Anotācija (ex-ante)

22-TA-1902: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par Latvijas Republikas valdības un Baltkrievijas Republikas valdības memoranda par sadarbību enerģētikas jomā denonsēšanu" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Tiesību akts / Ministru Prezidenta rezolūcija
Apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekts "Par Latvijas Republikas valdības un Baltkrievijas Republikas valdības memorandu par sadarbību enerģētikas jomā denonsēšanu" (turpmāk - noteikumu projekts) ir izstrādāts saskaņā ar likuma "Par Latvijas Republikas starptautiskajiem līgumiem" 14. pantu, kā arī ņemot vērā Saeimas Ārlietu komisijas 2022. gada 8. jūnija sēdē izskanējušo vērtējumu par 2009. gada 18. februārī Minskā parakstītā Latvijas Republikas valdības un Baltkrievijas Republikas valdības memorandu par sadarbību enerģētikas jomā (turpmāk – Memorands) saturu un valsts iespējamo tiesisko rīcību attiecībā uz tā darbību.
Tiesību akta projekts izstrādāts atsaucoties uz Ministru prezidenta uzdevumu ID 22-UZ-704, Saeimas Ārlietu komisijas 2022. gada 30. jūnija vēstuli Nr. 142.9/1-17-13/22.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekta mērķis ir pārtraukt Memoranda darbību, kā arī atzīt par spēku zaudējušiem 2009. gada 17. februāra Ministru kabineta noteikumus Nr. 147 "Par Latvijas Republikas valdības un Baltkrievijas Republikas valdības memorandu par sadarbību enerģētikas jomā".
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Memorands tika parakstīts Minskā 2009. gada 18. februārī un stājas spēkā tā parakstīšanas dienā. Tas paredz veicināt sadarbību Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas energosistēmu paralēlas darbības nodrošināšanā, lai organizētu abpusēji izdevīgu elektroenerģijas tirdzniecību un tranzītu.
Taču 2020. gada 25. augustā, ņemot vērā notikumu attīstību Baltkrievijā un no tiem izrietošos riskus starptautisko kodoldrošības standartu ievērošanai Astravjecas atomelektrostacijā, Latvijas valdība pieņēma lēmumu apturēt elektroenerģijas tirdzniecību ar Baltkrieviju, ja darbu uzsāk Astravjecas atomelektrostacija (Ministru kabineta sēdes daļēji attālinātā veidā protokols Nr. 50 45.§). Tādējādi līdz ar atomelektrostacijas darbības uzsākšanu Latvija neiepērk Baltkrievijā saražoto elektroenerģiju kopš 2020. gada 5. novembra.
Vienlaikus, lai gan Memoranda darbības joma skar tikai divpusējo sadarbību elektroenerģijas jautājumos, raugoties plašākā enerģētikas sektora kopējā mērogā, 2021. gada 24. jūnijā Eiropas Savienība pieņēma papildu sankcijas pret Baltkrieviju, kuru starpā bija arī naftas produktu eksports no Baltkrievijas. Tāpat 2022. gada 17. februārī stājās spēkā jaunas Eiropas Savienības sankcijas pret Baltkrieviju, kas aizliedz tieši vai netieši no Baltkrievijas iepirkt, importēt vai nodot naftas un gāzveida ogļūdeņraža produktus, nepiemērojot šo punktu gadījumos, kad tādi produkti ir nepieciešami, lai apmierinātu pircēju Baltkrievijā vai humanitāru projektu Baltkrievijā pamatvajadzības.
Ņemot vērā minēto, divpusēja sadarbība starp Latviju un Baltkrieviju enerģētikas sektorā nenotiek – netiek iepirkta elektroenerģija, kā arī nenotiek naftas produktu un dabasgāzes imports no Baltkrievijas.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Ievērojot Memoranda faktisko neīstenošanu, kā arī ņemot vērā Baltkrievijas Republikas atbalstu Krievijas Federācijas iebrukumam Ukrainā, nav turpmāk atbalstāma Memoranda ietvaros paredzētā pušu sadarbība.
Memoranda 8. pantā ir noteikts, ka tas darbojas piecus gadus un tā darbības laiks tiek pagarināts uz nākamajiem pieciem gadiem, ja kāda no Pusēm vismaz sešus mēnešus pirms Memoranda darbības termiņa beigām rakstiskā veidā caur diplomātiskiem kanāliem nepaziņo par tās nolūkiem pārtraukt Memoranda darbību. 
Risinājuma apraksts
Saskaņā ar 1969. gada Vīnes konvencijas par starptautisko līgumu tiesībām 54. pantu, kas noteic, ka līgumu var pārtraukt jebkurā laikā ar visu dalībnieku piekrišanu, ir paredzēts piedāvāt Baltkrievijas pusei izbeigt Memorandu ārpus kārtas trīs mēnešus pēc Latvijas paziņojuma saņemšanas. Ja norādītajā laikā no Baltkrievijas puses netiks saņemti iebildumi, Memorands zaudēs spēku Latvijas puses piedāvātajā termiņā. Ja iebildumi no Baltkrievijas puses tiks saņemti, Memorands tiks izbeigts 8. pantā paredzētajā kārtībā, kas neparedz otras puses piekrišanas nepieciešamību. Tādējādi Vienošanās zaudēs spēku agrākajā no šiem datumiem.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Ja Baltkrievijas puse nepiekritīs piedāvājumam izbeigt Memoranda darbību, Latvijas puse neplāno īstenot tajā paredzēto.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Ārlietu ministrija iesniegs Baltkrievijas pusei paziņojumu par priekšlikumu denonsēt Memorandu.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-

4.1.1. Ministru kabineta 2009. gada 17. februāra noteikumi Nr. 147 "Par Latvijas Republikas valdības un Baltkrievijas Republikas valdības memorandu par sadarbību enerģētikas jomā"

Pamatojums un apraksts
Līdz ar Memoranda denonsēšanu spēku zaudēs Ministru kabineta 2009. gada 17. februāra noteikumi Nr. 147 "Par Latvijas Republikas valdības un Baltkrievijas Republikas valdības memorandu par sadarbību enerģētikas jomā" (Latvijas Vēstnesis, 2009, 29 nr.).
Atbildīgā institūcija
Ekonomikas ministrija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?
Starptautiskā dokumenta nosaukums
Latvijas Republikas valdības un Baltkrievijas Republikas valdības memorands par sadarbību enerģētikas jomā.
Apraksts
Memorands paredz veicināt sadarbību Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas energosistēmu paralēlas darbības nodrošināšanā, lai organizētu abpusēji izdevīgu elektroenerģijas tirdzniecību un tranzītu.

5.3. Cita informācija

Apraksts
Memoranda denonsēšana notiek vienojoties ar Baltkrievijas ar pusi vai saskaņā ar tā 8. pantu.

5.5. 2. tabula. Ar tiesību akta projektu izpildītās vai uzņemtās saistības, kas izriet no starptautiskajiem tiesību aktiem vai starptautiskas institūcijas vai organizācijas dokumentiem. Pasākumi šo saistību izpildei

Attiecīgā starptautiskā tiesību akta vai starptautiskas institūcijas vai organizācijas dokumenta (turpmāk – starptautiskais dokuments) datums, numurs un nosaukums
Latvijas Republikas valdības un Baltkrievijas Republikas valdības memorands par sadarbību enerģētikas jomā.
Starptautiskās saistības pasākums/uzdevums
Projekta vienība, ar ko izpilda A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
A
B
C
Vai starptautiskajā dokumentā paredzētās saistības nav pretrunā ar jau esošajām Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
-
Cita informācija
-
Skaidrojums
Noteikumu projekts neparedz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas, kas skar sabiedrību.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi