Anotācija (ex-ante)

23-TA-965: Rīkojuma (grozījumu) projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2022. gada 26. aprīļa rīkojumā Nr. 285 "Par valsts pētījumu programmu "Inovāciju fonds – nozaru pētījumu programma"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2022. gada 26. aprīļa rīkojumā Nr. 285 "Par valsts pētījumu programmu "Inovāciju fonds – nozaru pētījumu programma""" (turpmāk – grozījumu projekts) izstrādāts, pamatojoties uz:
1) likumu "Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam"[1];
2) Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumu Nr. 560 “Valsts pētījumu programmu projektu īstenošanas kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 560) 4. punktu.


[1] Ministru kabineta 2023.gada 13.janvāra sēdes protokols Nr.2 1.paragrāfa 2.punkts.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Grozījumu projekta mērķis - palielināt finansējumu valsts pētījumu programmai “Inovāciju fonds – nozaru pētījumu programma” (turpmāk – Programma) 2024. gadā par 4 000 000 euro un 2025. gadā 6 000 000 euro apmērā, atbilstoši Ekonomikas ministrijai (turpmāk – ministrija) piešķirtajam finansējumam likumā "Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam".
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Nacionālajā attīstības plānā 2021.-2027. gadam (turpmāk – NAP2027), kā arī nozaru politikas dokumentos – Nacionālās industriālās politikas pamatnostādnēs 2021.-2027. gadam (turpmāk – NIP2027) un Zinātnes, tehnoloģiju attīstības un inovāciju pamatnostādnēs 2021.-2027. gadam (turpmāk – ZTAIP2027), noteikts, ka kopējiem (valsts, privātais un ārvalstu, t.sk. ES fondu) izdevumiem pētniecībai un attīstībai (turpmāk – P&A) līdz 2027. gadam jāsasniedz 1,5 procenti no IKP.
ZTAIP2027 izvirza, ka valsts budžeta finansējumam P&A (neskaitot ārvalstu un augstskolu finansējumu zinātniski pētnieciskajam darbam) 2027. gadā ir jāsasniedz 0,4% no IKP (2020. gadā – 0,27 % no IKP), kas šobrīd ir tālu no 2027. gada mērķa un ir arī būtiski mazāk par vidējo līmeni ES.
Zemais P&A ieguldījumu apmērs (īpaši – publiskais finansējums) tieši ietekmē zinātnisko darbinieku iespējas veikt kvalitatīvu, starptautiski konkurētspējīgu pētniecību. Turklāt Latvijas P&A sistēma ir atkarīga arī no Eiropas Savienības struktūrfondu, un ar to saistītās cikliskās svārstības nenodrošina stabilu un ilgtspējīgu P&A cilvēkkapitāla attīstību un pētniecības procesu nepārtrauktību. Līdz ar to ir nepieciešami jauni finansiālie stimuli publiskā P&A finansējuma daļas palielināšanai, lai sasniegtu P&A ieguldījumu mērķus 2027. gadā.
Viens no virzieniem publiskās P&A izdevumu daļas paaugstināšanai ir nozaru ministriju ieguldījums, īstenojot Valsts pētījumu programmas. Valsts pētījumu programma ir nozares ministrijas valsts pasūtījums pētniecības darbu veikšanai, lai radītu jaunas zināšanas, prasmes un inovācijas, attīstītu jaunus produktus, procesus un pakalpojumus, attīstītu cilvēkresursus nozaru problēmu risināšanai un stratēģisko attīstības mērķu sasniegšanai, kā arī atbalstītu valsts politikas prioritāšu īstenošanu, aktīvi izmantojot pētniecības rezultātus politikas izstrādei, un nodrošinātu pētniecības atpazīstamību sabiedrībā, kā arī stiprinātu saikni starp pētniecību un prioritārām valsts politikas jomām.
Viens no šādiem valsts finansiālajiem stimuliem ir 2022. gadā ministrijas izveidotā Programma (apstiprināta ar MK noteikumiem Nr. 560). Programmas īstenošanai 2022., 2023. un 2024. gadā ir pieejami 4 milj.  euro ikgadu (kopā – 12 milj.  euro) komerciālas ievirzes pētniecības projektu finansēšanai divās Latvijā nostiprinātās viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) jomās (1) “Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija” un (2) “Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas”.
2022. gada 5. jūlijā tika izsludināts atklātais Programmas projektu pieteikumu konkurss. Līdz 2022. gada 15. augustam konkursā tika iesniegti divi projektu pieteikumi, lai īstenotu Ministru kabineta 2022. gada 26. aprīļa rīkojumā Nr. 285 "Par valsts pētījumu programmu "Inovāciju fonds – nozaru pētījumu programma" (turpmāk – MK rīkojums Nr. 285) definētos uzdevumus:
1) viedās specializācijas stratēģijas jomā "Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija" – terapijas pieejamības uzlabošana dzīvildzes un darbspējas pieaugumam, attīstot zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģijas, īstenojot zāļvielu pārprofilēšanu, jaunu zāļu atklāšanu un attīstības pētījumus, kā arī identificējot jaunus biomarķierus un attīstot precīzijas medicīnas risinājumus;
2) viedās specializācijas stratēģijas jomā "Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas" – viedu optikas un materiālu, mikrofluīdikas, mikroelektronikas un sensoru, robotikas un nākotnes lietu interneta risinājumu attīstīšana.
Pamatojoties uz MK noteikumiem Nr. 560, Programmas konkursa nolikumu, zinātniskās ekspertīzes izvērtēšanas rezultātiem, Programmas īstenošanas un uzraudzības komisija 2022. gada 16. novembrī pieņēma lēmumu par divu projektu pieteikumu finansēšanu. Katrs Programmas projekts veidots kā attiecīgas RIS3 jomas dalībnieku konsorcijs (vadošais partneris un sadarbības institūcijas), kurš, lai sasniegtu izvirzīto mērķi un izpildītu Programmas ietvaros noteikto attiecīgas RIS3 jomas uzdevumu, īstenos vairākus apakšprojektus – iepriekš atlasītos multidisciplinārus un starpinstitūciju pilotpētniecības projektus
2022. gadā Programmas ietvaros atbalstītie projekti:
1) “Valsts pētījumu programmas projekts biomedicīnā, medicīnas tehnoloģijās un farmācijā”, iesniedzējs ir Latvijas Organiskās sintēzes institūts (sadarbības institūcijas Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Universitāte, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Rīgas Tehniskā universitāte, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR). Projekta mērķis ir attīstīt valsts biomedicīnas pētniecības platformu, lai risinātu sabiedrības veselības problēmas RIS3 jomā “Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas” saskaņā ar Valsts pētījumu programmas uzdevumu - terapijas pieejamības uzlabošana dzīvildzes un darbspējas pieaugumam, attīstot zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģijas, īstenojot zāļvielu pārprofilēšanu, jaunu zāļu atklāšanu un attīstības pētījumus, kā arī identificējot jaunus biomarķierus un attīstot precīzijas medicīnas risinājumus.
2) “Valsts pētījumu programmas projekts viedo materiālu, fotonikas, tehnoloģiju un inženierijas ekosistēma”, iesniedzējs Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (sadarbības institūcijas Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts). Projekta mērķis ir izveidot koprades pētniecības ekosistēmu, lai veicinātu attīstību RIS3 fotonikas, viedo materiālu, saistīto tehnoloģiju un inženiersistēmu nozarē, balstoties uz zinātniskiem atklājumiem un pētniecības komercializāciju Latvijā.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
2023. gada budžeta veidošanās procesā tika atbalstīta finansējuma piešķiršana ministrijas valsts pētījumu programmas iniciatīvai, tai paredzot papildu finansējuma piešķiršanu 10 milj. euro apmērā. Līdz ar to minēto finansējumu ir nepieciešams novirzīt konkursa kārtībā jaunam Programmas konkursa uzsaukumam ar nolūku atlasīt un uzsākt jaunu projektu uzsākšanai.
Risinājuma apraksts
Grozījumu projekts paredz finansējuma palielināšanu esošajai Programmai 2024.-2025. gadā, lai organizētu jaunu Programmas konkursa uzsaukumu, pamatojoties uz MK rīkojumā Nr. 285 noteikto ietvaru. Proti, Programmas ietvaros jauni ilgtermiņa projekti tiks atlasīti divās Latvijā apstiprinātajās RIS3 jomās – “Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas” un “Viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas”, lai veiktu MK rīkojuma Nr. 285 definētos uzdevumus:
1. RIS3 jomā “Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija” –  terapijas pieejamības uzlabošana dzīvildzes un darbspējas pieaugumam, attīstot zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģijas, īstenojot zāļvielu pārprofilēšanu un jaunu zāļu atklāšanu un attīstības pētījumus, kā arī identificējot jaunus biomarķierus un attīstot precīzijas medicīnas risinājumus;
2. RIS3 jomā “Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas” – viedu optikas un materiālu, mikrofluīdikas, mikroelektronikas un sensoru, robotikas un nākotnes lietu interneta risinājumu attīstīšana.
Piešķirot finansējumu jaunu Programmas projektu īstenošanai, tiks nodrošināts kā arī turpmāk valsts stratēģiski investēs budžeta līdzekļus zinātniskajā darbībā, tajā skaitā minētajās RIS3 jomās, lai radītu labvēlīgus apstākļus Latvijas ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanai, tajā skaitā ekonomiskās izaugsmes stimulēšanai.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
Skaidrojums
Programmas īstenošanas laikā tiks sagatavots un publicēts vidusposma ziņojums par Programmas īstenošanu, kā arī tiks sagatavots un publicēts gala ziņojums par Programmas īstenošanu.
Kas veiks ex-post novērtējumu?
-
Ietekmes pēcpārbaudes veikšanas termiņš
-
Rezultāti/rādītāji, pēc kā tiek vērtēta tiesību akta (vai kādas tā daļas) mērķa sasniegšana
Rezultāts
-
Rādītājs
-

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • Latvijas Republikas zinātnisko institūciju reģistrā reģistrētas zinātniskās institūcijas vai augstskolas Valsts institūcijas, kurām zinātniskās darbības veikšana ir noteikta ar ārējo tiesību aktu, nolikumā vai statūtos
Ietekmes apraksts
Projekta tiesiskais regulējums ietekmē zinātniskas institūcijas, augstskolas un tajos nodarbinātos, zinātniekus, studējošos un doktora grāda pretendentus, kuri Programmas ietvaros īstenos pētījumus, kuriem jādemonstrē nākotnes komercializācijas potenciāls un tādējādi Projekts var sniegt pozitīvu ieguldījumu arī komersantu attīstībai, ja atbilstoša pētniecības rezultātu nodošanas procesa rezultātā pētījumu rezultātus tālāk komercializē un tirgū ievieš komersanti.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Programmas ietvaros tiks nodarbināti zinātnieki, doktoranti un studējošie.

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Likumā “Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam” Ekonomikas ministrijas budžeta programmā 35.00.00 “Valsts atbalsta programmas” ir paredzēts nepieciešamais finansējums valsts pētījumu programmas “Inovāciju fonds – nozaru pētījumu programma” īstenošanai, kura ietvaros tiks nodrošināts arī rīkojuma projektā paredzētais finansējuma palielinājums no prioritārajam pasākumam “Inovāciju fonds” piešķirtā finansējuma.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

 -

6.4. Cita informācija

Saskaņā ar Ministru kabineta 2009.gada 25.augusta noteikumu Nr.970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 5.punktu sabiedrības līdzdalība netiek piemērota, jo tiek veikti tehniski precizējumi - grozījumu projekta mērķis ir palielināt Programmas finansējumu 2023. gadā un netiek veiktas saturiskās izmaiņas Programmas ietvarā.
Pēc Programmas projektu konkursa izsludināšanas paredzēts organizēt informatīvu semināru Programmas projektu pieteikumu iesniedzējiem par Programmas projektu konkursa nolikumu un praktiskajām vadlīnijām projekta pieteikuma sagatavošanai, kā arī publicēt informāciju par konkursa nolikumu, vadlīnijām, kā arī atbilžu apkopojumu biežāk uzdotajiem jautājumiem ministrijas un Latvijas Zinātnes padomes mājaslapā.
Uzsākot Programmas projektu īstenošanu, arī ir paredzēts informēt sabiedrību par Programmas norisi un rezultātiem ministrijas tīmekļa vietnē, kā arī paredzot Programmas projektu īstenošanas līgumos sabiedrības informēšanas uzdevumus.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Latvijas Zinātnes padome
  • Ekonomikas ministrija

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi