Anotācija (ex-ante)

23-TA-1055: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 28. augusta noteikumos Nr. 578 "Noteikumi par ģeoloģiskās informācijas sistēmu"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Noteikumu projekts un tā sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojums (anotācija) sagatavots pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk - VARAM) iniciatīvas, lai aktualizētu tiesību aktos noteikto ģeoloģiskās informācijas sistēmas saturu, ņemot vērā VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" (turpmāk - LVĢMC) izstrādāto zemes dzīļu informācijas sistēmu, kā arī citus laika gaitā veiktos ģeoloģiskās informācijas sistēmas pilnveidojumus.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir precizēt Ministru kabineta 2012. gada 28. augusta noteikumu Nr. 578 "Noteikumi par ģeoloģiskās informācijas sistēmu" (turpmāk - MKN 578) normas, ņemot vērā izmaiņas, kas radušās LVĢMC zemes dzīļu informācijas sistēmas izveides un ģeoloģiskās informācijas sistēmas attīstības rezultātā kopš MKN 578 izdošanas.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Saskaņā ar likuma "Par zemes dzīlēm" 22. pantu, Latvijā ģeoloģiskā informācija tiek apkopota un uzglabāta ģeoloģiskās informācijas sistēmā. Valsts ģeoloģiskās informācijas sistēma pieder valstij, to pārvalda LVĢMC. MKN 578 nosaka ģeoloģiskās informācijas sistēmas saturu un tās izmantošanas noteikumus. Ģeoloģiskās informācijas sistēmā ietilpst gan agrāk, t.sk. pagājušajā gadsimtā, iegūtā ģeoloģiskā informācija, gan mūsdienās iegūstamā. Daļa informācijas pieejama tīmekļa vietnē www.lvgmc.lv.

MKN 578 nosaka, ka ģeoloģiskās informācijas sistēmu veido valsts ģeoloģijas fonds, valsts ģeoloģijas arhīvs, ģeoloģiski tehniskās literatūras bibliotēka, urbumu seržu glabātava un paraugu kolekcijas, kā arī cita ģeoloģiskā informācija, kas uzkrāta papīra un elektroniskā veidā.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Laika gaitā, attīstot ģeoloģiskās informācijas sistēmu un izveidojot zemes dzīļu informācijas sistēmu, ģeoloģiskās informācijas sistēmā esošā informācija pārstrukturēta, pārvietota un modernizēta, attiecīgi MKN 578 ģeoloģiskās informācijas sistēmas saturs ir jāprecizē un jāaktualizē.
Risinājuma apraksts
Noteikumu projekts paredz veikt MKN 578 tādus precizējumus, kas skar ģeoloģiskās informācijas sistēmas saturu un sistēmā uzkrāto datu struktūru un iedalījumu.

Noteikumu projekts paredz precizēt MKN 578 2.4. apakšpunktu, ņemot vērā, ka spēkā esošās MKN 578 2.4. apakšpunkta redakcijā minētās ģeoloģiskās informācijas sistēmas daļas ģeoloģisko paraugu kolekcija, iežu paraugi, grunts sāntvērēja paraugi, iežu drumslu paraugi, urbšanas duļķu paraugi, kolektorslāņa fluīda paraugi un citi paraugi pēc būtības ir iežu paraugi. Tādējādi Noteikumu projektā ietvertā redakcija paredz aizstāt vārdus "ģeoloģisko paraugu kolekcija, iežu paraugi, grunts sāntvērēja paraugi, iežu drumslu paraugi, urbšanas duļķu paraugi, kolektorslāņa fluīda paraugi un citi paraugi" ar vārdiem "iežu paraugi". Tāpat plānslīpējumu kolekcija ir pārvietota uz MKN uz 2.1. apakšpunktu, kur norādīts, ko ietver valsts ģeoloģijas fonds. Šie paši apsvērumi ir pamats paredzētajiem grozījumiem MKN 578 6. punktā.

Noteikumu projekts paredz precizēt MKN 578 2.5.1. apakšpunktu, ietverot atsauci uz LVĢMC zemes dzīļu informācijas sistēmu un izslēdzot datubāzes "Būvmateriālu izejvielu atradnes", "Kūdra", "Sapropelis", kurās esošā informācija pilnībā ietverta zemes dzīļu informācijas sistēmā. Zemes dzīļu informācijas sistēma ietver sevī arī MKN 578 2.5.3. apakšpunktā minētos katalogus "Ģeofonds" un "Ģeokarte". 

Zemes dzīļu informācijas sistēma ir LVĢMC izveidots publiski pieejams derīgo izrakteņu atradņu reģistrs. Zemes dzīļu informācijas sistēma ir ģeoloģiskās informācijas sistēmas daļa un tajā apkopota informācija par aptuveni 9400 atradnēm un prognozēto resursu laukumiem – būvmateriālu izejvielām (smilts-grants, dolomīts, kaļķakmens, ģipšakmens), kūdru un citiem Latvijas derīgajiem izrakteņiem: https://videscentrs.lvgmc.lv/iebuvets/zemes-dzilu-informacijas-sistema.

Vienlaikus Noteikumu projekts paredz atsevišķi (MKN 578 2.5.1.1 un 2.5.2. apakšpunktā) izdalīt datubāzi "Urbumi", pazemes ūdeņu krājumu bilanci un derīgo izrakteņu reģistra daļu par pazemes ūdeņiem, kuru informācija joprojām tiek uzkrāta Vienotajā vides informācijas sistēmā un zemes dzīļu informācijas sistēmā šobrīd ietverta daļēji.

Papildus iepriekš minētajam no MKN 578 2.5.3. apakšpunkta tiek paredzēts svītrot katalogus "Paraugi" un "Plānslīpējumi", jo tajos esošā informācija ietverta pārskatītajā urbumu seržu un plānslīpējumu informācijā.

Noteikumu projekts paredz arī svītrot MKN 578 2.5.4. un 2.5.6. apakšpunktus. 2.5.4. apakšpunktu paredzēts svītrot, jo matemātiskie modeļi, piemēram, derīgo izrakteņu krājumu aprēķini, datormodelēšanas rezultāti utt., pēc savas būtības tiek ietverti Valsts ģeoloģijas fonda informācijā, kas minēta MKN 578 2.1. apakšpunktā. Savukārt MKN 578 2.4.6. apakšpunktā ietverto informāciju nav nepieciešams atsevišķi izdalīt, jo tā ir Valsts ģeoloģijas fonda pārskata ar inventāra Nr. 11323 "Latvijas ģeoloģisko un derīgo izrakteņu karšu pamatleģendas" sastāvdaļa, kas pēc savas būtības ietverta MKN 578 2.1. apakšpunktā.

Noteikumu projekts paredz precizēt MKN 578 4. punktu, svītrojot nosacījumu, ka ģeoloģiskās informācijas sistēmā netiek nodoti glabāšanai pārskati par derīgo izrakteņu ieguves apjomu, ņemot vērā, ka ir izstrādāti un darbojas risinājumi arī minēto pārskatu nodošanai glābāšanā ģeologiskās informācijas sistēmā.

Noteikumu projekts paredz svītrot MKN 578 5. punktu, ņemot vērā, ka 5. punktā ietvertā norma jau ir iekļauta likuma "Par zemes dzīlēm" 23. panta otrajā daļa: "Pašvaldībai, ikvienai juridiskajai vai fiziskajai personai neatkarīgi no darbu finansēšanas veida zemes dzīļu izmantošanas rezultātā iegūtā ģeoloģiskā informācija jānodod valstij valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” personā bez maksas, noslēdzot līgumu par tās izmantošanu. Informāciju, kas iegūta ogļūdeņražu ģeoloģiskās izpētes rezultātā, kā arī ogļūdeņražu meklēšanas, izpētes un ieguves darbos, valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” iesniedz arī Būvniecības valsts kontroles birojam. Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” informāciju apkopo, apstrādā un uzglabā, kā arī nodrošina tās pieejamību."
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Ietekmes apraksts
Personas, kas iegūst ģeoloģisko informāciju, kā arī kas vēlas izmantot LVĢMC ģeoloģiskās informācijas sistēmā esošu informāciju.
Juridiskās personas
Ietekmes apraksts
Personas, kas iegūst ģeoloģisko informāciju, kā arī kas vēlas izmantot LVĢMC ģeoloģiskās informācijas sistēmā esošu informāciju.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs"
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Sabiedriskā apspriede
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://vktap.mk.gov.lv/public_participations/public_discussions/ca31ed9a-5155-421d-afc6-f979c94f97b9

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Sabiedrības līdzdalības procedūras ietvaros viedokļi iesniegti netika.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs"

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi