Anotācija (ex-ante)

23-TA-1231: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2022. gada 18. oktobra noteikumos Nr. 660 "Energoefektivitātes monitoringa noteikumi"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts

Saskaņā ar Ministru kabineta 2022. gada 23. decembra rīkojumu Nr. 968 "Par Ekonomikas ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas reorganizāciju un Klimata un enerģētikas ministrijas izveidošanu" (turpmāk – MK rīkojums Nr. 968) un Ministru kabineta 2022. gada 20. decembra noteikumiem Nr. 817 "Klimata un enerģētikas ministrijas nolikums" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 817) ar enerģētikas politiku saistītās funkcijas ir nodotas Klimata un enerģētikas ministrijai. Ņemot vērā minēto, ir identificēta nepieciešamība veikt grozījumus MK noteikumi Nr. 660, Ekonomikas ministrijas ar enerģētikas politiku saistītās funkcijas un uzdevumus deleģējot Klimata un enerģētikas ministrijai.
Noteikumu projekts ir izstrādāts, lai aktualizētu Ministru kabineta 2022. gada 18. oktobra noteikumus Nr. 660 "Energoefektivitātes monitoringa noteikumi" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 660), ņemot vērā to piemērošanas laikā konstatēto nepieciešamību precizēt atsevišķas tiesību normas un uzlabot MK noteikumi Nr. 660 īstenošanas efektivitāti praksē.
Ņemot vērā Energoefektivitātes likuma (turpmāk - Likums) 5. panta ceturto daļu, 15. panta pirmo daļu un pārejas noteikumu 18. punktu, MK noteikumi Nr. 660 tiek papildināti, lai Energoresursu informācijas sistēmas (turpmāk - ERIS) energoefektivitātes monitoringa modulī enerģijas ietaupījumu uzskaiti īstenotu digitālā veidā. 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts

Noteikumu projekta mērķis ir uzlabot enerģijas ietaupījumu ziņošanas pienākuma izpildi, izmantojot ERIS, precizēt ziņošanas pienākumu attiecībā uz sertificētas energopārvaldības sistēmas un sertificētas papildinātās vides pārvaldības sistēmas ieviešanu un uzturēšanu, kā arī noteikt, ka lielie elektroenerģijas patērētāji pārskatā par sertificēto energopārvaldības sistēmu vai uzņēmuma energoauditu, vai papildinātu sertificēto vides pārvaldības sistēmu var neietvert apakšlietotāju elektroenerģijas patēriņu, ko tas nevar ietekmēt. 

Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija

Saskaņā ar līdzšinējo kārtību Likumā un tam pakārtotajos tiesību aktos noteiktos pienākumus energoefektivitātes monitoringa sistēmas subjekti paziņo Būvniecības valsts kontroles birojam (turpmāk - Atbildīgai iestādei), izmantojot e-adresi, elektronisko pastu vai papīra formātu, kas ietekmē to ziņošanas efektivitāti, kā arī energoefektivitātes monitoringa ietvaros Atbildīgās iestādes veikto datu apstrādes apjomu un efektivitāti. Atbildīgā iestāde, lai nodrošinātu valsts obligātā enerģijas galapatēriņa ietaupījuma mērķa sasniegšanu, energoefektivitātes monitoringa sistēmas subjektu paziņotos enerģijas ietaupījumus apkopo izklājlapu lietojumprogrammatūrā MS Excel. Līdz ar to Atbildīgā iestāde šobrīd patērē savus resursus manuālai informācijas analīzei.
MK noteikumos Nr. 660 paredz nosacījumus energoefektivitātes monitoringa jomā, t.sk. kārtību, kādā noteiktas personas (valsts iestādes, pašvaldības un citas atvasinātas publiskas personas, kā arī lielie uzņēmumi un lielie elektroenerģijas patērētāji) iesniedz pārskatus atbildīgajai iestādei par enerģijas ietaupījumiem, uzņēmuma energoauditu veikšanu, sertificētas energopārvaldības sistēmas un, kā arī papildinātas sertificētās vides pārvaldības sistēmas ieviešanu un uzturēšanu u.tml. Noteikumu piemērošana praksē ir ļāvusi identificēt vairākus būtiskus jautājumus, kuru atrisināšana MK noteikumos Nr. 660 ietvaros sekmētu to piemērošanas efektivitāti, kas savukārt ir svarīga valsts ilgtermiņa energoefektivitātes mērķu sasniegšanai.
Ar MK rīkojuma Nr. 968 un MK noteikumu Nr. 817 stāšanos spēkā ar enerģētikas politiku saistītās funkcijas ir nodotas Klimata un enerģētikas ministrijai, līdz ar to MK noteikumos Nr. 660 ar enerģētikas politiku ietvertās Ekonomikas ministrijas funkcijas un uzdevumus nepieciešams deleģēt Klimata un enerģētikas ministrijai.

Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts

Piemērojot Noteikumus līdz šim ir konstatētas šādas problēmas:
1) zema aktivitāte enerģijas ietaupījumu ikgadējo ziņojumu iesniegšanā u.tml. Saskaņā ar atbildīgās iestādes sniegto informāciju ikgadējos pārskatus par ieviestajiem energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem iesniedz mazāk nekā puse no kopējā energoefektivitātes monitoringa sistēmas subjektu skaita, kam tādi būtu jāiesniedz;
2) attiecībā uz pašvaldībām un valsts iestādēm nav atrunāts mehānisms, kas veicinātu Likuma 5. panta prasību izpildi par energopārvaldības sistēmas ieviešanu un uzturēšanu vai sertificētas energopārvaldības sistēmas ieviešanu un uzturēšanu;
3) noteikumos nav norādīts, kādos gadījumos lielie elektroenerģijas patērētāji, iesniedzot pārskatus par energopārvaldības sistēmu, sertificēto energopārvaldības sistēmu vai uzņēmuma energoauditu, vai papildinātu sertificēto vides pārvaldības sistēmu, tajos var neietvert apakšlietotāju elektroenerģijas patēriņu;
4) normatīvajos aktos nav noteikts, atbilstoši kādam standartam tiek sertificēta energopārvaldības sistēma vai sertificēta papildinātā vides pārvaldības sistēma lielajiem uzņēmumiem un lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, kā arī atbilstoši kādam standartam sertificēta energopārvaldības sistēma valstspilsētas pašvaldībai ir jāpaziņo atbildīgajai iestādei.

Risinājuma apraksts

Lai nodrošinātu efektīvāku visu iesaistīto pušu darbību, kā arī mazinātu administratīvo slogu energoefektivitātes monitoringa sistēmā iesaistītajiem subjektiem (lielajiem uzņēmumiem, lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, brīvprātīgo vienošanos noslēgušajām pusēm, energoefektivitātes pienākumu shēmas atbildīgajām pusēm, publiskajai pārvaldei, iestādēm, kas piešķīrušas energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu īstenotājiem maksājumus no valsts vai pašvaldības budžeta, valsts vai pašvaldības galvojumus, kredītu procentu likmju subsidēšanu, kā arī citu finanšu palīdzību, kas tiek piešķirta vai sniegta no valsts, pašvaldības vai Eiropas Savienības budžeta līdzekļiem un ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem, un citām institūcijām, kurām deleģēti pienākumi likumdošanā) ziņot par Likumā noteikto pienākumu izpildi, tai skaitā par enerģijas ietaupījumiem, ir paredzēta energoefektivitātes monitoringu digitalizēšana, izveidojot ERIS. ERIS mērķis ir Likumā un tam pakārtotajos tiesību aktos noteiktos ziņošanas pienākumus energoefektivitātes monitoringa sistēmas subjektiem digitalizēt, tas ir, ziņošanu noteikt iepriekš minētās sistēmas ietvaros strukturētu datu veidā, lai Atbildīgajai iestādei tā dotu iespēju efektīvā veidā apkopot, analizēt un sagatavot ziņojumus politikas veidotājiem nacionālā un Eiropas Savienības līmenī par valsts obligātā enerģijas galapatēriņa mērķa sasniegšanas progresu u.tml.

Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts

Alternatīvais risinājums ir turpināt atskaišu un ziņojumu iesniegšanu papīra formātā vai e-adresē, vai izmantojot elektronisko pastu. ERIS sistēmas izveidošana energoefektivitātes monitoringa praktiskai izveidošanai izvēlēta, ņemot vērā, ka vienotas elektroniskās sistēmas izmantošana būtiski atvieglos monitoringa procesu, palīdzēs optimizēt un sistematizēt veicamās darbības gan informācijas iesniedzējiem, gan arī sistēmas pārzinim, tādā veidā uzlabojot procesa efektivitāti. 

Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • lielie uzņēmumi
  • lielie elektroenerģijas patērētāji
  • valsts iestādes
  • pašvaldības
  • citas atvasinātas publiskās personas
  • elektroenerģijas sistēmas operatori
  • uzņēmumu energoauditori
  • neatkarīgi eksperti ēku energoefektivitātes jomā
  • valsts kapitālsabiedrības valsts īpašumu pārvaldes jomā
Ietekmes apraksts
Noteikumu projekts paredz norādīt, kādi konkrēti standarti piemērojami sertificētas energopārvaldības sistēmas un sertificētas papildinātās vides pārvaldības sistēmas īstenošanas gadījumā, tādējādi novēršot līdzšinējo iztrūkumu, kas bija radies ar šiem Noteikumiem aizstājot Noteikumus Nr. 668. Tādā veidā attiecīgām personām būs nepārprotami skaidrs, kādi standarti ir piemērojami praksē. Tāpat ar Noteikumu projektu paredzēts stiprināt ziņošanas pienākuma izpildi, jo Noteikumos būs ierakstīts, ka to otrajā nodaļā minēto termiņu kavējuma gadījumā atbildīgā iestāde varēs pieņemt lēmumu (administratīvo aktu), ar ko noteiks pienākuma izpildi 30 dienu laikā, tādējādi novēršot būtisku trūkumu sistēmas efektivitātes nodrošināšanā.
Līdz šim Energoefektivitātes likumā un tam pakārtotajos Ministru kabineta noteikumos ir jau noteikti pienākumi dažādām subjektu grupām iesniegt Atbildīgajai iestādei ziņojumus un atskaites par energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu ieviešanu un enerģijas ietaupījumiem. Noteikumu projekts paredz digitalizēt atskaišu un ziņojumu iesniegšanu. Kopējais subjektu skaits virs 1000.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
ERIS izveide, pilnveidošana un uzturēšana tiks nodrošināta piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros. Ja tiks plānota jauna ERIS funkcionalitāte, tad tās izveidei, izstrādājot jaunu tiesību aktu, tiks veikts novērtējums un pieprasīts publiskais finansējums.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
ERIS ir instruments datu savākšanai un apkopošanai, lai izpildītu Latvijas Republikas uzņemtās saistības Eiropas Savienības ietvaros.

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Būvniecības valsts kontroles birojs, Klimata un enerģētikas ministrija
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
-

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Būvniecības valsts kontroles birojs

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
Funkcijas tiks digitalizētas
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
Funkcijas tiks digitalizētas
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Tiek digitalizētas datu savākšanas funkcijas Atbildīgajā iestādē.

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Datu savākšana digitālā veidā un apkopošana, kā arī analīze dod ātrāk secinājumus politikas veidotājiem enerģētikas un klimata mērķu progresa novērtēšanai un politiku pilnveidošanai.

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projekts skar datu aizsardzības jomu. Noteikumu projektā ietvertais tiesiskais regulējums paredz, ka ERIS tiek iesniegta informācija par informācijas iesniedzēja personas datiem - vārdu un uzvārdu, kā arī tālruņa numuru un elektroniskā pasta adresi, kas nepieciešams Atbildīgajai iestādei energoefektivitātes monitoringa veikšanas ietvaros un saziņai ar sistēmas lietotāju. Trešajām personām minētie dati nebūs pieejami.

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi