Anotācija

PAZIŅOJUMS:
Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 10.aprīlī
24-TA-2980: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2024. gada 7. maija noteikumos Nr. 285 "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 2.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt ilgtspējīgu ūdenssaimniecību"  2.2.1.1. pasākuma "Notekūdeņu un to dūņu apsaimniekošanas sistēmas attīstība piesārņojuma samazināšanai" pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta (turpmāk – MK) noteikumu projekts “Grozījumi 2024.gada 7. maija Ministru kabineta noteikumos Nr. 285 “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 2.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt ilgtspējīgu ūdenssaimniecību”  2.2.1.1. pasākuma “Notekūdeņu un to dūņu apsaimniekošanas sistēmas attīstība piesārņojuma samazināšanai" pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumos” (turpmāk – Noteikumu projekts) izstrādāts, pamatojoties uz Eiropas Savienības (turpmāk - ES) fondu 2021. — 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 13. punktu.

Lai intensificētu ES kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam investīciju plūsmas un veicinātu to ātrāku nonākšanu Latvijas tautsaimniecībā, kā arī veicinātu Eiropas Komisijas ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodam noteiktā ikgadēji deklarējamo izdevumu minimālā sliekšņa izpildi (n+3 principa izpildi), Viedās administrācijas un reģionālās ministrija (turpmāk – VARAM) kā investīciju optimizēšanas risinājumu virza Noteikumu projektu, kas paredz iespēju 2.2.1.1. pasākuma “Notekūdeņu un to dūņu apsaimniekošanas sistēmas attīstība piesārņojuma samazināšanai" (turpmāk – pasākums) pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas ietvaros rīkot divus  uzsaukumus. Noteikumu projektā paredzēts, ka katras aglomerācijas, kuras iedzīvotāju ekvivalents (CE) ir robežās no 10 000 līdz 100 000, ietvaros projekta iesniedzējs katrā uzsaukumā var iesniegt atsevišķu projekta iesniegumu par vienu un to pašu aglomerāciju. Šī pieeja ļauj mērķtiecīgi pastiprināt atbalstu notekūdeņu un to dūņu apstrādes infrastruktūras attīstībai un atjaunošanai aglomerācijās, kurās tuvāko gadu laikā būs jāievēro stingrākas prasības.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir noteikt, ka pasākuma pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas  ietvarā var izsludināt otro uzsaukumu, un, lai intensificētu pasākuma īstenošanu un veicinātu aktuālu izaicinājumu risināšanu, nodrošinot ātrāku investīciju nonākšanu Latvijas tautsaimniecībā un palīdzot sasniegt Eiropas Komisijas noteikto ikgadēji deklarējamo izdevumu minimālo slieksni (n+3), projekta iesniedzējs katrā uzsaukumā drīkst iesniegt vienu projekta iesniegumu par aglomerāciju ar iedzīvotāju ekvivalentu (CE) 10 000 – 100 000).
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Pamatojoties uz ES fondu 2021. — 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 13. punktu ir izstrādāti un pieņemti Ministru kabineta 2024. gada 7. maija noteikumi Nr. 285 “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 2.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt ilgtspējīgu ūdenssaimniecību"  2.2.1.1. pasākuma "Notekūdeņu un to dūņu apsaimniekošanas sistēmas attīstība piesārņojuma samazināšanai" pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi” (turpmāk – MK noteikumi Nr.285). Šo noteikumu ietvaros tiek sniegts atbalsts:
- centralizēto notekūdeņu attīrīšanas ietaises (turpmāk – NAI) jaudas palielināšanai, ja aglomerācijas, kurā tiek veikts projekts, iedzīvotāju skaits ir palielinājies vai centralizētās kanalizācijas sistēmas lietotāju skaits ir palielinājies (atbilstoši Notekūdeņu apsaimniekošanas investīciju plānā 2021. - 2027. gadam sniegtajam izvērtējumam, kas veikts, balstoties uz iepriekšējos ES fondu plānošanas periodos veiktajiem ieguldījumiem ūdenssaimniecības jomā);
- attīrīto notekūdeņu izvada atjaunošanai, izbūvei vai pārbūvei, ja tiek pamatota vides piesārņojuma vai tā riska mazināšana;
- NAI attīrīšanas efektivitātes uzlabošanai, samazinot vidē novadāmā piesārņojuma apjomu;
- notekūdeņu dūņu atūdeņošanas un apstrādes iekārtu izveidei vai to darbības uzlabošanai, pamatojot Siltumnīcefektu gāzu (SEG) emisiju samazinājumu.

MK noteikumu Nr.285 spēkā esošā redakcija paredz pirmās atlases kārtas nosacījumus, neparedzot, ka tajā var būt vairāki uzsaukumi. Atklāts projektu iesniegumu konkurss pasākuma atlases kārtas ietvarā tika izsludināts 2024.gada 19. jūnijā, ar projektu iesniegumu iesniegšanas termiņu līdz 2024.gada 21. oktobrim. Konkursā tika iesniegti 14 projekti ar kopējo Eiropas Reģionālās attīstības fonda (turpmāk – ERAF) finansējumu 27,76 miljonu EUR apmēru. Pasākuma kopējais ERAF finansējums ir 51,55 miljoni EUR, tādējādi iesniegtie projekti nesasniedz visu pieejamo finansējuma apjomu. Projektu iesniegumu vērtēšanas termiņš ir noteikts no 2024.gada 22. oktobra līdz 2025.gada 21. janvārim.
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
No šobrīd pasākuma pirmās atlases kārtas pirmā uzsaukuma ietvaros iesniegtajiem projektu iesniegumiem redzams, ka līgumu par projektu īstenošanu slēgšanas tiesības netiks piešķirtas par visu atlases kārtai pieejamo ERAF finansējumu -  51,55 miljoniem EUR, bet maksimāli tikai līdz 27,76 miljoniem EUR. Lai kāpinātu investīciju tempu, veicinātu straujāku ekonomisko izaugsmi un nodrošinātu savlaicīgu ES fondu līdzekļu ieplūšanu Latvijas tautsaimniecībā, īpaši, ņemot vērā, ka aglomerācijās ar iedzīvotāju ekvivalentu (CE) 10 000–100 000 nav plānots cits atbalsts no Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam, un sniedzot specifisku atbalstu sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem, ļaujot tiem aglomerācijās ar iedzīvotāju ekvivalentu (CE) 10 000–100 000 iesniegt jaunus vai iesniegt papildu projektu pieteikumus, lai efektīvāk sekmētu jaunās Komunālo notekūdeņu direktīvas prasību izpildes, VARAM secina, ka, lai sasniegtu šī pasākuma mērķus un nodrošinātu to īstenošanu, piemērotākais risinājums ir jau 2024. gada decembrī izsludināt atlases kārtas otru uzsaukumu. Vienlaikus, ja pirmajā atlases kārtā tiks rīkoti divi uzsaukumi,  nepieciešams noteikt, cik katra uzsaukuma ietvaros viens projekta iesniedzējs var iesniegt iesniegumus, tajā skaitā, vai viens projekta iesniedzējs var iesniegt projekta iesniegumu abos uzsaukumos.
Risinājuma apraksts
Veikt grozījumus MK noteikumos Nr.285 nosakot, ka pasākuma pirmās atlases kārtas ietvaros var izsludināt divus  uzsaukumus, un projekta iesniedzējs pasākuma katra uzsaukuma ietvaros var iesniegt vienu projekta iesniegumu aglomerācijas ar iedzīvotāju ekvivalentu (CE) 10 000 – 100 000 ietvaros.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Ja netiks veikti grozījumi MK noteikumos Nr.285, tad ir apdraudēta  pasākuma mērķa sasniegšana un kopējā iznākuma rādītāja sasniegšana.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Projektu iesniedzējiem netiek izvirzītas papildu prasības. Ieviešot projektu iesniedzējiem iespēju iesniegt par aglomerāciju vairākus projektu iesniegumus (katru savā uzsaukumā), tiek nodrošināta efektīvāka un elastīgāka pasākuma mērķa sasniegšana.

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Ietekmes apraksts
Īstenojot projektus, aglomerāciju ar iedzīvotāju ekvivalentu (CE) no 10 000 līdz 100 000 iedzīvotājiem tiks uzlabota notekūdeņu attīrīšanas efektivitāte, tādējādi tiks paaugstināta attīrīto notekūdeņu kvalitāte, kas attiecīgi ietekmē kopējo apkārtējās vides kvalitāti.
Juridiskās personas
  • Sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēji aglomerācijās ar iedzīvotāju ekvivalentu (CE) 10 000–100 000
  • Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija
Ietekmes apraksts
Sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēji aglomerācijās ar iedzīvotāju ekvivalentu (CE) 10 000–100 000 pildīs finansējuma saņēmēja funkcijas. Īstenojot projektus, ir jāņem vērā Noteikumu projektā noteiktais pieejamais ERAF finansējums, kritēriji projekta iesniegšanai un projektā sasniedzamās rādītāju vērtības. Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija pildīs atbildīgās iestādes funkcijas. 

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

Ietekmes apraksts
Piemēram, atlases kārtā atbalstāmo darbību īstenošanai būs nepieciešamas specifiskas notekūdeņu attīrīšanai paredzētas iekārtas un to detaļas, kas ietekmēs uzņēmējdarbības vidi, proti, tirgū veidosies pieprasījums pēc tehniskajiem un tehnoloģiskajiem risinājumiem šādu iekārtu piegādei.

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

Ietekmes apraksts
Pozitīvi tiks ietekmēti mazie un vidējie uzņēmumi, kas nodarbojas ar specifisku notekūdeņu attīrīšanai paredzētu iekārtu vai to daļu projektēšanu, ražošanu, piegādi, uzstādīšanu, apkopi un uzturēšanu.

Vienlaikus var tikt radīti arī jauni tehnoloģiskie risinājumi vai uzlaboti esošie notekūdeņu attīrīšanas risinājumi, ko būs iespējams izmantot arī citiem sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem ūdenssaimniecības jomā vai juridiskajām personām, kam jāsamazina vidē nonākošā piesārņojuma daudzums.

2.2.5. uz konkurenci:

Ietekmes apraksts
Noteikumu projekts paredz vienlīdzīgus konkurences apstākļus visiem atlases kārtas projektu iesniedzējiem.

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Ieguldījumi notekūdeņu attīrīšanas jomā sniegs pozitīvu ietekmi uz nepieciešamo iekārtu projektēšanas, ražošanas, piegādes, uzstādīšanas, apkalpošanas, remontdarbu veikšanas u.c. nozaru nodarbinātajiem, t.sk. paša sabiedriskā pakalpojuma sniedzēja darbiniekiem – projekta īstenošanā izveidoto infrastruktūru būs nepieciešams apkalpot, veikt ikdienas darbības uzraudzību u.tml.

2.3. Administratīvo izmaksu novērtējums juridiskām personām

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Administratīvā sloga novērtējums fiziskām personām

Vai projekts skar šo jomu?

2.5. Atbilstības izmaksu novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Noteikumu projekta mērķis ir paredzēt iespēju izsludināt otro uzsaukumu. Noteikumu projekts būtiski nemaina esošo regulējumu un neparedz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas, t.sk. netiek mainīti atlases kārtas projektu iesniegumu vērtēšanas kritēriji, līdz ar to publisko apspriedi nav nepieciešams nodrošināt.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk