Anotācija (ex-ante)

23-TA-3235: Likumprojekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
ES dokuments
Apraksts
Eiropas Parlamenta un Padomes 2022. gada 14. decembra Direktīvas (ES) 2022/2464, ar ko attiecībā uz korporatīvo ilgtspējas ziņu sniegšanu groza Regulu (ES) Nr.537/2014, Direktīvu 2004/109/EK, Direktīvu 2006/43/EK un Direktīvu 2013/34/ES (turpmāk – Direktīva 2022/2464/ES)

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Likumprojektā "Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums" iekļautas tiesību normas, kas izriet no Direktīvas 2022/2464/ES. Tā mērķis ir nodrošināt publiski pieejamu un salīdzināmu informāciju, lai izprastu konkrētā likuma subjekta darbības ietekmi uz ilgtspējas jautājumiem un informāciju, kā ilgtspējas jautājumi ietekmē tā attīstību, darbības rezultātus un stāvokli.
Spēkā stāšanās termiņš
06.07.2024.
Pamatojums
Direktīvas 2022/2464/ES normas ir jāpārņem līdz 06.07.2024.

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Direktīvas 2022/2464/ES preambulā norādīts, ka:
Eiropas Komisija savā 2019. gada 11. decembra paziņojumā ar nosaukumu “Eiropas zaļais kurss” (“Zaļais kurss”) apņēmās pārskatīt Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 26. jūnija Direktīvas 2013/34/ES par noteiktu veidu uzņēmumu gada finanšu pārskatiem, konsolidētajiem finanšu pārskatiem un saistītiem ziņojumiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/43/EK un atceļ Padomes Direktīvas 78/660/EEK un 83/349/EEK (turpmāk - Direktīva 2013/34/ES) noteikumus par nefinanšu informācijas sniegšanu. Zaļais kurss ir Eiropas Savienības jaunā izaugsmes stratēģija. Tā mērķis ir līdz 2050. gadam pārveidot Eiropas Savienību par mūsdienīgu, resursu izmantošanas ziņā efektīvu un konkurētspējīgu ekonomiku bez siltumnīcefekta gāzu (SEG) neto emisijām. Tā mērķis ir arī aizsargāt, saglabāt un stiprināt Eiropas Savienības dabas kapitālu un aizsargāt Eiropas Savienības iedzīvotāju veselību un labklājību no riskiem un ietekmes, kas saistīti ar vidi. Zaļā kursa mērķis ir atsaistīt ekonomikas izaugsmi no resursu izmantošanas un nodrošināt, ka visi reģioni un Eiropas Savienības iedzīvotāji piedalās sociāli taisnīgā pārejā uz ilgtspējīgu ekonomisko sistēmu, kurā novārtā netiek atstāts neviens cilvēks un neviena administratīvi teritoriālā vienība. Tas palīdzēs sasniegt mērķi izveidot ekonomiku, kas strādā cilvēku labā, stiprinot Eiropas Savienības sociālo tirgus ekonomiku un palīdzot nodrošināt to, ka tā ir gatava nākotnei un ka tā veicina stabilitāti, darba vietu radīšanu, izaugsmi un ilgtspējīgus ieguldījumus.
Ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 22. oktobra Direktīvu 2014/95/ES, ar ko groza Direktīvu 2013/34/ES attiecībā uz noteiktu lielu uzņēmumu un grupu nefinanšu un daudzveidības informācijas atklāšanu (turpmāk - Direktīva 2014/95) ir grozīta Direktīva 2013/34/ES attiecībā uz noteiktu lielu uzņēmumu un grupu nefinanšu informācijas atklāšanu. Ar Direktīvu 2014/95/ES ir ieviesta prasība uzņēmumiem sniegt informāciju vismaz par jautājumiem, kas saistīti ar vidi, sociālo jomu, nodarbinātību, cilvēktiesību ievērošanu, korupcijas un kukuļošanas apkarošanu. Attiecībā uz minētajiem tematiem Direktīvā 2014/95/ES uzņēmumiem prasīts atklāt informāciju šādās jomās: darījumdarbības modelis, rīcībpolitikas, tostarp veiktie rūpības pienākuma procesi, minēto rīcībpolitiku īstenošanas rezultāti, riski un riska pārvaldība un nefinanšu rezultātu pamatrādītāji, kas attiecas uz konkrēto darījumdarbību.
Ja sabiedrības veiktu labāku ilgtspējas ziņu sniegšanu, galvenie labuma guvēji no tā būtu iedzīvotāji un noguldītāji, tostarp arodbiedrības un darba ņēmēju pārstāvji, kas būtu atbilstoši informēti un līdz ar to spētu labāk iesaistīties sociālajā dialogā. Noguldītājiem, kuri vēlas ieguldīt ilgtspējīgi, būs iespēja to darīt, savukārt visi iedzīvotāji gūtu labumu no stabilas, ilgtspējīgas un iekļaujošas ekonomiskās sistēmas. Lai nodrošinātu šādu labumu, ilgtspējas informācijai, ko atklāj sabiedrības gada pārskatos, vispirms ir jāsasniedz divas primārās lietotāju grupas. Pirmā lietotāju grupa ir ieguldītāji, tostarp aktīvu pārvaldītāji, kuri vēlas labāk izprast riskus un iespējas, ko ilgtspējas jautājumi rada viņu ieguldījumiem, un šo ieguldījumu ietekmi uz cilvēkiem un vidi. Otrā lietotāju grupa ir pilsoniskās sabiedrības dalībnieki, tostarp nevalstiskās organizācijas un sociālie partneri, kas vēlas atvieglot uzņēmumu saukšanu pie atbildības par ietekmi uz cilvēkiem un vidi. Arī citas ieinteresētās personas varētu izmantot gada pārskatos atklāto ilgtspējas informāciju, jo īpaši, lai uzlabotu salīdzināmību starp tirgus sektoriem un to iekšienē.
Pēdējos gados ir ievērojami palielinājies pieprasījums pēc korporatīvās ilgtspējas informācijas, jo īpaši ieguldītāju vidū. Šo pieprasījuma palielināšanos nosaka uzņēmumu risku mainīgais raksturs un ieguldītāju pieaugošā izpratne par šo risku finansiālajām sekām. Tas jo īpaši attiecas uz finanšu riskiem, kas saistīti ar klimatu. Tāpat arī pieaug izpratne par tiem riskiem un iespējām uzņēmumiem un ieguldījumiem, ko rada citas vides problēmas, tādas kā bioloģiskās daudzveidības zudums, kā arī ar veselību saistītie un sociālie jautājumi, tostarp bērnu darbs un piespiedu darbs.
Eiropas Komisijas 2021. gada 21. aprīļa ziņojumā par pārskatīšanas klauzulām Direktīvās 2013/34/ES, 2014/95/ES un 2013/50/ES un tam pievienotajā atbilstības pārbaudē attiecībā uz ES satvaru uzņēmumu veiktai publiskai ziņošanai (“Komisijas ziņojums par pārskatīšanas klauzulām un tam pievienotā atbilstības pārbaude”) ir konstatētas problēmas attiecībā uz Direktīvas 2014/95/ES atbilstību tās mērķa sasniegšanai. Pastāv nozīmīgi pierādījumi tam, ka daudzi uzņēmumi neatklāj būtisku informāciju par visiem galvenajiem ar ilgtspēju saistītajiem jautājumiem, tostarp ar klimatu saistītu informāciju, tādu kā visas SEG emisijas, un faktorus, kas ietekmē bioloģisko daudzveidību. Ziņojumā kā būtiska problēma ir konstatēta arī ilgtspējas informācijas ierobežotā salīdzināmība un ticamība. Turklāt daudziem uzņēmumiem, no kuriem lietotājiem ir nepieciešama ilgtspējas informācija, nav pienākuma šādu informāciju paziņot. Līdz ar to ir skaidra nepieciešamība pēc stabila un izmaksu ziņā pieejama ziņošanas satvara, kas būtu papildināts ar efektīvu revīzijas praksi, lai nodrošinātu datu ticamību un izvairītos no zaļmaldināšanas un dubultas uzskaites.
Ieguldītāji, pieņemot lēmumus par ieguldīšanu, nespēj pietiekami ņemt vērā ar ilgtspēju saistītos riskus un iespējas. Uzkrājoties vairākiem ieguldīšanas lēmumiem, kuros nav pietiekami ņemti vērā ar ilgtspēju saistīti riski, var rasties sistēmiski riski, kas apdraud finanšu stabilitāti. Eiropas Centrālā banka (ECB) un starptautiskas organizācijas, tādas kā Finanšu stabilitātes padome, ir vērsušas uzmanību uz šiem sistēmiskajiem riskiem, jo īpaši klimata jomā. Mazinās arī ieguldītāju spēja novirzīt finanšu līdzekļus tādiem uzņēmumiem un saimnieciskām darbībām, kas risina, nevis padziļina sociālās un vides problēmas, un līdz ar to ir apdraudēti Zaļā kursa, Rīcības plāna ilgtspējīgas izaugsmes finansēšanai un Parīzes nolīguma mērķi. Mazinās arī nevalstisko organizāciju, sociālo partneru, uzņēmumu darbības skarto kopienu un citu ieinteresēto personu spēja saukt uzņēmumus pie atbildības par to ietekmi uz cilvēkiem un vidi. Minētais rada atbildības deficītu un var izraisīt to, ka mazinās iedzīvotāju uzticēšanās uzņēmumiem, kas savukārt var negatīvi ietekmēt efektīvu sociālās tirgus ekonomikas darbību.
Eiropas Komisija 2019. gada 17. jūnijā pieņēma pamatnostādnes par klimatiskās informācijas sniegšanu, kuras ietver papildu pamatnostādnes tieši par klimatiskās informācijas sniegšanu. Minētajās pamatnostādnēs par klimatiskās informācijas sniegšanu ir skaidri iekļauti Klimatiskās finanšu informācijas izpaušanas darba grupas ieteikumi. Pieejamie dati liecina, ka pamatnostādnes par nefinansiālas informācijas sniegšanu būtiski neietekmēja tās nefinanšu informācijas kvalitāti, ko paziņo uzņēmumi. Līdz ar to ir nepieciešami obligāti kopīgi ilgtspējas ziņu sniegšanas standarti, lai nodrošinātu, ka informācija ir salīdzināma un ka visa svarīgā informācija ir atklāta. Pamatojoties uz dubultā būtiskuma principu, standartiem būtu jāattiecas uz visu informāciju, kas minētās informācijas lietotājiem ir svarīga. Kopīgi ziņu sniegšanas standarti ir nepieciešami arī tāpēc, lai būtu iespējama korporatīvās ilgtspējas ziņu sniegšanas apliecināšana un digitalizācija un lai vieglāk būtu īstenojama tās uzraudzība un izpildes nodrošināšana. Obligātu kopīgu ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu izstrāde ir nepieciešama, lai panāktu, ka ilgtspējas informācijas statuss ir salīdzināms ar finanšu informācijas statusu. Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu pieņemšana, izmantojot deleģētos aktus, nodrošinātu visā Eiropas Savienībā saskaņotu ilgtspējas ziņu sniegšanu. Līdz ar to uzņēmumi, veicot ziņošanu saskaņā ar ilgtspējas ziņu sniegšanas prasībām, izpildītu Direktīvas 2013/34/ES prasības.
Lai atvieglotu iespējas atrast un izmantot paziņoto informāciju, šādai informācijai jābūt salīdzināmai un mašīnlasāmai digitālos formātos. Līdz ar to nepieciešams noteikt, lai uzņēmumi savus vadības ziņojumus sagatavotu elektroniskās ziņošanas formātā, kas noteikts Komisijas 2018. gada 17. decembra deleģētās regulas (ES) Nr. 2019/815, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2004/109/EK papildina attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem par vienotā elektroniskās ziņošanas formāta specifikāciju (turpmāk – Regula Nr. 2019/815) 3. pantā, un iezīmē savu ilgtspējas ziņu sniegšanu, tostarp Eiropas Parlamenta un Padomes 2020. gada 18. jūnija Regulas (ES) Nr. 2020/852 par regulējuma izveidi ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanai un ar ko groza Regulu (ES) 2019/2088 (turpmāk – Regula (ES) Nr. 2020/852) 8. pantā prasīto atklājamo informāciju, saskaņā ar elektroniskās ziņošanas formātu, kas norādīts Regulā (ES) Nr. 2019/815.

Direktīvas 2022/2464/ES 20. preambulā norādīts, ka trešo valstu uzņēmumiem, kuriem ir būtiska darbība Eiropas Savienības teritorijā, arī būtu jāpiemēro prasība sniegt ilgtspējas informāciju, jo īpaši par to ietekmi uz sociālajiem un vides jautājumiem, lai nodrošinātu to, ka trešo valstu uzņēmumi ir atbildīgi par savu ietekmi uz cilvēkiem un vidi un ka pastāv vienlīdzīgi konkurences apstākļi uzņēmumiem, kas darbojas iekšējā tirgū. Tādēļ trešo valstu uzņēmumiem, kuru neto apgrozījums Eiropas Savienībā pārsniedz 150 miljonus euro un kuriem Eiropas Savienības teritorijā ir meitasuzņēmums vai filiāle, jāpiemēro ilgtspējas ziņu sniegšanas prasības. Lai nodrošinātu, ka šādas prasības ir samērīgas un īstenojamas, robežvērtība attiecībā uz vairāk nekā 40 miljonu euro neto apgrozījumu jāpiemēro trešo valstu uzņēmumu filiālēm, un robežvērtības attiecībā uz to, kad uzņēmums ir uzskatāms par lielu uzņēmumu vai mazu vai vidēju uzņēmumu, kura vērtspapīrus atļauts tirgot regulētā tirgū Eiropas Savienībā, izņemot mikrouzņēmumus, jāattiecina uz trešo valstu meitasuzņēmumiem, jo šādiem meitasuzņēmumiem un filiālēm vajadzētu būt atbildīgiem par attiecīgā trešās valsts uzņēmuma ilgtspējas ziņojuma publicēšanu.
Ilgtspējas ziņojumi, ko publicē trešās valsts uzņēmuma meitasuzņēmums vai filiāle, jāsagatavo atbilstoši ar Eiropas Komisijai īstenošanas aktiem apstiprinātajiem ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem trešo valstu uzņēmumiem.

Latvijā tiesību normas, kas pašlaik izriet no Direktīvas 2013/34/ES, iekļautas šādos normatīvajos aktos:
 - Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā, izņemot šīs direktīvas 10. nodaļu "Ziņojums par maksājumiem pārvaldes struktūrām", 19.a pantu "Nefinanšu informācija", 29.a pantu "Konsolidētais nefinanšu paziņojums" un 35. pantu "Grozījums Direktīvā 2006/43/EK attiecībā uz revīzijas ziņojumu". Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums neattiecas uz kredītiestādēm, krājaizdevu sabiedrībām, apdrošināšanas sabiedrībām, pārapdrošināšanas sabiedrībām, privātajiem pensiju fondiem, ieguldījumu brokeru sabiedrībām, ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām un alternatīvo ieguldījumu fondiem, kuri dibināti kā komercsabiedrības. Minēto sabiedrību darbību un gada pārskatu, kā arī konsolidēto gada pārskatu sagatavošanu regulē attiecīgo nozari reglamentējošie likumi un uz to pamata izdotie normatīvie akti, tai skaitā Latvijas Bankas normatīvie noteikumi, kuros iekļauts arī Direktīvā 2013/34/ES paredzētais regulējums, kas attiecas uz minēto sabiedrību gada pārskatiem un konsolidētajiem gada pārskatiem;
- Direktīvas 2013/34/ES 10. nodaļā "Ziņojums par maksājumiem pārvaldes struktūrām" paredzētais regulējums iekļauts likumā "Par ieguves rūpniecībā vai pirmatnējo mežu izstrādē iesaistītu komercsabiedrību paziņojumiem par maksājumiem pārvaldes iestādēm";
- Direktīvas 2013/34 19.a pantā "Nefinanšu informācija" un 29.a pantā "Konsolidētais nefinanšu paziņojums" paredzētais regulējums iekļauts Finanšu instrumentu tirgus likumā un Latvijas Bankas normatīvajos noteikumos, kuri attiecas uz kredītiestādēm un apdrošināšanas sabiedrībām;
- Direktīvas 2013/34 35. pantā "Grozījums Direktīvā 2006/43/EK attiecībā uz revīzijas ziņojumu" paredzētais regulējums iekļauts Revīzijas pakalpojumu likumā.

 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Saskaņā ar Direktīvā 2013/34/ES ietverto līdzšinējo regulējumu (bez grozījumiem, kas izdarīti ar Direktīvas  2022/2464/ES 1. pantu un ko paredzēts pārņemt ar likumprojektu) un, ņemot vērā 1. pantā un I un II pielikumā minēto, šī direktīva attiecas uz visām Latvijas Republikas akciju sabiedrībām, sabiedrībām ar ierobežotu atbildību, pilnsabiedrībām un komandītsabiedrībām. Savukārt, ar Direktīvas  2022/2464/ES 1. pantu pieņemtie šīs direktīvas grozījumi paredz, koordinācijas pasākumus kas paredzēti Direktīvas 2013/34/ES 19.a, 29.a, 29.d, 30. un 33. pantā, 34. panta 1. punkta otrās daļas aa) apakšpunktā, 34. panta 2. un 3. punktā un 51. pantā piemēro arī tiem dalībvalstu normatīvajiem un administratīvajiem aktiem, kas attiecas uz uzņēmumiem neatkarīgi no to juridiskās formas, ar noteikumu, ka minētie uzņēmumi ir lielas sabiedrības vai mazas un vidējas sabiedrības, kas ir sabiedriskas nozīmes struktūras, kuru pārvedami vērtspapīri iekļauti regulētajā tirgū, izņemot mikrosabiedrības, un minētie uzņēmumi ir: apdrošināšanas uzņēmumi Padomes Direktīvas 91/674/EEK 2. panta 1. punkta nozīmē; kredītiestādes, kā tās definētas Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 575/2013 4. panta 1. punkta 1. apakšpunktā.
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu pieņemtie šīs direktīvas grozījumi paredz arī, ka dalībvalstis var izvēlēties nepiemērot iepriekšminētos koordinācijas pasākumus uzņēmumiem, kas uzskaitīti Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2013/36/ES 2. panta 5. punkta 2. - 23. apakšpunktā, t.i., krājaizdevu sabiedrībām, kas atbilstīgi Krājaizdevu sabiedrību likumam atzītas par kooperatīvajām sabiedrībām, kuras sniedz finanšu pakalpojumus vienīgi saviem biedriem. 
Tāpat ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu pieņemtie šīs direktīvas grozījumi paredz, ka šīs direktīvas 19.a, 29.a un 29.d pantā paredzētos koordinācijas pasākumus nepiemēro Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2019/2088 2. panta 12. punkta b) un f) apakšpunktā minētajiem finanšu produktiem, t.i., alternatīvo ieguldījumu fondiem (AIF) un pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu fondiem.
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu pieņemtie šīs direktīvas grozījumi paredz, ka koordinācijas pasākumus, kas paredzēti 40.a līdz 40.d pantā, piemēro arī tiem dalībvalstu normatīvajiem un administratīvajiem aktiem, kas attiecas uz tādu sabiedrību meitas sabiedrībām un filiālēm, kuras nereglamentē dalībvalsts tiesību akti, bet kuru juridiskā forma ir salīdzināma ar I pielikumā uzskaitītajiem uzņēmumu veidiem.
Pašlaik regulējums attiecībā uz uzņēmumiem, kuriem saistošas arī Direktīvas 2022/2464/ES prasības ir ietverts dažādos normatīvajos aktos: Grāmatvedības likumā, Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā, Revīzijas pakalpojumu likumā, Finanšu instrumentu tirgus likumā, Kredītiestāžu likumā, Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā, Ieguldījumu brokeru sabiedrību likumā, Ieguldījumu pārvaldes sabiedrību likumā, Privāto pensiju fondu likumā, Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā un citos normatīvajos aktos.
Līdz ar to, nav iespējams Direktīvā 2022/2464/ES paredzēto regulējumu ietvert kādā no spēkā esošajiem likumiem, ar kuriem pašlaik pārņemts Direktīvā 2013/34/ES ietvertais regulējums, jo neviens no minētajiem likumiem neaptver Direktīvā 2013/34/ES (ar grozījumiem, kas izdarīti ar Direktīvas  2022/2464/ES 1. pantu) paredzēto subjektu loku.
 
Risinājuma apraksts
Ievērojot iepriekšminēto, lai normatīvajā regulējumā iekļautu tiesību normas, kas izriet no Direktīvas 2022/2464/ES, izstrādāts jauna likuma projekts “Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums" (turpmāk - likumprojekts).
Likumprojekta I nodaļa "Vispārīgie noteikumi" (1. – 3. pants) 1. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 2. panta 17. un 18. apakšpunktā paredzēto divu terminu skaidrojumi (ilgtspējas jautājumi un ilgtspējas ziņu sniegšana, kas likumprojektā pārņemts ar terminu – ilgtspējas ziņojums), kā arī skaidrots termins mazas un nesarežģītas iestādes un termins trešā valsts.
2. pantā noteikts likumprojekta mērķis - nodrošināt publiski pieejamu un salīdzināmu informāciju, lai izprastu likuma subjekta darbības ietekmi uz ilgtspējas jautājumiem un informāciju, kā ilgtspējas jautājumi ietekmē tā attīstību, darbības rezultātus un stāvokli.
3. pantā pirmajā daļā tiek noteikti likumprojekta subjekti, nosakot, ka likumprojektā paredzētais regulējums attieksies uz Latvijas Republikā reģistrētām:
1) komercsabiedrībām, kuras ir lielas sabiedrības un lielas koncerna mātes sabiedrības (liela sabiedrība - pārsniedz divus no trim kritērijiem, t.i., bilances kopsumma — 25 000 000 euro, neto apgrozījums — 50 000 000 euro, vidējais darbinieku skaits pārskata gadā — 250);
2) vidējām sabiedrībām un mazām sabiedrībām, izņemot mikro sabiedrībām, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū (maza sabiedrība - nepārsniedz divus no trim kritērijiem, t.i., bilances kopsumma — 5 000 000 euro, neto apgrozījums — 10 000 000 euro, vidējais darbinieku skaits pārskata gadā — 50). Vidēja sabiedrība - nepārsniedz divus no trim kritērijiem, t.i., bilances kopsumma — 25 000 000 euro, neto apgrozījums — 50 000 000 euro, vidējais darbinieku skaits pārskata gadā — 250);
3) lielām meitas sabiedrībām vai mazām un vidējām meitas sabiedrībām, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū un, ja šo galveno mātes sabiedrību reglamentē trešās valsts tiesību akti (turpmāk – trešās valsts sabiedrības meitas sabiedrības);
4) filiālēm, kura ir tādas sabiedrības filiāle, kuru reglamentē trešās valsts tiesību akti un šīs filiāles neto apgrozījums iepriekšējā pārskata gadā bilances datumā pārsniedz 40 000 000 euro un, ja šīs trešās valsts sabiedrības neto apgrozījums grupas līmenī Eiropas Savienībā secīgi divus pārskata gadus pēc kārtas bilances datumā pārsniedz 150 000 000  euro (turpmāk – trešās valsts sabiedrības filiāle).
Ilgtspējas Direktīva 2022/2464/ES groza Grāmatvedības direktīvu 2013/34/ES, kurā ir norādītas sabiedrību lieluma kritēriju robežvērtības. Līdz ar to uz subjektiem, uz kuriem attiecas ilgtspējas ziņojuma sagatavošanas prasības attiecas Grāmatvedības direktīvā 2013/34/ES noteiktās kritēriju robežvērtības. Latvijā šīs robežvērtības ir iestrādātas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPKGPL).
Regulējums paredz, ka ilgtspējas ziņojums ir jāiekļauj vadības ziņojumā – gada pārskata sastāvdaļā. Sabiedrību lieluma robežvērtības ir minētas GPKGPL 5. pantā. Robežvērtībām ir jāiestājas divus gadus pēc kārtas (gan kārtējā, gan iepriekšējā pārskata gadā). Proti, saskaņā ar GPKGPL 5. panta sesto daļu, ja sabiedrība divus pārskata gadus pēc kārtas (gan kārtējā, gan iepriekšējā pārskata gadā) bilances datumā nepārsniedz divas no šā panta otrajā, trešajā vai ceturtajā daļā minēto kritēriju robežvērtībām, tā iegūst tiesības savā gada pārskatā sniegt minimālo informācijas apjomu, kāds šajā likumā noteikts konkrētajai sabiedrību kategorijai, kuras rādītājus tā nepārsniedz, kā arī iegūst tiesības piemērot minētajai kategorijai šajā likumā paredzētos atvieglojumus vai atbrīvojumus. Sabiedrība šīs tiesības zaudē, ja turpmākajos pārskata gados tā pārsniedz minētās robežvērtības un tas atkārtojas divus pārskata gadus pēc kārtas. Ja sabiedrības saimnieciskās darbības rādītāji pa gadiem svārstās un tā katru pārskata gadu atbilst citai sabiedrību kategorijai, attiecīgā sabiedrība gada pārskata sagatavošanā ievēro augstākai sabiedrību kategorijai (ja salīdzina kategoriju, kurai tā atbilst kārtējā pārskata gadā, ar to, kurai tā atbilda iepriekšējā pārskata gadā) paredzētos noteikumus.
Saskaņā ar grozījumiem GPKGPL, ir iekļauts regulējums, kas noteic, ka sabiedrības, kurām jāsagatavo ilgtspējas ziņojums, pēc gada pārskata un konsolidēto gada pārskata (ja tāds ir) iesniegšanas Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā nekavējoties nodrošina attiecīgā gada pārskata publiskošanu savā tīmekļvietnē.
Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta sniegto informāciju par 2022. pārskatu gadu, likums attieksies uz:
1. 2024. pārskata gadā uz aptuveni 9 lielām sabiedriskas nozīmes struktūrām ar 500 darbiniekiem;
2. 2025. pārskata gadā uz aptuveni 250 lielām sabiedrībām;
3. 2026. pārskata gadā papildus iepriekšnorādītajām sabiedrībām arī 10 mazas sabiedrības un vidējas sabiedrības, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū.
3. panta otrajā daļā paredzēts, ka likumprojekts neattieksies uz alternatīvo ieguldījumu fondiem (AIF) un pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu fondiem, jo Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu pieņemtie šīs direktīvas grozījumi paredz, ka šīs direktīvas 19.a, 29.a un 29.d pantā paredzētos koordinācijas pasākumus nepiemēro Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2019/2088 2. panta 12. punkta b) un f) apakšpunktā minētajiem finanšu produktiem, t.i., alternatīvo ieguldījumu fondiem (AIF) un pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu fondiem.
Likumprojekts neattieksies arī uz krājaizdevu sabiedrībām, kas atbilstīgi Krājaizdevu sabiedrību likumam atzītas par kooperatīvajām sabiedrībām, kuras sniedz finanšu pakalpojumus vienīgi saviem biedriem.
Likumprojekta II nodaļas " Ilgtspējas ziņojuma un konsolidētā ilgtspējas ziņojuma saturs" (4. – 9. pants):
4. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 1. punkta pirmajā un otrajā daļā paredzētais regulējums attiecībā uz šajā pantā minēto likuma subjektu pienākumu vadības ziņojumā (gada pārskata sastāvdaļa) iekļaut ilgtspējas informāciju, kura sniedz izpratni par likuma subjekta darbības ietekmi uz ilgtspējas jautājumiem, un informāciju, kā ilgtspējas jautājumi ietekmē likuma subjekta attīstību, darbības rezultātus un stāvokli. Minētā ilgtspējas informācija vadības ziņojumā ir skaidri identificējama un iekļauta atsevišķā sadaļā. Jāpiebilst, ka gada pārskats kā vienots kopums sastāv no finanšu pārskata un vadības ziņojuma. Latvijas Republikā reģistrētām sabiedrībām ir pienākums par katru pārskata gadu sagatavot gada pārskatu, kura struktūra, apjoms un saturs, kā arī sagatavošanas, pārbaudīšanas un iesniegšanas kārtība ir noteikta attiecīgos saimnieciskās darbības veidu grāmatvedību reglamentējošajos normatīvajos aktos (piemēram, Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums un Latvijas Bankas dalībnieku darbību reglamentējošajos likumos un uz to pamata izdotos normatīvajos aktos).
4. panta otrā daļā paredz, ka likuma subjektam jāatklāj informāciju par to darbības modeli, rīcībpolitikām, tostarp par veiktajiem rūpības pienākuma procesiem, minēto rīcībpolitiku rezultātu, riskiem un riska pārvaldību. Atbilstoši Ilgtspējas informācijas atklāšanas likuma 1. pantam, ilgtspējas jautājumi ir vides tiesības, sociālās tiesības un cilvēktiesības, un pārvaldības faktori, tostarp ilgtspējas faktori Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 27. novembra Regulas (ES) Nr. 2019/2088 par informācijas atklāšanu, kas saistīta ar ilgtspēju, finanšu pakalpojumu nozarē. Ņemot vērā, ka ilgtspējas ziņojums ir jāsagatavo atbilstoši ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, minētie standarti paredz sniegt informāciju par ilgtspējas jautājumiem dažādos aspektos, piemēram, būtisko ietekmi, riskus un iespējas, kas saistīti ar tā augšupējo(-ām) un lejupējo(-ām) vērtības ķēdi(-ēm) vai iespējas, kas saistītas ar piesārņojuma novēršanu un kontroli.
Likuma subjektam jāatklāj informācija par to darbības stratēģiju un darbības modeļa un stratēģijas noturību saistībā ar riskiem, kas saistīti ar ilgtspējas jautājumiem. Kā arī iespējamie plāni, kā nodrošināt, ka to darbības modelis un stratēģija ir saderīgi ar pārkārtošanos uz ilgtspējīgu ekonomiku un ar mērķi ierobežot globālo sasilšanu līdz 1,5°C saskaņā ar Parīzes nolīgumu un panākt klimatneitralitāti līdz 2050. gadam, kā noteikts Regulā (ES) Nr. 2021/1119, bez pārsnieguma vai ar nelielu pārsniegumu.
Atbilstoši ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem uzņēmumam ir jāatklāj klimata pārmaiņu mitigācijai veltīto pārkārtošanās plānu. Šīs informācijas atklāšanas prasības mērķis ir palīdzēt izprast uzņēmuma iepriekšējos, pašreizējos un turpmākos klimata pārmaiņu mitigācijas centienus, lai nodrošinātu, ka tā stratēģija un darījumdarbības modelis ir saderīgi ar pāreju uz ilgtspējīgu ekonomiku un globālās sasilšanas palielinājuma ierobežošanu līdz 1,5 °C saskaņā ar Parīzes nolīgumu un mērķi līdz 2050. gadam panākt klimatneitralitāti, kā arī attiecīgā gadījumā — izprast, cik lielā mērā uzņēmums ir pakļauts ar oglēm, naftu un gāzi saistītām darbībām. No uzņēmuma tiek gaidīts, lai tas, atklājot savu pārkārtošanās plānu, sniegtu augsta līmeņa skaidrojumu par to, kā tas pielāgos savu stratēģiju un darbības modeli, lai nodrošinātu atbilstīgu pārkārtošanos uz ilgtspējīgu ekonomiku, mērķi ierobežot globālās sasilšanas pieaugumu līdz 1,5 °C saskaņā ar Parīzes nolīgumu (vai atjauninātu starptautisku nolīgumu par klimata pārmaiņām) un mērķi līdz 2050. gadam sasniegt klimatneitralitāti bez pārsnieguma vai ar ierobežotu pārsniegumu, kā noteikts Regulā (ES) 2021/1119 (Eiropas Klimata akts), un attiecīgā gadījumā — kā uzņēmums koriģēs to, cik lielā mērā tas ir pakļauts ar oglēm, naftu un gāzi saistītām darbībām, kā arī informāciju par būtiskām pārskata periodā investētām CapEx summām, kas attiecas uz saimnieciskajām darbībām, kuras saistītas ar oglēm, naftu un gāzi.
Atbilstoši ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, likuma subjektam jāatklāj informāciju par tā noteiktajiem mērķrādītājiem attiecībā uz katru būtisko ilgtspējas jautājumu ar mērķi sniegt izpratni katrā būtiskajā ilgtspējas jautājumā, arī par to vai likuma subjekta mērķrādītāji, kas saistīti ar vides jautājumiem, ir pamatoti ar pārliecinošiem zinātniskiem pierādījumiem. Ja nosakot mērķrādītājus, likuma subjekts atsaucas, piemēram, uz ekoloģiskajiem sliekšņiem, tas var atsaucei izmantot Zinātnē balstītu dabas aizsardzības mērķrādītāju iniciatīvas (ZBDMI) starpposma norādījumus (Sākotnējie norādījumi uzņēmumiem, 2020. gada septembris) vai jebkādus citus norādījumus ar zinātniski atzītu metodiku, kas dod iespēju izvirzīt zinātnē balstītus mērķrādītājus, nosakot ekoloģiskos sliekšņus un attiecīgā gadījumā — konkrētai organizācijai paredzētus piešķīrumus. Ekoloģiskie sliekšņi var būt vietēji, nacionāli un/vai globāli.
Likuma subjektam ir jāatklāj arī sekojoša informācija: vai un kā to darbības modelī un stratēģijā ņemtas vērā ieinteresēto personu intereses (ieinteresētās personas ir personas, kuras var ietekmēt likuma subjektu vai kuras likuma subjekts var ietekmēt); jebkādas likuma subjekta iespējas, kas izriet no ilgtspējas jautājumiem; informāciju par to darbības stratēģijas aspektu īstenošanu, kuri ietekmē ilgtspējas jautājumus vai kurus ietekmē ilgtspējas jautājumi; jebkādi uzņēmuma izvirzītie ilgtspējas mērķi un rādītāji un to sasniegšanā panāktais progress; valdes, padomes un citas līdzvērtīgas pārvaldes institūcijas loma saistībā ar ilgtspējas jautājumiem; galvenā pašreizējā un iespējamā nelabvēlīgā ietekme, kas saistīta ar likuma subjekta darbību; un to, kā likuma subjekts ir identificējis paziņojamo informāciju. Atbilstoši ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem likuma subjekts atklāj informāciju par to, kā ar ilgtspēju saistītie darbības rezultāti tiek iekļauti stimulēšanas shēmās. Šīs informācijas atklāšanas prasības mērķis ir sniegt izpratni par to, vai valdes, padomes un citas līdzvērtīgas pārvaldes institūcijas locekļiem tiek piedāvātas stimulēšanas shēmas, kas ir saistītas ar ilgtspējas jautājumiem. Uzņēmums atklāj turpmāk norādīto informāciju par likuma subjekta valdes, padomes un citas līdzvērtīgas pārvaldes institūcijas locekļiem paredzētām stimulēšanas shēmām un atalgojuma politiku (ja tādas ir) saistībā ar ilgtspējas jautājumiem: a)          stimulēšanas shēmu galveno iezīmju aprakstu; b)          vai darbības rezultāti tiek vērtēti, ņemot vērā konkrētus ar ilgtspēju saistītus mērķrādītājus un/vai ietekmi, un, ja tā ir, tad kādus, c)   kā arī — vai un kādā veidā ar ilgtspēju saistītie darbības rādītāji tiek uzskatīti par darbības etaloniem vai iekļauti atalgojuma politikā;
d)       mainīgā atalgojuma daļu, kura ir atkarīga no mērķrādītājiem un/vai ietekmes, kas saistīti ar ilgtspēju.
Rūpības pienākums ir process, kuru likuma subjekti veic, lai identificētu, uzraudzītu, novērstu, mazinātu, labotu vai izbeigtu galveno faktisko un iespējamo nelabvēlīgo ietekmi, kura saistīta ar to darbību, un kurā tiek konstatēts, kā likuma subjekti novērš šo nelabvēlīgo ietekmi. Ietekme, kas saistīta ar likuma subjekta darbību, ietver ietekmi, kuru likuma subjekts izraisa tiešā veidā, ietekmi, ko tas veicina, un ietekmi, kura kā citādi ir saistīta ar likuma subjekta vērtības ķēdi. Rūpības pienākuma process attiecas uz visu likuma subjekta vērtības ķēdi, tostarp uz tā darbībām, produktiem un pakalpojumiem, uzņēmējdarbības attiecībām un piegādes ķēdēm. Saskaņā ar ANO Uzņēmējdarbības un cilvēktiesību pamatprincipiem faktiskā vai iespējamā nelabvēlīgā ietekme ir uzskatāma par svarīgu ietekmi, ja tā ir atzīta par vienu no lielākajām ar likuma subjekta darbību saistītajām ietekmes izpausmēm, balstoties uz šādiem faktoriem: cik būtiska ir ietekme uz cilvēku vai vidi; to cilvēku skaits, kurus šī ietekme skar vai var skart, vai videi nodarītā kaitējuma apmērs; tas, cik viegli nodarīto kaitējumu iespējams novērst, atjaunojot vides vai skarto cilvēku agrāko stāvokli. Priekšlikumā par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju un ar ko groza Direktīvu (ES) 2019/1937 (Due Diligence Directive), rūpības pienākuma procesa īstenošana tiks noteikta kā obligāta dažiem lielajiem uzņēmumiem pie noteiktiem kritērijiem. Rūpības pienākums kā risku pārvaldības process tiek piesaukts ne tikai iepriekšminētajā direktīvā, bet arī dažādās ES regulās saistībā ar nozaru specifisko regulējumu, kurā var būt rūpības pienākuma elementi, kā arī regulējums, kura saturs var būt saistīts ar rūpības pienākumu attiecībā uz vidi.
Tā kā pašlaik nepietiekamā apmērā tiek atklāta uz nākotni vērsta informācija, kuru īpaši augstu vērtē ilgtspējas informācijas lietotāji, paziņotajā ilgtspējas informācijā būtu jāņem vērā arī īstermiņa, vidēja termiņa un ilgtermiņa perspektīvas un jāietver informācija par visu likuma subjekta vērtības ķēdi, tostarp attiecīgā gadījumā par paša likuma subjekta darbībām, tā produktiem un pakalpojumiem, darbības attiecībām un piegādes ķēdi. Informācija par visu likuma subjekta vērtības ķēdi ietver informāciju, kas saistīta ar tā vērtības ķēdi Eiropas Savienībā, un informāciju, kura aptver trešās valstis, ja uzņēmuma vērtības ķēde sniedzas ārpus Eiropas Savienības. Gadījumos, kad visa nepieciešamā informācija par likuma subjekta vērtības ķēdi nav pieejama, pirmajos trīs pārskata gados (pēc šajā likumā attiecīgam likuma subjektam noteiktā pienākuma sagatavot ilgtspējas ziņojumu) likuma subjekts apraksta centienus (pasākumus), kas veikti, lai iegūtu informāciju par savu vērtības ķēdi, iemeslus, kāpēc visu nepieciešamo informāciju nebija iespējams iegūt, un savus plānus nepieciešamās informācijas iegūšanai nākotnē. Minētās normas pamatojums ir dot attiecīgajiem likuma subjektiem pietiekami daudz laika, lai iepazītos ar attiecīgajām prasībām. Trīs gadu periods piemērojams visām sabiedrību kategorijām, kas ietilpst Direktīvas 2022/2464/ES darbības jomā, t.i., 3 gadi no 2024. pārskatu gada lielām sabiedrībām, kas ir sabiedriskas nozīmes struktūras ar vairāk nekā 500 darbiniekiem, 3 gadi no 2025. pārskatu gada pārējām lielajām sabiedrībām un 3 gadi no 2026. pārskatu gada mazām sabiedrībām, izņemot mikro sabiedrībām, un vidējām sabiedrībām, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū. Pirmajos trīs gados, kad likuma subjekts sniedz ilgtspējas ziņojumu saskaņā ar ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, ja nav pieejama kāda daļa no nepieciešamās informācijas par augšupējo un lejupējo vērtības ķēdi, likuma subjekts paskaidro, kādas darbības veiktas, lai iegūtu informāciju par augšupējo un lejupējo vērtības ķēdi, iemeslus, kāpēc šo informāciju nav bijis iespējams iegūt, un uzņēmuma plānus šādas informācijas iegūšanai nākotnē. Savukārt sākot no ceturtā gada, sabiedrībām jāsniedz ilgtspējas informāciju saskaņā ar ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, tās iekļauj informāciju par augšupējo un lejupējo vērtības ķēdi.Atbilstoši ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem ar terminu “vērtības ķēde” saprot visas darbības, resursus un attiecības, kas saistītas ar likuma subjekta darījumdarbības modeli un ārējo vidi, kurā tas darbojas. Vērtības ķēde ietver darbības, resursus un attiecības, ko likuma subjekts izmanto un uz ko tas paļaujas, radot savus produktus vai pakalpojumus no to koncepcijas izstrādes brīža līdz piegādei, patēriņam un ekspluatācijas laika beigām. Relevantas darbības, resursi un attiecības ir, piemēram, darbības, resursi un attiecības, kas saistīti ar paša uzņēmuma operācijām, piemēram, cilvēkresursi, darbības, resursi un attiecības piegādes, tirgvedības un izplatīšanas kanālos, piemēram, materiālu un pakalpojumu sagāde, produktu un pakalpojumu pārdošana un piegāde, un finansēšanas, ģeogrāfiskā, ģeopolitiskā un regulatīvā vide, kurā likuma subjekts darbojas. Vērtības ķēde ietver aktorus, kas vērtības ķēdē attiecībā pret likuma subjektu ir augšposmā un lejasposmā. Aktori (piemēram, piegādātāji), kas attiecībā pret likuma subjektu ir augšposmā, piegādā produktus vai pakalpojumus, kas tiek izmantoti uzņēmuma produktu un pakalpojumu izstrādē. Struktūras, kas attiecībā pret likuma subjektu ir lejasposmā (piemēram, izplatītāji, klienti), produktus vai pakalpojumus no uzņēmuma saņem. Termins “vērtības ķēde” lietots vienskaitlī, lai gan likuma subjektiem var būt vairākas vērtības ķēdes. Savukārt, termins “piegādes ķēde” ir visu veidu darbības vai procesi, ko veic struktūras, kuras attiecībā pret likuma subjektu ir augšposmā un kuras nodrošina produktus vai pakalpojumus, ko izmanto paša likuma subjekta produktu vai pakalpojumu izstrādē. Te ietilpst augšposma struktūras, ar kurām likuma subjektam ir tiešas attiecības (bieži sauktas par pirmās pakāpes piegādātāju), un struktūras, ar kurām likuma subjektam ir netiešas darījuma attiecības.
Likumprojekts neparedz likuma subjektiem atklāt tādu informāciju par intelektuālo kapitālu, intelektuālo īpašumu, zinātību vai inovācijas rezultātiem, kas būtu kvalificējami kā komercnoslēpums saskaņā ar Komercnoslēpuma aizsardzības likumu. Komercnoslēpums un cita ierobežotas pieejamības informācija var tikt publiskota tikai citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Likumprojektā noteikts, ka likuma subjekta valde, sagatavojot šā panta otrajā daļā, tostarp, 6. punktā minēto informāciju, savlaicīgi piemērotā apmērā informē savus darbinieku pārstāvjus, bet ja tādu nav, – savus darbiniekus un apspriež ar tiem attiecīgo informāciju un ilgtspējas informācijas iegūšanas un pārbaudes līdzekļus. Darbinieku viedokli, ciktāl tas attiecināms, dara zināmu atbilstīgajām valdes, padomes un citām līdzīgas pārvaldes institūcijām. Likumprojekta prasību izpildē piemēro Darba likumā paredzētās normas par informēšanu un konsultēšanos. Darbinieku pārstāvju tiesības uz informāciju un konsultēšanos saskaņā ar citiem tiesību aktiem netiek ietekmētas.
Likumprojekt arī paredz, ka likuma subjekts, kas ir maza un vidēja sabiedrība, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū, maza un nesarežģīta iestāde, kaptīvā apdrošināšanas sabiedrība un kaptīvā pārapdrošināšanas sabiedrība var savu ilgtspējas ziņu sniegšanu ierobežot, norādot konkrētu informāciju atbilstoši šā panta desmitajā daļā noteiktajam.
Atbilstoši ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, likuma subjekts atklāj, kā tā stratēģijā un darbības modelī tiek ņemtas vērā ieinteresēto personu intereses un viedokļi. Šīs informācijas atklāšanas prasības mērķis ir sniegt izpratni par to, kā ieinteresēto personu intereses un viedokļi ietekmē likuma subjekta stratēģiju un darbības modeli.
Likuma subjektiem ir noteiktas prasības atklāt informāciju, ko tiem ir pienākums sniegt par visiem būtiskajiem ilgtspējas jautājumiem saistībā ar ziņu sniegšanas jomu pārvaldību, stratēģiju, ietekmi, risku un iespēju pārvaldību, kā arī rādītājiem. Kā minēts Direktīvas 2022/2464/ES apsvērumos, ar ilgtspēju saistītu risku mērīšanai, izvērtēšanai un pārvaldībai paredzētu vispārpieņemtu rādītāju un metožu neesamība arī ir šķērslis uzņēmumu centieniem nodrošināt savu uzņēmējdarbības modeļu un darbību ilgtspēju. Informācijai vajadzētu būt saskaņotai, salīdzināmai un attiecīgā gadījumā balstītai uz vienotiem rādītājiem, vienlaikus nodrošinot iespēju ziņot individuāliem uzņēmumiem specifiskā veidā un neapdraudot uzņēmumu komerciālo stāvokli. Līdz ar to likuma subjektam, ziņojot par visiem būtiskajiem ilgtspējas jautājumiem atbilstoši ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, ir jānorāda arī attiecīgie rādītāji par konkrētajiem būtiskajiem ilgtspējas jautājumiem.
5. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34 19.a panta 9. punkta pirmās daļas un otrās daļas a) apakšpunktā paredzētais regulējums ciktāl tas paredz atbrīvojumu likuma subjektam, kas ir meitas sabiedrība no pienākuma sagatavot ilgtspējas ziņojumu un prasības tās mātes sabiedrības konsolidētā ilgtspējas ziņojuma publicēšanai. Minētā norma atbrīvo likuma subjektu, kas ir meitas sabiedrība no pienākuma sagatavot ilgtspējas ziņojumu, ja ziņas par šī subjekta un tās meitas sabiedrību ilgtspējas jautājumiem ir iekļautas citas Latvijas Republikas vai Eiropas Savienības dalībvalstī reģistrētas mātes sabiedrības konsolidētajā ilgtspējas ziņojumā.
Lai atbrīvojumu piemērotu, minētajam likuma subjektam savā vadības ziņojumā jāiekļauj tās mātes sabiedrības nosaukums un juridiskā adrese, kura koncerna līmenī sniedz ilgtspējas informāciju, kā arī jānorāda tīmekļvietnes saite uz mātes sabiedrības konsolidēto vadības ziņojumu un atsauce to vadības ziņojumā uz to, ka minētais likuma subjekts ir atbrīvots no ilgtspējas ziņojuma sniegšanas.
Tāpat šā panta otrajā daļā un 6., 8. un 9. pantā ir ietverts pienākums attiecīgajam likuma subjektam nodrošināt, lai tā mātes sabiedrības konsolidētais vadības ziņojums ir publicēts tās tīmekļvietnē latviešu valodā. 
6. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 9. punkta pirmās daļas otrais teikums un otrās daļas a), b) un c) apakšpunktā paredzētais regulējums, ciktāl tas paredz atbrīvojumu trešās valsts sabiedrības meitas sabiedrībai no pienākuma sagatavot ilgtspējas ziņojumu. Atbrīvojums no ilgtspējas ziņojuma sagatavošanas šā likuma 4. pantā noteiktajā kārtībā piemērojams, ja ziņas par šāda likuma subjekta un tās meitas sabiedrības (ja attiecināms) ilgtspējas jautājumiem ir iekļautas trešajā valstī reģistrētās mātes sabiedrības konsolidētajā ilgtspējas ziņojumā, kurš sagatavots saskaņā ar ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, kuri pieņemti atbilstoši šā likuma 10. pantā noteiktajam vai veidā, kas ir līdzvērtīgs minētajiem ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, kā noteikts saskaņā ar īstenošanas aktu par ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu līdzvērtīgumu, kurš pieņemts atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2004/109/EK 23. panta 4. punkta trešajai daļai.
Tāpat, saskaņā ar šā likuma 6. panta pirmās daļas 1) punktu, lai atbrīvojumu piemērotu, minētajam likuma subjektam savā vadības ziņojumā jāiekļauj tās trešajā valstī reģistrētās mātes sabiedrības nosaukums un juridiskā adrese, kura koncerna līmenī sniedz ilgtspējas informāciju, kā arī jānorāda tīmekļvietnes saite uz publiskoto trešajā valstī reģistrētās mātes sabiedrības konsolidēto ilgtspējas ziņojumu un atsauce to vadības ziņojumā uz to, ka minētais likuma subjekts ir atbrīvots no ilgtspējas ziņojuma sniegšanas, kā arī jāizpilda šā panta pirmās daļas 2) un 3) punktā minētais.
7.pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 1. punkts un 1. punkta otrā daļa paredzētais regulējums ciktāl tas paredz lielai koncerna mātes sabiedrībai pienākumu konsolidētā vadības ziņojumā iekļaut ilgtspējas informāciju, kura sniedz izpratni par koncerna darbības ietekmi uz ilgtspējas jautājumiem, un informāciju, kā ilgtspējas jautājumi ietekmē koncerna attīstību, darbības rezultātus un stāvokli. Minētā ilgtspējas informācija konsolidētajā vadības ziņojumā ir skaidri identificējama un iekļauta atsevišķā sadaļā. 
8. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 8. punkta pirmajā teikumā paredzētais atbrīvojums mātes sabiedrībai, kas ir arī meitas sabiedrība no pienākuma sagatavot konsolidēto ilgtspējas ziņojumu.
9. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 8. punkta otrajā teikumā paredzētais atbrīvojums mātes sabiedrībai, kas ir arī meitas sabiedrība trešajā valstī reģistrētajai mātes sabiedrībai, no pienākuma sagatavot konsolidēto ilgtspējas ziņojumu.
Likumprojekta III nodaļas "Ilgtspējas ziņu sniegšanas standarti un vienotais elektroniskais ziņošanas formāts" (10. – 12. pants): 10. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.b panta 1. punktā paredzētais regulējums paredzot, ka ilgtspējas ziņojums tiek sagatavots atbilstoši ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, kuri pieņemti saskaņā ar Komisijas 2023. gada 31. jūlija deleģēto regulu (ES) Nr. 2023/2772, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2013/34/ES papildina attiecībā uz ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem. Obligātu kopīgu ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu izstrāde ir nepieciešama, lai panāktu, ka ilgtspējas informācija ir salīdzināma ar finanšu informāciju. Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu pieņemšana, izmantojot deleģētos aktus, nodrošina visā Eiropas Savienībā saskaņotu ilgtspējas ziņu sniegšanu. Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartus izstrādā Eiropas Finanšu pārskatu padomdevēja grupa (turpmāk - EFRAG). EFRAG ir izveidojis ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu jautājumu un atbilžu platformu, kuras mērķis ir apkopot un atbildēt uz tehniskiem jautājumiem, kas pēc ieinteresēto personu rūpīgas analīzes paliek neatrisināti, lai atbalstītu Eiropas ilgtspējas ziņošanas standartu ieviešanu. 
Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartos jānorāda informācija par uzņēmuma sociāliem faktoriem, tostarp par darba apstākļiem, sociālo partneru iesaisti, vienlīdzību, nediskriminēšanu, daudzveidību, iekļaušanu un cilvēktiesībām. Šādai informācijai jāaptver attiecīgā uzņēmuma ietekme uz cilvēkiem, tostarp darbiniekiem, un uz cilvēka veselību. 
Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartos, kas attiecas uz sociāliem faktoriem, jānorāda informācija saistībā ar uzņēmumiem svarīgiem Eiropas sociālo tiesību pīlāra principiem, tostarp saistībā ar vienlīdzīgām iespējām visiem un darba apstākļiem.
Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartos, kas attiecas uz apmācību un prasmju pilnveidošanu, cita starpā jāprecizē, kāda informācija jāpaziņo par to darbinieku īpatsvaru un sīkāku iedalījumu, kuri piedalās apmācībā. Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartos, kas attiecas uz koplīguma sarunām, cita starpā jāprecizē, kāda informācija jāatklāj par uzņēmuma padomju esamību, kā arī par koplīgumu esamību un šādu līgumu aptverto darbinieku īpatsvaru.
Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartos jānorāda informācija par uzņēmuma pārvaldības faktoriem. Šādai informācijai jāaptver uzņēmuma valdes, padomes un citas līdzīgas pārvaldes institūcijas struktūru loma attiecībā uz ilgtspējas jautājumiem, speciālās zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas šīs lomas pildīšanai, vai šo struktūru piekļuve šādām speciālajām zināšanām un prasmēm, tas, vai uzņēmumam ir politika tādu stimulu ziņā, kuri tiek piedāvāti šo struktūru locekļiem un kuri ir saistīti ar ilgtspējas jautājumiem, un informācija par uzņēmuma iekšējās kontroles un riska pārvaldības sistēmām attiecībā uz ilgtspējas ziņu sniegšanas procesu.
Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem jāveicina integrētāks skatījums uz visu informāciju, ko uzņēmumi publicē vadības ziņojumā, lai šīs informācijas lietotājiem nodrošinātu labāku izpratni par uzņēmuma attīstību, darbības rezultātiem, stāvokli un ietekmi.
11. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34 29.c panta 1. punktā paredzētais regulējums paredzot, ka likuma subjekts, kas ir maza un vidēja sabiedrība, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū, maza un nesarežģīta iestāde, kaptīvā apdrošināšanas sabiedrība un kaptīvā pārapdrošināšanas sabiedrība ilgtspējas ziņojumu sagatavo atbilstoši ar Eiropas Komisijas īstenošanas aktiem apstiprinātajiem ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem mazai un vidējai sabiedrībai.
12. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.d panta 1. punktā paredzētais regulējums nosakot, ka noteiktiem likuma subjektiem jāsagatavo vadības ziņojumu vai konsolidēto vadības ziņojumu (ja tāds jāsagatavo) elektroniskā ziņošanas formātā, kas minēts Komisijas Deleģētās regulas (ES) 2019/815 3. pantā, un jāiezīmē ilgtspējas ziņojumā vai konsolidētajā ilgtspējas ziņojumā (ja tāds jāsagatavo) sniegtā ilgtspējas informācija, tostarp Regulas (ES) 2020/852 8. pantā noteiktā atklājamā informācija, atbilstīgi minētajā deleģētajā regulā noteiktajam elektroniskās ziņošanas formātam. Līdz ar to saskaņā ar Komisijas Deleģētās regulu (ES) 2019/815 vadības ziņojums jāsagatavo XHTML (Extensible Hypertext Markup Language) formātā, savukārt ilgtspējas ziņojums jāiezīmē izmantojot XBRL (eXtensible Business Reporting Language) iezīmēšanas valodu. Digitalizācija rada iespējas efektīvāk izmantot informāciju, kā arī sniedz iespēju datus centralizēt Eiropas Savienības un dalībvalstu līmenī atvērtā un pieejamā formātā, kas atvieglo lasīšanu un ļauj datus salīdzināt. 
Likumprojekta IV nodaļas " Ilgtspējas ziņojumi attiecībā uz trešās valsts sabiedrības meitas sabiedrībām un trešās valsts sabiedrības filiālēm" (13. – 15. pants): 13. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 1.apakšpunkta paredzētais regulējums nosakot, trešās valsts sabiedrības meitas sabiedrības, ja trešajā valstī reģistrētās mātes sabiedrības neto apgrozījums grupas līmenī Eiropas Savienībā secīgi divus pārskata gadus pēc kārtas bilances datumā pārsniedz 150 000 000 euro, ilgtspējas ziņojuma publicēšanas prasības. Šā panta prasības attiecas uz tādām meitas sabiedrībām, kas ir lielas meitas sabiedrības, vai mazas un vidējas meitas sabiedrības, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū un, ja šo galveno mātes sabiedrību reglamentē trešās valsts tiesību akti.
Nosacījums “ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū” ir attiecināms uz mazām un vidējām meitas sabiedrībām. Mazo un vidējo sabiedrību kritēriju robežvērtības ir iestrādātas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā. Lai trešās valsts sabiedrības meitas sabiedrībai piemērotu atbrīvojumu no pienākuma sagatavot ilgtspējas ziņojumu, ir jāizpildās likumprojekta 6. pantā ietvertajam regulējumam.
14. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 1. apakšpunkta trešajā daļā paredzētais regulējums nosakot, trešās valsts sabiedrības filiāles ilgtspējas ziņojuma sagatavošanas un publicēšanas prasības.
13. un 14. pantā minētais ilgtspējas ziņojums ir sagatavojams atbilstoši ar Eiropas Komisijas īstenošanas aktiem apstiprinātajiem ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem trešo valstu sabiedrībām, tomēr ilgtspējas ziņojumu var sagatavot saskaņā ar šā likuma 10. pantā norādītajiem ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, vai tādā veidā, kas ir līdzvērtīgs minētajiem ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, kā noteikts saskaņā ar īstenošanas aktu par ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu līdzvērtīgumu, kurš pieņemts atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2004/109/EK 23. panta 4. punkta trešajai daļai.
13. un 14. panta prasības arī paredz, ka, ja trešajā valstī reģistrētā mātes sabiedrība nesniedz visu prasīto informāciju, kas nepieciešama ilgtspējas ziņojuma sagatavošanai, neraugoties uz trešās valsts sabiedrības meitas sabiedrības vai trešās valsts filiāles labākajiem centieniem iegūt nepieciešamo informāciju, minētajai meitas sabiedrībai vai filiālei jāsniedz visa tās rīcībā esošā informācija un jāizdod paziņojums, kurā norādīts, ka attiecīgā trešajā valstī reģistrētā mātes sabiedrība atlikušo prasīto informāciju nav darījusi pieejamu. Lai paziņotā informācija būtu kvalitatīva un ticama, trešo valstu sabiedrību ilgtspējas ziņojumi jāpublicē, tiem pievienojot apliecinājuma ziņojumu, kuru sniegusi viena vai vairākas personas vai sabiedrības, kuras pilnvarotas to darīt saskaņā ar trešajā valstī reģistrētās mātes sabiedrības vai dalībvalsts tiesību aktiem. Ja šāds apliecinājuma ziņojums nav sniegts, trešās valsts sabiedrības meitas sabiedrībai vai trešās valsts filiālei jāizdod paziņojums, kurā norādīts, ka trešajā valstī reģistrētā mātes sabiedrība nav sniegusi nepieciešamo apliecinājuma ziņojumu. Minētajos pantos arī noteiktas prasības šī ilgtspējas ziņojuma iesniegšanai Valsts ieņēmumu dienestā un publicēšanas prasības. Ilgtspējas ziņojumu kopā ar apliecinājuma ziņojumu un attiecīgā gadījumā šā panta sestajā daļā minēto paziņojumu ne vēlāk kā 12 mēnešus pēc pārskata gada bilances datuma, elektroniski iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Minēto  ziņojumu nodošanai šobrīd tiek vērtēta iespēja izmantot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu (DAGR).
15. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40. c pantā paredzētais regulējums nosakot par ilgtspējas ziņojuma sagatavošanu un publiskošanu tīmekļvietnē atbildīgās personas.
Likumprojekta V nodaļas Zvērināta revidenta vai zvērinātu revidentu komercsabiedrības ilgtspējas ziņojuma apliecinājums (16. – 17. pants):
16. pantā iekļauts ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 34. panta 1. punkta otrās daļas  i) punkta a) apakšpunkta ii) punkta aa) apakšpunkts un 34. panta 3. punkts nosakot, ka zvērināts revidents vai zvērinātu revidentu komercsabiedrība reizi gadā - gada pārskata un konsolidētā gada pārskata revīzijas laikā apliecina ilgtspējas ziņojuma un konsolidētā ilgtspējas ziņojuma (ja ir pienākums tādu sagatavot) atbilstību šā likuma un ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu prasībām;
ilgtspējas ziņojuma un konsolidētā ilgtspējas ziņojuma (ja ir pienākums tādu sagatavot) formāta un tajos ietverto ziņu iezīmēšanas (marķēšanas) prasību atbilstību Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) 2020/852 (2020. gada 18. jūnijs) par regulējuma izveidi ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanai un ar ko groza Regulu (ES) 2019/2088.
17. pantā iekļauts pienākums likuma subjektam sniegt zvērinātam revidentam visu nepieciešamo informāciju, lai zvērināts revidents varētu izpildīt tam šajā pantā noteikto apliecinājuma uzdevumu un apliecinājuma ziņojuma sniegšanas pienākumu.

Šobrīd Latvijā nav tādas institūcijas, kura varētu uzņemties uzraudzības pār neatkarīgiem apliecināšanas pakalpojuma sniedzējiem (attiecīgi direktīvā tiek lietots termins “neatkarīgs ticamības apliecināšanas pakalpojumu sniedzējs”) funkciju, kā arī jaunas speciālas institūcijas izveide prasītu nopietnu finanšu resursu ieguldījumu. Šādu neatkarīgu apliecināšanas pakalpojumu sniedzēju darbībai būtu jānodrošina atbilstoša uzraudzība. Līdz ar to, Latvija neplāno izmantot iespēju atļaut izteikt viedokli arī jebkuram neatkarīgam apliecināšanas pakalpojuma sniedzējam, jo uzskatām, ka Latvijas zvērināti revidenti jau šobrīd ir pietiekami kompetenti, lai sniegtu ilgtspējas ziņojuma apliecinājuma pakalpojumu (piemērojot 3000. Starptautisko apliecinājuma uzdevumu standartu (SAUS) “Apliecinājuma uzdevumi, kas nav vēsturiskas finanšu informācijas revīzijas vai pārbaudes uzdevumi” (pārskatīts)), un Latvijas Zvērinātu revidentu asociācija (LZRA) nodrošina viņiem attiecīgu apmācību, tālākizglītību un uzraudzību.
Ievērojot ar Direktīvu 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 48.i panta minēto, likumprojektā ir iekļauti pārejas noteikumi, kas nosaka, ka līdz 2030. gada 6. janvārim tāda Eiropas Savienībā reģistrēta meitas sabiedrība, kuras mātes sabiedrību nereglamentē Eiropas Savienības dalībvalsts tiesību akti, un kurai no koncerna meitas sabiedrībām, kuras reģistrētas Eiropas Savienībā vienā no pieciem iepriekšējiem pārskata gadiem Eiropas Savienībā ir lielākais apgrozījums, attiecīgā gadījumā konsolidēti var sagatavot konsolidētu ilgtspējas ziņojumu saskaņā ar šā likuma 7. panta prasībām, ietverot visas šādas trešajā valstī reģistrētās mātes sabiedrības meitas sabiedrības, kuras reģistrētas Eiropas Savienībā, uz kurām attiecas šā likuma 4. pants vai 7. pants. Šī iespēja atbrīvo pārējās Eiropas Savienībā reģistrētās meitas sabiedrības no ziņošanas saskaņā ar šā likuma 4. un 7. pantu. Pēc 2030. gada 6. janvāra trešajā valstī reģistrētā mātes sabiedrība var atbrīvot no individuālas ilgtspējas ziņošana Eiropas Savienībā reģistrētās meitas sabiedrības, tikai pamatojoties uz atbrīvojuma noteikumu, kas noteikts šā likuma 6. pantā un 9. pantā.

Saskaņā ar Direktīvas 2022/2464/ES 5. pantu, likumprojektā ir ietverti arī pārejas noteikumi, kuri paredz pakāpenisku Direktīvas 2022/2464/ES ieviešanu attiecīgiem likuma subjektiem. 
Pārejas noteikumu 5. punkts paredz, ka sākot ar 2024. pārskata gadu (pārskata gadu, kurš sākas 2024. gada 1. janvārī vai 2024. kalendāra gada laikā) ilgtspējas ziņojuma sagatavošanas prasības attieksies uz lielu sabiedrību vai lielu koncerna mātes sabiedrību, kas ir sabiedriskas nozīmes struktūra, kuras darbinieku skaits ir lielāks par 500. Pārejas noteikumu 5., 6., 7. punkts jāvērtē  kopā ar likumprojektā ietvertajiem pantiem, kuros noteikts atbrīvojums attiecīgajam likuma subjektam. Pārejas noteikumu 5. punkts attiecas uz sabiedrību, kas ir sabiedriskas nozīmes struktūra, kuras darbinieku skaits ir lielāks par 500. Tātad  attiecināms uz sabiedrībām, kurām jau bija noteikts pienākums sagatavot nefinanšu paziņojumu. Gadījumos, ja Latvijas Republikā vai Eiropas Savienības dalībvalstī reģistrēta mātes sabiedrība sagatavos konsolidēto ilgtspējas ziņojumu sākot ar 2024. pārskata gadu, tad tādām meitas sabiedrībām, kas ir sabiedriskas nozīmes struktūras, kuras darbinieku skaits ir lielāks par 500, savā vadības ziņojumā būs jāsniedz visa informācija, kas izriet no likumprojekta 5. panta. Jāatzīmē, ka atbrīvojums nav attiecināms uz tādām meitas sabiedrībām, kas ir lielas sabiedrības, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū.
Savukārt sākot ar 2025. pārskata gadu (pārskata gadu, kurš sākas 2025. gada 1. janvārī vai 2025. kalendāra gada laikā) pienākums sagatavot ilgtspējas ziņojumu attieksies uz visām lielām sabiedrībām. 
Mazai un vidējai sabiedrībai, izņemot mikro sabiedrību, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū ir pienākums sagatavot šā likuma 4. pantā minēto ilgtspējas ziņojumu sākot ar 2026. pārskata gadu (pārskata gadu, kurš sākas 2026. gada 1. janvārī vai 2026. kalendāra gada laikā). Attiecībā uz mazu un vidēju sabiedrību, izņemot mikro sabiedrību, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū jānorāda, ka likumprojekta 10. pārejas noteikumu punkts paredz, ka par pārskata gadiem, kuri sākas pirms 2028. gada 1. janvāra, vadības ziņojumā var neiekļaut šā likuma 4. pantā minēto ilgtspējas ziņojumu. Šādos gadījumos likuma subjekts vadības ziņojumā sniedz īsu pamatojumu, kāpēc ziņas par ilgtspējas jautājumiem netiek sniegtas. Minētais atbrīvojums attiecas arī uz mazām un nesarežģītām iestādēm un kaptīvās apdrošināšanas sabiedrības un kaptīvās pārapdrošināšanas sabiedrībām, ja tās atbilst mazas un vidējas sabiedrības, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū, izņemot mikro sabiedrības noteiktajiem kritērijiem. Pārejas noteikumu 14. punkts paredz, ka trešās valsts sabiedrības meitas sabiedrībai vai trešās valsts sabiedrības filiālei pienākumi, kas izriet no šā likuma IV nodaļas ir piemērojami sākot ar 2028. pārskata gadu (pārskata gadu, kurš sākas 2028. gada 1. janvārī vai 2028. kalendāra gada laikā).
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Tika izvērtēts, vai, ņemot vērā Direktīvā 2022/2464/ES ietverto regulējumu un plašo subjektu loku, uz ko šī direktīva tiek attiecināta, direktīvas prasības būtu ietveramas likumos, kuri regulē attiecīgos likuma subjektus, vai jāveido jauns atsevišķs likums. Direktīva 2022/2464/ES attiecas uz ļoti plašu subjektu loku, t.sk. uz komercsabiedrībām, kredītiestādēm, apdrošinātāju un pārapdrošinātāju sabiedrībām, ieguldījumu brokeru sabiedrībām un, lai nevajadzētu dublēt vienādas prasības vairākos likumos, tika izvērtēts un atbalstīta pieeja Direktīvas 2022/2464/ES pārņemšanai sagatavot jaunu likumu un attiecīgi grozīt saistītos likumus.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
Skaidrojums
Izvērtējums tiks salāgots ar Eiropas Komisijas ex-post izvērtējumu.
Kas veiks ex-post novērtējumu?
Tiks precizēts atbilstoši situācijai.
Ietekmes pēcpārbaudes veikšanas termiņš
72
Rezultāti/rādītāji, pēc kā tiek vērtēta tiesību akta (vai kādas tā daļas) mērķa sasniegšana
Rezultāts
Tiks aprēķinātas administratīvās un/vai atbilstību izmaksas juridiskām personām.
Rādītājs
Administratīvo un/vai atbilstību izmaksu apjoms.

1.6. Cita informācija

Saskaņā ar likumprojekta 4. un 7. pantu attiecīgajam likuma subjektam ir pienākums vadības ziņojumā iekļaut ilgtspējas informāciju, kura sniedz izpratni par likuma subjekta darbības ietekmi uz ilgtspējas jautājumiem, un informāciju, kā ilgtspējas jautājumi ietekmē likuma subjekta attīstību, darbības rezultātus un stāvokli. Minētā ilgtspējas informācija vadības ziņojumā ir skaidri identificējama un iekļauta atsevišķā sadaļā. No minētajām normām izriet, ka ilgtspējas ziņojums ir jāiekļauj vadības ziņojumā – gada pārskata sastāvdaļā. Līdz ar to uz ilgtspējas ziņojumiem attiecas konkrētā likuma subjekta darbību regulējošo normatīvo aktu noteikumi par gada pārskata sagatavošanu, apstiprināšanu, iesniegšanu, publicēšanu un atbildību. Grāmatvedības likums paredz atbildību par gada pārskata neiesniegšanu vai nepilnīgu iesniegšanu (sods līdz 400 vienībām, t.i. 2000 euro). Savukārt attiecībā uz emitentiem saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likumu par gada pārskata sagatavošanas prasību neizpildi, Latvijas Banka ir tiesīga piemērot dažādas sankcijas, arī uzlikt juridiskajai personai pēc apmēra lielāko soda naudu līdz 10 000 000 euro vai līdz pieciem procentiem no iepriekšējā finanšu gada kopējā apgrozījuma saskaņā ar iepriekšējā finanšu gada apstiprināto gada pārskatu, savukārt fiziskajai personai pēc apmēra lielāko soda naudu līdz 2 000 000 euro. Neizpildot attiecīgās prasības, Latvijas Banka ir tiesīga piemērot administratīvu pasākumu — pieprasīt, lai par pārkāpumu atbildīgā fiziskā vai juridiskā persona nekavējoties izbeidz attiecīgo darbību.
Vienlaikus likumprojekta 16. pants nosaka, ka zvērināts revidents vai zvērinātu revidentu komercsabiedrība reizi gadā - gada pārskata un konsolidētā gada pārskata revīzijas laikā, apliecina:
1) ilgtspējas ziņojuma un konsolidētā ilgtspējas ziņojuma (ja ir pienākums tādu sagatavot) atbilstību šā likuma un ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu prasībām;
2) ilgtspējas ziņojuma un konsolidētā ilgtspējas ziņojuma (ja ir pienākums tādu sagatavot) formāta un tajos ietverto ziņu iezīmēšanas (marķēšanas) prasību atbilstību šā likuma 12. pantam, kā arī atbilstību Regulas (ES) Nr. 2020/8528.pantam.
Atzīmējam, ka no Direktīvas 2022/2464/ES, ar kuru grozīta Grāmatvedības direktīva 2013/34/ES neizriet pienākums izveidot iestādi pār ilgtspējas ziņojuma uzraudzību.
Turklāt jāatzīmē, ka atbilstoši Ministru kabineta 2023. gada 4. jūlija noteikumu Nr. 358 "Valsts kancelejas nolikums" (https://likumi.lv/ta/id/343569 <https://likumi.lv/ta/id/343569>) 3.punktam Valsts kanceleja papildus citiem uzdevumiem nodrošina ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanas koordināciju un ieviešanas uzraudzību valsts attīstības plānošanā (3.4.punkts).

Gadījumos, ja tiek atklātas neatbilstības ilgtspējas ziņojumā, piemēram, par saimnieciskās darbības ietekmi uz vidi, var vērsties Valsts vides dienestā, kas ir iestāde, kura uzrauga normatīvo aktu ievērošanu vides aizsardzības jomā, radiācijas drošības un kodoldrošības jomā, kā arī dabas resursu izmantošanas jomā. Saistībā ar darbinieku pārstāvju sūdzībām, gadījumos, ja darbinieku pārstāvji atklāj, ka uzņēmuma ilgtspējas ziņojumā vai konsolidētajā ilgtspējas ziņojumā ietvertā informācija neatbilst uzņēmuma reālai darbībai var vērsties Valsts darba inspekcijā. Saistībā ar konstatētajām neatbilstībām ilgtspējas ziņojumos, kurus sagatavojusi sabiedrība, kuras pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū, var vērsties Latvijas Bankā. Vienlaikus atzīmējam, ka lai nodrošinātu saskaņotu un visaptverošu pieeju atbildīgai uzņēmējdarbībai, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) 38 dalībvalstu valdības un 13 trešo valstu valdības ir pieņēmušas OECD Vadlīnijas daudznacionāliem uzņēmumiem par atbildīgu uzņēmējdarbību (OECD Guidelines for Multinational Enterprises on Responsible Business Conduct). Vadlīnijas ir valdību visaptverošas rekomendācijas starptautiskiem uzņēmumiem ar mērķi veicināt pozitīvu ieguldījumu, ko uzņēmumi var sniegt ekonomikas, vides un sociālajā attīstībā, un līdz minimumam samazināt negatīvo ietekmi, ko izraisa to darbības, produkti un pakalpojumi vadlīnijās minētajos jautājumos. Vadlīnijas aptver visas galvenās uzņēmējdarbības atbildības jomas, tostarp cilvēktiesības, darba tiesības, vidi, kukuļošanu, patērētāju intereses, informācijas atklāšanu, zinātni un tehnoloģiju, konkurenci un aplikšanu ar nodokļiem. Latvijas Nacionālais kontaktpunkts atbildīgai uzņēmējdarbībai ir koleģiāla struktūra, kurā ir pārstāvēti eksperti no vairākām institūcijām. Plašāka informācija pieejama šeit: https://www.mfa.gov.lv/lv/oecd-vadlinijas-daudznacionaliem-uznemumiem-par-atbildigu-uznemejdarbibu.
Atzīmējam, ka likumprojekta MK sēdes protokollēmumā ietverts 5.punkts, kas paredz:
"Finanšu ministrijai sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministriju, Valsts kanceleju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Tieslietu ministriju sagatavot informatīvo ziņojumu, lai izstrādātu kārtību sūdzību izskatīšanai par nepatiesas vai nepilnīgas informācijas norādīšanu ilgtspējas informācijas ziņojumos un noteikt atbildīgo institūciju šo sūdzību izskatīšanai, un līdz 2025. gada 30. jūnijam iesniegt to izskatīšanai Ministru kabinetā."
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • 1) komercsabiedrībām, kuras ir lielas sabiedrības un lielas koncerna mātes sabiedrības; 2) vidējām sabiedrībām un mazām sabiedrībām, izņemot mikro sabiedrībām, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū; 3) lielām meitas sabiedrībām vai mazām un vidējām meitas sabiedrībām, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū un, ja šo galveno mātes sabiedrību reglamentē trešās valsts tiesību akti; 4) filiālēm, kura ir tādas sabiedrības filiāle, kuru reglamentē trešās valsts tiesību akti un šīs filiāles neto apgrozījums iepriekšējā pārskata gadā bilances datumā pārsniedz 40 000 000 euro un, ja šīs trešās valsts sabiedrības neto apgrozījums grupas līmenī Eiropas Savienībā secīgi divus pārskata gadus pēc kārtas bilances datumā pārsniedz 150 000 000 euro.
Ietekmes apraksts
Turpmāk lielām sabiedrībām, mazām sabiedrībām, izņemot mikrosabiedrībām, un vidējām sabiedrībām, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū, būs pienākums sagatavot ilgtspējas ziņojumu, kas iekļauts vadības ziņojumā atsevišķā sadaļā, to publiskot un darīt publiski pieejamu, ja tas attiecināms.
Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta sniegto informāciju par 2022. pārskatu gadu, likums attieksies uz:
1. 2024. pārskata gadā uz aptuveni 9 lielām sabiedriskas nozīmes struktūrām ar 500 darbiniekiem;
2. 2025. pārskata gadā uz aptuveni 250 lielām sabiedrībām;
3. 2026. pārskata gadā papildus iepriekšnorādītajām sabiedrībām arī 10 mazas sabiedrības, izņemot mikrosabiedrības, un vidējas sabiedrības, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
Sabiedrības grupa
Palielinās/samazinās
Stundas samaksas likme - euro
Laika patēriņš uz vienību - stundās
Subjektu skaits
Cik bieži - reizes gadā
Administratīvās izmaksas - euro
Aprēķinu skaidrojums
Juridiskās personas
Kopā (juridiskās personas)
0,00
1) komercsabiedrībām, kuras ir lielas sabiedrības un lielas koncerna mātes sabiedrības; 2) vidējām sabiedrībām un mazām sabiedrībām, izņemot mikro sabiedrībām, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū; 3) lielām meitas sabiedrībām vai mazām un vidējām meitas sabiedrībām, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū un, ja šo galveno mātes sabiedrību reglamentē trešās valsts tiesību akti; 4) filiālēm, kura ir tādas sabiedrības filiāle, kuru reglamentē trešās valsts tiesību akti un šīs filiāles neto apgrozījums iepriekšējā pārskata gadā bilances datumā pārsniedz 40 000 000 euro un, ja šīs trešās valsts sabiedrības neto apgrozījums grupas līmenī Eiropas Savienībā secīgi divus pārskata gadus pēc kārtas bilances datumā pārsniedz 150 000 000 euro.
palielinās
Vērtības nozīme:
1
1
Likumprojekts nosaka prasības sabiedrībām, uz kurām attiecas pienākums gatavot ilgtspējas ziņojumu vai konsolidēto ilgtspējas ziņojumu, kas aizstās nefinanšu paziņojumu. Cilvēkresursu un finansiālo resursu ieguldījums nav precīzi aprēķināms, jo ilgtspējas ziņojuma vai konsolidētā ilgtspējas ziņojuma sagatavošanas kārtības izstrāde katrai sabiedrībai ir individuāla, ņemot vērā tās lielumu, darbības jomu, iekšējās sistēmas tehniskos risinājumus u.tml. Tomēr sabiedrībām, kurām saskaņā ar šā brīža normatīvo regulējumu ir pienākums sagatavot un iesniegt gada pārskatu, tai skaitā arī nefinanšu paziņojumu, saskaņā ar publiski pieejamo informāciju par 2022. gada finanšu pārskata revīziju, vidējais provizoriskais izcenojuma aprēķins ir*: Lielām sabiedrībām, kas ir sabiedriskas nozīmes struktūras EUR 40’000.00 – 120’000.00 Vidējām sabiedrībām, kas ir sabiedriskas nozīmes struktūras EUR 20’000.00 – 40’000.00 Mazām sabiedrībām, kas ir sabiedriskas nozīmes struktūras EUR 4’000.00 – 20’000.00 * Šāds sadalījums ir noteikts saskaņā ar šobrīd spēkā esošām Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 5. pantā noteiktām kritēriju robežvērtībām.
Kopā
0,00

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
Sabiedrības grupa
Vai ietekmē?
Izmaksas par vienību - euro
Vienību skaits
Atbilstības izmaksas - euro
Aprēķinu skaidrojums
Juridiskās personas
Kopā (juridiskās personas)
0,00
1) komercsabiedrībām, kuras ir lielas sabiedrības un lielas koncerna mātes sabiedrības; 2) vidējām sabiedrībām un mazām sabiedrībām, izņemot mikro sabiedrībām, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū; 3) lielām meitas sabiedrībām vai mazām un vidējām meitas sabiedrībām, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū un, ja šo galveno mātes sabiedrību reglamentē trešās valsts tiesību akti; 4) filiālēm, kura ir tādas sabiedrības filiāle, kuru reglamentē trešās valsts tiesību akti un šīs filiāles neto apgrozījums iepriekšējā pārskata gadā bilances datumā pārsniedz 40 000 000 euro un, ja šīs trešās valsts sabiedrības neto apgrozījums grupas līmenī Eiropas Savienībā secīgi divus pārskata gadus pēc kārtas bilances datumā pārsniedz 150 000 000 euro.
Vērtības nozīme:
Aptuvenās izmaksas atbilstoši Direktīvā 2022/2464/ES noteiktajām prasībām sagatavot ilgtspējas ziņojumu vienotā elektroniskā ziņošanas formātā programmas/licenču iegādei: EUR 5’000.00 – 20’000.00
Kopā
0,00
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2024
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2025
2026
2027
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
54 588
0
0
0
0
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
54 588
0
0
0
0
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
54 588
0
0
0
0
0
0
2.1. valsts pamatbudžets
54 588
0
0
0
0
0
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
-
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
Atzīmējam, ka ilgtspējas ziņojums ir jāiekļauj vadības ziņojumā, kas ir gada pārskata sastāvdaļa. Subjektiem, kuriem ir pienākums sagatavot ilgtspējas ziņojumu, jāiesniedz VID vadības ziņojumu un konsolidēto vadības ziņojumu (tai skaitā ilgtspējas ziņojumu) atbilstoši vienotajam elektroniskajam ziņošanas formātam, kā noteikts Komisijas Deleģētajā regulā 2019/815, līdz ar to nepieciešams finansējums šo prasību ieviešanai.
Nepieciešamais finansējums izmaiņu ieviešanai VID IS 2024. gadam 27 588 EUR apmērā tiks nodrošināts Finanšu ministrijas pamatbudžeta programmas 33.00.00 “Valsts ieņēmumu un muitas politikas nodrošināšana” piešķirto līdzekļu ietvaros. Nepieciešamais finansējums izmaiņu ieviešanai VID IS ir arī tajā skaitā atbilstoši likumprojektā “Grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā” (23-TA-3181) paredzētajam.
Nepieciešamais finansējums izmaiņu ieviešanai UR IS 2024. gadam 27 000 EUR apmērā tiks nodrošināts Tieslietu ministrijas pamatbudžeta apakšprogrammas 06.01.00 “Juridisko personu reģistrācija“ piešķirto līdzekļu ietvaros.

4.1.1. "Likumprojekts "Grozījumi Grāmatvedības likumā""
 

Pamatojums un apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2022/2464/ES 40.a panta prasības, vienlaicīgi tiek virzīts "Likumprojekts "Grozījumi Grāmatvedības likumā"" (23-TA-2416). Ņemot vērā, ka Direktīvas 2022/2464/ES prasības attieksies arī uz noteiktām filiālēm, kuras reglamentē trešās valsts tiesību akti, tiek papildināts Grāmatvedības likums, nosakot, ka ārvalstu komersantu filiāles, uz kurām attiecas Ilgtspējas informācijas atklāšanas likuma noteiktie pienākumi, sagatavo, iesniedz un publisko ilgtspējas ziņojumu.
 
Atbildīgā institūcija
Finanšu ministrija

4.1.2. "Likumprojekts "Grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā""

Pamatojums un apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2022/2464/ES prasības, vienlaicīgi tiek virzīts "Likumprojekts "Grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā"" (23-TA-3181). Ņemot vērā, ka ilgtspējas ziņojums ir jāiekļauj gada pārskata sastāvdaļā - vadības ziņojumā, nepieciešams attiecīgi grozīt Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu (GPKGPL), kurš tā subjektiem šobrīd nosaka vadības ziņojuma sastāvu un saturu. Tiek paredzēts, ka vadības ziņojumā norāda vispārīgu informāciju un iekļauj ilgtspējas ziņojumu. 
Ņemot vērā to, ka ar Direktīvas 2022/2464/ES grozītās Direktīvas 2013/34/ES 34. pants paredz, ka arī ilgtspējas ziņojums un konsolidētais ilgtspējas ziņojums ir jāpārbauda/jārevidē zvērinātam revidentam, likumprojekta 5. pants paredz papildināt GPKGPL 91. pantu ar 1.1 daļu, nosakot, ka sabiedrības sagatavotā ilgtspējas ziņojuma un konsolidētā ilgtspējas ziņojuma (ja tāds ir jāsagatavo), atbilstību Ilgtspējas informācijas atklāšanas likuma prasībām apliecina zvērināts revidents.
Tā kā Direktīvas 2022/2464/ES 29.d pantā ir noteikts, ka vadības ziņojums ir jāsagatavo elektroniskā ziņošanas formātā, kas minēts Komisijas Deleģētās regulas (ES) 2019/815 3. pantā, un iezīmē savu ilgtspējas ziņu sniegšanu, to atbilstīgi minētajā deleģētajā regulā noteiktajam elektroniskās ziņošanas formātam, tiek papildināts GPKGPL 97. pantu ar 1.1 daļu, nosakot ilgtspējas ziņojuma iesniegšanas prasību Valsts ieņēmumu dienestam.
Lai plašāka sabiedrības daļa varētu iepazīties ar ilgtspējas ziņojumā sniegto informāciju, tiek papildināts GPKGPL 98. pants ar trešo daļu, nosakot, ka tās sabiedrības uz kurām attiecas obligāts pienākums sagatavot ilgtspējas ziņojumu, pēc gada pārskata un konsolidēto gada pārskata (ja tāds ir) iesniegšanas Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā nekavējoties nodrošina attiecīgā gada pārskata publiskošanu savā tīmekļvietnē.
Atbilstoši Direktīvas 2022/2464/ES prasībām tiek papildināts arī GPKGPL 100. pants paredzot, ka sabiedrības vadība ir atbildība arī par ilgtspējas ziņojuma sagatavošanu atbilstīgi ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem, kas minēti Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumā.
 
Atbildīgā institūcija
Finanšu ministrija

4.1.3. "Likumprojekts "Grozījumi Revīzijas pakalpojumu likumā""

Pamatojums un apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2022/2464/ES prasības, vienlaicīgi tiek virzīts "Likumprojekts "Grozījumi Revīzijas pakalpojumu likumā"" (23-TA-3278).
Likumprojektā ir paredzēts noteikt regulējumu zvērinātiem revidentiem un zvērinātu revidentu komercsabiedrībām, kuri papildus revīzijas pakalpojumiem sniegs arī ilgtspējas ziņojuma apliecinājuma pakalpojumus un attiecīgā gadījumā – konsolidētā ilgtspējas ziņojuma apliecinājuma pakalpojumus. Likumprojektā ir iekļautas kvalifikācijas prasības un noteikumi kvalifikācijas eksāmena kārtošanai pretendentam, kas pēc zvērināta revidenta sertifikāta saņemšanas plāno sniegt ilgtspējas ziņojuma apliecinājuma pakalpojumus, kā arī  pienākums jau esošajiem zvērinātiem revidentiem  pilnveidot profesionālo kvalifikāciju ilgtspējas jomā. Tāpat arī likumprojektā ir paredzēti noteikumi ilgtspējas ziņojuma apliecinājuma pakalpojuma sniegšanas uzsākšanai, veikšanai un sniegtā ilgtspējas ziņojuma apliecinājuma pakalpojuma un tā sniedzēja valstiskai uzraudzībai (tostarp kvalitātes pārbaudēm un sankciju piemērošanai pārkāpumu gadījumos), kā arī noteikumi sadarbībai starp kompetentajam iestādēm gadījumos, kad tiek izmeklēts pārkāpumus saistībā ar ilgtspējas ziņojuma apliecinājuma pakalpojuma sniegšanu.
Atbildīgā institūcija
Finanšu ministrija

4.1.4. "Likumprojekts "Grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā""

Pamatojums un apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2022/2464/ES prasības, vienlaicīgi tiek virzīts "Likumprojekts "Grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā"" (23-TA-3280).
Likumprojektā ir paredzēts:
1) noteikt, ka Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumā noteiktās kapitālsabiedrības, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū (turpmāk - emitenti), turpmāk nefinanšu paziņojuma vietā sagatavo ilgtspējas ziņojumu, izslēdzot no likuma normas, kas reglamentē prasības nefinanšu paziņojumiem;
2) noteikt emitenta sagatavotā ilgtspējas ziņojuma un attiecīgajā gadījumā - konsolidētā ilgtspējas ziņojuma iesniegšanas un publicēšanas prasības;
3) noteikt, ka kapitālsabiedrības, kurai saskaņā ar Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumu ir pienākums sagatavot ilgtspējas ziņojumu un attiecīgajā gadījumā - konsolidēto ilgtspējas ziņojumu, revīzijas komitejai, uzdevumus ilgtspējas jomā;
4) paredzēt papildu prasību par revīzijas komitejas locekļa zināšanām ilgtspējas jautājumos, ja kapitālsabiedrībai saskaņā ar Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumu, ir pienākums sagatavot ilgtspējas ziņojumu un attiecīgajā gadījumā - konsolidēto ilgtspējas ziņojumu. Minētajai prasībai ir paredzēta arī pārejas norma, lai komercsabiedrībai būtu laiks sagatavoties minētās prasības izpildei;
5) precizēt atsevišķas likuma normas, kas netika pārņemtas ar Revīzijas direktīvas ieviešanu, attiecībā uz revīzijas komitejas uzdevumiem kapitālsabiedrības gada pārskata un attiecīgā gadījumā – konsolidētā gada pārskata sagatavošanā, kā arī paredzēt prasību, ka revīzijas komitejas priekšsēdētājs ir neatkarīgs;
6) precizēt atsevišķu terminu lietošanu, piemēram, terminu “mājaslapa internetā” aizstājot ar terminu “tīmekļvietne”.
Atbildīgā institūcija
Finanšu ministrija

4.1.5. "Likumprojekts "Grozījumi Kredītiestāžu likumā""

Pamatojums un apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2022/2464/ES prasības, vienlaicīgi tiek virzīts "Likumprojekts "Grozījumi Kredītiestāžu likumā"" (23-TA-3307).
Likumprojektā ir paredzēts noteikt:
1) pienākumu sagatavot ilgtspējas ziņojumu un attiecīgajā gadījumā - konsolidēto ilgtspējas ziņojumu saskaņā ar Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumu;
2) kārtību, kādā sagatavo, iesniedz, revidē un publisko ilgtspējas ziņojumu.
Atbildīgā institūcija
Finanšu ministrija

4.1.6. "Likumprojekts "Grozījumi Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā""

Pamatojums un apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2022/2464/ES prasības, vienlaicīgi tiek virzīts "Likumprojekts "Grozījumi Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā"" (23-TA-3309).
Likumprojektā ir paredzēts noteikt:
1) pienākumu sagatavot ilgtspējas ziņojumu un attiecīgajā gadījumā - konsolidēto ilgtspējas ziņojumu saskaņā ar Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumu;
2) kārtību, kādā sagatavo, iesniedz, revidē un publisko ilgtspējas ziņojumu.
Atbildīgā institūcija
Finanšu ministrija

4.1.7. "Likumprojekts "Grozījumi Ieguldījumu brokeru sabiedrību likumā""

Pamatojums un apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2022/2464/ES prasības, vienlaicīgi tiek virzīts "Likumprojekts "Grozījumi Ieguldījumu brokeru sabiedrību likumā"" (23-TA-3298).
Likumprojektā ir paredzēts noteikt:
1) pienākumu sagatavot ilgtspējas ziņojumu un attiecīgajā gadījumā - konsolidēto ilgtspējas ziņojumu saskaņā ar Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumu;
2) kārtību, kādā sagatavo, revidē, iesniedz un publisko ilgtspējas ziņojumu.
Atbildīgā institūcija
Finanšu ministrija

4.1.8. "Likumprojekts "Grozījumi Ieguldījumu pārvaldes sabiedrību likumā""

Pamatojums un apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2022/2464/ES prasības, vienlaicīgi tiek virzīts "Likumprojekts "Grozījumi Ieguldījumu pārvaldes sabiedrību likumā"" (23-TA-3287).
Likumprojektā ir paredzēts noteikt:
1) pienākumu sagatavot ilgtspējas ziņojumu un attiecīgajā gadījumā - konsolidēto ilgtspējas ziņojumu saskaņā ar Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumu;
2) kārtību, kādā sagatavo, revidē, iesniedz un publisko ilgtspējas ziņojumu.
Atbildīgā institūcija
Finanšu ministrija

4.1.9. "Likumprojekts "Grozījumi Privāto pensiju fondu likumā""

Pamatojums un apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2022/2464/ES prasības, vienlaicīgi tiek virzīts "Likumprojekts "Grozījumi Privāto pensiju fondu likumā"" (23-TA-3310).
Likumprojektā ir paredzēts noteikt:
1) pienākumu sagatavot ilgtspējas ziņojumu un attiecīgajā gadījumā - konsolidēto ilgtspējas ziņojumu saskaņā ar Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumu;
2) kārtību, kādā sagatavo, revidē, iesniedz un publisko ilgtspējas ziņojumu.
Atbildīgā institūcija
Finanšu ministrija

4.1.10. Likumprojekts "Grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā" (23-TA-3259)

Pamatojums un apraksts
Lai pārņemtu Direktīvas 2022/2464 prasības, vienlaicīgi tiek virzīts likumprojekts "Grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā" (23-TA-3259)
Atbildīgā institūcija
Valsts kanceleja
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32022L2464
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2022. gada 14. decembra Direktīva 2022/2464, ar ko attiecībā uz korporatīvo ilgtspējas ziņu sniegšanu groza Regulu ES Nr.537/2014, Direktīvu 2004/109/EK, Direktīvu 2006/43/EK un Direktīvu 2013/34/ES [publicēta "Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī" L 322, 16.12.2022.].
Apraksts
Direktīva 2022/2464 ievieš detalizētākas ziņošanas prasības, nodrošinot, ka noteiktām sabiedrībām ir jāsniedz ziņojumi par tādiem ilgtspējas jautājumiem kā vide, sociālā joma, cilvēktiesības un pārvaldības faktori. Direktīva 2022/2464 attieksies uz lielām sabiedrībām, mazām sabiedrībām, izņemot mikro sabiedrībām, un vidējām sabiedrībām, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū, trešo valstu sabiedrību meitas sabiedrībām un filiālēm pie noteiktiem kritērijiem.
Direktīvas 2022/2464 normas ir jāpārņem līdz 06.07.2024.

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2022. gada 14. decembra Direktīva 2022/2464, ar ko attiecībā uz korporatīvo ilgtspējas ziņu sniegšanu groza Regulu ES Nr.537/2014, Direktīvu 2004/109/EK, Direktīvu 2006/43/EK un Direktīvu 2013/34/ES [publicēta "Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī" L 322, 16.12.2022.].
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 1. panta 3. punkts
Likumprojekta 3. panta pirmās daļas 1. un 2. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
 
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 1. panta 3. punkta otrā daļa
Likumprojekta 3. panta otrā daļa
Pārņemtas daļēji
Latvija izvēlējusies direktīvas prasības nepiemērot Krājaizdevu sabiedrībām
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
 
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 1. panta 4. punkts
Likumprojekta 3. panta otrā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
 
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 1. panta 5. punkts
Likumprojekta 3. panta pirmās daļas 3. un 4. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
 
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 2. panta  5. punkts
Likumprojekta 3. panta trešā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
 
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 2. panta  17. punkts
Likumprojekta 1.panta pirmās daļas 1. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 2. panta  18. punkts
Likumprojekta 1. panta pirmās daļas 2. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 2. panta  19. punkts
Prasības pārņemtas ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 1. panta pirmās daļas 23. punktu
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19. panta 1. punkta ceturtā daļa
Prasības pārņemtas ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 55. panta piekto daļu
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 1. punkts
Likumprojekta 4. panta pirmā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 1. punkta otrā daļa
Likumprojekta 4. panta pirmā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 2. punkta a) apakšpunkts
Likumprojekta 4. panta otrās daļas 1. punkta a), b), c), d) e) apakšpunkti
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 2. punkta b) apakšpunkts
Likumprojekta 4. panta otrās daļas 2. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 2. punkta c) apakšpunkts
Likumprojekta 4. panta otrās daļas 3. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 2. punkta d) apakšpunkts
Likumprojekta 4. panta otrās daļas 4. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 2. punkta e) apakšpunkts
Likumprojekta 4. panta otrās daļas 5. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 2. punkta f) apakšpunkts
Likumprojekta 4. panta otrās daļas 6. punkta a), b), c) apakšpunkti
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34 19.a panta 2. punkta g) apakšpunkts
Likumprojekta 4. panta otrās daļas 7. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 2. punkta h) apakšpunkts
Likumprojekta 4. panta otrās daļas 8. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 2. punkta otrā daļa
Likumprojekta 4. panta trešā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 3. punkts
Likumprojekta 4. panta ceturtā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 3. punkta otrā daļa
Likumprojekta 4. panta piektā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 3. punkta trešā daļa
Likumprojekta 4. panta sestā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 3. punkta ceturtā daļa
Likumprojekta 4. panta septītā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 4. punkts
Likumprojekta 4. panta astotā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 5. punkts
Likumprojekta 4. panta devītā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 6. punkts
Likumprojekta 4. panta desmitā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 6. punkta otrā daļa
Likumprojekta 4. panta vienpadsmitā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 7. punkts
Likumprojekta Pārejas noteikumu 10.punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 8. punkts
Likumprojekta 4. panta divpadsmitā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 9. punkta pirmā daļa un otrās daļas a) apakšpunkts
Likumprojekta 5. panta pirmā daļa, likumprojekta 6. panta pirmā daļas 1. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 9. punkta otrās daļas b) un c)  apakšpunkts
Likumprojekta 6. panta pirmā daļas 2. un 3. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 9. punkta trešā daļa
Likumprojekta 5. panta otrā daļa, likumprojekta 6.panta otrā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 9. punkta piektā daļa
Likumprojekta 5. panta trešā daļa, likumprojekta 6. panta trešā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 9. punkta sestā daļa
Likumprojekta 5. panta ceturtā daļa, likumprojekta 6. panta ceturtā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 10. punkts
Likumprojekta 5. panta piektā daļa, likumprojekta 6. panta piektā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 20. panta 1. punkta g) apakšpunkts
Finanšu instrumentu tirgus likuma 562. panta otrās daļas punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 20. panta 1. punkta otrā daļa
Prasības pārņemtas ar Finanšu instrumentu tirgus likuma 56.2 panta 2.2 daļu
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 23. panta 4. punkta b) apakšpunkts
Prasības pārņemtas ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 65. panta otrās daļas 1. punktu
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 1. punkts
Likumprojekta 7. panta pirmā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 1. punkta otrā daļa
Likumprojekta 7. panta pirmā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 2. punkta a) apakšpunkts
Likumprojekta 7. panta otrās daļas 1. punkta a), b), c), d), e) apakšpunkti
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 2. punkta b) apakšpunkts
Likumprojekta 7. panta otrās daļas 2. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 2. punkta c) apakšpunkts
Likumprojekta 7. panta otrās daļas 3. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 2. punkta d) apakšpunkts
Likumprojekta 7. panta otrās daļas 4.punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 2. punkta e) apakšpunkts
Likumprojekta 7. panta otrās daļas 5. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 2. punkta f) apakšpunkts
Likumprojekta 7. panta otrās daļas 6. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 2. punkta g) apakšpunkts
Likumprojekta 7. panta otrās daļas 7. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 2. punkta h) apakšpunkts
Likumprojekta 7. panta otrās daļas 8. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 2. punkta otrā daļa
Likumprojekta 7. panta trešā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 3. punkts
Likumprojekta 7. panta ceturtā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 3. punkta otrā daļa
Likumprojekta 7. panta piektā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 3. punkta trešā daļa
Likumprojekta 7. panta sestā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 3. punkta ceturtā daļa
Likumprojekta 7. panta septītā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 4. punkts
Likumprojekta 7. panta astotā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 4. punkta otrā daļa
Likumprojekta 7. panta devītā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 5. punkts
Likumprojekta 7. panta desmitā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 6. punkts
Likumprojekta 7. panta vienpadsmitā  daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 7. punkts
Likumprojekta 7. panta divpadsmitā  daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 8. punkts, 8. punkta otrās daļas a) apakšpunkts
Likumprojekta 8. panta pirmās daļas 1. punkts, Likumprojekta 9. panta pirmās daļas 1. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 8.
punkts, 8. punkta otrās daļas b) apakšpunkts
Likumprojekta 9. panta pirmās daļas 2. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 8. punkts, 8. punkta otrās daļas c) apakšpunkts
Likumprojekta 9. panta pirmās daļas 3. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 8. punkta trešā daļa
Likumprojekta 8 . panta otrā daļa, Likumprojekta 9. panta otrā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 8. punkta piektā daļa
Likumprojekta 8 . panta trešā daļa, Likumprojekta 9. panta trešā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 8. punkta sestā daļa
Likumprojekta 8 . panta ceturtā daļa, Likumprojekta 9. panta ceturtā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a panta 9. punkts
Likumprojekta 8 . panta piektā daļa, Likumprojekta 9. panta piektā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.b panta 1. punkta pirmā daļa
Likumprojekta 10. panta pirmā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.b panta 2. punkta otrā daļa
Likumprojekta 10. panta otrā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.c pants 1. punkts
Likumprojekta 11. pants
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.d panta 1. punkts
Likumprojekta 12. panta pirmā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.d panta 2. punkts
Likumprojekta 12. panta otrā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 30. panta 1. punkta pirmā daļa
Prasības pārņemtas ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 97. pantu
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 30. panta 1. punkta otrā daļa
Prasības pārņemtas ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 98. panta trešo daļu
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 30. panta 1. punkta ceturtā, piektā daļa
Prasības pārņemtas ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 98. panta trešo daļu
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 33. panta 1. punkts
Prasības pārņemtas ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 100. panta pirmo daļu
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 34. panta 1.punkta otrās daļas  i) punkta a) apakšpunkta ii) punkta aa) apakšpunkts un 34. panta 3. punkts.
Likumprojekta 16. pants
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 1. punkts
Likumprojekta 13. panta pirmā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 1. punkta otrā daļa
Likumprojekta 3. panta pirmā daļa 3. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 1. punkta trešā daļa
Likumprojekta 14. panta pirmā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 1. punkta ceturtā daļa
Likumprojekta 14. panta otrā daļa, Likumprojekta 3. panta pirmās daļas 4. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 1. punkta piektā daļa
Likumprojekta 3. panta pirmās daļas 3. punkts, Likumprojekta 3. panta pirmās daļa 4. punkts
 
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 2. punkts
Likumprojekta 13. panta otrā daļa, Likumprojekta 14. panta trešā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 2. punkta otrā daļa
Likumprojekta 13. panta trešā daļa, Likumprojekta 14. panta ceturtā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 2. punkta trešā daļa
Likumprojekta 13. panta ceturtā daļa, Likumprojekta 14. panta piektā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 2. punkta ceturtā daļa
Likumprojekta 13. panta piektā daļa, Likumprojekta 14. panta sestā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 3. punkts
Likumprojekta 13. panta sestā daļa, Likumprojekta 14. panta septītā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 3.punkta otrā daļa
Likumprojekta 13. panta septītā daļa, Likumprojekta 14. panta astotā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.b pants
Likumprojekta 13. panta otrā daļa, Likumprojekta 14. panta trešā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.c pants
Likumprojekta 15. pants
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.d panta 1. punkts
Likumprojekta 13. panta astotā daļa,
Likumprojekta 14. panta devītā un desmitā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.d panta 2. punkts
Likumprojekta 13. panta devītā un desmitā daļa,
Likumprojekta 14. panta vienpadsmitā, divpadsmitā, trīspadsmitā un četrpadsmitā daļa
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 48.i panta 1. punkts
Likumprojekta Pārejas noteikumu 1. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 48.i panta 1. punkta otrā daļa
Likumprojekta Pārejas noteikumu 2. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 48.i panta 2. punkts
Likumprojekta Pārejas noteikumu 1. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 48.i panta 3.punkts
Likumprojekta Pārejas noteikumu 3. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 48.i panta 4. punkts
Likumprojekta Pārejas noteikumu 4. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2022/2464/ES 5. panta 1. punkts
Likumprojekta spēkā
stāšanās datums
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Direktīvas 2022/2464/ES 5. panta 2. punkts
Likumprojekta Pārejas noteikumu 5.,6., 7., 8., 9.,10., 11., 12. 13., 14. punkts
Pārņemtas pilnībā
Likumprojekts neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
Latvijas izvēlas ieviest ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 1. panta 3. punkta otrajā daļā paredzēto iespēju, ka dalībvalstis var izvēlēties nepiemērot Direktīvas 2013/34 1. panta 3. punkta pirmajā daļā paredzētos koordinācijas pasākumus likuma subjektiem, kas uzskaitīti Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2013/36/ES 2. panta 5. punkta 2. līdz 23. apakšpunktā, t.i., krājaizdevu sabiedrībām, kas atbilstīgi Krājaizdevu sabiedrību likumam atzītas par kooperatīvajām sabiedrībām, kuras sniedz finanšu pakalpojumus vienīgi saviem biedriem.
Latvijas izvēlas ieviest ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 3. punkta ceturtajā daļā un 29.a 3.punkta ceturtajā daļā paredzēto iespēju, ka izņēmuma gadījumā likuma subjekts var nesniegt informāciju par notikumiem, kuru iestāšanās ir sagaidāma tuvākā gada laikā, vai par sarunu procesā esošiem jautājumiem, izpildot attiecīgus nosacījumus.
Latvijas izvēlas ieviest ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 6. punktā paredzēto iespēju, ka likuma subjekts, kas ir maza un vidēja sabiedrība, kuras pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū, maza un nesarežģīta iestāde, kaptīvā apdrošināšanas sabiedrība un kaptīvā pārapdrošināšanas sabiedrība var savu ilgtspējas ziņu sniegšanu ierobežot, norādot saīsinātu informāciju.
Latvijas izvēlas ieviest ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 7. punktā paredzēto iespēju, ka maza un vidēja sabiedrība, kuras pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū, par pārskata gadiem, kuri sākas pirms 2028. gada 1. janvāra, vadības ziņojumā var neiekļaut ilgtspējas ziņojumu,  sniedzot īsu pamatojumu, kāpēc ziņas par ilgtspējas jautājumiem netiek sniegtas.
Latvijas izvēlas ieviest ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a panta 9. punkta trešajā daļā un 29.a panta 8. punkta trešajā daļā paredzēto iespēju, ka meitas sabiedrība nodrošina, lai mātes sabiedrības sagatavotais konsolidētais vadības ziņojums ir publicēts tās tīmekļvietnē latviešu valodā.
Latvijas izvēlas ieviest ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 30. panta 1. punkta otrajā daļā paredzēto, ka subjekti, kuriem ir pienākums sagatavot ilgtspējas ziņojumu (iekļauts vadības ziņojumā - gada pārskata sastāvdaļa), pēc gada pārskata iesniegšanas Valsts ieņēmumu dienestā Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā nekavējoties nodrošina attiecīgā gada pārskata publiskošanu savā tīmekļvietnē. Minētās prasības tiks iestrādātas ar grozījumiem Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
1. Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 2. panta 5. punkta 20) apakšpunkts, 30. panta 1.punkta trešā daļa, 34.panta 4., 5., 6., punkts. Normas satur noteikumus saistībā ar apstākļiem, kuri uz Latviju neattiecas, un tādēļ to nav nepieciešams pārņemt. Šobrīd Latvijā nav tādas institūcijas, kura varētu uzņemties uzraudzības pār neatkarīgiem apliecināšanas pakalpojuma sniedzējiem (attiecīgi direktīvā tiek lietots termins “neatkarīgs ticamības apliecināšanas pakalpojumu sniedzējs”) funkciju, kā arī jaunas speciālas institūcijas izveide prasītu nopietnu finanšu resursu ieguldījumu. Šādu neatkarīgu apliecināšanas pakalpojumu sniedzēju darbībai būtu jānodrošina atbilstoša uzraudzība. Līdz ar to, Latvija neplāno izmantot iespēju atļaut izteikt viedokli arī jebkuram neatkarīgam apliecināšanas pakalpojuma sniedzējam, jo uzskatām, ka Latvijas zvērināti revidenti jau šobrīd ir pietiekami kompetenti, lai sniegtu ilgtspējas ziņojuma apliecinājuma pakalpojumu (piemērojot 3000. Starptautisko apliecinājuma uzdevumu standartu (SAUS) “Apliecinājuma uzdevumi, kas nav vēsturiskas finanšu informācijas revīzijas vai pārbaudes uzdevumi” (pārskatīts)), un Latvijas Zvērinātu revidentu asociācija (LZRA) nodrošina viņiem attiecīgu apmācību, tālākizglītību un uzraudzību.
2. Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 19.a. panta 9. punkta ceturtā daļa. Norma satur noteikumu saistībā ar apstākļiem, kuri uz Latviju neattiecas, un tādēļ to nav nepieciešams pārņemt.
3. Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 23. panta 8. punkta b) apakšpunkta i) punkts. Norma satur noteikumu saistībā ar apstākļiem, kuri uz Latviju neattiecas, un tādēļ to nav nepieciešams pārņemt.
4. Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 23. panta 8. punkta b) apakšpunkta iii) punkts.Norma satur noteikumu saistībā ar apstākļiem, kuri uz Latviju neattiecas, un tādēļ to nav nepieciešams pārņemt.
5. Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.a. panta 8. punkta ceturtā daļa. Norma satur noteikumu saistībā ar apstākļiem, kuri uz Latviju neattiecas, un tādēļ to nav nepieciešams pārņemt.
6. Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.b panta 1. punkta otrā līdz septītā daļa, 2. līdz 5. punkts. Normas nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus.
7. Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 29.c panta 1. punkta otrā daļa, 2., 3. punkts. Normas nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus.
8. Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 1.punkta sestā daļa.
9. Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 40.a panta 4.punkts.
10. Ar Direktīvas 2022/2464/ES 1. pantu grozītās Direktīvas 2013/34/ES 49. pants. Normas nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus.
11. Direktīvas 2022/2464/ES 6. pants. Normas nesatur dalībvalstij saistošus pienākumus.


 

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Tieslietu ministrija, Valsts ieņēmumu dienests, Valsts kanceleja, Latvijas Banka
Nevalstiskās organizācijas
Biedrība "Latvijas Republikas ārpakalpojuma grāmatvežu asociācija", Latvijas Finanšu nozares asociācija, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācija, Latvijas Zvērinātu revidentu asociācija, Biedrība “Latvijas Korporatīvās sociālās atbildības platforma”
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Darba grupa/domnīca
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
-

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Likumprojekts tika izskatīts un ir konceptuāli saskaņots darba grupā, kas izveidota ar Finanšu ministrijas 2023.gada 16.februāra rīkojumu Nr.42 likuma "Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums" izstrādei (turpmāk – darba grupa). Likumprojekta izstrādes gaitā darba grupas sēdēs iesaistītie Tieslietu ministrijas, Latvijas Bankas, Valsts kancelejas, Valsts ieņēmumu dienesta, Latvijas Republikas Ārpakalpojuma grāmatvežu asociācijas, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas, Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas, Latvijas Finanšu nozares asociācijas, biedrības “Latvijas Korporatīvās sociālās atbildības platforma” pārstāvji izvērtēja spēkā esošās Direktīvas 2022/2464/ES normas un darba grupas sēdēs vai elektroniskā viedokļu saskaņošanā pauda viedokli par likumprojektā iekļaujamo regulējumu. Darba grupā tika panākta vienošanās par visiem jautājumiem. Notikušas 17 darba grupas sēdes. Plānots, ka pēc likuma stāšanās spēkā Finanšu ministrijas pārstāvji sniegs skaidrojumus publiskajā telpā dažāda formāta pasākumos.
 

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Valsts ieņēmumu dienests
  • Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
Uzņēmumu reģistra funkcijas tiks paplašinātas attiecībā uz likumprojektā paredzēto ilgtspējas ziņojumu saņemšanu no Valsts ieņēmumu dienesta un to publiskošanu savā tīmekļvietnē.
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi