Anotācija (ex-ante)

24-TA-8: Noteikumu projekts (Groza manuāli)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2012. gada 21. augusta noteikumos Nr. 570 "Derīgo izrakteņu ieguves kārtība"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Noteikumu projekts "Grozījums Ministru kabineta 2012. gada 21. augusta noteikumos Nr. 570 "Derīgo izrakteņu ieguves kārtība"" (turpmāk - Noteikumu projekts) paredz izdarīt tehnisku grozījumu Ministru kabineta 2012. gada 21. augusta noteikumos Nr. 570 "Derīgo izrakteņu ieguves kārtība"" (turpmāk - MK noteikumi Nr. 570).

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekts sagatavots, lai noteiktu informācijas sniegšanas apjomu un termiņu zemes dzīļu izmantotājiem sniedzot datus par 2023. gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem, izdarot tehnisku grozījumu MK noteikumos Nr. 570.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
2024. gada 2. janvārī stājās spēkā grozījumi MK noteikumos Nr. 570 (https://likumi.lv/ta/id/348695-grozijumi-ministru-kabineta-2012-gada-21-augusta-noteikumos-nr-570-derigo-izraktenu-ieguves-kartiba-), kas cita starpā paredz, ka turpmāk informāciju par derīgo izrakteņu (izņemot pazemes ūdeņus) ieguvi iepriekšējā kalendāra gadā, atbilstoši zemes dzīļu izmantošanas licencei vai bieži sastopamo derīgo izrakteņu ieguves atļaujai, zemes dzīļu izmantotājs iesniedz tikai ģeoloģiskās informācijas sistēmā (MK noteikumu Nr. 570 64. punkts) - VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" Zemes dzīļu informācijas sistēmā. Līdz minēto grozījumu MK noteikumos Nr. 570 stāšanās spēkā brīdim informāciju par derīgo izrakteņu (izņemot pazemes ūdeņus) ieguvi iepriekšējā kalendāra gadā iesniedza vienā no diviem veidiem pēc izvēles, t.i.:

1) Valsts vides dienestā, aizpildot MK noteikumu Nr. 570 8. pielikumā esošo tabulu;

2) Zemes dzīļu informācijas sistēmā, kas ietilpst VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" pārvaldītajā ģeoloģiskās informācijas sistēmā.

Informācijas iesniegšana tikai Zemes dzīļu informācijas sistēmā nodrošinās informācijas saņemšanu no zemes dzīļu izmantotājiem digitālā, vienotā, strukturētā veidā.

Vienlaikus, izstrādājot grozījumus MK noteikumos Nr. 570, to anotācijā tika ietverts nosacījums, ka informācijas iesniegšana obligātā kārtā Zemes dzīļu informācijas sistēmā būs no 2025. gada (informācija par 2024. gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem), tādējādi attiecībā uz 2023. gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem nodoms bija saglabāt abus līdzšinējos informācijas sniegšanas veidus.

Šāds nosacījums tika iekļauts ar mērķi nodrošināt vienmērīgu pāreju no diviem informācijas sniegšanas veidiem uz informācijas sniegšanas pienākumu tikai Zemes dzīļu informācijas sistēmā, lai tiem zemes dzīļu izmantotājiem, kas vēl nav reģistrējušies Zemes dzīļu informācijas sistēmā, 2024. gada laikā būtu iespēja vienmērīgi šo reģistrāciju veikt un līdz 2025. gadam iesniegt datus par 2024. gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem jau Zemes dzīļu informācijas sistēmā.

2023. gada 21. novembrī Valsts vides dienests bija publicējis ziņu saistībā ar minēto pāreju uz datu iesniegšanu Zemes dzīļu informācijas sistēmā: https://www.vvd.gov.lv/lv/jaunums/vvd-aicina-iesniegt-parskatu-par-derigo-izraktenu-ieguvi-zemes-dzilu-informacijas-sistema?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F. Ņemot vērā, ka daļa zemes dzīļu izmantotāju jau 2023. gadā bija reģistrējušies Zemes dzīļu informācijas sistēmā un pēc minētās publikācijas reģistrēto zemes dzīļu izmantotāju skaits palielinājās, sagaidāms, ka tādu zemes dzīļu izmantotāju skaits, kuri izvēlēsies iesniegt informāciju par 2023. gadu Valsts vides dienestā, būs mazāks nekā par iepriekšējo gadu.

Papildus iepriekš minētajam, norādām, ka Noteikumu projekta ietvaros noteiktais informācijas sniegšanas pienākums neattiecas uz pazemes ūdeņiem, jo informācija par tiem tiek sniegta atsevišķā kārtībā saskaņā ar Ministru kabineta 2004. gada 17. februāra noteikumu Nr. 92 "Prasības virszemes ūdeņu, pazemes ūdeņu un aizsargājamo teritoriju monitoringam un monitoringa programmu izstrādei" 27. un 35. punktu, t.i. nesaistīti ar MK noteikumu Nr. 570 8. pielikumu un Zemes dzīļu informācijas sistēmu. 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Vienlaikus ar grozījumiem MK noteikumos Nr. 570, kas stājās spēkā 2024. gada 2. janvārī, no MK noteikumiem Nr. 570 tika svītrots 8. pielikums, kurā bija noteikts informācijas sniegšanas apjoms par iepriekšējā kalendāra gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem, bet jauna norma, kas noteiktu informācijas sniegšanas apjomu, netika MK noteikumos Nr. 570 ietverta. Attiecīgi šobrīd izveidojusies situācija, kad jaunais regulējums (MK noteikumu Nr. 570 64. punkts) paredz informācijas sniegšanu tikai Zemes dzīļu informācijas sistēmā, skaidrojums anotācijā nosaka, ka obligāta Zemes dzīļu informācijas sistēmas izmantošana ir sākot ar brīdi, kad tiks iesniegta informācija par 2024. gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem, bet regulējums par informācijas sniegšanas apjomu, termiņu un veidu par 2023. gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem iztrūkst.
Risinājuma apraksts
Noteikumu projekts paredz papildināt MK noteikumu Nr. 570 Noslēguma jautājumus ar 93.4 punktu, kas noteic, ka informāciju par 2023. gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem iesniedz abos līdz šim praktizētajos veidos, t.i. vai nu Zemes dzīļu informācijas sistēmā vai Valsts vides dienestā līdz 2024. gada 1. martam.

Tāpat paredzēts noteikt informācijas sniegšanas apjomu par 2023. gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem, ietverot visu to pašu informāciju, kas iepriekš bija iekļauta MK noteikumu Nr. 570 8. pielikumā. Valsts vides dienesta tīmekļa vietnē ir pieejama informācija un sīkāks skaidrojums par norādāmo informāciju: https://www.vvd.gov.lv/lv/media/10704/download?attachment. Ņemot vērā Valsts vides dienesta publicēto informāciju un aktīvu zemes dzīļu izmantotāju konsultēšanu, nav sagaidāms, ka zemes dzīļu izmantotājiem, saistībā ar MK noteikumu Nr. 570 8. pielikuma svītrošanu un nepieciešamās informācijas norādīšanu MK noteikumu Nr. 570 Noslēguma jautājumu nodaļā, radīsies informācijas sniegšanas sarežģījumi.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Noteikumu projekta nevirzīšanas rezultātā pastāv risks, ka atsevišķi zemes dzīļu izmantotāji neiesniedz datus par 2023. gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem, tādējādi VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" nebūs iespējams sagatavot pilnvērtīgu bilanci par kopējiem Latvijā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem 2023. gadā.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Noteikumu projektā ietvertā norma neparedz ietekmi uz izmaksām ne mērķa grupai - zemes dzīļu izmantotājiem, ne valsts pārvaldes institūcijām.

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • Zemes dzīļu izmantotāji
Ietekmes apraksts
Noteikumu projekts nosaka informācijas sniegšanas termiņu, apjomu un veidu par 2023. gadā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem. Šo informāciju sniedz ik gadu zemes dzīļu izmantotāji.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Ievērojot Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 5. punktu, sabiedrības līdzdalība nav jāpiemēro. Noteikumu projekts neparedz būtiski mainīt esošo regulējumu vai ieviest jaunas politiskās iniciatīvas.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Valsts vides dienests
  • VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs"
  • Nav

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi