Anotācija (ex-ante)

23-TA-1375: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.3. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku" 4.3.3.7. pasākuma "Valsts darba inspekcijas veiktspējas stiprināšana un pakalpojumu modernizēšana" īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.3. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku” 4.3.3.7. pasākuma “Valsts darba inspekcijas veiktspējas stiprināšana un pakalpojumu modernizēšana”  (turpmāk - 4.3.3.7. pasākums) īstenošanas noteikumi” (turpmāk – TA projekts) ir Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) iniciatīva un izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
TA projekta mērķis ir noteikt kārtību, kādā tiek īstenots Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam (turpmāk – Programma) 4.3.3. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku”  4.3.3.7. pasākums.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Darba aizsardzības politika ir vērsta uz nodarbināto drošības un veselības aizsardzības un nekaitīgas darba vides nodrošināšanu. Šīs politikas veiksmīgas īstenošanas rezultātā tiek veicināta kvalitatīvu darbavietu veidošana, kas sekmē nodarbināto darba mūža pagarināšanos, valsts un uzņēmumu ekonomiskā stāvokļa uzlabošanos, kā arī sabiedrības labklājības līmeņa paaugstināšanos.
Eiropas Savienības (turpmāk – ES)  līmenī darba aizsardzības jomas virzieni noteikti 2019. gada 28.jūnija Eiropas Komisijas (turpmāk – EK) paziņojumā “ES stratēģiskajā satvarā par drošību un veselības aizsardzību darbā 2021.–2027. gadam. Darba aizsardzība mainīgā darba pasaulē”[1]. EK aicina dalībvalstis veikt virkni dažādu pasākumu, lai uzlabotu darba aizsardzības situāciju gan valstī kopumā, gan katrā uzņēmumā. Tostarp aicina koncentrēties arī uz digitālo rīku izmantošanu, lai darba inspekciju darbu padarītu efektīvāku, gan novēršot, gan atklājot tiesību aktu pārkāpumus, kā arī stiprinot sadarbību un informācijas apmaiņu starp valstu darba inspekcijām un citām iesaistītajām valsts institūcijām, lai uzlabotu veselības un drošības standartus visās nodarbinātības nozarēs. Līdztekus normatīvo aktu sistēmai darba aizsardzības jomā, kuru Latvijā veido Darba aizsardzības likums un virkne Ministru kabineta noteikumu, darba aizsardzības politikas virzieni noteikti Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnēs 2021.–2027. gadam[2] (turpmāk – pamatnostādnes). Pamatnostādņu viens no mērķiem ir veicināt augstu nodarbinātības līmeni kvalitatīvā darba vidē. Turklāt pamatnostādnēs akcentēts, ka būtiska loma iekļaujoša darba tirgus, kvalitatīvu un ilgtspējīgu darbavietu veidošanā ir mūsdienīgām darba tirgus institūcijām. ES kohēzijas politikas programmā 2021.–2027. gadam[3] minēts, ka būtiski ir stiprināt darba tirgus institūciju veiktspēju, sniegto pakalpojumu kvalitātes un izmaksu efektivitātes uzlabošanai, kontroles, uzraudzības, preventīvās kultūras darba tiesību un darba aizsardzības jomā sekmēšanai, tai skaitā attīstot mūsdienīgas, uz informācijas tehnoloģiju risinājumiem balstītas, darba metodes.
Valsts darba inspekcija (turpmāk – VDI) veic darba vietu uzraudzību darba tiesību un darba aizsardzības jomā, nodrošinot arī preventīvās darba kultūras paaugstināšanos. VDI, padziļināti analizējot riska uzņēmumus, preventīvi apseko uzņēmumus ar mērķi mazināt nelaimes gadījumus darbā, kā arī veic pasākumus nereģistrētās nodarbinātības mazināšanai.
Galvenā VDI izmantotā metode, uzraugot un kontrolējot darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu prasību ievērošanu, ir uzņēmumu apsekošana. Atbilstoši 2022. gada VDI darbības pārskata datiem 2021. gadā VDI amatpersonas veikušas 10 086 apsekojumus pie 6 725 darba devējiem, 2022. gadā – 9897 apsekojumus pie 6 688 darba devējiem.
VDI amatpersonas 2021. gadā konstatēja 3 336 pārkāpumus[4], no tiem: 2941 darba aizsardzības normatīvo aktu pārkāpums; 395  darba tiesību normatīvo aktu pārkāpumi. 2022. gadā konstatēti 2794 pārkāpumi, no tiem 2453 darba aizsardzības normatīvo aktu pārkāpumi un 341 darba tiesību normatīvo aktu pārkāpums. Analizējot VDI konstatēto pārkāpumu skaita dinamiku pēdējo trīs gadu periodā (2020.–2022. gads), secināms, ka pārkāpumu skaitam ir neliela tendence samazināties. Samazinājums ir vērojams gan darba aizsardzības, gan darba tiesību jomā. Darba aizsardzības jomā vairums pārkāpumu ir saistīti ar neatbilstošu darba vides riska novērtēšanu, nekorektu nodarbināto mācību un obligāto veselības pārbaužu veikšanu. Darba tiesību jomā lielākā daļa pārkāpumu ir saistīta ar rakstveida darba līguma nenoslēgšanu un darba līguma satura neatbilstību. Salīdzinoši bieži pārkāpumi ir saistīti arī ar atbrīvošanu no darba, neatbilstošu darba samaksu, darba un atpūtas laiku.
Savukārt situāciju darba aizsardzības jomā vislabāk raksturo darbā notikušo nelaimes gadījumu skaita rādītājs. Kopš 2013. gada smagos nelaimes gadījumos darbā cietušo un letālos nelaimes gadījumos darbā bojā gājušo kopējais skaits uz 100 000 nodarbinātajiem ir samazinājies, tomēr pēdējos gados atkal ir vērojams šī rādītāja pieaugums, īpaši pēc Covid-19 pandēmijas, kad uzņēmējdarbība strauji atjaunojās.[5] Saskaņā ar VDI datiem 2022. gadā Latvijā kopā nelaimes gadījumos darbā cieta 2341 nodarbinātais (834 sievietes, 1507 vīrieši) (2021. gadā nedaudz mazāk – 2 310 nodarbinātie), no tiem 243 nodarbinātie (80 sievietes, 163 vīrieši) (2021. gadā nedaudz vairāk  – 248) guva smagus veselības traucējumus, bet 29 nodarbinātie (viena sieviete, 28 vīrieši) (2021. gadā – 38) gāja bojā.  
Situāciju darba aizsardzības jomā vidējā un ilgtermiņā raksturo arī konstatēto arodslimnieku skaits, kas pēdējos gados Latvijā ir nemainīgs. Saskaņā ar VDI datiem 2022. gadā pirmreizēji apstiprināts 1661 arodslimnieks (1029 sievietes, 632 vīrieši), kas ir par 7% mazāk kā 2021. gadā (2021. gadā – 1 791 (1136 sievietes, 655 vīrieši)).
2021. gadā Iesniegumu likumā noteiktajā kārtībā tika izskatīti 2888 fizisko un juridisko personu iesniegumi, kuros bija norādīti 3395 iespējamie pārkāpumi. Savukārt 2022. gadā tika izskatīti 2885 fizisko un juridisko personu iesniegumi, kuros bija norādīti 3554 iespējamie pārkāpumi. Minētā statistika liecina par VDI darba apjomu, jo katrs iesniegums prasa operatīvu reakciju, ietverot uzņēmuma apmeklējumu un/vai dokumentu pieprasīšanu, un atbildes sagatavošanu. Jāpiebilst, ka iesniegumos norādītās situācijas, kurās, iespējams, darba devējs pieļāvis pārkāpumu, kļūst arvien sarežģītākas. Piemēram, gadījumā, ja darbinieks, kurš nosūtīts darbā uz citu ES valsti, iespējams, nav saņēmis visu darba samaksu. Šādā gadījumā nereti tiek pieprasīta informācija, izmantojot Iekšējā tirgus informācijas sistēmu (IMI).  Turklāt atbilstoši Administratīvās atbildības likumam par katru iesniegumā norādīto iespējamo pārkāpumu ir jāuzsāk atsevišķs administratīvā pārkāpuma process, kā arī jānodrošina informācija iesniedzējam par viņa tiesībām uz cietušā statusu. Minētās un vēl citas administratīvā pārkāpuma procesa īstenošanas nianses būtiski palielina arī tā laikietilpību.
Apjomīgu un ļoti būtisku darbu veic VDI amatpersonas, sniedzot konsultācijas darba tiesību un darba aizsardzības jautājumos. 2022. gadā sniegtas 29 456 konsultācijas (tai skaitā 26 537 telefonkonsultācijas, 165 klātienes konsultācijas, 2754 konsultācijas e-pastā un sociālajos tīklos), 2021. gadā sniegtas 39 164 konsultācijas (tai skaitā 35 201 telefonkonsultācijas, 110 klātienes konsultācijas, 3 853 konsultācijas e-pastā un sociālajos tīklos). Konsultāciju sniegšanā, atvieglojot VDI inspektoru darbu,  no 2021. gada janvāra VDI  tīmekļa vietnē ieviests virtuālais asistents Zintis, kas 2021. gadā sniedzis 1 713 konsultācijas, bet 2022. gadā – 1587 konsultācijas.
Papildu komunikācija notiek arī sociālajos tīklos: 2022. gadā sociālajā platformā Twitter.com sniegtas 47 (2021. gadā – 17) konsultācijas un sociālajā platformā Facebook.com – 163 (2021. gadā –181) konsultācijas.
Iepriekš minētā informācija ataino VDI ikdienas darbu un noslodzi, ko inspektori veic nodrošinot gan kontroles un uzraudzības funkciju darba tiesību un darba aizsardzības jautājumos, gan arī sabiedrības informēšanas funkciju. Aktuālās situācijas noskaidrošanai darba attiecību un darba aizsardzības jomā, kā arī, lai īstenotu kvalitatīvu un uz mērķi orientētu politiku darba attiecību un darba aizsardzības jomā, veicot monitoringu un apzinot aktuālo situāciju, kā arī identificējot aktuālo problēmu cēloņus, veikts pētījums “Darba apstākļi un riski Latvijā 2019–2021”[6].  
Pētījuma rezultāti atspoguļo Latvijas iedzīvotāju un speciālistu informētības līmeni par darba aizsardzības jautājumiem, attieksmi pret darba aizsardzību un tās nozīmi uzņēmuma darbībā, kā arī darba devēju un nodarbināto iesaisti sociālajā dialogā uzņēmumos.
Piemēram,   2022. gadā 88,9% darba devēju uzskata, ka VDI inspektori ir kompetenti un zinoši (2018. gadā – 91,2%), 85,8%, ka inspektoru ieteikumi ir praktiski pielietojami, 93,5%, ka inspektors savā attieksmē bija lietišķs un korekts (2018. – 89,6%). Savukārt 70,3% darba devēju (2018. gadā – 66,7%,) noraidīja viedokli, ka inspektors pārbaudi veica formāli un virspusēji. Atbilstoši fokusgrupu diskusijai, atzinīgi vērtēts VDI princips “konsultē vispirms”, norādot, ka VDI pilnveidojas un kļūst mūsdienīgāka, inspektori ir atsaucīgi, kopīgi risina radušās situācijas. Respondenti, kuri pēdējo trīs gadu laikā sadarbojušies ar VDI, arvien atzinīgāk novērtē inspektoru darbu un sadarbību, piekrīt, ka inspektori ir pietiekami kompetenti un zinoši (2022. gadā – 75,6%, 2018. gadā – 71,1%), laipni un pretimnākoši (2022. gadā – 85,7%, 2018. gadā – 76,1%), kā arī atzīst, ka inspektoru sniegtās konsultācijas ir praktiski pielietojamas (2022. gadā – 70,9%, 2018. gadā – 66,0%). Būtisks ir vērtējums, ka inspektoriem ir laba izpratne par darba aizsardzības tiesību aktu prasību piemērošanu (2022. gadā – 63,1%, 2018. gadā – 50,3%) un tie biežāk veic preventīvas pārbaudes, nevis tikai reaģē uz sūdzībām, nelaimes gadījumiem un arodslimībām (2022. gadā – 51,2%, 2018. gadā – 42,8% pilnīgi/drīzāk nepiekrīt, ka neveic preventīvas darbības).
COVID-19 pandēmijas laikā, ierobežoto klātienes kontaktu dēļ, aktuālāka kļuva elektroniskā saziņa. Respondenti atzinīgi vērtē elektronisku dokumentu apriti, reģistrējot nelaimes gadījumu darbā. Tāpat vairāk nekā puse atzinīgi vērtē to, ka inspektori lietas izskata attālināti (2022. gadā – 60,1%). Lai gan darba aizsardzības speciālisti arvien atzinīgāk vērtē sadarbību ar inspektoriem, daļa norāda, ka inspektoru rīcībā nav pietiekami laika resursi (51,8%) un atbilstoši tehniskie līdzekļi (44,0%).
Arī pētījuma rezultātā izvirzītais ieteikums – VDI jāstrādā pie dažādu digitālu risinājumu izstrādes, tai skaitā tādu, kas ļautu iesniegt ne tikai elektroniski parakstītus dokumentus, bet iesniegt dokumentus sistēmā, piemēram, informāciju par nelaimes gadījumiem ievadot tieši VDI integrētajā informācijas sistēmā (turpmāk – IS), apliecina VDI veiktspējas stiprināšanas nepieciešamību.


[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/HTML/?uri=CELEX:52021DC0323

[2] https://likumi.lv/ta/id/325828-par-socialas-aizsardzibas-un-darba-tirgus-politikas-pamatnostadnem-2021-2027-gadam

[3] https://likumi.lv/ta/id/327732-par-eiropas-savienibas-kohezijas-politikas-programmu-2021-2027-gadam

[4] Statistiskajā informācijā par VDI konstatētajiem pārkāpumiem nav iekļauti pārkāpumi, par kuriem piemērots administratīvais sods, jo no 2020. gada 1. jūlija visa informācija par VDI konstatētajiem pārkāpumiem, par kuriem piemērots administratīvais sods, tiek ievadīta APAS, līdz ar to VDI IS datu bāzēs nav iespējams apkopot un ranžēt datus par konstatētajiem pārkāpumiem, par kuriem piemērots administratīvais sods.

[5] https://www.vdi.gov.lv/lv/media/2328/download?attachment VDI darbības pārskats.

[6] https://www.vdi.gov.lv/lv/jaunums/petijums-darba-apstakli-un-riski-latvija-2019-2021
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Ievērojot dinamiski mainīgo darba tirgu, kas prasa nepārtrauktu prasmju pilnveidi un zināšanu attīstību dažādās jomās, VDI veiktspējas stiprināšanai, sniegto pakalpojumu kvalitātes un izmaksu efektivitātes uzlabošanai, kontroles, uzraudzības, preventīvās kultūras darba tiesību un darba aizsardzības jomā sekmēšanai, tai skaitā attīstot mūsdienīgas uz informācijas tehnoloģiju risinājumiem balstītas darba metodes, nepieciešams risināt šādas problēmas:
1. kvalitatīvas uzraudzības īstenošanai darba aizsardzības un darba tiesību jomā nepieciešama pastāvīga VDI inspektoru zināšanu un prasmju pilnveide, kā arī tehnoloģiju attīstībai atbilstošs un mūsdienīgs tehniskais nodrošinājums. Virkne pasākumu (tai skaitā moduļu mācības, starptautiski un Baltijas valstu pieredzes apmaiņas pasākumi) saistībā ar VDI inspektoru zināšanu un prasmju pilnveidi līdz 2023. gada 31. decembrim tiek īstenoti Eiropas sociālā fonda projekta Nr. 7.3.1.0/16/I/001 “Darba drošības normatīvo aktu praktiskās ieviešanas un uzraudzības pilnveidošana” (turpmāk – 7.3.1. projekts) ietvaros. Atbilstoši mainīgajiem apstākļiem nozarē, svarīgi nodrošināt darba vidi, kurā gan esošie VDI nodarbinātie, gan no jauna darbā pieņemtie, pastāvīgi var pilnveidot savas zināšanas uzraudzības īstenošanai darba aizsardzības un darba tiesību jomā, izmantojot mūsdienīgas mācību metodes un instrumentus, vienlaikus nodrošinot mācību sistēmas ilgtspēju un pēctecību. Nepieciešams turpināt VDI mācības, realizējot mācību moduļu (tai skaitā  specializētu, tālākizglītības) izstrādi, aktualizāciju un īstenošanu (piemēram, noteiktā nozarē vai tēmā), tai skaitā mācības par saskarsmes komunikāciju un pārliecināšanas prasmju veicināšanu, “konsultē vispirms” principa efektīvu ieviešanu, kompetenču mācības), kā arī labās prakses apmaiņas pasākumus. Papildu elektronisks inspektoru mācību rīks – sistēma ļautu VDI nodarbinātajam gan patstāvīgi mācīties sev ērtā laikā, gan pēc vajadzības atkārtot konkrētas mācību tēmas. Tāpat vizuālas un audio mācības ļautu vieglāk apgūt mācību tēmas.
Kvalitatīvs un pilnvērtīgs mācību process nodrošina apmierinātību ar darbu un stiprina piederību iestādei, tās vērtībām, paaugstinot darba kultūru, kas pozitīvi ietekmētu arī personāla mainības rādītājus. Šobrīd VDI ir augsti personāla mainības rādītāji (24,7% gadā);
2. nosūtīto darbinieku tiesību aizsardzībai, tai skaitā nodrošinot pilnvērtīgu Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2014/67/ES 96/71/EK, 2018/957/ES ieviešanu, ir svarīga efektīva kontrole un uzraudzība, tai skaitā iesaistīto institūciju veiktspējas un sadarbības uzlabošana, jo īpaši ņemot vērā pieaugošo darbinieku nosūtīšanas ES ietvaros un trešo valstu migrācijas lomu šajā jomā. Arvien vairāk vērojama vietējā darba spēka trūkuma problemātikas risināšana, aicinot darbā viesstrādniekus, trešo valstu pilsoņus, turklāt šajā jomā vērojami augsti nelegālās nodarbinātības riski. Viesstrādnieku nodarbināšanas uzraudzību un kontroli var efektīvi realizēt tikai iesaistītajām iestādēm sadarbojoties un operatīvi apmainoties ar informāciju. Tāpat būtiski trešo valstu migrācijas procesā ir stiprināt sadarbību starptautiskajā līmenī, tai skaitā pārņemot labo praksi uzraudzības un kontroles efektīvai īstenošanai. Nepieciešams īstenot pasākumus, pārbaudes, pieredzes apmaiņas seminārus, kas vērsti uz nereģistrētās nodarbinātības samazināšanu un starpinstitūciju sadarbības stiprināšanu (ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, Lauku atbalsta dienestu);
3. 2023. gadā VDI ir ieviesusi uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformu (https://posting.vdi.gov.lv/lv/), kurā darba devēji ziņo par darbiniekiem, kurus plānots nosūtīt uz Latviju veikt darbu. Uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas funkcionalitāte īstenota pamata līmenī, lai darba devēji varētu sniegt nepieciešamās ziņas par nosūtāmo darbinieku. Nepieciešams nodrošināt  uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas turpmāku attīstību un papildu funkcionalitātes veidošanu, lai uzlabotu tās lietojamību gan ārējiem, gan iekšējiem lietotājiem. Šobrīd uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platforma ir veidota kā atsevišķa informatīva sistēma,  tai nav sasaiste ar VDI IS, kā arī pašreizējā funkcionalitāte nenodrošina pietiekamas datu analītikas un atskaišu veidošanas iespējas;
4. 2023. gadā VDI īstenotajā 7.3.1. projektā ir izveidots elektronisks nodarbināto mācību modulis (elektroniskā mācību sistēma), kas paredzēts nodarbinātajiem un darba devējiem. Elektroniskā mācību sistēma aptver darba aizsardzības tēmas 15 nozarēs, taču, noslēdzoties 7.3.1. projektam, jāturpina mācību sistēmas attīstīšana, tai skaitā tās satura atbilstības aktuālajai likumdošanai un praksei nodrošināšana, regulāra satura un ar to saistītās funkcionalitātes atjaunošana un pilnveidošana;
5. Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta Nr. 2.2.1.1/17/I/007 „Labklājības nozares informācijas un komunikācijas tehnoloģiju centralizācija” (turpmāk – 2.2.1.1. projekts) ietvaros 2023. gadā norit jaunas VDI IS (https://likumi.lv/ta/id/348991-valsts-darba-inspekcijas-integretas-informacijas-sistemas-noteikumi) izstrāde, kas ietvers galvenokārt esošo datu apmaiņas pāreju uz jaunajiem datu apmaiņas risinājumiem (piemēram, API pārvaldnieks[7]), nepaplašinot datu apjomus, kā arī pamatdarbības procesu elektronizācijas uzlabojumiem paredzot primāri elektronisku dokumentu izdošanu. 2.2.1.1. projekts noslēdzas 2023. gadā. Nepieciešama šīs VDI IS turpmāka attīstīšana, tostarp, lai nodrošinātu strauji mainīgajai darba tirgus situācijai atbilstošu un mūsdienīgu darba tiesību un darba aizsardzības jomas uzraudzības institūciju, ir nepieciešams kopējs tālāks redzējums VDI informatīvās un komunikāciju tehnoloģiju (turpmāk – IKT) sistēmas attīstībai, izstrādājot IKT sistēmas attīstības konceptu. Nepieciešams izstrādāt VDI IKT jomas mērķarhitektūru, kas ietvertu pašreizējās situācijas analīzi un sasniedzamo vīziju  3 – 10 gadu periodam;
6. VDI nodarbinātie veic apjomīgu darbu, ieguldot būtisku laika resursu, sniedzot gan klātienes, gan attālinātas konsultācijas sabiedrībai. Sabiedrības vajadzību  konsultatīvajam atbalstam, kā arī, lai saņemtu no sabiedrības atgriezenisko saiti par sniegtā konsultatīvā atbalsta kvalitāti, trūkst elektronisks rīks konsultāciju novērtēšanai;
7. veicot uzņēmumu apsekojumus darba tiesību un darba aizsardzības jomā un nodrošinot ar to saistīto dokumentāciju, kā arī izmeklējot un reģistrējot nelaimes gadījumus, būtisku laika resursu VDI inspektori velta dokumentācijas aizpildīšanai (tai skaitā informācijas pārnešana  no papīra formas elektroniskā formā), dažādas informācijas meklēšanai un pieprasīšanai no citiem datu avotiem (piemēram,  no Valsts ieņēmumu dienesta, arodslimību ārstu komisijas, slimnīcas). Sarežģīta un laikietilpīga ir arī dokumentu aprite un informācijas apmaiņa ar dažādām valsts institūcijām, darba devējiem, kompetentām institūcijām un kompetentajiem speciālistiem, iedzīvotājiem. 
Vienlaikus VDI inspektori veic datu analīzi gan VDI IS, gan  ārējos publiskajos informācijas resursos (piemēram, pētot darba sludinājumus, uzņēmumu mājaslapas utt.), lai precīzi un mērķtiecīgi identificētu riska uzņēmumus dažādos aspektos – augstu nereģistrētās nodarbinātības risku, nelaimes gadījuma darbā notikšanas risku, tai skaitā arī atkārtotu pārkāpumu pieļaušanas risku u.c.
Ņemot vērā informācijas analīzei, dokumentu apritei un elektronizācijai nepieciešamo apjomīgo laika resursu, mazāk laika paliek uzņēmumu apsekošanai, uzraudzības un kontroles procesam, kā arī preventīvajam darbam un “konsultē vispirms” principa efektīvai ieviešanai.
VDI trūkst analītikas rīks, kas palīdzētu apvienot datus no vairākiem avotiem, lai veiktu ātru un efektīvu visas pieejamās informācijas analīzi. Tāpat nepieciešams pilnveidot saziņu ar ārējiem dokumentu saņēmējiem, VDI IS elektronizējot procesus, veicot jaunu VDI pamatfunkcijai nepieciešamu datu izgūšanu no citām valsts iestādēm (piemēram, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Lauku atbalsta dienesta), ieviešot analītikas rīkus, kas palīdzētu novērtēt VDI  subjektus (darba devējus) un ieviešot jaunus atskaišu izveides rīkus, kas atvieglotu iekšējo VDI darbības analīzi, vienlaikus nodrošinot VDI radīto lietu pilnīgu digitalizāciju;
8. sabiedrības izglītošana un informēšana ir būtisks preventīvās darba kultūras iedzīvināšanas un uzturēšanas elements. Kā apliecina 2022. gada 20. septembra “ES fondu ieguldījumu ilgtspējīgas un kvalitatīvas nodarbinātībā un darbaspēka mobilitātē 2014. – 2020. gada plānošanas periodā lietderības, efektivitātes un ietekmes izvērtējums” (FM2021/43 (TP IZV)) galaziņojumā norādītais, lai arī normatīvo aktu sistēma darba aizsardzības jomā ir sakārtota un Latvijas normatīvie akti atbilst ES prasībām, grūtības ir ar šo normatīvo aktu ieviešanu praksē. Arī atbilstoši pētījuma “Darba apstākļi un riski Latvijā” rezultātiem Latvijas iedzīvotāju informētības līmenis par darba vidi 2022. gadā salīdzinājumā ar 2018. gada pētījuma rezultātiem ir nedaudz pasliktinājies (48,0% respondenti atbildēja, ka ir labi informēti par jautājumiem, kas saistīti ar darba apstākļiem un darba vidi (2018. gadā – 54,5%, 2013. gadā – 36,5%, 2006. gadā – 83,0%). Pētījumā identificētās “riska grupas”, kuras ir mazāk informētas, ir jaunieši un iedzīvotāji ar zemāku izglītības līmeni, kas kā galvenos informācijas avotus min tieši darba devēju un uzņēmuma darba aizsardzības speciālistu, turklāt jauniešiem ļoti svarīgs informācijas avots ir sociālie tīkli un institūciju tīmekļa vietnes. Nodarbināto informētība par dažādiem darba aizsardzības jautājumiem (tai skaitā darba vides riskiem, drošam darba metodēm, rīcību ārkārtas situācijās) 2022. gada aptaujā ir uzlabojusies. Atbilstoši pētījumam un darba aizsardzības jomas ekspertu vērtējumam situācija pamazām uzlabojas. Tādēļ, lai virzītos uz pilnīgāku mērķa sasniegšanu, drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi ikvienam, un atbilstoši pētījuma ieteikumiem, ir nepieciešams regulāri un sistemātiski organizēt sabiedrības informēšanas kampaņas par drošību darbā, nelaimes gadījumu prevenciju un nereģistrēto nodarbinātību.

[7] https://viss.gov.lv/lv/Informacijai/Produkti/API-parvaldnieks
Risinājuma apraksts
Darba tiesību un darba aizsardzības efektīva nodrošināšana ir atkarīga ne tikai no politikas dokumentiem un normatīvajiem aktiem šajā jomā, bet arī no politikas un normatīvo aktu prasību ieviešanas praksē. Efektīvai uzraudzības un kontroles funkciju veikšanai ir nepieciešami ieguldījumi VDI veiktspējas stiprināšanā, gan nodrošinot nodarbināto mācību attīstību un pilnveidi, gan īstenojot procesu digitalizāciju, izmantojot arī mākslīgā intelekta elementus.
TA projekts paredz modernizēt un uzlabot VDI kontroles un uzraudzības procesus, uzlabot VDI nodarbināto veiktspēju, kā arī sniegt sabiedrībai, īpaši, darba devējiem un nodarbinātajiem, kvalitatīvas konsultācijas. Izvērtējot sniegto konsultāciju kvalitāti, paredzēts nodrošināt informatīvo atbalstu, tostarp izmantojot jaunus un mūsdienīgus informācijas tehnoloģiju risinājumus.
TA projektā minēta kārtība, kādā paredzēts īstenot 4.3.3.7. pasākumu, noteikts tā mērķis, pasākumam plānotais un pieejamais finansējums,  nacionālā līdzfinansējuma likme, prasības Eiropas Sociālā fonda Plus (turpmāk – ESF Plus) projekta (turpmāk – projekts) iesniedzējam un finansējuma saņēmējam, kā arī noteiktas atbalstāmās darbības un sasniedzamie uzraudzības rādītāji, izmaksu attiecināmības un vienkāršoto izmaksu piemērošanas nosacījumi.
4.3.3.7. pasākumu paredzēts īstenot ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā, kā finansējuma saņēmēju nosakot VDI – iestādi, kas saskaņā ar  Valsts darba inspekcijas likumu nodrošina valsts uzraudzības un kontroles īstenošanu darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības jomā.

4.3.3.7. pasākuma mērķa grupa ir:
1. VDI nodarbinātie (atbalstu saņems personas, kuras, saskaņā ar LM Personāla un dokumentu pārvaldības departamenta informāciju ir nodarbinātas VDI);
2. Nodarbinātie un darba devēji. Ar nodarbinātajiem darba aizsardzības likuma izpratnē saprot jebkuru fizisko personu, kuru nodarbina darba devējs (fiziska un juridiska persona ar tiesībām nodarbināt), arī valsts civildienesta ierēdņi un personas, kuras nodarbinātas ražošanas vai mācību prakses laikā.

4.3.3.7. pasākumam plānotais un pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 4 999 999 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums – 4 249 999 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 750 000 euro.  Atbalsta veids ir grants. Jāatzīmē, ka 4.3.3.7. pasākumā elastības finansējums nav plānots. Uz 4.3.3.7. pasākumu attiecināmā elastības finansējuma daļa (788 875 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 670 544 euro) tiks kompensēta, nosakot elastības finansējumu programmas 4.3.3. SAM “Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku” 4.3.3.1. pasākuma “Bezdarbnieku, darba meklētāju un bezdarba riskam pakļauto personu kvalifikācijas un prasmju paaugstināšana” ietvaros 33 850 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 28 772 500 euro, apmērā un programmas 4.3.3.2. pasākuma “Nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku un ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju iekļaušanās darba tirgū sekmēšana” ietvaros 14 000 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 11 900 000 euro apmērā.

4.3.3.7. pasākuma izmaksas ir attiecināmas, ja tās atbilst TA projektā minētajām izmaksu pozīcijām un ir radušās ne agrāk kā 2023. gada 1. decembrī. Šī pasākuma ietvaros plānoto atbalstāmo darbību īstenošanu nodrošinās projekta personāls un  arī Publisko iepirkumu likumā (turpmāk – PIL) noteiktā kārtībā piesaistīti pakalpojuma sniedzēji un piegādātāji. Savlaicīgai projektā paredzēto atbalstāmo darbību īstenošanai projekta personālu plānots uzsākt piesaistīt no 2023. gada 1. decembra. 4.3.3.7. pasākumu plānots īstenot līdz 2029. gada IV ceturksnim, aptverot visu Latvijas teritoriju. VDI, iesniedzot projekta iesniegumu Centrālai finanšu un līgumu aģentūrai (turpmāk – CFLA), var noteikt citu projekta atbalstāmo darbību īstenošanas termiņu, kas ir  ne vēlāks kā līdz 2029. gada 31. decembrim, taču, ievērojot, ka 4.3.3.7. pasākuma ietvaros izmaksas ir attiecināmas, ja tās atbilst TA projektā minētajām izmaksu pozīcijām, un ir radušās ne agrāk kā 2023. gada 1. decembrī. Nav attiecināmas izmaksas par jau pabeigtām projekta atbalstāmajām darbībām. Finanšu attiecināmība pirms projekta iesnieguma apstiprināšanas sadarbības iestādē nepieciešama, lai nodrošinātu administratīvās rīcības projekta atbalstāmo darbību savlaicīgai uzsākšanai, ievērojot to apjomu un sarežģītību. Pirms projekta iesnieguma apstiprināšanas sadarbības iestādē valsts budžeta priekšfinansējums 2024. gadā ne vairāk kā 350 223 euro nepieciešams atbalstāmās darbības “Projekta vadība un īstenošana” ietvaros tiešo attiecināmo personāla izmaksu segšanai (indikatīvi 274 890 euro), kā arī pārējo attiecināmo izmaksu segšanai 20 000 euro, tai skaitā darba vietu uzturēšanai un aprīkošanai, projekta personāla komandējumu organizēšanai, 31 000 euro nepieciešams atbalstāmās darbības “VDI nodarbināto profesionālo spēju pilnveide”, 23 333 euro nepieciešams atbalstāmās darbības “Darbinieku nosūtīšanas kontroles un uzraudzības sistēmas veiktspējas stiprināšanas pasākumi nacionālās un pārrobežu sadarbības ietvaros” un 1 000 euro nepieciešams atbalstāmās darbības “Komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi” īstenošanai.

Īstenojot 4.3.3.7. pasākumu, līdz 2029. gada 31. decembrim sasniedzami šādi rādītāji:  iznākuma rādītājs – nacionāla, reģionāla vai vietēja mēroga valsts administrācijas vai sabiedrisko pakalpojumu iestāžu un pakalpojumu skaits, kas saņēmuši atbalstu, – 1 (nosakot šo arī kā starpposma rādītāju, kurš jāsasniedz jau līdz 2024. gada 31. decembrim); nacionālais rādītājs – pilnveidoto informācijas sistēmu skaits – 1.
Sasniedzamā nacionāla  rādītāja vērtība (1) noteikta, pieņemot, ka projekta ietvaros tiks pilnveidota viena informācijas sistēma – VDI IS. Rādītāja sasniegšanai finansējums netiek atsevišķi izdalīts, ņemot vērā, ka rādītājs ir daļa no  rādītāja “Nacionāla, reģionāla vai vietēja mēroga valsts administrācijas vai sabiedrisko pakalpojumu iestādes, kas saņēmušas atbalstu”. Rādītājs tiks uzskatīts par sasniegtu, kad apstiprināts nodošanas un pieņemšanas akts un veikti gala maksājumi atbilstoši noslēgtajiem līgumiem par VDI IS pilnveidi.
Par nacionālo rādītāju izpildi ir atbildīgs finansējuma saņēmējs  –  VDI. Par rādītāju izpildi VDI ziņos, iesniedzot kārtējo maksājuma pieprasījumu Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmā (turpmāk – KPVIS). Dati tiks uzkrāti KPVIS, to izpildes uzraudzību veiks CFLA kopējā projekta uzraudzības procesā, ja nepieciešams, minēto vērtējot izlases veidā pārbaudēs pie finansējuma saņēmēja. Ņemot vērā, ka pasākumam programmā noteiktais rādītājs ir vispārīgs, t.i., neatspoguļo projekta tvērumu, LM ir noteikusi nacionālos rādītājus, kas uzkrājami un uzraugāmi, lai vērtētu kopējo projekta sniegumu.

4.3.3.7. pasākuma ietvaros paredzētas tiešās attiecināmās izmaksas, kas ir tieši saistītas ar 4.3.3.7. pasākuma mērķa un rādītāju sasniegšanu. Galvenās izmaksu pozīcijas (detalizēts izmaksu pozīciju uzskaitījums ir TA projektā) ietver projekta personāla izmaksas: līdz atbildīgās iestādes izstrādātās vienotās likmes un tās piemērošanas metodikas personāla izmaksām (turpmāk – personāla izmaksu metodika) apstiprināšanai (tiks izstrādāta saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai 53. panta 3. punkta a apakšpunktu (turpmāk – regula 2021/1060)), finansējuma saņēmēja projekta vadības un  īstenošanas personāla izmaksas, pēc personāla izmaksu metodikas apstiprināšanas, finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksas, piemērojot personāla izmaksu metodikā noteikto likmi tiešajām attiecināmajām izmaksām, kas nav tiešās personāla izmaksas, iekšzemes komandējumu un darba braucienu izmaksas, piemērojot vadošās iestādes metodikas (pieejamas tīmekļa vietnē www.esfondi.lv): “Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika 1 km izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai”  un  “Vienas vienības izmaksu standarta likmes aprēķina un piemērošanas metodika iekšzemes komandējumu izmaksām darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam īstenošanai” iekšzemes komandējumu izmaksām finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personālam TA projekta atbalstāmo darbību īstenošanai, kā arī VDI nodarbinātajām personām TA projekta 13.1. apakšpunktā minētās atbalstāmās darbības īstenošanai. Paredzētas arī izmaksas ārvalstu komandējumiem. Ārvalstu komandējumu izmaksas ir tieši saistītas ar projekta mērķa sasniegšanu, jo, iepazīstot citu valstu pieredzi, tiek radīta iespēja uzlabot VDI veiktspēju. Pieredzes apmaiņas pasākumi (ārvalstu komandējumi) plānoti projekta vadītājam un projekta īstenošanas personālam, kā arī VDI nodarbinātajiem  TA projekta 13.1. un 13.2. apakšpunktos minēto atbalstāmo darbību īstenošanai. TA projekta 19.4. apakšpunktā (TA projekta 13.1. apakšpunktā minētās atbalstāmās darbības ietvaros) minētās darbības īstenošanai plānots, ka VDI pārstāvji piedalīsies indikatīvi četrās sanāksmēs Baltijas valstīs – divās Igaunijā un divās Lietuvā.  Katrā ārvalstu komandējumā piedalīsies līdz 15 VDI pārstāvjiem. Pārstāvju skaits izvēlēts indikatīvs, atbilstoši pieredzei iepriekš realizētā 7.3.1. projekta ietvaros, lai nodrošinātu visu VDI reģionu inspektoru pārklājumu pieredzes apmaiņā. Ārvalstu komandējuma ilgums plānots līdz trīs dienām. Ārvalstu komandējumi plānoti, lai nodrošinātu VDI dalību Baltijas valstu darba inspekciju sanāksmēs, tādējādi veicinātu Baltijas valstu darba inspekciju sadarbību un apmainītos pieredzē dažādu darba tiesību un darba aizsardzības jautājumu risināšanā. Attiecībā uz tēmu definēšanu, parasti pirms Baltijas valstu sanāksmēm, rīkotājvalsts iesūta jautājumus par vēlamajām diskusiju tēmām un pieredzes apmaiņu. Pēdējos gados apskatīta pieredzes apmaiņa par nosūtītajiem darbiniekiem, trešo valstu darbinieku nodarbināšanu, digitalizācijas izmantošanu darba vidē un uzraudzībā, darba aizsardzības pakalpojumu sniedzēju uzraudzības jautājumi. TA projekta 13.2. apakšpunktā minētās atbalstāmās darbības ietvaros plānots apmeklēt atsevišķas ES dalībvalstis, indikatīvi paredzot divus ārvalstu komandējumus, kuros piedalās līdz pieciem VDI nodarbinātajiem.  Ārvalstu komandējuma ilgums indikatīvi plānots līdz trīs dienām, kura laikā plānots aizgūt labo praksi darbinieku nosūtīšanas kontroles un uzraudzības sistēmas veiktspējas stiprināšanai.
TA projekts nosaka arī normatīvajos aktos, kas nosaka kārtību, kādā veicama obligātā veselības pārbaude, paredzēto veselības pārbaužu izmaksas (šīs izmaksas netiks iekļautas personāla izmaksu metodikā), ja tās nav ietvertas veselības apdrošināšanā un līdz personāla izmaksu metodikas apstiprināšanai – redzes korekcijas līdzekļu kompensācija, ja tā nav ietverta veselības apdrošināšanā, kā arī veselības apdrošināšana finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personālam. TA projektā paredzētas  arī izmaksas projekta vadības un īstenošanas personālam jaunu darba vietu radīšanai vai gadījumā, ja esošo darba vietu aprīkojums ir nolietojies un tiek norakstīts (paredzot darba vietas aprīkojuma izmaksas, tiks ievērots Vadlīniju Nr.1.2. “Vadlīnijas attiecināmo izmaksu noteikšanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gada plānošanas periodā” 33. punktā noteiktais, tai skaitā ņemts vērā nodarbinātā iesaistes periods projektā pret projekta kopējo īstenošanas ilgumu). Paredzētas arī iepirkumu līgumu izmaksas. Ar iepirkumu līgumiem 4.3.3.7. pasākumā saprot: iepirkumu līgumus, kuriem piemēro Publisko iepirkumu likuma (turpmāk – PIL) nosacījumus un arī tos līgumus, kuriem nepiemēro PIL nosacījumus. Iepirkumu līgumi šajā pasākumā ir pakalpojuma (tai skaitā uzņēmumu) līgumi un piegādes (tai skaitā pirkumu) līgumi (saskaņā ar PIL 1. panta 27. un 28. punktu). TA projekts paredz, ka 4.3.3.7. pasākuma ietvaros finansējuma saņēmējs publiskos iepirkumus veic saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā, īstenojot konkurenci nodrošinošu, pārredzamu, atklātu, nediskriminējošu konkursa procedūru un, kur tas ir attiecināms īsteno sociāli atbildīgus iepirkumus[8] un inovatīvus iepirkumus[9]  (ja nepieciešams, dokumentējot un pamatojot sociāli atbildīga iepirkuma īstenošanas izvēli atbilstoši sadarbības iestādes horizontālajām norādēm projekta īstenošanā un uzraudzībā).
4.3.3.7. pasākuma īstenošanai paredzētas arī netiešās attiecināmās izmaksas, kuras nepieciešamas, lai atbalstītu 4.3.3.7. pasākuma mērķa un uzraudzības rādītāju sasniegšanu. Tās finansējuma saņēmējs plāno kā vienu izmaksu pozīciju septiņu procentu apmērā no tiešajām attiecināmajām izmaksām.
LM kā atbildīgā iestāde, izvērtējot vienkāršoto izmaksu piemērošanas iespējas un lietderību, kā arī  faktu, ka 4.3.3.7. pasākuma finansējuma saņēmējs ir valsts iestāde – VDI, kura ir vienīgais finansējuma saņēmējs un  organizēs pasākuma ietvaros paredzēto atbalstāmo darbību īstenošanu, papildu jau TA projektā minētajām, vienkāršoto izmaksu piemērošanu šobrīd neplāno. TA projektā iekšzemes komandējumu un darba (dienesta) braucienu izmaksām paredzēts piemērot vadošās iestādes vienas vienības izmaksu standarta likmes metodikas par 1 km izmaksām un iekšzemes komandējumu izmaksām. Savukārt personāla izmaksām TA projektā paredzēts, ka tiks piemērota atbildīgās iestādes izstrādāta vienotā likme. Attiecībā uz darbinieku nosūtīšanas kontroles un uzraudzības sistēmas veiktspējas stiprināšanas pasākumiem nacionālās un pārrobežu sadarbības ietvaros, VDI IS un elektronisko rīku  pilnveidi un izstrādi un sabiedrības izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumiem, ievērojot, ka šie pasākumi saturiski un tvēruma ziņā ir ļoti atšķirīgi, tiem nav iespējams piemērot vienkāršotās izmaksas, tai skaitā nav iespējams definēt izmaksas vienai vienībai un noteikt vienu vienību. Attiecībā uz finansējuma saņēmēja nodarbināto profesionālo spēju pilnveidi atbildīgā iestāde gadu pēc šīs atbalstāmās darbības īstenošanas uzsākšanas izvērtēs pieejamos datus un vienkāršoto izmaksu piemērošanas iespējas.

Finansējuma saņēmēja līmenī nav identificētas komercdarbības atbalsta pazīmes, jo saskaņā ar Valsts darba inspekcijas likumu VDI ir tiešās pārvaldes iestāde, kura neveic saimniecisko darbību. Ievērojot minēto, VDI 4.3.3.7. pasākumu īsteno valsts funkciju ietvaros.

Lai risinātu iepriekš identificētās problēmas, 4.3.3.7. pasākuma mērķa grupai plānots plašs atbalsts. Ar mērķi VDI institucionālās veiktspējas stiprināšana un tās sniegto pakalpojumu modernizācija un kvalitātes palielināšana, attīstot mūsdienīgas uz informācijas tehnoloģiju risinājumiem balstītas darba metodes, sasniegšanai noteiktas šādas atbalstāmās darbības:
1. VDI nodarbināto profesionālo spēju pilnveide (indikatīvās izmaksas  900 775 euro). Atbalstāmās darbības ietvaros tiks izstrādāta VDI nodarbināto iekšējo mācību platforma, īstenotas jauno un esošo nodarbināto mācības, pilnveidojot zināšanas un prasmes preventīvā darba veikšanai uzņēmumos gan darba tiesību, gan darba aizsardzības jautājumos, vienlaikus aktualizējot un izstrādājot jaunus mācību moduļus (noteiktā nozarē vai tēmā, piemēram, par saskarsmes komunikāciju un pārliecināšanas prasmju veicināšanu, par “konsultē vispirms” principa efektīvu ieviešanu). Attīstot mācību sistēmu, tiks īstenota sadarbība ar Valsts kanceleju un Valsts administrācijas skolu, lai rastu risinājumus mācību platformas izveidei un realizācijai pēc vienotiem principiem attiecībā uz Vienoto pakalpojumu centru un ieviešamo centralizēto mācīšanās un attīstības sistēmu valsts pārvaldē nodarbinātajiem, novēršot abu sistēmu funkciju un tvēruma dublēšanos. Tiks īstenoti arī pieredzes apmaiņas pasākumi Baltijas valstu un starptautisko VDI sadarbības tīklu pilnveidošanai (preventīvā darba veikšana, darbinieku nosūtīšana, institūciju sadarbība, nelaimes gadījumu darbā prevencija, citvalstu pilsoņu darba spēka uzraudzīšana vai kādā citā tēma, kas būs aktuāla konkrētajā brīdī), organizētas Baltijas valstu sanāksmes un starptautiskās konferences Latvijā, piesaistot ārvalstu ekspertu/lektorus. Organizējot pasākumus, konferences ārvalstu ekspertu/ lektoru piesaiste plānota par specifiskām tēmām, kas nepieciešamas zināšanu pilnveidei, labās prakses iegūšanai un nav pieejamas Latvijā;
2. Darbinieku nosūtīšanas kontroles un uzraudzības sistēmas veiktspējas stiprināšanas pasākumi nacionālās uz pārrobežu sadarbības ietvaros (indikatīvās izmaksas  440 000 euro). Atbalstāmās darbības ietvaros plānoti sadarbības un veiktspējas stiprināšanas pasākumi nacionālajā un pārrobežu līmenī (semināri, mācības, ārvalstu ekspertu/ lektoru piesaiste). Plānots, ka katrā pasākumā piedalīsies dalībnieki, gan no VDI, gan citām valsts iestādēm. Plānots arī pilnveidot uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformu, uzlabojot arī tās funkcionalitāti ārējiem lietotājiem, piemēram, ieviešot iespēju elektroniski pieteikt pagarinājumus darbam Latvijā. Paredzēts nodrošināt arī uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas  sasaisti ar VDI IS  un to piesaistīt datu analītikas modulim, lai veiktu tālāku informācijas analīzi un realizētu mērķtiecīgāku uzņēmumu uzraudzību un kontroli;
3. VDI IS pilnveide un elektronisko rīku pilnveide un izstrāde (indikatīvās izmaksas  869 538 euro), kas ietver šādus pasākumus:
3.1. VDI IKT jomas mērķarhitektūras izstrādi, paredzot IKT sistēmas attīstības konceptu 3 – 10 gadu periodam. Paredzēts, ka mērķarhitektūrā tiks iekļautas gan esošās, gan topošās, gan nākotnes sistēmas sastāvdaļas (datu bāzes, moduļi, portāli, datu apmaiņas utt.), kā arī lietotāju darbstacijas, citas viedierīces, kas tiek izmantotas darba vajadzībām, tīkla infrastruktūra un cita palīgprogrammatūra, kas tiek izmantota VDI darbā;
3.2. VDI IS pilnveidi, veicot datu analītikas moduļa/rīka izstrādi un esošās funkcionalitātes pilnveidi, tai skaitā datu apmaiņas un informācijas aprites risinājumu izstrādi un ieviešanu. Plānots izstrādāt atsevišķu VDI IS moduli, kurš kalpotu kā VDI inspektoru un konsultantu ievadīto datu un citu valsts reģistru datu agregators, kur ar mākslīgā intelekta (Biznesa inteliģences rīka) palīdzību sistēma daļēji vai pilnīgi autonomi spētu veikt uzņēmumu izvērtēšanu, nosakot riskantos uzņēmumus darba tiesību un darba aizsardzības jomas normatīvā regulējuma praktiskajā ieviešanā. Pilnveidojot VDI IS un digitalizējot uz procesiem balstītos pakalpojumus, tiks ieviestas jaunas funkcionalitātes, piemēram, plānots izveidot darba devēju izmeklēto nelaimes gadījumu darbā iesniegšanas, izskatīšanas un saskaņošanas portālu, digitalizēt nelaimes gadījumu izmeklēšanas un citas VDI radītās lietas, izveidot datu apmaiņas starp institūcijām risinājumus (t.sk., ceļveži, metodikas, videopadomi);
3.3. elektroniskās mācību sistēmas pilnveidi (jau esoša elektroniska rīka (e-apmācību sistēmas) nodarbināto mācībām darba aizsardzības jautājumos pilnveide);
3.4. informācijas sistēmas drošības un piekļūstamības audita piesaisti. Piekļūstamības audits nodrošināms atbilstoši standartam EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) “IKT izstrādājumu un pakalpojumu piekļūstamības prasības” vai jaunākai tā versijai;
3.5. konsultāciju kvalitātes noteikšanas rīka izstrādi, sabiedrības vajadzību un apmierinātības ar sniegtajām konsultācijām noskaidrošanai. Plānota gan telefonkonsultāciju, gan elektroniski sniegto konsultāciju novērtēšanas rīka izstrāde un ieviešana, kas pilnveidos arī virtuālā asistenta kvalitatīvu darbību. Rīka ieviešana daļēji automatizē konsultatīvā centra darbības, kas kopā ar VDI IS pilnveidi ir būtiski VDI veiktspējas stiprināšanai, uzlabojumu veikšanai un pamats VDI nodarbināto zināšanu pilnveidei sabiedrībai būtiskās jomās.
4. sabiedrības izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumu īstenošana darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības jomā (indikatīvās izmaksas  671 550  euro). Atbalstāmās darbības ietvaros tiks organizēti sabiedrības informēšanas pasākumi (kampaņas), lai veicinātu sabiedrības izpratni par darba tiesību un darba aizsardzības nozīmīgumu un normatīvā regulējuma praktiskās ieviešanas vajadzību un efektivitāti, kā arī, lai paaugstinātu preventīvo darba kultūru sabiedrībā, mazinot nelaimes gadījumus darbā un arodslimības. Tiks organizētas komunikācijas kampaņas, katrā komunikācijas kampaņā akcentējot konkrētu VDI būtisku tēmu, piemēram, nelaimes gadījumu prevencija. Komunikācijas kampaņu īstenošana, uzrunājot sabiedrību kompleksi, gan masu medijos, gan sociālos tīklos, tādejādi aptverot dažādus komunikācijas avotus, sniedz iespēju sasniegt pēc iespējas lielāku sabiedrības daļu;
5. komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi (indikatīvās izmaksas  1 000  euro). Plānots pasākumu kopums, kurš ietvers sabiedrības informēšanu par projekta īstenošanas gaitu, darbībām, sasniegtajiem rezultātiem un ESF Plus ieguldījumu projekta īstenošanā un mērķu sasniegšanā, tostarp nodrošinot, ka komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi ir piekļūstami cilvēkiem ar dažāda veida funkcionāliem traucējumiem. Darbības ietvaros tiks nodrošināti pasākumi komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanai,  kas noteikti regulas 2021/1060 47. un 50. pantā, normatīvajos aktos, kas nosaka kārtību, kādā ES fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021.–2027. gada plānošanas periodā, noteiktajam un ES fondu 2021.–2027. gada un Atveseļošanas fonda komunikācijas un dizaina vadlīnijās. Projekta īstenošanas vietās, kā arī izglītojošo un citu publisko pasākumu norises vietās tiks izvietoti informatīvie plakāti, informējot sabiedrību par projekta īstenošanu, tai skaitā par ESF Plus ieguldījumu projekta īstenošanā un mērķu sasniegšanā. VDI tīmekļvietnē tiks publicēta aktuālā informācija par 4.3.3.7. pasākuma projekta īstenošanu;
6. projekta vadība un īstenošana (indikatīvās izmaksas  2 117 136 euro). Projekta personāls nodrošinās projekta darbību plānošanu, ieviešanas uzraudzību un vadību projekta mērķa sasniegšanai. Projekta īstenošanai ir paredzēts izveidot indikatīvi (VDI precīzu amata vietu skaitu noteiks izstrādājot projekta iesniegumu) 6 vadības personāla amata vietas (3,1 slodze)  un 6 īstenošanas personāla amata vietas (6 slodzes) (kopā – 12 amata vietas (9,1 slodze)). Pēc nepieciešamības tiks piesaistīti citi finansējuma saņēmēja  darbinieki, kas tiks finansēti no projekta netiešajām attiecināmajām izmaksām.

Saskaņā ar MK 2024. gada 27. janvāra noteikumiem Nr. 49 “Labklājības ministrijas nolikums”, finansējuma saņēmējs (VDI) ir LM padotības valsts pārvaldes iestāde, kuras darba rezultātu uzraudzība ir LM pienākums. Papildus vispārīgai VDI darba rezultātu uzraudzībai, kura ietver arī 4.3.3.7. pasākuma īstenošanas uzraudzību, nav plānots veidot padomi/ komiteju/ komisiju, tādējādi neradot papildu administratīvu slogu. Atbilstoši līdzšinējai specifisko atbalsta mērķu īstenošanas noteikumu izstrādes praksei, projektu uzraudzības padomju/ komiteju/ komisiju izveide paredzēta, ja projekta ietvaros plānota jaunu pakalpojumu izstrāde. 4.3.3.7. pasākums ir 7.3.1. projekta un 2.2.1.1. projekta daļējs turpinājums. VDI ir pieredze ES fondu projektu, tai skaitā finanšu izmaksu plānošanā un projektu īstenošanā.  TA projektā noteikti precīzi un detāli 4.3.3.7. pasākuma atbalstāmo darbību īstenošanas un izmaksu attiecināšanas nosacījumi. VDI, veicot pamatdarbības uzdevumus un kā finansējuma saņēmējs īstenojot projektus, ievēro kā ārējos, tā iekšējos normatīvajos aktos noteikto, nodrošinot labas finanšu pārvaldības principus neatkarīgi no izdevumu finansēšanas avota. VDI ir izveidota iekšējās kontroles sistēma, kas paredz  kontroli dažādās projekta izmaksu uzraudzības procesa stadijās, to īstenojot arī pirms vienošanās ar CFLA noslēgšanas. Balstoties uz minēto, secināts, ka ir zems risks, ka pirms 4.3.3.7. pasākuma projekta apstiprināšanas veiktās izmaksas var netikt atzītas par attiecināmām. Priekšfinansējuma plānotā 4.3.3.7. pasākuma projekta īstenošanai nepiešķiršanas gadījumā netiks savlaicīgi (2024. gadā) uzsākta pasākuma īstenošanas laika grafikā plānoto atbalstāmo darbību īstenošana, attiecīgi savlaicīgi netiks investēts projektā plānotais finansējums. Tādējādi tiks apdraudēta LM kā atbildīgajai iestādei ar MK protokollēmumu apstiprinātā n+3 principa izpilde LM pārziņā esošiem SAM pasākumiem.

TA projekts paredz finansējuma saņēmēja pienākumu nodrošināt, ka 4.3.3.7. pasākumā paredzētās atbalstāmās darbības un atbalsts mērķa grupai netiek finansēts vai līdzfinansēts, kā arī to nav plānots finansēt vai līdzfinansēt no citiem valsts, pašvaldības vai ārvalstu finanšu atbalsta instrumentiem, tai skaitā pievienotās vērtības nodokļa dubultā finansējuma riska novēršanu. TA projekts arī paredz finansējuma saņēmēja pienākumu nodrošināt, ka projekta īstenošanas laikā tiek ievēroti interešu konflikta, korupcijas un krāpšanas novēršanas nosacījumi. Tā nodrošināšanā finansējuma saņēmējs izstrādās arī kārtību, kā pārliecināsies par minēto risku neesamību.

Kā vienu no demarkācijas un dubultfinansējuma riska novēršanas uzraudzības instrumentiem finansējuma saņēmējs var izmantot Finanšu ministrijas izstrādāto Dubultfinansējuma riska kontroles matricu. 

Savukārt sinerģija veidojas ar 2.2.1.1. projektu, papildinot 2.2.1.1. projektā izstrādātās VDI IS funkcionalitāti, ar 7.3.1. projektu, papildinot un izstrādājot jaunus 7.3.1. projekta ietvaros izstrādāto VDI nodarbināto mācību moduļus, turpinot Baltijas valstu sadarbības tīkla pilnveidi, starptautiskā darba inspekciju sadarbības tīkla pilnveidi un ar 4.3.3. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku 4.3.3.5. pasākumu “Ilgāka un labāka darba mūža veicināšana” (turpmāk – 4.3.3.5. pasākums), papildinot 4.3.3.5. pasākuma sabiedrības izpratnes veicināšanas aktivitātes.

TA projekts paredz mācības VDI nodarbinātajiem, tāpēc finansējuma saņēmējs pēc nepieciešamības nodrošinās demarkāciju un sinerģiju arī ar citiem ES instrumentiem. Piemēram, iespējama demarkācija un sinerģija ar Atveseļošanas un noturības mehānisma  plāna reformu 6.3.1.r. “Publiskās pārvaldes modernizācija” un investīciju 2.1.2.1.i “Pārvaldes centralizētās platformas un sistēmas”.

Īstenojot 4.3.3.7. pasākumu, investīcijas, kas tiek ieguldītas valsts informācijas sistēmās, tajā skaitā pakalpojuma saturs, tiks nodots publiskās pārvaldes īpašumā, savukārt, ja finansējums tiks ieguldīts privātā komersanta pārziņā esošā informācijas sistēmā, tad izstrādājamā daļa, pakalpojuma saturs un pirmkods paliek pasūtītāja īpašumā (VDI) – publiskās pārvaldes īpašumā.  

4.3.3.7. pasākuma investīcijām būs netieša pozitīva ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” (skat. skaidrojumu anotācijas 8. punktā “Horizontālā ietekme”). Savukārt uz horizontālajiem principiem “Klimatdrošināšana”, “Energoefektivitāte pirmajā vietā” un “Nenodarīt būtisku kaitējumu” 4.3.3.7. pasākumam nav ietekmes.

4.3.3.7. pasākuma ESF Plus investīcijām piemērots:
-  139. intervences kods “Pasākumi darba tirgus iestāžu modernizēšanai un nostiprināšanai un pakalpojumi, kas paredzēti tam, lai novērtētu un prognozētu nepieciešamās prasmes un lai nodrošinātu savlaicīgu un individuāli pielāgotu palīdzību”, atbilstoši programmai;
-  finansējuma veids: 01, dotācija;
- teritoriālie sasniegšanas mehānismi: 33, bez teritoriālā mērķa;
- ESF Plus sekundārās tēmas: 09, nepiemēro;
- dzimumu līdztiesība: 02, dzimumu līdztiesības aspekta integrēšana.

[8] IUB sagatavotā informācija par sociāli atbildīgu publisko iepirkumu pieejama: https://www.iub.gov.lv/lv/socialais-iepirkums  un Vadlīnijas sociāli atbildīga publiskā iepirkuma īstenošanai pieejamas: https://www.iub.gov.lv/lv/media/658/download

[9] IUB sagatavotā informācija par Inovatīvo publisko iepirkumu pieejama: https://www.iub.gov.lv/lv/inovativais-iepirkums?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
LM, vērtējot alternatīvu risinājumu, ir secinājusi, ka, nerodot iespēju stiprināt VDI veiktspēju, uzlabot un modernizēt esošos darbības procesus, situācija darba tiesību un darba aizsardzības jomā pasliktināsies, sabiedrība saņems pakalpojumus vēlāk, palielināsies VDI noslodze un neapmierinātība ar darbu, bez klientu aptaujas elektroniskā rīka nebūs iespējams attālināti iegūt informāciju no klientiem par konsultāciju kvalitāti, kontroles un uzraudzības pasākumi nebūs pietiekami efektīvi, tai skaitā darbinieku nosūtīšanas jomā.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
VDI gadā vidēji veic 10 000 uzņēmumu pārbaudes un sniedz 30 000 konsultācijas darba devējiem un darba ņēmējiem. VDI darbinieku kompetencei un zināšanām ir būtiska nozīme VDI funkcijas –  valsts uzraudzības un kontroles īstenošana darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības jomā, īstenošanā. Veicot preventīvas pārbaudes un sniedzot kvalitatīvas konsultācijas, tiek mazināts darba aizsardzības un darba tiesību pārkāpumu risks un veicināta atbilstība normatīvo aktu prasībām.
Situāciju darba aizsardzības jomā vislabāk raksturo nelaimes gadījumu darbā un arodslimību skaits, kas Latvijā saglabājas augsts. Ikviens arodslimības gadījums vai nelaimes gadījums darbā rada izmaksas gan darba devējam  (piemēram, cietušā darbinieka aizvietošana, kvalificēta personāla zaudēšana, darba procesa traucējumi, dīkstāves, darbnespējas lapas apmaksa, komunikācija ar ģimeni un negadījuma izmeklēšana, gan valstij (piemēram, darbnespējas lapas apmaksa, izdevumi no sociālās apdrošināšanas un veselības aprūpes budžeta, negūtie nodokļu ienākumi, priekšlaicīga pensionēšanās), gan papildu izmaksas nelaimes gadījumā cietušajam un tā tuviniekiem.
Piemēram, saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2022. gadā darba negadījumu speciālā budžeta ieņēmumi bija 88,3 milj. euro. No tiem valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas veidoja 87,2 milj. euro. Savukārt darba negadījumu speciālā budžeta izdevumi bija 82,1 milj. euro (t.sk. slimības pabalsti – 11 046 354 euro, atlīdzība par darbspēju zaudējumu – 62 839 947 euro, atlīdzība par apgādnieka zaudējumu – 257 010 euro, apbedīšanas pabalsti – 85 609 euro). Salīdzinot ar 2021. gadu, darba negadījumu speciālā budžeta izdevumi palielinājās par 12,7 milj. euro vai 18,3%. Izdevumu palielinājums galvenokārt saistīts ar atlīdzības darbspēju zaudējuma gadījumā saņēmēju skaita un izmaksājamo summu pieaugumu[10].
Analizējot speciālā budžeta izdevumus padziļināti, redzams, ka, piemēram, katrs notikušais nelaimes gadījums rada būtiskus zaudējumus, kā arī nerodas ienākumi darba nodokļu veidā. Piemēram, 2022. gadā notikušie 2341 nelaimes gadījumi darbā izmaksājuši 2 150 573 euro, kas ietver apbedīšanas pabalstu, apdrošināšanas atlīdzības, apgādnieka zaudējuma pensiju, papildus izdevumus rehabilitācijai, slimības pabalstus. 29 letālo nelaimes gadījumu izmaksas bija 171 219 euro (viens letāls gadījums izmaksāja vidēji 5904,1 euro), 243 smago nelaimes gadījumu izmaksas bija 664 727 euro (viens gadījums izmaksāja vidēji 2735,5 euro), 2069 nelaimes gadījumi darbā, kuri nav klasificējami kā smagi,  izmaksāja  1 314 627 euro (viens gadījums izmaksāja vidēji 635,5 euro)[11].
Un tie ir tikai tiešie budžeta izdevumi, kas saistīti ar likumos paredzētajām kompensācijām par darbā gūtajām traumām un veselības traucējumiem, bet papildu tam jāņem vērā, ka katrs darbspējīgais nodarbinātais, ko nelaimes gadījumā zaudē valsts, ir zaudējums arī valsts iekšzemes kopproduktam (turpmāk – IKP).
Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras veiktajā pētījumā aplēsts, ka ar darbu saistīto traumu un slimību ārstēšanai tiek investēti 3,9% no pasaules IKP un 3,3% no Eiropas IKP. Diemžēl daudzās valstīs, arī Latvijā, pieejamie datu avoti nav pietiekami, lai ticami novērtētu ar darbu saistīto traumu un slimību radīto ekonomisko slogu[12]. Tomēr jau 2010. gadā veiktā Eiropas darba apstākļu apsekojumā minēts, ka Latvijā tie ir 2,8% no IKP[13], kas ir ievērojams zaudējums Latvijas ekonomikai.
Būtiska nozīme preventīvās kultūras attīstībai sabiedrībā un tādejādi arī nelaimes gadījumu darbā novēršanai un arodslimību profilaksei ir iedzīvotāju zināšanām un izpratnei par darba aizsardzības jautājumiem. Ar ES fondu atbalstu, kas ir mērķēts uz darba vides uzlabošanu, sniegts ieguldījums gan tiešā veidā, sniedzot atbalstu darba devējiem darba vides risku novērtēšanā un preventīvo pasākumu plāna sagatavošanā, apmācot darba aizsardzības speciālistus, gan arī netiešā veidā, izglītojot un informējot visu sabiedrību, tai skaitā darba devējus, nodarbinātos, sniedzot konsultācijas un nodrošinot arī mācības VDI inspektoriem.
Darbā notikušo nelaimes gadījumu skaits ir rādītājs, kas tradicionāli vislabāk raksturo situāciju darba aizsardzības jomā un tiek izmantots arī starptautiskai valstu darba aizsardzības sistēmu salīdzināšanai un situācijas novērtēšanai. ES fondu un valsts budžeta līdzekļu ieguldījums darba aizsardzības jomā atspoguļojas nelaimes gadījumu statistikā. Latvijā situācijas raksturošanai izmanto letālo un smago nelaimes gadījumu skaitu, rēķinot uz 100 000 nodarbinātajiem. Statistika liecina, ka tieši smago un letālo nelaimes gadījumu skaits pēdējo 20 gadu laikā ir samazinājies. Lai arī neizdodas turpināt kopējo nelaimes gadījumu samazinājuma tendenci, ir panākts, ka  nelaimes gadījumu skaits nepieaug, novēršot risku, ka veidotos situācija kāda tā bija pirms gadiem 15 - 20, kad valstī gāja bojā pat 2 – 3 reizes vairāk nodarbināto gadā kā šobrīd.
Šādus rezultātus ir bijis iespējams sasniegt tikai iesaistītajiem savstarpēji sadarbojoties gan sabiedrības informētības līmeņa paaugstināšanā, gan mācību organizēšanā, gan atbalsta sniegšanā, gan apsekojumu veikšanā utt.
Būtiska loma jau sasniegtajiem rezultātiem ir ES fondu investīcijām, sniedzot atbalstu uzņēmumiem, veicot sabiedrības informēšanas un izglītošanas aktivitātes, kā arī stiprinot VDI kapacitāti uzticētās kontroles un uzraudzības funkcijas īstenošanā.
Vienlaikus jāatzīmē, ka dažādi ES līmenī un pasaulē veiktie pētījumi apliecina, ka ieguldījums darba aizsardzības preventīvajos pasākumos veicina nodarbināto labklājību un ilgtermiņā atmaksājas arī finansiāli. Saskaņā ar jaunākajām aplēsēm ieguldījumi šajā jomā var radīt vidēji 2,2 augstu peļņas koeficientu[14].
Nav iespējams monetāri atspoguļot ieguvumus, realizējot 4.3.3.7. pasākumu, jo nelaimes gadījumos cietušo, kā arī arodslimību skaita palielinājums vai samazinājums nav prognozējams. Attiecībā uz nelaimes gadījumiem darba vietās, jāatzīmē, ka pozitīva tendence vērojama tieši smago un letālo negadījumu samazinājumā, kas varētu liecināt, ka situācija nozarē uzlabojas. Arī pētījumā “Darba apstākļi un riski Latvijā 2019.-2021.” visu iegūto rezultātu analīze par reģistrētajiem nelaimes gadījumiem darbā liecina, ka situācija Latvijā dinamikā uzlabojas – darba vide kļūst drošāka, bet darba devēji apzinīgāk ievēro normatīvo aktu prasības attiecībā uz nelaimes gadījumu darbā izmeklēšanu un reģistrēšanu. Tomēr jāņem vērā, ka svārstības nelaimes gadījumu statistikas datos atspoguļo kā ekonomiskā aktivitāte valstiskā līmenī ietekmē notiekošo darba vidē. Piemēram, krīžu laikā (ekonomiskās krīzes, Covid-19 pandēmija) negadījumu skaits samazinājās, atjaunojoties ekonomiskai aktivitātei, arī negadījumu skaits pieauga. Vienlaikus jāņem vērā, ka kopējā nelaimes gadījumu skaita pieaugums var būt vērtējams arī kā pozitīvs aspekts, jo darba devēji kļūst izglītoti un mazāk slēpj nelaimes gadījumus darbā, organizē to izmeklēšanu, nodrošinot nodarbinātajam sociālo aizsardzību. Protams, palielinās sociālā budžeta izmaksas, kas vienlaikus it kā nevar tikt skatīts kā finansiāls ieguvums, bet vērtējot  no preventīvās kultūras veicināšanas skatupunkta tomēr vērtējams kā pozitīvs aspekts, kurš apliecina nodarbināto un darba devēju izpratnes pieaugumu.
Kopējo izmaksu un aprēķinu ierobežojums saistāms arī ar datu trūkumu par visām tiešajām un netiešajām nelaimes gadījumu un arodslimību izmaksām. Piemēram, ir tikai daļēji pieejami dati par tiešajām izmaksām (tūlīt aprēķināmie izdevumi, kas saistīti ar cietušā ārstēšanās un rehabilitācijas izdevumu segšanu un pārejošas darba nespējas pabalstu, invaliditātes radītās izmaksas (apskatīti iepriekš)), bet nav datu izdevumiem par veselības aprūpes izdevumiem, uzņēmuma dīkstāvi un negūto peļņu, bojātām iekārtām, darba aprīkojumu, aizvietotāja meklēšanu, pieņemšanu darbā un apmācību, nokavētiem darbu nodošanas termiņiem u.c., nerunājot nemaz par mentālo traumu cietušajam, ģimenei, darba devējam un uzņēmumam. Vienlaikus jāņem vērā, ka virkne no izmaksām jau daļēji tiek segtas no pašu uzņēmēju un darbinieku samaksātajiem nodokļiem.
Turklāt jāņem vērā, ka situācijas uzlabojums attiecībā uz smagajiem un letālajiem nelaimes gadījumiem darbā liecina par veikto preventīvo aktivitāšu pozitīvo ietekmi arī attiecībā uz izmaksām, jo savā būtībā šādi negadījumi izmaksā vairāk. Un, ja tie samazinās, tad arī izmaksas samazinās. Tomēr mērķis ir ieguldīt prevencijā un nodrošināt, ka nelaimes gadījumi darba vietās tiek novērsti un cilvēki necieš, kā arī gadījumos, kad negadījums notiek, tas tiek izmeklēts, lai saprastu cēloni un novērstu citu negadījumu rašanos, kā arī lai nodarbinātais saņemtu sociālo aizsardzību.
Monetārā ieguvuma atspoguļošanu, realizējot 4.3.3.7. pasākumu, ierobežo arī fakts, ka ieguldījumi preventīvās kultūras veicināšanā, izglītošanā par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem tiek nodrošināti arī caur valsts budžeta līdzekļiem un aprēķināt tikai ES fondu ieguldījumu nav iespējams. Piemēram, VDI un Rīgas Stradiņa universitātes aģentūra “Darba drošības un vides veselības institūts”  ar valsts budžeta līdzekļu palīdzību realizē aktivitātes sabiedrības, darba devēju un nodarbināto izglītojošā un informēšanā.
Iepriekš atspoguļotā informācija liecina, ka katrs nelaimes gadījums darbā rada apjomīgas izmaksas, tāpēc turpināms ES atbalsts sabiedrības informēšanas un izglītošanas aktivitātēm darba kultūras un darba aizsardzības jomā, kā arī atbalstāma VDI kapacitātes stiprināšana tai uzticētās kontroles un uzraudzības funkcijas īstenošanā.
Prognozējams, ka 4.3.3.7. pasākuma īstenošana sniegs ieguldījumu kvalitatīvu darbavietu nodrošināšanai, kas sekmēs nodarbināto darba mūža pagarināšanos, valsts un uzņēmumu ekonomiskā stāvokļa uzlabošanos, kā arī sabiedrības labklājības līmeņa paaugstināšanos.

[10] https://www.vsaa.gov.lv/lv/media/5286/download?attachment

[11] Vienotās Labklājības informācijas sistēmas dati

[12]https://osha.europa.eu/sites/default/files/Summary_Value_of_OSH_and_societal_costs_injuries_and_diseases_LV.pdf

[13] https://www.eurofound.europa.eu/sites/default/files/ef_files/docs/ewco/tn0911039s/tn0911039s.pdf

[14] https://likumi.lv/ta/id/279509-par-darba-aizsardzibas-politikas-pamatnostadnem-2016-2020-gadam
 

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

Nosaukums
Pētījums “Darba apstākļi un riski Latvijā 2019.–2021.” [15]


[15] https://ppdb.mk.gov.lv/datubaze/darba-apstakli-un-riski-latvija-2019-2021/
 
Apraksts
Pētījuma “Darba apstākļi un riski Latvijā 2019.–2021.” ietvaros tiek analizēta kopējā situācija darba aizsardzībā Latvijā un uzņēmumos, negadījumu un arodslimību statistika, kā arī darba devēju nodarbināto un darba aizsardzības speciālistu viedoklis par normatīvajiem aktiem un to praktisko piemērošanu, darba aizsardzības pakalpojumiem, kā arī sadarbību ar sociālajiem partneriem un VDI. Jāatzīmē, ka papildus VDI novērtējumam, kas sniedz ieteikumus VDI darbības uzlabošanā, VDI inspektoru zināšanu un kompetenču pilnveidē, darba aizsardzība speciālisti fokusgrupu diskusijā atzina, ka VDI būtu vēl aktīvāk jāstrādā pie dažādu digitālu risinājumu izstrādes, kas ļautu iesniegt ne tikai elektroniski parakstītus dokumentus, bet iesniegt dokumentus sistēmā, piemēram, informāciju par nelegālo nodarbinātību ievadot tieši VDI IS.

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

4.3.3.7. pasākuma ietvaros plānotās atbalstāmās darbības nodrošinās VDI veiktspējas stiprināšanu, tādējādi pilnveidojot VDI kompetenci saskaņā ar  Valsts darba inspekcijas likumā noteikto pienākumu valsts uzraudzības un kontroles īstenošanas darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības jomā nodrošināšanā.  Īstenojot 4.3.3.7. pasākumā paredzētās atbalstāmās darbības, tiks sniegts ieguldījums Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021.–2027. gadam (turpmāk – NAP) norādītās problēmas – nepietiekamu investīciju dēļ kvalitatīvu darba vietu veidošanā nodarbinātie atstāj darba tirgu agrāk, nereti jau ar veselības traucējumiem, risināšanā. NAP noteikts, ka iepriekš minētā problēma norāda uz nepieciešamību atbalstīt kvalitatīvu darba vietu izveidi, lai veidotos ilgtspējīgas darba tirgus dalībnieku attiecības un atmaksātos darba devēju ieguldījumi cilvēkkapitālā, veicinot pēc iespējas ilgāku kvalitatīvu līdzdalību darba tirgū un mazinot bezdarba iestāšanās riskus. Savukārt darba tirgus efektīvai funkcionēšanai un kvalitatīvu darba vietu pastāvēšanai būtiska ir arī darba tirgus institūciju veiktspēja. Arī Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnēs 2021.–2027. gadam viens no mērķiem ir veicināt augstu nodarbinātības līmeni kvalitatīvā darba vidē, akcentējot mūsdienīgu darba tirgus institūciju lomu iekļaujoša darba tirgus, kvalitatīvu un ilgtspējīgu darbavietu veidošanā. Šo pamatnostādņu ieviešanai ir pieņemts Darba aizsardzības jomas attīstības plāns 2021.–2023. gadam (Ministru kabineta 2021. gada 17. augusta rīkojumu Nr. 579), iekļaujot uzdevumu uzlabot augsti kvalificēta darbaspēka piesaisti VDI un tā veiktspējas pilnveidošanu. Šāds plāns tiks izstrādāts arī 2024.–2027. gadam, turpinot minētā uzdevuma īstenošanu. 
Pētījuma “Darba apstākļi un riski Latvijā” rezultātā tika sagatavoti šādi ieteikumi attiecībā uz VDI turpmāko darbību: 
- pēc darba aizsardzības speciālistu aptaujas rezultātiem, būtu jāveicina vienotāka normatīvo aktu izpratne starp inspektoriem, jāsabalansē inspektoru laika resursi un tehniskais nodrošinājums;  
- saskaņā ar darba aizsardzības speciālistu fokusgrupu diskusiju rezultātiem, būtiska VDI attīstības joma ir digitalizācija, kas ļautu uzlabot e-pakalpojumus. Tas savukārt atvieglotu elektronisku dokumentu apmaiņu starp iestādi un darba devējiem / darba aizsardzības pakalpojumu sniedzējiem, nodrošinot, ka VDI  lielāku laika resursu var veltīt uzraudzības funkcijai. 
Pētījumā izvirzītie ieteikumi apliecina 4.3.3.7. pasākumā plānoto ieguldījumu nepieciešamību un lietderību.  
4.3.3.7. pasākuma ietvaros īstenotās atbalstāmās darbības perspektīvā atstās pozitīvu ietekmi uz tautsaimniecību kopumā, jo, nodrošinot VDI veiktspējas stiprināšanu, tai skaitā modernizējot infrastruktūru, kā arī pilnveidojot darba metodes un sadarbības mehānismus, efektīvāk tiks īstenota uzraudzība un kontrole un sniegtas kvalitatīvākas konsultācijas, kā rezultātā uzlabosies darba vide un nodarbināto darba apstākļi uzņēmumos, tādejādi uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti un preventīvi mazinot nelaimes gadījumu darbā un arodslimību rašanās risku. 
 
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Nodarbinātie
  • Jebkura fiziska persona
Ietekmes apraksts
Paaugstinot VDI veiktspēju uzlabosies darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu prasību ievērošana, kas ietekmēs ikviena nodarbinātā tiesisko situāciju darba vidē, veicinot nodarbināto tiesību ievērošanu. TA projekts netieši ietekmē jebkuru cilvēku, kurš varētu izmantot VDI sniegto atbalstu.
Juridiskās personas
  • Darba devēji
Ietekmes apraksts
4.3.3.7. pasākuma ietvaros tiks veicināta VDI veiktspēja, efektivizēti tās darbības procesi (tai skaitā sadarbība ar partneriem) un pilnveidota VDI IS. TA projekts netieši var ietekmēt jebkuru juridisku personu, kas nākotnē varētu izmantot VDI pakalpojumus. VDI pakalpojumi kļūst pieejamāki, procesi digitalizētāki. Piemēram, īstenojot projektā paredzētās darbības, uzlabosies uz Latviju nosūtāmo darbinieku platformas funkcionalitāte  – darba devējiem būs iespēja elektroniski pieteikt pagarinājumus par nosūtītajiem darbiniekiem, kas veic darbu Latvijā. Pilnveidojot VDI IS un izveidojot darba devēju izmeklēto nelaimes gadījumu darbā iesniegšanas, izskatīšanas un saskaņošanas portālu, tiks uzlabota informācijas aprite starp darba devējiem un VDI nelaimes gadījumu izmeklēšanas procesā. Skaitliskus aprēķinus par ietekmi uz darba devējiem nav iespējams noteikt, jo tiks digitalizēts nelaimes gadījuma akta saskaņošanas aprites process, kas līdzšinēji bija caur e-pastu, pa pastu vai klātienē. Darba devēji nelaimes gadījumu aktus varēs iesniegt vienā platformā, kur to elektronisku apstrādi (izskatīšanu, saskaņošanu, reģistrēšanu) veiks VDI (līdzšinēji manuāla apstrāde). Iespējama pozitīva izmaksu ietekme varētu būt uz tiem darba devējiem, kuri nelaimes gadījuma aktu iesniedz pa pastu vai klātienē (nebūs papildu pasta un  transporta izmaksu). Ievērojot, ka nelaimes gadījuma akta sagatavošanas kvalitāte atkarīga no nelaimes gadījuma specifikas un no darba devēja/darba aizsardzības speciālista zināšanām un pieredzes negadījuma izmeklēšanā,  nav iespējams prognozēt un vērtēt pasākuma ietekmi uz laika patēriņu informācijas iesniegšanas un saskaņošanas procesā. Projekts pamatā vērsts uz VDI veiktspējas stiprināšanu, vienlaikus mazinot virkni manuālā darba. VDI administratīvo izmaksu monetārais novērtējums ir atspoguļots anotācijas 7. sadaļā “Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām”.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

2.2.5. uz konkurenci:

Ietekmes apraksts
Projektā plānotās darbības tiešā veidā neietekmē makroekonomisko vidi, tomēr atstās pozitīvu ietekmi uz tautsaimniecību, samazinot risku nelaimes gadījumam darbā, attiecīgi arī samazinot gan valsts, gan uzņēmēju izmaksas, kas rodas saistībā ar nelaimes gadījumiem darbā un veselības traucējumiem, arodslimībām dēļ nesakārtotās darba vides.
Projektā plānotās darbības netiešā veidā ietekmēs ikvienu uzņēmumu, tai skaitā arī mazos un vidējos uzņēmumus, jo mazinot nereģistrēto nodarbinātību un sakārtojot darba vidi atbilstoši darba tiesiskajam un darba aizsardzības regulējumam, tiek veicināta uzņēmējdarbība, peļņa, godīga konkurences vide, tostarp arī tiek stiprināta uzņēmumu ilgtspēja.

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
VDI nodarbinātie, kuriem tiks nodrošināta iespēja pastāvīgi iegūt jaunas zināšanas un prasmes darba tiesību un darba aizsardzības jomā, veicot uzraudzību un kontroli, kā arī sniedzot konsultācijas darba devējiem un nodarbinātajiem, veicinās, ka darba vide uzņēmumos kļūs sakārtotāka un drošāka nodarbinātajiem, kas sekmēs to ilglaicīgu dalību darba tirgū. Vesels un darbspējīgs nodarbinātais ir ikviena uzņēmuma pamatkapitāls.
TA projekts varētu atstāt pozitīvu ietekmi gan uz situāciju darba aizsardzības jomā –veicinot nelaimes gadījumu darbā, arodslimnieku skaita mazināšanos un izpratnes veicināšanu par dažādiem darba aizsardzības jautājumiem. Tāpat paredzams, ka varētu mazināties pārkāpumu darba tiesisko attiecību jomā un nereģistrētās nodarbinātības gadījumu skaits, tiktu veicināta nosūtīto darbinieku tiesiskā aizsardzība. Uzlabojot situāciju nereģistrētās nodarbinātības jomā, pieaugs reģistrēto nodarbināto skaits, tādējādi palielināsies ieņēmumi valsts budžetā no darbaspēka nodokļu iemaksām. Ņemot vērā ka, nereģistrētā nodarbinātība un nesakārtotas darba tiesiskās attiecības ir tieši saistītas arī ar darba aizsardzības prasību neievērošanu, ietekmēta ir arī nodarbināto sociālā aizsardzība. Piemēram, ja persona ir nodarbināta uz darba līguma pamata un par to tiek maksāti darbaspēka nodokļi, krīzes gadījumā vai arī, notiekot nelaimes gadījumam darba vietā, persona ir tiesīga saņemt sociālo atbalstu. Ņemot vērā projektā paredzētā datu analītikas rīka izstrādi, VDI kontrole un uzraudzība kļūs mērķtiecīgāka un būs vērsta tieši uz uzņēmumiem, kuros pastāv pārkāpumu risks. Šāda pieeja pozitīvi ietekmēs arī uzņēmējdarbības vidi, ne vien cīnoties ar nelegālo nodarbinātību, bet arī mērķēti strādājot tieši ar riska uzņēmumiem.
Uzlabojot darbinieku nosūtīšanas sistēmas funkcionalitāti, piemēram, ar elektronisku risinājumu nosūtīšanas pagarinājumu pieteikšanai, tiks atvieglota un veicināta nodarbinātības pieejamība ārvalstu personām, kuras nosūtītas darbā uz Latviju.

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2024
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2025
2026
2027
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
297 690
0
782 255
0
858 770
907 855
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
297 690
0
782 255
0
858 770
907 855
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
350 223
0
920 300
0
1 010 318
1 068 065
2.1. valsts pamatbudžets
0
350 223
0
920 300
0
1 010 318
1 068 065
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
-52 533
0
-138 045
0
-151 548
-160 210
3.1. valsts pamatbudžets
0
-52 533
0
-138 045
0
-151 548
-160 210
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
-52 533
-138 045
-151 548
-160 210
5.1. valsts pamatbudžets
-52 533
-138 045
-151 548
-160 210
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
4.3.3.7. pasākumam plānotais un pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 4 999 999 euro, tai skaitā ESF Plus – 4 249 999 euro un valsts budžeta (turpmāk – VB) līdzfinansējums – 750 000 euro.

Budžeta ieņēmumi ir finansējuma ESF Plus daļa 85 procentu apmērā no pasākuma attiecināmām izmaksām. Budžeta izdevumi ir kopējie pasākuma ieviešanai nepieciešamie publiskā finansējuma (ESF Plus un VB) līdzekļi attiecīgajā gadā.

4.3.3.7. pasākuma projektu plānots ieviest  no 2023. gada 1. decembra  līdz 2029. gada 31. decembrim.

4.3.3.7. pasākumam:
2024. gadā finansējums plānots indikatīvi  ne vairāk kā 350 223 euro, t.sk. ESF Plus finansējums 297 690 euro un VB finansējums  52 533 euro;
2025. gadā finansējums plānots indikatīvi 920 300 euro, t.sk. ESF Plus finansējums  782 255 euro un VB finansējums  138 045 euro;
2026. gadā finansējums plānots indikatīvi  1 010 318 euro, t.sk. ESF Plus finansējums  858 770 euro un VB finansējums  151 548 euro;
2027. gadā finansējums plānots indikatīvi  1 068 065 euro, t.sk. ESF Plus finansējums  907 855 euro un VB finansējums  160 210 euro;
2028.gadā finansējums plānots indikatīvi  760 768 euro, t.sk. ESF Plus finansējums  646 653 euro un VB finansējums  114 115 euro;
2029.gadā finansējums plānots indikatīvi  890 325 euro, t.sk. ESF Plus finansējums  756 776 euro un VB finansējums  133 549 euro.

LM normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sagatavos un iesniegs Finanšu ministrijai finanšu līdzekļu pieprasījumu pārdalei no 74. resora „Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” 80.00.00 programmas „Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai” 2024. gadam ne vairāk kā 350 223 euro apmērā.
LM iesniegs priekšlikumu par TA projektā paredzēto atbalstāmo darbību īstenošanai papildu nepieciešamo finansējumu 2025. gadam un turpmākajiem gadiem attiecīgā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas procesā.
Projektam finansējums tiks plānots apakšprogrammā 63.08.00 “Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021–2027)”.

Finansējuma sadalījums pa gadiem ir norādīts indikatīvi un var tikt precizēts, iesniedzot projekta iesniegumu CFLA, kā arī projekta īstenošanas gaitā.
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
4.3.3.7. pasākuma īstenošanai indikatīvi paredzēts uz projekta īstenošanas laiku  izveidot jaunas amata vietas un iesaistīt šādu:
1. projekta vadības personālu:
1.1. projekta vadītājs (1 slodze, 72 mēneši);
1.2. projekta vecākais ekonomists (0,5 slodze, 72 mēneši);
1.3. projekta juriskonsults-iepirkumu speciālists (0,5 slodze, 72 mēneši);
1.4. projekta personāla speciālists (0,3 slodze, 72 mēneši);
1.5.  projekta vadošais grāmatvedības speciālists (0,5 slodze, 72 mēneši);
1.6. projekta lietvedis (0,3 slodze, 72 mēneši).
2. projekta īstenošanas personālu:
2.1. projekta vadošais eksperts (2 slodzes, 72 mēneši);
2.2. projekta vecākais eksperts (1 slodze, 72 mēneši);
2.3. informācijas sistēmu izstrādes eksperts (2 slodzes, 72 mēneši);
2.4. vadošais biznesa procesu analītiķis (1 slodze, 24 mēneši).

Projekta vadības un projekta īstenošanas personāls tiks piesaistīts uz 4.3.3.7. pasākuma projekta īstenošanas laiku. Precīzus personāla amatus, saimes, kā arī nepieciešamo skaitu noteiks finansējuma saņēmējs, iesniedzot projekta iesniegumu CFLA.

Savukārt, lai pēc projekta noslēguma nodrošinātu VDI IS tehnisko uzraudzību, atbalstu, analīzi, prasību izstrādi, piegāžu testēšanu, sniegtu atbalstu iestādes darbiniekiem un ārējiem sistēmas lietotājiem, nepieciešamas divas amata vietas:
1. informācijas sistēmas administrators (1 slodze);
2. eksperts datu analīzes un statistikas jautājumos (1 slodze).

Divas amata vietas tiks nodrošinātas pārveidojot VDI esošās amata vietas (inspektoru amata vietas, 28.3. saime II līmenis) LM pamatbudžeta apakšprogrammas 21.01.00 “Darba tiesisko attiecību un darba apstākļu kontrole un uzraudzība” ietvaros, kopumā neveidojot jaunas amata vietas valsts pārvaldē.
 
Cita informācija
Atbilstoši MK 2023. gada 17. janvāra noteikumiem Nr. 15 “Maksimāli pieļaujamā valsts budžeta izdevumu kopapjoma un  katrai ministrijai un citai centrālajai valsts iestādei paredzētā izdevumu kopējā apjoma noteikšanas kārtība vidējam termiņam” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 15) LM Finanšu ministrijā iesniegs informāciju LM pamatbudžeta bāzes projekta sagatavošanai 2030., 2031. un 2032. gadam, to pamatojot ar detalizētiem aprēķiniem, lai nodrošinātu 4.3.3.7. pasākuma uzturēšanu pēc projekta noslēguma. Tā pat atbilstoši MK noteikumu Nr. 15 9.4. apakšpunktā noteiktajam, tiks pievienots detalizēts izmaksu aprēķins un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas atzinums.

Pēc projekta noslēguma būs nepieciešami papildu ik gadu indikatīvi 178 473 euro gadā.


Projekta ietvaros:
1. tiks veikta:
1.1. Uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas pilnveide (platformas pieejamības un funkcionalitātes uzlabošana, gan ārējiem lietotājiem, gan VDI, ieviešot integrāciju ar VDI IS, kas ļautu ērti un ātri veikt nepieciešamo uzdevumu nodošanu VDI inspektoriem. Uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas publiskās daļas funkcionalitātes paplašināšana, paredzot iespēju nosūtītājam pieteikt pagarinājumus nosūtīšanas termiņos, kā arī uzlabot citu saistīto funkcionalitāti. Portāla datu bāzes piesaiste datu analītikas modulim tālākai informācijas analīzei). Uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas uzskaites vērtība uz 01.01.2023. ir 63 790 euro. Plānotā ieguldījumu vērtība projekta laikā līdz 2029. gadam ir 160 000 euro, tādējādi paredzot palielināt uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas uzskaites vērtību līdz 223 790 euro. Uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas uzturēšanas izdevumi pēc projekta noslēguma prognozējami 16 000 euro apmērā jeb aptuveni 10 % apmērā no plānotās ieguldījumu vērtības projekta laikā, un indikatīvi šīs izmaksas veidos:
1. 8 800 euro – izdevumi precēm un pakalpojumiem uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas darbības nodrošināšanai (uzturēšanai), lai veiktu platformas kļūdu novēršanu, saņemtu izstrādātāja konsultācijas, kā arī veiktu nelielus platformas uzlabojumus. Tiks piesaistīts ārpakalpojums.   Aprēķins: 606 euro/mēn.*12 mēn.+PVN 21%;
2. 7 200  euro – kapitālie izdevumi, lai nodrošinātu uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas funkcionalitāti un pielāgošanu ārējo normatīvo aktu izmaiņām, kā arī attīstītu pašapkalpošanās portāla funkcionalitāti.  Aprēķins: 59,50 euro/h.*100 h + PVN 21%;

1.2. Elektroniskās mācību sistēmas pilnveide (nodarbināto mācību sistēmas, kas paredzēta ārējiem lietotājiem (visai sabiedrībai) satura un interaktivitātes aktualizēšana un papildināšana, sistēmas funkcionalitātes uzlabošana, nepieciešamo atjauninājumu un uzturēšana darbu veikšana). Elektroniskās mācību sistēmas uzskaites vērtība uz 01.01.2024. būs 155 606 euro. Plānotā ieguldījumu vērtība projekta laikā līdz 2029. gadam ir 80 000 euro, tādējādi paredzot palielināt Elektroniskās mācību sistēmas pilnveides uzskaites vērtību līdz 235 606 euro. Sistēmas uzturēšanas izdevumi pēc projekta noslēguma prognozējami 8 014 euro apmērā jeb aptuveni 10 % apmērā no sistēmas plānotās ieguldījumu vērtības projekta laikā, un indikatīvi šīs izmaksas veidos:
1.  4 414 euro – izdevumi precēm un pakalpojumiem Elektroniskās mācību sistēmas darbības nodrošināšanai (uzturēšanai), lai veiktu sistēmas kļūdu novēršanu, saņemtu izstrādātāja konsultācijas, kā arī veiktu nelielus sistēmas uzlabojumus. Tiks piesaistīts ārpakalpojums. Aprēķins:  304 euro /mēn. x 12 mēn. + PVN 21%;
2.  3 600 euro – kapitālie izdevumi, lai nodrošinātu elektroniskās mācību sistēmas funkcionalitāti un pielāgošanu ārējo normatīvo aktu izmaiņām, kā arī attīstītu pašapkalpošanās portāla funkcionalitāti. Aprēķins: 59,50 euro /h x 50 h + PVN 21%;

1.3. VDI IS pilnveide (datu analītikas modeļa izstrādes izpēte un prasību definēšana, izstrādes darbi un ieviešana). Tiks veikta VDI IS esošās funkcionalitātes pilnveide un jaunas funkcionalitātes izveide digitālai informācijas apritei starp VDI, iestādēm un sabiedrību (nodarbinātajiem, darba devējiem). VDI IS uzskaites vērtība uz 01.01.2024. būs 614 680 euro. Plānotā ieguldījumu vērtība projekta laikā līdz 2029. gadam ir 604 539 euro, tādējādi paredzot palielināt VDI IS pilnveides uzskaites vērtību līdz 1 219 219 euro. VDI IS uzturēšanas izdevumi pēc projekta noslēguma prognozējami  60 455 euro apmērā jeb aptuveni 10 % apmērā no tās plānotās ieguldījumu vērtības projekta laikā, un indikatīvi šīs izmaksas veidos:
1. 38 856 euro – izdevumi precēm un pakalpojumiem VDI IS darbības nodrošināšanai (uzturēšanai), lai veiktu sistēmas kļūdu novēršanu, saņemtu izstrādātāja konsultācijas, kā arī veiktu nelielus sistēmas uzlabojumus. Tiks piesaistīts ārpakalpojums. Aprēķins:  2 676 euro /mēn. x 12 mēn. + PVN 21%;
2. 21 599 euro – kapitālie izdevumi, lai nodrošinātu VDI informatīvās sistēmas  funkcionalitāti un saskarņu ar pārējām informācijas sistēmām pielāgošanu ārējo normatīvo aktu izmaiņām, kā arī attīstītu pašapkalpošanās portāla funkcionalitāti. Aprēķins:  59,50 euro /h x 300 h + PVN 21%.

Lai no 2030. gada nodrošinātu VDI IS tehnisko uzraudzību, atbalstu, analīzi, prasību izstrādi, piegāžu testēšanu, sniegtu atbalstu iestādes darbiniekiem un ārējiem sistēmas lietotājiem nepieciešamas papildus divas amatu vietas, atlīdzībai indikatīvi tiek plānoti 67 511 euro ik gadu, t.sk.:
- informācijas sistēmas administrators (21.5. saime, III līmenis, 9. mēnešalgu grupa);
- eksperts datu analīzes un statistikas jautājumos (20.6. saime, II līmenis, 9. mēnešalgu grupa).
Aprēķins: 2 amatu vietas x (2 077 euro (2024. gada viduspunkts) x 12 mēneši + 10%
no plānotās mēnešalgu kopsummas attiecīgajā kalendāra gadā motivācijas pasākumiem (atvaļinājuma pabalsts, novērtēšanas prēmija, redzes korekcijas līdzekļi u.c.)  + VSAOI 23,59%).
Divas amata vietas tiks nodrošinātas no LM 21.01.00 apakšprogrammas “Darba tiesisko attiecību un darba apstākļu kontrole un uzraudzība”,  neveidojot jaunas amata vietas valsts pārvaldē, bet veicot VDI ilgstoši vakanto amata vietu (inspektoru amata vietas, 28.3. saime II līmenis) pārdali (atbrīvojušais finansējums ir novirzīts esošo amatu vietu atalgojuma palielināšanai).

2. tiks izstrādāts jauns elektroniskais rīks un platforma:
2.1. Elektroniskais rīks konsultāciju kvalitātes uzlabošanai (VDI sniegto konsultāciju kvalitātes novērtēšanas digitālā aptaujas rīka (telefoniskajām, elektroniskajām konsultācijām) izstrāde un ieviešana). Elektroniskā rīka konsultāciju kvalitātes uzlabošanai plānotā izstrādes vērtība projekta laikā līdz 2029. gadam ir 65 000 euro. Elektroniskā rīka uzturēšanas izdevumi pēc projekta noslēguma prognozējami 6 503 euro apmērā jeb aptuveni 10 % apmērā no elektroniskā rīka plānotās ieguldījumu vērtības projekta laikā, un indikatīvi šīs izmaksas veidos:
1. 4 559 euro – izdevumi precēm un pakalpojumiem Elektroniskā rīka darbības nodrošināšanai (uzturēšanai), lai veiktu rīka kļūdu novēršanu, saņemtu izstrādātāja konsultācijas, kā arī veiktu nelielus rīka uzlabojumus. Tiks piesaistīts ārpakalpojums. Aprēķins:  314 euro /mēn. x 12 mēn. + PVN 21%;
2. 1 944 euro – kapitālie izdevumi, lai nodrošinātu Elektroniskā rīka funkcionalitāti un pielāgošanu ārējo normatīvo aktu izmaiņām, kā arī attīstītu pašapkalpošanās funkcionalitāti. Aprēķins:  59,5 euro /h x 27 h + PVN 21%;

2.2. VDI nodarbināto mācību platforma (VDI nodarbināto iekšējās mācību platformas izstrāde, iekšējo mācību digitalizēšana). VDI nodarbināto mācību platformas plānotā izstrādes vērtība projekta laikā līdz 2029. gadam ir 200 000 euro. Platformas uzturēšanas izdevumi pēc projekta noslēguma prognozējami 19 990 euro apmērā jeb aptuveni 10 % apmērā no platformas plānotās ieguldījumu vērtības projekta laikā, un indikatīvi šīs izmaksas veidos:
1. 9 191 euro – izdevumi precēm un pakalpojumiem VDI nodarbināto mācību platformas darbības nodrošināšanai (uzturēšanai), lai veiktu platformas kļūdu novēršanu, saņemtu izstrādātāja konsultācijas, kā arī veiktu nelielus platformas uzlabojumus. Tiks piesaistīts ārpakalpojums. Aprēķins:  633 euro /mēn. x 12 mēn. + PVN 21%;
2. 10 799 euro – kapitālie izdevumi, lai nodrošinātu VDI nodarbināto mācību platformas izveides funkcionalitāti un pielāgošanu ārējo normatīvo aktu izmaiņām, kā arī attīstītu pašapkalpošanās portāla funkcionalitāti. Aprēķins:  59,5 euro /h x 150 h + PVN 21%.
 
Lai nodrošinātu ilgtspēju projekta ietvaros izstrādātiem un ieviestiem IKT risinājumiem, līdz ar sistēmu ieviešanu produkcijā, ir nepieciešams papildu finansējums šo sistēmu uzturēšanai, lai risinātu sistēmu ekspluatācijas laikā atklātās nepilnības, uzlabotu sistēmu lietojamību un veiktu programmatūras papildinājumus normatīvā regulējuma izmaiņu gadījumā, kā arī, lai pilnveidotu datu apmaiņas risinājumus. Uzturēšanas pakalpojumus plānots nodrošināt, noslēdzot iepirkuma līgumus.

Elektroniskās mācību sistēmas, VDI IS, uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas,  VDI nodarbināto mācību platformas un elektroniskā rīka kvalitātes uzlabošanai pilnvērtīgas darbības nodrošināšanai pēc projekta noslēguma būs nepieciešami papildu ik gadu indikatīvi 178 473 euro gadā.

 
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
(ES) 2021/1060
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – regula 2021/1060);
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
(ES) 2018/1046
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk – regula 2018/ 1046).
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – regula 2021/1060);
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regula 2021/1060, 64. panta 1. punkta “c” apakšpunkts
TA projekta 18. punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Regula 2021/1060 47. un 50. pants
TA projekta 24.6. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
TA projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
TA projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
Nav
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk – regula 2018/ 1046).
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regula 2018/ 1046, 61. pants
TA projekta 24.4.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
TA projekts šo jomu neskar.
 
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
TA projekts šo jomu neskar.
 
Cita informācija
Nav

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Labklājības ministrija, Valsts darba inspekcija
Nevalstiskās organizācijas
Jebkura nevalstiska organizācija, kura sadarbojas ar VDI tās pakalpojumu īstenošanā VDI klientiem un sadarbības partneriem[16], normatīvā regulējuma izstrādē un praktiskā piemērošanā darba tiesību un darba aizsardzības jomā, skaidrojumu sagatavošanā un nodrošināšanā, konsultāciju sniegšanā (piemēram, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija, Latvijas būvnieku asociācija, Zemnieku Saeima, Darba aizsardzības kompetento institūciju biedrība, Latvijas drošības profesionāļu asociācija). Tādejādi biedrības un nodibinājumi var pastāvīgi pārrunāt dažādus jautājumus ar VDI, izteikt savus priekšlikumus sadarbības vai VDI darbības efektivitātes uzlabošanai. VDI Latvijā nodrošina Eiropas darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras Kontaktpunkta darbību, savukārt informācijas apriti organizē Informācijas padome, kuru veido darba drošības un nodarbināto veselības aizsardzības jomā kompetenti pārstāvji no LM, VDI, Latvijas Brīvo Arodbiedrību Savienības (turpmāk – LBAS) LBAS, Latvijas Darba devēju konfederācijas (turpmāk – LDDK), kā arī Rīgas Stradiņa Universitātes aģentūras “Darba drošības un vides veselības institūts” (turpmāk – RSU DDVVI). Informatīvās padomes ietvaros kopā ar VDI sociālajiem partneriem LBAS, LDDK notiek ikgadējā preventīvo pasākumu plāna darba aizsardzībā sagatavošana. Vienlaikus 7.3.1. projekta ietvaros LDDK, LBAS un RSU DDVVI īsteno konsultācijas darba tiesību un darba aizsardzības jautājumos, izglīto profesionālo skolu jauniešus un darba devējus, uzticības personas. [16] TA projektā sadarbības partneri nav noteikti ES fondus regulējošajos normatīvajos aktos noteiktajā izpratnē, ar kuriem finansējuma saņēmējs slēdz sadarbības līgumu specifiskā atbalsta mērķa vai tā pasākuma īstenošanai. TA projektā ar sadarbības partneri saprot fiziskas un juridiskas personas, sadarbojoties ar kurām VDI īsteno tai noteiktos uzdevumus.
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://tapportals.mk.gov.lv/public_participation/9fd86d94-3951-4856-94cf-198d4fc1a78d

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par TA projektu tā saskaņošanas stadijā.
Viedokļa sniegšanas laiks no 2023. gada 24. oktobra līdz 2023. gada 5. novembrim.
Publiskās apspriešanas laikā  iebildumi un priekšlikumi nav saņemti.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Labklājības ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
  • Valsts darba inspekcija
  • Valsts darba inspekcija
  • Valsts darba inspekcija

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
Sabiedrības grupa
Palielinās/samazinās
Stundas samaksas likme - euro
Laika patēriņš uz vienību - stundās
Subjektu skaits
Cik bieži - reizes gadā
Administratīvās izmaksas - euro
Aprēķinu skaidrojums
Labklājības ministrija
neietekmē
Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
neietekmē
Valsts darba inspekcija
samazinās
Vērtības nozīme:
11,03
vecākā eksperta darba tiesību datu uzskaites un analīzes jautājumos vidējā bruto darba samaksa stundā (euro)
1,75
laika patēriņa samazinājums atskaites sagatavošanai
1
vecākais eksperts darba tiesību datu uzskaites un analīzes jautājumos, kurš gatavo atskaites
4
reizes gadā
-77,21
Aprēķins sagatavots par pamatu ņemot laika patēriņa samazinājumu datu (atskaites) apkopošanai par uz Latviju nosūtītajiem darbiniekiem, saintegrējot VDI IS ar uz Latviju nosūtīto darbinieku paziņošanas platformu. Uz Latviju nosūtīto darbinieku paziņošanas platformas sasaistes ar VDI IS rezultātā informācija par konkrētā uzņēmumā nodarbinātiem uz Latviju nosūtītiem darbiniekiem konkrētā laika periodā no uz Latviju nosūtīto darbinieku paziņošanas platformas tiks ielasīta VDI IS pie konkrētā uzņēmuma. VDI IS, izmantojot minētos datus, tiks veidotas atskaites / pārskati par nosūtītajiem darbiniekiem, piemēram, kādās nozarēs, cik uzņēmumos, cik nosūtītie darbinieki konkrētā periodā strādā. Pašlaik minētie dati no uz Latviju nosūtīto darbinieku paziņošanas platformas tiek eksportēti uz Excel un ranžēti, izmantojot Excel iespējas. (Aprēķinam par pamatu ņemta VDI vecākā eksperta darba tiesību datu uzskaites un analīzes jautājumos vidējā darba samaksa (1500 euro) ar VSOAI (23,59%))
Valsts darba inspekcija
samazinās
Vērtības nozīme:
7,70
inspektora /vecākā inspektora vidējā bruto darba samaksa stundā (euro)
0,12
vidējais laika patēriņa samazinājums viena uzņēmuma datu skatījumam
1
inspektors / vecākais inspektors, kas veic apsekojumu (jebkurš no VDI 93 inspektoriem/vecākiem inspektoriem)
100
reizes gadā
-92,40
Aprēķins sagatavots par pamatu ņemot laika patēriņa samazinājumu datu pārbaudei pirms uzņēmuma apsekojuma vai uzņēmuma apsekojuma laikā, lai iegūtu datus par uz Latviju nosūtītajiem darbiniekiem. Šobrīd VDI IS nav sasaistīta ar uz Latviju nosūtīto darbinieku paziņošanas platformu, tādēļ VDI inspektoriem/vecākiem inspektoriem jāstrādā divās sistēmās. Informācija par nosūtītajiem darbiniekiem ir pieejama tikai uz Latviju nosūtīto darbinieku paziņošanas platformā, savukārt cita informācija par uzņēmumu ir pieejama VDI IS. Pilnveides rezultātā platformas dati tiks ielasīti VDI IS pie konkrētā uzņēmuma un VDI inspektori/vecākie inspektori, gatavojoties uzņēmuma apsekojumam vai apsekojuma laikā, visu informāciju par konkrēto uzņēmumu, tai skaitā par to, vai uzņēmumā strādā arī nosūtītie darbinieki, varēs iegūt vienā sistēmā, neielogojoties divās sistēmās. Tas kopumā uz apsekojumu skaitu gada griezumā, rada darbietilpības samazinājumu. (Aprēķinam par pamatu ņemta VDI vecākā inspektora un inspektora vidējā darba samaksa (vecākie inspektori – 1339 euro; inspektori – 1166 euro) ar VSOAI (23,59%) un vidējais nodarbināto skaits amatu grupās).
Valsts darba inspekcija
samazinās
Vērtības nozīme:
7,70
inspektora / vecākā inspektora vidējā bruto darba samaksa nostrādātā stundā (euro)
2,00
vidējais laika patēriņš no darba devēja saņemta akta par nelaimes gadījumu darbā ievadīšanai informācijas sistēmā, tai skaitā laiks saziņai ar darba devēju par trūkumu novēršanu aktā, kas samazinātos, ja informācijas aprite notiktu elektroniski, digitalizējot procesu caur portālu
1
inspektors / vecākais inspektors, kuram nodots darbam darba devēja izmeklētā nelaimes gadījuma darbā akts (jebkurš no VDI 93 inspektoriem/vecākiem inspektoriem)
2 082
darba devēju izmeklēto un iesniegto aktu par darbā notikušu nelaimes gadījumu skaits
-32 062,80
Aprēķins sagatavots par pamatu ņemot inspektora/vecākā inspektora vidējo laika patēriņa samazinājumu datu no darba devēja saņemtā akta par nelaimes gadījumu darbā ievadīšanai VDI IS. Tai skaitā tiek ņemts vērā arī laiks saziņai ar darba devēju par trūkumu novēršanu aktā, kas pēc digitalizācijas pasākumu realizēšanas samazinātos, jo informācijas aprite notiktu elektroniski, izveidojot darba devēju izmeklēto nelaimes gadījumu darbā iesniegšanas, izskatīšanas un saskaņošanas portālu. Digitalizējot procesu darba devējs jau sākotnēji ievadīs informāciju portālā un inspektors/vecākais inspektors portālā veiks informācijas pārbaudi, vienlaikus caur portālu veicot saziņu par trūkumu novēršanu. Digitalizācijas rezultātā samazināsies arī pasta izdevumi tiem darba devējiem, kas šādus aktus VDI sūta pa pastu, kā arī VDI lietvedības speciālista darbietilpība, veicot akta reģistrāciju un nododot attiecīgajai amatpersonai. (Aprēķinam par pamatu ņemta VDI vecākā inspektora un inspektora vidējā darba samaksa (vecākie inspektori – 1339 euro; inspektori – 1166 euro) ar VSOAI (23,59%) un vidējais nodarbināto skaits amatu grupās), kā arī darbā notikušo nelaimes gadījumu, kuru izmeklēšanu veic darba devējs (nesmagie nelaimes gadījumi), statistikas dati par 2023.gadu.
Kopā
-32 232,41

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
4.3.3.7. pasākuma ietvaros tiks veikta VDI nodarbināto mācību sistēmas izstrāde. VDI nodarbinātajiem tiks piedāvāts iesaistīties dažādās mācībās, tādējādi stiprinot viņu zināšanas un prasmes. Tāpat ir plānots izveidot digitālu mācību platformu, kur VDI nodarbinātajiem ērtā un pārskatāmā veidā būs iespēja apgūt darbam nepieciešamās tēmas.    
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
4.3.3.7. pasākuma atbalstāmo darbību ietvaros tiks veikta VDI  IS un digitālo rīku pilnveide. Tiks uzlabota uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformas pieejamība un funkcionalitāte, gan ārējiem lietotājiem, gan VDI nodarbinātajiem. Piemēram, paredzot iespēju nosūtītājam pieteikt pagarinājumus nosūtīšanas termiņos, savietojot uz Latviju nosūtāmo darbinieku paziņošanas platformu ar VDI IS, lai VDI inspektoriem pieejams plašāks uzņēmuma profils (iekļaujot tajā arī informāciju par uzņēmumiem, kurs nodarbināti uz Latviju nosūtītie darbinieki) kvalitatīvākas uzraudzības funkcijas nodrošināšanai. Vienlaikus paredzēta VDI IS pilnveide, īpaši attīstot analītikas rīkus attiecībā uz darba tiesību un darba aizsardzības pārkāpumiem “riskanto” uzņēmumu identificēšanai, uzlabojot funkcionalitāti datu apmaiņai, digitalizējot procesus, piemēram, darba devēju iesniegtā nelaimes gadījumu akta elektroniska saņemšana un saskaņošana. Paredzēts izstrādāt arī VDI sniegto konsultāciju kvalitātes novērtēšanas digitālo aptaujas rīku, lai pielāgotu konsultācijas sabiedrības vajadzībām.
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

4.3.3.7. pasākuma ietvaros LM pildīs atbildīgās iestādes funkcijas, VDI pildīs finansējuma saņēmēja funkcijas, CFLA pildīs sadarbības iestādes funkcijas.
 
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.3.7. pasākuma ietvaros ir plānots uzlabot VDI ikdienas darbu ar klientiem un sadarbības partneriem.
 

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Īstenojot 4.3.3.7. pasākumu, tiks uzlabota VDI pakalpojumu sniegšana tās klientiem, sadarbības partneriem un citiem interesentiem.
 

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Nacionālajā attīstības plānā ir paredzēta valsts un pašvaldību institūciju un publisko personu kapitālsabiedrību stratēģiskās plānošanas un analītiskās kapacitātes stiprināšana un līderība pētījumu un inovāciju pasūtīšanā un ieviešanā, jo īpaši valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību ieguldījums eksportspējīgu produktu vai pakalpojumu radīšanai un ieviešanai ([142] rindkopa).

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.3.7. pasākuma ietvaros veiktie ieguldījumi uzlabos VDI pieejamību, palīdzēs iedzīvotājiem saziņā ar VDI, gan iesniedzot un saņemot informāciju elektroniski, gan arī sniedzot atgriezenisko saiti par VDI konsultācijām, tādejādi novērtējot VDI darbu un vienlaicīgi sniedzot ieguldījumu konsultāciju kvalitātes uzlabošanā. VDI inspektoru zināšanu un prasmju pilnveide uzlabos ne vien konsultāciju kvalitāti, bet arī uzņēmumu apsekojumi kļūs mērķtiecīgāki un, savlaicīgi identificējot darba tiesību pārkāpumus (piemēram, nereģistrētā nodarbinātība), tiks veicināta nodarbināto tiesiskā un sociālā aizsardzība.

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.3.7. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības.

Vispārīgās horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” (turpmāk – HP VINPI) darbības, piemēram:
1. projekta vadības un īstenošanas personāla atlase tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas, veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti un nediskriminē pēc rases, etniskās izcelsmes, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, pārliecības, seksuālās orientācijas vai citiem apstākļiem;
2. projekta  tīmekļa vietnē tiks norādīta informācija par projekta darbību īstenošanas vietas piekļūstamību cilvēkiem ar invaliditāti un funkcionāliem traucējumiem, vecākiem ar maziem bērniem un senioriem.

Specifiskās HP VINPI darbības, piemēram:
1. mediju kampaņu, semināru, konferenču un komunikācijas pasākumu īstenošana sabiedrības informēšanai tiks nodrošināti cilvēkiem ar dažāda veida funkcionāliem traucējumiem piekļūstami formāti (piemēram, tulkošana zīmju valodā, subtitrēšana, Braila druka, reāllaika transkripcija, raidījumu un pasākumu ierakstīšana);
2. tiks nodrošināts, ka konkrētajai videi/objektam/pasākuma norises vietai ir iespēja fiziski piekļūt un to izmantot cilvēkiem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem gan kā pasākuma skatītājiem, gan kā dalībniekiem;
tiks nodrošināti konsultatīva rakstura pasākumi par personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju  jautājumiem, tostarp piesaistīti eksperti vai nodrošinātas konsultācijas ar nevalstiskajām organizācijām, kas pārstāv personu ar invaliditāti intereses (piemēram, informatīvo materiālu izstrādes procesā, pakalpojuma sniegšanas telpu vides piekļūstamības novērtēšanai, mērķa grupu uzrunāšanai un sasniegšanai u.c. (attiecīgi pievienojot dokumentus, piem. konsultāciju protokolus u.c.)).

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.3.7. pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina dzimumu līdztiesību.

Vispārīgās HP VINPI darbības, piemēram:
1. projektu vadībā un īstenošanā tiks virzīti pasākumi, kas sekmē darba un ģimenes dzīves līdzsvaru, paredzot elastīga un nepilna laika darba iespēju nodrošināšanu vecākiem ar bērniem un personām, kuras aprūpē tuviniekus;
2. sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienlīdzīga darba samaksa un vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos;
3. īstenojot projekta komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumus, to saturs tiks rūpīgi izvērtēts un tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos vai uzturēšanu par kādu no dzimumiem, personām ar invaliditāti, reliģisko pārliecību, vecumu, rasi un etnisko izcelsmi vai seksuālo orientāciju (skat. metodisko materiālu “Ieteikumi diskrimināciju un stereotipus mazinošai komunikācijai ar sabiedrību”, (https://www.lm.gov.lv/lv/media/18838/download).

Specifiskās HP VINPI darbības, piemēram:
1. tiks nodrošinātas dzimumu līdztiesības ekspertu konsultācijas (vai konsultatīva rakstura pasākumi) mācību līdzekļu un programmu satura izvērtēšanai no dzimumu līdztiesības viedokļa (attiecīgi pievienojot dokumentus, piem. konsultāciju protokolus, pakalpojuma līgumus u.c.);
2. stratēģiju, izglītības programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu (tai skaitā digitālo) saturā tiks integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām, diskriminācijas novēršanu vecuma, etniskās piederības un citu iemeslu dēļ.

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.3.7. pasākuma ietvaros ir paredzēts veikt personas datu apstrādi.

Atbilstoši Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksē nostiprinātajām atziņām, piešķirot kompetentajai iestādei tiesības veikt personas datu apstrādi, normatīvajā aktā ir jānosaka šīs iestādes piešķirtās rīcības brīvības joma un tās īstenošanas veids. Turklāt šīs iestādes tiesības ir jādefinē pietiekami precīzi, lai ne tikai iestādei būtu saprotamas tiesību īstenošanas robežas, bet arī indivīdam, lai vajadzības gadījumā ar atbilstošu padomu varētu regulēt un pielāgot savu rīcību (Eiropas Cilvēktiesību tiesas 2008. gada 4. decembra spriedums lietā  S. un Marper pret Apvienoto Karalisti [Lielā Palāta], Nr. 30562/04 un Nr. 30566/04, 95. – 96. punkti). Tādējādi, nosakot VDI un pakalpojuma sniedzējiem tiesības projekta īstenošanas laikā veikt datu subjektu personas datu apstrādi atbalsta sniegšanai 4.3.3.7. pasākuma mērķa grupas personām (norādītas TA projekta 3. punktā), TA projektā noteiktas veicamās personas datu apstrādes darbības minētā nolūka sasniegšanai (Eiropas Cilvēktiesību tiesas 2012. gada 13. novembra spriedums lietā M. M. pret Apvienoto Karalisti, pieteikuma Nr. 24029/07; Eiropas Cilvēktiesību tiesas 1984. gada 2. augusta spriedums lietā Malone pret Apvienoto Karalisti, 68. punkts). Savukārt VDI kā finansējuma saņēmēja pienākums sagatavot maksājuma pieprasījumus noteikts MK 2023. gada 21. marta noteikumos Nr. 135 “Eiropas Savienības fondu projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2021.–2027. gada plānošanas periodā” (turpmāk – MK noteikumi Nr.135). Maksājuma pieprasījumos ietverto izdevumu attiecināmības pamatošanas nolūkā finansējuma saņēmējam atbilstoši TA projektā noteiktajam, ir pienākums veikt projektā iesaistāmās mērķa grupas pārbaudi, identificēšanu un uzskaiti. MK noteikumu Nr.135 46. punkts paredz, ka finansējuma saņēmējs pārbauda, vai sadarbības partnera un gala saņēmēja sniegtā informācija maksājuma pieprasījumam par veiktiem projekta izdevumiem un iepirkumiem (ja attiecināms) vadības informācijas sistēmā ir korekta. Proti, TA projektā noteikts, ka finansējuma saņēmējs, pirms maksājuma pieprasījuma iesniegšanas, veic pēcpārbaudi pakalpojuma sniedzēju veiktajai noteikumu projekta 3. apakšpunktā minētās mērķa grupas atbilstības pārbaudei dalībai pasākumos.
Maksājuma pieprasījumos noteiktās informācijas ievadi vadības informācijas sistēmā nosaka noteikumi Nr.135, savukārt MK 2022. gada 13. decembra noteikumos Nr. 770 “Kārtība, kādā Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā nodrošina ieguldījumu uzraudzību un izvērtēšanu, kā arī izstrādā un uztur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 770)[17] norādīts, ka vadības informācijas sistēma nodrošina ES fondu īstenošanai un vadībai nepieciešamo datu uzkrāšanu un pieejamību, kā arī informācijas apmaiņu. Tādējādi attiecībā uz finansējuma saņēmēju (VDI), veicot personas datu apstrādes darbības, TA projektā un anotācijā netiek dublēti ar personas datu apstrādi saistītie jautājumi, pamatojoties uz MK 2009. gada 3. februāra noteikumu Nr.108 “Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi”[18] 3.2. apakšpunktu.

TA projekts paredz, ka VDI vai pakalpojumu sniedzēji TA projekta 19.3., 19.4., 19.5. un 20.1. apakšpunktā minēto pasākumu īstenošanas un maksājuma pieprasījumu sagatavošanas nolūkā veic pārbaudi attiecībā uz TA projekta 3.1. apakšpunktā minētās mērķa grupas – VDI nodarbinātie atbilstību iesaistei TA projekta 19.3. apakšpunktā un attiecībā uz TA projekta 3.1. apakšpunktā minētās mērķa grupas – VDI nodarbinātie un 3.2. apakšpunktā minētās mērķa grupas – nodarbinātie  atbilstību iesaistei TA projekta 19.4., 19.5. un 20.1. apakšpunktā minētajos pasākumos, kā arī veic minēto personu identificēšanu un uzskaiti, norādot vārdu, uzvārdu, darba vietas e-pasta adresi (saziņai) un citu personas datus nesaturošu informāciju, kas nepieciešama maksājuma pieprasījuma sagatavošanai, un iesniedz finansējuma saņēmējam (ja piesaistīts pakalpojumu sniedzējs). Dalībnieku uzskaite ir nepieciešama, lai VDI un pakalpojuma sniedzējs, ja tāds ticis piesaistīts, pierādītu, ka attiecīgais pasākums faktiski ir noticis un tajā ir piedalījušās atbilstošās mērķa grupas personas, un VDI kā finansējuma saņēmējs spētu nodrošināt maksājuma pieprasījumā iekļaujamās informācijas pamatotību TA projekta 3. punktā minētās mērķa grupas identificēšanai apstrādājams vārds, uzvārds, darba vietas e-pasts (saziņai), lai varētu identificēt konkrētu VDI nodarbināto un TA projekta 3.2. apakšpunktā minēto konkrēto nodarbināto un pārliecināties par tā atbilstību dalībai pasākumā.
Tādējādi atzīstams, ka apstrādājamais personas datu apjoms ir uzskatāms par minimāli nepieciešamo iepriekš minētā personas datu apstrādes nolūka izpildei.
VDI vai pakalpojumu sniedzēji iepriekš minēto datu subjektu personas datu apstrādi veiks uz TA projekta 23. punkta pamata. VDI informācijas apmaiņas kārtību nosaka Ministru kabineta 2024. gada 9. janvāra noteikumi Nr.14 “Valsts darba inspekcijas integrētās informācijas sistēmas noteikumi”.
Mērķa grupas uzskaite ir nepieciešama, lai pierādītu, ka attiecīgais pasākums faktiski ir noticis un tajā ir piedalījušās atbilstošās mērķa grupas personas. Apstrādājamais personas datu apjoms ir uzskatāms par minimāli nepieciešamo iepriekš minētā uzdevuma izpildei. Dati VDI nodarbinātajiem glabājas resursu pārvaldības informācijas sistēmā  Horizon un dokumentu vadības sistēmā Lietvaris. VDI IS glabājas dati, kas saistīti ar pamatdarbību – uzraudzību un kontroli.
Papildus jāmin, ka TA projekts paredz arī, ka publisko iepirkumu rezultātā piesaistīts pakalpojumu sniedzējs veiks VDI IS pilnveidi un tās drošības auditu. Personas datu apstrāde VDI IS pilnveides ietvaros netiks veikta, drošības audita ietvaros tiks ievērotas MK 2015. gada 28. jūlija noteikumu Nr. 442 “Kārtība, kādā tiek nodrošināta informācijas un komunikācijas tehnoloģiju sistēmu atbilstība minimālajām drošības prasībām” prasības.
TA projekts paredz arī VDI konsultācijas saņēmušo personu apmierinātības ar saņemtajām konsultācijām noskaidrošanu. Personas dati šī procesa ietvaros netiks apstrādāti. Aptauju laikā respondenti tiks informēti, ka aptauja ir anonīma.
TA projekts paredz arī, ka finansējuma saņēmējs projekta īstenošanas ietvaros var veikt iepirkumus, veicot arī personas datu apstrādi iepirkumu organizēšanas un iepirkumu līgumu noslēgšanas nolūkā. Minētā personas datu apstrāde tiks veikta atbilstoši Regulas Nr. 2016/679 6. panta 1. punkta b) un e) apakšpunktam un PIL 9. panta ceturtajai daļai, 44., 45. un 46. pantam. Iepirkumu procesa organizēšanas un administrēšanas nolūkā tiks apstrādāti datu subjektu identitātes dati (vārds, uzvārds), adrese, e-pasts, telefona numurs, informācija par pretendentu personāla vai pieaicināto speciālistu tehniskām un profesionālām spējām (pieredze, izglītība, zināšanas, kvalifikācija, amats) un to apliecinoši dokumenti, datu subjektu cita sniegtā informācija, izpildot iepirkuma nolikumā noteiktās prasības. PIL nosaka noteiktu personas datu apjomu, kuru finansējuma saņēmējam kā pasūtītājam ir tiesības apstrādāt, savukārt iepirkuma dalībniekiem pienākums sniegt. Personas datu nesniegšanas vai sniegšanas nepilnā apjomā gadījumā tiks liegta iespēja piedalīties iepirkumā.
TA projekts paredz, ka projekta vadībā un īstenošanā iesaistītajam personālam un iepirkumu līgumu izpildītājam ir pienākums parakstīt apliecinājumus par interešu konflikta neesamību saskaņā ar regulas 2018/1046 61. pantu un publisko iepirkumu regulējošiem normatīviem aktiem. Apliecinājuma ieguves ietvaros tiks veikta personas datu apstrāde, ko tieši paredz iepriekš minētie normatīvie akti saskaņā ar Regulas Nr. 2016/679 6. panta 1. punkta c) apakšpunktu. Turklāt EK vadlīniju “Interešu konfliktu identificēšana publiskā iepirkuma procedūrās strukturālu darbību veikšanai” 1. pielikumā ir sniegusi norādes par tā saturu, tai skaitā apstrādājamo datu apjomu, kas atzīstams par minimāli nepieciešamo (https://m.esfondi.lv/upload/00-vadlinijas/EK_vadl_par_interesu_konflikta_identif_publ_iepirk_LV.pdf ).
TA projekta 23. punkts un 24.9.  apakšpunkts paredz, ka VDI veic mērķa grupas personas datu apstrādi, lai izvērtētu personu atbilstību mērķa grupas kritērijiem. Minētā personas datu apstrāde ir obligāti nepieciešama, jo projekts ir paredzēts tieši mērķa grupas personām, tādējādi ir nepieciešams pārbaudīt vai persona atbilst izvirzītajiem kritērijiem, kuriem iestājoties persona var saņemt TA projekta paredzēto atbalstu. Neveicot personas datu apstrādi, VDI nespēs izvērtēt personas atbilstību izvirzītajiem mērķa grupas kritērijiem, bet persona saņemt TA projektā paredzēto atbalstu.
Nosakot datu glabāšanas termiņus, ir ņemtas vērā normatīvajos aktos noteiktās prasības par dokumentu pieejamību un attaisnojuma dokumentu glabāšanas minimāliem termiņiem. Grāmatvedības likuma 28. panta 5. punkts nosaka, ka attaisnojuma dokumenti glabājami līdz dienai, kad tie nepieciešami, lai izpildītu likuma 6. panta otrās daļas prasības par saimnieciskā darījuma norises izsekojamību, bet ne īsāku laiku par pieciem gadiem. PIL 40. panta piektā daļa noteic, ka iepirkumu pieteikumu un piedāvājumu oriģinālus glabā 10 gadus pēc iepirkuma līguma noslēgšanas. Tādējādi, ņemot vērā normatīvajos aktos noteiktos termiņus, 4.3.3.7. pasākuma mērķa grupas personas datu glabāšanas termiņš nosakāms atbilstoši regulas 2021/1060 82. punkta prasībām, t.i., dokumentus par ES fondu atbalstītajiem izdevumiem glabā līdz 2034. gada 31. decembrim, lai pierādītu maksājumu veikšanas un finanšu izlietojuma pamatotību. Savukārt KPVIS personas dati atbilstoši MK noteikumu Nr. 770 27. punktam glabājami līdz 2039. gada 31. decembrim.


[17] Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/338014-kartiba-kada-eiropas-savienibas-fondu-2021-2027-gada-planosanas-perioda-nodrosina-ieguldijumu-uzraudzibu-un-izvertesanu

[18] Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/187822-normativo-aktu-projektu-sagatavosanas-noteikumi
 

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

4.3.3.7. pasākumam ir netieša pozitīva ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”.
4.3.3.7. pasākuma projekta ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu, kā arī tā vadībā un īstenošanā tiks īstenoti vispārīgas un specifiskas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” darbības.
4.3.3.7. pasākums tiks īstenots ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā, tā projekta iesnieguma vērtēšanā tiks definēts horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” specifiskais atbilstības kritērijs (precizējamais kritērijs), par kuru var tikt pieņemts lēmums par projekta iesnieguma apstiprināšanu (vai apstiprināšanu ar nosacījumu), ja projekta iesniedzējs nodrošina pilnīgu atbilstību kritērijam lēmumā noteiktajā termiņā un kārtībā. Kritērija neatbilstības gadījumā projekta iesniegums tiks noraidīts.
Finansējuma saņēmējs nodrošinās, ka publiskie iepirkumi tiek veikti saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā, īstenojot konkurenci nodrošinošu, pārredzamu, atklātu, nediskriminējošu konkursa procedūru un, kur tas ir attiecināms, īstenojot sociāli atbildīgus un inovatīvus iepirkumus.
4.3.3.7. pasākuma ietekmes uz HP VINPI īstenošanu novērtēšanai TA  projektā ir noteikts HP VINPI rādītājs.
Pielikumi