Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
23-TA-2242: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.1.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem veselības aprūpes, veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, uzlabojot veselības aprūpes sistēmu efektivitāti un izturētspēju" 4.1.2.7. pasākuma "Pilnveidot pacientu drošību un aprūpes kvalitāti" īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24 .jūnija Regula (ES) Nr. 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – regula Nr.2021/1060) un Eiropas Savienības fondu 2021. — 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punkts.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekts izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021. — 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu. Pasākuma mērķis ir pilnveidot pacientu drošību un aprūpes kvalitāti kvalitatīvai veselības aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Veselības aprūpe ir viena no prioritārajām pakalpojumu jomām valstī. Tās ietekme uz sabiedrību, valsts demogrāfisko situāciju un attīstību, kā arī katru indivīdu atsevišķi ir ļoti liela. Veselības aprūpes attīstība rada aizvien jaunas iespējas glābt cilvēka dzīvību un saglabāt dzīves kvalitāti, taču vienlaikus, tai kļūstot arvien sarežģītākai, ārstniecības laikā pieaug nevēlamu notikumu risks. Šī iemesla dēļ veselības aprūpe tiek uzskatīta par augsta riska nozari.

Riski un dinamika ir noteicošie faktori pilnīgi drošas veselības aprūpes neiespējamībai. Pacientu drošība atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas definīcijai ir nevajadzīgā, ar veselības aprūpi saistītā kaitējuma riska samazināšana līdz pieļaujamam minimumam (WHO-ICPS, 2009)[1].

Pacientu drošība raksturo, cik lielā mērā veselības aprūpes procesi un pārvaldības sistēma nepieļauj vai novērš nevēlamus rezultātus, kas rodas vai var rasties veselības aprūpes procesā. Drošības galvenais mērķis – nenodarīt kaitējumu pacientam[2]. Nepietiekama pacientu drošība ir gan nopietna sabiedrības veselības problēma, gan liels ekonomisks slogs ierobežotajiem veselības aprūpes resursiem. Ekonomiskās Sadarbības un Attīstības organizācija (OECD) akcentē, ka daudzus nevēlamus notikumus var sistēmiski novērst ar labāku politiku, labāku izmaksu praksi, lai izmaksas būtu zemākas par kaitējuma izmaksām. Tāpēc nacionālajā līmenī, kur resursi ir ierobežoti, vajadzētu īstenot aktivitātes, kurām ir visaugstākā pievienotā vērtība, investējot sistēmas līmeņa iniciatīvās, piemēram, profesionāļu izglītībā un apmācībā, drošības standartos un pamata informācijas infrastruktūrā.

Viens no svarīgākajiem rīkiem mērķtiecīgai pacientu drošības un ārstniecības kvalitātes nodrošināšanai ir klīnisko vadlīniju, klīnisko algoritmu, klīnisko ceļu un kvalitātes indikatoru lietošanas sistēmas izveide un ieviešana. Līdz šim ir izstrādāti klīniskie algoritmi, pacientu ceļi un kvalitātes indikatori vairākās veselības jomās. Dokumentus izstrādājuši Latvijas vadošie jomas speciālisti, balstoties uz pasaulē pielietotām starptautiski atzītu organizāciju aprobētām klīniskajām vadlīnijām, pielāgojot tajās ietvertos ieteikumus Latvijas situācijai. Izstrādātie klīniskie algoritmi un klīniskie ceļi paredzēti, lai veicinātu ārstniecības personu vienotu rīcību, sniegtu atbalstu lēmumu pieņemšanā, tā rezultātā nodrošinot pacientam kvalitatīvus un drošus veselības aprūpes pakalpojumus. Toties, ņemot vērā straujo tehnoloģiju, inovāciju un mācīšanās metožu attīstību, būtiski turpināt to ieviešanu un uzraudzību.

Tāpat nozīmīgs kvalitātes faktors ir ārstniecības personu kompetence pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitātes vadības jautājumos. Līdz šim īstenotie pasākumi minētajā jomā ir veicinājuši profesionālo izaugsmi kvalitātes nodrošināšanā, tomēr, lai sekmētu pacientu drošības procedūru un vadlīniju vienveidīgu piemērošanu visā valstī, nepieciešams nodrošināt veselības aprūpes personāla zināšanu un prasmju pilnveides pasākumus pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitātes vadības jautājumos, jo nozarē strādājošo prasmju atbilstība veselības aprūpes politikai un stratēģijai ir būtisks nosacījums kvalitatīvu un drošu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai.
Veselības aprūpes darbiniekiem, kurš nav atbilstoši apmācīts vai iepazīstināts ar procedūrām vai vadlīnijām, var rasties grūtības veikt savus pienākumus. Sarežģītāku pienākumu veikšana, īpaši ārpus kompetences robežām vai tad, ja ir liela darba slodze, var radīt problēmas, īpaši jaunajiem darbiniekiem. Darbinieki savas nepietiekamās pieredzes dēļ var nenovērtēt vai pārvērtēt savu kompetences līmeni konkrētu pienākumu veikšanā, un šī ir īpaši bīstama situācija, kurā ļoti viegli var kļūdīties. Izglītībai un praktiskajai apmācībai ir izšķiroša nozīme cīņā par pacientu drošības uzlabošanu. Darbiniekiem ir jāizprot darba vietā pastāvošās galvenās pacientu drošības procedūras. Praktizējošiem darbiniekiem, lai tie varētu turpināt droši strādāt, jāattīsta programmas prasmju pilnveidošanai. 

Tāpat, sekmīgai ārstēšanas procesa nodrošināšanai un veselības aprūpes kvalitātes nodrošināšanai būtisks aspekts ir pacientu iesaiste, zināšanas un apmierinātība ar veselības aprūpes pakalpojumiem.
Pētījuma par pacientu apmierinātību ar veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti[3] 2018. gada aptaujas dati liecina, ka tikai trešdaļa respondentu zinātu, tai skaitā "drīzāk zinātu", kur ziņot par nekvalitatīvu pakalpojumu un tikpat daudzi – kur meklēt informāciju, lai pakalpojumu saņemtu iespējami drīz. Kā īpaša grupa pakalpojumiem ārpus ģimenes ārsta prakses minami jaunieši, kuriem ir kopumā sliktākas zināšanas par veselības aprūpes sistēmu un pakalpojumu saņemšanas iespējām, kas norāda uz nepietiekamu ar veselību saistītu zināšanu iekļaušanu izglītības procesā. Kopumā 57% respondentu (jauniešu) norāda, ka zina, kā atrast šo informāciju (21% atbild "jā", bet 36% – "drīzāk jā"). Šīs zināšanas sniedzamas caur trim kanāliem – izglītības sistēmu (kopumā zināšanas par pacientu tiesībām sabiedrībā ir zemas un pedagogi mērķtiecīgi jāizglīto šajos jautājumos), pacientu tiesību ombudu (ja tāds tiek izveidots) un ģimenes ārstu praksēm, kur jaunieši ir vislabāk integrēti. Jauniešiem ir arī zemāka apmierinātība ar saņemtajiem pakalpojumiem ārpus ģimenes ārsta prakses. Attiecībā uz zināšanām par veselības aprūpes sistēmu un pakalpojumu saņemšanas iespējām izceļamas respondentu atbildes – vecuma grupā 55-64 gadi 52%, bet vecuma grupā 65-74 gadi vien 42% norāda, ka zina, kur meklēt informāciju. Zināšanas par valsts veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, iespējām tās pilnvērtīgi izmantot un no ārstiem saņemtās veselības informācijas piemērotības pacientu vajadzībām vērtējums saistīti arī ar ienākumu nevienlīdzību, dzimumu nelīdztiesību (vīrieši kopumā savas zināšanas par pacientu tiesībām vērtē kā sliktākas), izglītības līmeni un veselības stāvokļa pašvērtējumu, kas liek šķēršļus valsts piedāvātu veselības aprūpes pakalpojumu pilnvērtīgai izmantošanai tām grupām, kuras atrodas salīdzinoši sliktākā sociāli ekonomiskajā pozīcijā.
Kopumā secināms, ka iedzīvotājiem ir nepietiekamas zināšanas par savām tiesībām par valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem, un nespēja tās aizstāvēt pārkāpumu gadījumos. Īpaši jutīgi šai ziņā ir vecāka gadagājuma iedzīvotāji, iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem, zemāku izglītības līmeni, sliktāku veselību un tādiem veselības traucējumiem, kas apgrūtina ikdienas dzīvi[4].

Tāpat veselības aprūpes kvalitātes uzlabošanā, tostarp pacientu drošības sekmēšanā, liela nozīme ir pacientu aprūpes nepārtrauktības un aprūpes kvalitātes nodrošināšanai.
Būtiski, lai personas veselības aprūpe tiek organizēta tā, lai tā atbilstu indivīda vajadzībām, integrētu vairāku sektoru sadarbību un nodrošinātu tās nepārtrauktību. Aprūpes nepārtrauktībā būtiska loma ir sadarbībai starp speciālistiem, kā arī primārajai veselības aprūpei, kas nodrošina pastāvīgu indivīda veselības aprūpi un tās koordinēšanu visa mūža garumā. Veselības aprūpes nepārtrauktību nodrošina pakalpojumu organizēšana, ievērojot to funkcionālo savietojamību, saskaņotību un nodrošinot komunikācijas kanālus starp speciālistiem. Integrētās aprūpes koncepcija ietver arī saskaņotu darbību starp veselības aprūpes un sociālās aprūpes resoru, tai skaitā, sociālo pakalpojumu sniedzējiem, pašvaldību sociālajiem dienestiem, kā arī sadarbību ar citu nozaru ekspertiem un speciālistiem, piemēram izglītības iestādēm u.tml. Sekmīgas šāda modeļa ieviešanas priekšnosacījums ir sociālās aprūpes jomas partneru iesaiste un izpratne, vienpusējas iniciatīvas gadījumā netiks sasniegts mērķis[5].

Aprūpes nepārtrauktības nodrošināšanai tiks īstenoti pasākumi, kas veicinās veselības jomas speciālistu sagatavošanu un uzlabos sadarbību starp speciālistiem pacienta veselības aprūpē dažādos ārstēšanas posmos.


[1] WHO. The Conceptual Framework for the International Classification for Patient Safety; 2009. https://www.who.int/publications/i/item/WHO-IER-PSP-2010.2
[2] Mācību materiāls. Pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitātes nodrošināšana. ESF līdzfinansētā projekta Nr. 9.2.3.0/15/I/001 "Veselības tīklu attīstības vadlīniju un kvalitātes nodrošināšanas sistēmas izstrāde un ieviešana prioritāro veselības jomu ietvaros". Rīgas Stradiņa universitāte 2017. Pieejams: https://www.spkc.gov.lv/lv/publikacijas/pacientu_drobas_un_veselbas_aprpes_kvalittes_nodroinana._mcbu_materils_20171.pdf
[3] A.Putniņa, M.Brants “Pētījums par pacientu apmierinātību ar veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti”, 2018. https://www.vmnvd.gov.lv/lv/media/272/download?attachment
[4] Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027.gadam; https://likumi.lv/ta/id/332751-sabiedribas-veselibas-pamatnostadnes-2021-2027-gadam
[5] Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027.gadam; https://likumi.lv/ta/id/332751-sabiedribas-veselibas-pamatnostadnes-2021-2027-gadam
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
-
Risinājuma apraksts
Noteikumu projekts nosaka kārtību, kādā tiks īstenots Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.1.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem veselības aprūpes, veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, uzlabojot veselības aprūpes sistēmu efektivitāti un izturētspēju" 4.1.2.7. pasākums "Pilnveidot pacientu drošību un aprūpes kvalitāti" īstenošanas noteikumi" (turpmāk – pasākums).

Pasākuma ietvaros plānotais un pieejamais kopējais finansējums ir 3 045 000 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus (turpmāk – ESF Plus) finansējums – 2 588 250 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 456 750 euro.

Atbilstoši ES Savienības Kohēzijas politikas programmai 2021.–2027. gadam pasākuma finansējuma sadalījums pa intervences kodiem ir sekojošs:
- intervences kategorijā “Intervences laukums”
Nr. 160 “Pasākumi veselības aprūpes sistēmas pieejamības, efektivitātes un noturības uzlabošanai (izņemot infrastruktūru)” – ESF Plus finansējums 2 588 250 euro;
- intervences kategorijā “Finansējuma veids”
Nr. 1 “Dotācija” - ESF Plus finansējums 2 588 250 euro;
- intervences kategorijā “Teritoriālie sasniegšanas mehānismi”
Nr. 33 “Bez teritoriālā mērķa” - ESF PLus finansējums 2 588 250 euro;
- intervences kategorijā “ESF+ sekundārās tēmas”
Nr. 10 “Eiropas pusgadā apzināto problēmu risināšana” - ESF Plus finansējums 2 588 250 euro;
- intervences kategorijā “Dzimumu līdztiesība”
Nr. 2 “Dzimumu līdztiesības aspekta integrēšana” - ESF Plus finansējums 2 588 250 euro.

Saskaņā ar regulas Nr. 2021/1060 18. un 86.pantā noteikto 4.1.2. specifiskā atbalsta mērķa elastības finansējums ir noteikts 4.1.2.1. pasākuma “Nacionālā mēroga veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (turpmāk - 4.1.2.1. pasākums) un 4.1.2.6. “Uzlabot izglītības iespējas ārstniecības personām, t.sk. uzlabojot tālākizglītības pieejamību” pasākuma (turpmāk - 4.1.2.6. pasākums) ietvaros. Attiecīgi 4.1.2.1. un 4.1.2.6. pasākumam ir noteikts pieejamais un plānotais finansējums. Atbildīgā iestāde, pēc Eiropas Komisijas lēmuma par vidusposma pārskata, var ierosināt palielināt 4.1.2.1. un 4.1.2.6. pasākumam pieejamo kopējo finansējumu līdz plānotajam kopējam finansējuma apmēram.
 
Pasākuma Nr. Pasākuma nosaukums ES fondu finansējums (ieskaitot elastības finansējumu), euro ES fondu finansējums (BEZ elastības finansējuma), euro
4.1.2.1. Nacionāla mēroga veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi 11 207 658 7 199 882
4.1.2.2. Veselības veicināšana un slimību profilakse pašvaldībās 12 575 937 12 575 937
4.1.2.3. Pasākumi atkarīgo personu resocializācijai un atgriešanai darba tirgū, kā arī preventīvie pasākumi jauniešiem (indikatīvi pasākuma ieviesējs – Finanšu ministrija) 961 350 961 350
4.1.2.4. Pierādījumos balstītu narkotiku lietošanas profilakses programmu īstenošana un profilakses kvalitātes standartu ieviešana (indikatīvi pasākuma ieviesējs – Iekšlietu ministrija) 443 700 443 700
4.1.2.5. Piesaistīt un noturēt ārstniecības personas darbam valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sektorā, īpaši stacionāros 5 686 755 5 686 755
4.1.2.6. Uzlabot izglītības iespējas ārstniecības personām, t.sk. uzlabojot tālākizglītības pieejamību 14 790 000 10 782 224
4.1.2.7. Pilnveidot pacientu drošību un aprūpes kvalitāti 2 588 250 2 588 250
4.1.2.8. Nevalstisko organizāciju iesaiste veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošanā 2 550 000 2 550 000
4.1.2. specifiskā atbalsta mērķa finansējums 50 803 650 42 788 098


























Pasākuma ietvaros projekta iesniedzējs un finansējuma saņēmējs ir vadošā valsts pārvaldes iestāde veselības nozarē, kas izstrādā, organizē un uzrauga valsts politiku sabiedrības veselības jomā - Veselības ministrija.

Finansējuma saņēmējs, iesaistoties projekta īstenošanā, nodrošina, lai funkcijas, kuras tas pilda projekta īstenošanā, tiktu nodalītas no pamatfunkciju izpildes un saimnieciskās darbības.

Pasākuma ietvaros izmaksas ir attiecināmas, ja tās atbilst noteikumu projektā minētajām izmaksu pozīcijām un tās ir radušās ne agrāk par 2024. gada 1. janvāri.

Pasākuma mērķis ir pilnveidot pacientu drošību un aprūpes kvalitāti kvalitatīvai veselības aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai.

Pasākuma mērķa grupa ir ārstniecības iestādes un visi Latvijas iedzīvotāji.

Pasākuma nacionālais rādītājs ir ārstniecības iestāžu skaits, kurās tiks pilnveidota pacientu drošība un aprūpes kvalitāte kvalitatīvai veselības aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai – 41 ārstniecības iestāde. Rādītājā ietvertas tās ārstniecības iestādes, kuras minētas 2018.gada 28.augusta Ministru kabineta noteikumu Nr.555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr.555) 6.pielikumā, kā arī tās ārstniecības iestādes, kuras MK noteikumu Nr.555 5.3.2.punktā noteiktajā kārtībā ir noslēgušas līgumus ar Nacionālo veselības dienestu par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu.
Rādītājs tiks uzskatīts par sasniegtu pēc projekta pabeigšanas, ja:
1. visās ārstniecības iestādēs par pacientu drošību un veselības aprūpi ir apmācīts personāls;
2. projekta ietvaros izstrādāto dokumentu (klīniskie kvalitātes indikatori, klīniskie pacientu ceļi un uz starptautiski atzītām vadlīnijām profesionāļu izstrādāti klīniskie algoritmi) saturs liecina, ka izstrādātajos dokumentos ietvertās tēmas kopumā aptver un ir paredzētas izmantošanai vismaz 41 ārstniecības iestādē. Katrs izstrādātais dokuments var būt paredzēts izmantošanai vairākās ārstniecības iestādēs atbilstoši profilam.

Specifiskā atbalsta projektu iesniegumu atlasi īsteno ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā. Centrālā finanšu un līgumu aģentūra kā sadarbības iestāde (turpmāk – sadarbības iestāde) pasākuma ietvaros organizē ierobežotu projektu iesniegumu atlasi vienu reizi pasākuma īstenošanas periodā.

Specifiskā atbalsta ietvaros atbildīgās iestādes funkcijas pilda Veselības ministrija (turpmāk – atbildīgā iestāde).

Specifiskā atbalsta ietvaros sadarbības iestādes funkcijas pilda un slēdz vienošanos par projekta īstenošanu sadarbības iestāde.

Sadarbības iestādei ir tiesības vienpusēji atkāpties no noslēgtās vienošanās par projekta īstenošanu jebkurā no šādiem gadījumiem:
- finansējuma saņēmējs nepilda vienošanos par projekta īstenošanu, tai skaitā netiek ievēroti projektā noteiktie termiņi vai ir iestājušies citi apstākļi, kas negatīvi ietekmē vai var ietekmēt pasākuma iznākuma un uzraudzības rādītāju sasniegšanu;
- finansējuma saņēmējs apzināti ir sniedzis sadarbības iestādei nepatiesu informāciju;
- citos gadījumos, ko paredz vienošanās vai līgums par projekta īstenošanu.

Pasākuma ietvarā ir atbalstāmas šādas atbalstāmās darbības:
1) projekta vadības un īstenošanas nodrošināšana;
2) klīnisko kvalitātes indikatoru, klīnisko pacientu ceļu un uz starptautiski atzītām vadlīnijām profesionāļu izstrādātu klīnisko algoritmu izstrāde, aktualizēšana, ieviešana un uzraudzība;
3) veselības aprūpes personāla zināšanu un prasmju pilnveidošana pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitātes vadības jautājumos;
4) pacientu un veselības aprūpes personāla pieredzes uzlabošana par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem;
5) pacientu aprūpes nepārtrauktības un aprūpes kvalitātes nodrošināšana;
6) informācijas un publicitātes pasākumu nodrošināšana.

Administratīvā sloga mazināšanai projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksu nodrošināšanai tiek piemērota personāla izmaksu likme divdesmit procentu apmērā no šo noteikumu 19.2 apakšpunktā minētajām pārējām tiešajām attiecināmajām izmaksām saskaņā ar regulas Nr. 2021/1060 55. panta 1. punktu.

Vienotās personāla izmaksu likmes aprēķins ir balstīts uz šādiem principiem:
1) tas ir taisnīgs – personāla izmaksu likmes apmērs tiks piemērots vienoti projekta ietvaros;
2) tas ir objektīvs – lai arī pasākums ir darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.3. specifiskā atbalsta mērķa "Atbalstīt prioritāro (sirds un asinsvadu, onkoloģijas, bērnu (sākot no perinatālā un neonatālā perioda) aprūpes un garīgās veselības) veselības jomu veselības tīklu attīstības vadlīniju un kvalitātes nodrošināšanas sistēmas izstrādi un ieviešanu, jo īpaši sociālās atstumtības un nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju veselības uzlabošanai" (turpmāk – 9.2.3. SAM) turpinājums ar līdzīgu mērķi, mērķa grupu un atbalstāmajām darbībām, tomēr 9.2.3. SAM esošais likmes apmērs projekta tiešajām vadības un īstenošanas personāla izmaksām tiek pārrēķināts, jo projekta īstenošanai izveidotās terminētās amata vietas, beidzoties projektam, beidz pastāvēt un tās nav pārveidojamas. Pasākuma īstenošanai ir veidojamas jaunas amata vietas, kuru klasifikācija attiecīgi ir saskaņota ar Valsts kancelejas izstrādāto atlīdzības reformu un 2023.gada 3.aprīļa Veselības ministrijas rīkojumu Nr.13-04/62 "Par Veselības ministrijas amatu un personāla sarakstu 2023.gada aprīlī", kas nosaka iestādes algu politiku par konkrētu darba veikšanu iestādē.
3) tas ir pārbaudāms – vienotās personāla izmaksu likmes aprēķins ir dokumentāli pierādāms un pārbaudāms, aprēķini ir pieejami Veselības ministrijas Investīciju un Eiropas Savienības fondu uzraudzības departamentā, kā arī Finanšu ministrijai kā vadošajai iestādei ir iesniegts vienotās likmes detalizētāks aprēķins ar slodžu atalgojuma atšifrējumiem;
4) tas ir iepriekš noteikts – vienotās personāla izmaksu likmes piemērošanas nosacījumi ir noteikti noteikumu projekta 16. punktā.

Projekta personāla atlīdzības likmes piemērošanai starp pasākumu un 9.2.3. SAM nepastāv dubultā finansējuma risks, jo pasākums tiks īstenots pēc 9.2.3. SAM izdevumu attiecināmības perioda beigām, t.i. pēc 2023. gada 31. decembra.

Pasākuma projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksas, kurām ir piemērota vienotā likme, ietver šādas izmaksas:
finansējuma saņēmēja atlīdzības izmaksas par aktivitāšu koordinēšanu, projekta vadīšanu un uzraudzību, t.sk. līgumu uzraudzību, atskaišu sagatavošanu, dalībnieku datu apkopošanu, pasākumu laika grafiku sagatavošanu, grāmatvedības uzskaiti, komunikācijas ar uzraugošajām iestādēm nodrošināšanu, projekta darbību (apmācības, pētījumi, aptaujas, u.c.) iepirkumu tehnisko specifikāciju sagatavošanu, piedāvājumu izvērtēšanu, līgumu izpildes un nodevumu vērtēšanu.

Pasākuma pārējās tiešās attiecināmās izmaksas, no kurām rēķina personāla atlīdzības izmaksu vienoto likmi, ir izmaksas, kas radušās, ievērojot publisko iepirkumu jomu regulējošos normatīvos aktus.
Visu iepriekšminēto atbalstāmo darbību ietvaros, izņemot “projekta vadības un īstenošanas personāla nodrošināšana” un “informācijas un publicitātes pasākumu nodrošināšana” ir atbalstāmas šādas attiecināmo izmaksu pozīcijas:
1) metodisko materiālu, pētījumu, vadlīniju, aptauju u.c. atbalstāmo darbību īstenošanai nepieciešamo dokumentu izstrādes un aktualizēšanas izmaksas;
2) apmācību organizēšanas un īstenošanas izmaksas;
3) konsultantu, ekspertu un citu kvalitātes vadības sistēmas ieviešanai nepieciešamo pakalpojumu izmaksas, piemēram īpašu jomu konsultanti -informācijas tehnoloģiju pakalpojumi vai cita veida pakalpojumi, kurus šobrīd identificēt nav iespējams, bet kuri ir nepieciešami kvalitātes vadības sistēmas darbības nodrošināšanai un attīstībai, ja šāda veida pakalpojumu izmaksas ir pamatotas un saistītas ar kvalitātes vadības sistēmas ieviešanu;
4) informatīvo semināru un konferenču organizēšanas un īstenošanas izmaksas, t.sk. sabiedrības informēšanas pasākumu īstenošanas izmaksas par veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējām un aktualitātēm nozarē, piem., par konkrētām slimībām, blakus saslimšanām, veselības riskiem, veselības problēmu savlaicīgu atpazīšanu hronisku slimību gadījumā, vairāk fokusējoties uz sirds un asinsvadu, onkoloģiskajām, retajām, psihiskām slimībām un cukura diabētu, un iespējām tās novērst (konsultējoties ar pacientu organizācijām), kā arī informatīvo semināru organizēšanas izmaksas sadarbības īstenošanai starp veselības aprūpes līmeņiem un starp dažādām specialitātēm;
5) izmaksas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” darbību īstenošanai, t.sk. subtitrēšanas un reāllaika transkripcijas pakalpojumu izmaksas, jomas konsultantu izmaksas, pandusu nomas, indukcijas cilpu nomas, zīmju valodas tulku un vieglās valodas tulkošanas pakalpojumu izmaksas, ja tas ir nepieciešams vides un informācijas piekļūstamības nodrošināšanai.

Atbalstāmās darbības “informācijas un publicitātes pasākumu nodrošināšana” ietvaros ir attiecināmas komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas izmaksas atbilstoši regulas 2021/1060 47. pantam un 50. pantam un normatīvajiem aktiem, kas nosaka kārtību, kādā ES fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021.–2027. gada plānošanas periodā, kā arī Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas perioda un Atveseļošanas fonda komunikācijas un dizaina vadlīnijām.

Pievienotās vērtības nodoklis, kas tiešā veidā saistīts ar projektu, uzskatāms par attiecināmām izmaksām saskaņā ar Regulas Nr. 2021/1060 64. panta 1.punkta “c” apakšpunktā ietvertajiem nosacījumiem. Ņemot vērā, ka finansējuma saņēmējs ir vadošā valsts pārvaldes iestāde veselības nozarē, kas izstrādā, organizē un uzrauga valsts politiku sabiedrības veselības jomā - Veselības ministrija, tad pilnībā tiks nodrošināts dubultā finansējuma novēršanas risks saistībā ar pievienotās vērtības nodokļa maksājumiem vai tā nepamatotu pieprasīšanu no valsts budžeta, ja nodokļa maksājumi tiek attiecināti no projekta.

Pasākuma ietvaros no vienkāršoto izmaksu piemērošanas veidiem tiek piemērota vienotā likme personālam un netiešo izmaksu vienotā likme. Savukārt par citām vienkāršošanas likmēm vai vienas vienības izmaksām saistībā ar to, ka pasākuma specifikas un metodisko materiālu, pētījumu, vadlīniju, aptauju, apmācību tēmu mācību izmaksām ir tik plaša amplitūda, šobrīd nav iespējams noteikt optimālu likmi. Pasākuma ietvaros nav tipveida darbību un pasākumi plānoti balstoties uz datiem, kas tieši trūkst (kāds pasākums vai kvalitātes vadība) kādā no nozares specifiskajām jomām. Projekta īstenošanas laikā tiks pārvērtēta plašāka vienkāršoto izmaksu piemērošana, nepieciešamības gadījumā izstrādājot metodiku.

Pasākumam ir būtiska ietekme uz pacientu drošību un efektivitāti, kas savukārt ietekmē iedzīvotāju veselības stāvokli kopumā un dzīves kvalitāti. Iepriekšminētais uzlabos veselības aprūpes kvalitāti, veicinās pacientu un viņu ģimenes locekļu informētību par veselības aprūpi un pacientu tiesībām, kā arī pacienta un viņa ģimenes iesaisti ārstēšanā. Tas attiecīgi palīdzēs uzlabot iedzīvotāju veselību, sekmēs savlaicīgu slimību risku atklāšanu un mazināšanu, darbspēju saglabāšanu, tādejādi pagarinot veselīgo mūža ilgumu. Tāpat iepriekšminētais veicinās Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021.–2027.gadam izvirzīto mērķu sasniegšanu, jo viens no minētajiem mērķiem ir nodrošināt vienlīdzīgi pieejamus kvalitatīvus veselības pakalpojumus sabiedrībai. Viens no sociālekonomiskajiem ieguvumiem, ko sniegs pasākuma ieviešana, ir nevēlamu rezultātu/negadījumu novēršana, kas var rasties veselības aprūpes procesā, nevēlamu kaitējumu atkārtošanās iespējamības mazināšana un nevēlamo notikumu seku smaguma samazināšana. Iepriekšējā Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fondu plānošanas 2014.-2020. gada periodā apgūtais finansējums deva iespēju īstenot aktivitātes, kas veicināja veselības aprūpes sistēmas kvalitātes pilnveidošanu un pacientu drošības koncepcijas "Kvalitātes vadība jeb vadības kvalitāte" ieviešanu, izstrādājot un ieviešot gan algoritmus, gan pacientu ceļus dažādās jomās. Papildus tika mainīts normatīvais regulējums attiecībā uz obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām[6], paplašinot šo regulējumu ar pasākumiem, kādi ir jāveic ārstniecības iestādēm, lai nodrošinātu kvalitatīvus un pacientiem drošus ārstniecības pakalpojumus. 9.2.3. SAM īstenošanas laikā, piesaistot Latvijas vadošos speciālistus (ārstus), tika izstrādāti vairāk kā 150 klīniskie algoritmi, vairāk kā 140 klīniskie ceļi un vairāk kā 330 kvalitātes indikatori prioritārajās veselības jomās. Ārstniecības procesa standartizācija palīdzēja samazināt iespējamās kļūdas, kā arī nodrošināt iespēju pacientiem visās ārstniecības iestādēs saņemt līdzvērtīgu pakalpojumu, savukārt ārstniecības iestādēm un valsts iestādēm precīzāk plānot pacientu un finanšu plūsmas[7]. Saņemts apliecinājums no 29 ārstniecības iestādēm, ka tās ir iepazinušās ar iepriekš minētajiem klīniskajiem algoritmiem, klīniskajiem ceļiem un kvalitātes indikatoriem un izmanto tos pakalpojumu sniegšanā, kā arī iestrādā kvalitātes vadības sistēmās. Apmācīts ārstniecības iestāžu personāls:
-        2125 ārstniecības iestāžu darbinieki par pilna ārstniecības procesa pacientu drošības un kvalitātes jautājumiem;
-        353 ārstniecības iestāžu darbinieki par personāla psihoemocionālā atbalsta nozīmi un saņemšanas iespējām ārstniecības iestādēs. Personāla psihoemocionālais atbalsts palīdz novērst izdegšanas sindromu un citus psihoemocionālos traucējumus, kas var palīdzēt saglabāt personālu un samazināt iespēju sniegt nekvalitatīvus un/vai nedrošus pakalpojumus;
-        40 klīniskie psihologi strukturētas autiskā spektra traucējumu diagnostikai. Mācību laikā sagatavoti speciālisti, kas veiktu diagnostiku, tādējādi palielinot no valsts budžeta apmaksāta pakalpojuma savlaicīgas saņemšanas iespējas vairāk bērniem, kas, savukārt, ļauj sniegt nepieciešamo aprūpi, uzlabojot pacienta prognozes.
Pašlaik Pacientu ziņotās pieredzes mērījumi (PREMs) ir ieviesti 21 ārstniecības iestādē un tā ieviešana vēl turpinās. 4.1.2.7. pasākuma ietvaros tiks pilnveidota pacientu drošība un aprūpes kvalitāte vismaz 41 ārstniecības iestādē. Rādītājs tiks uzskatīts par sasniegtu pēc projekta pabeigšanas, ja:
1. visās ārstniecības iestādēs par pacientu drošību un veselības aprūpi ir apmācīts personāls;
2. projekta ietvaros izstrādāto dokumentu (klīniskie kvalitātes indikatori, klīniskie pacientu ceļi un uz starptautiski atzītām vadlīnijām profesionāļu izstrādāti klīniskie algoritmi) saturs liecina, ka izstrādātajos dokumentos ietvertās tēmas kopumā aptver un ir paredzētas izmantošanai vismaz 41 ārstniecības iestādē. Katrs izstrādātais dokuments var būt paredzēts izmantošanai vairākās ārstniecības iestādēs.

Lai nodrošinātu pasākuma projekta vadību un īstenošanu, finansējuma saņēmējs uz projekta īstenošanas laiku var izveidot nepieciešamās terminētās tikai uz projekta īstenošanas laiku amata vietas projekta īstenošanai.

Pasākuma investīcijām nav ietekmes uz horizontālajiem principiem:
“Klimatdrošināšana”; “Energoefektivitāte pirmajā vietā” un “Nenodarīt būtisku kaitējumu”. Savukārt uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” ir netieša ietekme, attiecīgi projektu iesniegumu atlasē vērtējot kritēriju vai projektā paredzētas darbības, kas veicina horizontālā principa ”Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanu. Projektā ir jābūt: vismaz trīs vispārīgām darbībām, vismaz trīs specifiskām darbībām un jānosaka vismaz viens horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” rādītājs: - izstrādāto vai pilnveidoto stratēģiju, izglītības programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu (tai skaitā digitālo), skaits, kuros integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām, diskriminācijas novēršanu vecuma, etniskās piederības un citu iemeslu dēļ, kā arī pamattiesību jautājumi, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem – kas attiecīgi noteikts noteikumu projektā.

Pasākuma ietvaros īstenotās investīcijas uzlabos Latvijas iedzīvotāju veselību, pagarinot labā veselībā nodzīvoto mūžu, mazinot nevienlīdzību veselības jomā un priekšlaicīgu mirstību, attiecīgi pasākuma ietvaros paredzētie pasākumi vienlaicīgi veicinās arī ES stratēģijā Baltijas jūras reģionam (ESSBJR) apakšmērķa “celt labklājību” sasniegšanu.

Atbalsts tiks sniegts atbilstoši 4.politikas mērķa “Sociālāka un iekļaujošāka Eiropa, īstenojot Eiropas sociālo tiesību pīlāru” prioritātei 4.1. “Veselības veicināšana un aprūpe””, veicot ieguldījumus iedzīvotāju veselības uzlabošanai, priekšlaicīgas nāves, invaliditātes novēršanai. Ieguldījumi tiks pārvērsti saglabātos dzīves gados, uzlabojot dzīves kvalitāti. 
Pasākuma ietvaros projekts radīs ietekmi uz Sabiedrības veselības pamatnostādnēs noteiktajiem mērķiem un rādītājiem, piemēram, tiks uzlabots rādītājs - potenciāli zaudētie mūža gadi uz 100 000 iedzīvotājiem līdz 69 gadu vecumam (vīriešiem/sievietēm).
Pasākuma ietvaros plānotais atbalsts nav kvalificējams kā komercdarbības atbalsts un nav ieviešams saskaņā ar komercdarbības atbalsta regulējumu, jo tas neatbilst divām Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteiktajām pazīmēm. Viens no Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā minētajiem valsts atbalsta raksturojošiem kritērijiem ir ekonomiskās priekšrocības pastāvēšana, kad saimnieciskās darbības veicējs iegūst ekonomiskās priekšrocības, kādas tas nevarētu iegūt tirgus apstākļos, ja komercdarbības atbalsts netiktu sniegts. Vēršam uzmanību, ka pasākuma ietvaros atbalstāmās darbības “klīnisko kvalitātes indikatoru, klīnisko pacientu ceļu un uz starptautiski atzītām vadlīnijām profesionāļu izstrādātu klīnisko algoritmu izstrāde, aktualizēšana, ieviešana un uzraudzība”, “veselības aprūpes personāla zināšanu un prasmju pilnveidošana pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitātes vadības jautājumos”, “pacientu un veselības aprūpes personāla pieredzes uzlabošana par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem” un “pacientu aprūpes nepārtrauktības un aprūpes kvalitātes nodrošināšana” finansējuma saņēmējs īstenos ārpakalpojumu veidā, veicot iepirkumu, saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā. Pakalpojuma sniedzēji tiks izvēlēti atklāta konkursa veidā, tādējādi nodrošinot iepirkumu atklātumu, piegādātāju brīvu konkurenci, kā arī vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi pret visiem. Pasākuma ietvaros tiks nodrošināta iespēja pieteikties ikvienai ārstniecības iestādei un ikvienai personai atbilstoši mērķa grupai, neskatoties, uz to, kur tā strādā, nepamatoti neierobežojot apmācību dalībniekus, piemēram, atkarībā no piesaistes pie kāda konkrēta uzņēmuma. Ņemot vērā minēto, noteikumu projekta ietvaros netiks sniegtas selektīvas priekšrocības konkrētiem uzņēmumiem un pasākums nekvalificējas kā komercdarbības atbalsts.

[6] Ministru kabineta 2009.gada 20.janvāra noteikumi Nr.60 “Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām” https://likumi.lv/ta/id/187621-noteikumi-par-obligatajam-prasibam-arstniecibas-iestadem-un-to-strukturvienibam
[7] https://www.spkc.gov.lv/lv/kliniskie-algoritmi-pacientu-celi-indikatori-esf-projekts
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • visi Latvijas iedzīvotāji
Ietekmes apraksts
Pasākumam ir būtiska ietekme uz pacientu drošību, kas savukārt ietekmē iedzīvotāju veselības stāvokli kopumā un dzīves kvalitāti. Iepriekšminētais uzlabos veselības aprūpes kvalitāti, veicinās pacientu un viņu ģimenes locekļu informētību par veselības aprūpi un pacientu tiesībām, kā arī pacienta un viņa ģimenes iesaisti ārstēšanā. Tas attiecīgi palīdzēs uzlabot iedzīvotāju veselību, sekmēs savlaicīgu slimību risku atklāšanu un mazināšanu, darbspēju saglabāšanu, tādejādi pagarinot veselīgo mūža ilgumu.
Juridiskās personas

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
0
129 412
0
258 825
517 650
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
129 412
0
258 825
517 650
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
0
0
152 250
0
304 500
609 000
2.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
152 250
0
304 500
609 000
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
-22 838
0
-45 675
-91 350
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
-22 838
0
-45 675
-91 350
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
-22 838
-45 675
-91 350
5.1. valsts pamatbudžets
0
-22 838
-45 675
-91 350
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
4.1.2.7. pasākumam plānotais un pieejamais kopējais finansējums ir 3 045 000 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus (turpmāk – ESF+) finansējums  – 2 588 250 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 456 750 euro. Budžeta ieņēmumi ir finansējuma ESF+ daļa 85% apmērā no projekta attiecināmajām izmaksām. 4.1.2.7. pasākumu par pieejamo finansējumu plānots ieviest līdz 2029. gada 31. decembrim, tai skaitā paredzēts:
2024. gadā -  152 250 euro, tai skaitā ESF+ finansējums – 129 412 euro apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums 22 838 euro.
2025. gadā – 304 500 euro, tai skaitā ESF+ finansējums – 258 825 euro apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums 45 675 euro. Finansējums 2025. gadam tiks iestrādāts budžeta ilgtermiņa saistībās.
2026. gadā – 609 000 euro, tai skaitā ESF+ finansējums – 517 650 euro apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums 91 350 euro. Finansējums 2026. gadam tiks iestrādāts budžeta ilgtermiņa saistībās.
2027. gadam kopējās izmaksas 761 250 euro, tai skaitā ESF+ finansējums – 647 063 euro apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums 114 187 euro. Finansējums 2027. gadam tiks iestrādāts budžeta ilgtermiņa saistībās.
2028. gadam kopējās izmaksas 609 000 euro, tai skaitā ESF+ finansējums – 517 650 euro apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums 91 350 euro. Finansējums 2028. gadam tiks iestrādāts budžeta ilgtermiņa saistībās.
2029. gadam kopējās izmaksas 609 000 euro, tai skaitā ESF+ finansējums – 517 650 euro apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums 91 350 euro. Finansējums 2029. gadam tiks iestrādāts budžeta ilgtermiņa saistībās.
4.1.2.7. pasākuma īstenošanai tiks izveidota jauna Veselības ministrijas budžeta apakšprogramma „Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu īstenošana (2021-2027)”.
Pēc projekta iesnieguma apstiprināšanas Veselības ministrija normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā iesniegs Finanšu ministrijā pieprasījumu apropriācijas pārdalei no 74. resora “Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” 80.00.00 programmas “Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai””.
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
Nepieciešamais valsts budžeta līdzfinansējums normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā tiks pieprasīts no 74. resora „Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” 80.00.00 programmas „Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai”.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R1060
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – regula 2021/1060)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R1057
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula (ES) 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ regulu (ES) Nr. 1296/2013 (turpmāk – regula 2021/1057)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32018R1046
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes (ES, Euratom) 2018. gada 18. jūlija Regula Nr. 2018/1046, par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - regula 2018/1046)
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – regula 2021/1060)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
55. (1.punkts)
16.
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
54. (pirmās daļas "b" apakšpunkts)
20.
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
64. (1.punkta "c" apakšpunkts)
21.
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
47., 50.
23.3.
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
MK noteikumu projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
MK noteikumu projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula (ES) 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ regulu (ES) Nr. 1296/2013 (turpmāk – regula 2021/1057)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
1. pielikums
23.4.2.
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
MK noteikumu projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
MK noteikumu projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes (ES, Euratom) 2018. gada 18. jūlija Regula Nr. 2018/1046, par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - regula 2018/1046)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
61.
14.
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
MK noteikumu projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
MK noteikumu projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-
Skaidrojums
-

6.4. Cita informācija

Atbilstoši Ministru kabineta 2009.gada 25.augusta noteikumu Nr.970 „Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 5.punktam sabiedrības līdzdalības kārtība ir piemērojama tiesību aktu projektu izstrādē, kas būtiski maina esošo regulējumu vai paredz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas. Ņemot vērā, ka likumprojekts neatbilst minētajiem kritērijiem, jo politiskais lēmums ir pieņemts ar Ministru kabineta 2022.gada 26.maija rīkojumu Nr. 359 "Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.–2027. gadam" apstiprinātajās Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2021.–2027. gadam un šis noteikumu projekts nemaina esošo regulējumu un neparedz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas, sabiedrības līdzdalības kārtība projekta izstrādē netiek piemērota. Projekts un tā anotācija būs publiski pieejami Ministru kabineta tīmekļvietnē – sadaļā/Tiesību aktu projekti un jebkura institūcija var sniegt atzinumu.
Saskaņā ar Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 2. panta pirmo daļu un 3. panta pirmo daļu tiesību aktus publicē oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, tos publicējot elektroniski tīmekļa vietnē www.vestnesis.lv.
Pēc pasākuma ieviešanas nosacījumu apstiprināšanas Ministru kabinetā, tiks sagatavota un iesniegta informācija par sabiedrības pārstāvju iesaisti normatīvā regulējuma izstrādē Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes sekretariātam.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Veselības ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

Veselības ministrija pildīs atbildīgās iestādes un finansējuma saņēmēja funkcijas.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projekta vadība un informēšanas pasākumi u.c. projekta darbības tiks īstenotas pielāgotās telpās personām ar invaliditāti, nodrošinot nepieciešamo   aprīkojumu iekļūšanai telpās un pielāgotas informācijas tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams.

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Pasākuma ietvaros tiks īstenotas darbības, kas netieši veicinās dzimumu līdztiesību, piemēram, projekta vadības un īstenošanas personāla atlase tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas, piemēram, veicinot mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti un nediskriminē  pēc rases, etniskās izcelsmes, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, pārliecības,  seksuālās orientācijas vai citiem apstākļiem.

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Pacientu drošības un aprūpes kvalitātes pilnveides pasākumiem ir būtiska loma sabiedrības veselības stāvokļa uzlabošanā, kas ir svarīgs faktors veselības aprūpes sistēmas noslodzes mazināšanā un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībai. Pasākumi uzlabos veselības aprūpes kvalitāti, veicinās pacientu un viņu ģimenes locekļu informētību par veselības aprūpi un pacientu tiesībām, kā arī pacienta un viņa ģimenes iesaisti ārstēšanā. Tas attiecīgi palīdzēs uzlabot iedzīvotāju veselību, sekmēs savlaicīgu slimību risku atklāšanu un mazināšanu, darbspēju saglabāšanu, tādejādi pagarinot veselīgo mūža ilgumu.

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Īstenojot projektu, finansējuma saņēmējs nodrošinās informācijas un datu uzkrāšanu par sniegto atbalstu mērķa grupām, t.sk. pasākumā iesaistītiem dalībniekiem, kuri uzskaitāmi atbilstoši regulas Nr. 2021/1057 I pielikumam un normatīvo aktu par Eiropas Savienības fondu projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2021.–2027. gada plānošanas periodā 1. pielikumam, ievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes 2016.gada 27.aprīļa regulas Nr.2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK prasības, tostarp 5. pantā nostiprinātos datu apstrādes principus, informācijas par personu datu apstrādi, nosakot:
1) skaidrus datu apstrādes nolūkus (gana skaidrs, lai varētu izsecināt iespējamos apstrādājamos datu veidus jeb kategorijas);
2) datu subjektus, kuru datus paredzēts apstrādāt;
3) datu veidus jeb kategorijas, kuras paredzēts apstrādāt;
4) datu glabāšanas termiņus (ja datus ir paredzēts uzglabāt);
5) institūcijas, kam dati var tikt nodoti un kādā nolūkā (ja datus paredzēts kādam nodot).
Datu apstrādes tiesiskais pamatojums - Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) Nr. 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu (ES) Nr. 1296/2013
Datu subjekts - Pasākuma mērķa grupa.

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

Projekta iesniegumā jābūt informācijai:

1) vai, veicot iepirkumu, kas nepieciešams atbalstāmo darbību īstenošanai, tiks nodrošināts sociāli atbildīgs iepirkums, pienācīgi ievērojot tādus principus kā personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju principu visās dzīves jomās, personai piemītošās cieņas, personīgās patstāvības un neatkarības, t.sk. personīgās izvēles brīvības un personas neatkarības ievērošanas, diskriminācijas aizlieguma principu, piekļūstamības principu, līdzdalības principu, iekļaušanas principu un izpratnes veicināšanas principu, neveicinot nelabvēlīgākā situācijā esošu grupu segregāciju/ izolāciju, piemēram, personu ar invaliditāti un migrantu izcelsmes personu segregāciju/ izolāciju;

2) vai tiek paredzētas vismaz trīs vispārīgās darbības, kas veicina vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu, piemēram:
- projekta vadības un īstenošanas personāla atlase tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas - neatkarīgi no personas rases, etniskās izcelsmes, ādas krāsas, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, politiskās vai citas pārliecības, nacionālās vai sociālās izcelsmes, visi dati par pasākuma mērķa grupām, kur vien tas ir iespējams, tiks sniegti sadalījumā pēc dzimumiem;
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošinātas vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos;
- tiks īstenoti pasākumi, kas veicina skaidru un saprotamu kritēriju noteikšanu vienlīdzīgas darba samaksas principu iedzīvināšanai uzņēmuma/organizācijā;
- īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos (skat. metodisko materiālu “Ieteikumi diskrimināciju un stereotipus mazinošai komunikācijai ar sabiedrību”; https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-rekomendacijas-informativie-materiali);
- nodrošinot informāciju publiskajā telpā, t.sk. tīmeklī, tiks nodrošināts, ka to saturs ir piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus (skat. VARAM vadlīnijas “Tīmekļvietnes izvērtējums atbilstoši digitālās vides piekļūstamības prasībām (WCAG 2.1 AA)”; https://pieklustamiba.varam.gov.lv/);
- tiks nodrošināts, ka pamatinformācija projekta tīmekļa vietnē ir pieejama vieglā valodā, piemēram, informācija par projekta mērķi, mērķa grupām un galvenajām atbalstāmajām darbībām. Teksta informatīvajam apjomam vieglajā valodā ir jābūt līdzvērtīgam informācijai latviešu valodā (Vieglās valodas aģentūra: www.vieglavaloda.lv);
 - projekta vadība un informēšanas pasākumi u.c. projekta darbības tiks  īstenotas  pielāgotās  telpās  personām  ar  invaliditāti, nodrošinot nepieciešamo   aprīkojumu  iekļūšanai  telpās  un  pielāgotas  informācijas tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams.

3) vai tiek paredzētas vismaz trīs specifiskās darbības, kas izriet no pasākuma atbalstāmo darbību un projekta satura un kas īpaši veicina dalību pasākuma dažādām mērķa grupām, t.sk. ar īpašu risku atbilstoši jomu specifikai, piemēram:
- projekta vadība un informēšanas pasākumi u.c. projekta darbības tiks  īstenotas  pielāgotās  telpās  personām  ar  invaliditāti, nodrošinot nepieciešamo   aprīkojumu  iekļūšanai  telpās  un  pielāgotas  informācijas tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams;
- pētījumu, izvērtējumu, vadlīniju u.c. dokumentu saturā tiks integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām, diskriminācijas novēršanu vecuma, etniskās piederības un citu iemeslu dēļ;
- sabiedrības informēšanas par aktualitātēm nozarē un veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējām pasākumu īstenošanā tiks nodrošināti cilvēkiem ar dažāda veida funkcionāliem traucējumiem piekļūstami formāti (piemēram, tulkošana zīmju valodā, subtitrēšana, reāllaika transkripcija, raidījumu un pasākumu ierakstīšana);
- klīnisko kvalitātes indikatoru, klīnisko pacientu ceļu un uz starptautiski atzītām vadlīnijām profesionāļu izstrādātu klīnisko algoritmu izstrāde, aktualizēšana un ieviešana tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas - neatkarīgi no personas rases, etniskās izcelsmes, ādas krāsas, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, politiskās vai citas pārliecības, nacionālās vai sociālās izcelsmes;
- veselības aprūpes personāla zināšanu un prasmju pilnveidošana pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitātes vadības jautājumos tiks nodrošināta bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas - neatkarīgi no personas rases, etniskās izcelsmes, ādas krāsas, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, politiskās vai citas pārliecības, nacionālās vai sociālās izcelsmes;
- pacientu un veselības aprūpes personāla pieredzes uzlabošana par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kā arī pacientu aprūpes nepārtrauktības un aprūpes kvalitātes nodrošināšana veicinās valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāsta saņemšanu visiem Latvijas iedzīvotājiem.

4) vai tiek noteikts vismaz viens horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” rādītājs:
- izstrādāto vai pilnveidoto stratēģiju, izglītības programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu (tai skaitā digitālo), skaits, kuros integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām, diskriminācijas novēršanu vecuma, etniskās piederības un citu iemeslu dēļ, kā arī pamattiesību jautājumi, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem (VINPI_02.1).

Papildus projekta iesniegumā vai ir:
- norādītas projekta budžeta izmaksu pozīcijas, kuras veicina HP VINPI (ja attiecināms);
- identificētas galvenās problēmas, kas skar mērķa grupu, jomā, kurā darbojas projekta iesniedzējs un apraksts, kā projektā paredzētās HP VINPI darbības risinās identificētās problēmas;
- ir sniegta informācija par projekta vadības un īstenošanas personālu dalījumā pēc dzimuma u.c. pazīmes (vai plānots sniegt) un sniegta (vai plānots sniegt) informācija sadalījumā pēc dzimumu u.c. pazīmes par projekta mērķa grupām;
- paskaidrots, kā projektu vadībā un īstenošanā tiks nodrošināta nediskriminācija pēc vecuma, dzimuma, etniskās piederības u.c. pazīmes un virzīti pasākumi, kas veicina nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu.

Informācijai jābūt sagatavotai, balstoties, piemēram, uz konsultācijām ar valsts, pašvaldību institūcijām vai nevalstiskajām organizācijām, kas pārstāv mērķa grupu intereses, dažādiem pieejamiem statistikas datiem, pētījumiem u.c. datu avotiem, kas raksturo attiecīgās mērķa grupas situāciju.
Plānotajām vispārīgajām HP VINPI darbībām jāaptver visas vispārīgo darbību jomas – informāciju un publicitāti, projekta vadību un īstenošanu un publiskos iepirkumus (ja attiecināms).

Pasākumam nav ietekmes uz horizontālajiem principiem “Klimatdrošināšana”, “Energoefektivitāte pirmajā vietā” un “Nenodarīt būtisku kaitējumu”, savukārt, uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” ir netieša ietekme, attiecīgi projektu iesniegumu atlasē vērtējot kritēriju vai projektā paredzētas darbības, kas veicina horizontālā principa ”Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanu.

Kad atbalstāmo darbību īstenošanai nepieciešams veikt iepirkumu, finansējuma saņēmējs veic sociāli atbildīgu publisko iepirkumu saskaņā ar Iepirkumu uzraudzības biroja sagatavoto informāciju par Sociāli atbildīgu publisko iepirkumu, kā arī Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas izstrādātajām “Vadlīnijām sociāli atbildīga publiskā iepirkuma īstenošanai”, pienācīgi ievērojot tādus principus kā personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju principu visās dzīves jomās, personai piemītošās cieņas, personīgās patstāvības un neatkarības, t.sk. personīgās izvēles brīvības un personas neatkarības ievērošanas, diskriminācijas aizlieguma principu, piekļūstamības principu, līdzdalības principu, iekļaušanas principu un izpratnes veicināšanas principu, neveicinot nelabvēlīgākā situācijā esošu grupu segregāciju/ izolāciju, piemēram, personu ar invaliditāti un migrantu izcelsmes personu segregāciju/ izolāciju.

Starpreģionālās, pārrobežu un transnacionālās darbības ietvaros, intervence tiek īstenota papildinātībā ar Eiropas Savienības stratēģiju Baltijas jūras reģionam (turpmāk - ESSBJR). 4.1.2.SAM paredzētās darbības var sniegt ieguldījumu ESSBJR politikas virziena “Veselība” īstenošanā. Pasākuma ietvaros īstenotās investīcijas uzlabos Latvijas iedzīvotāju veselību, pagarinot labā veselībā nodzīvoto mūžu, novēršot priekšlaicīgu mirstību un mazinot nevienlīdzību veselības jomā. Tāpat pasākuma ietvaros paredzētie pasākumi vienlaicīgi veicinās arī Latvijas ekonomiskās izaugsmes, labklājības līmeņa celšanos un ESSBJR apakšmērķa “celt labklājību” sasniegšanu.
 
Nepieciešamības gadījumā finansējuma saņēmējs var plānot arī inovatīvu iepirkumu.
Pielikumi
1. pielikums
Nosaukums
Ietekmes uz tautsaimniecību novērtējums Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.1.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem veselības aprūpes, veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, uzlabojot veselības aprūpes sistēmu efektivitāti un izturētspēju" ietvaros
2. pielikums
Nosaukums
Pielikums ietekmes uz tautsaimniecību novērtējumam