Anotācija (ex-ante)

23-TA-1175: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam specifiskā atbalsta mērķa Nr. 4.3.4. "Sekmēt aktīvu iekļaušanu, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas, nediskriminēšanu un aktīvu līdzdalību, kā arī uzlabotu nodarbināmību, jo īpaši attiecībā uz nelabvēlīgā situācijā esošām grupām" 4.3.4.7. pasākuma "Nodarbināmības priekšnosacījumu nodrošināšana ieslodzītajiem, pilnveidojot resocializācijas sistēmas efektivitāti, sekmējot bijušo ieslodzīto iekļaušanos, vienlīdzīgas iespējas un aktīvu līdzdalību" īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta noteikumu "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.4. specifiskā atbalsta mērķa "Sekmēt aktīvu iekļaušanu, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas, nediskriminēšanu un aktīvu līdzdalību, kā arī uzlabotu nodarbināmību, jo īpaši attiecībā uz nelabvēlīgā situācijā esošām grupām" (4.3.4. specifiskais atbalsta mērķis) 4.3.4.7. pasākuma "Nodarbināmības priekšnosacījumu nodrošināšana ieslodzītajiem, pilnveidojot resocializācijas sistēmas efektivitāti, sekmējot bijušo ieslodzīto iekļaušanos, vienlīdzīgas iespējas un aktīvu līdzdalību" īstenošanas noteikumi" projekts (turpmāk – Noteikumu projekts) izstrādāts, pamatojoties uz:
- Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmu 2021. – 2027. gadam, kas atbalstīta ar  Ministru kabineta 2021. gada 16. novembra rīkojumu Nr. 841 "Par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmu 2021. – 2027. gadam";
- Eiropas Savienības fondu 2021. – 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. punktu un 13. punktu;
- Partnerības līgumu Eiropas Savienības investīciju fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodam;
Ministru kabineta 2022. gada 13. jūnija rīkojumu Nr. 413 "Par Resocializācijas politikas pamatnostādnēm 2022.–2027. gadam"[1];
- K.Kariņa Valdības rīcības plāna projekta 37.1. pasākumu "Paaugstināt korekcijas dienestu (Ieslodzījuma vietu pārvalde un Valsts probācijas dienesta) kapacitāti un atalgojumu, turpināt pilnveidot apmācību sistēmu un nodrošināt nepieciešamos e-risinājumus, pilnveidot ieslodzīto un probācijas klientu resocializācijas modeli, attīstot jaunas resocializācijas darba metodes un instrumentus, t.sk. izmantojot starptautisko donoru sniegtās iespējas, tādejādi radot priekšnosacījumus ieslodzīto un probācijas klientu veiksmīgai iekļaušanai un nodarbināmībai pēc soda izpildes beigām, kā arī nodrošinot nepieciešamo dialogu ar visiem sabiedrības sektoriem" izpildes nodrošināšanai.

[1] Par Resocializācijas politikas pamatnostādnēm 2022.–2027. gadam, pieejams: https://likumi.lv/ta/id/333223-par-resocializacijas-politikas-pamatnostadnem-2022-2027-gadam
 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir noteikt kārtību, kādā tiek īstenots Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.4. specifiskā atbalsta mērķa 4.3.4.7. pasākums "Nodarbināmības priekšnosacījumu nodrošināšana ieslodzītajiem, pilnveidojot resocializācijas sistēmas efektivitāti, sekmējot bijušo ieslodzīto iekļaušanos, vienlīdzīgas iespējas un aktīvu līdzdalību" (turpmāk – 4.3.4.7. pasākums).
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Nabadzības un sociālās atstumtības mazināšana Programmā ir noteikta kā viens no lielākajiem izaicinājumiem, ņemot vērā, ka nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvars Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā. Atsevišķas grupas, piemēram, ieslodzītie un bijušie ieslodzītie  sastopas ar paaugstinātu nabadzības un sociālās atstumtības un ilgstoša bezdarba risku.
          Ar Ministru kabineta 2022. gada 13. jūnija rīkojumu Nr. 413 tika pieņemtas Resocializācijas politikas pamatnostādnes 2022. – 2027. gadam (turpmāk – Pamatnostādnes), kuras ir jau trešā resocializācijas politikas attīstības posma ideju nesējas, turpinot iepriekšējos posmos uzsākto attīstību. Tās paredz dziļāku un mērķētāku koncentrēšanos uz ieslodzīto un probācijas klientu iekļaušanu sabiedrībā, resocializācijas darba elastības veicināšanu un darba metožu un pakalpojumu pielāgošanu ieslodzīto un  bijušo ieslodzīto individuālajām un dinamiskajām vajadzībām. Resocializācijas politikas attīstības otrajā posmā, kas sakrita ar Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.—2020.gada plānošanas periodu[1], tika organizēts  pierādījumos balstītu resocializācijas vispārīgo instrumentu nodrošinājums darbam ar klientiem, savukārt trešajā posmā īpaša uzmanība tiek pievērsta darbam ar specifiskām mērķa grupām, piemēram, personām, kurām ir garīgās veselības problēmas, atkarīgajiem, sievietēm, bērniem un jauniešiem, kriminālsodu izpildes (resocializācijas darba) efektivitātes pētījumiem, kā arī Ieslodzījuma vietu pārvaldes (turpmāk – IeVP) personāla profesionālās sagatavotības un noturības nozīmei un atbilstošai infrastruktūrai kā sekmīga resocializācijas procesa priekšnosacījumam.

[1] Ar Ministru kabineta 2015. gada 4. februāra rīkojumu Nr. 62 (prot. Nr.5 66.§) apstiprinātā programma "2014.–2020. gada plānošanas perioda darbības programma "Izaugsme un nodarbinātība"
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Pamatnostādnēs, ņemot vērā IeVP normatīvajos aktos noteiktās funkcijas, kā arī   nosacījumu, ka pēc kriminālsodu izpildes un resocializācijas procesa beigām jāturpina personas integrācija sabiedrībā atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem un institūciju funkcijām, noteikts resocializācijas politikas mērķis – mazināt noziedzīgās uzvedības riskus notiesātajiem ieslodzījuma vietās, tādējādi radot priekšnoteikumus personas nodarbināmībai un veiksmīgai iekļaušanai sabiedrībā pēc soda izpildes beigām, t.sk. aktīvai līdzdalībai sabiedrības procesos.
Viena no resocializācijas politikas tiešajām mērķa grupām ir ieslodzītie, taču ārvalstu pētījumos un praksē dominē viedoklis, ka sodu izpilde nevar aprobežoties tikai ar darbu ar likumpārkāpēju, jo arī ģimene un atbalsta personas ir resursi, kas var nodrošināt nepieciešamo atbalstu personas likumpaklausīgai dzīvei sabiedrībā pēc soda izciešanas. Ņemot vērā minēto, resocializācijas politikas netiešā mērķa grupa ir ieslodzīto ģimenes locekļi un atbalsta personas.
Lai sasniegtu Pamatnostādnēs definēto resocializācijas politikas mērķi, attiecībā uz iepriekš minēto mērķgrupu, politikas plānošanas dokumentā  ietverti konkrēti rādītāji un uzdevumi, kas strukturēti četros savstarpēji saskaņotos un saistītos rīcības virzienos:
1) turpināt pilnveidot resocializācijas darbu ar ieslodzītajiem atbilstoši mainīgās vides izaicinājumiem, t.sk. ar jaunām mērķa grupām, kā arī ieviešot resocializācijas darba (kriminālsoda izpildes) efektivitātes mērījumu sistēmu;
2) nodrošināt jaunajām resocializācijas vajadzībām atbilstoša personāla pieejamību ieslodzījuma vietās, t.sk. attiecībā arī uz brīvprātīgajiem un līdzgaitniekiem;
3) nodrošināt soda izpildes vajadzībām adekvātu infrastruktūru, t.sk. nepieciešamos e-risinājumus;
4) stiprināt pašvaldību un nevalstisko organizāciju (turpmāk – NVO) lomu, t.sk., veidojot izpratni par katra sektora lomu atkārtota likumpārkāpuma novēršanā, izglītojot un nodrošinot atbalsta pasākumus NVO, pašvaldībām un citām institūcijām, tādējādi veicinot sabiedrības gatavību uzņemt personu pēc soda izciešanas un veicinot personas aktīvu iekļaušanos sabiedrības procesos, t.sk. nodarbināmību.
Visu Pamatnostādnēs paredzēto uzdevumu, kas ir sodu izpildē identificēto problēmu risinājumi, īstenošana, ir iespējama tikai papildus valsts budžeta līdzekļiem, piesaistot Eiropas Savienības kohēzijas politikas programma 2021.–2027.gadam (turpmāk – Programma 2021-2027) plānoto Eiropas Sociālā fonda Plus (turpmāk - ESF+) finansējumu.

2022. gada 31. decembrī ieslodzījuma vietās atradās 3229 ieslodzītie (apcietinātie – 734, notiesātie – 2495). No kopējā ieslodzīto skaita ieslodzījuma vietās atradās 248 sievietes (apcietinātās – 38, notiesātās – 210), 23 nepilngadīgie (apcietinātie – 7, notiesātie – 16) un 70 ieslodzītie, kuri sodīti ar brīvības atņemšanu uz visu mūžu (apcietinātie – 3, notiesātie – 67). No 2495 notiesātajiem uz 2022. gada 31.decembri, 163 notiesātie bija ar īpašajām vajadzībām – 3 personas ar I invaliditātes grupu, 65 ar II invaliditātes grupu un 95 ar III invaliditātes grupu.  

2014.-2020.gada plānošanas periodā, ESF projektos "Resocializācijas pasākumus un atbalstu saņēmušo ieslodzīto un bijušo ieslodzīto skaits" -  11 268 (uz 31.12.2022. dalības reizes, nevis unikālie dalībnieki). 

2022. gadā ieslodzījuma vietās psiholoģisko aprūpi īstenoja 35 psihologi, kuri kopumā sniedza palīdzību 3536 ieslodzītajiem, no tiem 2689 notiesātajiem un 847 apcietinātajiem, tostarp veica šādas psiholoģiskās aprūpes aktivitātes: 
- 11 215 individuālās konsultācijas; 
- 406 krīzes intervences saistībā ar suicidālas uzvedības izpausmēm, konflikta situācijām, adaptācijas grūtībām, vardarbību utt. (160 apcietinātajām personām); 
- 380 psihodiagnostikas pasākumi, lai izpētītu ieslodzīto kognitīvos procesus, emocionālo sfēru un personības īpatnības u.c.; 
- tika sagatavoti 423 psiholoģiskie atzinumi. 
 
No 423 psiholoģiskajiem atzinumiem: 
354 – saistībā ar suicidālas uzvedības riska pakāpes noteikšanu; 
69 – saistībā ar ieslodzītā personas īpatnību psiholoģisko izpēti. 
Risinājuma apraksts
ESF+ finansējumu 2021.-2027. gadam plānots piesaistīt sekojošu 4.3.4.7. pasākuma darbību īstenošanai, kas atbilst daļai no Pamatnostādņu rīcības virzienu uzdevumiem:

1) Lai sasniegtu Pamatnostādnēs minēto mērķi, nepieciešams celt IeVP personāla un resocializācijas darbā iesaistīto personu (brīvprātīgo) kapacitāti jauna noziedzīga nodarījuma recidīva risku mazināšanas intervences nodrošināšanai un ar to saistītā soda izpildes mērķa – tiesiskas uzvedības un resocializācijas sasniegšanai.

1.1. Labākai izpratnei par soda un resocializācijas mērķiem un iestādes produktivitāti sabiedrības drošības un ieslodzīto nodarbināmības interesēs, iepriekš minētās personas tiks iesaistītas 4.3.4.7. pasākuma darbībā “Nodarbināto un brīvprātīgo kapacitātes celšana, profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanas un profesionālās noturības veicināšanas pasākumi, piem., supervīzijas, koučinga un ikgadējās konferences, u.c., e-mācību attīstība” (Pamatnostādņu 2. rīcības virziena 1. uzdevums, 3.pasākums, kopā 752 851 euro).

Pierādījumos balstīta notiesāto uzvedības korekcija jauna noziegumu recidīva mazināšanas interesēs pieprasa augsti kvalificētu un noturīgu personāla ieslodzījuma vietās, kas dažādām efektīvām metodēm spēj aptvert visus notiesātos, kam diagnosticēta vajadzība pēc konkrētas intervences (piemēram, resocializācijas programmas). Lai brīvības atņemšanas sods attiecībā uz lielāko daļu notiesāto sasniegtu likumā noteikto mērķi, riska un vajadzību novērtēšanas (turpmāk – RVN) instrumenti un resocializācijas programmas jāpielieto precīzi un ar dziļu izpratni. Sekojoši:

- Ļaujot dažādu līmeņu vadītājiem apzināties savu profesionālo lomu un atbildību jauna noziedzīga nodarījuma recidīva mazināšanā un ilgtspējīgā sabiedrības drošības stiprināšanā, kā arī gūt ierosmi pozitīvām pārmaiņām, tiks nodrošināti atbilstoši profesionālā atbalsta pasākumi IeVP personālam, piemēram – koučings.
- Lai sekmētu pēc iespējas lielākas IeVP personāla daļas nepastarpinātu dalību un orientāciju uz soda izpildes mērķi – bijušo notiesāto tiesisku uzvedību un resocializāciju, tiks nodrošinātas mācības par kontaktpersonu metodi. Tāpat personāls tiks mācīts, kā ikdienas saskarsmē ar motivējošu interviju un sarunu vešanas prasmju palīdzību iedvesmot notiesātos uzvedības pārmaiņām. Savukārt jaunos darbiniekus uz mērķi orientētā darbā ievadīs atbilstoši sagatavoti prakses vadītāji.
- Lai paplašinātu resocializācijas programmu vadītāju loku, personāls tiks mācīts vadīt grupu nodarbības.
- Lai mazinātu profesionālās noturības riskus, pārejot uz darbu jaunā, pierādījumos balstītā kvalitātē, IeVP personālam, neatkarīgi no dienesta specifikas,  tiks piedāvāts profesionālais atbalsts – supervīzijas u.c..
- Veidojot papildu priekšnoteikumus IeVP personāla kapacitātes celšanai, tiks attīstīta izglītības digitālā vide, ļaujot daļu nepieciešamā mācību satura un papildmateriālus apgūt patstāvīgi, pamazām mācību pieredzi integrējot personāla ikdienas darbā un sekmējot IeVP nostiprināšanos  par "organizāciju, kas mācās".
- Apzinoties brīvprātīgā darba nozīmi sabiedrības attīstībā, tiks veikti pasākumi IeVP organizētā brīvprātīgā darba veicēju kopienas stiprināšanai un attīstībai – apmācības un semināri.

1.2. Kvalificēta darba nodrošināšanai ar notiesātajiem IeVP personāla kapacitāte tiks celta arī 4.3.4.7. pasākuma darbībā “Specializētu RVN instrumentu  un resocializācijas programmu izstrāde/ieguve/ieviešana, rīku un programmu aprobēšana un validēšana, esošo RVN instrumentu  un resocializācijas programmu efektivitātes izpēte, validācija un aprobācija; drošības risku izvērtējuma instrumenta izstrāde/ieguve” (Pamatnostādņu 1. rīcības virziena 1. uzdevums, 5., 6., 8.pasākums, kopā: 556 845 euro).

Pateicoties ieguldījumiem Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda (turpmāk – ES fondu) 2014.–2020. gada plānošanas periodā, IeVP jau pieejami diagnostikas instrumenti vispārējai jauna noziegumu recidīva risku prognozēšanai, kā arī atsevišķi – vardarbīgu noziegumu riska prognozēšanai. Tāpat pieejamas resocializācijas programmas standarta intervencei, kas vērsta uz visu galveno noziedzīgas uzvedības riska faktoru mazināšanu notiesātajiem. Taču tas nenozīmē, ka personālam pieejami risku un vajadzību diagnostikas instrumenti un diagnozei atbilstoši intervences risinājumi ikviena notiesātā uzvedības risku mazināšanai.

Attīstoties informācijas tehnoloģijām un citiem procesiem sabiedrībā, brīvības atņemšanas iestādēs nonāk jaunas notiesāto grupas, kuras vieno vajadzība pēc specifiskas intervences, tajā skaitā – resocializācijas, īpaši – uzvedības korekcijas programmām. Piemēram, Eiropas Padome aicina dalībvalstis pievērst uzmanību  radikalizētu personu uzvedības korekcijai, jo daudz šādu personu atrodas ieslodzījuma vietās, starptautiskā un nacionālā līmenī aktualizēts jautājums par metodēm, kas saprotamā veidā palīdzētu nodrošināt resocializācijas darbu ar notiesātajiem ar garīgās veselības traucējumiem, kas tiem nav pieejama līdzvērtīgā apjomā kā notiesātajiem, kam šādu traucējumu nav. Īpaša pieeja resocializācijā nepieciešama arī notiesātajām sievietēm, ņemot vērā arī starptautisko akcentu uz notiesāto sieviešu specifisko stāvokli, taču, ņemot vērā, ka sievietes sastāda tikai nelielu daļu no notiesāto kopskaita, līdz šim šīs vajadzības IeVP nav akcentētas.

Pie IeVP personāla kapacitātes stiprināšanas pieder arī drošības risku izvērtējuma instrumenta izstrāde/ieguve, kas ļautu sabalansēt resocializācijas darba intensitāti ar reāliem riskiem, kurus notiesātais rada drošībai ieslodzījuma vietā, kā arī meklēt jaunas pieejas intervences piedāvājumam notiesātajiem, kuru pārvietošanās iespējas ieslodzījuma vietās objektīvu iemeslu dēļ pakļautas vislielākajiem ierobežojumiem.

1.3. Ņemot vērā jau aizsāktos resocializācijas procedūru digitalizācijas procesus, no jauna izstrādātie, pārņemtie un pielāgotie diagnostikas instrumenti – RVN un resocializācijas programmas - 4.3.4.7. pasākuma darbības  “Informācijas tehnoloģiju (turpmāk – IT) attīstība” (Pamatnostādņu 3. rīcības virziena 1. uzdevums, 3.pasākums, kopā 100 000 euro) ietvaros tiks integrētas IeVP informācijas sistēmā - Ieslodzīto informācijas sistēmā. Minētais solis instrumentu un programmu īstenošanas procesā ļaus fiksēt salīdzināmus datus ieguldīto resursu efektivitātes mērījumiem un tajos balstītai instrumentu un programmu pilnveidošanai un efektivizēšanai. IT attīstība plānota vienīgi publiskās pārvaldes īpašumā esošajos digitālajos risinājumos, ieskaitot pirmkodus un intelektuālā īpašuma tiesības, t.sk. risinājuma modificēšanas tiesības.

1.4. Lai nodrošinātu priekšnoteikumus tālākai attīstībai, tiks nodrošināta 4.3.4.7. pasākuma darbība  “Resocializācijas darba un kriminālsodu izpildes efektivitātes mērījumu sistēmas ieviešana, t.sk. pētījumi” (Pamatnostādņu 1. rīcības virziena 5. uzdevums, 2.pasākums, kopā 34 816 euro).

Ieviešot pierādījumos balstītus diagnostikas instrumentus, iespējams pārliecināties par katra notiesātā recidīva prognozes izmaiņām soda izciešanas laikā un šis ir plašs lauks pētījumiem par to, kā šo prognozi pie līdzīgiem bāzes parametriem ietekmē dalība resocializācijas pasākumos, salīdzinājumā, piemēram, ar notiesātajiem, kas no dalības pasākumos atturas. Ne mazāk nozīmīgi ir arī recidīva pētījumi, kas ļauj izdarīt secinājumus par atkārtotā nozieguma un soda izpildes perioda procesu cēloņsakarībām, dažādu ārējo faktoru ietekmi uz resocializācijas rezultātu noturību pēc soda izciešanas u.c. aspektiem. Pētījumu rezultātā tiks izstrādāta mērījumu sistēma, kas soda izpildi ļaus pārorientēt no procesiem uz rezultātu. Balstoties uzkrātajos datos, veicot aptaujas, intervijas utt., tiks veikti kvalitatīvi, kvantitatīvi un jaukti, empīriskā metodē balstīti pētījumi, veicot analīzi, meklējot korelācijas starp mainīgajiem u.tml..

Ņemot vērā, ka resocializācijas rezultātus ietekmē arī faktori, kas vai nu spēcina vai vājina bijušajā notiesātajā noturību (likumpaklausīgu dzīvi) pēc atbrīvošanas no soda izciešanas, tiks stiprināta resocializācijas atbalsta institūciju kapacitāte, kā arī sabiedrības izglītošana.

1.5. Konstruktīvu sadarbības risinājumu aprobācijas nolūkā tiks nodrošināta 4.3.4.7. pasākuma darbība “Starpinstitūciju sadarbības pilnveidošanas pasākumi un apmācības iesaistīto institūciju un NVO pārstāvjiem” (Pamatnostādņu 4. rīcības virziena 5. uzdevums, 1.pasākums, kopā 15 216 euro).

2015. gada 23.  novembrī starp VPD, IeVP un Valsts policiju tika noslēgta starpresoru vienošanās "Par sadarbību atkārtotu noziedzīgu nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību izdarīšanas novēršanai", lai veicinātu nepieciešamo informācijas apmaiņu, kopīgās iestāžu pārstāvju sanāksmēs noteiktu vajadzības un riskus, kuri jārisina notiesātās personas lietā, ar mērķi novērst jauna noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Praksē pierādījies, ka metodi iespējams izmantot arī darbā ar citām notiesāto kategorijām un piesaistot arī citas institūcijas.

Resocializācijas darbā IeVP sadarbojas ar dažādām institūcijām, t.sk. sociālajiem dienestiem, Nodarbinātības valsts aģentūru, NVO u.c.. Aktivitātes ietvaros plānotas IeVP personāla organizētas mācības un semināri ar IeVP un citu publiskās pārvaldes institūciju kā arī ārpakalpojuma veidā piesaistītu speciālistu veidotu saturu un lekcijām. Tas ļaus iesaistītajām pusēm stiprināt sadarbību kopīgu mērķu un rezultātu sasniegšanā, strādājot ar notiesātajiem un bijušajiem notiesātajiem kā sociālās atstumtības, tostarp bezdarba un jauna noziegumu izdarīšanas riskam pakļautām personām.

1.6. Ņemot vērā, ka pēc soda izciešanas bijušie notiesātie atgriežas sabiedrībā, kur meklē darbu, strādā un mācās, piekopj vaļaspriekus, atpūšas un neformāli komunicē ar citiem cilvēkiem, liela nozīme ir sabiedrības stereotipiem par personām ar ieslodzījuma pieredzi. Lai resocializācijas rezultātu noturības interesēs vairotu objektīvu izpratni sabiedrībā par soda izpildes potenciālu un tās dalībniekiem, tiks īstenota 4.3.4.7. pasākuma darbība  “Sabiedrības informēšana, izglītojoši pasākumi un sociālās kampaņas, t.sk. par noziedzīgās uzvedības riskiem, ieslodzīto personības īpatnībām, par kriminālsoda izpildes laikā veicamo resocializācijas darbu un starpinstitucionālo sadarbību, u.c.” (Pamatnostādņu 4. rīcības virziena 2. uzdevums, 2.pasākums, kopā 93 500 euro).

Latvijas Sodu izpildes kodeksa 10.pants nosaka, ka sabiedrība piedalās notiesāto resocializācijā. Virziens, kurā sabiedrības izglītošana par soda izpildes specifiku norisinās viskoncentrētākajā formā, ir brīvprātīgais darbs ar notiesātajiem – gan darbs, kuru fiziskām personām organizē IeVP, gan darbs, kuru organizē NVO vai citas institūcijas.

Attiecīgi, lai informētu sabiedrību un nodarbinātos par aktualitātēm sociālās korekcijas jomā, aktivitātes ietvaros tiks organizētas ikgadējas konferences "Taisnīguma atjaunošanai un brīvprātīgajam darbam" un starptautiskas konferences, kā arī plānota IeVP ikgadējā žurnāla izstrāde ar intervijām ar nozares profesionāļiem, vēsturiskiem apskatiem  un aktuālo statistiku. Aktivitātes ietvaros darbības tiks īstenotas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) 2021/1060 47. pantu un 50. pantu un Kārtību, kādā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021.–2027.gada plānošanas periodā, kā arī Eiropas Savienības fondu 2021 – 2027. gada plānošanas perioda un Atveseļošanas fonda komunikācijas un dizaina vadlīnijām).

1.7. Ceļot personāla kapacitāti jauna nozieguma recidīva risku mazināšanas intervencē un ar to saistītā soda izpildes mērķa – tiesiskas uzvedības un resocializācijas sasniegšanā, īpaši – darbā ar jaunām, specifiskām notiesāto mērķgrupām, iegūtās zināšanas nepieciešams aprobēt praksē. Tādēļ tiks īstenota 4.3.4.7. pasākuma darbība  “Speciālistu konsultācijas, jaunu atbalsta pasākumu, t.sk. informatīvu pasākumu, izstrāde un īstenošana ieslodzītajiem, viņu ģimenes locekļiem un atbalsta personām” (Pamatnostādņu 1. rīcības virziena 3. uzdevums, 5., 6., 7., 8., 9.pasākums, kopā 815 314 euro).

Lai arī pētījumos un ārvalstu praksē pierādīts, ka ģimenes problēmas ir viens no noziedzīgas uzvedības riska faktoriem un to risināšana notiesātajiem mazina jauna nozieguma recidīva risku, Latvijā šāda tipa darbības ar notiesāto ģimenēm un atbalsta personām soda izpildes laikā vēl uzskatāma par inovatīvu. Tādēļ Eiropas Savienības fondu 2014. – 2020. gada plānošanas periodā aizsākto notiesāto un viņu ģimeņu un atbalsta personu saliedēšanas un izglītošanas praksi iecerēts attīstīt, papildināt un nostiprināt ar jauniem satura elementiem, padarot to par efektīvu līdzekli citu resocializācijas līdzekļu klāstā. To vidū paredzētas atbilstošu nozaru speciālistu konsultācijas par bērnu aprūpes jautājumiem ieslodzītajām māmiņām, tiks piesaistīti speciālisti ar kompetenci ģimenes terapijā, atkarību izraisošu vielu ietekmes mazināšanā u.c.

4.3.4.7. pasākuma darbībā “E-mācību  procesa pilnveide” tiks īstenoti profesionālās kvalifikācijas pilnveides pasākumi, piemēram, mazākumtautību notiesātajiem, nodrošinot tos ar pašmācības ceļā apgūstamu mācību saturu valsts valodas zināšanu pilnveidošanai, tādējādi palielinot viņu konkurētspēju darba tirgū. Šim mērķim ieslodzījuma vietās pieejamajos datoros, kas tiek izmantoti ar brīvības atņemšanas sodu notiesāto personu resocializācijā un apcietināto personu sociālajā rehabilitācijā, ārpakalpojumā piesaistītu speciālistu spēkiem tiks atjaunots pašmācībā apgūstamais interaktīvo nodarbību saturs valsts valodas apguvei.

1.8. 4.3.4.7. pasākuma darbība “Projekta vadība un projekta īstenošanas nodrošināšana”.

4.3.4.7. pasākuma ietvaros ir atbalstāmas darbības, kas saistītas ar projekta vadību un projekta īstenošanu (Noteikumu projekta 14.9. apakšpunkts).

Projekta īstenošanai tiks nodrošināta atbilstoši kvalificēta projekta vadības un projekta īstenošanas personāla piesaiste. Uz projekta īstenošanas laiku IeVP tiks izveidotas šādas amata vietas:
1. Projekta vadītājs – 1 amata vieta;
2. Projekta vadītāja vietnieks – 1 amata vieta;
3. Jurists-iepirkumu speciālists – 1 amata vieta;
4. Koordinators – 2 amata vietas;
5. Grāmatvedis – 1 amata vieta (0,5 slodze);
6. Eksperts – 6 amata vietas.

Koordinatori būs tieši iesaistīti aktivitāšu īstenošanas nodrošināšanā un rezultātu sasniegšanā, savukārt Projekta vadītāja vietnieks nodrošinās administratīvos procesus, aktivitāšu koordinēšanu, kā arī būs atbildīgs par publicitātes pasākumu īstenošanu.
                                                                    
Par projekta īstenošanas personālu uzskata IeVP nodarbinātos, kuru darba līgumā vai rīkojumā ir noteikti pienākumi projekta īstenošanā neatkarīgi no tā, vai personas projekta ietvaros saņem atalgojumu.

Ārvalstu komandējumi
Projekta darbības paredz ārvalstu komandējumu organizēšanu. To ietvaros tiks nodrošināta pieredzes apmaiņa, kas veicinātu publiskā sektora pakalpojumu kvalitāti un veicina labas pārvaldības principu ieviešanu, pieredzes, zināšanu un labas prakses pārņemšanu, kā arī veicina savstarpējo sadarbību.

4.3.4.7. pasākuma darbību mērķa grupa:
Ieslodzītie un citas personas (tajā skaitā ieslodzīto klientu ģimenes locekļi, atbalsta personas, brīvprātīgie, nevalstisko organizāciju un institūciju pārstāvji), kuras projekta ietvaros ir saņēmušas atbalstu vai piedalījušās pasākumos kompetences celšanai, tādējādi sekmējot ieslodzīto iekļaušanās, vienlīdzīgu iespēju, aktīvas līdzdalības un nodarbināmības priekšnosacījumus. 

Iesaistot mērķgrupu atbalsta pasākumos, tiks ņemta vērā gan citos projektos gūtā pieredze, gan IeVP īstenotie pētījumi, gan ārvalstu pieredzes apmaiņas vizītēs gūtās atziņas.

Mērķa grupas dalībnieku atbilstība dalībai projektā tiks apstiprināta, konstatējot, ka persona ir ieslodzītais*, ieslodzītā ģimenes loceklis vai atbalsta persona, IeVP nodarbinātais vai brīvprātīgais, vai persona, kuras kuru darbības joma ir saistīta ar kriminālsodu izpildi, kriminālsodu izpildes politikas plānošanu, iekļaušanās veicināšanu, palīdzības un atbalsta sniegšanu ieslodzītajiem, bijušajiem ieslodzītajiem un viņu ģimenes locekļiem un atbalsta personām.

*Ieslodzīto informācijas sistēmā tiks pārbaudīts vai ieslodzītajam ir statuss apcietinātais/notiesātais.

4.3.4.7. pasākuma ietvaros sasniedzamie rādītāji:
          1. Līdz 2024. gada 31. decembrim (starpposma vērtība):
          1.1. iznākuma rādītājs (EECO18): Nacionāla, reģionāla vai vietēja mēroga valsts administrācijas vai sabiedrisko pakalpojumu iestāžu un pakalpojumu skaits, kas saņēmušas atbalstu – 1;
          1.2. iznākuma rādītājs (i.4.3.4.e): Ieslodzītie, viņu ģimenes locekļi un atbalsta personas – 300;
          2. Līdz 2029. gada 31. decembrim:
          2.1. iznākuma rādītājs (EECO18): Nacionāla, reģionāla vai vietēja mēroga valsts administrācijas vai sabiedrisko pakalpojumu iestāžu un pakalpojumu skaits, kas saņēmušas atbalstu – 1;
          2.2. iznākuma rādītājs (i.4.3.4.e): Ieslodzītie, viņu ģimenes locekļi un atbalsta personas – 3000;
          2.3. rezultāta rādītājs (r.4.3.4.h): ieslodzītie, kuriem veicināta nodarbināmība – 1680 persona.

Projekta iznākuma rādītāji ir:
- Nacionāla, reģionāla vai vietēja mēroga valsts administrācijas vai sabiedrisko pakalpojumu iestāžu un pakalpojumu skaits, kas saņēmušas atbalstu (atbalsts IeVP);
- Atbalstu saņēmušie ieslodzītie, viņu ģimenes locekļi un atbalsta personas ir personas, kas saņēmušas atbalstu, un tādejādi ir radīti vai uzlaboti priekšnoteikumi ieslodzītās personas veiksmīgai iekļaušanai sabiedrībā, tai skaitā aktīvai līdzdalībai sabiedrības procesos, ir sekmētas bijušo ieslodzīto vienlīdzīgas iespējas un aktīvu līdzdalību nodarbināmības priekšnosacījumu nodrošināšana.
Rādītājs tiks uzskaitīts par sasniegtu, kad atbalstu saņēmusī persona uzsāks dalību noteiktajos atbalsta pasākumos (personas dalību pasākumā apliecinās informācija par dalību pasākumā IeVP IS). Par pasākumiem, kas saistīti ar ieslodzītās personas risku un vajadzību izvērtēšanu un iesaisti resocializācijas programmā, rādītājs tiks iegūts no IeVP IS (personas dalību pasākumā apliecinās informācija par sastādītu RVN vai iesaisti programmā). Par pasākumiem, kas paredzēti ieslodzīto ģimenes locekļiem un atbalsta personām, rādītājs tiks iegūts anketēšanas veidā. Rādītāja uzskaites līmenis – projekts.

Iznākuma rādītāja vērtības noteikšanai tiks uzskaitīti ieslodzītie, viņu ģimenes locekļi un atbalsta personas, kuras atbalsta saņemšanas brīdī apliecinās to, ka 4.3.4.7. pasākuma ietvaros: 
1) ir saņēmušas speciālistu konsultācijas; 
2) tika iesaistītas atbalsta pasākumos; 
3) tika iesaistītas ieslodzītajiem, viņu ģimenes locekļiem un atbalsta personām organizētajos informatīvajos pasākumos; 

tāpat rādītāja vērtības noteikšanai tiks uzskaitīti ieslodzītie, par kuriem 4.3.4.7. pasākuma ietvaros IeVP tiks ievadīta informācija, ka šīs personas: 
4) tika vērtētas ar  4.3.4.7. pasākuma ietvaros pilnveidotiem/ieviestiem specializētiem riska un vajadzību novērtējuma instrumentiem; 
5) tika iesaistītas  4.3.4.7. pasākuma ietvaros pilnveidotās/ieviestās resocializācijas programmās. 

Sasniedzamā iznākuma rādītāja vērtība 3000 personas uz 2029. gada 31. decembri noteikta, balstoties uz personu skaitu, kuras saņēmušas atbalstu, pieņemot, ka katru gadu sasniedzamais rādītājs būs ne mazāks kā 500 atbalstītās personas gadā. 

Projekta rezultāta rādītājs ir ieslodzītie, kuriem veicināta nodarbināmība.
Rādītājs tiks uzskatīts par sasniegtu, kad persona pabeigs dalību pasākumā. Rādītāja vērtības sasniegšanu apstiprina dokumenti – apliecinājumi par dalību pasākumā vai dalībnieku parakstu lapas, kas apliecina, ka persona pilnā apjomā piedalījusies pasākumā. Rādītāja uzskaites līmenis – projekts. Projekta dokumentācijā tiks noteikti pilna apjoma noteikšanas kritēriji.

4.3.4.7. pasākumā tiks nodrošināta komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšana saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) 2021/1060 47. pantu un 50. pantu un Kārtību, kādā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021.–2027.gada plānošanas periodā, kā arī Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas perioda un Atveseļošanas fonda komunikācijas un dizaina vadlīnijām).

Atbalstāmās izmaksas
Noteikumu projektā noteiktas tiešās attiecināmās izmaksas un netiešās attiecināmās izmaksas. Netiešās izmaksas projektā plānotas vienkāršoto izmaksu veidā, un no tām paredzēts segt projekta gaitā radušos izdevumus atbilstoši vadlīnijām attiecināmo izmaksu noteikšanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gada plānošanas periodā.

Noteikumu projekta ietvaros ir attiecināmas pakalpojumu un iepirkumu līgumu (piemēram, pakalpojuma, uzņēmuma vai autoratlīdzības līgumu) izmaksas, kas saistītas ar noteikumu projekta 14. punktā norādīto darbību īstenošanu.
Norādāms, ka noteikumu 16.2.6. apakšpunktā norādītais nodrošinājums nav projekta vadības un īstenošanas personāla administratīvās izmaksas, bet gan nodrošinājums, kas nepieciešams projekta darbību īstenošanai un tā nepieciešamība tieši saistīta ar projekta mērķa sasniegšanu.

Personāla izmaksas 
 
Personāla izmaksām tiks piemērota vienkāršoto izmaksu metodika, kuru apstiprinās atbildīgā iestāde pēc Finanšu ministrijas saskaņojuma. Metodika tiks piemērota ar atbildīgās iestādes metodikas apstiprināšanas brīdi. 
Vienkāršoto izmaksu metodiku plānots apstiprināt līdz projektu iesniegumu atlases izsludināšanai. Gadījumā, ja līdz projektu iesniegumu atlases izsludināšanai vienkāršoto izmaksu metodika nebūs apstiprināta, projekta iesniegumu atlasē netiks veikta personāla izmaksu apmēra pamatotības analīze. 

Projekta īstenošanai tiks piemērotas šādas vienkāršotās izmaksas:
1.  atbildīgās iestādes apstiprinātā vienas vienības izmaksu metodika "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.4. specifiskā atbalsta mērķa "Sekmēt aktīvu iekļaušanu, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas, nediskriminēšanu un aktīvu līdzdalību, kā arī uzlabotu nodarbināmību, jo īpaši attiecībā uz nelabvēlīgā situācijā esošām grupām" 4.3.4.7. pasākuma "Nodarbināmības priekšnosacījumu nodrošināšana ieslodzītajiem, pilnveidojot resocializācijas sistēmas efektivitāti, sekmējot bijušo ieslodzīto iekļaušanos, vienlīdzīgas iespējas un aktīvu līdzdalību" projekta vadības un īstenošanas personāla atlīdzības vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika";
2. netiešo izmaksu vienotā likme kā viena izmaksu pozīcija 15 procentu apmērā no plānotajām personāla izmaksām;
3. vadošās iestādes izstrādātās horizontālās vienas vienības izmaksu metodikas ("Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika 1 km izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam  īstenošanai"; "Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika iekšzemes komandējumu izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai" un citas vadošās vai atbildīgās iestādes vienkāršoto izmaksu metodikas, kas tiks izstrādātas projekta īstenošanas laikā).
Citu vienas vienības izmaksu metodiku izstrāde atbildīgajā iestādē nav paredzēta, ņemot vērā to, ka (1) ieslodzītajiem, ir nepieciešami dažāda veida un ilguma resocializācijas pasākumi: būs ieslodzītie, kuriem pietiek tikai ar konsultācijām, būs ieslodzītie, kuriem ir nepieciešama izglītojošā programma, bet citiem ieslodzītajiem būs nepieciešams iziet kompleksu resocializācijas kursu, (2) savukārt apmācības darbinieku pilnveidei ir dažādas, ar atšķirīgu izpildes ilgumu, kā arī personu skaitu, līdz ar ko atšķirīgām izmaksām.

Materiāltehniskais nodrošinājums
Projekta īstenošanai paredzēta materiāltehniskā nodrošinājuma iegāde (ja tā tiek izvērtēta kā izdevīgāka nekā īre vai noma), īre vai noma. Izvērtējums tiek veikts tikai tādām precēm vai pakalpojumiem, kuru izmaksas par vienu vienību pārsniedz 500 EUR[1] (pieci simti euro) ar pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Veicot materiāltehniskā nodrošinājuma iegādi projekta vadības un īstenošanas personālam tiks vērtēts aprīkojuma iegādes samērīgums attiecībā uz darbiniekiem, kuriem tiek piemērots daļlaika noslodzes princips.

[1] Ministru kabineta 2005. gada 27. decembra noteikumi Nr. 1031 "Noteikumi par budžetu izdevumu klasifikāciju atbilstoši ekonomiskajām kategorijām".

Datu apstrāde
Projekta īstenošanas laikā noteikumu 3.1. un 3.2. apakšpunktā noteikto personu datu apstrāde būs nepieciešama, lai nodrošinātu rezultatīvo un iznākuma rādītāju uzskaiti, ziņošanu un šo noteikumu 14. punktā uzskaitīto atbalstāmo darbību norisi. Datu ievākšana tiek veikta atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu (ES) Nr. 1296/2013 1. pielikumam un saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā tiek veiktas pārbaudes Eiropas Savienības fondu projektos 2021.–2027. gada plānošanas periodā 1.pielikumu (2023. gada 21. marta Ministru kabineta  noteikumi Nr. 135 "Eiropas Savienības fondu projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2021.–2027. gada plānošanas periodā", 1.pielikums).

Tiesiskais pamats noteikumu 3.1. un 3.2. apakšpunktā noteikto personu datu apstrādei ir Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6. panta 1. punkta c) apakšpunkts - apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu uz pārzini attiecināmu juridisku pienākumu (pienākums atskaitīties par izlietoto finansējumu). Dati tiks apstrādāti Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) Nr. 2021/1057 ar ko izveido ESF+ un atceļ Regulu (ES) Nr. 1296/2013. 1. pielikumā noteiktajā apjomā.

Projekta iznākuma rādītājos personas tiks ieskaitītas atbalsta pasākuma saņemšanas sākumā, apliecinot saņemto atbalstu, parakstoties pasākuma reģistrācijas lapā, aizpildot un parakstot projekta dokumentācijā paredzēto veidlapu. Projekta rezultāta rādītāju vērtības sasniegšanu apstiprinās ieslodzījuma vietu klientu apliecinājumi par dalību pasākumā vai dalībnieku parakstu lapas, kas apliecina, ka persona pilnā apjomā piedalījusies pasākumā.

Projekta ietvaros tiks veikti pētījumi, lai pilnveidotu resocializācijas sistēmas efektivitāti, analizējot esošos riska un vajadzību novērtēšanas instrumentus un īstenotās resocializācijas programmas. Ministru kabineta noteikumi nosaka IeVP tiesības iegūt personas datus no VPD par VPD klientiem. Īpaši svarīgi šādu datu iegūšana ir par ieslodzītajiem, kuri ir atbrīvoti pirms termiņa, kā arī citiem ieslodzītajiem, ja kā papildsods ir noteikta VPD uzraudzība. Projekta ietvaros tiks pētīta resocializācijas programmu un riska un vajadzību novērtēšanas instrumentu validitāte jeb efektivitāte. Lai pārbaudītu resocializācijas programmu efektivitāti ir nepieciešams zināt, kā bijušie ieslodzītie dzīvo pēc atbrīvošanas. VPD šāda informācija ir pieejama un būtu izmantojama resocializācijas programmu validitātes pētījumos. Pretējā gadījumā var nākties saskarties ar situāciju, kad pieejamie dati par jauniem noziedzīgiem nodarījumiem būs nepietiekama informācija, jo būs pārāk mazs izlases apjoms un dati par noziedzīgiem nodarījumiem nebūs izmantojami kvalitatīvai analīzei, kas ļautu izdarīt secinājumus par programmu efektivitāti. Riska un vajadzību novērtēšanas instrumentu validitātes pētījumā būs nepieciešams salīdzināt IeVP instrumenta rezultātus un VPD lietoto instrumentu rezultātus, lai varētu izdarīt secinājumus par riska prognozes atšķirībām un varētu plānot nākotnes sadarbību šajā jomā, kas šobrīd ir neskaidra no abu iestāžu perspektīvām un var būt mulsinoša tiesu darbā.

Lai IeVP nodrošinātu Latvijas Sodu izpildes kodeksa 1.pantā noteikto uzdevumu - izpildīt kriminālsodu, kā arī panākt, lai notiesātais un citas personas pildītu likumus un atturētos no noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas, IeVP ir nepieciešams veikt pētījumus, lai izvērtētu esošo resocializācijas programmu efektivitāti, kā arī to ietekmi uz notiesātā personību. Tā kā notiesātā resocializācija sākas ieslodzījuma vietā un turpinās VPD, tad IeVP ir būtiski saprast un pilnveidot ieslodzījuma vietā esošās resocializācijas programmas, lai darbu ar bijušo notiesāto varētu turpināt VPD, panākot, ka persona neizdara atkārtotu noziedzīgu nodarījumu. Pamatojoties uz pētījumu rezultātiem IeVP pārskatīs esošās programmas, tās pilnveidojot vai ieviesīs jaunas programmas, lai uzsāktu darbu ar notiesāto, ko pēc atbrīvošanas no ieslodzījuma vietas turpina VPD.  
Līdz ar to IeVP plāno apstrādāt šādu datu subjektu kategorijas: ieslodzītie, kuri ir atbrīvoti pirms termiņa, kā arī ieslodzītie, kuriem kā papildsods ir noteikta VPD uzraudzība. 
Nolūks personas datu apstrādei ir pētījumu veikšana, lai pilnveidotu resocializācijas sistēmas efektivitāti, analizējot esošos riska un vajadzību novērtēšanas instrumentus un īstenotās resocializācijas programmas.  
Attiecībā uz personas datu apjomu, norādāms, ka apstrādājamo personas datu apjoms būs atkarīgs no pētījuma satura. Pētījuma ietvaros tiks pieprasīts minimāli nepieciešamais personas datu apjoms. Proti, par pētījuma mērķauditoriju tiks apstrādāti personas identifikācijas dati, informācija par sodāmību (Krimināllikuma pants, piemērotais sods un papildsods, ja tāds ir, informācija par īstenoto resocialziācijas programmu VPD, par pasākumiem, kas tika veikti, par to izpildi). 
Attiecībā uz personas datu glabāšanu ir jāņem vērā pētījuma norises process. 
Pētījuma norises posmi (ieskaitot personas datu apstrādi): 
1. sagatavošanās posms, pētījuma dizaina veidošana; 
2. kvantitatīvo datu ieguve un datu kvalitātes kontrole; 
3. datu analīze (nav personu datu apstrādes); 
4. pētījuma ziņojuma un rekomendāciju novērtēšanas instrumenta pilnveidošanai sagatavošana (nav personu datu apstrādes);  
5. pētījumu rezultātu un rekomendāciju izplatīšana (nav personu datu apstrādes).  
Personu datu apstrāde notiks pētījumu 1. posmā (pētījumam nepieciešamo datu izgūšana) un 2. posmā (datu apstrāde, ieskaitot personas datu anonimizēšanu). Noslēdzot 2. posmu personas dati tiks neatgriezeniski dzēsti un nākamos pētījuma posmos tiks strādāts ar anonimizētiem datiem. 

Pētījumu veikšanā būtiska informācija ir par recidīvu. Informācija par personu izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem ir Iekšlietu ministrijas Informācijas centra pārziņā esošajā valsts informācijas sistēmā - "Sodu reģistrs" (turpmāk - Sodu reģistrs). Līdz ar to Ministru kabineta noteikumu projekts noteic IeVP tiesības pieprasīt informāciju par recidīvu personu izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, ierosinātajiem kriminālprocesiem un sodiem no Sodu reģistra.

Attiecībā uz personas datu iegūšanu no Sodu reģistra, informējam, ka nolūks personas datu apstrādei ir veikt recidīva pētījumus. IeVP kvalitatīvu informāciju par personas sodāmībām var iegūt tikai no Sodu reģistra.  
Lai IeVP nodrošinātu Latvijas Sodu izpildes kodeksa 1.pantā noteikto uzdevumu - izpildīt kriminālsodu, kā arī panākt, lai notiesātais un citas personas pildītu likumus un atturētos no noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas, IeVP ir nepieciešams veikt pētījumus, lai izvērtētu recidīvu.  
No Sodu reģistra ir nepieciešams iegūt šādu informāciju: vārds, uzvārds, personas kods, Krimināllikuma pants, piemērotais sods un papildsods. 
Datu subjekts: ieslodzītais un bijušais ieslodzītais. 
Datu glabāšanas termiņš ir atkarīgs no pētījuma norises. Sk. augstāk aprakstīto par pētījuma norises gaitu. 
Personas dati, kas tiek iegūti pētījuma nolūkiem, netiek nodoti citām personām. Personas datus pētījuma nolūkiem apstrādā tikai pētnieki. 

Citos projekta pasākumos (mācībās, semināros, konferencēs u.c.) tiks vākti personas dati, kas apliecina šo personu dalību pasākumā (vārds, uzvārds, amats un organizācijas nosaukums). Datu apstrādes tiesiskais pamats ir Regulas 6. panta 1. punkta c) apakšpunkts - apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu uz pārzini attiecināmu juridisku pienākumu (pienākums atskaitīties par izlietoto finansējumu). 

Projektā tiks paredzēta datu uzkrāšana par Horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" rādītājiem:

- izstrādāto vai pilnveidoto stratēģiju, izglītības programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu (tai skaitā digitālo), skaits, kuros integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām, diskriminācijas novēršanu vecuma, etniskās piederības un citu iemeslu dēļ, kā arī pamattiesību jautājumi, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem;
- personu skaits, kuras ir piedalījušās apmācību programmās, kurās ir integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumiem, tostarp par  tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem.

Ministru kabineta 2022. gada 13. decembra noteikumu Nr. 770 “Kārtība, kādā Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā nodrošina ieguldījumu uzraudzību un izvērtēšanu, kā arī izstrādā un uztur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu” 18. punktā ir noteikti dati, kas tiek apstrādāti un uzkrāti Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmā (turpmāk - vadības informācijas sistēma). Minētie dati izriet ne tikai no ESF+ TPF regulas, bet arī no projekta un ar to īstenošanu saistītiem datiem, piemēram, līgumiem, maksājumu apliecinošiem dokumentiem.

Dati tiek uzglabāti vienošanās par projekta īstenošanu noteiktajā termiņā (saskaņā ar Ministru kabineta 2022. gada 13. decembra noteikumu Nr. 770 “Kārtība, kādā Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā nodrošina ieguldījumu uzraudzību un izvērtēšanu, kā arī izstrādā un uztur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu” 27. punktu datus uzglabā līdz 2039. gada 31. decembrim).

Finansējuma saņēmējs
IeVP ir TM padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. IeVP normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sadarbojas ar valsts un pašvaldību iestādēm un citām institūcijām, kā arī atbilstoši kompetencei sadarbojas ar citu valstu iestādēm un starptautiskajām organizācijām. IeVP savu funkciju ietvaros sadarbojas arī ar nevalstiskā sektora organizācijām.
Lai nodrošinātu veiksmīgu projekta īstenošanu, ir paredzēts izveidot projekta uzraudzības komiteju. Projekta uzraudzības komiteju paredzēts izveidot pēc vienošanās par Projekta īstenošanu noslēgšanas. Projekta uzraudzības komitejā būs pārstāvji no finansējuma saņēmēja un atbildīgās iestādes, bet tajā nevarēs iesaistīt projekta īstenošanā tieši iesaistītos nodarbinātos. Sadarbības iestāde un TM kā nozares ministrija var deleģēt pārstāvjus projekta uzraudzības komitejā novērotāju statusā. Pēc projekta uzraudzības komitejas priekšsēdētāja uzaicinājuma sēdē var piedalīties arī citu valsts institūciju amatpersonas un darbinieki, nevalstisko organizāciju pārstāvji, eksperti un citi speciālisti.
Projekta uzraudzības komiteja būs atbildīga par regulāru projekta ieviešanas gaitas un risku vadības uzraudzību, kā arī izskatīs atbildīgās iestādes, sadarbības iestāžu un finansējuma saņēmēja sniegto informāciju par projekta īstenošanu un nodrošinās regulāru projekta gaitas uzraudzības nepieciešamo korektīvo darbību veikšanu vai iniciēšanu. Uz projekta uzraudzības komitejas pārstāvjiem ar balsstiesībām ir attiecināms valsts amatpersonas statuss.

4.3.4.7. pasākuma ietvaros netiek sniegts atbalsts saimnieciskai darbībai un attiecīgi komercdarbības atbalsts. 

Sinerģija un demarkācija
Projekta īstenošanas laikā finansējuma saņēmējs nodrošina, ka tiek novērsta iespējamā investīciju pārklāšanās, savstarpēji papildinošu investīciju gadījumā novēršot dubultā finansējuma risku. Projekti, ar kuriem IeVP nodrošinās iespējamo sinerģiju un demarkāciju:

1)Plānojot 4.3.4.7. pasākuma darbību "IT attīstība", tiks ņemtas vērā darbības programma "Izaugsme un nodarbinātība" 2.2.1.specifiskā atbalsta mērķa "Nodrošināt publisko datu atkalizmantošanas pieaugumu un efektīvu publiskās pārvaldes un privātā sektora mijiedarbību" 2.2.1.1.pasākums "Centralizētu publiskās pārvaldes IKT platformu izveide, publiskās pārvaldes procesu organizēšana un attīstība" Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta "Ieslodzījuma vietu pārvaldes informācijas sistēmas pilnveidošana" Nr. 2.2.1.1/17/I/012 (E-lietas 1. posms) īstenotās aktivitātes un Atveseļošanas un noturības mehānisma ietvaros plānotā Tiesu administrācijas projektā "E-lieta: izmeklēšanas un tiesvedības procesu pilnveide, 2. posms" paredzētās darbības, kuru ietvaros tiks pilnveidota IeVP IS.

2)Plānojot 4.3.4.7. pasākuma darbību "Sabiedrības informēšana, izglītojoši pasākumi un sociālās kampaņas, t.sk. par noziedzīgās uzvedības riskiem, ieslodzīto personības īpatnībām, par kriminālsoda izpildes laikā veicamo resocializācijas darbu un starpinstitucionālo sadarbību, u.c.", tiks ņemtas vērā IeVP Norvēģijas grantu 2014.-2021. gada perioda programmas "Korekcijas dienesti" īstenotajā iepriekš noteiktajā projektā "Mācību centra infrastruktūras un apmācībai paredzēta ieslodzījuma vietas paraugkorpusa izveide Olaines cietuma teritorijā" Nr.1-6.4/2-2019 (turpmāk – NFI projekts)  īstenotās aktivitātes, kuru ietvaros tiks īstenota IeVP ikgadējā žurnāla izstrāde.

3)Plānojot 4.3.4.7. pasākuma darbību "Resocializācijas darba un kriminālsodu izpildes efektivitātes mērījumu sistēmas ieviešana, t.sk. pētījumi", tiks ņemtas vērā NFI projektā īstenotās aktivitātes, kuru ietvaros tiks turpināti ikgadējie pētījumi par ieslodzīto un ieslodzījuma vietu darbinieku dzīves kvalitāti ieslodzījuma vietās (Measuring Quality of Prison Life among Prisoners and Prison Staff (MQPL)).

4)Plānojot 4.3.4.7. pasākuma darbību "Specializētu riska un vajadzību novērtējuma instrumentu un resocializācijas programmu izstrāde/ieguve/ieviešana, instrumentu un programmu aprobēšana un validēšana, esošo riska un vajadzību novērtējuma instrumentu un resocializācijas programmu efektivitātes izpēte, validēšana un aprobācija, drošības risku izvērtējuma instrumenta izstrāde/ieguve", tiks ņemtas vērā IeVP un darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" Eiropas Sociālā fonda (turpmāk – ESF) īstenotajos projektos: 1) 9.1.2. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt bijušo ieslodzīto integrāciju sabiedrībā un darba tirgū" projektā Nr.9.1.2.0/16/I/001 "Bijušo ieslodzīto integrācija sabiedrībā un darba tirgū" un 2) 9.1.3. specifiskā atbalsta mērķa "Paaugstināt resocializācijas sistēmas efektivitāti" projektā Nr.9.1.3.0/16/I/001 "Resocializācijas efektivitātes paaugstināšana" (turpmāk abi kopā – ESF projekti) paredzētās darbības, kuru ietvaros tiks turpināta ES fondu 2014.-2020. gada plānošanas periodā uzsāktā, pierādījumos balstītā recidīva prognozēšanas instrumentu ieviešana brīvības atņemšanas soda izpildē. Ja ES fondu 2014.-2020.gada plānošanas periodā instrumenti ar pierādījumos balstītu prognozētspēju tika izstrādāti vai pārņemti no ārvalstīm un pielāgoti Latvijas specifiskajiem apstākļiem galvenokārt vispārēju noziegumu risku un vardarbīgu noziegumu prognozēšanai, tad 4.3.4.7. pasākuma iepriekšminētās darbības ietvaros instrumenti tiks modificēti vai izstrādāti atbilstoši klientu demogrāfiskajām īpašībām u.c., nostiprinot IeVP kapacitāti recidīva prognozēšanā arī speciālām notiesāto mērķgrupām. Tāpat tiks pievērsta uzmanība radikālās ideoloģijās balstītu, kā arī konkrētu, nevardarbīgu noziegumu veidu prognozēm. 

Vienlaicīgi tiks turpināta ES fondu 2014.-2020.gada plānošanas perioda ESF projektu ietvaros ieviesto programmu efektivitātes vērtēšana un pieejamo resocializācijas programmu klāsta papildināšana vai programmu pilnveidošana speciālu mērķgrupu vajadzībām, piemēram, notiesātajiem ar vielu lietošanas atkarībām, ar šo attīstot arī Norvēģijas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada periodā uzsāktās iniciatīvas.

5)Plānojot 4.3.4.7. pasākuma darbību "Speciālistu konsultācijas, jaunu atbalsta pasākumu, t.sk. informatīvu pasākumu, izstrāde un īstenošana ieslodzītajiem, viņu ģimenes locekļiem un atbalsta personām", tiks ņemtas vērā ESF projektos paredzētās darbības, kuru ietvaros turpināsies ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas periodā aizsāktās prakses attīstība, iepriekš nepraktizētu, taču no noziegumu recidīva riska mazināšanas interešu viedokļa neatņemamu un pierādījumos balstītu resocializācijas līdzekļu piemērošanai notiesāto ģimenes problēmu risināšanā. Vienlaikus, no ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas perioda prakses izriet praktiska nepieciešamība stiprināt “atbalsta personu” institūtu notiesātajiem, kuriem nav ģimenes attiecību. Tādējādi, ar mentoringa institūtu ieslodzījuma vietās, tiks papildināts pēc ieslodzījuma līdzgaitniecības institūts, kas šobrīd pieejams tikai daļai bijušo notiesāto – VPD klientiem.

6)Plānojot 4.3.4.7. pasākuma darbību "Nodarbināto un brīvprātīgo kapacitātes celšana, profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanas un profesionālās noturības veicināšanas pasākumi, piem., supervīzijas, koučingu un ikgadējās konferences, u.c., e-mācību attīstība", tiks ņemtas vērā ESF projektos paredzētās darbības, kuru ietvaros plānota gan personāla nodrošināšana ar speciālām zināšanām pierādījumos balstītu noziegumu riska prognozēšanas instrumentu pielietošanā un resocializācijas programmu vadīšanā, gan soda izpildē nepieciešamo kompetenču celšana kopumā. Līdz ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas perioda sākumam IeVP nebija pieejamas profesionālās pilnveides programmas amatpersonu daļai, kas par soda izpildi un tās rezultātiem atbildīgas lielākajā mērā – virsniekiem. Atbilstošā 4.3.4.7. pasākuma darbība ļaus profesionālo pilnveidi virsniekiem papildināt ar kvalifikācijas paaugstināšanas un profesionālā atbalsta (supervīzijas, koučings u.c.) pasākumiem. 
Savukārt IeVP brīvprātīgā darba veicēju kapacitātes celšana ir nākamais solis brīvprātīgā darba sistēmai, jeb administratīvām procedūrām, kas tika uzsāktas ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas periodā. 

7)Plānojot 4.3.4.7. pasākuma darbību "Starpinstitūciju sadarbības pilnveidošanas pasākumi un apmācības iesaistīto institūciju un NVO pārstāvjiem", tiks ņemtas vērā ESF projektos paredzētās darbības, kuru ietvaros tiks turpināta ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas periodā aprobētās IeVP brīvprātīgā darba sistēmas papildināšana ar brīvprātīgā darba resursiem, kurus piedāvā citas organizācijas. Savukārt starpinstitūciju sadarbības pilnveidošanas jomā ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas periodā sadarbība ar reģionālām publiskās pārvaldes institūcijām tika veidota situācijā, kurā nepastāv tiesiska regulējuma un praktisku risinājumu fizisku personu datu apmaiņai kompleksam un pēctecīgam darbam ar klientiem pirms ieslodzījuma, ieslodzījumā un pēc ieslodzījuma. Savukārt minētās darbības īstenošanas laikā paredzami jauni apstākļi, kas padarīs iespējamu klientu datu apriti, kas pavērs jaunas, lietišķas un uz noziegumu recidīva mazināšanu vērstas perspektīvas starpinstitucionālajā sadarbībā.

8)Plānojot 4.3.4.7. pasākuma darbību "Sabiedrības informēšana, izglītojoši pasākumi un sociālās kampaņas, t.sk. par noziedzīgās uzvedības riskiem, ieslodzīto personības īpatnībām, par kriminālsoda izpildes laikā veicamo resocializācijas darbu un starpinstitucionālo sadarbību, u.c.", tiks ņemtas vērā ESF projektos paredzētās darbības, kuru ietvaros, pārejot un nostiprinot pierādījumos balstītu darbu ar notiesātajiem, turpināsies regulāra sabiedrības informēšana – kā pēctecīgs pasākums ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas periodā veiktajām kampaņām stereotipu mazināšanai par bijušajiem ieslodzītajiem.

9)Plānojot 4.3.4.7.pasākuma darbību "IT attīstība", tiks ņemtas vērā ESF projektos paredzētās darbības, kuru ietvaros paredzēta ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas periodā ieviesto personāla bāzes e-mācību risinājumu attīstīšana, kas 4.3.4.7. pasākuma īstenošanas laikā iegūs īpašu nozīmi 2014.–2020. gada ES fondu plānošanas periodā izstrādāto virsnieku profesionālās pilnveides programmu īstenošanas kontekstā. 

10)Plānojot 4.3.4.7.pasākuma darbību "E-mācību procesa pilnveide", tiks ņemtas vērā ESF projektos paredzētās darbības, kuru ietvaros paredzēta ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas periodā uzstādīto datoru papildināšana ar pašmācību ceļā apgūstamu mācību saturu mazākumtautību notiesāto valsts valodas zināšanu papildināšanai. 

11)Projekta ietvaros ir plānots nodrošināt sinerģiju ar TM kā atbildīgās iestādes komunikācijas plānā ietvertajām darbībām, kuras tiks finansētas no Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam tehniskās palīdzības.

12)Tāpat dubultfinansējuma riska kontrole projekta plānošanas un īstenošanas laikā tiks nodrošināta, izmantojot Finanšu ministrijas izstrādāto dubultfinansējuma riska kontroles matricu.

13)Pievienotās vērtības nodoklis tiks attiecināts gadījumos, kad tas nav atgūstams saskaņā ar PVN reglamentējošiem valsts tiesību aktiem, attiecīgi novēršot dubultfinansējuma risku.

Principa "Nenodarīt būtisku kaitējumu" (turpmāk - NBK) ievērošana
4.3.4.7. pasākuma ietvaros veiktajām darbībām nav ietekmes vai netiek paredzēta ietekme uz NBK principu.

Projekta īstenošana 4.3.4.7. pasākumā plānota ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā, un noteikumu projekts paredz, ka Sadarbības iestāde lēmumu par projekta iesnieguma apstiprināšanu, apstiprināšanu ar nosacījumu vai noraidīšanu pieņem divu mēnešu laikā pēc projekta iesnieguma iesniegšanas beigu datuma. Lēmuma pieņemšanai paredzēts īsāks termiņš nekā Eiropas Savienības fondu 2021.-‑2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 28. pantā noteikts, lai projekta īstenošanā būtu iespējams  sasniegt noteikumu projektā paredzētos starpposma rādītājus un nodrošinātu projektos plānoto darbību secīgu īstenošanu 2014.-2020. un 2021.-2027.gada plānošanas periodā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Jā. Alternatīvs risinājums paredz valsts budžeta līdzekļu izmantošanu. Ņemot vērā, ka tuvākajos gados šādi līdzekļi valsts budžetā nav paredzēti, šī risinājuma izmantošana nav iespējama.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Ņemot vērā Ministru kabineta 2023. gada 13. jūlija sēdes protokollēmumā (prot. Nr. 36 85. § 3. punkts) noteikto, finansējuma saņēmējs (IeVP) veica izvērtējumu par izmaksu un ieguvumu analīzi. Izvērtējuma galvenais secinājums ir, ka IeVP īstenojot 4.3.4.7. pasākumu, kura rezultātā indikatīvi 420 mērķa grupas personas (ieslodzītie) neatgriezīsies ieslodzījuma vietā un radīs ietaupījumu valsts budžetā sākot jau ar projekta īstenošanas otro gadu. Kopējais izvērtējuma secinājums ir, ka katrs 4.3.4.7. pasākuma īstenošanā ieguldītais euro valstij ļaus ietaupīt 13,67 euro. Tāpat izvērtējuma rezultātā secināts, ka projekta tīrā tagadnes vērtība jeb tīrais ieguvums būs vairāk nekā 38 miljoni eiro projekta dzīves cikla (10 gadi) laikā (skatīt anotācijas pielikumu). 
Izvērtējuma analīzē izmantoti dati no IeVP publiskā pārskata par 1 ieslodzītā uzturēšanu gadā - 18863 EUR (IeVP 2022.gada publiskā pārskata dati (izmaksas dienā x 365 dienas)) un dati par ieslodzītajiem, kuri neizdara jaunu noziegumu un neatgriežas ieslodzījuma vietā no publikācijas “Sodu izcietušo personu noziedzīgo nodarījumu recidīvs” (*Ķipēna K., Zavackis A., Ņikišins J. Sodu izcietušo personu noziedzīgo nodarījumu recidīvs. Jurista Vārds, 27.08.2013., Nr. 35 (786), 12.-17.lpp.).

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • IeVP klienti un viņu ģimenes un atbalsta personas, IeVP nodarbinātie un brīvprātīgie.
Ietekmes apraksts
Kopumā sabiedrības grupām Noteikumu projekta tiesiskais regulējums nemaina tiesības un pienākumus, kā arī veicamās darbības.
Juridiskās personas
  • nevalstiskās organizācijas
  • Valsts probācijas dienests
  • Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs
  • Tieslietu ministrija
  • Ieslodzījuma vietu pārvalde
Ietekmes apraksts
Tieslietu ministrija pildīs atbildīgās iestādes funkcijas, savukārt, Ieslodzījuma vietu pārvalde pildīs finansējuma saņēmēja funkcijas.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
0
513 680
0
762 369
501 321
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
513 680
0
762 369
501 321
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
0
0
604 330
0
896 905
589 789
2.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
604 330
0
896 905
589 789
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
-90 650
0
-134 536
-88 468
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
-90 650
0
-134 536
-88 468
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
-90 650
-134 536
-88 468
5.1. valsts pamatbudžets
0
-90 650
-134 536
-88 468
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
4.3.4.7. pasākumam kopējais attiecināmais finansējums, lai slēgtu līgumu vai vienošanos par projektu īstenošanu, ir 2 839 351 euro (ESF+ 2 413 448 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 425 903 euro).
 
Tieslietu ministrija kā atbildīgā iestāde no 2026. gada 1. janvāra pēc Eiropas Komisijas lēmuma par snieguma ietvara izpildi (šo noteikumu 4.1. apakšpunktā minēto starpposma rādītāju sasniegšanas) var ierosināt palielināt 4.3.4.7. pasākumam pieejamo kopējo attiecināmo finansējumu par noteikto elastības finansējuma summu: 531 900 euro (ESF+ 452 115 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 79 785 euro).
 
Pēc elastības finansējuma saņemšanas (531 900 euro) 4.3.4.7. pasākuma kopējais attiecināmais finansējums būs 3 371 251 euro (ESF+ finansējums 2 865 563 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 505 688 euro).
Budžeta ieņēmumi ir finansējuma ESF+ daļa, kas nepārsniedz 85 procentu apmēru no projektu attiecināmām izmaksām, un valsts budžeta daļa 15 procentu apmērā. Plānots šāds finansējuma sadalījums:
2024. gadā 604 330  euro (ESF+ 513 680 euro; VB 90 650 euro);
2025. gadā 896 905 euro (ESF+ 762 369  euro; VB 134 536 euro);
2026. gadā 589 789  euro (ESF+ 501 321 euro; VB 88 468 euro);
2027. gadā 484 249  euro (ESF+ 411 612 euro; VB 72 637 euro);
2028. gadā 264 078 euro (ESF+ 224 466 euro; VB 39 612 euro) (bez elastības finansējuma: 531 900 euro (ESF+ 452 115 euro; VB 79 785 euro).
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
Projekta īstenošanai tiks izveidotas šādas amata vietas uz projekta īstenošanas laiku*:
projekta vadītājs – 1 amata vieta;
projekta vadītāja vietnieks – 1 amata vieta;
jurists-iepirkumu speciālists – 1 amata vieta;
koordinators – 2 amata vietas;
grāmatvedis – 1 amata vieta (0,5 slodze);
eksperts – 6 amata vietas.
*Projekta vadības un īstenošanas personālam plānots piesaistīt nodarbinātos, kuri vadīja un īstenoja ESF projektus, tādējādi nodrošināt īstenoto projektu pēctecību.
Ņemot vērā Projektā plānoto aktivitāšu un budžeta apjomu, Projektam plānots piesaistīt mazāku nodarbināto skaitu nekā ESF projektos.
Cita informācija
Norādītais finansējuma apguves sadalījums ir indikatīvs un var tikt precizēts pēc 4.3.4.7. pasākuma projekta apstiprināšanas.

4.3.4.7. pasākuma īstenošanai nepieciešamais finansējums Tieslietu ministrijas budžetā tiks pārdalīts no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 80.00.00 “Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai” atbilstoši Ministru kabineta 2018. gada 17. jūlija noteikumos Nr. 421 “Kārtība, kādā veic gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktās apropriācijas izmaiņas” noteiktajam.
                    
Noteikumu projekts paredz, ka 4.3.4.7. pasākuma īstenošanā piemēro netiešo izmaksu vienoto likmi kā vienu izmaksu pozīciju 15 % apmērā no Noteikumu projektā plānotajām tiešajām attiecināmajām personāla izmaksām.

Projektā iegādāto materiāltehnisko vienību uzturēšana tiek plānota IeVP budžeta ietvaros.

Saskaņā ar Valsts kancelejas izstrādātajām vadlīnijām "Vadlīnijas atlīdzības aprēķinam amata vietām ANM, ES SF u.c. projektos" (2023. gada 15. marta versija Nr. 1) projektā iesaistītajiem darbiniekiem, pamatojoties uz Ieslodzījuma vietu pārvaldē noteikto atalgojumu 2023.gadā,  tiks noteikta šāda atlīdzība:
 
1. Mēnešalga: 259 080,00 EUR 
 
Projekta vadītājs, amata klasifikācija saime un līmenis 39.1. IVA, 11. mēnešalgu grupa, mēnešalga 2 050,00EUR * 12 mēneši = 24 600,00 EUR. 
Projekta vadītāja vietnieks, amata klasifikācija saime un līmenis 39.1. III, 10. mēnešalgu grupa, mēnešalga 1 885,00 EUR * 12 mēneši = 22 620,00 EUR. 
Projekta koordinators, amata klasifikācija saime un līmenis 39.1. III, 10. mēnešalgu grupa, mēnešalga 1 885,00 EUR * 2 amata vietas * 12 mēneši = 45 240,00 EUR. 
Projekta jurists/iepirkumu speciālists, amata klasifikācija saime un līmenis 24. II, 10. mēnešalgu grupa, mēnešalga 1 885,00 EUR * 12 mēneši = 22 620,00 EUR. 
Projekta grāmatvedis, amata klasifikācija saime un līmenis 17. III, 8. mēnešalgu grupa, mēnešalga 1 380,00 EUR * 0,5 slodze * 12 mēneši = 8 280,00 EUR. 
Eksperts, amata klasifikācija saime un līmenis 20.6. III, 10. mēnešalgu grupa, mēnešalga 1 885,00 EUR * 6 amata vietas * 12 mēneši = 135 720,00 EUR. 

2. Atvaļinājuma pabalsts 30 % apmērā no Projekta vadības un īstenošanas personāla viena mēneša algas kopsummas 21 590,00 EUR * 30 % = 6477,00 EUR

3. Piemaksa 10 % apmērā par papildu pienākumu veikšanu no Projekta vadības un īstenošanas personāla viena mēneša algas kopsummas 21 590,00 EUR * 10 % = 2 159,00 EUR

4. Novērtējuma prēmija 60 % apmērā no Projekta vadības un īstenošanas personāla viena mēneša algas kopsummas 21 590,00 EUR * 60% = 12 954,00 EUR

5. Darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas gadā (259 080,00 EUR+ 6477,00 EUR+ 2 159,00 EUR+ 12 954,00 EUR) * 23,59 % = 66 210,00 EUR

6. Prēmija par veselības apdrošināšanu 214,00 EUR * 11 + 107,00 EUR* 1 = 2 461,00 EUR

7. Kopējais atlīdzībai paredzētais finansējums gadā: 259 080 EUR +6477,00 EUR+ 2 159,00 EUR + 12 954,00 EUR + 66 210,00 EUR + 2 461,00 EUR= 349 341,00 EUR 
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R1060
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1060 (2021. gada 24. jūnijs), ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai.
Apraksts
MKN 16.2.7., 17., 22.1. punkts pārņemts, neparedzot stingrākas prasības.
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R1057
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1057 (2021. gada 24. jūnijs), ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu (ES) Nr. 1296/2013.
Apraksts
MKN 22.2. punkts; pārņemts, neparedzot stingrākas prasības.

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1060 (2021. gada 24. jūnijs), ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai.
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
47., 50., 64. (1.punkta "c" apakšpunkts)
16.2.7., 17. un 22.1.
Pārņemtas pilnībā
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1057 (2021. gada 24. jūnijs), ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu (ES) Nr. 1296/2013.
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
1.pielikums
22.2.
Pārņemtas pilnībā
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Ieslodzījuma vietu pārvalde
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://tapportals.mk.gov.lv/public_participation/eda0e055-7cc4-43e0-aad3-83e7d35e9621

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Sabiedrības līdzdalība nodrošināta TAP atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumiem Nr. 970 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā". Nav saņemti viedokļi.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Ieslodzījuma vietu pārvalde
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
  • Tieslietu ministrija

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
Projektā īstenotās darbības uzlabos ieslodzīto resocializācijas procesu, nodarbināto apmācību procesu.
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
Plānoti ieslodzīto informācijas sistēmas pilnveidojumi.
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

Noteikumu projektu izpilde tiks nodrošināta piešķirtā budžeta ietvaros.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
NAP 2027 [438] "Pilnu brīvības atņemšanas sodu izcietušu personu recidīva līmenis (2 gadus pēc soda izciešanas beigām izdarīts jauns noziedzīgs nodarījums, par kuru ierosināts kriminālprocess, vai persona notiesāta)".[1]

[1] Par Latvijas Nacionālo attīstības plānu 2021.-2027. gadam (NAP2027), pieejams: https://likumi.lv/ta/id/315879-par-latvijas-nacionalo-attistibas-planu-20212027-gadam-nap2027

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
-

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projekta vadības un īstenošanas personāla atlase tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas, veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti un nediskriminē pēc rases, etniskās izcelsmes, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, pārliecības, seksuālās orientācijas vai citiem apstākļiem.

Īstenojot projekta komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanu, to saturs tiks rūpīgi izvērtēts un tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos vai uzturēšanu par kādu no dzimumiem, personām ar invaliditāti, reliģisko pārliecību, vecumu, rasi un etnisko izcelsmi vai seksuālo orientāciju.

Tiks nodrošināts, ka informācija publiskajā telpā, t.sk. tīmeklī, ir piekļūstama cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus.

Izstrādājot resocializācijas darba organizēšanas instrumentus un programmas, t.sk. e-mācību vidi, tiks nodrošināts, ka to saturs ir piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus, t.i., produkta programmatūrai ir jābūt savietojamai ar ES atzītām individuālām IT palīgierīcēm cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem (piemēram, Braila printeris, screenreader u.c.).

Projektā tiks īstenots sociāli atbildīgs iepirkums, pērkot ētiski ražotus produktus un pakalpojumus un izmantojot publiskās iepirkumu procedūras, lai radītu darbvietas, pienācīgus darba apstākļus, sekmētu sociālo un profesionālo iekļautību, nodrošinātu piekļūstamību pakalpojuma sniegšanas vietai/videi/objektam/pasākuma norises vietai, kā arī veicinātu labākus darba nosacījumus cilvēkiem ar invaliditāti un nelabvēlīgākā situācijā esošiem cilvēkiem (piemēram, pasākumu rīkošanai nolikumā tiks paredzēta prasība par telpu un satura piekļūstamību (tulkošana zīmju valodā, subtitrēšana, reāllaika transkripcija), ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanai priekšrocība tiks dota sociālajam uzņēmumam, kurš nodarbina cilvēkus ar invaliditāti u.c.).
 

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projekta vadības un īstenošanas personāla atlase tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas, veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti un nediskriminē pēc rases, etniskās izcelsmes, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, pārliecības, seksuālās orientācijas vai citiem apstākļiem.

Īstenojot projekta komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanu, to saturs tiks rūpīgi izvērtēts un tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos vai uzturēšanu par kādu no dzimumiem, personām ar invaliditāti, reliģisko pārliecību, vecumu, rasi un etnisko izcelsmi vai seksuālo orientāciju.

Sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienlīdzīga darba samaksa un vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos.

Tiks nodrošinātas dzimumu līdztiesības ekspertu konsultācijas (vai konsultatīva rakstura pasākumi) mācību līdzekļu un programmu satura izvērtēšanai no dzimumu līdztiesības viedokļa.

Mācību un metodisko līdzekļu saturs tiks veidots, ievērojot dzimumu līdztiesības principus, īpašu uzmanību veltot sabiedrībā valdošos stereotipu par dzimumu lomu sadalījumu izskaušanai un nepieļaujot stereotipisku dzimumu attēlojumus mācību līdzekļos (piemēram: sieviete – mājsaimniece, vīrietis – naudas pelnītājs).

Tiks uzskaitītas mērķa grupas personas, kuras ir piedalījušās apmācību programmās un izglītojošos pasākumos, kuros ir integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem (TM pasākumos).
 

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projektā īstenojamās darbības veicinās sabiedrības drošību. Veikto darbību rezultātā tiek stiprināti priekšnoteikumi, lai persona pēc soda izpildes aktīvi iekļautos sabiedrībā.

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Īstenojot projektu, tiks apstrādāti personas dati par atbalstu saņēmušajām personām - ieslodzītajiem un viņu ģimenes locekļiem un atbalsta personām, lai nodrošinātu projektā paredzētos pasākumus (pētījuma veikšana, ieslodzīto nodarbināmības veicināšana u.c.), kā arī, lai atskaitītos par finansējuma pamatotu izlietojumu un personu dalību projektos. Dati tiks apstrādāti atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu (ES) Nr. 1296/2013. Dati tiks iesniegti Eiropas Komisijai.
 

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

4.3.4.7. pasākuma mērķim ir tieša ietekme uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana". 4.3.4.7. pasākuma mērķis ir tieši vērsts uz mērķa grupu iekļaušanu un nediskrimināciju, veicina vienlīdzīgu attieksmi un iespējas sievietēm un vīriešiem, tostarp attiecībā uz dalību darba tirgū, nodarbināmības noteikumiem un karjeras attīstību, palīdz izskaust jebkādu diskrimināciju rases vai etniskās izcelsmes, reliģijas vai pārliecības, invaliditātes, vecuma vai seksuālās orientācijas dēļ, veicina pamattiesību ievērošanu un īpaši veicina vides piekļūstamību personām ar invaliditāti, tostarp informācijas un komunikācijas tehnoloģiju ziņā, un veicina pāreju no aprūpes iestādē vai ilgstošas sociālās aprūpes iestādē uz ģimenē un kopienā balstītu aprūpi.

Projektā īstenojamās darbības veicinās sabiedrības drošību. Veikto darbību rezultātā tiek stiprināti priekšnoteikumi, lai persona pēc soda izpildes aktīvi iekļautos sabiedrībā.

4.3.4.7. pasākuma projekta iesnieguma vērtēšanā tiks piemērots specifiskās atbilstības kritērijs "Projektā ir paredzētas darbības, kas veicina horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" īstenošanu" un noteikumi paredz pienākumu finansējuma saņēmējam uzkrāt datus par horizontālā principa rādītāju.

Noteikumu projekta ietvaros tiks nodrošinātas vispārīgas HP darbības, piemēram:

- projekta vadības un īstenošanas personāla atlase tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas, veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti un nediskriminē pēc rases, etniskās izcelsmes, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, pārliecības, seksuālās orientācijas vai citiem apstākļiem;
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienlīdzīga darba samaksa un vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos;
- īstenojot projekta komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanu, to saturs tiks rūpīgi izvērtēts un tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos vai uzturēšanu par kādu no dzimumiem, personām ar invaliditāti, reliģisko pārliecību, vecumu, rasi un etnisko izcelsmi vai seksuālo orientāciju (skat. metodisko materiālu “Ieteikumi diskrimināciju un stereotipus mazinošai komunikācijai ar sabiedrību”, (https://www.lm.gov.lv/lv/media/18838/download);
- tiks nodrošināts, ka informācija publiskajā telpā, t.sk. tīmeklī, ir piekļūstama cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus (skat. VARAM vadlīnijas “Tīmekļvietnes izvērtējums atbilstoši digitālās vides piekļūstamības prasībām (WCAG 2.1 AA)” (https://pieklustamiba.varam.gov.lv /, Vadlīnijas piekļūstamības izvērtējumam pieejamas šeit: https://www.varam.gov.lv/lv/wwwvaramgovlv/lv/pieklustamiba);
- projektā tiks īstenots sociāli atbildīgs iepirkums, pērkot ētiski ražotus produktus un pakalpojumus un izmantojot publiskās iepirkumu procedūras, lai radītu darbvietas, pienācīgus darba apstākļus, sekmētu sociālo un profesionālo iekļautību, nodrošinātu piekļūstamību pakalpojuma sniegšanas vietai/videi/objektam/pasākuma norises vietai, kā arī veicinātu labākus darba nosacījumus cilvēkiem ar invaliditāti un nelabvēlīgākā situācijā esošiem cilvēkiem (piemēram, pasākumu rīkošanai nolikumā tiks paredzēta prasība par telpu un satura piekļūstamību (tulkošana zīmju valodā, subtitrēšana, reāllaika transkripcija), ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanai priekšrocība tiks dota sociālajam uzņēmumam, kurš nodarbina cilvēkus ar invaliditāti u.c.).

Tiks īstenotas arī specifiskas HP darbības, piemēram:
- tiks nodrošinātas dzimumu līdztiesības ekspertu konsultācijas (vai konsultatīva rakstura pasākumi) mācību līdzekļu un programmu satura izvērtēšanai no dzimumu līdztiesības viedokļa (attiecīgi pievienojot dokumentus, piem. konsultāciju protokolus, pakalpojuma līgumus u.c.);
- mācību un metodisko līdzekļu saturs tiks veidots, ievērojot dzimumu līdztiesības principus, īpašu uzmanību veltot sabiedrībā valdošos stereotipu par dzimumu lomu sadalījumu izskaušanai un nepieļaujot stereotipisku dzimumu attēlojumus mācību līdzekļos (piemēram: sieviete – mājsaimniece, vīrietis – naudas pelnītājs);
- tiks uzskaitītas mērķa grupas personas, kuras ir piedalījušās apmācību programmās un izglītojošos pasākumos, kuros ir integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem (TM pasākumos);
- izstrādājot resocializācijas darba organizēšanas instrumentus un programmas, t.sk. e-mācību vidi, tiks nodrošināts, ka to saturs ir piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus, t.i., produkta programmatūrai ir jābūt savietojamai ar ES atzītām individuālām IT palīgierīcēm cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem (piemēram, Braila printeris, screenreader u.c.) (piemēram, informācija par to, kādas datnes iespējams tulkot Braila rakstā, izmantojot Duxbury programmatūru, pieejama: https://www.duxburysystems.com/documentation/dbt12.6/getting_setup_in_DBT/beginners_guide/dbt_import.htm).

4.3.4.7. pasākumam nav ietekmes uz horizontālajiem principiem "Klimatdrošināšana", "Energoefektivitāte pirmajā vietā", "Nenodarīt būtisku kaitējumu".

4.3.4.7. pasākuma intervences kods ir 134.
Pielikumi
Pielikums
Nosaukums
Ieguvumu un izdevumu analīze 4.3.4.7. pasākumam