Anotācija (ex-ante)

22-TA-1452: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Izglītības un zinātnes ministrija ir sagatavojusi Ministru kabineta noteikumu projektu “Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmas noteikumi” (turpmāk – noteikumu projekts) pēc savas iniciatīvas, pamatojoties uz Izglītības likuma 35.1 panta sesto daļu un Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta "Valsts pārbaudījumu organizēšanas procesa pilnveide” (Nr. 2.2.1.1/19/I/019) izvirzītajiem mērķiem un rezultatīvajiem rādītājiem, kas ietver Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmas (turpmāk – VPS) risinājuma izstrādi, kas optimizē valsts pārbaudījumu (valsts pārbaudījumu vispārējā izglītībā, valsts valodas prasmes pārbaužu un profesionālās kvalifikācijas eksāmenu) organizēšanu un nodrošina pārbaudījumu kārtošanu elektroniskā vidē, e-pakalpojumu izveidi u.c. 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir noteikt VPS saturu attiecībā uz nepieciešamo VPS iekļaujamo datu apjomu, apstrādi un glabāšanu.
Ņemot vērā būtiskas izmaiņas normatīvā akta struktūrā un ietvertajā informācijā, nepieciešams jauns normatīvais akts, kas aizstās Ministru kabineta 2022. gada 15. februāra noteikumus Nr. 117 “Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmas noteikumi” (turpmāk – noteikumi Nr. 117)..
 
Spēkā stāšanās termiņš
Jebkādi citi nosacījumi (atrunāti tiesību aktā)
Pamatojums
Noteikumu projekts stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas. Noteikumu projekta punkti, kas attiecināmi uz valsts valodas prasmes pārbaudes datu ievadi un uzkrāšanu stāsies spēkā 2023. gada 1. janvārī.

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Atbilstoši spēkā esošajiem noteikumiem Nr. 117, VPS ievadāma un uzkrājama informācija par valsts pārbaudījumiem vispārējās izglītības programmās un vispārizglītojošajos mācību priekšmetos profesionālās izglītības programmās, un valsts valodas prasmes pārbaudēm. 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Spēkā esošajos noteikumos Nr. 117 ietvertais datu apjoms, kas apstrādājam par valsts pārbaudījumiem vispārējās izglītības programmās un vispārizglītojošajos mācību priekšmetos profesionālās izglītības programmās nav pietiekams lai nodrošinātu pārbaudījumu kārtošanu elektroniski un trīs e-pakalpojumu (pieteikšanās apliecības, sertifikāta vai to dublikāta saņemšanai, pārbaudījumu apelācijas, dokumentu pārbaude) darbību.
Risinājuma apraksts
Noteikumu projekta II.nodaļā ietverta informācija par personām, kurām jākārto pārbaudījumi, pārbaudījumiem, izsniedzamajiem sertifikātiem, personām, kuras nodrošina pārbaudījumu uzdevumu pārbaudes procesu, personām, kuras nodrošina pārbaudījuma organizēšanu izglītības iestādē un novērotājiem tādā apjomā, lai būtu iespējams organizēt, kārtot un vērtēt pārbaudījumus elektroniskā vidē, izmantojot VPS, kā arī nodrošinātu saistīto e-pakalpojumu darbību. Noteikumos Nr. 117  ietvertais datu apjoms papildināts ar informāciju par pārbaudījumu kārtotāju iesniegtajiem apstrīdēšanas iesniegumiem (apelācijām) un personām, kuras nodrošina pārbaudījuma organizēšanu. Personas VPS tiek identificētas izmantojot personas kodu vai izglītības iestādes piešķirtu personas identifikācijas numuru, kas nesakrīt ar personas kodu. Ja personai Latvijā nav piešķirts personas kods, lai nodrošinātu personas identifikāciju, personai tiek norādīts unikāls identifikators, kas nesakrīt ar Latvijas Republikas personas kodu, piemēram, 11 ciparu kods, kas nesākas ar cipariem 0, 1, 2 vai 3.  
Problēmas apraksts
Spēkā esošajos noteikumos Nr. 117 nav ietverts regulējums, kas noteiktu datu apstrādi par profesionālās kvalifikācijas eksāmeniem. Sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru tiek virzīts normatīvais regulējums, kas nosaka profesionālās kvalifikācijas eksāmenu organizēšanā izmantot VPS (22-TA-1626 - Noteikumi par profesionālās kvalifikācijas eksāmenu saturu un norises kārtību). Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta "Valsts pārbaudījumu organizēšanas procesa pilnveide” (Nr. 2.2.1.1/19/I/019) ietvaros tiek izstrādāti VPS papildinājumi, kas ļauj organizēt un kārtot profesionālās kvalifikācijas eksāmenus izmantojot VPS, attiecīgi nepieciešams normatīvais regulējums, kas nosaka minēto datu ievadi un apstrādi VPS.
Risinājuma apraksts
Noteikumu projektā iekļauta IV. nodaļa, kas apraksta profesionālās kvalifikācijas eksāmenu datu ievadi VPS. Dati tiek izmantoti profesionālās kvalifikācijas eksāmenu organizēšanai, kārtošanai, vērtēšanai, kā arī trīs e-pakalpojumos (pieteikšanās apliecības, sertifikāta vai to dublikāta saņemšanai, pārbaudījumu apelācijas, dokumentu pārbaude). Profesionālās kvalifikācijas eksāmenu organizēšanai un norisei elektroniski nepieciešams ievadīt datus par personām, kurām jākārto kvalifikācijas eksāmens, kvalifikācijas eksāmeniem (programma, uzdevumi, rezultāti u.c.), profesionālās kvalifikācijas apliecību, izglītības iestādi, nozares eksaminācijas centru, eksaminācijas un apelācijas komisiju, novērotājiem.
 
Problēmas apraksts
VPS nepieciešams ievadīt un uzkrāt datus, kas tiek izmantoti valsts valodas prasmes pārbaužu organizēšanai, kārtošanai, lēmumu izsniegšanai elektroniskā formā, kā arī 4 e-pakalpojumos (pieteikšanās valsts valodas prasmes pārbaudes kārtošanai, pieteikšanās apliecības, sertifikāta vai to dublikāta saņemšanai, pārbaudījumu apelācijas, dokumentu pārbaude).
Risinājuma apraksts
Noteikumu projektā iekļauta III. nodaļa, kas apraksta valsts valodas prasmes pārbaužu datu ievadi VPS. Valsts valodas prasmes pārbaudes norisei un kārtošanai elektroniski nepieciešama informācija par pārbaudījumu kārtotājiem. VPS norādītais informācijas apjoms atbilst informācijai par personu, kas jānorāda pieteikšanās iesniegumā atbilstoši Ministru kabineta 2022.gada 8.marta noteikumiem Nr. 157 "Noteikumi par valsts valodas zināšanu apjomu un valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību".  VPS tiek ierakstīta arī informācija par personām, kuras nodrošina valsts valodas prasmes pārbaudi, juridiskām personām, kuras piesaka personas pārbaudes kārtošanai, un valsts valodas prasmes pārbaudes norisi (uzdevumi, laiks, vieta, materiāli, rezultāti u.c.), kas nepieciešama pārbaudes organizēšanai un vērtēšanai. Noteikumu projektā iekļautais datu apjoms pēc būtības atbilst noteikumos Nr. 117 ietvertajam datu apjomam, papildināts ar informāciju par personas iesniegto apstrīdēšanas iesniegumu.
Problēmas apraksts
Nepieciešams nodrošināt aktuālu personas datu apstrādi informācijas sistēmā.
Risinājuma apraksts
Lai nodrošinātu aktuālu un korektu datu uzkrāšanu par personu, dati tiešsaistes datu pārraides režīmā tiks iegūti no Fizisko personu reģistra. Dati tiks iegūti par personām kuras piesakās valsts valodas prasmes pārbaudei (par vārdu (vārdiem), uzvārdu, personas kodu, dzimšanas datumu, deklarēto, reģistrēto vai norādīto dzīvesvietu, valstisko piederību un tās veidu), personām, kuras nodrošina valsts valodas prasmes pārbaudi (par vārdu (vārdiem), uzvārdu, personas kodu), par personām, kuras iekļautas profesionālās kvalifikācijas eksāmenu kvalifikācijas vai apelācijas komisijā (par vārdu (vārdiem), uzvārdu, personas kodu), par kvalifikācijas eksāmenu novērotājiem (par vārdu (vārdiem), uzvārdu, personas kodu). Minēto datu kvalitātes patstāvīgai nodrošināšanai Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde nodrošinās datu monitoringu.
Problēmas apraksts
Nepieciešams noteikt datu glabāšanas un dzēšanas termiņus (lai nodrošinātu datu apstrrādi atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem)
Risinājuma apraksts
Datu glabāšanas un dzēšanas termiņi noteikti noteikumu projekta V. nodaļā.
Gadu pēc pārbaudījuma uz arhīva datu bāzi tiek pārcelta un 75 gadus glabāta informācija par pārbaudījumā, kvalifikācijas eksāmenā, valsts valodas prasmes pārbaudē katrā uzdevumā, daļā iegūto vērtējumu un kopvērtējumu, personu, kuras piesakās valsts valodas prasmes pārbaudei un to kārto, valsts valodas prasmes pārbaudes laiku un vietu. 
Informācija par pārbaudījuma katrā uzdevumā, tā daļā iegūto vērtējumu un kopvērtējumu patstāvīgai glabāšanai arhīvā nepieciešamai, lai nodrošinātu iespēju ilgtermiņā analizēt pārbaudījumu kārtotāju zināšanu līmeni (izglītības kvalitātes monitorings) un pārbaudījumu satura izmaiņas.
Informācija par personām, kuras kārto valsts valodas prasmes pārbaudi nepieciešama, lai veiktu kvalitatīvus sociāli lingvistiskos pētījumus par valsts valodas prasmes pārbaudījumu kārtotājiem. Personu, kuras piesakās valsts valodas prasmes pārbaudei deklarētā, norādītā vai reģistrētā dzīves vieta arhīvā tiek anonimizēta. Papildus jāņem vērā, ka vēsturiskā informācija par valsts valodas prasmes kārtotājiem un izsniegtajiem valsts valodas prasmi apliecinošajiem dokumentiem ne vienmēr ir pilnīga. Tādos gadījumos tiek izmantota visa pieejamā informācija par valsts valodas prasmes pārbaudes norisēm un kārtotājiem, lai noteiktu vai un kādu valsts valodas prasmes līmeni persona ir ieguvusi.
Informācijas sistēmas aktuālajā datubāzē informāciju par izsniegto sertifikātu,valsts valodas prasmi apliecinošu dokumentu vai apliecību un to saņēmēju glabā 75 gadus.
Informācijas sistēma gadu pēc pārbaudījuma, valsts valodas prasmes pārbaudes vai kvalifikācijas eksāmena norises beigām automātiski pārvieto uz informācijas sistēmas arhīva datubāzi  informāciju par rezultātu apstrīdēšanas iesniegumu (apelāciju), norisē konstatētajiem pārkāpumiem, personas, kura nodrošinājusi uzdevumu pārbaudes procesu, vārdu, uzvārdu, personas kodu, izglītības iestādi, kur persona nodarbināta, kontaktinformāciju, informāciju par uzdevumiem, kas vērtēti, personas, kura piesakās valsts valodas prasmes pārbaudei un kura kārto valsts valodas prasmes pārbaudi, valodas prasmes līmeni un pakāpi, laiku un vietu, kur kārto valsts valodas prasmes pārbaudi, par personu, kura nodrošina valsts valodas prasmes pārbaudi un par personu, kura iekļauta kvalifikācijas eksāmena komisijā glabā 10 gadus.
Gadu pēc pārbaudījuma, valsts valodas prasmes pārbaudes vai kvalifikācijas eksāmena norises beigām dzēš datus par personu, kurai jākārto pārbaudījums (izņemot rezultātu apstrīdēšanas iesniegumu), izglītības iestādi, kur kārto pārbaudījumu, personu, kura nodrošina pārbaudījuma organizēšanu, informāciju par pārbaudījuma kārtošanu papildtermiņā, pārbaudījumā sniegtās atbildes, personas, kura nodrošinājusi pārbaudījuma uzdevumu vērtēšanu amatu, zinātnes nozari, norēķinu konta informāciju, darba tiesisko attiecību ar izglītības iestādi pārtraukšanas datumu u.c.datus.
Problēmas apraksts
Pārbaudījumu, valsts valodas prasmes pārbaužu un profesionālās kvalifikācijas eksāmenu elektroniskai norisei nepieciešams nodrošināt informācijas sistēmas lietotāju tiesības  pašvaldību atbildīgajām amatpersonām, izglītības iestāžu atbildīgajām amatpersonām, nozares eksaminācijas centru atbildīgajām amatpersonām, ministrijas un tās padotībā esošo valsts pārvaldes iestāžu atbildīgajām amatpersonām un citām personām.
Risinājuma apraksts
Lai nodrošinātu pārbaudījumu, valsts valodas prasmes pārbaužu un profesionālās kvalifikācijas eksāmenu norisi un datu ievadi, Valsts izglītības satura centrs (turpmāk - centrs), pamatojoties uz rakstveida pieprasījumu vai iesniegumu piešķir, maina un anulē informācijas sistēmas lietotāja tiesības pašvaldību atbildīgajām amatpersonām, izglītības iestāžu atbildīgajām amatpersonām, nozares eksaminācijas centru atbildīgajām amatpersonām, ministrijas un tās padotībā esošo valsts pārvaldes iestāžu atbildīgajām amatpersonām un citām personām, atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam, - piemēram, izglītības iestāžu darbiniekiem, kam jānodrošina datu ievade, vai citām personām, kam nākotnē mainoties normatīvajam regulējumam var būt nepieciešamas tādas tiesības. Iesniegumu par informācijas sistēmas lietotāja tiesību piešķiršanu iesniedz Izglītības iestādes vai pašvaldības vadītājs vai viņu pilnvarota persona, vai nozares eksaminācijas centra pārstāvis, kas ir paraksttiesīga persona iestādē.
Ja valsts valodas prasmes pārbaude tiks nodrošināta  elektroniski, valsts valodas prasmes pārbaudes kārtotājiem būs nepieciešams piešķirt sistēmas lietotāja tiesības. Pārbaudījumu un valsts valodas prasmes pārbaudes kārtotājiem sistēmas lietotāja tiesības tiek piešķirtas un anulētas automātiski atbilstoši lietotāju nepieciešamībai lietot informācijas sistēmu pārbaudījumu un valsts valodas prasmes pārbaudes norises un ar to saistīto procesu ietvaros.
Lai izpildītu atbilstošus informācijas sistēmām noteiktos drošības tehniskos un organizatoriskos pasākumus, noteikumu projektā tiek noteikts, ka personai sistēmas lietotāja tiesības tiek anulētas, pamatojoties uz iestādes vai personas iesniegumu vai VPS pārziņa rīcībā esošu informāciju par to, ka lietotājs nav izmantojis VPS ilgāk par 12 mēnešiem, sistēmas lietotājs izbeidzis darba tiesiskās attiecības ar izglītības iestādi, sistēmas lietotāja tiesības ir nodotas citām personām vai persona ir mirusi.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
-

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
-
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmas funkcionalitātes izstrāde, kas nepieciešama šajā noteikumu projektā paredzēto funkciju nodrošināšanai tiek veikta Eiropas Reģionālās attīstības fonda
darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 2.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Nodrošināt publisko datu atkalizmantošanas pieaugumu un efektīvu publiskās pārvaldes un privātā sektora mijiedarbību" 2.2.1.1. pasākuma "Centralizētu publiskās pārvaldes IKT platformu izveide, publiskās pārvaldes procesu optimizēšana un attīstība" projekta "Valsts pārbaudījumu organizēšanas procesa pilnveide" Nr. 2.2.1.1./19/I/001 ietvaros.

4.1.1. Noteikumi par profesionālās kvalifikācijas eksāmenu saturu un norises kārtību

Pamatojums un apraksts
Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Valsts izglītības un satura centru ir izstrādājusi noteikumu projektu "Noteikumi par profesionālās kvalifikācijas eksāmenu saturu un norises kārtību"(Tiesību akta lietas ID 22-TA-1626, aktuālais statuss pieejams tiesību aktu portālā, tupmāk - noteikumu projekts 22-TA-162). Noteikumu projekts 22-TA-162 noteiks profesionālās kvalifikācijas eksāmenu  organizēšanas, norises un vērtēšanas, kā arī satura izstrādes kārtību profesionālās pamatizglītības un profesionālās vidējās izglītības pakāpē un attiecīgi ar noteikumu projektu 22-TA-162 salāgots arī šis noteikumu projekts, kurā regulēta datu par profesionālās kvalifikācijas eksāmeniem apstrāde Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā.
Atbildīgā institūcija
Izglītības un zinātnes ministrija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Noteikumu projekts nodots sabiedriskajai apspriešanai. Pagaidām priekšlikumi nav saņemti. Ja tādi tiks saņemti tiks papildināta šī sadaļa.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projektā iekļauti četri e-pakalpojumi, kas būs pieejami Vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā www.latvija.lv: Pieteikšanās valsts valodas prasmes pārbaudei, Pieteikšanās apliecības, sertifikāta vai to dublikāta saņemšanai, Pārbaude par valsts valodas prasmes apliecības, pamatizglītības un vidējās izglītības sertifikāta derīgumu, Pārbaudījumu apelāciju iesniegšana. Minētie e-pakalpojumi tiek izstrādāti Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta "Valsts pārbaudījumu organizēšanas procesa pilnveide” (Nr. 2.2.1.1/19/I/019) ietvaros.

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
VPS papildinājumi izstrādāti informācijas un komunikācijas tehnoloģiju mērķarhitektūras 43.0 versijā projekta "Valsts pārbaudījumu organizēšanas procesa pilnveide" ietvarā.

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
-

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
-

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi