Anotācija (ex-ante)

22-TA-3815: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekta "Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem" sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojums ir sagatavots, pamatojoties uz Lauksaimniecības un lauku attīstības likuma 5. panta ceturto, piecpadsmito un sešpadsmito daļu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Lai nodrošinātu Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) reformas īstenošanu no 2023. gada, Ministru kabineta noteikumu projekts "Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem" aizstās spēkā esošos Ministru kabineta 2015. gada 10. marta noteikumus Nr. 126 "Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem" un noteiks tiešo maksājumu piešķiršanas kārtību no 2023. gada.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Pašlaik valsts un Eiropas Savienības tiešo maksājumu piešķiršanas kārtību lauksaimniecībai nosaka Ministru kabineta 2015. gada 10. martā noteikumi Nr. 126 "Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem".
Jaunais Ministru kabineta noteikumu projekts "Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem" (turpmāk – noteikumu projekts), kas aizstās pašreizējo regulējumu, ir sagatavots, lai nodrošinātu Kopējās lauksaimniecības politikas reformas nosacījumu piemērošanu tiešo maksājumu jomā, sākot no 2023. gada, atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 2. decembra Regulai (ES) 2021/2115, ar ko izveido noteikumus par atbalstu stratēģiskajiem plāniem, kuri dalībvalstīm jāizstrādā saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP stratēģiskie plāni) un kurus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), un ar ko atceļ Regulas (ES) Nr. 1305/2013 un (ES) Nr. 1307/2013, (turpmāk – regula 2021/2115) un Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 2. decembra Regulai (ES) 2021/2116 par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 1306/2013 (turpmāk – regula 2021/2116).
Noteikumu projekts ir sagatavots, lai noteiktu kārtību, kādā piešķirami un administrējami tiešie maksājumi lauksaimniekiem no 2023. gada, nosakot tiešo maksājumu intervences, to administrēšanas nosacījumus, dalībvalstīm paredzētās izvēles un nosacījumus, kas jāievēro lauksaimniekiem, lai saņemtu tiešos maksājumus, atbilstoši regulā 2021/2115 paredzētajam.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Komisijas 2017. gada 29. novembra paziņojumā "Pārtikas un lauksaimniecības nākotne" ir izklāstīta kopējās lauksaimniecības politikas (turpmāk – KLP) nākotnes problemātika, mērķi un virzieni pēc 2020. gada. 2021. gadā tika apstiprināta eegula 2021/2115, kas paredz intervences pasākumus KLP jauno mērķu sasniegšanai.
Tiešo maksājumu mērķis ir veicināt šādu KLP stratēģisko mērķu sasniegšanu:
1) atbalstīt lauku saimniecību ienākumu pietiekamību un saimniecību izturētspēju, lai ilgtermiņā uzlabotu nodrošinātību ar pārtiku un lauksaimniecības daudzveidību, kā arī nodrošinātu lauksaimniecības produktu ilgtspēju Eiropas Savienībā;
2) piesaistīt un atbalstīt gados jaunus lauksaimniekus un citus jaunus lauksaimniekus, kā arī veicināt ilgtspējīgas uzņēmējdarbības attīstību lauku apvidos;
3) uzlabot lauksaimniecības spēju reaģēt uz sabiedrības prasībām pārtikas un veselības jomā, tostarp prasībām par nekaitīgu, uzturvielām bagātu un ilgtspējīgi ražotu ēdienu, par pārtikas atkritumu samazināšanu, kā arī dzīvnieku labturības uzlabošanu un pret antimikrobiālajiem līdzekļiem izveidojušās rezistences apkarošanu.
Risinājuma apraksts
2021. gadā tika sagatavota situācijas analīze par KLP specifiskajiem mērķiem, ar nozares stipro un vājo pušu, iespēju un draudu (turpmāk – SVID) analīzes palīdzību identificējot vajadzības un nosakot intervences pasākumus identificēto vajadzību apmierināšanai. 2022. gada 11. novembrī Eiropas Komisija apstiprināja (lēmums Nr. C(2022) 7899) Latvijas izstrādāto KLP stratēģisko plānu, kurā ir noteiktas atbalsta prioritātes un atbalsta instrumenti.  KLP stratēģiskais plāns apvieno plašu mērķtiecīgu atbalsta pasākumu klāstu, ņemot vērā Latvijas vajadzības, kas noteiktas, pamatojoties uz savas teritorijas un lauksaimniecības un pārtikas nozares SVID analīzi.

Noteikumu projekts, kas aizstās pašreizējo tiešo maksājumu piešķiršanas regulējumu, ir sagatavots, lai nodrošinātu Kopējās lauksaimniecības politikas reformas nosacījumu piemērošanu tiešo maksājumu jomā, sākot no 2023. gada, atbilstoši regulai (ES) 2021/2115.
Noteikumu projektā noteikti specifiski nosacījumi attiecībā uz tiešo maksājumu administrēšanas un kontroles prasībām, lauksaimnieku tiesībām un pienākumiem, kas jāizpilda, lai saņemtu tiešos maksājumus.

Noteikumu projekta 1. nodaļā ietverti vispārīgie jautājumi, tostarp minēti visi tiešie maksājumi un nepārvaramas varas vai ārkārtas apstākļu ietekme uz tiešo maksājumu saņemšanu. Noteikuma projektā paredzēti atbrīvojumi no atbilstības nosacījumu neizpildes nepārvaramas varas un ārkārtas apstākļu situācijās, paredzot, ka par nepārvaramu varu vai ārkārtas apstākļiem tiek uzskatīti ne tikai regulas 2021/2116 3. panta 1. punktā noteiktie gadījumi, bet arī tie gadījumi, kas ir radušies neatkarīgi no lauksaimniecības rīcības vai lēmumiem, piemēram, kad nedarbojas tehnika vai iekārta, vai datorprogramma. Nepieciešams paplašināt normas tvērumu, tā dodot iespēju administrējošai iestādei izvērtēt cēloņsakarības ar apstākļiem, kas radušies, un konkrētu nosacījumu izpildi.
Noteikumu projekts paredz piemērot no 2023. gada Latvijā turpmākminētās tiešo maksājumu intervences.
1. Ilgtspēju sekmējošais ienākumu pamatatbalsts (turpmāk arī – ISIP).
Ilgtspēju sekmējošais ienākumu pamatatbalsts paredzēts tam, lai tuvinātu lauku saimniecību ienākumus vidējiem ienākumiem pārējā ekonomikā. Intervences īstenošana nodrošinās ienākumu atbalsta minimumu lauksaimniekiem, tā nodrošinot lauksaimniekiem ienākumu stabilitāti. Lai saņemtu atbalstu, lauksaimniekam ir jābūt minimālai lauksaimnieciskajai darbībai, kas paredz arī regulāru lauksaimniecības zemes sakopšanu un uzturēšanu, tā mazinot platību aizaugšanas risku. Tāpat ir jāievēro virkne prasību nosacījumu sistēmā, tā dodot ieguldījumu zemes auglības un kvalitātes nodrošināšanā, piesārņojuma mazināšanā un bioloģiskās daudzveidības veicināšanā. Lai nodrošinātu mērķtiecīgāku, efektīvāku un taisnīgāku tiešo maksājumu sadali, paredzēts diferencēts ISIP, nodrošinot divas dažādas likmes: ISIP pamatlikmi un ISIP novados ar īpašiem apstākļiem. Diferencēts ISIP nodrošinās lielāku atbalstu uz hektāru novados ar īsāku veģetācijas periodu un zemāku augsnes kvalitāti vai novados, kas robežojas ar ES trešajām valstīm. Analizējot neto pievienoto vērtību uz darba vienību dažādos Latvijas reģionos, ir konstatēts, ka reģionos ar zemāku neto pievienoto vērtību caurmērā ir arī īsāks veģetācijas periods un zemāka lauksaimniecības zemes auglība (ballēs). Teritorijas, kas robežojas ar ES trešajām valstīm, atrodas vistālāk no ostām un resursu sagādes punktiem, un tajās pakāpeniski mazinās pieejamais darbaspēks, tāpēc viss minētais apgrūtina lauksaimniecību šajos pierobežas novados. Kritēriji ir aprakstīti Eiropas Komisijas apstiprinātajā Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskajā plānā 2023.–2027. gadam.

2. Maksājums mazajiem lauksaimniekiem (turpmāk – MLS).
Lai nodrošinātu mērķtiecīgāku, efektīvāku un taisnīgāku tiešo maksājumu sadali, paredzēts MLS. Piešķirot MLS, paredzēts pārdalīt maksājumu mazākām lauku saimniecībām, lai nodrošinātu atbalstu par hektāru virs vidējā valsts līmeņa. MLS ir vienkāršota atbalsta shēma, kas aizstāj visu citu tiešo maksājumu shēmu atbalstu.
Lai saņemtu MLS minimālā platība, kas saimniecībai ir nepieciešama, ir viens hektārs. 
Noteikumu projektā ir noteikti arī nosacījumi, kad tiek uzskatīts, ka  lauksaimnieks nav radījis mākslīgus apstākļus priekšrocības gūšanai no MLS, nosakot, ka lauksaimnieks nav radījis mākslīgus apstākļus priekšrocību gūšanai no MLS, ja ir piemērojams viens no šādiem nosacījumiem:
2.1. kārtējā gada ģeotelpiskajā iesniegumā deklarētā lauksaimniecības zemes platība ir vismaz četri hektāri. 
2.2.kārtējā gada ģeotelpiskajā iesniegumā pieteikto tiešo maksājumu summa, izņemot mazo lauksaimnieku maksājumu, ko lauksaimnieks būtu tiesīgs saņemt, ja nebūtu pieteicies maksājumam mazajiem lauksaimniekiem, ir vismaz 400 euro;
2.3.saimniecība, par kuras lauksaimniecības zemi iesniegts ģeotelpiskais iesniegums maksājumam mazajiem lauksaimniekiem, iegūta pārdošanas vai nomas ceļā, pārņemot visu saimniecību kopumā, nevis daļēji ;
2.4.saimniecība vai tās daļa, par kuras lauksaimniecības zemi iesniegts ģeotelpiskais iesniegums maksājumam mazajiem lauksaimniekiem, iegūta mantojuma tiesību īstenošanas ceļā;
2.5.saimniecība izveidota, pamatojoties uz tiesas spriedumu.

3. Ilgtspēju sekmējošais pārdalošais ienākumu papildatbalsts (turpmāk – PM).
Lai nodrošinātu mērķtiecīgāku, efektīvāku un taisnīgāku tiešo maksājumu sadali, paredzēts PM. Piešķirot PM, paredzēts pārdalīt maksājumu mazākām lauku saimniecībām, lai nodrošinātu atbalstu par hektāru virs vidējā valsts līmeņa. PM sliekšņi un likmes ir veidotas tā, lai tiešo maksājumu pieaugums (%) uz gada darba vienību (TM/GDV) vislielākais būtu 20–30 hektāru lielām saimniecībām, ar būtisku pieaugumu gan mazākām (5–20 ha), gan lielākām (30–75 ha) saimniecībām atbilstoši identificētajām vajadzībām.

4. Ienākumu papildatbalsts gados jauniem lauksaimniekiem.
Lai veicinātu gados jauno lauksaimnieku ienākšanu lauksaimniecībā un paaudžu nomaiņu, tiks sniegts papildu atbalsts gados jauniem lauksaimniekiem to pirmajos saimniekošanas gados par pirmo nesen dibināto saimniecību, kas ir izveidota ne agrāk kā piecu gadu laikā, pirms lauksaimnieks pirmo reizi piesakās šim atbalstam.

5. Klimatiskās un vidiskās shēmas (turpmāk – ekoshēma.
5.1. Ekoshēmas atbalsts par videi un klimatam labvēlīgu lauksaimniecības praksi paredzēts, lai veicinātu augsnes kvalitātes uzlabošanu, vienlaikus veicinot augsnes struktūras uzlabošanos un ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu, lai samazinātu SEG emisiju no lauksaimniecības zemes apsaimniekošanas, veicinot ilgtspējīgu lauksaimniecības prakšu īstenošanu lauksaimniecībā, lai atbalstītu klimata pārmaiņu pielāgošanās pasākumu īstenošanu un lai nodrošinātu tipisko lauksaimniecības zemju ainavu un to elementu aizsardzību, saglabājot daudzveidīgu, vizuāli pievilcīgu un ekoloģiski funkcionālu ainavu struktūru un elementu daudzveidību.
5.2. Ekoshēmas atbalsts par ekoloģiski nozīmīgu platību paredzēts, lai atbalstītu klimata pārmaiņu pielāgošanās pasākumu īstenošanu, lai veicinātu augsnes kvalitātes uzlabošanu, vienlaikus veicinot augsnes struktūras uzlabošanos un ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu, lai sekmētu augu apputeksnēšanu, veicinot ilgtspējīgas lauksaimniecības prakses īstenošanu, tostarp veidojot buferzonas, un bišu izplatību tradicionālajā un bioloģiskajā lauksaimniecības sistēmā.
5.3. Ekoshēmas maksājums par saudzējošo lauksaimniecības praksi paredzēts, lai veicinātu augsnes kvalitātes uzlabošanu, vienlaikus veicinot augsnes struktūras uzlabošanos un ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu.
5.4. Ekoshēmas maksājums par slāpekļa un amonjaka emisiju un piesārņojumu mazinošām lauksaimniecības praksēm paredzēts, lai sekmētu amonjaka emisiju samazināšanu, īstenojot amonjaka emisiju samazinošus pasākumus, un lai nodrošinātu ilgtspējīgu augsnes auglības pārvaldību.
5.5. Ekoshēmas atbalsts par zālāju saglabāšanas veicināšanu paredzēts, lai samazinātu SEG emisiju no lopkopības un veicinātu SEG emisiju mazinošu prakšu īstenošanu lopkopībā.
5.6. Ekoshēmas atbalsts par agroekoloģijas praksēm bioloģiskās saimniecībās paredzēts, lai atbalstītu klimata pārmaiņu pielāgošanās pasākumu īstenošanu un veicinātu augsnes kvalitātes uzlabošanu, vienlaikus veicinot augsnes struktūras uzlabošanos un ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu, lai palielinātu ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm apsaimniekoto platību, kā arī bioloģiskās lauksaimniecības, integrētās augu audzēšanas un citu vides pasākumu ieguldījumu ekosistēmas pakalpojumu sniegšanā un motivētu lauksaimniekus pāriet uz integrētās augu audzēšanas un bioloģiskās lauksaimniecības sistēmām, nodrošinot tipisko lauksaimniecības zemes ainavu un to elementu aizsardzību, saglabājot daudzveidīgu, vizuāli pievilcīgu un ekoloģiski funkcionālu ainavu struktūru un elementu daudzveidību.

6. Saistītais ienākumu atbalsts paredzēts, lai pārvarētu grūtības noteiktos sektoros, stiprinātu konkurētspēju, ilgtspēju un kvalitāti un līdzsvarotu ienākumus dažādu specializāciju saimniecībās. Saistītais ienākumu atbalsts tiks ieviests 14 sektoros: slaucamās govis, liellopi, aitas, kazas, dārzeņi, augļi un ogas, cietes kartupeļi, sertificētas sēklas kartupeļi, sertificētas labības sēklas, sertificētas stiebrzāļu un lopbarības augu sēklas, vasaras rapsis un vasaras ripsis, rudzu populācijas šķirnes un proteīnaugi.

Noteikumu projekta 2. nodaļā noteikti atbalsttiesīgas lauksaimniecības zemes nosacījumi. Atbalsttiesīgas lauksaimniecības zemes nosacījumi paredz, ka tiešie maksājumi piešķirami par pretendenta īpašumā vai valdījumā esošu lauksaimniecības zemi, kas atbilst aramzemes, ilggadīgo zālāju un ilggadīgo stādījumu definīcijai un īscirtmeta atvasāju nosacījumiem, kas izklāstītas šajā nodaļā. Tā kā Latvijas normatīvie akti pieļauj arī mutisku vienošanos noslēgšanu, tad, lai pārbaudītu, vai atbalstam pieteiktā lauksaimniecības zemes platība atrodas attiecīgās personas tiesiskajā valdījumā (lietošanā), nepieciešams noteikt, ka lauksaimniekam pēc LAD pieprasījuma ir jāiesniedz rakstisks apliecinājums, ja viņš ar zemes īpašnieku ir noslēdzis mutisku vienošanos. Mutiskās vienošanās noslēgšana ir pieļaujama, ciktāl tā nav pretrunā ar citos normatīvajos aktos noteiktām prasībām, piemēram, likuma "Par zemes privatizāciju lauku apvidos" 36. pantu, kas noteic, ka lauksaimniecības zemes nomas līgums slēdzams rakstveidā uz termiņu, kas nav īsāks par pieciem gadiem.
Noteikumu projekta 3. nodaļā noteikti atbalsttiesīgas kaņepju platības nosacījumi.
Noteikumu projekta 4. nodaļā noteikti minimālie tiešo maksājumu saņemšanas nosacījumi. Minimālie atbalsta saņemšanas nosacījumi paredz, ka tiešajiem maksājumiem pieteiktajai lauksaimniecības zemes platībai jābūt vismaz viens hektārs un to var veidot atsevišķi lauku bloki ar lielumu 0,3 hektāri, un minimālais lauksaimniecības zemes nogabala lielums, kas iekļauts lauku blokā, ir 0,1 hektārs. Tiešos maksājumus tikai par dzīvniekiem piešķir vienīgi tad, ja piešķiramā summa ir vismaz 100 euro.
Noteikumu projekta 5. nodaļā noteikti kritēriji, pēc kuriem nosakāms, vai maksājumu pretendents ir aktīvs lauksaimnieks. Aktīva lauksaimnieka nosacījums jāpierāda visiem tiešo maksājumu atbalsta pretendentiem. Atbalsta pretendents uzskatāms par aktīvu lauksaimnieku, ja piešķirtā tiešo maksājumu kopsumma gadā pirms atbalsta samazinājuma piemērošanas nepārsniedza 500 euro vai tas izpilda vismaz vienu no septiņiem kritērijiem:
1)  personas īpašumā esošie lauksaimniecības dzīvnieki ir reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā datubāzē (vismaz viena liellopu vienība);
2)  personas īpašumā esošā saimniecība ir iekļauta Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas reģistrā;
3)  persona iekļauta kā sēklaudzētājs Valsts augu aizsardzības dienesta Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju reģistrā;
4)  vismaz 1/3 personas īpašumā esošās saimniecības ir iekļauta bioloģiskās lauksaimniecības kontroles sistēmā, ko uzrauga sertifikācijas institūcija "Vides kvalitāte" un SIA "Sertifikācijas un testēšanas centrs";
5)  personas īpašumā esošā saimniecībā tiek nodarbināts vismaz viens algots darbinieks lauksaimnieciskajā darbībā vai ir ne mazāk kā viena lauksaimnieciskā darba vienība uz katriem 100 lauksaimniecībā izmantojamiem zemes hektāriem. 2023. gadā atbalsta pretendents, kura lauksaimniecības zemes platība nepārsniedz 20 hektāru, uzskatāms par vienu darbaspēka vienību. Tādējādi tiks uzskatīts, ka pretendents ir aktīvs lauksaimnieks, un viņš varēs pretendēt uz tiešajiem maksājumiem;
6)  vidējais standarta izlaides rādītājs par kārtējā gadā tiešajiem maksājumiem noteikto hektāru, izņemot ilggadīgo zālāju, kas atzīts par bioloģiski vērtīgu zālāju vai no lauksaimnieciskās darbības atkarīgu Eiropas Savienības nozīmes zālāju biotopu un putnu dzīvotni, ir vismaz 400 euro/ha. Ja saimniecībā ir tikai izņēmumā minētā veida platības, tad tiks uzskatīts, ka pretendents ir aktīvs lauksaimnieks, un viņš varēs pretendēt uz tiešajiem maksājumiem;
7)  personas īpašumā esošā saimniecībā lauksaimnieciskās darbības izmaksas veido noteiktu summu uz ha (120 euro), ko noteikusi dalībvalsts, pamatojoties uz minimālajām zemes uzturēšanas izmaksām, lai nodrošinātu lauksaimniecības zemes uzturēšanu labā lauksaimniecības un vides stāvoklī.

Noteikumu projekta 6. nodaļā izklāstītas tiešo maksājumu saņemšanas nosacījumu sistēmas prasības. Nosacījumu sistēma paredz, ka katrai dalībvalstij saskaņā ar regulas 2021/2115 12. pantu savos KLP stratēģiskajos plānos ir jāiekļauj kritēriji par to, kā tiešo maksājumu saņēmējiem piemērojams atbalsta samazinājums, ja tie neievēro regulas 2021/2115 III pielikumā minētās Savienības tiesību aktos noteiktās pārvaldības prasības un laba lauksaimniecības un vides stāvokļa standartus šādās jomās:
a) klimats un vide, tostarp ūdens, augsne un ekosistēmu bioloģiskā daudzveidība;
b) sabiedrības veselība un augu veselība;
c) dzīvnieku labturība.
Noteikumu projekts paredz pienākumu lauksaimniekam ievērot KLP stratēģiskajā plānā iekļautos laba lauksaimniecības un vides stāvokļa standartus, Latvijas normatīvajos aktos pārņemtās Savienības tiesību aktos noteiktās pārvaldības prasības saskaņā ar regulas 2021/2115 III pielikumu, kā arī administrēšanas, kontroles un maksājuma samazināšanas principus, ja tiek konstatēta attiecīgo prasību vai standartu neievērošana vai pārkāpumi.

Noteikumu projekta 7. nodaļā noteikta ilgtspēju sekmējošā ienākumu pamatatbalsta maksājuma maksimuma noteikšana un samazinājums. Ilgtspēju sekmējošā ienākuma pamatatbalsta maksājumu maksimums: tiks piemērots 100 % samazinājums tai ilgtspēju sekmējošā ienākuma pamatatbalsta summas daļai, kas pārsniedz 100 000 euro, no kuras pirms tam atņem ar lauksaimniecisko darbību saistītās algas, tajā skaitā ar nodarbināšanu saistītos nodokļus un sociālās iemaksas. Saistība ar lauksaimniecisko darbību tiks noteikta gan darbiniekiem, kas saimniecībā veic pamatdarbības funkcijas lauksaimniecībā, gan pārvaldes darbiniekiem, kas pilda saimniecības lauksaimnieciskās darbības nodrošināšanai nepieciešamās atbalsta funkcijas. Saimniecības pamatdarbības un pārvaldes darbiniekiem, kuru pienākumi saistīti tikai ar lauksaimniecību, ar lauksaimniecisko darbību saistītās algas, tostarp ar nodarbināšanu saistītos nodokļus un sociālās iemaksas ņem vērā pilnā apmērā. Saimniecības pamatdarbības un pārvaldes darbiniekiem, kuru pienākumi saistīti gan ar lauksaimniecisko, gan nelauksaimniecisko darbību, ar lauksaimniecisko darbību saistītās algas, tostarp ar nodarbināšanu saistītos nodokļus un sociālās iemaksas, nosaka proporcionāli.
Noteikumu projekta 8. nodaļā noteikti ilgtspēju sekmējošā ienākumu pamatatbalsta diferencēšanas nosacījumi un indikatīvais apmērs, kas noteikts noteikumu projekta 16. pielikumā.
Noteikumu projekta 9. nodaļā noteikti mazajiem lauksaimniekiem paredzētā maksājuma saņemšanas nosacījumi.
Noteikumu projekta 10. nodaļā noteikti ilgtspēju sekmējošā pārdalošā ienākumu papildatbalsta saņemšanas nosacījumi un indikatīvais apmērs, kas izklāstīts noteikumu projekta 16. pielikumā.
Noteikumu projekta 11. nodaļā noteikti gados jauniem lauksaimniekiem paredzētā ienākumu papildatbalsta saņemšanas nosacījumi un veids, kādā Lauku atbalsta dienests pārbaudīs atbilstību tiem, tostarp, kā tiks noteikts gads, kad ir uzskatāms, ka pretendents pirmo reizi saimniecības vadītāja statusā dibina lauku saimniecību. Tas tiks noteikts pēc Lauku atbalsta dienestam pieejamajiem datiem par iesniegumiem valsts vai Eiropas Savienības atbalstam lauksaimniecībā, deklarētiem lauksaimnieciskās darbības ieņēmumiem Valsts ieņēmumu dienestā un reģistrētiem lauksaimniecības dzīvniekiem Lauksaimniecības datu centrā.
Salīdzinājumā ar iepriekšējo atbalstu gados jauniem lauksaimniekiem atbalsta pretendentiem no 2023. gada ir jāatbilst paplašinātai gados jauna lauksaimnieka definīcijai, kas ietver ne tikai prasību par to, ka lauksaimnieks ir saimniecības vadītājs un nav vecāks par 40 gadiem pirmajā gadā, kad tas piesakās uz atbalstu gados jauniem lauksaimniekiem, bet arī ir ieguvis ar lauksaimniecību saistītu izglītību. Izglītības prasības izpildei paredzētas trīs iespējas:
a) ieguvis augstāko vai vidējo profesionālo lauksaimniecības izglītību;
b) apguvis lauksaimniecības priekšmetus 320 stundu apjomā, mācoties augstākās vai vidējās profesionālās lauksaimniecības izglītības programmā;
c) apguvis lauksaimniecības zināšanu pamatkursus vismaz 160 stundu apjomā.
Izglītības prasībai jābūt izpildītai līdz 1. augustam pirmajā gadā, kad lauksaimnieks piesakās uz šo atbalstu.

Noteikumu projekta 12. nodaļā noteikti klimatisko un vidisko shēmu atbalsta saņemšanas nosacījumi.
Noteikumu projekta 13. nodaļā noteikti saistītā ienākumu atbalsta saņemšanas nosacījumi.
Noteikumu projekta 14. nodaļā izklāstīta integrētā administrēšanas un kontroles sistēmas kārtība, tostarp par ģeotelpisko iesniegumu, ko lauksaimnieks iesniedz, piesakoties tiešajiem maksājumiem, par tiešo maksājumu administratīvām pārbaudēm un kontrolpārbaudēm, par platību uzraudzības sistēmu, par pārbaudēm uz vietas saimniecībā, par atbalsta samazinājuma piemērošanu, par atbalsta aprēķina bāzes un samazinājuma aprēķināšanu un par nosacījumu sistēmas prasību izpildes pārbaudi.
Atbalsta samazinājums par nosacījumu sistēmas prasību neievērošanu tiks piemērots izvērtējot neatbilstības smagumu, apmēru, pastāvīgumu vai atkārtošanos un tīšumu. Konstatējot neatbilstību atbalsta samazinājums tiks piemērots tiešo maksājumu intervenču un lauku attīstības platībatkarīgo intervenču atbalsta kopsummai.
Noteikumu projekts paredz, ka gadījumos, kad saimniecība jeb ģeotelpiskais iesniegums tiek pilnībā nodots citai personai, tad atbalsta samazinājums par kuru ir konstatēta neatbilstība nosacījumu sistēmas nosacījumiem, piemērojams personai, kurai ir nodota lauksaimniecības zeme vai saimniecība pilnībā. Tādējādi izvairoties no situācijām, kad saimniecība tiek nodota citai personai, lai izvairītos no maksājuma samazinājuma. Savukārt, gadījumos, ja saimniecība tiek nodota daļēji, tad atbalsta samazinājums ir piemērojams personai, kas  ir atbildīga par neatbilstību, vai, ja attiecīgā persona nav nosakāma, – personai, kurai ir nodota lauksaimniecības zeme, saimniecība vai tās daļa.

Noteikumu projekta 15. nodaļā izklāstīta finanšu disciplīnas piemērošana un avansa maksājumu izmaksa.
Noteikumu projekta 16. nodaļā izklāstīta mākslīgu apstākļu radīšanas izvērtēšana, ko dara Lauku atbalsta dienests.
Noteikumu projekta 17. nodaļā noteikta nepamatotu maksājumu atgūšanas kārtība.
Noteikumu projekta 18. nodaļā izklāstīti nosacījumi atbalsta saņemšanai, kad saimniecība tiek nodota citai personai.
Noteikumu projekta 19. nodaļā noteikta kārtība tiešo maksājumu intervenču vienības summas aprēķināšanai un atbalsta apmēra pārdalīšanai starp intervencēm.

Noteikumu projekta 20. nodaļā izklāstīta nepieciešamā informācijas apmaiņa Lauku atbalsta dienestam ar valsts iestādēm un lauksaimniekiem. Saskaņā ar  esošajiem normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas apmaiņu starp valsts iestādēm, Lauku atbalsta dienests var pieprasīt informāciju, lai nodrošinātu tiešo maksājumu administrēšanu. Informācijas pieprasīšanas periodiskums ir plānots vienu reizi gadā. Informācijas pieprasīšanas forma – pēc pieprasījuma vai starpresoru vienošanās ietvaros. 
Aktīva lauksaimnieka prasības izpildes izvērtējumam Lauku atbalsta dienestam saskaņā ar noteikumu projekta 36.5. apakšpunktu var sniegt pierādījumus, ka saimniecībā ir nodarbināts vismaz viens algots darbinieks lauksaimnieciskajā darbībā vai ir ne mazāk kā viena lauksaimniecības darbaspēka vienība uz katriem kārtējā gadā tiešajiem maksājumiem noteiktajiem 100 hektāriem.  Lauku atbalsta dienestam par šādiem atbalsta pretendentiem saskaņā ar noteikumu projekta 41. punktu būs nepieciešama Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošā informācija par tiešo maksājumu atbalsta pretendentu darba devēja ziņojumā norādīto nostrādāto stundu skaitu. Tas nepieciešams, lai pārliecinātos par atbalsta pretendentu iesniegto datu ticamību, ka norādīto lauksaimniecībā  nostrādāto stundu skaits nepārsniedz kopējo stundu skaitu atbilstoši darba devēja ziņojumā norādītajām stundām un Lauku atbalsta dienesta informācijas sistēmas sagatavotajā sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātāju ziņojumā norādītajām dienām, kas pārrēķinātas uz stundām. Informācijas pieprasīšanas periodiskums ir plānots vienu reizi gadā, sākot ar 2022. taksācijas gadu. Paredzams, ka šāda informācija aktīva lauksaimnieka prasības izpildes novērtējumam būs nepieciešama par aptuveni 300 saimniecībām ik gadu.
Ilgtspēju sekmējošā ienākuma pamatatbalsta maksājumu maksimuma noteikšanai atbalsta pretendents var sniegt Lauku atbalsta dienestam informāciju saskaņā ar noteikumu projekta 7. nodaļu vai 384. punktu. Lai pārliecinātos par atbalsta pretendentu iesniegto datu ticamību, Lauku atbalsta dienests pieprasīs Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošo informāciju no darba devēja ziņojumiem par darba ienākumiem (darba algu), iedzīvotāju ienākumu nodokli, valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, ziņoto nostrādāto darba laiku, no ziņām par darba ņēmējiem par aktuālajiem profesiju  kodiem, kā arī no uzņēmuma gada pārskata kopējo un lauksaimniecības neto apgrozījumu vai no gada ienākuma deklarācijas D3 vai D31 pielikuma vai individuālo komersantu gada pārskata par kopējiem un lauksaimniecības saimnieciskās darbības ieņēmumiem.  Paredzams, ka šāda informācija ilgtspēju sekmējošā ienākumu pamatatbalsta maksājumu maksimuma noteikšanai būs nepieciešama par aptuveni 300 saimniecībām ik gadu, sākot ar 2022. taksācijas gadu.
Saskaņā ar noteikumu projekta 100. punktu Lauku atbalsta dienestam no Valsts ieņēmumu dienesta būs nepieciešama informāciju par atbalsta pretendenta gada ienākumu deklarācijas D3 vai D31 pielikumā vai uzņēmuma gada pārskatā, vai individuālo komersantu gada pārskatā par iepriekšējo gadu norādītiem kopējiem un lauksaimniecības saimnieciskās darbības ieņēmumiem vai kopējo un lauksaimniecības neto apgrozījumu. Šī informācija nepieciešama, lai Lauku atbalsta dienests varētu pārliecināties, ka lauksaimnieks deklarējis tikai ieņēmumus no lauksaimnieciskās darbības. Valsts ieņēmumu dienestam tiks lūgts sniegt informāciju  arī par katram darbiniekam darba devēja ziņojumā iepriekšējā gadā norādītajām aprēķinātajiem darba ienākumiem (darba algu), iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šī informācija savukārt nepieciešama, lai pārliecinātos, ka lauksaimnieka sniegtā informācija par izmaksātajiem darba ienākumiem un ar nodarbināšanu saistītajiem nodokļiem un iemaksām ir ticama un nepārsniedz darba devēja ziņojumā un Lauku atbalsta dienesta informācijas sistēmas sagatavotajā sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātāju ziņojumā sniegto informāciju par aprēķinātajiem darba ienākumiem un ar nodarbināšanu saistītajiem nodokļiem un iemaksām.
Saskaņā ar noteikumu projekta 100., 101., 103. vai 105. punktu Lauku atbalsta dienestam no Valsts ieņēmumu dienesta būs nepieciešama informācija par atbalsta pretendenta katram darbiniekam iepriekšējā gadā darba devēja ziņojumā norādītajiem aprēķinātajiem kopējiem darba ienākumiem (darba algu), iedzīvotāju ienākuma nodokli valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, kā arī no ziņām par darba ņēmējiem par aktuālo profesijas kodu. Informācija no darba devēja ziņojuma nepieciešama, lai pārliecinātos, ka lauksaimnieka sniegtā informācija par izmaksātajiem darba ienākumiem un ar nodarbināšanu saistītajiem nodokļiem un iemaksām ir ticama un nepārsniedz darba devēja ziņojumā un Lauku atbalsta dienesta informācijas sistēmas sagatavotajā sezonas laukstrādnieku ziņojumā sniegto informāciju par aprēķinātajiem darba ienākumiem un ar nodarbināšanu saistītajiem nodokļiem un iemaksām. Informācija par darbinieku aktuālo profesiju nepieciešama, lai pārliecinātos, ka ir ticama lauksaimnieka norādītā informācija par to, kuri darbinieki nodarbināti lauksaimniecības pamatdarbībā, nelauksaimniecības pamatdarbībā un saimniecības pārvaldē.
Saskaņā ar noteikumu projekta 103.2. vai 103.4. apakšpunktu Lauku atbalsta dienests no Valsts ieņēmumu dienesta pieprasīs informāciju par saimniecības gada ienākumu deklarācijas D3 vai D31 pielikumā vai uzņēmuma gada pārskatā, vai individuālo komersantu gada pārskatā par iepriekšējo gadu norādītiem kopējiem un lauksaimniecības saimnieciskās darbības ieņēmumiem vai kopējo un lauksaimniecības neto apgrozījumu. Šī informācija nepieciešama, lai Lauku atbalsta dienests varētu pārliecināties, ka lauksaimnieks pareizi noteicis īpatsvaru lauksaimnieciskās darbības ieņēmumiem no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem vai lauksaimniecības neto apgrozījumam no kopējā neto apgrozījuma.
Saskaņā ar noteikumu projekta 383.punktu Lauku atbalsta dienests no Valsts ieņēmumu dienesta atbilstoši tam, kāda informācija būs nepieciešama katra konkrēta atbalsta pretendenta gadījumā, prasīs informāciju par atbalsta pretendenta gada ienākumu deklarācijas D3 vai D31 pielikumā vai uzņēmuma gada pārskatā, vai individuālo komersantu gada pārskatā par 2023. gadu norādītiem kopējiem un lauksaimniecības saimnieciskās darbības ieņēmumiem vai kopējo un lauksaimniecības neto apgrozījumu. Šī informācija nepieciešama, lai LAD varētu pārliecināties, ka lauksaimnieks pareizi noteicis īpatsvaru lauksaimnieciskās darbības ieņēmumiem no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem vai lauksaimniecības neto apgrozījumam no kopējā neto apgrozījuma. Valsts ieņēmumu dienestam tiks lūgts sniegt informāciju arī par katram darbiniekam darba devēja ziņojumā 2023. gadā norādītajiem aprēķinātajiem kopējiem darba ienākumiem (darba algu), iedzīvotāju ienākuma nodokli  un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, no ziņām par darba ņēmējiem par aktuālo profesiju atbilstoši profesiju klasifikatoram. Informācija no darba devēja ziņojuma nepieciešama, lai pārliecinātos, ka lauksaimnieka sniegtā informācija par izmaksātajiem darba ienākumiem un ar nodarbināšanu saistītajiem nodokļiem un iemaksām ir ticama un nepārsniedz darba devēja ziņojumā un Lauku atbalsta dienesta informācijas sistēmas sagatavotajā sezonas laukstrādnieku ziņojumā sniegto informāciju par aprēķinātajiem darba ienākumiem un ar nodarbināšanu saistītajiem nodokļiem un iemaksām. Informācija par darbinieku aktuālo profesiju nepieciešama, lai pārliecinātos, ka ir ticama lauksaimnieka norādītā informācija par to, kuri darbinieki nodarbināti lauksaimniecības pamatdarbībā, nelauksaimniecības pamatdarbībā un saimniecības pārvaldē.
Ienākumu papildatbalsta gados jauniem lauksaimniekiem administrēšanas nolūkā, lai noteiktu, kad fiziska persona pirmo reizi saimniecības vadītāja statusā dibina lauku saimniecību, Lauku atbalsta dienests pieprasīs vai iegūs Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošo informāciju par fizisku personu un juridisko personu lauksaimniecības ieņēmumiem (jebkurā NM iesniegtajā pārskatā, deklarācijā), neatkarīgi no nodokļu maksātāja statusa. Atbalsts gados jauniem lauksaimniekiem jau tiek īstenots kopš 2015. gada un ir plānots turpināt sadarbību, kuras ietvaros Lauku atbalsta dienests informāciju par lauksaimnieciskās darbības ieņēmumu deklarēšanas faktu pieprasīs un Valsts ieņēmumu dienests sniegs par pēdējiem desmit gadiem vai Lauku atbalsta dienestam tiks nodrošināta pieeja Valsts ieņēmumu dienesta datu noliktavas datiem par senāku laika periodu, ja tas nepieciešams atbalsta administrēšanas nolūkiem. Paredzams, ka šāda informācija ienākumu papildatbalsta gados jauniem lauksaimniekiem administrēšanas nolūkā būs nepieciešama par aptuveni 700 saimniecībām ik gadu, sākot ar 2022.taksācijas gadu.
Lai Valsts ieņēmumu dienestam būtu iespēja sniegt nepieciešamo informāciju, Lauku atbalsta dienests informāciju pieprasīs elektroniskā veidā, kas noformēta teksta failā vai CSV (Comma Separated Values) failā.
Lauku atbaksta dienestam nepieciešamo informāciju no Darba devēja ziņojumiem, vai Ziņās par darba ņēmējiem sniegto informāciju, par fizisko un juridisko personu ienākumiem, aprēķinātajiem nodokļiem, nostrādātajām stundām un aktuālo profesijas kodu, Valsts ieņēmumu dienests nodod izmantojot datu noliktavas sistēmas pārskatus (piemēram, pārskats DN_darba_algas; pārskats DDZ_DN_alga_stundas_NM, kuros norādīta par NM nodarbināto personu atalgojumu, aprēķinātajām VSAOI un ieturēto IIN, aktuālo profesijas kodu) vai, ja tāda funkcionalitāte datu noliktavā nav pieejama, izmantojot citus Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošus tehniskus līdzekļus.

Lauku atbalsta dienests apstrādā gan fizisku, gan juridisku personu datus, lai nodrošinātu atbalsta pretendenta identifikāciju un izvērtēšanu atbilstoši regulas 2021/2016 71. pantam. Datu glabāšana un koplietošana notiek saskaņā ar regulas 2021/2116 67. pantu, un datu un dokumentu glabāšanas termiņš ir 10 gadi.

Noteikumu projekta 21. nodaļā izklāstīti noslēguma jautājumi, kas paredz dažas noteikumu atkāpes attiecībā uz prasībām 2023. gadā.

2023. gadā tiks paredzēti vēlāki datumi ģeotelpiskā iesnieguma un saistītās informācijas iesniegšanai Lauku atbalsta dienestā, tā nodrošinot lauksaimniekiem un administrējošām iestādēm saprātīgus termiņus pārejai uz jaunajiem nosacījumiem atbalsta saņemšanai.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Izvērtēti dažādi iespējamie atbalsta pasākumi un to saņemšanas nosacījumi
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Jaunu tiešo maksājumu intervenču izveide un nosacījumu noteikšana tiešo maksājumu pretendentiem 2023. gadā radīs zināmu administratīvo slogu, tomēr provizoriskā tiešo maksājumu atbalsta summa katram lauksaimniekam paredzama ievērojami lielāka nekā administratīvais slogs, kas rodas no atbalsta prasību un nosacījumu izpildes, kā arī atbalsta iesniegumu un citas informācijas iesniegšanas. Turklāt tās ir saistības, ko atbalsta pretendenti uzņemas brīvprātīgi un nav obligātas visiem lauksaimniekiem.
Turpmākajos gados administratīvais slogs mazināsies, jo atbalsta saņēmēji būs jau iepazinušies ar jauno tiešo maksājumu intervenču darbības pamatprincipiem un daļa no pierādījumiem ir jāiesniedz tikai pirmajā iesnieguma gadā.

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
Skaidrojums
Saskaņā ar regulas 2021/2115 139. pantu notiks Latvijas KLP SP ex-ante izvērtēšana, lai uzlabotu KLP SP izstrādes un īstenošanas kvalitāti.
Kas veiks ex-post novērtējumu?
Saskaņā ar regulas 2021/2115 140. pantu dalībvalsts izvērtēšanu uztic funkcionāli neatkarīgam ekspertam. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu projektu (22-TA-3048) "Kārtība, kādā administrē un uzrauga Eiropas Lauksaimniecības garantiju fondu un Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai, kā arī valsts un Eiropas Savienības atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai 2023.–2027. gada plānošanas periodā" 11. punktu Valsts un Eiropas Savienības atbalsta lauksaimniecībai un lauku attīstībai ietekmes vienotās un nepārtrauktās novērtēšanas sistēmu uztur Agroresursu un ekonomikas institūts.
Ietekmes pēcpārbaudes veikšanas termiņš
31.12.2031.
Rezultāti/rādītāji, pēc kā tiek vērtēta tiesību akta (vai kādas tā daļas) mērķa sasniegšana
Rezultāts
Jānovērtē lietderīgums, efektivitāte, nozīmīgums, saskaņotībs, Savienības pievienotā vērtība un ietekme attiecībā uz ieguldījumu KLP vispārējo mērķu sasniegšanā.
Rādītājs
Ņem vērā saistošos izlaides, rezultātu, ietekmes un konteksta rādītājus, kas noteikti regulas 2021/2115 I pielikumā.

1.6. Cita informācija

Saskaņā ar regulas 2021/2115 140. pantu dalībvalsts izstrādā izvērtēšanas plānu, kurā sniegtas norādes par izvērtēšanas darbībām. Šāda plāna izstrāde un pieņemšana tiks nodrošināta līdz 2023. gada 11. novembrim.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Fiziskas personas, kas veic lauksaimniecisko darbību un pretendē uz tiešajiem maksājumiem
Ietekmes apraksts
Īstenojot noteikumu projektu, tiks nodrošināta Eiropas Savienības tiešo maksājumu piešķiršana un administrēšana pretendentiem, kas iesniegs iesniegumu un atbildīs atbalsta saņemšanas nosacījumiem.
Juridiskās personas
  • Juridiskas personas, kas pretendē uz tiešajiem maksājumiem
Ietekmes apraksts
Īstenojot noteikumu projektu, tiks nodrošināta Eiropas Savienības tiešo maksājumu piešķiršana un administrēšana pretendentiem, kas iesniegs iesniegumu un atbildīs atbalsta saņemšanas nosacījumiem.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

Ietekmes apraksts
Grūtībās nonākušām nozarēm līdzsvarot un tuvināt ienākumus lauksaimniecības vidējiem ienākumiem

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

Ietekmes apraksts
Līdzsvarot ienākumus starp saimniecību lieluma grupām, saglabājot stabilu atbalstu mazajām saimniecībām

2.2.5. uz konkurenci:

Ietekmes apraksts
Nodrošināt līdzsvarotus ienākumus starp reģioniem, ņemot vērā ierobežotos ienākumu gūšanas veidus

2.2.6. uz nodarbinātību:

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
331 043 657
0
334 864 681
0
339 685 706
0
4 821 023
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
331 043 657
0
334 864 681
0
339 685 706
0
4 821 023
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
331 043 657
0
334 864 681
0
339 685 706
0
4 821 023
2.1. valsts pamatbudžets
331 043 657
0
334 864 681
0
339 685 706
0
4 821 023
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
Saskaņā ar Ministru kabineta 2022. gada 18. janvāra protokolu Nr. 3 34.§ "Informatīvais ziņojums "Par Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģisko plānu 2023.–2027. gadam" un Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģisko plānu 2023.–2027. gadam tiešajiem maksājumiem apstiprināts šāds finansējums:
2023. gadā – 331 043 657 EUR;
2024. gadā – 334 864 681 EUR;
2025. gadā – 339 685 706 EUR;
2026. gadā – 344 506 729 EUR;
2027. gadā – 363 483 744 EUR.
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija

Īstenojot tiešo maksājumu shēmu, atbalsta saņēmējiem tiks izmaksāts atbalsts no Zemkopības ministrijas budžeta apakšprogrammas 64.10.00. "Izdevumi Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) projektu un pasākumu īstenošanai (2023–2027)".
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R2115
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 2. decembra Regula (ES) 2021/2115, ar ko izveido noteikumus par atbalstu stratēģiskajiem plāniem, kuri dalībvalstīm jāizstrādā saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP stratēģiskie plāni) un kurus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), un ar ko atceļ Regulas (ES) Nr. 1305/2013 un (ES) Nr. 1307/2013 (turpmāk – regula 2021/2115)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R2116
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 2. decembra Regula (ES) 2021/2116 par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 1306/2013 (turpmāk – regula 2021/2116)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32022R0126
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas 2022. gada 7. decembra Deleģētā regula (ES) 2022/126, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2115 papildina ar prasībām, kuras piemērojamas konkrētu veidu intervences pasākumiem, ko dalībvalstis savos KLP stratēģiskajos plānos 2023.–2027. gadam noteikušas atbilstīgi minētajai regulai, kā arī ar noteikumiem par īpatsvaru, ko piemēro laba lauksaimnieciskā un vidiskā stāvokļa (LLVS) 1. standarta vajadzībām (turpmāk – regula 2022/126)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32022R1173
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas 2022. gada 31. maija Īstenošanas regula (ES) 2022/1173, ar ko nosaka noteikumus par to, kā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2116 piemēro attiecībā uz kopējā lauksaimniecības politikā integrēto administrācijas un kontroles sistēmu (turpmāk – regula 2022/1173)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32022R1172
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas 2022. gada 4. maija Deleģētā regula (ES) 2022/1172, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2116 papildina attiecībā uz kopējā lauksaimniecības politikā integrēto administrācijas un kontroles sistēmu un ar nosacījumu sistēmu saistīto administratīvo sodu piemērošanu un aprēķināšanu (turpmāk – regula 2022/1172)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32018R0848
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 30. maija Regula (ES) 2018/848 par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 834/2007 (turpmāk – regula 2018/848)
Apraksts
32016R0429
ES tiesību akta CELEX numurs
32016R0429
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 9. marta Regula (ES) 2016/429 par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (turpmāk – regula 2016/429)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32013R1307
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 17. decembra Regula (ES) Nr. 1307/2013, ar ko izveido noteikumus par lauksaimniekiem paredzētiem tiešajiem maksājumiem, kurus veic saskaņā ar kopējās lauksaimniecības politikas atbalsta shēmām, un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 637/2008 un Padomes Regulu (EK) Nr. 73/2009 (turpmāk – regula Nr. 1307/2013)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R2290
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2021. gada 21. decembra Īstenošanas regula (ES) 2021/2290, ar ko nosaka noteikumus par metodēm, ar kādām aprēķina kopējos izlaides un rezultātu rādītājus, kuri izklāstīti I pielikumā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) 2021/2115, ar ko izveido noteikumus par atbalstu stratēģiskajiem plāniem, kuri dalībvalstīm jāizstrādā saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP stratēģiskie plāni) un kurus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), un ar ko atceļ Regulas (ES) Nr. 1305/2013 un (ES) Nr. 1307/2013
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32019R0006
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra Regula (ES) 2019/6 par veterinārajām zālēm un ar ko atceļ Direktīvu 2001/82/EK
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32019R1871
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2019. gada 7. novembra Regula (ES) 2019/1871 par darbību izraisošām atsauces vērtībām attiecībā uz neatļautām farmakoloģiski aktīvām vielām dzīvnieku izcelsmes pārtikā un ar ko atceļ Lēmumu 2005/34/EK
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32018R0470
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2018. gada 21. marta Īstenošanas regula (ES) 2018/470 par sīki izstrādātiem noteikumiem par maksimāli pieļaujamo atlieku daudzumu, kuru ņem vērā, lai pārbaudītu pārtikas produktus, kas iegūti no dzīvniekiem, kuri Eiropas Savienībā apstrādāti saskaņā ar Direktīvas 2001/82/EK 11. pantu
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32010R0037
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas 2009. gada 22. decembra Regula (ES) Nr. 37/2010 par farmakoloģiski aktīvajām vielām un to klasifikāciju pēc to atlieku maksimāli pieļaujamā satura
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32009R0470
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 6. maija Regula (EK) Nr. 470/2009, ar ko nosaka Kopienas procedūras farmakoloģiski aktīvo vielu atlieku pieļaujamo daudzumu noteikšanai dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos, ar ko atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 2377/90 un groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2001/82/EK un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 726/2004
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32005R0396
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2005. gada 23. februāra Regula (EK) Nr. 396/2005, ar ko paredz maksimāli pieļaujamos pesticīdu atlieku līmeņus augu un dzīvnieku izcelsmes pārtikā un barībā un ar ko groza Padomes Direktīvu 91/414/EEK
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32005R0183
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2005. gada 12. janvāra Regula (EK) Nr. 183/2005, ar ko paredz barības higiēnas prasības
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32004R0852
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regula (EK) Nr. 852/2004 par pārtikas produktu higiēnu
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32004R0853
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regula (EK) Nr. 853/2004, ar ko nosaka īpašus higiēnas noteikumus attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes pārtiku
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32002R0178
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 28. janvāra Regula (EK) Nr. 178/2002, ar ko paredz pārtikas aprites tiesību aktu vispārīgus principus un prasības, izveido Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi un paredz procedūras saistībā ar pārtikas nekaitīgumu
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 2. decembra Regula (ES) 2021/2115, ar ko izveido noteikumus par atbalstu stratēģiskajiem plāniem, kuri dalībvalstīm jāizstrādā saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP stratēģiskie plāni) un kurus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), un ar ko atceļ Regulas (ES) Nr. 1305/2013 un (ES) Nr. 1307/2013 (turpmāk – regula 2021/2115)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas 2021/2115 4. panta 4. punkts
6. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 4. panta 3. punkta "c" apakšpunkts
10. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. LLVS standarts
13.punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 4. panta 4. punkta otrā daļa
26. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 18. panta 1. punkts
33.punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 18. panta 2. punkts
34.punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 4. panta 5. punkts
36. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 V pielikums
38. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 2. LLVS standarts
58. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikum 3. LLVS standarts
62. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 4. LLVS standarts
63. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 5. LLVS standarts
65. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 6. LLVS standarts
66. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 7. LLVS standarts
70. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 7. LLVS standarta 2. zemsvītras piezīme
73.punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. LLVS standarts
75. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. LLVS standarts
77. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. LLVS standarta 1. zemsvītras piezīme
83. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. LLVS standarta 1. zemsvītras piezīmes otrā daļa
83.4. apakšpunkts un 13. pielikums
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. LLVS standarts
85. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. LLVS standarts
86. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. LLVS standarts
87. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 9. LLVS standarts
88. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 17. panta 1. punkts
98. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 17. panta 3. punkta "a" apakšpunkts
99. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 17. panta 3. punkta "a" apakšpunkts
100. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 17. panta 3. punkta "a" apakšpunkts
101. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 17. panta 3. punkta "a" apakšpunkts
102. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 22. panta 2.punkts
107. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 28. pants
109. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 29.pants
113.punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 30. panta 1. punkts un 3. punkta otrā daļa
115. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 4. panta 6. punkts
116. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 3. panta 2. apakšpunkts
116.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 30.panta 3.punkta trešā daļa 
118.punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 30.panta 3. punkts 
127. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 30. panta 2. punkta otrā daļa
128. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 31. panta 2. punkts
131. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 32. panta 1. punkts
13.nodaļa
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 V pielikums
370. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 5. LLVS standarts
380. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 12. pants
8.pielikums un 14.10. apakšnodaļa
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 1. TANPP prasība
8. pielikuma I sadaļas 1.1. un 1.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 2. TANPP prasība
8. pielikuma I sadaļas 2.1. un 2.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 3. TANPP prasība
8. pielikuma I sadaļas 3.1. un 3.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 4. TANPP prasība
8. pielikuma I sadaļas 4.1. un 4.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 5. TANPP prasība
8. pielikuma II sadaļas 5.1., 5.2., 5.3., 5.4. un 5.5. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 6. TANPP prasība
8. pielikuma II sadaļas 6. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 7. TANPP prasība
8. pielikuma II sadaļas 7. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. TANPP prasība
8. pielikuma II sadaļas 8.1., 8.2. un 8.3. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 9. TANPP prasība
8. pielikuma III sadaļas 9. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 10. TANPP prasība
8. pielikuma III sadaļas 10. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 11. TANPP prasība
8. pielikuma III sadaļas 11. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Regulas 2021/2115 nosacījumi ir jāievieš katrā dalībvalstī, lai piešķirtu lauksaimniekiem tiešo maksājumu atbalstu, tostarp tiešo maksājumu intervenču izvēle, nosacījumi intervenču piemērošanai, atbalsta saņemšanas nosacījumi, tomēr šajā regulā ir arī vairākas izvēles iespējas dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas normas.

Regulas 2021/2115 4. panta 3. punkta "c" apakšpunktā ir dota iespēja dalībvalstīm noteikt, kurus zemes veidus uzskatīt par ilggadīgiem zālājiem. Noteikumu projekta 10. punktā ir noteikts, ka tā ir zeme, kurā kārtējā gadā sēj vai audzē stiebrzāles vai citus lopbarības zālaugus un kurā vismaz piecus iepriekšējos gadus pēc kārtas audzētas dabiski veidojušās (pašiesējušās) vai kultivētas (sētas) stiebrzāles vai citi lopbarības zālaugi.

Regulas 2021/2115 4. panta 4. punktā ir dotas iespējas dalībvalstīm saistībā ar atbalsttiesīgu hektāru noteikšanu, aptverot platības, kuras ir lauksaimnieka rīcībā. Noteikumu projekta 6. punktā ir noteikts, ka tiešos maksājumus par platībām piešķir par lauksaimniecības zemi, kas ir lauksaimnieka īpašumā vai tiesiskajā valdījumā.

Regulas 2021/2115 4. panta 4. punkta otrā daļa paredz, ka kaņepju audzēšanas platības ir atbalsttiesīgas, ja izmantoto šķirņu tetrahidrokanabinola saturs nepārsniedz 0,3 %. Noteikumu projekta 26. punktā ir norāde uz šīs atbilstības ievērošanu.

Regulas 2021/2115 4. panta 5. punktā ir noteikts, ka dalībvalsts par "aktīviem lauksaimniekiem" uzskata tādus lauksaimniekus, kuri par iepriekšējo gadu nav saņēmuši tiešos maksājumus, kas pārsniedz kādu konkrētu summu, un šāda summa nav lielāka par 5000  EUR. Noteikumu projekta 36. punktā ir noteikts, ka par aktīvu lauksaimnieku uzskatāms lauksaimnieks, kurš saņēmis tiešos maksājumus, kuru kopsumma nepārsniedz 500 euro.

Regulas 2021/2115 4. panta 6. punktā noteikts, kam jābūt ietvertam gados jauna lauksaimnieka definīcijā, iekļaujot prasības par maksimālo vecumu, lauku saimniecības vadītāju un apmācības vai prasmes. Noteikumu projekta 116. punktā ir noteikts, ka gados jauns lauksaimnieks ir fiziska persona, kas gadā, kad tā pirmo reizi piesakās ienākumu papildatbalstam gados jauniem lauksaimniekiem, nav vecāka par 40 gadiem, ir vadītājs un īpašnieks lauku saimniecībai un reāli un ilgstoši kontrolē saimniecības lēmumus kārtējā gadā, kā arī ir ieguvusi augstāko vai vidējo profesionālo lauksaimniecības izglītību (vai 320 stundas lauksaimniecības priekšmetu) vai apguvusi lauksaimniecības kursus (vismaz 160 stundas). Izvēlēti tādi paši kritēriji kā iepriekšējam tiešo maksājumu atbalstam gados jauniem lauksaimniekiem.

Regulas 2021/2115 12. pants paredz tiešo maksājumu saņēmējiem piemērot atbalsta samazinājumu, ja tie neievēro regulas 2021/2115 III pielikumā minētās Savienības tiesību aktos noteiktās pārvaldības prasības un laba lauksaimniecības un vides stāvokļa standartus. Minētās pārvaldības prasības, kas jāievēro, iekļautas 8.pielikumā. Savukārt laba lauksaimniecības un vides stāvokļa standarti izklāstīti noteikumu projekta 6.nodaļā. Noteikumu projekta 14.10. apakšnodaļā iekļauti nosacījumi par administratīvajiem sodiem, kas noteikti tādi, lai būtu efektīvi un samērīgi, kā to prasa minētā regula.

Regulas 2021/2115 13. pants un III pielikums nosaka dalībvalstu pienākumus attiecībā uz labu lauksaimniecības un vides stāvokli. Noteikumu projekta 6. nodaļā izklāstīti nosacījumi par laba lauksaimniecības un vides stāvokļa standartiem, atbilstoši Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskajā plānā 2023.–2027. gadam noteiktajam.

Regulas 2021/2115 17. panta 1. punktā ir noteikts, ka dalībvalstis var noteikt maksimumu attiecībā uz ilgtspēju sekmējoša ienākumu pamatatbalsta summu, kura konkrētā kalendārajā gadā piešķirama lauksaimniekam. Noteikumu projekta 98. punktā ir noteikts, ka tiks piemērots maksājuma maksimums, par 100 procentiem samazinot ilgtspēju sekmējoša ienākumu pamatatbalsta maksājuma summas daļu, kas pārsniedz 100 000 euro.

Regulas 2021/2115 17. panta 3. punktā ir noteikts, kādus atskaitījumus dalībvalstis var izvēlēties no ilgtspēju sekmējošā ienākumu pamatatbalsta summas, kura konkrētā kalendārajā gadā ir piešķirama lauksaimniekam pirms maksājuma maksimuma piemērošanas. Noteikumu projekta 99. punktā ir noteikts, ka pirms maksājuma maksimuma piemērošanas pēc lauksaimnieka pieprasījuma varēs atskaitīt regulas 2021/2115 17. panta 3. punkta "a" apakšpunktā noteiktās visas lauksaimnieka deklarētās ar lauksaimniecisko darbību saistītās algas, tostarp ar nodarbināšanu saistītos nodokļus un sociālās iemaksas.
Noteikumu projekta 100. punktā ir noteikts, ka saimniecībā, kas nodarbojas tikai ar lauksaimniecisko darbību, pamatdarbības un pārvaldes darbinieku algas, tostarp ar nodarbināšanu saistītie nodokļi un sociālās iemaksas, pilnā apmērā ir saistāmas ar lauksaimniecisko darbību.
Noteikumu projekta 101. punktā ir noteikts, kā aprēķināt ar lauksaimniecisku darbību saistīto algas daļu pamatdarbības darbiniekiem, tostarp ar nodarbināšanu saistītos nodokļus un sociālās iemaksas, saimniecībā, kas nodarbojas gan ar lauksaimniecisko, gan nelauksaimniecisko darbību.
Noteikumu projekta 102. punktā ir noteikts, kā aprēķināt ar lauksaimniecisku darbību saistīto algas daļu, tostarp ar nodarbināšanu saistītos nodokļus un sociālās iemaksas pārvaldes darbiniekiem, kas veic atbalsta darbības saimniecības lauksaimnieciskās darbības nodrošināšanai saimniecībā, kas nodarbojas gan ar lauksaimniecisko, gan nelauksaimniecisko darbību.
Saimniecības pamatdarbības un pārvaldes darbiniekiem, kuru pienākumi saistīti tikai ar lauksaimniecību, ar lauksaimniecisko darbību saistītās algas, tostarp ar nodarbināšanu saistītie nodokļi un sociālās iemaksas, tiks ņemti vērā pilnā apmērā. Saimniecības pamatdarbības un pārvaldes darbiniekiem, kuru pienākumi saistīti gan ar lauksaimniecisko, gan nelauksaimniecisko darbību, ar lauksaimniecisko darbību saistītās algas, tostarp ar nodarbināšanu saistītie nodokļi un sociālās iemaksas, tiks noteikti proporcionāli saistībai ar lauksaimniecisko darbību.

Regulas 2021/2115 18. panta 1. punktā ir noteikts, ka dalībvalsts nosaka minimālo platību vai minimālo summu atbalsta saņemšanai. Noteikumu projekta 33. punktā ir noteikts, ka maksājumus par platībām piešķir par lauksaimniecības zemi, ja atbalstam pieteiktā saimniecības atbalsttiesīgās lauksaimniecības zemes kopējā platība ir vismaz viens hektārs.

Regulas 2021/2115 18. panta 2. punktā ir noteikts, ka dalībvalsts nosaka minimālo tiešo maksājumu summu, ko var izmaksāt lauksaimniekiem, kuri saņem atbalstu par dzīvniekiem. Noteikumu projekta 34. punktā ir noteikts, ka piešķiramā summa ir vismaz 100 euro.

Regulas 2021/2115 22. panta 2. punktā ir noteikts, ka dalībvalstis var nolemt par hektāru izmaksājamā ienākumu pamatatbalsta summu diferencēt pa dažādām teritoriju grupām, kurās ir līdzīgi sociālekonomiski vai agronomiski apstākļi. Noteikumu projekta 107. punktā ir noteiktas teritoriju grupas, pa kādām diferencējams ilgtspēju sekmējošais ienākumu pamatatbalsts. Par diferencēšanas kritēriju ir izmantots īsāks veģetācijas periods un zemāka lauksaimniecības zemes auglība (ballēs), jo šādos reģionos caurmērā ir arī zemāka neto pievienotā vērtība. Par diferencēšanas kritēriju ir izmantota arī teritoriju robežošanās ar ES trešajām valstīm, jo šādas teritorijas atrodas vistālāk no ostām un resursu sagādes punktiem, un tajās pakāpeniski mazinās pieejamais darbaspēks. Kritēriji ir aprakstīti Eiropas Komisijas apstiprinātajā Latvijas izstrādātajā KLP stratēģiskajā plānā.

Regulas 2021/2115 28. pantā ir noteikts, ka dalībvalstis var piešķirt maksājumu mazajiem lauksaimniekiem kā fiksētas summas vai summas par hektāru veidā. Noteikumu projekta 109. punktā ir noteikts, ka mazajiem lauksaimniekiem piešķir maksājumu 500 euro apmērā.

Regulas 2021/2115 29. pantā ir noteikts, ka dalībvalsts var paredzēt ilgtspēju sekmējošo pārdalošo ienākumu papildatbalstu. Noteikumu projekta 113. punktā noteikts, ka ilgtspēju sekmējošo pārdalošo ienākumu papildatbalstu piešķir lauksaimniekam par platību no 3,01 līdz 100 hektāriem.

Regulas 2021/2115 30. panta 1. punktā ir noteikts, ka dalībvalsts var paredzēt ienākumu papildatbalstu gados jauniem lauksaimniekiem. Noteikumu projekta 115. punktā ir noteikts, ka lauksaimnieks var saņemt ienākumu papildatbalstu gados jauniem lauksaimniekiem par savas pirmās nesen dibinātās lauku saimniecības platību.

Regulas 2021/2115 30. panta 2. punkta otrajā daļā ir noteikts, ka dalībvalsts var nolemt piešķirt atbalstu saskaņā ar šo pantu lauksaimniekiem, kuri ir saņēmuši atbalstu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1307/2013 50. pantu līdz minētā panta 5. punktā norādītā laikposma beigām. Noteikumu projekta 128. punktā ir noteikta minētā atkāpe.

Regulas 2021/2115 30. panta 3. punktā noteikts, ka ienākumu papildatbalstu gados jauniem lauksaimniekiem piešķir lauksaimniekam ne vairāk kā piecus gadus pēc kārtas. Noteikumu projekta 127. punktā ir noteikts, ka ienākumu papildatbalstu gados jauniem lauksaimniekiem piešķir lauksaimniekam ne vairāk kā piecus gadus pēc kārtas, sākot no pirmā gada, kad iesniegts iesniegums šī atbalsta saņemšanai, un ne ilgāk kā līdz 2027. gadam ieskaitot, ja šāds iesniegums tiek iesniegts vismaz piecu gadu laikā pēc pirmās lauku saimniecības dibināšanas gada.

Regulas 2021/2115 30. panta 3. punkta otrajā daļā ir noteikts, ka dalībvalsts var nolemt piešķirt ienākumu papildatbalstu gados jauniem lauksaimniekiem vai nu kā ikgadēju atsaistītu maksājumu par atbalsttiesīgu hektāru, vai kā vienreizēju maksājumu. Noteikumu projekta 115. punktā ir noteikts, ka minētais atbalsts tiek piešķirts kā ikgadējs atsaistīts maksājums.

Regulas 2021/2115 30. panta 3. punkta trešajā daļā ir noteikts, ka dalībvalsts var nolemt piešķirt atbalstu saskaņā ar šo pantu tikai par maksimālo hektāru skaitu uz vienu gados jaunu lauksaimnieku. Noteikumu projekta 118. punktā ir noteikts, ka saimniecības platība, par kuru lauksaimnieks ir tiesīgi saņemt ienākumu papildatbalstu gados jauniem lauksaimniekiem, nepārsniedz 150 hektāru.

Regulas 2021/2115 32. panta 2. punkta ir noteikts, ka dalībvalsts atbalsta aktīvus lauksaimniekus vai aktīvu lauksaimnieku grupas, kas apņemas ievērot klimatam, videi un dzīvnieku labturībai labvēlīgu lauksaimniecības praksi un apkarot rezistenci pret antimikrobiāliem līdzekļiem brīvprātīgu klimatisko, vidisko un dzīvnieku labturības shēmu satvarā. Noteikumu projekta 131.punktā ir noteikts, kad lauksaimnieks var saņemt atbalstu klimatiskajās un vidiskajās shēmās.

Regulas 2021/2115 32. panta 1. punkta ir noteikts, ka dalībvalsts var nolemt piešķirt saistīto ienākumu atbalstu aktīviem lauksaimniekiem. Noteikumu projekta 13. nodaļā ir noteikts, ka aktīvais lauksaimnieks var saņemt saistīto ienākumu atbalstu un izklāstīti saistītā ienākumu atbalsta saņemšanas nosacījumi.

Regulas 2021/2115 III pielikumā uzskaitītas noteikumi par nosacījumu sistēmu saskaņā ar regulas 2021/2115 12. pantu, kas ietver tiesību aktos noteiktās pārvaldības prasības un standartus labam zemes lauksaimnieciskajam un vidiskajam stāvoklim. Pārvaldības prasības iekļautas noteikumu projekta 8.pielikumā, un laba lauksaimniecības un vides stāvokļa standarti izklāstīti noteikumu projekta 6.nodaļā.

Regulas 2021/2115 III pielikuma 7. LLVS standarta 2. zemsvītras piezīme paredz iespēju dalībvalstīm atbrīvot no šajā pielikumā 7. LLVS noteiktā augmaiņas pienākuma saimniecības, kurās vairāk nekā 75 % no aramzemes izmanto, lai audzētu stiebrzāles vai citus lopbarības zālaugus, zemi atstāj papuvē, tajā audzē pākšaugus vai to vienlaikus izmanto vairākos minētajos veidos, kurās vairāk nekā 75 % no atbalsttiesīgās lauksaimniecības zemes ir ilggadīgie zālāji, to izmanto, lai audzētu stiebrzāles vai citus lopbarības zālaugus, vai kurās minētajā platībā audzē kultūraugus, kas ievērojami ilgu laiku gadā vai ievērojamu šā kultūrauga audzēšanas cikla daļu atrodas zem ūdens, vai kurās zemi minētajā platībā vienlaikus izmanto vairākos minētajos veidos, vai kurās aramzemes lielums ir līdz 10 hektāriem. Noteikumu projekta 73. punktā ir noteikts, ka Latvijā tiek piemēroti pieļaujamie atbrīvojumi.

Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. LLVS standarta 1. zemsvītras piezīme paredz iespēju dalībvalstīm atbrīvot no šajā pielikumā 8. LLVS standartā noteiktā pienākuma uzturēt minimālo lauksaimniecības platības daļu, kas atvēlēta ar ražošanu nesaistītām platībām vai iezīmēm. Noteikumu projekta 83.punktā ir noteikti piemērojamie atbrīvojumi ar ražošanu nesaistītu ainavas elementu izveides un uzturēšanas prasībai.
Regulas 2021/2115 III pielikuma 8. LLVS standarta 1. zemsvītras piezīmes otrā daļa paredz iespēju dalībvalstīm atbrīvot no šajā pielikumā 8. LLVS standartā noteiktā pienākuma uzturēt minimālo lauksaimniecības platības daļu, kas atvēlēta ar ražošanu nesaistītām platībām vai iezīmēm, tās saimniecības, kas atrodas noteiktos apgabalos, kuros ir dabas ierobežojumi, ar noteikumu, ka vairāk nekā 50 % no šā punkta otrajā teikumā minēto apgabalu zemes platības veido mežs un ka meža zemes attiecība pret lauksaimniecības zemi ir lielāka nekā 3:1. Noteikumu projekta 83.4. apakšpunktā ir noteikts, ka Latvijā tiek piemērots šis atbrīvojums, un 13.pielikumā ir uzskaitīti no prasības atbrīvojamie apgabali.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 2. decembra Regula (ES) 2021/2116 par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 1306/2013 (turpmāk – regula 2021/2116)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas 2021/2116 3. panta 1. punkts
3. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 62. pants
125. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 69. panta 1. punkts
241. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 69. panta 3. punkts
243. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 69. panta 2. punkts
253. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 72. pants
266. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 17. pants
311.6. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 83. panta 6. punkta “d” apakšpunkts
331. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 83. panta 6. punkta “c” apakšpunkts
342. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 85. pants
 
345. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 85. panta 3. punkts
346. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 85. panta 1. punkta otrā daļa
348. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 85. panta 2. punkts
349.3. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 85. panta 6. punkts
349.6. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 84. panta 2. punkta "a" apakšpunkts
355. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 84. panta 2. punkta “a” apakšpunkts
356. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 86. pants
357. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 17. pants
358. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 44. panta 2. punkts
359. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 62. pants
16. nodaļa
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 62. pants
362. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 56. panta 2. punkts
365. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2021/2116 56. panta 3. punkts
366. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Regulas 2021/2116 nosacījumi ir jāievieš katrā dalībvalstī, lai piešķirtu lauksaimniekiem tiešo maksājumu atbalstu, tomēr šajā regulā ir arī vairākas izvēles iespējas dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas normas.

Regulas 2021/2116 3. panta 1. punktā noteikti nepārvaramas varas un ārkārtas apstākļi, un noteikumu projekta 3. punktā ietverta atsauce uz minēto regulas punktu attiecībā uz to, ko uzskata par nepārvaramu varu vai ārkārtas apstākļiem.

Regulas 2021/2116 17. pants ir par finanšu disciplīnu un nosaka korekcijas likmi, ko var piemērot tiešo maksājumu intervencēm. Noteikumu projekta 358. punktā ir noteikts, ka minēto korekcijas likmi nepiemēro tiešo maksājumu avansa maksājumam, bet piemēro atlikuma maksājumam.

Regulas 2021/2116 44. panta 2. punkts nosaka iespēju izmaksāt avansus. Noteikumu projekta 359. punkts paredz, ka lēmumu par tiešo maksājumu avansa izmaksu pieņem zemkopības ministrs.

Regulas 2021/2116 56. panta 2. punkts noteic, ka dalībvalstis var uzdot maksājumu aģentūrai kā struktūrai, kas ir atbildīga par parādu atgūšanu, atskaitīt jebkuru labuma guvēja parādu no turpmākiem maksājumiem minētajam labuma guvējam. Noteikumu projekta 365. punkts paredz, ka atgūstamo atbalsta summu un procentu maksājumus var atskaitīt no turpmākajiem maksājumiem atbalsta saņēmējam.

Regulas 2021/2116 56. panta 3. punkts noteic, ka dalībvalsts kā vienotas likmes atgūšanas izmaksas drīkst paturēt 20 procentus no atbilstošajām summām. Noteikumu projekta 366. punkts paredz, ka valsts budžetā ieskaita 20 procentus no atgūto tiešo maksājumu summas un to procentus kā vienotas likmes atgūšanas izmaksas.

Regulas 2021/2116 62. pants noteic, ka dalībvalstis īsteno iedarbīgus un samērīgus pasākumus, kas vajadzīgi, lai nepieļautu Savienības tiesību aktu noteikumu apiešanu. Noteikumu projekta 16. nodaļā izklāstīta mākslīgu apstākļu radīšana saskaņā ar regulas 2021/2116 62. pantu. Noteikumu projekta 362. punkts paredz, ka uzskatāms, ka lauksaimnieks ir radījis mākslīgus apstākļus, lai saņemtu saistīto ienākumu atbalstu par platībām, ja viņš nav novācis ražu, kultūraugam sasniedzot gatavības fāzi, vai nav ierīkots jauns ilggadīgo kultūraugu stādījums, izmantojot kultūraugam piemērotu stādīšanas metodi. Noteikumu projekta 125. punkts paredz, ka situācijās, kad lauksaimnieks vienā dienā ir dibinājis vairākas tā kontrolē esošas saimniecības, ienākumu papildatbalstu gados jauniem lauksaimniekiem piešķir tikai par vienas saimniecības platību.

Regulas 2021/2116 69. panta 1. punkts noteic, ka attiecībā uz atbalstu par platībatkarīgajām intervencēm dalībvalstis pieprasa iesniegt pieteikumu, izmantojot ģeotelpiskā pieteikuma veidlapu, ko nodrošinājusi kompetentā iestāde. Noteikumu projekta 241. punkts paredz, ka lauksaimnieks, piesakoties tiešajiem maksājumiem, ģeotelpisko iesniegumu iesniedz Lauku atbalsta dienesta elektroniskajā pieteikšanās sistēmā līdz kārtējā gada 22. maijam.

Regulas 2021/2116 69. panta 2. punkts noteic, ka attiecībā uz atbalstu par dzīvniekatkarīgajām intervencēm dalībvalstis pieprasa iesniegt pieteikumu. Noteikumu projekta 253. punkts paredz, ka, piesakoties saistītā ienākumu atbalstam dzīvniekatkarīgajās intervencēs, ģeotelpiskajā iesniegumā lauksaimnieks atzīmē, kuru atbalstu tas vēlas saņemt, un apstiprina piekrišanu automātiskās pieprasījumu sistēmas izmantošanai.

Regulas 2021/2116 69. panta 3. punkts noteic, ka dalībvalstis jau iepriekš aizpilda šā panta 1. un 2. punktā minētos pieteikumus ar informāciju no sistēmām vai no jebkuras citas attiecīgas publiskās datubāzes. Noteikumu projekta 243. punkts paredz, ka Lauku atbalsta dienests elektroniski nodrošina lauksaimniekiem iepriekš aizpildītu ģeotelpiskā iesnieguma sagatavi, kas ietver arī lauku bloku kartes un informāciju no publiskajām datubāzēm un citām sistēmām.

Regulas 2021/2116 72. pants noteic, ka dalībvalstis izveido kontroles un sodu sistēmu un kopā ar maksājumu aģentūru vai to deleģēto struktūru starpniecību katru gadu veic atbalsta pieteikumu un maksājuma pieprasījumu administratīvās pārbaudes. Minētās pārbaudes papildina ar pārbaudēm uz vietas, kuras var veikt attālināti, izmantojot tehnoloģijas. Noteikumu projekta 266. punkts paredz, ka Lauku atbalsta dienests veic ģeotelpiskā iesnieguma administratīvās pārbaudes, tostarp automātiski, izmantojot elektroniskus līdzekļus.

Regulas 2021/2116 83. panta 6. punkta “c” apakšpunkts noteic, ka dalībvalsts attiecīgā gadījumā var izmantot tālizpēti vai platību uzraudzības sistēmu, vai citas attiecīgas tehnoloģijas, kuras tām palīdz veikt pārbaudes uz vietas. Noteikumu projekta 342. punkts paredz, ka, pārbaudēs izmantojot attālināto izpēti vai platību uzraudzības sistēmu, kontroles ziņojumā uzraudzības pārbaužu rezultātus norāda zemes nogabalu līmenī.

Regulas 2021/2116 83. panta 6. punkta “d” apakšpunkts noteic, ka dalībvalsts izveido kontrolizlasi attiecībā uz pārbaudēm uz vietas, kas katru gadu jāveic, pamatojoties uz riska analīzi. Noteikumu projekta 331. punkts paredz, ka kompetentā kontroles iestāde izveido kontroles izlasi.

Regulas 2021/2116 84. panta 2. punkta “a” apakšpunkts noteic, ka dalībvalsts iekļauj noteikumus par administratīvo sodu piemērošanu gadījumos, kad lauksaimniecības zeme vai lauksaimniecības uzņēmums vai to daļa attiecīgā kalendārā gada vai gadu laikā tiek nodoti citām personām. Noteikumu projekta 355. punkts paredz, ka atbalsta samazinājums piemērojams personai, kuras rīcībā pārbaudes brīdī ir nodotā lauksaimniecības zeme vai saimniecība, tā izvairoties no situācijās, kad tiek piemērots maksājuma samazinājums vai saimniecība tiek nodota, lai izvairītos no atbalsta samazinājumu. Turklāt, pilnībā pārņemot saimniecību, saimniecības pārņēmējam ir jāuzņemas atbildība par atbalsta saņemšanas nosacījumu izpildi. Noteikumu projekta 356. punkts paredz, ka atbalsta samazinājums piemērojams personai, kas ir atbildīga par neatbilstību, vai, ja attiecīgā persona nav nosakāma, – personai, kuras rīcībā pārbaudes brīdī ir nodotā lauksaimniecības zeme, saimniecība vai tās daļa.

Regulas 2021/2116 85. panta 1. punkta otrā daļa noteic, ka tiek ņemts vērā konstatētās neatbilstības smagums, apmērs, pastāvīgums vai atkārtošanās un tīšums, lai aprēķinātu samazinājumus un no finansējuma izslēdzamās summas. Uzliktie administratīvie sodi ir iedarbīgi, samērīgi un atturoši. Noteikumu projekta 348. punkts paredz, ka Lauku atbalsta dienests, pamatojoties uz kompetentās kontroles iestādes neatbilstības ziņojumu un ņemot vērā regulas 2021/2116 85. panta 1. punkta otrajā daļā minētos kritērijus, pieņem lēmumu par atbalsta samazinājuma piemērošanu.

Regulas 2021/2116 85. panta 2. punkts noteic, ka samazinājuma apmērs parasti ir 3 %. Noteikumu projekta 349.3. apakšpunkts paredz, ka tiešo maksājumu kopsumma ir samazināma par trīs procentiem, ja pieļauta netīša neatbilstība saskaņā ar regulas 2021/2116 85. panta 2. punktu un nosacījumu sistēmas pārvaldības prasības vai standarta pārkāpums radies lauksaimnieka nevērības vai nezināšanas dēļ.

Regulas 2021/2116 85. panta 3. punkts noteic, ka dalībvalstis izveido informēšanas mehānismu, lai nodrošinātu, ka labuma guvēji ir informēti par konstatēto neatbilstību un iespējamiem īstenojamiem korektīviem pasākumiem. Šis mehānisms ietver arī konkrētus lauksaimniecisko konsultāciju pakalpojumus, kuru izmantošanu attiecīgajiem labuma guvējiem var noteikt par obligātu. Noteikumu projekta 346. punkts paredz, ka tad, ja, izvērtējot neatbilstības smagumu, apmēru, pastāvīgumu vai atkārtošanos un tīšumu, tiek konstatēts, ka pārkāpumam nav būtiskas ietekmes uz attiecīgo prasību un standartu mērķu sasniegšanu, lauksaimniekam izsaka brīdinājumu, nepiemērojot atbalsta samazinājumu. Brīdinājumā kompetentā iestāde norāda pārkāpumu, tā novēršanai nepieciešamos pasākumus, kā arī periodu, kurā pārkāpums novēršams.

Regulas 2021/2116 85. panta 6. punkts noteic, ka tad, ja viena un tā pati neatbilstība turpina pastāvēt vai atkārtojas vienu reizi trīs secīgos kalendārajos gados, procentuālais samazinājums parasti ir 10 %. Noteikumu projekta 349.6. apakšpunkts paredz, ka tiešo maksājumu kopsumma ir samazināma par 10 procentiem, ja viena un tā pati neatbilstība turpina pastāvēt vai atkārtojas vienu reizi trīs secīgos kalendāra gados.

Regulas 2021/2116 86. pantā ir noteikts, ka dalībvalstis drīkst paturēt 25 % no summām, kas izriet no 85. pantā minētās samazināšanas un izslēgšanas. Noteikumu projekta 357. punktā noteikts, ka valsts budžetā ieskaita 25 procentus no summas, kas radusies, samazinot vai nepiešķirot tiešo maksājumu un agrovides maksājumu par konstatētajām nosacījumu sistēmas neatbilstībām.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas 2022. gada 7. decembra Deleģētā regula (ES) 2022/126, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2115 papildina ar prasībām, kuras piemērojamas konkrētu veidu intervences pasākumiem, ko dalībvalstis savos KLP stratēģiskajos plānos 2023.–2027. gadam noteikušas atbilstīgi minētajai regulai, kā arī ar noteikumiem par īpatsvaru, ko piemēro laba lauksaimnieciskā un vidiskā stāvokļa (LLVS) 1. standarta vajadzībām (turpmāk – regula 2022/126)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas 2022/126 2. panta “b” apakšpunkts
26. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.  
Regulas 2022/126 2. panta “a” un “c” apakšpunkts
27. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/126 48. panta 1. punkts
52. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas. 
Regulas 2022/126 48. panta 2. punkts
53.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/126 48. panta 5. punkts
57. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas. 
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Regulas 2022/126 2. pants paredz, ka dalībvalsts noteic, ka maksājumu piešķiršana kaņepju ražošanā ir atkarīga no tādu kaņepju šķirņu sēklu izmantošanas, kas atbilst noteiktām prasībām. Noteikumu projekta 26. punktā tiek noteikts, ka kaņepju platība ir atbalsttiesīga tiešo maksājumu saņemšanai, ja tetrahidrokanabinola (turpmāk – THC) saturs kārtējā gadā un divus secīgus gadus pēc kārtas nepārsniedz 0,3% un ja attiecīgā platība ir iekļauta kaņepju THC monitoringā. Noteikumu projekta 27. punktā izklāstīti nosacījumi kāda ir atbalsttiesīga kaņepju platība un kāda informācija lauksaimniekam jāiesniedz Lauku atbalsta dienestā, lai to pierādītu.

Regulas 2022/126 48. panta 1. punkts paredz, ka dalībvalstis nodrošina, ka ilggadīgo zālāju īpatsvars pret lauksaimniecības platību nesamazinās vairāk kā par 5 % salīdzinājumā ar atsauces īpatsvaru. Noteikumu projekta 52. punktā paredzēts Latvijai noteiktais atsauces īpatsvars, pret kuru katru gadu tiks vērtēts, vai ilggadīgo zālāju īpatsvars pret lauksaimniecības platību nesamazinās vairāk kā par 5 %.

Regula 2022/126 48. panta 1. punkts noteic, ka ilggadīgo zālāju īpatsvaru nosaka katru gadu. Noteikumu projekta 53.1. apakšpunktā paredzēts, ka Lauku atbalsta dienests aprēķina un katru gadu līdz 20. augustam oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicē informāciju par ilggadīgā zālāja platības īpatsvaru pret lauksaimniecības zemes platību kārtējā gadā.

Regulas 2022/126 48. panta 5. punkts nosaka, ka īpatsvara aprēķināšanas vajadzībām platības, kas ir atkārtoti pārveidotas par ilggadīgajiem zālājiem vai izveidotas kā ilggadīgie zālāji vai izveidotas kā ilggadīgie zālāji, dalībvalstīm īstenojot LLVS 1. standartu, uzskata par ilggadīgiem zālājiem no pirmās atkārtotas pārveidošanas vai izveides dienas. Noteikumu projekta 57. punkts paredz, ka platība, kas ir atkārtoti pārveidota par ilggadīgo zālāju vai izveidota kā ilggadīgais zālājs, uzskatāma par ilggadīgo zālāju no pirmās atkārtotas pārveidošanas vai izveidošanas dienas.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas 2022. gada 31. maija Īstenošanas regula (ES) 2022/1173, ar ko nosaka noteikumus par to, kā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2116 piemēro attiecībā uz kopējā lauksaimniecības politikā integrēto administrācijas un kontroles sistēmu (turpmāk – regula 2022/1173)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas 2022/1173 6. panta 2. punkts un 8. panta 3. punkts
241. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1173 5.pants
243. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1173 7. panta 1. punkta “a” apakšpunkts
259. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1173 7. panta 1. punkta “c” apakšpunkts
260. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1173 10. panta 9. punkts
276. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1173 10. panta 5. punkts
277. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Regulas 2022/1173 5. pants nosaka prasības, kas attiecas uz atbalsta pieteikumu sistēmu. Noteikumu projekta  243. punkts paredz, ka Lauku atbalsta dienests elektroniski nodrošina lauksaimniekiem iepriekš aizpildītu ģeotelpiskā iesnieguma sagatavi, kas ietver lauku bloku kartes, kā arī regulas 2022/1173 5. pantā minētās sistēmas.

Regulas 2022/1173 6. panta 2. punkts un 8. panta 3. punkts nosaka, kādai informācijai ir jābūt iekļautai atbalsta pieteikumā. Noteikumu projekta 241. punkts paredz, ka ģeotelpiskā iesnieguma saturs ir noteikts minētajos regulas pantos un noteikumu projekta 23. pielikumā.

Regulas 2022/1173 7. panta 1. punkta “a” un “c” apakšpunkts paredz, kad labuma guvējs atbalsta pieteikumus drīkst grozīt vai pilnībā vai daļēji atsaukt. Noteikumu 259. punktā noteikts, līdz kuram datumam lauksaimnieks var izdarīt grozījumus ģeotelpiskajā iesniegumā sniegtajā informācijā saistībā ar platību uzraudzības sistēmas aptvertajām intervencēm vai intervenču atbilstības nosacījumiem. Savukārt 260. punktā noteikts, līdz kuram datumam lauksaimnieks var izdarīt grozījumus ģeotelpiskajā iesniegumā sniegtajā informācijā saistībā ar platībatkarīgajām intervencēm vai atbilstības nosacījumiem, ko neaptver platību uzraudzības sistēma.

Regulas 2022/1173 10. panta 5. punkts noteica, ka situācijās, kad attiecināmības nosacījumus var uzraudzīt tikai ar ģeomarķētiem fotoattēliem, bet labuma guvējs nav sniedzis ievaddatus, dalībvalstis uzskata, ka attiecīgais attiecināmības nosacījums nav izpildīts. Noteikumu projekta 277. punkts paredz, ka lauksaimniekam ir pienākums pēc Lauku atbalsta dienesta pieprasījuma iesniegt ģeomarķētus fotoattēlus ar laika un vietas atzīmi atbilstības nosacījumu pārbaudei, un, ja lauksaimnieks nav iesniedzis pieprasītos ģeomarķētos fotoattēlus, uzskatāms, ka attiecīgais intervences atbilstības nosacījums nav izpildīts un atbalstam piemērojams samazinājums.

Regulas 2022/1173 10. panta 9. punkts nosaka, par kādiem jautājumiem nodrošina informāciju no 2023. gada attiecībā uz platību uzraudzības sistēmas aptverto intervenču skaitu. Noteikumu projekta 276. punkts paredz, kuras intervences un to atbilstības nosacījumi ir iekļaujami platību uzraudzības (monitoringa) sistēmā no 2023. gada.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas 2022. gada 4. maija Deleģētā regula (ES) 2022/1172, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2116 papildina attiecībā uz kopējā lauksaimniecības politikā integrēto administrācijas un kontroles sistēmu un ar nosacījumu sistēmu saistīto administratīvo sodu piemērošanu un aprēķināšanu (turpmāk – regula 2022/1172)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas 2022/1172 7. pants
340. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1172 III nodaļa
345. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1172 9. panta 5. punkts
349.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1172 9. panta 1. punkts
349.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1172 9. panta 2. punkts
349.4. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1172 9. panta 2. punkts
349.5. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1172 9. panta 3. punktus
349.7. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1172 10. pants
349.8. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2022/1172 11. pants
350. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Regulas 2022/1172 7. pants nosaka vispārējos principus, kas attiecas uz neatbilstībām. Noteikumu projekta 340. punkts paredz, ka kompetentā kontroles iestāde izstrādā metodiku, kādā izvērtē atbilstību tās kompetencē esošajām nosacījumu sistēmas prasībām un standartiem saskaņā ar minēto regulas 7. pantu, ņemot vērā konstatēto neatbilstību smagumu, apmēru, pastāvīgumu vai atkārtošanos un tīšumu.

Regulas 2022/1172 9. panta 1. punkts noteic, ka attiecībā uz konstatētām netīšām neatbilstībām maksājumu aģentūra var nolemt noteikto procentuālo apmēru samazināt līdz ne mazāk kā 1 %.  Noteikumu projekta 349.2. apakšpunkts paredz, ka tiešo maksājumu kopsumma ir samazināma par vienu procentu, ja kompetentā kontroles iestāde netīšu neatbilstību novērtējusi kā maznozīmīgu.

Regulas 2022/1172 9. panta 2. punkts noteic, ka tad, ja konstatētā netīšā neatbilstība smagi ietekmē attiecīgā standarta vai prasības mērķa sasniegšanu vai rada tiešu risku sabiedrības vai dzīvnieku veselībai, maksājumu aģentūra var nolemt procentuālo apmēru palielināt līdz ne vairāk kā 10 %. Noteikumu projekta 349.4. apakšpunkts paredz, ka tiešo maksājumu kopsumma ir samazināma par pieciem procentiem, ja konstatēta netīša neatbilstība, kas ievērojami ietekmē attiecīgā standarta vai prasības mērķa sasniegšanu. Un noteikumu projekta 349.5. apakšpunkts paredz, ka tiešo maksājumu kopsumma ir samazināma par 10 procentiem, ja konstatēta netīša neatbilstība, kas rada tiešu risku sabiedrības vai dzīvnieku veselībai.

Regulas 2022/1172 9. panta 3. punkts nosaka, ka tad, ja konstatētā netīšā neatbilstība tai pašai prasībai vai standartam turpinās trīs secīgus kalendāros gadus, noteikto procentuālo samazinājumu piemēro tikai tad, ja labuma guvējs ir bijis informēts par iepriekš konstatēto neatbilstību. Ja viena un tā pati neatbilstība, kurai labuma guvējs nenorāda pamatotu
iemeslu, turpina pastāvēt, to uzskata par tīšas neatbilstības gadījumu. Noteikumu projekta 349.7. apakšpunkts paredz, ka tiešo maksājumu kopsumma ir samazināma par 15 procentiem, ja konstatēta tīša neatbilstība un ja viena un tā pati neatbilstība turpina pastāvēt vai atkārtojas vairāk nekā vienu reizi trīs secīgos kalendāra gados un lauksaimnieks to nepamato vai rada apdraudējumu sabiedrības vai dzīvnieku veselībai vai neatgriezenisku kaitējumu videi vai klimata mērķu sasniegšanai.

Regulas 2022/1172 9. panta 5. punkts nosaka, ka tad, ja dalībvalsts neatbilstības gadījumu konstatēšanai izmanto platību uzraudzības sistēmu, samazinājums, kas jāpiemēro par konstatētām netīšām neatbilstībām, var būt mazāks par 1 %, bet tam jābūt vismaz 0,5 % no kopsummas. Noteikumu projekta 349.1. apakšpunkts paredz, ka tiešo maksājumu kopsumma ir samazināma par 0,5 %, ja platību uzraudzības sistēmas pārbaudēs tiek konstatēta netīša neatbilstība.

Regulas 2022/1172 10. pants noteic, ka tad, ja konstatēta tīša neatbilstība, samazinājums ir vismaz 15 % no kopsummas minētajiem maksājumiem un atbalstam, un maksājumu aģentūra var nolemt minēto procentuālo daļu palielināt līdz ne vairāk kā 100 %.  Noteikumu projekta 349.8. apakšpunkts paredz, ka tiešo maksājumu kopsumma ir samazināma par par 25 līdz 100 procentiem, ja konstatēta tīša neatbilstība, jo īpaši, ja tās ietekmē trešajām personām tiek radīts kaitējums un rodas nozīmīgi finansiāli zaudējumi vai papildu izmaksas, lai novērstu pārkāpuma sekas.

Regulas 2022/1172 11. pants noteic samazinājuma aprēķināšanu situācijā, kad tajā pašā kalendārajā gadā pieļautas vairākas neatbilstības. Noteikumu projekta 350. punkts paredz, ka tad, ja vienā kalendāra gadā pieļautas vairākas nosacījumu sistēmas pārvaldības prasību un standartu neatbilstības, atbalsta samazinājums piemērojams saskaņā ar regulas 2022/1172 11. pantu.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 30. maija Regula (ES) 2018/848 par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 834/2007 (turpmāk – regula 2018/848)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas 2018/848 34. panta 1. punkts
175. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Regulas 2018/848 34. panta 1. punkts paredz ziņošanas prasību kontroles iestādēm vai kontroles institūcijām, pirms tiek veiktas jebkuras darbības ar “bioloģiskajiem” vai “pārejas” produktiem. Noteikumu projekta 175. punkts paredz, ka ekoshēmas atbalstu par agroekoloģijas praksi bioloģiskās saimniecībās var piešķirt lauksaimniekam, ja visa saimniecības lauksaimniecības zemes platība ir iekļauta bioloģiskās lauksaimniecības kontroles sistēmā.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 9. marta Regula (ES) 2016/429 par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (turpmāk – regula 2016/429)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas 2016/429 109. panta 1. punkts
254. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas 2016/429 108. panta 3. punkts
325.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas  2016/429 108. panta 3. punkts
325.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Regulas 2016/429 108. panta 3. punkts nosaka, kuri elementi ir ietverti turēto sauszemes dzīvnieku sugu identifikācijas un reģistrācijas sistēmā, kas jāizveido dalībvalstij. Noteikumu projekta 325.1. un 325.2. apakšpunkti paredz, kuros gadījumos dzīvnieku uzskata par identificējamu, ja tas pazaudējis vienu no abiem identifikācijas līdzekļiem.

Regulas 2016/429 109. panta 1. punkts noteic, ka dalībvalstis izveido un uztur datorizētu datubāzi, un noteikumu projekta 254. punkts paredz, ka izmantojot automātisko pieprasījumu sistēmu, atbalsttiesīgo dzīvnieku skaitu un dzīvnieku skaitu, par kuriem pieļauti atbilstības nosacījumu pārkāpumi, nosaka un maksājumu aprēķina, pamatojoties uz informāciju Lauksaimniecības un mājdzīvnieku reģistrā, kas izveidots saskaņā ar regulas 2016/429 109. panta 1. punktu.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 17. decembra Regula (ES) Nr. 1307/2013, ar ko izveido noteikumus par lauksaimniekiem paredzētiem tiešajiem maksājumiem, kurus veic saskaņā ar kopējās lauksaimniecības politikas atbalsta shēmām, un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 637/2008 un Padomes Regulu (EK) Nr. 73/2009 (turpmāk – regula Nr. 1307/2013)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas Nr. 1307/2013 II pielikums
38. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas (ES) Nr. 1307/2013 50. pants
128. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Regulas (ES) Nr. 1307/2013 50. pants nosaka vispārīgos noteikumus par maksājumu gados jaunajiem lauksaimniekiem. Noteikumu projekta 128. punktā dota atsauce uz minēto atbalsta maksājumu.

Regulas Nr. 1307/2013 II pielikumā ir noteikts valsts maksimālo tiešo maksājumu finansējuma apmērs 2022. gadam. Noteikumu projekta 38. punkts dota atsauce uz minēto maksimālo finansējuma apmēru.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2021. gada 21. decembra Īstenošanas regula (ES) 2021/2290, ar ko nosaka noteikumus par metodēm, ar kādām aprēķina kopējos izlaides un rezultātu rādītājus, kuri izklāstīti I pielikumā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) 2021/2115, ar ko izveido noteikumus par atbalstu stratēģiskajiem plāniem, kuri dalībvalstīm jāizstrādā saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP stratēģiskie plāni) un kurus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), un ar ko atceļ Regulas (ES) Nr. 1305/2013 un (ES) Nr. 1307/2013
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Vispārīga atsauce uz regulu 2021/2290
5. pielikums
-
-
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
Regulā 2021/2290 ir noteikti nosacīto liellopu vienību pārrēķiniem piemērojamie koeficienti, kas tiek izmantoti dzīvnieku vidējā blīvuma noteikšana nosacītās liellopu vienībās tiešo maksājumu piešķiršanas ietvaros.
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra Regula (ES) 2019/6 par veterinārajām zālēm un ar ko atceļ Direktīvu 2001/82/EK
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas 2019/6 107.panta 1., 2., 3., 4., 5. punkts un 108.pants
8. pielikuma III sadaļas 11. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Lauksaimniekiem pretendējot uz tiešajiem maksājumiem ir jāievēro regulas 2019/6 107.panta 1., 2., 3., 4., 5. punktā un 108.pantā noteiktās lauksaimniecības dzīvnieku labturības prasības par antimikrobiālo zāļu lietošanu un produktīvo dzīvnieku īpašnieku un turētāju veiktā zāļu lietošanas uzskaiti.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2019. gada 7. novembra Regula (ES) 2019/1871 par darbību izraisošām atsauces vērtībām attiecībā uz neatļautām farmakoloģiski aktīvām vielām dzīvnieku izcelsmes pārtikā un ar ko atceļ Lēmumu 2005/34/EK
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Vispārīga atsauce uz regulu 2019/1871 
8. pielikuma II sadaļas 5.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Lauksaimniekiem pretendējot uz tiešajiem maksājumiem ir jāievēro regulā 2019/1871 noteiktie higiēnas noteikumi, kas saistīti ar darbību izraisošām atsauces vērtībām attiecībā uz neatļautām farmakoloģiski aktīvām vielām dzīvnieku izcelsmes pārtikā.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Komisijas 2018. gada 21. marta Īstenošanas regula (ES) 2018/470 par sīki izstrādātiem noteikumiem par maksimāli pieļaujamo atlieku daudzumu, kuru ņem vērā, lai pārbaudītu pārtikas produktus, kas iegūti no dzīvniekiem, kuri Eiropas Savienībā apstrādāti saskaņā ar Direktīvas 2001/82/EK 11. pantu
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas 2018/470 3., 4. un 5. pants
8. pielikuma II sadaļas 5.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Lauksaimniekiem pretendējot uz tiešajiem maksājumiem ir jāievēro regulas 2018/470 3., 4. un 5. pantā noteiktie higiēnas noteikumi par maksimāli pieļaujamo atlieku daudzumu, kuru ņem vērā, lai pārbaudītu pārtikas produktus, kas iegūti no dzīvniekiem.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas 2009. gada 22. decembra Regula (ES) Nr. 37/2010 par farmakoloģiski aktīvajām vielām un to klasifikāciju pēc to atlieku maksimāli pieļaujamā satura
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Vispārīga atsauce uz regulu Nr. 37/2010
8. pielikuma II sadaļas 5.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Lauksaimniekiem pretendējot uz tiešajiem maksājumiem ir jāievēro regulā Nr. 37/2010 noteiktie higiēnas noteikumi par farmakoloģiski aktīvajām vielām un to klasifikāciju pēc to atlieku maksimāli pieļaujamā satura dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 6. maija Regula (EK) Nr. 470/2009, ar ko nosaka Kopienas procedūras farmakoloģiski aktīvo vielu atlieku pieļaujamo daudzumu noteikšanai dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos, ar ko atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 2377/90 un groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2001/82/EK un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 726/2004
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas Nr. 470/2009 14. pants
8. pielikuma II sadaļas 5.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Lauksaimniekiem pretendējot uz tiešajiem maksājumiem ir jāievēro regulas Nr. 470/2009 14. pantā noteiktie higiēnas noteikumi attiecībā uz farmakoloģiski aktīvo vielu atlieku pieļaujamo daudzumu dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2005. gada 23. februāra Regula (EK) Nr. 396/2005, ar ko paredz maksimāli pieļaujamos pesticīdu atlieku līmeņus augu un dzīvnieku izcelsmes pārtikā un barībā un ar ko groza Padomes Direktīvu 91/414/EEK
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas Nr. 396/2005 18.pants
8. pielikuma II sadaļas 5.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Lauksaimniekiem pretendējot uz tiešajiem maksājumiem ir jāievēro regulas 396/2005 18.pantā noteiktie higiēnas noteikumi attiecībā uz maksimāli pieļaujamo pesticīdu atlieku līmeni augu un dzīvnieku izcelsmes pārtikā un barībā.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2005. gada 12. janvāra Regula (EK) Nr. 183/2005, ar ko paredz barības higiēnas prasības
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas Nr. 183/2005 5. panta 1., 5. un 6. punkts, I pielikuma A daļas I sadaļas 4. punkta "e" un "g" apakšpunkts, I pielikuma A daļas II sadaļas 2. punkta "a", "b" un "e" apakšpunkts un III pielikuma 1. un 2. punkts
8. pielikuma II sadaļas 5.5. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Lauksaimniekiem pretendējot uz tiešajiem maksājumiem ir jāievēro regulas Nr. 183/2005 5. panta 1., 5. un 6. punktā, I pielikuma A daļas I sadaļas 4. punkta "e" un "g" apakšpunktā, I pielikuma A daļas II sadaļas 2. punkta "a", "b" un "e" apakšpunktā un III pielikuma 1. un 2. punktā noteiktās dzīvnieku barības nekaitīguma un higiēnas prasības.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regula (EK) Nr. 852/2004 par pārtikas produktu higiēnu
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas Nr. 852/2004  I pielikuma A daļas II nodaļas 4. punkta "g", "h", "j" apakšpunkts, 5. punkta "f" un "h" apakšpunkts un 6. punkts, I pielikuma A daļas III nodaļas 8. punkta "a", "b", "d", "e" apakšpunkts un 9. punkta "a" un "c" apakšpunkts
8. pielikuma II sadaļas 5.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Lauksaimniekiem pretendējot uz tiešajiem maksājumiem ir jāievēro regulas 852/2004  I pielikuma A daļas II nodaļas 4. punkta "g", "h", "j" apakšpunktā, 5. punkta "f" un "h" apakšpunktā un 6. punktā, I pielikuma A daļas III nodaļas 8. punkta "a", "b", "d", "e" apakšpunktā un 9. punkta "a" un "c" apakšpunktā noteiktie higiēnas noteikumi.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regula (EK) Nr. 853/2004, ar ko nosaka īpašus higiēnas noteikumus attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes pārtiku
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas Nr. 853/2004 III pielikuma IX sadaļas I nodaļas I daļas 1. punkta "b", "c", "d" un "e" apakšpunkts, 2. punkta "a", "b" un "c" apakšpunkts, 3. punkta "a" apakšpunkts, "b" apakšpunkta "i" un "ii" apakšpunkts un "c" apakšpunkts, 4. un 5. punkts, III pielikuma IX sadaļas II nodaļas A sadaļas 1., 2., 3. un 4. punkts, III pielikuma IX sadaļas II nodaļas B sadaļas 1. punkta "a" un "d" apakšpunkts, 2. un 4. punkts
8. pielikuma II sadaļas 5.3. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Regulas Nr. 853/2004 III pielikuma X sadaļas I nodaļas 1. punkts
8. pielikuma II sadaļas 5.4. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Lauksaimniekiem pretendējot uz tiešajiem maksājumiem ir jāievēro regulas Nr. 853/2004 noteiktie piena ieguves un pirmapstrādes un olu aprites nosacījumi un īpaši higiēnas noteikumi attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes pārtiku.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 28. janvāra Regula (EK) Nr. 178/2002, ar ko paredz pārtikas aprites tiesību aktu vispārīgus principus un prasības, izveido Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi un paredz procedūras saistībā ar pārtikas nekaitīgumu
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Regulas Nr. 178/2002 14., 15. pants, 17. panta 1. punkts, 18., 19. un 20. pants
8. pielikuma II sadaļas 5.1. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības kā ES tiesību normas.
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Lauksaimniekiem pretendējot uz tiešajiem maksājumiem ir jāievēro regulas Nr. 178/2002 noteiktās pārtikas vispārējās nekaitīguma prasības un  pārtikas aprites tiesību aktu vispārīgus principus un prasības.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Lauksaimniecības datu centrs, Lauku atbalsta dienests, Valsts augu aizsardzības dienests, Zemkopības ministrija
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
Lai informētu sabiedrību un nodrošinātu iespēju izteikt viedokļus, noteikumu projekts kopā ar sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumu tika ievietots TAP publiskai apspriešanai no 2022. gada 16. decembra līdz 2023. gada 2. janvārim. https://vktap.mk.gov.lv/public_participations/public_discussions/efc55a45-1258-484e-b218-d646c39ad5de 

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Noteikumu projekta izstrādes laikā Zemkopības ministrija konsultējās ar Lauku atbalsta dienestu, Valsts augu aizsardzības atbalsta dienestu un Lauksaimniecības datu centru, kā arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP), Zemnieku saeimas (ZSA), Lauksaimniecības Satūtsabiedrību asociācijas (LSA), Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA), Latvijas Jauno zemnieku kluba (JZK), Latvijas Zemnieku federācijas (LZF), Lauksaimnieku apvienības (LA), Latvijas Piensaimnieku Centrālā savienības (LPCS), Latgales ražojošo lauksaimnieku apvienības (LRLA), Latvijas Augļkopju asociācijas (LAA) un Latvijas Sēklaudzētāju asociācijas pārstāvjiem.
No 2022. gada 16. decembra līdz 2023. gada 2. janvārim notika noteikumu publiskā apspriešana TAP. Kopumā tika saņemti 118 priekšlikumi no 29 personām – lauksaimnieku organizāciju pārstāvjiem, dabas aizsardzības organizāciju pārstāvjiem, nozaru ekspertiem un citiem interesentiem.
2023. gada 8. februārī notika apspriede ar lauksaimnieku organizāciju pārstāvjiem, lai pārrunātu sabiedriskajā apspriešanā iesniegtos priekšlikumu.
Kopumā sabiedrības līdzdalības pasākumos ir pausts atbalsts noteikumu projektam, tomēr par atsevišķiem tiešo maksājumu piešķiršanas nosacījumiem ir notikušas visai plašas diskusijas, un panāktais kompromisa risinājums ir iekļauts noteikumu projektā.

6.4. Cita informācija

Noteikumu projekts ir sagatavots, ņemot vērā Kopējās lauksaimniecības politikas Stratēģiskajā plānā (KLP SP) paredzēto. Par plānu no 2019. līdz 2022. gadam ir notikusi virkne darba grupu un konsultatīvās padomes sanāksmju un diskusijas. Arī pirms iesniegšanas Eiropas Komisijā apstiprināšanai KLP SP tika nodots publiskai apspriešanai. Vairāki priekšlikumi par noteikumu projektu paredz vispirms izdarīt grozījumus KLP SP. Zemkopības ministrija ir uzsākusi darbu pie atsevišķiem KLP SP grozījumiem, un tiek plānots 2023. gadā sūtīt Eiropas Komisijai KLP SP grozījumus. Kad būs saņemts Eiropas Komisijas apstiprinājums par KPS SP grozījumiem, varēs precizēt Ministru kabineta noteikumus.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Zemkopības ministrija
  • Lauku atbalsta dienests
  • Valsts augu aizsardzības dienests
  • Lauksaimniecības datu centrs
  • Pārtikas un veterinārais dienests

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskais plāns 2023.–2027. gadam (KLP SP) ietekmē NAP2027 prioritāšu mērķu sasniegšanu, sniedzot ieguldījumu šādos NAP 2027 rīcības virzienos:
•   “Zinātne sabiedrības attīstībai, tautsaimniecības izaugsmei un drošībai”;
•   “Izglītība ekonomikas izaugsmei”;
•   “Produktivitāte, inovācija un eksports”;
•   “Kapitāls un uzņēmējdarbības vide”;
•   “Daba un vide – “Zaļais kurss”";
•   “Tehnoloģiskā vide un pakalpojumi”;
•   “Līdzsvarota reģionālā attīstība”.

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
1) Augsnes kvalitātes uzlabošana, veicinot struktūras uzlabošanos, ilgtspējīgu apsaimniekošanu.
2) Amonjaka emisiju samazināšana, īstenojot amonjaka emisiju samazinošus pasākumus.
3) Palielināt ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm apsaimniekoto platību.
4) Ilgtspējīga augsnes auglības pārvaldība, uzlabojot mēslošanas plānošanu un AAL lietošanu.
5) Palielināt vides pasākumu, tostarp bioloģiskās lauksaminiecības ieguldījumu ekosistēmu pakalpojumu sniegšanā.
6) Nodrošināt tipisko lauksaimniecības zemju ainavu un to elementu aizsardzību.
7) Sekmēt augu apputeksnēšanu, veicinot ilgtspējīgas lauksaimniecības prakses īstenošanu.
8) Veicināt izpratni par AAL lietošanu, tostarp ilgtspējīgu un samazinātu pesticīdu lietošanu.

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
1) Samazināt SEG emisiju no lauksaimniecībā izmantojamās zemes apsaimniekošanas, veicinot ilgtspējīgu prakšu īstenošanu.
2) Samazināt emisiju no lopkopības un veicināt emisiju mazinošo prakšu īstenošanu.
3) Atbalstīt klimata pārmaiņu pielāgošanās pasākumu īstenošanu.

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi