Anotācija (ex-ante)

23-TA-2302: Noteikumu projekts (Groza manuāli)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 30. jūnija noteikumos Nr. 333 "Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 201-15 "Būvju ugunsdrošība""" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ekonomikas ministrijas iniciatīva

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Lai uzlabotu būvju ugunsdrošību, Ministru kabineta 2015. gada 30. jūnija noteikumos Nr. 333 "Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 201-15 "Būvju ugunsdrošība"" (turpmāk - LBN 201-15) nepieciešams noteikt prasības attiecībā uz iekštelpās atklāti instalēto kabeļu, izolēto vadu, koaksiālo kabeļu un optisko šķiedru kabeļu ugunsreakcijas klasēm, kas šobrīd LBN 201-15 nav noteiktas. Savukārt, lai nedublētu būvizstrādājumu ugunsreakcijas klasifikāciju, kas ir noteikta piemērojamos standartos, no LBN 201-15 nepieciešams svītrot dublējošas normas.
Spēkā stāšanās termiņš
Jebkādi citi nosacījumi (atrunāti tiesību aktā)
Pamatojums
Grozījumu par kabeļu ugunsreakcijas klasēm piemērošanas datums (2025.gada 1.marts) ir izvēlēts tāds, lai būvniecības procesa dalībniekiem būtu laiks sagatavoties attiecīgā regulējuma izmaiņām.

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Pašlaik LBN 201-15 nav noteiktas prasības iekštelpās atklāti instalēto kabeļu, izolēto vadu, koaksiālo kabeļu un optisko šķiedru kabeļu ugunsreakcijas klasēm evakuācijas ceļos un izejās (piemēram, kāpņu telpās, aizsargātos evakuācijas ceļos, ugunsdrošās priekštelpās, vestibilos, ātrijos un hallēs) ugunsreakcijas klasēm. Ugunsgrēka gadījumā no zemākas ugunsreakcijas klases kabeļiem var izdalīties papildus dūmi un toksiskas gāzes un tas var radīt cilvēkiem bīstamus apstākļus evakuācijas laikā. Tāpēc, lai nodrošinātu iespēju cilvēkiem sekmīgi evakuēties ugunsgrēka gadījumā, LBN 201-15 nosakāmas prasības kabeļu ugunsreakcijas klasēm evakuācijas ceļos un izejās. Vienlaikus LBN 201-15 nepieciešams svītrot tiesību normas, kas dublē piemērojamos standartos noteikto būvizstrādājumu ugunsreakcijas klasifikāciju.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
[1] Pašlaik būvizstrādājumu ugunsreakcijas klasifikācija noteikta gan LBN 201-15, gan piemērojamos standartos. Lai novērstu tiesību normu dublēšanos, būvizstrādājumu ugunsreakcijas klasifikācijas normas nepieciešams svītrot no LBN 201-15 regulējuma. Jāatzīmē, ka attiecīgajam regulējumam LBN 201-15 arī nav juridiskās slodzes.
Risinājuma apraksts
[1] Lai nedublētu piemērojamos standartos noteikto būvizstrādājumu ugunsreakcijas klasifikāciju, LBN 201-15 tiek svītrotas tiesību normas, kas nosaka būvizstrādājumu ugunsreakcijas klasifikāciju (sk. noteikumu projekta 2.punktu). Turpmāk būvizstrādājumu ugunsreakcijas klasifikācija būs noteikta tikai piemērojamos standartos, ar kuriem pamatā strādā sertificētie būvspeciālisti. Pašlaik sertificētiem būvspeciālistiem pieejami visi piemērojamie standarti bez ierobežojuma par gada maksu EUR 30.
Problēmas apraksts
[2] Standarts LVS EN 50575 “Strāvas, vadības un sakaru kabeļi. Kabeļi vispārīgam pielietojumam būvniecībā, ņemot vērā prasības pret uguns iedarbību” nosaka prasības ēkās izmantojamo kabeļu klasifikācijai un testēšanas metodēm, ņemot vērā kabeļu ugunsreakcijas un dūmu izplatīšanas īpašības. Standarts LVS EN 50575 “Strāvas, vadības un sakaru kabeļi. Kabeļi vispārīgam pielietojumam būvniecībā, ņemot vērā prasības pret uguns iedarbību” nosaka kabeļu iedalījumu atšķirīgās ugunsreakcijas klasēs no Aca līdz Fca. Taču, standarts nenosaka prasības, kādas ugunsreakcijas klases kabeļus var izmantot kādās telpās un ēkās. Ugunsgrēka gadījumā no zemākas ugunsreakcijas klases kabeļiem var izdalīties papildus dūmi un toksiskas gāzes un tas var radīt cilvēkiem bīstamus apstākļus evakuācijas laikā. Tāpēc, lai nodrošinātu iespēju cilvēkiem sekmīgi evakuēties ugunsgrēka gadījumā, LBN 201-15 nosakāmas prasības kabeļu ugunsreakcijas klasēm evakuācijas ceļos un izejās.
Risinājuma apraksts
[2] LBN 201-15 100. punktā tiek noteiktas minimālās prasības kabeļiem ugunsaizsargātās un dūmaizsargātās kāpņu telpās, aizsargātos evakuācijas ceļos un ugunsdrošās priekštelpās, vestibilos, ātrijos, hallēs un foajē - ugunsreakcijas klase Cca s1, d1, a2. Savukārt IV lietošanas veida  telpās, kas paredzētas publiskiem pasākumiem ar cilvēku skaitu virs 250 - Dca s2, d2, a2. Būvju ar augstākā stāva grīdas līmeni virs 28 metriem III lietošanas veida telpās, kurās uzturas aprūpējamie lietotāji, kas patstāvīgi nevar evakuēties, tiek noteiktas sienu un griestu apdares būvizstrādājumu ugunsreakcijas klase - vismaz C s2, d0, iekštelpās atklāti instalēto kabeļu ugunsreakcijas klase - vismaz Dca s2, d2, a2, savukārt IVa lietošanas veida telpās tiek noteiktas sienu un griestu apdares būvizstrādājumu ugunsreakcijas klase - vismaz C s2, d0, bet iekštelpās atklāti instalēto kabeļu ugunsreakcijas klase - vismaz Dca s2, d2, a2. (sk. noteikumu projekta 3.punktu). Šādi risinājumu nodrošinās mazāku dūmu un toksisku gāzu izdalīšanos ugunsgrēka gadījumā un sekmēs iespēju cilvēkiem sekmīgi evakuēties ugunsgrēka gadījumā.

Vienlaikus tiek noteikts, ka 100. punktā noteiktās kabeļu ugunsreakcijas klases netiek normētas, ja kabeļi ir aizsargāti ar uguns aizsargpārklājumiem (antipirēniem), vai aizsargāti ar būvizstrādājumiem ar ugunsreakcijas klasi vismaz B-s1,d0; vai kabeļi tiek instalēti inženierkomunikāciju šahtās, kuras veidotas kā ugunsdroši atdalītas telpas, kuras atdalītas ar ugunsdrošām būvkonstrukcijām (ar normētu ugunsizturību, kas atbilst ugunsdroši atdalīto telpu ugunsizturībai). Minimālā iekštelpās montējamo kabeļu ugunsreakcijas klase šādā gadījumā ir Eca (sk. noteikumu projekta 4.punktu).

Standartā LVS EN 50575 “Strāvas, vadības un sakaru kabeļi. Kabeļi vispārīgam pielietojumam būvniecībā, ņemot vērā prasības pret uguns iedarbību” nav ietverti kabeļi, kurus paredzēts izmantot elektroapgādes un sakaru nodrošināšanai ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmās ēkās un citās inženierbūvēs, kurās ir svarīgi nodrošināt drošības ierīču elektroapgādes vai signālu apgādes nepārtrauktību, piemēram, signalizācijai, evakuācijas ceļu norādēm un ugunsdzēsības iekārtām. Līdz ar to, lai nodrošināta LBN 201-15 paredzamā regulējuma saskanīgumu ar piemērojamo standartu, LBN 201-15 tiek papildināts ar 100.2 punktu, nosakot, ka šā būvnormatīva 100. punktā minētās prasības neattiecas uz ugunsdrošiem kabeļiem, kurus paredzēts izmantot ugunsaizsardzības sistēmās (sk. noteikumu projekta 4.punktu).

Papildus, lai regulējuma izmaiņas neradītu nesamērīgu administratīvo slogu būvniecības procesa dalībniekiem, noteikumu projektā ir ietverts pārējas regulējums, ka būvprojektiem (tai skaitā būvniecības ieceres dokumentācijai): kuri noteiktā kārtībā saskaņoti (akceptēti) vai iesniegti saskaņošanai institūcijā, kas pilda būvvaldes funkcijas, no 2021. gada 1. novembra līdz 2024. gada 29. februārim, piemēro šos noteikumus redakcijā, kas bija spēkā no 2021. gada 1. novembra līdz 2024. gada 29. februārim [sk. grozījumus, kas izriet no Ministru kabineta noteikumiem Nr. 545 "Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 30. jūnija noteikumos Nr. 333 "Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 201-15 "Būvju ugunsdrošība"""]; kuri noteiktā kārtībā saskaņoti (akceptēti) vai iesniegti saskaņošanai institūcijā, kas pilda būvvaldes funkcijas, no 2024. gada 1. marta līdz 2025. gada 28. februārim, piemēro šos noteikumus redakcijā, kas bija spēkā no 2024. gada 1. marta līdz 2025. gada 28. februārim. Grozījumi būvnormatīva 100. punktā attiecībā uz kabeļu ugunsreakcijas klasēm un būvnormatīva 100.1 un 100.2 punkts ir piemērojams ar 2025. gada 1. martu.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • būvniecības ierosinātāji
  • būvspeciālisti
Ietekmes apraksts
Noteikumu projekts maina ugunsdrošības jomas tehniskās prasības un radīs nepieciešamību būvniecības iecerēs paredzēt savādākus risinājumus. Šie jauni risinājumu būvniecības ierosinātājiem radīs papildus izmaksas nākotnes būvniecības iecerēs. Būvspeciālistiem regulējuma izmaiņas nerada acīmredzamas papildus izmaksas, tomēr, šie jauni risinājumi būs paredzami un realizējami nākotnes būvniecības iecerēs.
Juridiskās personas
  • visi uzņēmumi
  • būvniecības procesa dalībnieki (izņemot būvniecības ierosinātāju)
Ietekmes apraksts
Noteikumu projekts maina ugunsdrošības jomas tehniskās prasības un radīs nepieciešamību būvniecības iecerēs paredzēt savādākus risinājumus. Šie jauni risinājumu būvniecības ierosinātājiem radīs papildus izmaksas nākotnes būvniecības iecerēs. Pārējiem būvniecības procesa dalībniekiem regulējuma izmaiņas nerada acīmredzamas papildus izmaksas.
Nozare
Būvniecība
Nozaru ietekmes apraksts
Salīdzinot dažādu kabeļu ražotāju piedāvājumus attiecībā uz vienāda tipa kabeļiem (pēc garuma un izmantojamības elektroinstalācijā), kabeļi, kuru apvalki ir bez halogēna, ir līdz 25 % dārgāki par šāda paša tipa kabeļiem, kuru apvalki satur halogēnu. Līdz ar to, plānotais regulējums vismaz par 25% sadārdzinās elektroinstalācijas ierīkošanas izmaksas pozīcijā - materiālu izmaksas (ciktāl tas attiecas elektroinstalāciju evakuācijas ceļos un izejās). Nav sagaidām, ka visos gadījumos būs ekonomiski pamatoti vai tehniski racionāli izmantot plānotās regulējuma atkāpes LBN 201-15 100.1 punktā. Regulējuma izmaiņām nebūtu jāatstāj ietekme uz elektroinstalācijas ierīkošanā patērētajām darba stundām.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests
Nevalstiskās organizācijas
Latvijas Būvinženieru savienība Latvijas Elektromateriālu vairumtirgotāju asociācija
Cits
-

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
-

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Sabiedrības līdzdalības laikā (16.11.2023. - 01.12.2023.) iebildumi un priekšlikumi par normatīvo aktu netika saņemti.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi