasākuma ietvaros līdz 2029. gada 31. decembrim sasniedzams šāds uzraudzības rādītājs – nacionālais rādītājs – atbalsta pasākumu un instrumentu izstrādei un ieviešanai īstenoto izmēģinājumprojektu skaits – 6.

Starpposma rādītāja vērtība sasniedzamajam nacionālajam rādītājam nav noteikta, ņemot vērā, ka 4.3.6.4. pasākuma projekta īstenošana tiks uzsākta 2024. gadā, attiecīgi uz 2024. gada 31. decembri vēl nebūs pabeigtas darbības, kuras varētu vērtēt kā starpposma rezultātu.
Sasniedzamā nacionāla rādītāja vērtība noteikta, pieņemot, ka projekta ietvaros mērķa grupām tiks izveidoti (izstrādāti vai iegādāti) un izmēģinājumprojektos aprobēti kopā seši atbalsta pasākumi un instrumenti: 1) izglītojošas programmas ģimenes pratības paaugstināšanai; 2) metodika speciālistiem darbam ar no vardarbības cietušiem un vardarbību veikušiem bērniem; 3) terapijas metode darbam ar no vardarbības cietušiem bērniem; 4) terapijas metode darbam ar vardarbību veikušiem bērniem; 5) pilnveidota sociālās rehabilitācijas programma; 6) starpdisciplināras speciālistu komandas atbalsta pakalpojums. Rādītājs tiks uzskatīts par sasniegtu, kad tiks apstiprināti nodošanas un pieņemšanas akti pēc minēto pakalpojumu aprobācijas izmēģinājumprojektos. Par nacionālā rādītāja izpildi LM ziņos sadarbības iestādei – CFLA, iesniedzot kārtējo maksājuma pieprasījumu Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmā (turpmāk – KPVIS). Dati tiks uzkrāti KPVIS. Gadījumos, kad 4.3.6.4. pasākumam programmā nav noteikti rādītāji, vai arī noteiktie programmas rādītāji ir vispārīgi, neatspoguļo projekta tvērumu, LM ir noteikusi nacionālos rādītājus, kas uzkrājami un uzraugāmi līdzvērtīgi kā programmas rādītāji, lai vērtētu projekta sniegumu.

4.3.6.4. pasākuma ietvaros paredzētas tiešās attiecināmās un netiešās attiecināmās izmaksas. Tiešās attiecināmās izmaksas ir tieši saistītas ar 4.3.6.4. pasākuma mērķa un uzraudzības rādītāju sasniegšanu un galvenās izmaksu pozīcijas (detalizēts izmaksu pozīciju uzskaitījums ir TA projektā) ir:
- finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksas[4]. Tiek paredzēts, ka personāla izmaksām (t.sk., atlīdzība, veselības apdrošināšanas un redzes korekcijas līdzekļu kompensācijas izmaksas) tiks piemērota atbildīgās iestādes apstiprināta ar vadošo iestādi saskaņota vienotā likme un tās piemērošanas metodika (metodikas spēkā stāšanās datums (indikatīvi nākamā mēneša pirmais datums) tiks noteikts lēmumā (piemēram, rīkojumā) par metodikas apstiprināšanu). Savukārt līdz minētās metodikas spēkā stāšanās, finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksas tiks uzskaitītas un iekļautas maksājuma pieprasījumos atbilstoši faktiskajām izmaksām. Ja personāls ir nodarbināts nepilnu darba laiku, veselības apdrošināšanas izmaksas un redzes korekcijas līdzekļu kompensācijas izmaksas nosakāmas atbilstoši nepilnā darba laika noslodzei. Ja personāla atlīdzībai piemēro daļlaika izmaksu attiecināmības principu, veselības apdrošināšanas izmaksas un redzes korekcijas līdzekļu kompensācijas izmaksas nosakāmas atbilstoši daļlaika noslodzei. Veselības apdrošināšanas izmaksas ir attiecināmas tikai laikposmā, kad personāls ir nodarbināts projektā;
- iepirkuma līgumu izmaksas TA projekta 14. punktā minēto atbalstāmo darbību īstenošanai un ar to īstenošanu saistītiem iepirkumiem, kas minēti TA projekta 17. punktā. Piemēram, TA projekta 14.6. apakšpunktā minētās atbalstāmās darbības “projekta vadība un īstenošana” īstenošanai paredzētas iepirkuma līguma izmaksas finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksu nodrošināšanai, piemēram, darba vietas aprīkojuma iegādei. Tāpat iepirkuma līguma izmaksas varētu būt arī gadījumā, ja personālu piesaista uz iepirkuma līguma pamata, piemēram, gadījumā, ja to nav iespējams piesaistīt, nodibinot civildienesta vai darba tiesiskās attiecības un paredzot atlīdzības izmaksas saskaņā ar noteikumu projekta 16.1. apakšpunktu. Ar iepirkuma līgumiem 4.3.6.4. pasākumā saprot iepirkuma līgumus, kuriem piemēro PIL nosacījumus un arī tos līgumus, kuriem nepiemēro PIL nosacījumus. Iepirkuma līgumi šajā pasākumā ir pakalpojuma (t.sk. uzņēmuma) līgumi un piegādes (t.sk. pirkumu) līgumi (saskaņā ar PIL 1. panta 27. un 28. punktu).
Tāpat 4.3.6.4. pasākuma īstenošanai paredzētas komandējumu un darba braucienu izmaksas finansējuma saņēmēja projekta vadības (ārvalstu komandējumu gadījumā tikai projekta vadītājam) un īstenošanas personālam, iekšzemes komandējumiem piemērojot vadošās iestādes metodikas par vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķinu un piemērošanu 1 km izmaksām[5] un iekšzemes komandējumu izmaksām[6], kā arī darba vietas aprīkojuma iegādes vai nomas izmaksas (paredzot darba vietas aprīkojuma izmaksas, tiks ievērots Vadlīniju Nr.1.2. “Vadlīnijas attiecināmo izmaksu noteikšanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gada plānošanas periodā”[7] 33. punktā noteiktais, t.sk. ņemts vērā nodarbinātā iesaistes periods projektā pret projekta kopējo īstenošanas ilgumu).
Savukārt netiešās attiecināmās izmaksas, kas nepieciešamas, lai atbalstītu 4.3.6.4.pasākuma mērķa un uzraudzības rādītāju sasniegšanu, finansējuma saņēmējs plāno kā vienu izmaksu pozīciju septiņu procentu apmērā no TA projektā noteiktajām tiešajām attiecināmajām izmaksām.
Izvērtējuma “Vienkāršoto izmaksu piemērošanas iespējas 2021.-2027. gada ES fondu plānošanas periodā” ziņojuma[8] 11. tabulā ietvertā informācija liecina, ka 4.3.6.4 pasākumam identificēta neliela vienkāršoto izmaksu piemērošanas lietderība. Tāpat minētā izvērtējuma kopējo secinājumu 4. punktā noteikts, ka vienkāršoto izmaksu piemērošanas lietderība ir ierobežota pasākumos, kur, valsts iestāde ir vienīgais finansējuma saņēmējs projektā. Ņemot vērā minēto un faktu, ka 4.3.6.4. pasākuma finansējuma saņēmējs ir LM, kas organizēs šī pasākuma ietvaros paredzēto atbalstāmo darbību īstenošanu (t.i. atbalstāmās darbības pamatā veiks finansējuma saņēmēja izvēlēts pakalpojuma sniedzējs), ka gan izvērtējumi un sabiedriskās domas pētījumi, gan atbalsta pakalpojumi (šobrīd nav datu par izmaksām) un izmēģinājumprojekti, gan izglītošanas un informēšanas pasākumi sabiedrībai un mērķa grupām saturiski un tvēruma ziņā būs ļoti atšķirīgi, tiem nav iespējams piemērot vienkāršotās izmaksas, t.sk. nav iespējams definēt vienu vienību un izmaksas vienai vienībai. Attiecīgi papildu jau TA projektā minētajām, vienkāršoto izmaksu piemērošana šobrīd nav plānota. Vienlaikus projekta īstenošanas gaitā, uzkrājoties objektīvai faktisko izmaksu informācijai, tiks atkārtoti izvērtētas vienkāršoto izmaksu piemērošanas iespējas un, ja būs nepieciešams un iespējams, tiks izstrādāta attiecīga vienkāršoto izmaksu metodika.

4.3.6.4. pasākumā nav paredzēts komercdarbības atbalsts. Finansējuma saņēmējs ir tiešās valsts pārvaldes iestāde un tā 4.3.6.4. pasākuma ietvaros neveiks saimniecisko darbību, līdz ar to pasākums Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. panta kontekstā nav jāvērtē. TA projektā paredz, ka 4.3.6.4. pasākuma ietvaros finansējuma saņēmējs iepirkuma līgumu noslēgšanai publiskos iepirkumus veiks saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā, īstenojot konkurenci nodrošinošu, pārredzamu, atklātu, nediskriminējošu konkursa procedūru un, kur tas ir attiecināms, īstenos sociāli atbildīgus iepirkumus[9] un inovatīvus iepirkumus[10] (ja nepieciešams, dokumentējot un pamatojot sociāli atbildīga iepirkuma īstenošanas izvēli atbilstoši sadarbības iestādes horizontālajām norādēm projekta īstenošanā un uzraudzībā), tādējādi tiks izslēgts komercdarbības atbalsts preču un pakalpojumu sniedzēju līmenī.


[1] Pieejams: https://www.oecd-ilibrary.org/governance/towards-a-child-friendly-justice-system-in-latvia_83ab7bf5-en

[2] Pieejams: https://www.bti.gov.lv/lv/iedzivotaju-aptauja-par-attieksmes-mainu-attieciba-uz-vardarbibu-gimene

[3] Pieejams: https://ppdb.mk.gov.lv/datubaze/petijums-par-multidimensionalas-gimenes-terapijas-programmas-ieviesanas-sistematiskiem-atbalsta-risinajumiem-latvija/

[4] 4.3.6.4. pasākumā personāla izmaksām nav iespējams piemērot vienotu izmaksu likmi saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija regulas (ES) Nr. 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk - Regula Nr. 2021/1060) 55.panta 1. punktu, jo plānotās personāla izmaksas pārsniedz 20% slieksni pret kopējām izmaksām (indikatīvi 36%).

[5] Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika 1 km izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai; pieejams: https://www.esfondi.lv/normativie-akti-un-dokumenti/2021-2027-planosanas-periods/vienas-vienibas-izmaksu-standarta-likmes-aprekina-un-piemerosanas-metodika-1-km-izmaksam-darbibas-programmas-izaugsme-un-nodarbinatiba-un-eiropas-savienibas-kohezijas-politikas-programmas-2021-2027-gadam-istenosanai

[6] Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika iekšzemes komandējumu izmaksām
darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai; pieejams: https://www.esfondi.lv/normativie-akti-un-dokumenti/2021-2027-planosanas-periods/vienas-vienibas-izmaksu-standarta-likmes-aprekina-un-piemerosanas-metodika-iekszemes-komandejumu-izmaksam-darbibas-programmas-izaugsme-un-nodarbinatiba-un-eiropas-savienibas-kohezijas-politikas-programmas-2021-2027-gadam-istenosanai

[7] Pieejams: https://www.esfondi.lv/normativie-akti-un-dokumenti/2021-2027-planosanas-periods/vadlinijas-attiecinamo-izmaksu-noteiksanai-eiropas-savienibas-kohezijas-politikas-programmas-2021-2027-gada-planosanas-perioda

[8] Pieejams: https://petijumi.mk.gov.lv/node/3418

[9] Iepirkumu uzraudzības biroja informācija par sociāli atbildīgu publisko iepirkumu pieejama: https://www.iub.gov.lv/lv/socialais-iepirkums;
Vadlīnijas sociāli atbildīga publiskā iepirkuma īstenošanai pieejamas: https://www.iub.gov.lv/lv/media/658/download

[10] Iepirkumu uzraudzības biroja informācija par inovatīvo publisko iepirkumu pieejama: https://www.iub.gov.lv/lv/inovativais-iepirkums?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

Nosaukums
Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādnes 2022.–2027. gadam.
Apraksts
Pamatnostādņu virsmērķis paredz attīstīt bērniem, jauniešiem un ģimenēm atbalstošu sabiedrību, kas veicina ģimeņu labklājību, veselīgu attīstību, vienlīdzīgas iespējas un nabadzības un sociālās atstumtības risku mazināšanu bērniem, jauniešiem un ģimenēm, kā arī agrīnās intervences attīstību valsts kopīgai izaugsmei. Pamatnostādņu 1.3. rīcības virziens “Visa veida vardarbības izskaušana” iezīmē, ka vardarbība nav atsevišķu indivīdu problēma. Vardarbība ir cilvēktiesību pārkāpums, kas rada negatīvas sekas ne tikai cietušajam, bet arī apkārtējiem, un skar visu sabiedrību. Tādēļ tā ir valsts un ikviena indivīda atbildība un pienākums – mazināt un novērst visa veida vardarbību sabiedrībā.
 
Nosaukums
Iedzīvotāju aptauja par sabiedrības attieksmes maiņu attiecībā uz vardarbību ģimenē[1].


[1] Pieejams: https://www.bti.gov.lv/lv/iedzivotaju-aptauja-par-attieksmes-mainu-attieciba-uz-vardarbibu-gimene
 
Apraksts
Aptaujas mērķis bija noskaidrot sabiedrības attieksmi un tās maiņu pret vardarbību ģimenē, kā arī noskaidrota iedzīvotāju bērnībā piedzīvotā vardarbība un viņu attieksme pret vardarbību, iedzīvotāju attieksme pret vardarbīgu izturēšanos pret bērnu, apzināta iedzīvotāju ikdienas prakse bērnu audzināšanā un attieksme pret dažādu audzināšanas metožu pielietošanu, izzināta iedzīvotāju rīcība, saskaroties ar vardarbību ģimenē un noskaidrota iedzīvotāju attieksme pret valsts iestādēm un organizācijām, kas veido atbalsta sistēmu bērniem, kas cieš no vardarbības ģimenē.
 

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija


Sinerģija un demarkācija ar citiem finanšu instrumentiem.
TA projekts paredz finansējuma saņēmēja pienākumu nodrošināt, ka 4.3.6.4. pasākumā paredzētās atbalstāmās darbības netiek finansētas vai līdzfinansētas, kā arī tās nav plānots finansēt vai līdzfinansēt no citiem valsts, pašvaldības vai ārvalstu finanšu atbalsta instrumentiem, t.sk. tiks nodrošināta pievienotās vērtības nodokļa dubultā finansējuma riska novēršana. Kā vienu no demarkācijas un dubultfinansējuma riska novēršanas uzraudzības instrumentiem finansējuma saņēmējs var izmantot Finanšu ministrijas izstrādāto Demarkācijas matricu[1].

4.3.6.4. pasākumam ir sinerģija ar:
- Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.- 2021. gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projektu “Atbalsts Barnahus ieviešanai Latvijā”, kurā veikta situācijas izpēte attiecībā uz nepilngadīgām no vardarbības cietušām personām. Savukārt 4.3.6.4. pasākumā tiks veikts vardarbības novēršanas sistēmas izvērtējums. Abos minētajos pasākumos plānotie ieguldījumi vardarbības situācijas izpētē ir sinerģiski un projektu īstenošanas periodi pārklāsies, tomēr finanšu ieguldījumu mērķi nepārklājas;
- 4.3.5.3. pasākumu, kura ietvaros tiks izstrādāts sociālo pakalpojumu efektivitātes sistēmiskais apraksts, kā arī izstrādāta kvalitātes un efektivitātes novērtēšanas vispārīgo kritēriju kopa. Savukārt 4.3.6.4. pasākuma ietvaros tiks izstrādāti specifiskie kritēriji sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām personām. Abos minētajos pasākumos plānotie ieguldījumi attiecībā uz pakalpojumu kvalitātes kritērijiem ir sinerģiski un projektu īstenošanas periodi pārklāsies, tomēr finanšu ieguldījumu mērķi nepārklājas;
- programmas 4.3.5. SAM “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.4. pasākumu “Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība”, kura ietvaros tiks izstrādāta metodika profesionālās pilnveides programmu izstrādei un mācībām sociālā darba veicējiem, savukārt 4.3.6.4. pasākumā izstrādāta metodika sociālajam darbam ar no vardarbības cietušiem un vardarbību veikušiem bērniem. Abos minētajos pasākumos plānotie ieguldījumi attiecībā uz metodiskajiem materiāliem sociālajam darbam ir sinerģiski un projektu īstenošanas periodi pārklāsies, tomēr finanšu ieguldījumu mērķi nepārklājas.

Ietekme uz horizontāliem principiem.
4.3.6.4. pasākuma investīcijām būs tieša pozitīva ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” (skat. skaidrojumu pie anotācijas 8. punkta “Horizontālā ietekme”). Savukārt uz horizontālajiem principiem “Klimatdrošināšana”, “Energoefektivitāte pirmajā vietā” un “Nenodarīt būtisku kaitējumu” 4.3.6.4. pasākumam nav ietekmes.

Ilgtspēja.
Pēc 4.3.6.4. pasākuma attiecīgo atbalstāmo darbību pabeigšanas LM normatīvajos aktos paredzētajā kārtībā veiks detalizētu aprēķinu par papildu nepieciešamo finansējumu, lai nodrošinātu 4.3.6.4. pasākumā izveidotās a) multidimensiālās ģimenes terapijas metodes darbam ar vardarbību veikušiem bērniem un b) sociālās rehabilitācijas programmas turpmāku darbību, kā arī sagatavos priekšlikumu par nepieciešamo finansējumu un virzīs MK likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju iesniegtajiem pieteikumiem prioritārajiem pasākumiem.

4.3.6.4. pasākuma ietvaros plānotās atbalstāmās darbības paredz izstrādāt un aprobēt atbalsta instrumentus ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai, lai novērstu un mazinātu vardarbību pret bērniem un vardarbību ģimenē, aptverot gan vardarbības gadījumus pret bērniem ģimenē un ārpusģimenes aprūpē, gan vardarbības gadījumus ģimenē pret pilngadīgām personām. Tādējādi izpildot Apvienoto nāciju organizācijas Bērnu tiesību konvencijā[2] noteikto, ka dalībvalstīm jāveic visi pasākumi, lai ikvienu bērnu aizsargātu pret fizisku vai psiholoģisku vardarbību, miesas bojājumiem vai nežēlīgu, nevērīgu vai nolaidīgu izturēšanos, sliktu izturēšanos vai ekspluatāciju, tostarp pret seksuālu vardarbību, kamēr viņš ir vecāku, aizbildņu vai jebkuras citas par bērnu atbildīgas personas aprūpē. Arī Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021.–2027. gadam iekļauti uzdevumi vardarbības profilaksei, t.sk. mazinot mobingu jauniešu vidū, un savlaicīga intervence dažādās krīzes situācijās, stiprinot cilvēku psiholoģisko un emocionālo noturību un spēju rast labvēlīgu risinājumu. Tāpat Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādņu 2022.–2027.gadam 1.3. rīcības virziens “Visa veida vardarbības izskaušana” nosaka, ka valsts un ikviena indivīda atbildība un pienākums ir mazināt un novērst visa veida vardarbību sabiedrībā.
Līdz ar to nepieciešams veikt esošās situācijas izvērtējumu un attīstīt jaunas metodes darbā ar ģimenēm, lai savlaicīgi atpazītu vardarbības riskus, un izstrādāt jaunus atbalsta pakalpojumus, lai palīdzētu pārvarēt vardarbības radītās sekas. Pēc esošās situācijas analīzes tiks izveidoti pierādījumos balstīti atbalsta pasākumi un pakalpojumi un tiks veikta to aprobācija izmēģinājumprojektos, iesaistot dalībniekus no mērķa grupas (neliela izlases kopa, kas tiks noteikta pakalpojumu aprakstu izstrādes laikā), pēc kuru īstenošanas tiks veikts efektivitātes izvērtējums, izstrādājot priekšlikumus atbalsta un pakalpojumu ieviešanai ilgtermiņā, t.i. pēc attiecīgās 4.3.6.4. pasākuma projekta atbalstāmās darbības īstenošanas.
Ņemot vērā, ka 4.3.6.4. pasākumā ietvertās atbalstāmās darbībās pārsvarā paredz veikt pētniecisko darbu un, ka ieguvumu aprēķins pēc būtības iespējams būs tad, kad atbalsta pasākumi projekta ietvaros tiks izstrādāti un aprobēti (nav iespējams izdarīt pamatotus un ticamus pieņēmumus par plānoto pakalpojumu efektivitāti), izvērtējot esošo situāciju un definējot izaicinājumus savlaicīgai vardarbības risku atpazīšanai un vardarbības radīto seku mazināšanai, atbalsta pasākumu ieviešanai, kā arī to pasākumu aprobācijai un izvērtēšanai, kuri izpētes rezultāta tiek atzīti par piemērotākajiem mērķa grupas vajadzībām Latvijā, nav iespējams veikt izvērtējumu par izmaksu un ieguvumu analīzi.

4.3.6.4. pasākuma ESF Plus investīcijām piemērots:
- 162. intervences kods “Pasākumi, ar ko modernizē sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp, veicinot piekļuvi sociālajai aizsardzībai” atbilstoši Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmai 2021.–2027. gadam;
- finansējuma veids: 01, dotācija;
- teritoriālie sasniegšanas mehānismi: 33, bez teritoriālā mērķa;
- ESF Plus sekundārās tēmas: 06, nepiemēro;
- dzimumu līdztiesība: 02, dzimumu līdztiesības aspekta integrēšana.


[1] Pieejama: https://matrica.fm.gov.lv/

[2] Pieejams: https://likumi.lv/ta/lv/starptautiskie-ligumi/id/1150
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Bērni un pilngadīgas personas, kas ir cietušas no vardarbības, bērni un pilngadīgas personas, kuras ir veikušas vardarbību, speciālisti, kuri strādā vai varētu saskarties ar no vardarbības cietušām vai vardarbību veikušām personām, bērnu likumiskie pārstāvji un audžuģimenes.
Ietekmes apraksts
4.3.6.4. pasākuma īstenošanas laikā tiks attīstītas jaunas metodes darbā ar personām, kuras ir veikušas vardarbību, kā arī attīstīta terapijas metode darbam ar no vardarbības cietušiem bērniem. Ieviešot pierādījumos balstītas metodes ar augstiem efektivitātes rādītājiem, tiks attīstīts kvalitatīvs un uz individuālām vajadzībām balstīts pakalpojums, nodrošinot vardarbības ģimenē mazināšanos. 
Bērna likumiskajiem pārstāvjiem, audžuģimenēm un speciālistiem, kuri nodrošina bērnu aprūpi ārpusģimenes aprūpes iestādē, tiks sniegta iespēja pilnveidot vecāku prasmes, attīstot nevardarbīgu bērnu audzināšanas praksi.  
Speciālistiem, kuri strādā ar no vardarbības cietušām vai vardarbību veikušām personām, tiks sagatavota metodika darbam ar šādiem bērniem, bet īpaši sarežģītu gadījumu risināšanā tiks piesaistīta starpdisciplinārā speciālistu komandas. Tāpat speciālistiem, kuri varētu saskarties ar no vardarbības cietušām vai vardarbību veikušām personām, tiks sniegta iespēja papildināt zināšanas vardarbības atpazīšanai un rīcībai, ja ir konstatēta vardarbība.
Tāpat tiks veicināta bērnu likumisko pārstāvju un audžuģimeņu, sabiedrības un speciālistu izpratne par vardarbības ietekmi uz bērna attīstību un ģimenes labbūtību, attīstīta prasme atpazīt vardarbību, saņemt zināšanas par atbalstu vardarbības gadījumos.
 
Juridiskās personas
  • Labklājības ministrija, Bērnu aizsardzības centrs, Valsts probācijas dienests, Ieslodzījumu vietu pārvalde un citas bērnu tiesību aizsardzībā iesaistītās iestādes un organizācijas, pašvaldības.
Ietekmes apraksts
4.3.6.4. pasākuma ietvaros tiks veikts vardarbības novēršanas sistēmas izvērtējums, līdz ar to tiks nodrošināta pierādījumos balstītas politikas plānošana, attīstība un īstenošana. Tiks attīstītas jaunas metodes darbā ar no vardarbības cietušiem un vardarbību veikušiem bērniem, kuru aprobācijas laikā gūtie secinājumi un priekšlikumi sniegs iespēju papildināt atbalsta pakalpojumus arī citās bērnu tiesību aizsardzībā iesaistītās iestādēs un organizācijās kā arī pašvaldībās.
 

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

Ietekmes apraksts
TA projektam ir tieša ietekme uz visa veida vardarbības izskaušanu, kas noteikts kā viens no rīcības virzieniem 21.12.2022. MK rīkojumā Nr. 967 “Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādnēs 2022.-2027.gadam”. Ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai plānoti pasākumi individuālā līmenī ģimenes locekļiem, kas cieš no vardarbības, un pasākumi sabiedrības līmenī, mazinot ģimenes funkcionētspējas atjaunošanas ekonomisko slogu. Projekts uzlabos sabiedrības zināšanas par nevardarbīgas uzvedības pazīmēm un to veidošanu, sekmēs augstāku vardarbības atpazīstamību, lielāku to gadījumu atklāšanas un ziņošanas skaitu, kā arī tiks paplašināti aizsardzības un rehabilitācijas atbalsta pakalpojumi vardarbībā cietušām  un vardarbību veikušām personām.

Pasākums sekmē Latvijas nacionālā attīstības plāna 2021.–2027. gadam Rīcības virziena “Psiholoģiskā un emocionālā labklājība” mērķa – psiholoģiskās un emocionālās labklājības veicināšana cilvēku atbalstam krīzes situācijās, individuālā potenciāla attīstībai un deviantas uzvedības veidošanās risku mazināšanai, nostiprinot veselību kā vērtību – sasniegšanu. Tas ir tieši saistīts ar uzdevuma Nr. 87. īstenošanu – vardarbības profilakse, t. sk. mazinot mobingu jauniešu vidū, un savlaicīga intervence dažādās krīzes situācijās, stiprinot cilvēku psiholoģisko un emocionālo noturību un spēju rast labvēlīgu risinājumu.
 

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

-

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

-

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

-

2.2.5. uz konkurenci:

-

2.2.6. uz nodarbinātību:

-

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2024
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2025
2026
2027
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
716 000
0
1 160 054
0
1 092 056
709 551
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
716 000
0
1 160 054
0
1 092 056
709 551
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
842 353
0
1 364 769
0
1 284 772
834 766
2.1. valsts pamatbudžets
0
842 353
0
1 364 769
0
1 284 772
834 766
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
-126 353
0
-204 715
0
-192 716
-125 215
3.1. valsts pamatbudžets
0
-126 353
0
-204 715
0
-192 716
-125 215
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
-126 353
-204 715
-192 716
-125 215
5.1. valsts pamatbudžets
-126 353
-204 715
-192 716
-125 215
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
4.3.6.4. pasākumam pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 5 453 364 euro, t.sk. ESF Plus finansējums – 4 635 359 euro un valsts budžeta (turpmāk – VB) finansējums – 818 005 euro.
Budžeta ieņēmumi ir finansējuma ESF Plus daļa 85 procentu apmērā no pasākuma attiecināmām izmaksām. Budžeta izdevumi ir kopējie pasākuma ieviešanai nepieciešamie publiskā finansējuma (ESF Plus un VB) līdzekļi attiecīgajā gadā.
4.3.6.4. pasākuma plānotais īstenošanas periods ir no 2024. gada 1. ceturkšņa līdz 2029. gada 4. ceturksnim.
Pēc noteikumu projekta stāšanās spēkā 4.3.6.4. pasākumam finansējums indikatīvi plānots: 
2024. gadā 842 353 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 716 000 euro un VB finansējums 126 353 euro.
2025. gadā 1 364 769 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 1 160 054 euro un VB finansējums 204 715 euro.
2026. gadā 1 284 772 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 1 092 056 euro un VB finansējums 192 716 euro.
2027. gadā 834 766 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 709 551 euro un VB finansējums 125 215 euro.
2028. gadā 595 213 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 505 931 euro un VB finansējums 89 282 euro.
2029. gadā 531 491 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 451 767 euro un VB finansējums 79 724 euro.

LM normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sagatavos un iesniegs Finanšu ministrijai 4.3.6.4. pasākuma projekta īstenošanai nepieciešamo finanšu līdzekļu pieprasījumu 2024. gadā ne vairāk kā 842 353 euro apmērā pārdalei no 74. resora „Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” 80.00.00 programmas „Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai”.
Projektam finansējums tiks plānots apakšprogrammā 63.08.00 “Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027)”.
LM iesniegs priekšlikumu par TA projektā paredzēto atbalstāmo darbību īstenošanai papildu nepieciešamo finansējumu 2025. gadam un turpmākajiem gadiem attiecīgā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas procesā.
Finansējuma sadalījums pa gadiem norādīts indikatīvi un var tikt precizēts projekta īstenošanas gaitā.
 
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
Nav.
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
Nav.
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
Projekta vadības un projekta īstenošanas personāls tiks piesaistīts uz 4.3.6.4. pasākuma projekta īstenošanas laiku. Personāla amatus, saimes, kā arī nepieciešamo skaitu noteiks finansējuma saņēmējs, iesniedzot projekta iesniegumu sadarbības iestādē.
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
-
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
1. Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai Regula 2021/1060 (turpmāk – Regula Nr.2021/1060).
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
-
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
2. Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa Regula (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) (turpmāk – Regula Nr.2016/679).
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
-
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
3. Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES, Euratom) 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk – Regula Nr.2018/1046).
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
1. Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai Regula 2021/1060 (turpmāk – Regula Nr.2021/1060).
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regula Nr. 2021/1060, 54. panta “a” apakšpunkts
TA projekta 18. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Nē.
Regula Nr. 2021/1060, 64 panta 1.punkta “c” apakšpunkts
TA projekta 19. punkts.
Pārņemtas pilnībā
Nē.
Regula Nr. 2021/1060 IX pielikums
TA projekta 26.7. apakšpunkts.
Pārņemtas pilnībā
Nē.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
TA projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
TA projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
2. Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa Regula (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) (turpmāk – Regula Nr.2016/679).
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regula Nr. 2016/679
TA projekta 26.7. apakšpunkts.
Pārņemtas pilnībā
Nē.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
TA projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
TA projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
3. Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES, Euratom) 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk – Regula Nr.2018/1046).
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regula Nr.2018/1046
TA projekta 26.2. apakšpunkts.
Pārņemtas pilnībā
Nē.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
TA projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
TA projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
NVO diskusijās par 4.3.6.4. pasākuma saturu tika iesaistītas TA projekta izstrādes laikā.
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://vktap.mk.gov.lv/public_participations/public_discussions/50342679-3f4f-4d6c-9036-91ca1062bd48
 

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Atbilstoši MK 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par TA projektu tā publiskās apspriešanas laikā. Publiskās apspriešanas laikā no 2023. gada 15. novembra līdz 2023. gada 28. novembrim nav saņemti iebildumi un priekšlikumi.
 

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Labklājības ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija


ES fondu vadībā iesaistītās atbildīgās iestādes funkcijas pilda LM, sadarbības iestādes funkcijas – CFLA. Projekta finansējuma saņēmējs – LM.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021.–2027. gadam[1] rīcības virziens “Psiholoģiskā un emocionāla labklājība” paredz psiholoģiskās un emocionālās labklājības veicināšanu cilvēku atbalstam krīzes situācijās, individuālā potenciāla attīstībai un deviantas uzvedības veidošanās risku mazināšanai, nosakot uzdevumu “Vardarbības profilakse, t. sk. mazinot mobingu jauniešu vidū, un savlaicīga intervence dažādās krīzes situācijās, stiprinot cilvēku psiholoģisko un emocionālo noturību un spēju rast labvēlīgu risinājumu” (87). 4.3.6.4. pasākuma ietvaros tiks īstenotas atbalstāmās darbības ar mērķi novērst vardarbību ģimenē, tostarp attīstītas vecāku prasmes nevardarbīgai bērnu audzināšanas praksei, tiks attīstīti jauni atbalsta veidi un pakalpojumu personām, kuras ir cietušas no vardarbības vai veikušas vardarbību, kā arī pilnveidotas speciālistu zināšanas un attīstīta spēja atpazīt vardarbību un nodrošināta profesionāla rīcība vardarbības gadījumos.


[1] Pieejams: https://pkc.gov.lv/sites/default/files/inline-files/NAP2027_apstiprin%C4%81ts%20Saeim%C4%81_1.pdf
 

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.6.4. pasākuma atbalstāmās darbības ir vērstas uz vardarbības novēršanu ģimenē un sniegs ieguldījumu ne tikai individuālā līmenī, bet arī plašākā sociālā kontekstā. Novēršot vardarbību ģimenē, tiks veicināta pozitīvu vērtību un attiecību kultūra sabiedrībā kopumā, attīstītas cilvēciskās vērtības, piemēram, cieņa, empātija un savstarpējais atbalsts. Vardarbības samazināšana ģimenē veicina arī kopējo sabiedrisko drošību, jo bērni, kas aug bez vardarbības, ir mazāk pakļauti riskam kļūt par noziedzniekiem vai piedalīties destruktīvā uzvedībā. Atjaunojot ģimenes funkcionēšanas spēju, ģimenes locekļi (t.sk. bērni) spēs veiksmīgi funkcionēt arī sabiedrībā.
 

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.6.4. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības un radīs pozitīvu ietekmi uz personu ar invaliditāti situāciju un problēmu risināšanu, kā arī sniegs savu ieguldījumu un atbalstīs invaliditātes politiku, mērķtiecīgi un sistemātiski projekta īstenošanā integrējot vispārīgas un specifiskas darbības, piemēram:
- projekta vadības un īstenošanas personāla atlase tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas, veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personas ar invaliditāti piesaisti un nediskriminē pēc rases, etniskās izcelsmes dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās pārliecības, seksuālās orientācijas vai citiem apstākļiem;
- mediju kampaņu, semināru, konferenču un komunikācijas pasākumu īstenošanā sabiedrības informēšanai tiks nodrošināti cilvēkiem ar dažāda veida funkcionāliem traucējumiem piekļūstami formāti (piemēram, tulkošana zīmju valodā, subtitrēšana, Braila druka, reāllaika transkripcija, raidījumu un pasākumu ierakstīšana);
- tiks nodrošināts, ka konkrētajai videi/objektam/pasākuma norises vietai ir iespējams fiziski piekļūt un to izmantot cilvēkiem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem gan kā pasākuma skatītājiem, gan kā dalībniekiem.
4.3.6.4. pasākumā tiks īstenotas arī citas personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības veicinošas darbības, kas norādītās projekta iesnieguma vērtēšanas kritēriju piemērošanas metodikas specifiskā atbilstības kritērija “Projekta iesniegumā ir paredzētas darbības, kas veicina horizontālā principa ”Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanu” piemērošanas skaidrojumā.
 

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.6.4. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina dzimumu līdztiesību, piemēram:
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienlīdzīga darba samaksa un vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos,
- tiks nodrošinātas dzimumu līdztiesības ekspertu konsultācijas (vai konsultatīva rakstura pasākumi) mācību līdzekļu un programmu satura izvērtēšanai no dzimumu līdztiesības viedokļa;
- stratēģiju, izglītības programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu (tai skaitā digitālo) saturā tiks integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām, diskriminācijas novēršanu vecuma, etniskās piederības un citu iemeslu dēļ.
4.3.6.4. pasākumā tiks īstenotas arī citas dzimumu līdztiesību veicinošas darbības, kas norādītās projekta iesnieguma vērtēšanas kritēriju piemērošanas metodikas specifiskā atbilstības kritērija “Projekta iesniegumā ir paredzētas darbības, kas veicina horizontālā principa ”Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanu” piemērošanas skaidrojumā.
 

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.6.4. pasākuma atbalstāmās darbības ir vērstas uz vardarbības mazināšanu ģimenē. Vardarbība ģimenē negatīvi ietekmē gan fizisko, gan emocionālo veselību un atstāj dziļas sekas ilgtermiņā. 4.3.6.4. pasākuma ietvaros tiks attīstīta speciālistu prasme atpazīt vardarbību vai tās riskus un atbilstoši rīkoties, veicināta starpinstitucionāla sadarbība vardarbības un tās seku mazināšanai, attīstīti atbalsta veidi personām, kuras ir cietušas no vardarbības, kā arī attīstītas metodes darbam ar vardarbību veikušām personām. Atjaunojot ģimenes funkcionēšanas spēju, tiks veicināta veselīga attīstība gan indivīdu, gan sabiedrības līmenī. 
 

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.6.4. pasākums tiešā veidā ietekmēs cilvēktiesības, jo vardarbība ir cilvēktiesību pārkāpums, kas rada negatīvas sekas ne tikai no tās cietušajam, bet arī apkārtējiem, un skar visu sabiedrību. Tādēļ tā ir valsts un ikviena indivīda atbildība un pienākums – mazināt un novērst visa veida vardarbību sabiedrībā. 4.3.6.4. pasākuma atbalstāmās darbības ir vērstas uz vardarbības mazināšanu ģimenē, līdz ar to veicinot ikviena indivīda tiesības uz drošību, aizsardzību un iespēju realizēt savu potenciālu kā pilnvērtīgam sabiedrības loceklim.
 

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Atbilstoši Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksē nostiprinātajām atziņām, piešķirot kompetentajai iestādei tiesības veikt personas datu apstrādi, normatīvajā aktā ir jānosaka šīs iestādes piešķirtās rīcības brīvības joma un tās īstenošanas veids. Turklāt šīs iestādes tiesības ir jādefinē pietiekami precīzi, lai ne tikai iestādei būtu saprotamas tiesību īstenošanas robežas, bet arī indivīdam, lai vajadzības gadījumā ar atbilstošu padomu varētu regulēt un pielāgot savu rīcību (Eiropas Cilvēktiesību tiesas 2008. gada 4. decembra spriedums lietā S. un Marper pret Apvienoto Karalisti [Lielā Palāta], Nr. 30562/04 un Nr. 30566/04, 95. – 96. punkti). Tādējādi, nosakot LM un pakalpojuma sniedzējiem tiesības projekta īstenošanas laikā veikt datu subjektu personas datu apstrādi atbalsta sniegšanai mērķa grupas personām, TA projektā noteiktas konkrēti veicamās personas datu apstrādes darbības minētā nolūka sasniegšanai (Eiropas Cilvēktiesību tiesas 2012. gada 13. novembra spriedums lietā M. M. pret Apvienoto Karalisti, pieteikuma Nr. 24029/07; Eiropas Cilvēktiesību tiesas 1984. gada 2. augusta spriedums lietā Malone pret Apvienoto Karalisti, 68. punkts). Savukārt LM kā finansējuma saņēmēja pienākums sagatavot maksājuma pieprasījumus noteikts MK 2023. gada 21. marta noteikumos Nr. 135 “Eiropas Savienības fondu projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2021.–2027. gada plānošanas periodā”[1] (turpmāk – MK noteikumi Nr.135). Maksājuma pieprasījumos ietverto izdevumu attiecināmības pamatošanas nolūkā finansējuma saņēmējam un pakalpojuma sniedzējam atbilstoši TA projektā noteiktajam, ir pienākums veikt projektā iesaistāmās mērķa grupas pārbaudi, identificēšanu un uzskaiti. MK noteikumu Nr.135 46. punkts paredz, ka finansējuma saņēmējs pārbauda, vai sadarbības partnera un gala saņēmēja sniegtā informācija maksājuma pieprasījumam par veiktiem projekta izdevumiem un iepirkumiem (ja attiecināms) KPVIS ir korekta. Proti, TA projektā noteikts, ka finansējuma saņēmējs, pirms maksājuma pieprasījuma iesniegšanas, veic pēcpārbaudi par pakalpojuma sniedzēju veikto noteikumu projekta 3.1., 3.2., 3.3. un 3.4. apakšpunktā minēto mērķa grupas personu atbilstības pārbaudi dalībai pasākumos.
Maksājuma pieprasījumos noteiktās informācijas ievadi KPVIS nosaka noteikumi Nr.135, savukārt MK 2022. gada 13. decembra noteikumos Nr. 770 “Kārtība, kādā Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā nodrošina ieguldījumu uzraudzību un izvērtēšanu, kā arī izstrādā un uztur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu”[2] (turpmāk – MK noteikumi Nr. 770)) norādīts, ka KPVIS nodrošina Eiropas Savienības fondu īstenošanai un vadībai nepieciešamo datu uzkrāšanu un pieejamību, glabāšanu, kā arī informācijas apmaiņu. Tādējādi attiecībā uz finansējuma saņēmēju, veicot personas datu apstrādes darbības, TA projektā un anotācijā netiek dublēti ar personas datu apstrādi un glabāšanu saistītie jautājumi, pamatojoties uz MK 2009. gada 3.februāra noteikumu Nr.108 “Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi”[3] 3.2. apakšpunktu.
TA projekts paredz, ka LM pakalpojuma sniedzēji TA projekta 21.1.3., 21.2., 21.3., 22.2.1., 22.2.4., 22.2.5.2., 22.2.5.3., 23.2.1. un 23.2.2. apakšpunktā minēto pasākumu, mācību un izmēģinājumprojektu īstenošanas ietvaros veic dalībnieku identificēšanu un  uzskaiti projekta īstenošanas un maksājuma pieprasījumu sagatavošanas nolūkā, norādot vārdu, uzvārdu, kur nepieciešams, – arī personas kodu, specialitāti un citu personas datus nesaturošu informāciju, kas nepieciešama maksājuma pieprasījuma sagatavošanai, un iesniedz finansējuma saņēmējam personu datus, kas nepieciešami pakalpojuma sniedzēja veiktās personu atbilstības pēcpārbaudes veikšanai. 4.3.6.4. pasākuma dalībnieku uzskaite ir nepieciešama, lai pakalpojuma sniedzējs pierādītu, ka attiecīgais pasākums faktiski ir noticis un tajā ir piedalījušās mērķa grupas personas, bet LM kā finansējuma saņēmējs spētu pārbaudīt maksājuma pieprasījumā iekļautās informācijas pamatotību. Apstrādājamais personas datu apjoms ir uzskatāms par minimāli nepieciešamu iepriekš minētā uzdevuma izpildei. TA projekta 3.4. apakšpunktā minētās mērķa grupas personu identificēšanai apstrādājams vārds, uzvārds, specialitāte un personas kods, lai varētu konkrētu speciālistu identificēt un pārliecināties par attiecīgā speciālista dalību pasākumā. Personas kods ir apstrādājams TA projekta 3.3. un 3.4. apakšpunktā noteiktās mērķa grupas personām, lai veiktu unikālu fizisko personu identifikāciju, tā kā atbilstoši Fizisko personu reģistra likuma 6. panta pirmajai un otrajai daļai personas kods ir atzīstams par unikālu identifikatoru, kas ļauj nepārprotami identificēt konkrētu tiesību subjektu. LM pakalpojumu sniedzēji iepriekš minēto datu subjektu personas datu apstrādi veiks atbilstoši Regulas Nr. 2021/1060 4.pantā un MK noteikumu Nr. 135 46. punktā noteiktajam.
Izglītojošo un informējošo pasākumu īstenošana (atvērta tipa pasākumi) neparedz pakalpojuma sniedzējam veikt personas datu apstrādi. Pakalpojuma sniedzējs tikai fiksē attiecīgā pasākuma statistisko informāciju.
TA projekta 26.6. apakšpunktā paredzēts, ka finansējuma saņēmējs uzkrāj datus par horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” rādītājiem, kas neparedz datu subjektu personas datu apstrādi regulas Nr. 2016/679 4. panta 2. punkta izpratnē, jo dati tiks uzkrāti statistikas veidā bez datu subjektu identificējošās informācijas.
TA projekts paredz, ka finansējuma saņēmējs projekta īstenošanas ietvaros var veikt iepirkumus, kur arī tiks veikta personas datu apstrāde iepirkumu organizēšanas un iepirkuma līgumu noslēgšanas nolūkā. Minētā personas datu apstrāde tiks veikta atbilstoši regulas Nr. 2016/679 6. panta 1. punkta b) un c) apakšpunktam un PIL 9. panta ceturtajai daļai un 44., 45. un 46. pantam. Iepirkumu procesa organizēšanas un administrēšanas nolūkā tiks apstrādāti datu subjektu identitātes dati (vārds, uzvārds), adrese, e-pasts, telefona numurs, informācija par pretendentu personāla vai pieaicināto speciālistu tehniskām un profesionālām spējām (pieredze, izglītība, zināšanas, kvalifikācija, amats) un to apliecinoši dokumenti, datu subjektu sniegtā cita informācija, izpildot iepirkuma nolikumā noteiktās prasības. PIL noteic noteiktu personas datu apjomu, kuru finansējuma saņēmējam kā pasūtītājam ir tiesības apstrādāt, savukārt iepirkuma dalībniekiem pienākums sniegt. Personas datu nesniegšanas vai sniegšanas nepilnā apjomā gadījumā tiks liegta iespēja piedalīties iepirkumā.
TA projekts paredz, ka projekta vadībā un īstenošanā iesaistītajam personālam un iepirkuma līgumu izpildītājam ir pienākums parakstīt apliecinājumus par interešu konflikta neesamību saskaņā ar regulas Nr. 2018/1046 61. pantu un publisko iepirkumu regulējošiem normatīviem aktiem. Apliecinājuma ieguves ietvaros tiks veikta personas datu apstrāde, ko tieši paredz iepriekš minētie normatīvie akti saskaņā ar regulas Nr.2016/679 6. panta 1. punkta c) apakšpunktu. Turklāt Eiropas Komisija vadlīniju “Interešu konfliktu identificēšana publiskā iepirkuma procedūrās strukturālu darbību veikšanai” 1.pielikumā ir sniegusi norādes par tā saturu, tai skaitā apstrādājamo datu apjomu, kas atzīstams par minimāli nepieciešamo (https://m.esfondi.lv/upload/00-vadlinijas/EK_vadl_par_interesu_konflikta_identif_publ_iepirk_LV.pdf).
TA projekta 26.9. apakšpunkts paredz, ka LM veic mērķa grupas personas datu apstrādi, lai izvērtētu personu atbilstību mērķa grupas kritērijiem. Minētā personas datu apstrāde ir obligāti nepieciešama, jo projekts ir paredzēts tieši mērķa grupas personām, tādējādi ir nepieciešams pārbaudīt vai persona atbilst izvirzītajiem kritērijiem, kuriem iestājoties persona var saņemt TA projekta paredzēto atbalstu. Neveicot personas datu apstrādi, LM nespēs izvērtēt personas atbilstību izvirzītajiem mērķa grupas kritērijiem, bet persona saņemt TA projektā paredzēto atbalstu.
Nosakot datu glabāšanas termiņus, ir ņemtas vērā normatīvajos aktos noteiktās prasības par dokumentu pieejamību un attaisnojuma dokumentu glabāšanas minimāliem termiņiem. Grāmatvedības likuma 28. panta 5. punkts noteic, ka attaisnojuma dokumenti glabājami līdz dienai, kad tie nepieciešami, lai izpildītu likuma 6. panta otrās daļas prasības par saimnieciskā darījuma norises izsekojamību, bet ne īsāku laiku par pieciem gadiem. PIL 40. panta piektā daļa noteic, ka iepirkumu pieteikumu un piedāvājumu oriģinālus glabā 10 gadus pēc iepirkuma līguma noslēgšanas. Tādējādi, ņemot vērā normatīvajos aktos noteiktos termiņus, 4.3.6.4. pasākuma mērķa grupas personas datu glabāšanas termiņš nosakāms atbilstoši regulas Nr. 2021/1060 82. punkta prasībām, t.i., dokumentus par ES fondu atbalstītajiem izdevumiem glabā līdz 2034. gada 31. decembrim, lai pierādītu maksājumu veikšanas un finanšu izlietojuma pamatotību. Savukārt MK noteikumi Nr. 770 nosaka gan kādi dati (t.sk personas dati) glabājas KPVIS, gan datu glabāšanas termiņu, t.i. atbilstoši MK noteikumu Nr. 770 27. punktam dati glabājami līdz 2039. gada 31. decembrim.


[1] Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/340622-eiropas-savienibas-fondu-projektu-parbauzu-veiksanas-kartiba-2021-2027-gada-planosanas-perioda

[2] Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/338014-kartiba-kada-eiropas-savienibas-fondu-2021-2027-gada-planosanas-perioda-nodrosina-ieguldijumu-uzraudzibu-un-izvertesanu

[3] Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/187822-normativo-aktu-projektu-sagatavosanas-noteikumi

 

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.6.4. pasākuma īstenošanas tiešā veidā ir vērsta uz bērna labāko interešu ievērošanu, atbalstāmās darbības tiks ieviestas ar mērķi mazināt vardarbību, līdz ar to nodrošinot Apvienoto nāciju organizācijas Bērnu tiesību konvencijā noteikto, ka dalībvalstis veic visus attiecīgos likumdošanas, administratīvos, sociālos un izglītošanas pasākumus, lai ikvienu bērnu aizsargātu pret fizisku vai psiholoģisku vardarbību, miesas bojājumiem vai nežēlīgu, nevērīgu vai nolaidīgu izturēšanos, sliktu izturēšanos vai ekspluatāciju, tostarp pret seksuālu vardarbību, kamēr viņš ir vecāku, aizbildņu vai jebkuras citas par bērnu atbildīgas personas aprūpē (19. pants). Tādējādi tiks radīta iespēja bērniem augt drošā un veselīgā vidē, lai nodrošinātu bērna veselīgu attīstību, emocionālo stabilitāti un labklājību.
 

8.2. Cita informācija


4.3.6.4. pasākumam ir tieša ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”. 4.3.6.4. pasākuma projekta ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu, kā arī tā vadībā un īstenošanā tiks īstenoti vispārīgas un specifiskas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” darbības.
4.3.6.4. pasākums tiks īstenots ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā. 4.3.6.4. pasākuma projekta iesnieguma vērtēšanā tiks definēts horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” specifiskais atbilstības kritērijs (precizējamais kritērijs), par kuru var tikt pieņemts lēmums par projekta iesnieguma apstiprināšanu, vai apstiprināšanu ar nosacījumu, ja projekta iesniedzējs nodrošina pilnīgu atbilstību kritērijam lēmumā noteiktajā termiņā un kārtībā. Kritērija neatbilstības gadījumā projekta iesniegums tiks noraidīts.
Finansējuma saņēmējs nodrošinās, ka publiskie iepirkumi tiek veikti saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā, īstenojot konkurenci nodrošinošu, pārredzamu, atklātu, nediskriminējošu konkursa procedūru un, kur tas ir attiecināms, īstenojot sociāli atbildīgus un inovatīvus iepirkumus.
4.3.6.4. pasākuma ietekmes uz horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanu novērtēšanai TA projektā ir noteikti rādītāji (skat. TA projekta 26.6. apakšpunktu).
Pielikumi