Anotācija

24-TA-2301: Rīkojuma (grozījumu) projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2023. gada 23. novembra rīkojumā Nr. 799 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Valsts aizsardzības korporācija" dibināšanu"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Aizsardzības ministrija virza Ministru kabinetam saskaņošanai tiesību akta projektu "Grozījums Ministru kabineta 2023. gada 23. novembra rīkojumā Nr. 799 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Valsts aizsardzības korporācija" dibināšanu"" (turpmāk - rīkojums), lai svītrotu rīkojuma 5.punktā vārdus "ar iespēju to palielināt līdz 2 000 000 euro". 

Lai īstenotu SIA "Valsts aizsardzības korporācija" (turpmāk - Korporācija) "ROLLO" projekta ietvaros plānotās 155mm modulāro pulvera lādiņu rūpnīcas būvniecību un atvēršanu, tiek plānoti papildus ieguldījumi Korporācijas pamatkapitālā, kas pārsniedz šobrīd rīkojumā noteikto 2 miljonu euro slieksni.

Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 62. un 63.pants nosaka kārtību, kāda tiek veiktas izmaiņas pamatkapitālā - ar dalībnieku sapulces lēmumu. Un dalībnieku sapulcē pieņem lēmumu un apstiprina grozījumu statūtos. 

Starpinstitūciju pirmajā saskaņošanā tika saņemti iebildumi un priekšlikumi par grozījumu veikšanu rīkojumā. Šādi grozījumi kapitālsabiedrību dibināšanas līgumā iedibinās komerctiesībām neatbilstošu juridisku praksi. Rīkojums no komerctiesību viedokļa ir uzskatāms par kapitālsabiedrības dibināšanas līgumu. Tajā tiek noteikts kapitālsabiedrības dibināšanas pamatkapitāls, bet tālākās izmaiņas pamatkapitāla apmērā notiek ar grozījumiem statūtos, nevis grozījumiem dibināšanas līgumā. Turpmākās pamatkapitāla izmaiņas tiek atspoguļotas pamatkapitāla palielināšanas noteikumos un statūtu grozījumos. 

Lai daļēji labotu arī 2024.gada 16.jūlijā iesākto kļūdaino praksi, Aizsardzības ministrija, izvērtējot lietderības apsvērumus, uzskata par nepieciešamu svītrot rīkojuma 5.punktā norādīto limitu, lai tas nebūtu pretrunā ar Aizsardzības ministrijas turpmākiem ieguldījumiem Korporācijas pamatkapitālā. 

Korporācija  2023. gada decembrī kopā ar ārvalstu partneriem iesniedza projekta pieteikumu Eiropas komisijas (turpmāk - EK) Munīcijas ražošanas atbalsta akta programmas ietvaros rīkotajā uzsaukumā,  kurš vērsts uz artilērijas munīcijas ražošanas jaudās  palielināšanu un piegādes drošības stiprināšanu.  2024. gada 15. martā EK paziņoja par finansējuma piešķiršanu 41,38 miljonu euro apmērā visam konsorcija projektam ar nosaukumu “ROLLO”, lai palielinātu modulāro pulvera lādiņu ražošanas apjomus Eiropā. Šis projekts tiek īstenots 2023.gada 20.jūnija Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas 2023/1525 “par munīcijas ražošanas atbalstīšanu (ASAP)” (angliski “Act in Support of Ammunition Production”) ietvaros.

2024.gada 6.septembrī starp EK un visiem pieciem konsorcija dalībniekiem, tika parakstīts Granta līgumu “Project 101172125 - ROLLO” , kas nosaka tiesības un pienākumus, kā arī noteikumus un nosacījumus EK līdzfinansējuma saņemšanai.   Granta līgumā ir noteikts, ka finansējums veids šī projekta ietvaros ir “action grant” jeb “pasākuma dotācija”. Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas 2024/2509 183.pantu, “pasākuma dotācija” ir pasākumu, kas iecerēts, lai palīdzētu sasniegt Savienības politikas mērķi. ASAP mērķis ir palielināt munīcijas ražošanas kapacitāti Eiropā, tādējādi nodrošinot dalībvalstu krājumu veidošanu un munīcijas piegādi Ukrainai. Līdzekļi tiek piešķirti konkrētam mērķim un tie ir jāizlieto atbilstoši Granta līguma noteikumiem.

Valsts ieguldījumi Korporācijas pamatkapitālā tiks veikti tikai ar mērķi, lai nodrošinātu modulāro pulvera lādiņu komplektēšanas rūpnīcas izveidi un militāru produkta ražošanu, tādējādi tiks nodrošināta būtisku valsts drošības interešu aizsardzība un Nacionālo bruņoto spēku (turpmāk – NBS) vajadzībām kritiski nepieciešamu preču piegāžu drošība. Iepriekš minētais korelē ar Līguma par Eiropas Savienību un Eiropas Savienības darbību (konsolidētā versija 2012/C 326/01) 346.panta pirmās daļas b) punktā noteikto, kas paredz, ka: “dalībvalstis var veikt pasākumus, ko uzskata par vajadzīgiem, lai aizsargātu savas būtiskās drošības intereses, kas saistītas ar ieroču, munīcijas un militārā aprīkojuma ražošanu vai tirdzniecību; ..”.

Latvijā šobrīd ir tikai divi munīciju ražotāji. Viens nodrošina mazo kalibru munīcijas čaulīšu ražošanu, otrs nodrošina dažāda veida mazo kalibru munīcijas ražošanu un 155mm iniciējošo kapseļu ražošanu. Latvijā nav neviena modulāra pulvera lādiņu ražotāja. Saistītajā informatīvajā ziņojumā (satur klasificētu informāciju DIENESTA VAJADZĪBĀM) ir plaši aprakstīts, kāpēc modulārie pulvera lādiņi ir nepieciešams un svarīgi NBS spēju un uzdevumu izpildei.

Vērtējot valsts ieguldījumu komercdarbības atbalsta kontekstā, ir secināms, ka plānotā iemaksa Korporācijas pamatkapitālā tiks veikta tikai, lai nodrošinātu būtiskās drošības intereses, kas saistītas ar munīcijas un tirdzniecību, tādējādi attiecībā uz publisko līdzekļu iemaksu Korporācijas pamatkapitālā nebūtu jāpiemēro komercdarbības atbalsta nosacījumi.

Ieguldītos līdzekļus ir paredzēts izlietot arī rūpnīcas infrastruktūras izbūvei. Rūpnīcu plānots būvēt uz Aizsardzības ministrijas valdījumā esošas zemes vienības, kuru Aizsardzības ministrija plāno nodot bezatlīdzības lietošanā uz laiku līdz Aizsardzības ministrija piešķir Korporācijai apbūves tiesību zemes gabalā un to reģistrācijai zemesgrāmatā, pamatojoties uz Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 5. panta otrās daļas 5. punktu. Ņemot vērā iepriekš minēto, ka plānotā iemaksa Korporācijas pamatkapitālā tiks veikta tikai, lai nodrošinātu ražošanu militārajā jomā, nodrošinot valsts drošības intereses, tādējādi attiecībā uz publisko līdzekļu iemaksu Korporācijas pamatkapitālā nav jāpiemēro komercdarbības atbalsta nosacījumi, jo šādā gadījumā valsts īsteno valsts varu atbilstoši Komisijas paziņojuma par Līguma ar Eiropas Savienības darbību 107. panta 1. punktā minēto valsts atbalsta jēdzienu (2016/C 262/01) (pieejams: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/HTML/?uri=CELEX:52016XC0719(05)) 203.punktā minētajam.

Plašāka informācija par Korporācijas pamatkapitāla palielināšanu ir ietverta Aizsardzības ministrijas sagatavotajā informatīvajā ziņojumā "Par SIA "Valsts aizsardzības korporācija" pamatkapitāla palielināšanu un atbrīvojumu no Publisko iepirkumu iepirkuma likuma". Informatīvais ziņojums satur klasificētu informāciju DIENESTA VAJADZĪBĀM.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Veikt grozījumus dibināšanas rīkojumā, svītrojot pamatkapitāla palielināšanas noteikto limitu.  
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Rīkojuma projekts sagatavots, lai īstenotu Korporācijas izvirzīto stratēģisko mērķi, kas ir noteikts Ministru kabineta 2023. gada 23. novembra rīkojuma Nr. 799 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Valsts aizsardzības korporācija” dibināšanu” 2. punktā: "Kapitālsabiedrības vispārējais stratēģiskais mērķis ir ieguldījumu pārvaldīšana valsts aizsardzības industrijā un ar militāro preču ražošanas attīstību saistīto procesu koordinēšana, nodrošinot ražotnes izveidi un ražošanu, kā arī veicinot valsts aizsardzības industrijas attīstību un tās piegādes ķēžu darbības nepārtrauktību".

Korporācija ir kļuvusi par Latvijā pirmā liela mēroga starptautiska munīcijas ražošanas projekta dalībnieku. “ROLLO” projektā Korporācija piedalās kopā ar ilggadējiem un pieredzējušiem munīcijas ražotājiem - KNDS grupas uzņēmumiem Francijā un Itālijā un NAMMO grupas uzņēmumiem Norvēģijā un Somijā.  


Korporācija 2024. gada 9.jūlijā noslēdza Konsorcija līgumu, kas regulē iesaistīto partneru attiecības, darba organizēšanu, projekta vadību, dalībnieku tiesībām un pienākumiem un līguma darbības ilgumu.  Šī starptautiskā projekta ietvaros plānots īstenot vairākus pasākumus dažādās valstīs, vienu no tiem Latvijā, kur paredzēts izveidot artilērijas munīcijas modulāro pulvera lādiņu komplektēšanas ražotni.

Korporācija 2024.gada 15.jūlijā noslēdza Licences līgumu ar konsorcija vadošo dalībvalsti, kurš regulē nosacījumus, uz kuru pamatu tiek nodotas zināšanas un tehnoloģiju pārnes, lai nodrošinātu sertificētas pulvera lādiņu komplektēšanas rūpnīcas izveidei Latvijā. 

Šī projekta īstenošanai 2024.gada 16.jūlijā Ministru kabinets ar rīkojumu Nr.601 “Grozījumi Ministru kabineta 2023. gada 23. novembra rīkojumā Nr. 799 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Valsts aizsardzības korporācija" dibināšanu" ” apstiprināja Korporācijas pamatkapitāla palielināšanu 1 100 000 EUR apmērā, lai Korporācija varētu veikt pirmās iemaksas šī projekta realizācijai, veicot grozījumus Ministru kabineta 2023. gada 23. novembra rīkojuma Nr. 799 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Valsts aizsardzības korporācija" dibināšanu" 5.punktā: "Kapitālsabiedrības pamatkapitāls ir 1 600 000 euro ar iespēju to palielināt līdz 2 000 000 euro". 

Korporācija saņems EK līdzfinansējumu ROLLO projekta īstenošanai 889 553,78 euro apmērā. Korporācijai ir papildus nepieciešams finansējums 26 282 630 euro apmērā, kurus Aizsardzības ministrija ir iestrādājusi budžetā, Korporācijas pamatkapitāla palielināšanai 2025.gadā 13 141 315 euro apmērā un 2026.gadā 13 141 315 EUR apmērā. Pamatkapitāla apmaksa tiks veikta naudā. Līdz ar to, nepieciešams svītrot šī Rīkojuma 5.punktā norādīto limitu 2 miljonu euro apmērā. 
 
Problēmas un risinājumi
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
-

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
-
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
-
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?
-

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

8.1.5. uz teritoriju attīstību

8.1.6. uz vidi

8.1.7. uz klimatneitralitāti

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

8.1.11. uz veselību

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

8.1.13. uz datu aizsardzību

8.1.14. uz diasporu

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk