Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
22-TA-2554: Likumprojekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
1. 2022.gada 14.decembra Deklarācija par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību - 256. punkts - Pilnveidosim minimālo ienākumu atbalsta sistēmu (minimālās pensijas, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts, garantētā minimālā ienākuma slieksnis, trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis), regulāri pārskatot to apmērus un piesaistot procentuālai vērtībai no mājsaimniecību ienākumu mediānas.

2. 2020. gada 25. jūnija Latvijas Republikas Satversmes tiesas spriedums lietā Nr. 2019-24-03 “Par Ministru kabineta 2012. gada 18. decembra noteikumu Nr.913 “Noteikumi par garantēto minimālo ienākumu līmeni” 2. punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 109. pantam” (turpmāk - lieta Nr.2019-24-03) (pieejams šeit: https://www.satv.tiesa.gov.lv/cases/?case-filter-years=&case-filter-status=&case-filter-types=&case-filter-result=&searchtext=2019-24-03 ).

3. 2020. gada 16. jūlija Latvijas Republikas Satversmes tiesas spriedums lietā Nr. 2019-25-03 “Par Ministru kabineta 2010. gada 30. marta noteikumu Nr.299 “Noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu” 2.punkta vārdu “ja tās vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 128,06 euro” atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 109.pantam” (turpmāk - lieta Nr.2019-25-03)  (pieejams šeit: https://www.satv.tiesa.gov.lv/cases/?case-filter-years=&case-filter-status=&case-filter-types=&case-filter-result=&searchtext=2019-25-03).

4. Ministru kabineta 2021. gada 17. septembra rīkojums Nr. 657 “Par Plānu minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2022.–2024.gadam” (prot. Nr. 61 44. §)).

5. Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna (turpmāk – ANM) 3.komponente “Nevienlīdzības mazināšana” – 3.1.2.r. Sociālo un nodarbinātības pakalpojumu pieejamība minimālo ienākumu reformas atbalstam. Viena no ANM iekļautajām reformām sociālo un nodarbinātības pakalpojumu pieejamībai ir minimālo ienākumu reforma. Kā atskaites punktiem šīs reformas īstenošanai un priekšnosacījums Latvijai ANM finansējuma piešķīrumam ir paredzēts “Plāns minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2022.–2024.gadam” ar nosacījumiem, ka tiesību aktu grozījumi minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai pieņemti Saeimā līdz 2022.gada 31.decembrim un tie ietver: (1) pāreju no minimālā ienākuma skaitliskās vērtības euro izteiksmē uz procentuālo vērtību no mājsaimniecību rīcībā esošo ienākumu mediānas, proti, minimālo ienākumu sliekšņa zemākās iespējamās robežas noteikšanu un nostiprināšanu tiesību aktos ne zemāku kā 20 procenti no ienākumu mediānas apmēra; (2) ikgadēju pārskatīšanas mehānismu no 2023.gada, pamatojoties uz ienākumu mediānas izmaiņām, kas saistīts ar attiecīgajām atsauces vērtībām vai rādītājiem, vienlaikus nemazinot ienākumu sliekšņu apmēru ienākumu mediānas samazinājuma gadījumā.

6. ES Padomes rekomendācijas Latvijai 2020. un 2021.gadam: “Paredzēt pienācīgu ienākumu atbalstu krīzes vissmagāk skartajām iedzīvotāju grupām un stiprināt sociālās drošības tīklu.”.

7. Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas 2017. gada 17. novembra Eiropas Sociālo tiesību pīlārs, kas, cita starpā, paredz Eiropas Savienības dalībvalstīm noteikt tiesības uz pienācīgu minimālo ienākumu pabalstu līdzekļu trūkuma gadījumā. 
 
8. Darba grupa sociālās palīdzības saņemšanas kritēriju pārskatīšanai (2022. gada 28. marta LM rīkojums Nr. 47 "Par darba grupas izveidi sociālās palīdzības saņemšanas kritēriju pārskatīšanai").
 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Likumprojekta mērķis ir noteikt garantēto minimālo ienākumu (turpmāk – GMI) slieksni, trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni, precizēt mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanas kritērijus, noteikt koeficientus garantēto minimālo ienākumu sliekšņu summai mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai dažādiem mājsaimniecību veidiem, noteikt valsts līdzfinansējumu pašvaldībām mājokļa pabalsta izmaksu nodrošināšanai.
Spēkā stāšanās termiņš
Jebkādi citi nosacījumi (atrunāti tiesību aktā)
Pamatojums
Grozījumi ir nepieciešami, lai pilnībā ieviestu Satversmes tiesas spriedumus.  Satversmes tiesa tās spriedumos lietās Nr. 2019-24-03 un Nr. 2019-25-03 ir uzsvērusi, ka valstij ir pienākums regulāri vērtēt sniegtā sociālās palīdzības apmēra pietiekamību, lai garantētu, ka tas ir cieņpilns, atbilst sociālajai realitātei un iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem tiek nodrošināta tiem nepieciešamā palīdzība.

Visus iepriekšminētos Satversmes tiesas spriedumus caurvij tādi uzsvari kā: 
-    likumdevēja pienākums ir noteikt vienotu metodi minimālo ienākumu sliekšņu noteikšanā un noteikt vienotu kritēriju kopu sociālās palīdzības minimuma saņemšanai; 
-    līdzsvara saglabāšana starp personas un sabiedrības vajadzībām; 
-    sociālās nevienlīdzības mazināšana kā būtisks aspekts sabiedrības ilgtspējai; 
-    nepieciešamība minimālo ienākumu sliekšņus piesaistīt konkrētam sociālekonomiskajam rādītājam, lai nodrošinātu to adekvātumu attiecībā pret reālo sociālekonomisko situāciju valstī, kā arī nodrošināt regulāru to pārskatīšanu.

Eiropas Komisija savos ziņojumos vairākkārt aizrādījusi Latvijai par to, ka nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto personu lielais īpatsvars atspoguļo sociālās drošības tīkla nepilnības un problēmas saistībā ar minimālo ienākumu, pensijām un personu ar invaliditāti iekļaušanu un 2014. gadā apstiprinātā minimālā ienākuma līmeņa reforma nav tikusi īstenota. Tādēļ vairākus gadus pēc kārtas Eiropas Komisija Latvijas progresu sociālās jomas rekomendāciju izpildē vērtēja kā ierobežotu, bet 2019.gada Eiropas Komisijas ziņojumā par Latviju norādīts, ka nav nekāda progresa rekomendācijas ieviešanā. Tādēļ Latvija atkārtoti 2020.-2021.gada rekomendācijās saņēma norādījumus par atbalsta pilnveidošanu krīzes visvairāk skartajiem iedzīvotājiem un sociālās drošības tīkla stiprināšanu. 
Eiropas Komisijas nostāja par nepieciešamību ieviest adekvātu ienākumu atbalstu trūcīgiem iedzīvotājiem un pilnveidot esošo atbalsta sistēmu ir atspoguļota arī ANM finansējuma saņemšanas nosacījumos, proti, minimālo ienākumu sliekšņu aprēķināšanas metodoloģijas nostiprināšana normatīvajos aktos un regulāra minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanas kārtības noteikšana ir paredzēta kā atskaites punkts ANM plānā. Lai saņemtu trešo Eiropas Komisijas maksājumu 419 milj. euro apmērā, Latvijai ir jāizpilda visi 2023.gadā paredzētie sasniedzamie ANM atskaites punkti/mērķi (35), t.sk. arī minētais atskaites punkts, kas paredz  nepieciešamos grozījumus minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai (minētais atskaites punkts sasniedzams līdz 2023.gadā 1.ceturksnim. Neizpildot noteiktos atskaites punktus, netiks saņemts no Eiropas Komisijas paredzētais finansējums, kas radīs zaudējumus valsts budžetam, kā arī apdraudēs plānoto pasākumu ieviešanu.
Tādējādi atbilstoši likumprojektā “Grozījumi likumā “Par sociālo drošību”” noteiktajai metodoloģijai ir nepieciešams veikt grozījumus Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā (turpmāk - likums), nosakot minimālo ienākumu sliekšņus, ko piemēro pamata sociālās palīdzības pabalstu (GMI un mājokļa pabalsta) apmēra aprēķināšanai mājsaimniecībai un pabalstu atsevišķu izdevumu apmaksai piešķiršanai mājsaimniecībai vai personai mājsaimniecībā, kā arī precizēti materiālās situācijas izvērtēšanas kritēriji trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa un sociālās palīdzības pabalstu piešķiršanai. 

 

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Atbilstoši anotācijas 1.punktā minētajiem Satversmes tiesas spriedumiem no 2021.gada 1.janvāra spēkā stājās jaunie minimālo ienākumu sliekšņi sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu jomā, kur katra konkrētā atbalsta skaitliskā vērtība euro izteiksmē tika noteikta diferencētā apmērā – 20% līdz 80% apmērā no mājsaimniecību rīcībā esošo ienākumu mediānas. 
Tomēr likumā tika noteikti minimālo ienākumu sliekšņu apmēri absolūtā izteiksmē, kuri izriet no šīs metodes, nevis noteikta minimālo ienākumu sliekšņu aprēķināšanas metode (skatīt 1.pielikuma 1.tabulu).

Likuma 32.pants nosaka, ka sociālās palīdzības mērķis ir sniegt materiālu atbalstu zemu ienākumu mājsaimniecībām, lai nodrošinātu ienākumus GMI sliekšņa līmenī un segtu ar mājokļa lietošanu saistītos izdevumus, kā arī sniegt atbalstu atsevišķu izdevumu apmaksai un krīzes situācijās.

Likums nosaka mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanas kritērijus, sociālās palīdzības pabalstu piešķiršanas nosacījumus, mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai piemērojamās izdevumu pozīcijas, kā arī mājokļa pabalsta apmēra mājsaimniecībai aprēķināšanas algoritmu. Ministru kabinetam deleģētas tiesības noteikt materiālās situācijas izvērtēšanas, GMI un mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanas, piešķiršanas un izmaksas kārtību, kā arī mājokļa pabalsta aprēķināšanai izmantojamās izdevumu pozīciju minimālās normas. Pašvaldībām saistošajos noteikumos deleģētas tiesības paredzēt labvēlīgākus nosacījumus attiecībā uz izdevumu pozīciju normām, kā arī noteikt koeficientu garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai mājsaimniecībai un mājsaimniecību veidus, kuriem tiek piemērots koeficients mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai.

GMI pabalsta apmēra aprēķins tiek veikts kopsakarā ar mājokļa pabalsta apmēra aprēķinu, kas noteikts Ministru kabineta 2020.gada 17.decembra noteikumos Nr.809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”.

Pašvaldībām ir saglabātas tiesības noteikt maznodrošinātas  mājsaimniecības ienākumu slieksni noteiktās robežās līdz 436 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā, kas ir 80 procenti no ienākumu mediānas, un  305 euro katrai nākamajai personai mājsaimniecībā (piemērojot koeficientu 0.7 no pirmās vai vienīgās personas mājsaimniecības apmēra), ņemot vērā, ka maznodrošinātas personas ienākumu slieksnis tiek piemērots kā kritērijs pašvaldības noteiktiem atvieglojumiem, proti, personas vai ģimenes nodrošināšanai ar dzīvojamo telpu, nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu noteikšanai u.c., kā arī virknē normatīvajos aktos noteikti valsts apmaksāti atvieglojumi ne tikai trūcīgām, bet arī maznodrošinātām ģimenēm (personām) (piemēram, valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības saņemšanai, atbrīvojuma no tiesas izdevumiem atmaksas, elektroenerģijas pakalpojuma par samazinātu cenu saņemšanai, kā arī atvieglojumiem kultūras, izglītības un citās jomās). 

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums neparedz līdzfinansēt pašvaldībām pamata sociālās palīdzības pabalstus: garantētā minimālā ienākuma pabalstu un mājokļa pabalstu.

 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Likuma 33.pantā noteikts:
(1) Garantētais minimālais ienākumu slieksnis ir 109 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 76 euro pārējām personām mājsaimniecībā.
(2) Trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 272 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 190 euro pārējām personām mājsaimniecībā.
(3) Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni katra pašvaldība ir tiesīga noteikt ne augstāku par 436 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 305 euro pārējām personām mājsaimniecībā, bet ne zemāku par šā panta otrajā daļā noteikto trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni.

Likumā saglabājot minimālo ienākumu sliekšņu absolūtos apmērus, pastāv risks, ka šos apmērus var pārskatīt, neņemot vērā iedzīvotāju rīcībā esošo ienākumu reālo pieaugumu, attiecīgi tos nosakot bez sociālekonomiskā pamatojuma, vai tos var nepārskatīt vispār. Abas izvēles būtu pretrunā ar Satversmes tiesas spriedumu un pēc būtības nenovērstu šajos spriedumos identificētos trūkumus (minimālo ienākumu sliekšņus piesaistīt konkrētam sociālekonomiskajam rādītājam, lai nodrošinātu to adekvātumu attiecībā pret reālo sociālekonomisko situāciju valstī, kā arī nodrošināt regulāru to pārskatīšanu), kā arī neatbilstu minimālo ienākumu sliekšņu ieviešanas mērķim.

Likuma 34.pantā noteikts, ka “Minimālo ienākumu sliekšņus pārskata likumā "Par sociālo drošību" noteiktajā kārtībā”. Likuma “Par sociālo drošību” 2.2 panta trešajā daļā ir noteikts: “Minimālo ienākumu sliekšņus pārskata vienlaikus ne retāk kā reizi trijos gados.” 

Likuma „Par sociālo drošību” 2.2 panta pirmajā daļā noteikts, ka “Minimālo ienākumu sliekšņi ir atsevišķai personai vai vienas personas mājsaimniecībā dzīvojošai personai sniegtā atbalsta apmērs sociālās aizsardzības jomā (noapaļots līdz pilniem euro). Minimālo ienākumu sliekšņu apmērus noteic attiecīgus sociālos pakalpojumus reglamentējošos normatīvajos aktos, nosakot šo sliekšņu piemērošanas kritērijus, pakalpojumu piešķiršanas un izmaksas kārtību.”

Minimālo ienākumu sliekšņu metodoloģijā tiek izmantoti apsekojuma “Eiropas Savienības statistika par ienākumiem un dzīves apstākļiem (EU-SILC)” ietvaros iegūtie dati, kuri publiski ir pieejami ar laika nobīdi. Proti, 2022.gada februārī Oficiālajā statistikas portālā tiek publicēti dati par 2020.gada ienākumiem, tādējādi normatīvajos aktos tos var piemērot tikai no 2023.gada. Likumā noteikts, ka minimālo ienākumu sliekšņus pārskata likumā "Par sociālo drošību" noteiktajā kārtībā.
Savukārt šobrīd likumā “Par sociālo drošību” spēkā esošā norma, ka “Minimālo ienākumu sliekšņus pārskata vienlaikus ne retāk kā reizi trijos gados” nozīmē, ka atbalsts var tikt sniegts, balstoties uz sociālekonomisko situāciju pirms sešiem gadiem.
Šāda pieeja neatbilst iepriekšminētajiem Satversmes tiesas spriedumiem un atbalsta sniegšanā nevar radīt nozīmīgu ietekmi uz nabadzības un ienākumu nevienlīdzības samazināšanos un trūcīgāko iedzīvotāju ienākuma līmeņa izmaiņām atbilstoši valsts sociālekonomisko rādītāju un kopējo mājsaimniecību ienākumu izmaiņām. 
To apliecina arī 2020.gada nabadzības un ienākumu nevienlīdzības rādītāji. 2020.gadā, kad minimālā ienākumu reforma vēl nebija stājusies spēkā, nabadzības riska indekss palielinājās no 21,6% līdz 23,4%, savukārt atšķirība starp turīgāko un trūcīgāko iedzīvotāju ienākumiem palielinājās no 6,3 reizēm līdz 6,6 reizēm. Savukārt 2021.gadā nabadzības risks samazinās no 23,4% līdz 22,5%. Tāpat samazinājās arī atšķirība starp turīgāko un trūcīgāko iedzīvotāju ienākumiem no 6,6 līdz 6,3 reizēm. Jāatzīmē, ka Latvijā ir vieni no augstākajiem nabadzības riska un ienākumu nevienlīdzības rādītājiem ES-27 dalībvalstu vidū.    
Risinājuma apraksts
Likumprojekts paredz noteikt GMI slieksni, trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni, atbilstoši likumprojektā “Grozījumi likumā “Par sociālo drošību”” noteiktajai metodoloģijai minimālo ienākumu sliekšņu noteikšanā un izteikt likuma 33.pantu jaunā redakcijā, nosakot, ka: 

"(1) Minimālo ienākumu sliekšņus sociālās palīdzības sniegšanai nosaka procentuālā apmērā no Centrālās statistikas pārvaldes pārskata gadā publicētās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju (turpmāk – ienākumu mediāna), kuru  Centrālā statistikas pārvalde ik gadu publicē statistiskajā informācijā “Minimālo ienākumu (MIL) mediāna”.

(2)    Garantētais minimālais ienākumu slieksnis ir 20 procentu apmērā no ienākumu mediānas.
(3)    Trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 50 procentu apmērā no ienākumu mediānas.
(4)    Maznodrošinātas  mājsaimniecības ienākumu slieksni  katra pašvaldība ir tiesīga noteikt ne augtāku kā 80 procentu apmērā no ienākumu mediānas, bet ne zemāku par trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni, kāds noteikts šā panta trešajā daļā.
(5) Minimālo ienākumu sliekšņu apmērus mājsaimniecībai aprēķina, piemērojot attiecīgajam ienākumu slieksnim šādus koeficientus:
1) pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā – koeficientu 1;
2) pārējām personām mājsaimniecībā – koeficientu 0,7.”

Likumprojekta “Grozījumi likumā “Par sociālo drošību”” 2.2 pantā paredzēts noteikt, ka minimālo ienākumu sliekšņus pārskata vienlaikus katru gadu. Tāpat paredzēts noteikt, ka minimālo ienākumu sliekšņus nepārskata, ja minimālo ienākumu mediāna pārskata gadā samazinās, lai neizveidotos situācija, ka jau tā ļoti zemie minimālie ienākumi trūcīgākajai iedzīvotāju daļai tiek samazināti. 
Šajā likumprojektā lietotie minimālo ienākumu sliekšņi tiks pārskatīti atbilstoši likumprojektā “Grozījumi likumā “Par sociālo drošību”” noteiktajai minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanas kārtībai. 

CSP ir izveidots jauns rādītājs “Variācija ap minimālo ienākumu līmeni (ekvivalentie ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli; skala 1, 0,7, 0,7) 2004 – 2020”, kur ir aprēķināti 20%, 50% un 80% no mediānas.
Pieejams: https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__POP__NN__NNM/NNM090/

 
Problēmas apraksts
Līdz 2021.gada 30.jūnijam pašvaldībām bija tiesības noteikt atšķirīgus mājokļa pabalsta piešķiršanas nosacījumus, apmēru un personu  loku, kam tas pienākas. Mājokļa pabalsts vairākās pašvaldībā tika aprēķināts un izmaksāts katru mēnesi (piemēram, Rīgā), citās - izmaksāts apkures sezonā vai reizi gadā. 

Atbilstoši MK 2021.gada 17.septembrī apstiprinātā plānā “Par Plānu minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2022. - 2024.gadam” (turpmāk – Plāns) noteiktajam no 2021.gada 1.jūlija  stājās spēkā vienots tiesiskais regulējums mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai un piešķiršanai, nosakot konkrētas ar mājokli saistītas izdevumu pozīcijas un to minimālās normas, kuras tiek izmantotas mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai.
Pašvaldībām likuma 36.panta piektajā daļā tika deleģētas tiesības noteikt labvēlīgākus nosacījumus mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai, tajā skaitā noteikts koeficientus garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai mājsaimniecībai un mājsaimniecību veidus, kuriem tiek piemērots koeficients  mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai. Tomēr šīs tiesības izmantoja tikai nedaudzas pašvaldības, jo bija pašvaldības, kuras uzskatīja, ka visā valstī ir jānosaka vienādi koeficienti. Jāatzīmē, ka vienotā mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanas un piešķiršanas sistēma bija jāievieš vienlaicīgi ar administratīvi teritoriālo reformu, kas bija nopietns izaicinājums visiem iesaistītajiem, bet jo īpaši pašvaldībām un pašvaldībās strādājošajiem darbiniekiem. 

Aprēķinot Plāna pasākumam Nr.2.8. (GMI un mājokļa pabalsts) nepieciešamo finansējumu 2021.gadam un turpmākajiem gadiem, par pamatu tika ņemti Rīgas pašvaldības izdevumi mājokļa pabalstam, kur vairākiem mājsaimniecību veidiem bija noteikti augstāki garantētā minimālā ienākuma (turpmāk – GMI) līmeņi dzīvokļa pabalsta apmēra aprēķinam, pieņemot, ka viena persona vidēji gadā saņems mājokļa pabalstu 450 euro apmērā.  

2021.gadā dzīvokļa pabalstu saņēma 59 854 personas (2020.gadā - 64 481 personas), dzīvokļa pabalstam pašvaldībās tika izlietoti 13 704 327 euro (2020.gadā - 13 347 419 euro), tātad vidēji 229 euro gadā vienai personai (2020.gadā - 207 euro).

2021.gadā, ņemot vērā izmaiņas normatīvajos aktos, kas stājās spēkā 2021.gada 1.jūlijā, tika prognozēts mājokļa pabalsta saņēmēju skaita pieaugums līdz 64 439 personām un nepieciešamais finansējums mājokļa pabalsta nodrošināšanai tika prognozēts 28 997 550 euro (450 * 64 439 = 28 997 550). Taču šie rādītāji netika sasniegti, jo tikai dažas pašvaldības noteica koeficientus GMI sliekšņu summai mājsaimniecībai mājokļa pabalsta apmēra aprēķinam.

Kā rāda statistikas dati, ne visas par trūcīgām un maznodrošinātām atzītās personas 2021.gadā saņēma mājokļa pabalstu. Apkures sezonas laikā (oktobris – aprīlis) mājokļa pabalstu saņēmušo trūcīgo personu īpatsvars starp visām trūcīgām personām veidoja vidēji 30%, bet maznodrošināto personu īpatsvars, kuras saņēma mājokļa pabalstu,  veidoja vidēji – 22% no personām, kuras bija ieguvušas maznodrošinātas personas statusu.

Jau tūlīt pēc normatīvu spēkā stāšanās kļuva skaidrs, ka daudzas iepriekš dzīvokļa pabalstu saņēmušas mājsaimniecības vairs nekvalificējas mājokļa pabalsta saņemšanai.  Tāpēc tika risināts jautājums par normatīvā regulējuma pilnveidošanu, nosakot koeficientus GMI sliekšņu summai vispirms tiem mājsaimniecību veidiem, kuriem iepriekš pašvaldības bija noteikušas augstāku GMI līmeni mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai, iekļaujot to Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā (77.pants) un Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā (13.pants).

Atbilstoši Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā (77.pants) un Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā (13.pants) noteiktajam laikposmā no 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 30. septembrim pašvaldības, aprēķinot mājokļa pabalsta apmēru,  GMI sliekšņu summai piemēroja šādus koeficientus:
    1) atsevišķi dzīvojošai pensijas vecuma personai vai atsevišķi dzīvojošai personai ar invaliditāti – koeficientu 2,5 vai pašvaldības noteikto koeficientu, ja tas ir lielāks par šajā punktā noteikto;
    2) mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti, – koeficientu 2 vai pašvaldības noteikto koeficientu, ja tas ir lielāks par šajā punktā noteikto;
    3) pārējām mājsaimniecībām - koeficientu 1,5 vai pašvaldības noteikto koeficientu, ja tas ir lielāks par šajā punktā noteikto.
    
Palielināto koeficientu piemērošana dod iespēju lielākam skaitam mājsaimniecību kvalificēties mājokļa pabalstam, īpaši pensijas vecuma personām un personām ar invaliditāti.

Līdz ar to mājokļa pabalstu saņēmušo trūcīgo personu skaits un arī īpatsvars starp visām trūcīgajām personām kopš 2022.gada janvāra mēneša ir katru mēnesi palielinājies, aprīlī sasniedzot 45%. Šāds īpatsvars nav bijis vērojams iepriekšējā apkures sezonā, kas liecina par vienotās mājokļa pabalsta sistēmas ieviešanas rezultātiem, proti, mērķētību uz pašiem trūcīgākajiem, kā arī pieaugošām trūcīgo personu grūtībām segt ar mājokli saistītos izdevumus. Turklāt, piemērojot koeficientus, atklājās, ka palielināta atbalsta saņemšanai nekvalificējas viena no mazaizsargātām grupām, proti, mājsaimniecības, kuras veido pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti un bērni, jo šai mērķa grupai tiek piemērots zemākais koeficients - 1,5.

Ar grozījumiem Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, kas stājās spēkā 2022.gada 13.augustā un grozījumi 2022.gada 1.septembrī, visiem mājsaimniecību vidiem noteikts koeficients 3, kas ir spēkā no 2022.gada oktobra līdz 2023.gada 31.maijam. Pēc šī likuma normu piemērošanas 2022.gada novembrī mājokļa pabalstu saņēmušo trūcīgo personu īpatsvars starp visām trūcīgām personām sasniedza 52%.

Lai saglabātu mājokļa pabalsta pieejamību plašākam zemu ienākumu mājsaimniecību lokam (vismaz pirmsreformas līmenī), īpaši ņemot vērā pārtikas un citu preču un pakalpojumu cenu ārkārtējo kāpumu, nepieciešams koeficientus neterminēti noteikt Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kam par pamatu jau ilgstoši ir augstais nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits. 

Vienas personas mājsaimniecībām, kurās dzīvo personas virs 65 gadu vecuma, ir augstākais nabadzības riska indekss – 73,6%. Nabadzības riska tendence ir nemainīga daudzu gadu garumā. Lai arī personas ar invaliditāti ES statistikas par ienākumiem un dzīves apstākļiem apsekojuma ietvaros netiek identificētas atbilstoši invaliditātes statusam, tomēr pētījumā (“Ikgadējā nabadzības un sociālās atstumtības mazināšanas rīcībpolitikas izvērtējums (t.sk. padziļināts izvērtējums par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem)”, 2022., 72 lpp.) secināts, ka personām ar invaliditāti nabadzības risks 2019.gadā ir daudzkārt augstāks nekā Latvijas iedzīvotājiem kopumā. Sabiedrībā zem nabadzības riska sliekšņa dzīvo 21,7%, savukārt personām ar invaliditāti, ja pieņemtu, ka tās visas dzīvo vienas personas mājsaimniecībā, tas ir 62,4%. Ja salīdzina mājsaimniecības ar un bez apgādībā esošiem bērniem, tad dati apliecina, ka nabadzības risks mājsaimniecībām bez apgādībā esošiem bērniem ir gandrīz divas reizes augstāks nekā mājsaimniecībām ar apgādībā esošiem bērniem – 2021.gadā attiecīgi 29,6% un 15,4%.
Risinājuma apraksts
Mājokļa pabalsta pieejamības uzlabošanai likumprojekts  paredz noteikt koeficientus GMI sliekšņu summai mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai dažādiem mājsaimniecību veidiem, lai tādējādi sekmētu sociālekonomiskās nevienlīdzības un nabadzības risku mazināšanu, kas ir būtiska arī valsts ilgtspējas aspektā.

Likumprojekts paredz veikt grozījumus likuma 35.pantā un izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Mājokļa pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp garantēto minimālo ienākumu sliekšņu summu mājsaimniecībai, kas reizināta ar attiecīgu šā panta piektajā daļā noteikto koeficientu, un normatīvajos aktos noteiktajiem izdevumiem par mājokli un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem.”

papildināt ar piekto daļu šādā redakcijā:
“(5) Garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai mājsaimniecībai piemēro šādus koeficientus:
    1) atsevišķi dzīvojošai pensijas vecuma personai vai atsevišķi dzīvojošai personai ar invaliditāti – koeficientu 2,5;
    2) mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti, – koeficientu 2;
    3) mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti un bērni, – koeficientu 2;
    4) pārējām mājsaimniecībām - koeficientu 1,5."

Likumprojekts paredz likuma 36.pantā izslēgt piektās daļas otrajā teikumā vārdus “kā arī noteikt koeficientu garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai mājsaimniecībai un mājsaimniecību veidus, kuriem tiek piemērots koeficients mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai.”, kas deleģēja pašvaldībām tiesības noteikt atšķirīgus koeficientus mājokļa pabalsta aprēķināšanai. Likumprojekts paredz  vienādus koeficientus visā valstī, kas atbilst Satversmes tiesas lēmumos paustajam.

Lai nodrošinātu koeficientu piemērošanas nepārtrauktību mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai, likumprojekta spēkā stāšanās termiņš noteikts 2023. gada 1. jūnijs, jo, aprēķinot mājokļa pabalstu par laikposmu no 2022.gada 1.oktobra līdz  2023.gada 31.maijam, mājokļa pabalsts tiks aprēķināts un piešķirts atbilstoši Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā noteiktajam attiecībā uz mājokļa pabalstu, kas stājās spēkā 2022.gada 13.augustā un papildu grozījumi - 2022.gada 1.septembrī.

 
Problēmas apraksts
Šobrīd Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums neparedz līdzfinansēt pašvaldībām pamata sociālās palīdzības pabalstus (garantētā minimālā ienākuma pabalstu un mājokļa pabalstu).

Plāns minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2022.-2024. gadam (apstiprināts ar Ministru kabineta 2021.gada 17.septembra rīkojumu Nr. 657 (prot. Nr. 61 44. §)) paredz līdzfinansējumu pašvaldībām 30 procentu apmērā pamata sociālās palīdzības pabalstu nodrošināšanai, lai pakāpeniski pilnveidotu minimālo ienākumu atbalsta sistēmu. 

Saskaņā ar likuma “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2022., 2023. un 2024. gadam” (turpmāk – vidēja termiņa budžeta ietvara likums) 25.pantu Ministru kabinets, sagatavojot likumprojektu par valsts budžetu 2023. gadam un likumprojektu par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam, paredz nepieciešamo līdzfinansējumu (30 procentu apmērā) pašvaldību garantētā minimālā ienākuma pabalsta un mājokļa pabalsta izmaksai, nodrošinot likumā noteikto fiskālo nosacījumu ievērošanu.

Ņemot vērā, ka likumprojekts paredz ikgadēju minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanu atbilstoši iedzīvotāju rīcībā esošo ienākumu izmaiņām, kā rezultātā mājsaimniecība varēs pretendēt uz GMI pabalstu, tikt atzīta par trūcīgu vai maznodrošinātu, tādējādi tā ieviešanas rezultātā palielināsies trūcīgo un maznodrošināto mājsaimniecību skaits un GMI un mājokļa pabalsta saņēmēju skaits. Attiecīgi tas ietekmēs pašvaldību izdevumus gan saistībā ar nodrošināto atbalstu trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām, gan GMI un mājokļa pabalstu nodrošināšanai. Jāņem vērā arī, ka būtisku ietekmi uz pašvaldību budžetiem atstās ne tikai minimālo ienākumu sliekšņu palielināšana un ikgadēja pārskatīšana, bet arī enerģijas krīze, pārtikas cenu celšanās un pieaugošais Ukrainas civiliedzīvotāju skaits, kuri būs tiesīgi pretendēt uz sociālo palīdzību.

Latvijā vidējais patēriņa cenu līmenis 2022. gada novembrī, salīdzinot ar 2021. gada novembri, palielinājās par 21,8%, tādējādi gada inflācijai saglabājoties tādā pašā līmenī kā mēnesi iepriekš.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa pieaugumu 2022. gada novembrī, salīdzinot ar 2021. gada novembri, bija ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ko noteica elektroenerģijas, siltumenerģijas, dabasgāzes un cietā kurināmā sadārdzinājums, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ko noteica degvielas sadārdzināšanās transportam, kā arī dažādu preču un pakalpojumu grupām.

Pēdējā pieejamā statistika liecina, ka būtiski pieaug gan trūcīgo mājsaimniecību skaits, gan arī garantētā minimālā ienākuma pabalsta un mājokļa pabalsta izdevumi. 2020.gadā pašvaldības GMI pabalsta izmaksām izlietoja 5 187 828 euro, bet 2021.gadā -  9 469 988 euro. Ņemot vērā administratīvi teritoriālo reformu un citus aspektus, mājokļa pabalsta apmēra aprēķins un piešķiršana pilnībā pēc jaunajiem principiem (ar koeficienta piemērošanu visās pašvaldībās) stājās spēka no 2022.gada 1.janvāra, kas noteikts Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā (77.pants). Ja 2021.gada maijā pašvaldības mājokļa pabalstam izlietoja 1 186 409 euro, bet novembrī – 873 265 euro, tad 2022.gada maijā – 2 530 573 euro, bet novembrī – 3 203 820 euro, kad no 2022.gada 1.oktobra stājās spēkā Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likuma (13.pants) norma, kas nosaka piemērot koeficientu 3  visiem mājsaimniecības tipiem. No 2022.gada 1.janvāra valsts nodrošina mērķdotāciju pašvaldībām 50 procentu apmērā no faktiskajiem izdevumiem mājokļa pabalsta izmaksu nodrošināšanai.

Minimālo ienākumu sliekšņi tiks pārskatīti katru gadu. Minimālo ienākumu sliekšņu prognozētos apmērus skatīt anotācijas 1.pielikuma 5.tabulā “Minimālo ienākumu sliekšņi sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu jomā no 2023.gada 1.janvāra, no 2024.gada 1.janvāra un no 2025.gada 1.janvāra”. Likumprojekta ieviešanas rezultātā palielināsies trūcīgo un maznodrošināto mājsaimniecību skaits un GMI un mājokļa pabalsta saņēmēju skaits. Attiecīgi tas ietekmēs pašvaldību izdevumus gan saistībā ar nodrošināto atbalstu trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām, gan GMI un mājokļa pabalstu nodrošināšanai.

Tā kā pašvaldībās ir noteikti papildu atvieglojumi un pabalsti trūcīgām un maznodrošinātām personām, tad likumprojekta ieviešanai būs ietekme uz pašvaldību izdevumiem pamata un papildu sociālās palīdzības pabalstu nodrošināšanai, kā arī pašvaldībās šīm mērķa grupām noteikto atvieglojumu nodrošināšanai.
Tātad minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšana prasīs papildu budžeta līdzekļus gan no valsts, gan no pašvaldībām. Taču tas dos iespēju palielināt atbalsta apmēru zemu ienākumu mājsaimniecībām gan pašvaldību sociālās palīdzības veidā, gan valsts un pašvaldību noteikto atvieglojumu saņemšanai. Jāņem vērā, ka Latvija jau kopš iestāšanās ES ir pastāvīgi nabadzīgākā valsts, salīdzinot ar pārējām ES dalībvalstīm, un Latvijā ir viena no augstākajām ienākumu nevienlīdzībām. Galvenais iemesls tam ir nabadzīgāko iedzīvotāju ļoti zemie ienākumi. Tā kā Latvija ir apņēmusies mazināt nabadzības dziļumu un ienākumu nevienlīdzību, pamata sociālas palīdzības pabalsti ir visbūtiskākais instruments šī mērķa sasniegšanā.  

Ņemot vērā minēto, ir nepieciešams noteikt valsts budžeta līdzfinansējumu pašvaldībām pamata sociālās palīdzības pabalstu izdevumu nodrošināšanai.
Risinājuma apraksts
Ikgadējai minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanai no 2023. gada būs ievērojama ietekme uz pašvaldību budžetu. Pēdējā pieejamā statistika liecina, ka būtiski pieaug gan trūcīgo mājsaimniecību skaits, gan arī garantētā minimālā ienākuma pabalsta un mājokļa pabalsta izdevumi. 2020.gadā pašvaldības GMI pabalsta izmaksām izlietoja 5 187 828 euro, 2021.gadā – 9 469 988 euro, bet 2022.gada  7 mēnešos – 13 447 793 euro, bet 11 mēnešos indikatīvi – 19 818 290 euro. Ņemot vērā administratīvi teritoriālo reformu un citus aspektus, mājokļa pabalsta apmēra aprēķins un piešķiršana pilnībā pēc jaunajiem principiem (ar koeficienta piemērošanu visās pašvaldībās) stājās spēka no 2022.gada 1.janvāra. Ja 2021.gada maijā pašvaldības mājokļa pabalstam izlietoja 1 186 409 euro,  tad 2022.gada maijā – 2 530 573 euro. Jāņem vērā arī, ka būtisku ietekmi uz pašvaldību budžetiem atstās ne tikai minimālo ienākumu sliekšņu palielināšana, bet arī pieaugošais Ukrainas civiliedzīvotāju, kuri būs tiesīgi pretendēt uz pašvaldību sniegto sociālo palīdzību, skaits.

Ja 2021.gada maijā pašvaldības mājokļa pabalstam izlietoja 1 186 409 euro, bet novembrī – 873 265 euro, tad 2022.gada maijā – 2 530 573 euro, bet novembrī – 3 203 820 euro, kad no 2022.gada 1.oktobra stājās spēkā Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likuma (13.pants) norma, kas nosaka piemērot koeficientu 3  visiem mājsaimniecības tipiem. No 2022.gada 1.janvāra valsts nodrošina mērķdotāciju pašvaldībām 50 procentu apmērā no faktiskajiem izdevumiem mājokļa pabalsta izmaksu nodrošināšanai.

Ņemot vērā iepriekš minēto, 2022.gada 26.maija Labklājības ministrijas un Latvijas Pašvaldību savienības sarunu procesā tika panākta vienošanās nodrošināt mērķdotāciju pašvaldībām 50 procentu apmērā no faktiskajiem izdevumiem garantētā minimālā ienākuma pabalsta un mājokļa pabalsta izmaksu nodrošināšanai. Sarunu protokols parakstīts 2022.gada 3.augustā. Taču budžeta izstrādes procesā līdzfinansējums tiek noteikts 30 procentu apmērā.

Likumprojekts paredz papildināt likuma 13.pantu ar astoto, devīto un desmito  daļu šādā redakcijā:
"(8) Lai daļēji kompensētu izdevumus šā likuma 35.panta pirmajā daļā noteiktajiem pamata sociālās palīdzības pabalstiem, valsts nodrošina mērķdotāciju pašvaldībām 30 procentu apmērā no veiktajiem maksājumiem mājsaimniecībām par garantēto minimālo ienākumu pabalsta un mājokļa pabalsta nodrošināšanu.
 
(9) Lai saņemtu mērķdotāciju, pašvaldība līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša desmitajam datumam, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumu ePārskati atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā nodrošina informācijas apriti, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumus, iesniedz pārskatu "Pārskats par  garantētā minimālo ienākumu pabalsta un mājokļa pabalsta faktiskajām izmaksām" (Veidlapa Nr. 18_GM_maj) (turpmāk — pārskats), tajā iekļaujot šādas ziņas:
1) pašvaldības izmaksātais finansējums garantēto minimālo ienākumu pabalstam,
2) to personu un mājsaimniecību skaits, par kurām izmaksāts garantēto minimālo ienākumu pabalsts,
3) pašvaldības izmaksātais finansējums mājokļa pabalstam,
4) to personu un mājsaimniecību skaits, par kurām izmaksāts mājokļa pabalsts,
5) pašvaldības konts Valsts kasē vai kredītiestādē mērķdotācijas saņemšanai un izdevumu veikšanai. 

(10) Labklājības ministrija:

1) 10 darbdienu laikā veic pārskata izvērtēšanu un 5 darbdienu laikā veic mērķdotāciju izmaksu pašvaldībai;
2) ir tiesīga izlases kārtībā kontrolēt mērķdotācijas izlietojumu garantēto minimālo ienākumu pabalstam un mājokļa pabalstam, pieprasot no pašvaldības papildu informāciju;
3) konstatējot kļūdas pārskatā vai normatīvajos aktos par garantēto minimālo ienākumu pabalsta un mājokļa pabalsta piešķiršanu un izmaksu noteikto nosacījumu pārkāpumus, pārtrauc mērķdotācijas izmaksu līdz pārskata precizēšanai vai pārkāpumu novēršanai; 
4) pēc pārskata precizēšanas vai pārkāpumu novēršanas izdara pārrēķinu un veic maksājumu par iepriekšējo periodu vai ietur nepamatoti izmaksātos līdzekļus no nākamajā mēnesī pašvaldībai paredzētajiem līdzekļiem.”
 
Prognozējot nepieciešamā finansējuma apmēru GMI un mājokļa pabalstam, aprēķinot indikatīvās summas ņemtas vērā Finanšu ministrijas patēriņa cenu indeksa izmaiņu prognozes: 17,3% 2022. gadam, 8,5% 2023. gadam, 1% 2024. gadam un 2% 2025. gadam. Pieejams:
https://www.fm.gov.lv/lv/tautsaimniecibas-un-budzeta-izpildes-analize?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.lv%2F

Ņemot vērā Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā noteikto, ka valsts līdzfinansēs mājokļa pabalsta izmaksas 50 procentu apmērā  no pašvaldību veiktajiem maksājumiem mājsaimniecībām līdz  2023.gada 30.jūnijam, likumprojekts paredz noteikt, ka no 2023.gada 1.jūlija līdzfinansējums pamata pabalstiem (GMI un mājokļa pabalstam) tiek turpināts 30 procentu apmērā, kas noteikts pārejas noteikumu  52.punktā:

52. Grozījums par šā likuma 13.panta nosaukuma izteikšanu jaunā redakcijā, šā likuma 13.panta astotā, devītā un desmitā daļa un grozījums par šā likuma 33.panta izteikšanu jaunā redakcijā stājas spēkā 2023.gada 1.jūlijā.

Minimālo ienākumu sliekšņu spēkā stāšanās ir noteikta 2023.gada 1.jūlijā nevis no 2023.gada 1.janvāra, jo, ņemot vērā Ministru kabineta vienošanos par prioritāro pasākumu finansējumu, finansējums minimālo ienākumu sliekšņu nodrošināšanai ir piešķirts, sākot no 2023.gada 1.jūlija.
 
Problēmas apraksts
Plānā minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2022.-2024. gadam tika identificēti noteikti riski saistībā ar ikgadēju minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanu.

Latvijas lielo pilsētu asociācija pauda viedokli, ka ikgadēja GMI, trūcīgo un maznodrošināto mājsaimniecību ienākumu sliekšņu paaugstināšana radīs paļaušanos uz paredzamiem ienākumu palielinājumiem, nevis motivēs iesaistīties savas sociālās un materiālās situācijas uzlabošanā. Tāpat tika identificēts risks par motivāciju strādāt un veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas, ieviešot ikgadēju minimālo ienākumu sliekšņu palielināšanu gan sociālajā aizsardzībā, gan sociālajā palīdzībā. 

Lai nodrošinātu Plāna minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2022.-2024. gadam (apstiprināts ar Ministru kabineta 2021.gada 17.septembra rīkojumu Nr. 657 (prot. Nr. 61 44. §)) II sadaļā ietvertā uzdevuma - 2022.gadā veikt padziļinātu izvērtējumu sociālās palīdzības jomā, veicot situāciju raksturojošo datu analīzi, pārskatot sociālās palīdzības saņemšanas kritērijus, kā arī noteikto minimālo ienākumu sliekšņu sociālās palīdzības jomā apmērus, vienlaicīgi precizējot arī prognozes par trūcīgo mājsaimniecību skaitu turpmākajos gados, daļēju izpildi, ar labklājības ministra rīkojumu tika izveidota darba grupa (tās darbā piedalījās Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, Latvijas pašvaldību Sociālo dienestu vadītāju apvienības, Latvijas Sociālo darbinieku biedrības un LM pārstāvji), lai pilnveidotu mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanas kritēriju kopumu sociālās palīdzības pabalstu piešķiršanai šādās jomās: (1) ienākumi, kurus neņem vērā, izvērtējot materiālo situāciju; (2) īpašumi, kas netiek vērtēti; (3) naudas līdzekļu uzkrājumi, kas netiek ņemti vērā. 

Darba grupa ilgstošu diskusiju rezultātā nolēma, ka īpaši uzmanīgiem ir jābūt sašaurinot kādas klientu tiesības, turklāt šajā situācijā, kad būtiski pieaug klientu skaits saistībā ar Ukrainas civiliedzīvotāju apkalpošanu un energoresursu cenu ārkārtējo pieaugumu, lielas izmaiņas materiālās situācijas izvērtēšanas kritērijos nav vēlamas, jo tas radīs  nevajadzīgu papildus slodzi sociālajiem dienestiem un neskaidrības klientiem.  Turklāt vienotā mājokļa pabalsta aprēķināšanas sistēma, kas ietver materiālās situācijas izvērtēšanu, visā Latvijā pilnā apmērā sāka darboties tikai ar 2022.gada 1.janvāri un klienti un darbinieki tikai tagad ir pilnībā sākuši piemērot likumā noteiktos kritērijus. Taču vienlaikus ir konstatēti atsevišķi būtiski trūkumi un nepilnības, ko darba grupa piedāvāja mainīt.   

Attiecībā uz likuma 36.panta pirmās daļas 1.punktā noteikto summu, ko “persona maksā vai saņem kā uzturlīdzekļus bērnam un kas nepārsniedz valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru katram bērnam, izņemot gadījumu, kad uzturlīdzekļi tiek maksāti, pamatojoties uz tiesas nolēmumu”.

Uzturlīdzekļi ir ienākumu aizvietojums apgādnieka zaudējuma gadījuma tāpat, kā pensija apgādnieka zaudējuma gadījumā un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts apgādnieka zaudējuma gadījumā. Tomēr šie divi pēdējie ienākumu veidi tiek ņemti vērā ienākumos, attiecīgi šīs grupas nostādot nevienlīdzīgās pozīcijās.
“Maksā” vai “saņem” ir divas absolūti atšķirīgas pozīcijas:
1) Attiecībā uz summu, ko persona maksā kā uzturlīdzekļus ārpus vērtējamās mājsaimniecības esošam bērnam” – tos nevar ņemt vērā kā vērtējamās mājsaimniecības rīcībā esošus līdzekļus.
2) Attiecībā uz summu, ko ārpus vērtējamās mājsaimniecības esoša persona kā uzturlīdzekļus iemaksā vērtējamā mājsaimniecībā esošam bērnam” – tie ir vērtējamās mājsaimniecības rīcībā esoši līdzekļi tās izdevumu segšanai, un tos nevar neņemt vērā kā vērtējamās mājsaimniecības rīcībā esošus līdzekļus.
Apgādnieka zaudējuma pensija un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts apgādnieka zaudējuma gadījumā ir vērtējamās mājsaimniecības rīcībā esoši līdzekļi tās izdevumu segšanai, un tos nevar neņemt vērā kā vērtējamās mājsaimniecības rīcībā esošus līdzekļus.
Par uzturlīdzekļiem, apgādnieka zaudējuma pensijām u.c. ienākumu aizvietotājiem - šāds regulējums, neņemot vērā tos kā ienākumus, rada diskrimināciju attiecībā uz pilnām ģimenēm ar bērniem, kur visi vecāku ienākumi tiek ņemti vērā.

Tika piedāvāts atteikties no izņēmumu noteikšanas likumā attiecībā uz uzturlīdzekļiem, kas tiek maksāti, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, jo tie tika atšķirīgi interpretēti. Tika piedāvāts šādus gadījumus vērtēt individuāli, nosakot termiņu (piemēram, mēneša laikā), kurā jāiesniedz pieteikumu tiesai par uzturlīdzekļu samazināšanu, ja tie pārsniedz valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru katram bērnam.

Tika piedāvāts precizēt atbilstoši aktuālajam normatīvajam regulējumam - pabalstu par asistenta izmantošanu personām ar I grupas redzes invaliditāti.

Tika piedāvāts papildināt ienākumus, ko neņem vērā ar “atlīdzību par adopciju”, kas ir vienreizējs pabalsts pēc analoģijas ar bērna piedzimšanas pabalstu.

Pēc analoģijas ar citiem vienreizējiem pabalstiem tika piedāvāts papildināt likuma normu ar “pabalstu apģērba un mīkstā inventāra iegādei audžuģimenē”. Notika diskusijas par “studējošā kredīta” ņemšanu un neņemšanu vērā ienākumos, taču tika nolemts saglabāt šo normu un papildināt ar “studiju kredītu”.   
 
Tika piedāvāts precīzi noteikt normas attiecībā uz aktīvajiem nodarbinātības pasākumiem, nosakot, ka ienākumos netiek ņemts vērā mobilitātes pabalsts (transportam un īres izdevumiem), un tiek saglabāta bezdarbnieka stipendiju, kas ir mērķēts atbalsts.
Norma par izņēmumiem attiecībā uz aktīvajiem nodarbinātības pasākumiem svītrojama, jo tiek piedāvāts nosaukt  konkrētus pasākumus.

Tika piedāvāts saglabāt normu, ka par ienākumiem netiek uzskatīti  bērna, kas jaunāks par 18 gadiem, ienākumi no algota darba vai pašnodarbinātības līdz minimālās mēneša darba algas apmēram, papildinot ar nosacījumu, ja “mācās”.

Attiecībā uz “pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu” problēma ir apstāklī, ka tā ir atmaksa par izdevumiem iepriekšējā periodā. Tas ir vienreizējs maksājums, kas tiek ieskaitīts kontā vienā mēnesī, bet pārējā laikā mājsaimniecības ienākumi var būt mazāki par noteiktu slieksni, tostarp arī tad, ja saņemto atmaksu sadalītu uz 12 mēnešu periodu. Tomēr tika nolemts no likuma svītrot “pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu”, jo tas tiek uzskatīts par reālu mājsaimniecības rīcībā esošu ienākumu konkrētajā mēnesī.

Attiecībā uz citas personas sniegto materiālo atbalstu ārstniecības izdevumu, izglītības izdevumu un mājokļa kredīta maksājuma veikšanai, šobrīd Ministru kabineta noteikumos Nr. 809 (2.pielikuma 2.1.25.apakšpunkts) noteikts, ka tiek ņemti vērā ienākumos: Citas personas sniegtais materiālais atbalsts konkrētam mērķim (piemēram, mācību maksai, transporta izmaksām, kredīta samaksai), ko izvērtējot var uzskatīt par pieļaujamo uzkrājumu. Darba grupas viedoklis bija, ka šīs norma jānosaka likumā, lai samazinātu atšķirīgas interpretācijas iespējas. No klienta pretī tiktu prasīts dokuments par naudas izlietojumu. Tika izteikts viedoklis, ka šī norma ir sinhronizējama ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (8.1 panta otro daļu). Darba grupa vienojās, ka citu personu maksājumi specifiskiem mērķiem ir atbalstāmi un svarīgi izvērtēt, kas notiks, ja personai šo subsīdiju nebūs:

1) Par ārstniecības izdevumiem - minimālo ienākumu sliekšņi neietver izdevumus veselības aprūpei un arī pašvaldības nenodrošina pietiekamu atbalstu ar sociālās palīdzības pabalstiem atsevišķu izdevumu apmaksai. 
2) Par mācību maksu – šo pozīciju ietvert specifisku izdevumus kategorijā, kas nav ikdienas tēriņu segšanai, jo minimālo ienākumu sliekšņi neietver izdevumus mācību maksai. 
3) Par mājokļa kredīta maksājumiem - šie līdzekļi nav ikdienas tēriņu segšanai. Mērķis ir vai nu saglabāt mājokli īpašumā (kas ir izdevīgi visām pusēm, tostarp, pašvaldībai), vai nodrošināt, lai netiktu vērsta piedziņa ar tiesas un tiesu izpildītāju starpniecību, kas kredīta atmaksu ievērojami sadārdzina.

Par transporta izmaksām  darba grupa vienojās šo pozīciju ietvert individuāli vērtējamā kategorijā, jo visdrīzāk, tas ir saistīts ar specifiskiem blakus nosacījumiem – nokļūšana darba vai mācību vietā u.c. Arī šeit ir svarīgi izvērtēt, kas notiks, ja šīs subsīdijas nebūs.

Papildus tam daba grupa vienojās papildināt likuma 36.panta pirmās daļas 1.punktu ar vēl vienu specifisku normu - apdrošināšanas atlīdzību pēc apdrošināšanas gadījuma iestāšanās iepriekšējā stāvokļa atjaunošanai.

Attiecībā uz bērna nekustamo īpašumu un naudas līdzekļu uzkrājumu – pašvaldības norāda, ka bieži nekustamie īpašumi un naudas līdzekļi tiek norakstīti uz bērna vārda, lai dažādas institūcijas netiktu klāt minētajam nekustamam īpašumam vai naudas līdzekļiem. Kā arī veidojās situācija, ka bērnam ir naudas līdzekļu uzkrājums vai nekustamais īpašums, kas tiek izīrēt, bet tai pašā laikā sociālie dienesti piešķir garantētā minimālā ienākuma līmeņa pabalstu bērnam.
Negodprātīgi vecāki izmanto situāciju, norakstot mantu uz bērna vārdu un turpinot no tās gūt līdzekļus, proti, izsaimniekojot bērna mantu. Pēc būtības visi gūtie ienākumi no tā ir jāuzkrāj bērnam un tikai bāriņtiesa var lemt, kurš ar šo naudu vai mantu var rīkoties, vai arī pēc 18.gadiem bērns pats rīkojas ar savu mantu. 
Civillikumā noteikts, ja bērnam ir pašam sava manta, bet vecākiem tās nepietiek bērnam nepieciešamo uzturēšanas izdevumu segšanai, šos izdevumus var segt no bērna mantas ienākumiem; ja šo ienākumu nepietiek, var izlietot daļu no bērna mantas, bet vienīgi ar bāriņtiesas atļauju. Attiecīgi saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 21.pantu, bāriņtiesa lemj tikai šādos gadījumos:
Bāriņtiesa, aizstāvot bērna mantiskās intereses Civillikumā paredzētajos gadījumos:
1) lemj par atļauju pieņemt vai atraidīt bērna vārdā viņam piekritušo mantojumu;
2) lemj par bērnam piederošās mantas pārdošanu par tirgus vērtību vai izsolē;
3) lemj par mantojuma sadalīšanu, bērna mantas (ja tās vērtība nepārsniedz 14 000 euro) atsavināšanu, ieķīlāšanu apgrūtināšanu ar citām lietu tiesībām;
4) lemj par bērnam piederošā nekustamā īpašuma (ja tā vērtība pārsniedz 14 000 euro) atsavināšanas, ieķīlāšanas vai apgrūtināšanas ar citām lietu tiesībām lietderīgumu;
5) lemj par īpašuma iegūšanu bērnam;
6) ieceļ aizbildni tiesisku darījumu noslēgšanai starp bērnu un vecākiem;
7) lemj par mantojuma pārvaldīšanas un lietošanas tiesību atņemšanu, ja pārdzīvojušais laulātais bērnam piekritušo mantojumu pārvalda vai lieto nekārtīgi;
8) lemj par vecāka atstādināšanu no bērna mantas pārvaldības, ja vecāks pārvalda bērna mantu neatbilstoši bērna interesēm;
9) veic citus bērna mantisko tiesību aizsardzības pasākumus.
Likumprojektā piedāvāts noteikt, ka par ienākumiem neuzskata -  ienākumus no bērna nekustamā īpašuma izīrēšanas, ja  ir bāriņtiesas lēmums par bērna mantisko tiesību aizsardzību.

Attiecībā uz dārza mājām - šāda norma bija iekļauta Ministru kabineta 2010.gada 30.marta noteikumos Nr.299 “Noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu” (zaudēja spēku 2021.gada 1.janvrī) un tā noteica, ka par īpašumu nav uzskatāmi:
“19.1.1 zemes īpašums, kas kopā ar šo noteikumu 19.1. apakšpunktā minētā nekustamā īpašuma sastāvā esošo zemi nepārsniedz 5 ha ģimenei (personai), kā arī šim nekustamajam īpašumam funkcionāli piederīgas saimniecības ēkas (piemēram, garāža, kūts, klēts, šķūnis, pagrabs, pirts, dārza māja) vai ne vairāk kā divas saimniecības ēkas uz nomātas zemes.”
Atbilstoši Satversmes tiesas spiedumam svarīgākās normas tika noteiktas likumā un netika nosauktas visas iepriekš Ministru kabineta noteikumos nosauktās būves. Tā rezultātā sociālie dienesti turpināja atšķirīgi interpretēt likuma normu. Darba grupa apsprieda šo jautājumu un secināja, ka Būvju klasifikācijas noteikumos noteikts, ka “dārza mājas - kuras galvenokārt izmantojamas vasaras periodā, ar kopējo platību līdz 40 m2 (ieskaitot), vasarnīcas ar koka ārsienām”. Darba grupas locekļi norādīja, ka  sociālie dienesti piemēro zemesgrāmatas datus, kas ir oficiāls informācijas avots,  un nevērtē ne platību, ne ārsienu materiālus un darba grupa vienojās papildināt likuma 36.panta pirmās daļas 1.punktu ar šādu normu:

“[..], zemes īpašumus, kas kopumā nepārsniedz piecus hektārus mājsaimniecībai, kā arī šim nekustamajam īpašumam vai tā daļai funkcionāli piederīgas saimniecības ēkas, dārza māju, kura izmantojama tikai vasaras periodā, vai ne vairāk kā divas saimniecības ēkas uz nomātas zemes [..]”.

Darba grupa vienojās redakcionāli precizēt normas attiecībā uz transportlīdzekļiem un papildināt ar vairāku transportlīdzekļu neņemšanu vērā arī mājsaimniecībās, kurās ir persona ar invaliditāti, kurai izsniegts speciāls atzinums. Tāpat tika atzītas problēmas ar traktortehniku u.c. pārvietošanās līdzekļiem, kas mēdz būt par šķērsli atbalsta saņemšanai.  

“[..], sociālajai funkcionēšanai nepieciešamos transportlīdzekļus, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kilogramus, bet ne vairāk kā vienu transportlīdzekli, mājsaimniecībā un, ja mājsaimniecībā ir bērni vai persona, kurai izsniegts atzinums par medicīniskajām indikācijām vieglā automobiļa speciālai pielāgošanai un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensēšanai, ne vairāk kā divus transportlīdzekļus,  kā arī lauksaimniecības tehniku un velosipēdus mājsaimniecībā [..]”.

 
Risinājuma apraksts
Atbilstoši darba grupas vienošanās rezultātam, tika precizēts mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanas kritēriju kopums trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa un sociālās palīdzības pabalstu piešķiršanai un sagatavoti priekšlikumi grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, piedāvājot izteikt likuma 36.panta pirmās daļas 1.punktu šādā redakcijā:

"1) par ienākumiem neuzskata vienīgā mājokļa iegādei piešķirtā kredīta pamatsummu un procentu maksājumu, no sava īpašuma atsavināšanas gūto ienākumu daļu, kas izlietota vienīgā mājokļa iegādei, summu, ko persona maksā kā uzturlīdzekļus bērnam un kas nepārsniedz valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru katram bērnam, ģimenes valsts pabalstu un piemaksas pie šā pabalsta, bērna ar invaliditāti kopšanas pabalstu, pabalstu personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana, pabalstu par asistenta izmantošanu personām ar I grupas redzes invaliditāti, pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai personai ar invaliditāti, kurai ir apgrūtināta pārvietošanās, pabalstu ar celiakiju slimam bērnam, atlīdzību par adopciju, pabalstus bērna piedzimšanas un personas nāves gadījumā, ienākumus no bērna nekustamā īpašuma izīrēšanas, ja  ir bāriņtiesas lēmums par bērna mantisko tiesību aizsardzību, sociālās garantijas bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās, pabalstu apģērba un mīkstā inventāra iegādei audžuģimenē, studiju kredītu, studējošā kredītu, bezdarbnieka stipendiju un mobilitātes pabalstu, bērna, kurš jaunāks par 18 gadiem un mācās, ienākumus no algota darba vai pašnodarbinātības līdz minimālās mēneša darba algas apmēram, papildu izdevumu kompensāciju saistībā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību, kompensāciju kriminālprocesā cietušai personai, apdrošināšanas atlīdzību pēc apdrošināšanas gadījuma iestāšanās iepriekšējā stāvokļa atjaunošanai, atlīdzību par asins vai asins komponentu ziedošanu, citas personas sniegto materiālo atbalstu ārstniecības izdevumu, izglītības izdevumu un mājokļa kredīta maksājuma veikšanai, līdzekļus, kas gūti no labdarības fondiem, sociālo kampaņu rezultātā gūto materiālo labumu noteiktam mērķim, vienreizējo finansiālo atbalstu bēglim vai alternatīvo statusu ieguvušai personai, kā arī šajā likumā noteiktos pašvaldības sociālās palīdzības pabalstus un pašvaldību brīvprātīgo iniciatīvu pabalstus;”;

izteikt likuma 36.panta pirmās daļas 2.punktu šādā redakcijā:
"2) par īpašumu un naudas līdzekļu uzkrājumu neuzskata vienu mājsaimniecības nekustamo īpašumu vai tā daļu, kur savu dzīvesvietu deklarējis un dzīvo iesniedzējs un pārējās personas, kurām ir kopīga saimniecība ar iesniedzēju, un nepieciešamo mājokļa kustamo mantu, darbam un izglītības iegūšanai nepieciešamo aprīkojumu, zemes īpašumus, kas kopumā nepārsniedz piecus hektārus mājsaimniecībai, kā arī šim nekustamajam īpašumam vai tā daļai funkcionāli piederīgas saimniecības ēkas, dārza māju, kura izmantojama tikai vasaras periodā, vai ne vairāk kā divas saimniecības ēkas uz nomātas zemes, sociālajai funkcionēšanai nepieciešamos transportlīdzekļus, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kilogramus, bet ne vairāk kā vienu transportlīdzekli, mājsaimniecībā un, ja mājsaimniecībā ir bērni vai persona, kurai izsniegts atzinums par medicīniskajām indikācijām vieglā automobiļa speciālai pielāgošanai un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensēšanai, ne vairāk kā divus transportlīdzekļus,  kā arī lauksaimniecības tehniku un velosipēdus mājsaimniecībā, kapitāla daļas vai īpašumus, kam uzlikts tiesu izpildītāja vai citas kompetentās institūcijas liegums ar to rīkoties vai kas atrodas atbrīvošanas no parādsaistībām, maksātnespējas vai likvidācijas procesā, vai no kā pēdējo triju mēnešu periodā nav gūti ienākumi saimnieciskās darbības apturēšanas dēļ, nekustamo īpašumu vai tā daļu, kas pieder iesniedzēja mājsaimniecībā dzīvojošai personai un kur savu dzīvesvietu deklarējuši un dzīvo atbalsta pieprasītāju pirmās pakāpes pilngadīgie radinieki, kuriem nepieder cits nekustamais īpašums, bērna nekustamo īpašumu un naudas līdzekļu uzkrājumu, kā arī naudas līdzekļu uzkrājumu mājsaimniecībai trūcīgas mājsaimniecības ienākumu sliekšņa apmērā.”
Problēmas apraksts
Likuma 28.panta 11 daļā noteikts, ka ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcija var veidot struktūrvienību veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai.

Vienlaikus likuma Pārejas noteikumu 51.punkts noteic, ka grozījums par šā likuma 28. panta 1.daļas izteikšanu jaunā redakcijā stājas spēkā 2024. gada 1. janvārī. Lai nodrošinātu minētās normas izpildi, no valsts budžeta līdzekļiem 2023. gadā pašvaldībām tiek izmaksātas vienreizējas mērķdotācijas veselības punktu izveidei Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētajās valsts un pašvaldību ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un tajās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, kuras nodrošina šādus pakalpojumus uz tāda līguma pamata, kas noslēgts ar valsti vai pašvaldību.
 
Risinājuma apraksts
Lai nodrošinātu finansējumu pārejas noteikumu 51.punktā minētajam, Labklājības ministrija līdz 2023.gada 1.novembrim sagatavos ziņojumu par faktiski Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās izveidotajām struktūrvienībām veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai un priekšlikumus turpmākai rīcībai, vienlaikus sadarbībā ar Finanšu ministriju budžeta izpildes procesā sagatavos priekšlikumus par attiecīgajiem finanšu resursiem to izpildei.
 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
Skaidrojums
Ņemot vērā, ka pasākumi (minimālo ienākumu sliekšņu noteikšanas metode un minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanas kārtība) un no tā izrietošie grozījumi likumprojektā ir izstrādāti, pamatojoties uz plānošanas dokumentu “Plāns minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2022.–2024.gadam”, tad atbilstoši 2021. gada 17. septembra Ministru kabineta rīkojuma Nr. 657 “Par Plānu minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2022.–2024.gadam” 6.punktam “Labklājības ministrijai līdz 2025.gada 1.jūlijam sagatavot un labklājības ministram iesniegt noteiktā kārtībā Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par plāna izpildi.” Labklājības ministrija attiecīgi veiks ex-post izvērtējumu par šiem pasākumiem. 
 
Kas veiks ex-post novērtējumu?
Labklājības ministrija.
Ietekmes pēcpārbaudes veikšanas termiņš
01.07.2025.
Rezultāti/rādītāji, pēc kā tiek vērtēta tiesību akta (vai kādas tā daļas) mērķa sasniegšana
Rezultāts
Pilnveidota minimālo ienākumu atbalsta sistēma, kas mērķēti sniedz atbalstu iedzīvotāju grupām, kurām ir zemi ienākumi (1.kvintile) un kuras ir visvairāk pakļautas nabadzības riskam, salāgojot atbalstu ar valsts un pašvaldību pieejamajiem finanšu resursiem (atbilstoši Plānam minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2022.-2024. gadam).
 
Rādītājs
-(1) Personu īpatsvars zem minimālā ienākumu līmeņa (40% no mediānas, ekvivalences skala 1, 0.7) = 7,8 % (2019.g.); 6,5 % (2024.g.)
(2) S80/S20 ienākumu kvintiļu attiecības indekss = 6.3 (2019.g.); 6 (2024.g.).
 
Rezultāts
Sociālais atbalsts ir individualizēts, uz cilvēku orientēts, un tas tiek piedāvāts katram, kam tas ir vai varētu būt visvairāk vajadzīgs (atbilstoši Latvijas Nacionālajam attīstības plānam 2021. - 2027. gadam).
 
Rādītājs
[RR1.1.] Sociālo transfertu ietekme uz nabadzības riska mazināšanu, %
[RR1.2.] Nabadzības riska indekss, %
[RR1.6.] Izdevumi sociālai aizsardzībai, % no IKP (pēc ESSPROS metodoloģijas)
[RR1.3.] Nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku skaits, tūkst. iedzīvotāju
[110] Nabadzības riska indekss pēc sociālo transfertu saņemšanas, %
[111] Nabadzības riska indekss pensionāriem vecumā 65+ gadi, %
[112] 1. deciļu grupas mājsaimniecību ekvivalento rīcībā esošo (neto) ienākumu kopsummas procentuālā daļa no visu mājsaimniecību ekvivalento rīcībā esošo (neto) ienākumu kopsummas, %
 

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Likumprojekts ietekmē zemu ienākumu mājsaimniecības, kuras vēršas valsts un pašvaldības iestādēs pēc materiāla atbalsta un atvieglojumiem, tajā skaitā GMI pabalsta un mājokļa pabalsta saņēmējus.
Ietekmes apraksts
Likumprojekts atstās tiešu, pozitīvu ietekmi uz iedzīvotājiem un mājsaimniecībām ar zemiem un ļoti zemiem ienākumiem, kuri ir šā likumprojekta ietvara izpratnē noteikto minimālo ienākumu sliekšņu atbalsta saņēmēji. Likumprojekta ietekmē tiks paaugstināts GMI, trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis.
Valsts noteiktie atvieglojumi un pašvaldības sociālās palīdzības pabalsti tiek piešķirti pēc mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanas un trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa piešķiršanas.
Trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības statuss dod tiesības saņemt ne tikai pašvaldības noteikto sociālo palīdzību un atvieglojumus, bet arī valsts noteiktus atvieglojumus, piemēram:
•    saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu: trūcīgām personām 90% apmērā un  maznodrošinātām - līdz 90% apmērā (likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 5.panta (11) daļa );
•    saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību (Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likuma 3.panta otrās daļas 1.punkts );
•    pretendēt uz atbrīvojumu no tiesas izdevumu atmaksas (lēmumu par atbrīvojumu, vērtējot personas ienākumus, pieņem tiesa) (Civilprocesa likuma 43.panta ceturtā daļa);
•    no 2015.gada 1.janvāra ir tiesības saņemt elektroenerģijas pakalpojumu par samazinātu cenu (Elektroenerģijas tirgus likums).
Trūcīgas personas papildus ir atbrīvotas no pacientu iemaksām, pacientu līdzmaksājumiem veselības aprūpes jomā (Ministru kabineta 2018.gada 28.augusta noteikumiem Nr.555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”) un tām pienākas zāļu vai medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācija, ko tām sedz pilnā apmērā no kompensācijai piešķirtajiem līdzekļiem. (Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumiem Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”). 
Ar pilnu atvieglojumu sarakstu iespējams iepazīties Labklājības ministrijas interneta vietnē (https://www.lm.gov.lv/lv/noderiga-informacija-2).
1.pielikuma 2.tabulā parādīts, ka laika periodā no 2019.gada līdz 2020.gadam trūcīgo personu skaits un GMI pabalsta saņēmēju skaits samazinājās: trūcīgās personas no 41 522 personām 2019.gadā līdz 37 646 personām 2020.gadā un GMI pabalsta saņēmēji no 17 249 personām 2019.gadā līdz 16 511 personām 2020.gadā. No 2021.gada 1.janvāra stājās spēkā jaunie minimālā ienākuma sliekšņi, tajā skaitā GMI slieksnis, kas pozitīvi ietekmēja GMI pabalsta saņēmēju skaita pieaugumu, proti, 2021.gadā GMI pabalstam kvalificējās 25 123 personas.   

Savukārt mājokļa pabalsta saņēmēju skaits trīs gadu periodā samazinājies: no 70 954 trūcīgām un maznodrošinātam personām 2019.gadā līdz 59 854 personām 2021.gadā. 
 
Vislielākais ienākumu testētos pabalstus saņēmušo personu skaits ir pensijas vecuma personas un nestrādājošas darbspējīgas personas. Taču liels ir arī personu ar invaliditāti, kā arī bērnu skaits ģimenēs, īpaši liels šo grupu personu skaits starp mājokļa pabalsta saņēmējiem (skatīt 1.pielikuma 3.tabulu). Ģimenēm ar bērniem ir iespēja iekļūt sociālās palīdzības saņēmēju skaitā ar lielākiem ienākumiem, jo ģimenes valsts pabalsts netiek ņemts vērā ienākumos.     

1.pielikuma 4.tabulā parādīts prognozētais GMI pabalsta un mājokļa pabalsta saņēmēju skaita pieaugums un personu skaita pieaugums, kam noteikta atbilstība trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības statusam atbilstoši jaunajai metodoloģijai no 2021.gada 1.janvāra.   

Tiek prognozēts, ka trūcīgo personu skaits palielināsies no  2,19 % no privātajās mājsaimniecībās dzīvojošo personu skaita 2019.gadā līdz 3,3 – 3,4 % no privātajās mājsaimniecībās dzīvojošo personu skaita, kāds īpatsvars  sociālajos dienestos tika apkalpots 2016. un 2017.gadā. 


 
Juridiskās personas

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

Ietekmes apraksts
Tiesiskais regulējums rada pozitīvu ietekmi uz tautsaimniecību. Minimālo ienākumu sliekšņu paaugstināšana pēc vienotas metodoloģiskās pieejas radīs tiešu ietekmi uz nabadzības un sociālās atstumtības riskam bieži pakļautu iedzīvotāju grupu (pensionāri, personas ar invaliditāti, zemu ienākumu mājsaimniecības, t.sk. ģimenes ar bērniem, bezdarbnieki) situāciju, pozitīvi ietekmējot šo personu dzīves līmeņa izmaiņas nākotnē, palielinot viņu sociālo aizsardzību un pirktspēju un mazinot nabadzības risku un ienākumu nevienlīdzību.

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
253 097
0
253 097
0
253 097
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
253 097
0
253 097
0
253 097
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
253 097
5 702 605
253 097
11 400 247
253 097
11 400 247
11 400 247
2.1. valsts pamatbudžets
253 097
5 702 605
253 097
11 400 247
253 097
11 400 247
11 400 247
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
-5 702 605
0
-11 400 247
0
-11 400 247
-11 400 247
3.1. valsts pamatbudžets
0
-5 702 605
0
-11 400 247
0
-11 400 247
-11 400 247
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
-5 702 605
-11 400 247
-11 400 247
-11 400 247
5.1. valsts pamatbudžets
-5 702 605
-11 400 247
-11 400 247
-11 400 247
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
2023.gadam ailē “saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam” un 2024.gadam ailē “saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru” norādīts finansējums atbilstoši likumam “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2022., 2023. un 2024. gadam”. 2025.gadam ailē “saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru” norādīts finansējums 2024.gada apmērā (ņemot vērā, ka likumprojekts “Par valsts budžetu 2023.gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024., un 2025.gadam” nav vēl apstiprināts).
Ailē “Saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam” un “Saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru” norādīts LM pamatbudžeta apakšprogrammās 05.01.00 “Sociālās rehabilitācijas valsts programmas” un 05.03.00 “Aprūpe valsts sociālās aprūpes institūcijās” plānotais finansējums MIL pasākuma “Naudas summas personiskiem izdevumiem paaugstināšana valsts sociālās aprūpes centru un līguminstitūciju klientiem”, tai skaitā apakšprogrammā 05.01.00 2023.gadam un turpmāk ik gadu 33 318 euro un apakšprogrammā 05.03.00 2023.gadam un turpmāk ik gadu 219 779 euro apmērā.

Attiecībā uz pašvaldību budžetam plānoto un nepieciešamo finansējumu:
2021.gadā pašvaldību budžetā kopā izlietots finansējums GMI un mājokļa pabalstam 23 174 315 euro apmērā.
Saskaņā ar veiktajiem aprēķiniem kopā GMI un mājokļa pabalstam nepieciešams finansējums 2023.gadam 18 693 253 euro apmērā (no 01.07.2023.).
Ņemot vērā, ka plānots valsts līdzfinansējums 30% apmērā no pasākumam kopējā nepieciešamā finansējuma, aprēķināts nepieciešamais finansējums pašvaldībām 2023.gadam 13 085 277 euro apmērā (no 01.07.2023.).
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
Atbalsts minimālo ienākumu palielināšanai

1) GMI pabalsts:

2021.gadā GMI pabalstu saņēma 25 123 personas. 
2023.gadā GMI pabalsta saņēmēju skaits aprēķināts, par pamatu ņemot vienas personas mājsaimniecību skaitu 2021.gadā (11 272), kas palielināts par 14,68 % (GMI slieksnis pirmajai personai no 109 euro tiek palielināts līdz 125 euro mēnesī), iegūstot 12 926  personas vienas personas mājsaimniecībā. Pārējās mājsaimniecībās esošo personu skaitu 2021.gadā (13 851), kurās pirmo personu skaits tiek  palielināts par  14,68 % un pārējo personu skaits par 15,1 % (GMI slieksni no 76 euro pārējam personām mājsaimniecībā tiek palielināts līdz 87,5 euro mēnesī), iegūstot personu skaitu pārējās mājsaimniecībās - 15 922. Kopējais personu skaits (28 848) tiek palielināts par 531 Ukrainas civiliedzīvotāju (1,33% no plānotā Ukrainas civiliedzīvotāju skaita - 40 000, analoģiski LV iedzīvotāju īpatsvaram, kas  saņem GMI pabalstu) (aprēķini veikti Excel vidē un precīzi procentu apmēri lietoti anotācijas 2.pielikumā).
Kopā: 2023.gadā  plānotais GMI pabalsta saņēmēju skaits 29 379 personas.

Finansējums 2023.gadā GMI pabalstam: 
GMI pabalsta apmēra proporcija katrā pašvaldībā no GMI sliekšņa 2021.gadā, kas reizināta ar GMI pabalsta saņēmēju skaitu, ņemot vērā vidējo GMI pabalsta saņemšanas ilgumu katrā pašvaldībā 2021.gadā. Katrā pašvaldībā iegūto plānoto finansējumu palielinot par 17,3% 2022.gadam un par  8,5% 2023.gadam (patēriņa cenu indeksa izmaiņas) un Ukrainas civiliedzīvotājiem plānoto finansējumu 241 800 euro. Kopējais nepieciešamais finansējums no 01.07.2023.: 7 920 910 euro.

Valsts budžeta līdzfinansējums 30% apmērā (no 01.07.2023.): 2 376 273 euro (finansējums tiek plānots LM pamatbudžeta apakšprogrammā 05.01.00. “Sociālās rehabilitācijas valsts programmas” izdevumi pārējiem valsts budžeta uzturēšanas izdevumu transfertiem pašvaldībām).

2) Mājokļa pabalsts:
2021.gadā mājokļa pabalstu saņēma 59 854 personas. 
2023.gadā 
Mājokļa pabalsta saņēmēju skaits aprēķināts, par pamatu ņemot mājokļa pabalsta saņēmēju skaita proporciju no par trūcīgām (2,90%) un maznodrošinātām (1,67%) atzīto personu skaita katrā pašvaldībā 2021.gadā, t.sk. Ukrainas civiliedzīvotāji no 40 000 tūkstošiem, t.i., kopā prognozētais mājokļa pabalsta saņēmēju skaits 71 407 personas.
Tas veido kopējo prognozēto mājokļa pabaksta saņēmēju skaitu 2023.gadā: 71 407  personas. 

Finansējums 2023.gadā mājokļa pabalstam:
2023.gadā prognozētais mājokļa pabalsta saņēmēju skaits reizināts ar vidējo pabalsta apmēru gadā katrā pašvaldībā 2021.gadā,  veido 16 928 264 euro (t.sk. Ukrainas civiliedzīvotāji). Šī summa katrā pašvaldībā palielināta par 17,3% 2022.gadam un par  8,5% 2023.gadam (patēriņa cenu indeksa izmaiņas).
Kopējais nepieciešamais finansējums no 01.07.2023.: 10 772 344 euro.

Valsts budžeta līdzfinansējums 30% apmērā (no 01.07.2023.): 3 231 703 euro (finansējums tiek plānots LM pamatbudžeta apakšprogrammā 05.01.00. “Sociālās rehabilitācijas valsts programmas” izdevumi pārējiem valsts budžeta uzturēšanas izdevumu transfertiem pašvaldībām).

Ministru kabineta 2023.gada 13.janvāra sēdē tika atbalstīts LM priekšlikums par papildu finansējuma piešķiršanu LM prioritārā pasākuma “Atbalsts minimālo ienākumu palielināšanai” īstenošanai. Pasākuma nodrošināšanai ir atbalstīts kopējais papildu finansējums 2023.gadā 10 345 725 euro apmērā, t.sk. valsts budžeta līdzfinansējumam pašvaldībām 30% GMI un mājokļa pabalstam 5 607 976  euro apmērā.
Savukārt, ņemot vērā Ministru kabineta vienošanos par prioritāro pasākumu finansējumu, kopējais finansējums LM prioritārā pasākuma “Atbalsts minimālo ienākumu palielināšanai” īstenošanai 2024. un 2025.gadā  ir apstiprināts 20 000 000 euro apmērā ik gadu.
Līdz ar to LM šobrīd norādītais finansējums likumprojekta anotācijā ir aprēķināts tehniski, 2023.gadam nepieciešamo finansējumu reizinot ar divi (likumprojekta īstenošanai nepieciešamais finansējums ir ar 01.07.2023., līdz ar to 2024. un 2025.gadam finansējums ir norādīts pilnam gadam 2023.gada līmenī).
Tā rezultātā 2024. un 2025.gadā ik gadu ir palielināti izdevumi LM pamatbudžeta apakšprogrammā 05.01.00. “Sociālās rehabilitācijas valsts programmas” izdevumi pārējiem valsts budžeta uzturēšanas izdevumu transfertiem pašvaldībām 11 215 952 euro apmērā, t.sk.:
 - valsts budžeta līdzfinansējumam pašvaldībām 30% GMI 4 752 546 euro apmērā;
 - valsts budžeta līdzfinansējumam pašvaldībām 30% mājokļa pabalstam 6 463 406 euro apmērā.

3) GMI un mājokļa pabalsta administrēšana un uzraudzība saistībā ar valsts budžeta līdzfinansējuma ieviešanu
LM pamatbudžeta apakšprogrammā 97.01.00 “Labklājības nozares vadība un politikas plānošana” nepieciešams papildu  finansējums  2023.gadā  30 858 euro, 2024.gadā un turpmāk ik gadu 56 753 euro.
Lai nodrošinātu GMI un mājokļa pabalsta administrēšanu un uzraudzību saistībā ar valsts budžeta līdzfinansējuma ieviešanu, nepieciešams papildu finansējums 2 amata (vecākais eksperts) vietām apakšprogrammā 97.01.00 “Labklājības nozares vadība un politikas plānošana” ekonomiskās klasifikācijas kodā "Atlīdzība" 56 753 euro gadā. Vienlaikus 2023.gadā nepieciešamais finansējums atlīdzībām ir no 01.07.2023., t.i., 30 858 euro.
Vecākā eksperta atlīdzības aprēķinā iekļauta ikmēneša atlīdzība 1 746 euro apmērā (28.1.saime, IV līmenis, 11.ma.gr), kā arī darba devēja VSAOI daļa un citas ar atlīdzību saistītās izmaksas, kas nepārsniedz atbilstoši MK 07.09.2021. noteikumu Nr.617 “Tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes izvērtēšanas kārtība” 22.punktam paredzēto vadlīniju tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtēšanai un novērtējuma ziņojuma sagatavošanai vienotajā Tiesību aktu izstrādes un saskaņošanas portālā sadaļā “Amata vietu izmaksu aprēķināšana” noteiktos ierobežojumus.
Amata vietas tiks nodrošinātas, pārdalot 2 amata vietas no apakšprogrammas 05.03.00 "Aprūpe valsts sociālās aprūpes institūcijās", nemainot nozarē kopējo plānoto amata vietu skaitu, savukārt finansējums atlīdzības nodrošināšanai ir nepieciešams papildus apakšprogrammā 97.01.00  “Labklājības nozares vadība un politikas plānošana”.
Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammas 05.03.00 “Aprūpe valsts sociālās aprūpes institūcijās” ietvaros tiek finansēts ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojums. Ņemot vērā, ka VSAC “Kurzeme” un VSAC “Rīga” ir ilgstoši vakantas divas palīgstrādnieka amata vietas (nav aizpildītas kopš 2020. gada, jo atalgojums nav konkurētspējīgs, lai piesaistītu darbiniekus), paredzēts samazināt divas palīgstrādnieku amata vietas, savukārt finansējums 14 830,80 euro apmērā (palīgstrādnieks (16 I saime, I līmenis, 1.ma.gr.), mēnešalga 500 euro+DD VSAOI 23.59%* 2 amata vietas*12 mēneši=14 830,80 euro), kas minētajām amata vietām ik gadu tiek plānots atlīdzības nodrošināšanai, tiek novirzīts VSAC “Kurzeme” un VSAC “Rīga” atlīdzības fonda nodrošināšanai – darbinieku atvaļinājuma pabalsta un  ikgadējās novērtēšanas prēmijas izmaksām.
Ministru kabineta 2023.gada 13.janvāra sēdē tika atbalstīts LM priekšlikums par papildu finansējuma piešķiršanu LM prioritārā pasākuma “Atbalsts minimālo ienākumu palielināšanai” īstenošanai, t.sk. GMI un mājokļa pabalsta administrēšanai un uzraudzībai saistībā ar valsts budžeta līdzfinansējuma ieviešanu atbalstīts finansējums 2023.gadā  30 858 euro, 2024.gadā un turpmāk ik gadu 56 753 euro.

Aprēķins 3.pielikumā Nr.1  “GMI un mājokļa pabalsta administrēšanai un uzraudzībai  nepieciešamais finansējums saistībā ar valsts budžeta līdzfinansējuma ieviešanu".

4) Valsts finansētā ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai līguminstitūcijās un valsts sociālās aprūpes centros saistībā ar valsts sociālās aprūpes centru un līguminstitūciju klientiem pienākošos naudas summu personiskiem izdevumiem palielināšanos.

Saistībā ar valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra pārskatīšanu (Valsts sociālo pabalstu likums) LM pamatbudžeta apakšprogrammās nepieciešams papildu finansējums, tai skaitā:
1.    apakšprogrammai 05.01.00 “Sociālās rehabilitācijas valsts programmas” 2023.gadā 8 436 euro, lai nodrošinātu līguminstitūcijās valsts finansētā ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojuma saņēmējiem pienākošos naudas summu personiskiem izdevumiem izmaksas;
2.    apakšprogrammai 05.03.00 “Aprūpe valsts sociālās aprūpes institūcijās” 2023.gadā 55 335 euro,  lai nodrošinātu valsts finansētā ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojuma saņēmējiem pienākošos naudas summu personiskiem izdevumiem izmaksas.

Ministru kabineta 2023.gada 13.janvāra sēdē tika atbalstīts LM priekšlikums par papildu finansējuma piešķiršanu LM prioritārā pasākuma “Atbalsts minimālo ienākumu palielināšanai” īstenošanai. Pasākuma nodrošināšanai ir atbalstīts kopējais papildu finansējums 2023.gadā 10 345 725 euro apmērā, t.sk. valsts finansētā ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai līguminstitūcijās un valsts sociālās aprūpes centros saistībā ar valsts sociālās aprūpes centru un līguminstitūciju klientiem pienākošos naudas summu personiskiem izdevumiem palielināšanos 63 771 euro apmērā.
Savukārt, ņemot vērā Ministru kabineta vienošanos par prioritāro pasākumu finansējumu, kopējais finansējums LM prioritārā pasākuma “Atbalsts minimālo ienākumu palielināšanai” īstenošanai 2024. un 2025.gadā  ir apstiprināts 20 000 000 euro apmērā ik gadu.
Līdz ar to LM šobrīd norādītais finansējums likumprojekta anotācijā ir aprēķināts tehniski, 2023.gadam nepieciešamo finansējumu reizinot ar divi (līdz ar to 2024. un 2025.gadam finansējums ir norādīts pilnam gadam 2023.gada līmenī).

Tā rezultātā 2024. un 2025.gadā ik gadu ir palielināti izdevumi:
- LM pamatbudžeta apakšprogrammā 05.01.00. “Sociālās rehabilitācijas valsts programmas” 16 872 euro apmērā (izdevumi subsīdijām un dotācijām);
- LM pamatbudžeta apakšprogrammā 05.03.00 “Aprūpe valsts sociālās aprūpes institūcijās” 110 670 euro apmērā (izdevumi sociāla rakstura maksājumiem un kompensācijām).

Minētā pasākuma īstenošanas nodrošināšana saistīta ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā ietvertā 29.panta otrās daļas izpildi. Bet, ņemot vērā, ka minētā likuma attiecīgajā pantā noteikts procentuālais apmērs klientiem pienākošās naudas summai personiskajiem izdevumiem, attiecīgajā likuma pantā grozījumi nav jāveic. 
Aprēķins 4.pielikumā Nr.1. “Kopsavilkums pasākuma “Līguminstitūciju un valsts sociālās aprūpes centru klientiem nodrošināta naudas summas personiskiem izdevumiem paaugstināšana”.

Papildus nepieciešamais finansējums likumprojekta grozījumiem iekļauts Labklājības ministrijas maksimāli pieļaujamajā valsts pamatbudžeta izdevumu kopējā apjomā 2023., 2024. un 2025.gadam un atbilstoši tiks iestrādāts likumprojektā “Par valsts budžetu 2023.gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025.gadam”.

 
pasākums apakš- programma EKK 2023 2024 2025
Atbalsts minimālo ienākumu palielināšanai KOPĀ X 5 702 605 11 400 247 11 400 247
1)GMI pabalsts 05.01.00. 7000 2 376 273 4 752 546 4 752 546
2) Mājokļa pabalsts 05.01.00. 7000 3 231 703 6 463 406 6 463 406
3) GMI un mājokļa pabalsta administrēšana un uzraudzība saistībā ar valsts budžeta līdzfinansējuma ieviešanu 97.01.00. 1000 30 858 56 753 56 753
4) Valsts finansētā ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai līguminstitūcijās un valsts sociālās aprūpes centros saistībā ar valsts sociālās aprūpes centru un līguminstitūciju klientiem pienākošos naudas summu personiskiem izdevumiem palielināšanos. KOPĀ X 63 771 127 542 127 542
05.01.00. 3000 8 436 16 872 16 872
05.03.00. 6000 55 335 110 670 110 670

 
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
Labklājības ministrija likumprojektā paredzēto pasākumu īstenošanai nepieciešamo papildu finansējumu 2024.gadam un turpmāk ik gadu pārskatīs un iekļaus Labklājības ministrijas pamatbudžetā valsts budžeta bāzes sagatavošanas procesā atbilstoši aktualizētajai un prognozētajai minimālo ienākumu mediānai mēnesī un prognozētajām izmaiņām saņēmēju skaitā.
Labklājības ministrija, sagatavojot bāzes izdevumu prognozes 2024.-2026.gadam, 2024.gadam ņems vērā tos minimālo ienākuma sliekšņa apmērus, kas tiks aprēķināti, ņemot vērā  Centrālās statistikas pārvaldes tīmekļvietnē līdz 2023.gada 1.februārim publicēto aktuālo minimālo ienākumu mediānu mēnesī. Attiecīgi 2025.gadam un 2026.gadam prognozes tiks aprēķinātas, ievērojot prognozēšanas ienākumu mediānas principu – ņemot vērā darba samaksas faktiskā pieauguma prognozes, kā arī ņemot vērā prognozētās saņēmēju skaita izmaiņu prognozes.

 

4.1.1. likumprojekts “Grozījums likumā “Par sociālo drošību””

Pamatojums un apraksts
Saskaņā ar grozījumu likumā “Par sociālo drošību” tiek noteikta minimālo ienākumu sliekšņa aprēķina metodoloģija, minimālo ienākumu sliekšņus piesaistot procentuālai vērtībai no ienākumu mediānas, un pilnveidota minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanas regularitāte.
 
Atbildīgā institūcija
Labklājības ministrija

4.1.2. likumprojekts “Grozījumi likumā “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām””

Pamatojums un apraksts
Atbilstoši grozījumu likumā “Par sociālo drošību” noteiktajai minimālo ienākumu sliekšņa aprēķina metodoloģijai un pilnveidotajai minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanas regularitātei, veikti grozījumi attiecībā uz atlīdzības par apgādnieka zaudējumu minimālā apmēra aprēķināšanu.
Atbildīgā institūcija
Labklājības ministrija

4.1.3. likumprojekts “Grozījumi likumā „Par valsts pensijām””

Pamatojums un apraksts
Atbilstoši grozījumu likumā “Par sociālo drošību” noteiktajai minimālo ienākumu sliekšņa aprēķina metodoloģijai un pilnveidotajai minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanas regularitātei, veikti grozījumi attiecībā uz minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzes, minimālo apgādnieka zaudējuma pensijas un invaliditātes pensijas aprēķināšanu. Precizēta minimālās vecuma pensijas, invaliditātes pensijas un apgādnieka zaudējuma pensijas noteikšanas, pārrēķināšanas un indeksācijas kārtība. Minimālās invaliditātes apmērs ir saistīts ar atlīdzības par darbspēju zaudējumu minimālo apmēru.
Atbildīgā institūcija
Labklājības ministrija

4.1.4. likumprojekts “Grozījumi Valsts sociālo pabalstu likumā”

Pamatojums un apraksts
Atbilstoši grozījumu likumā “Par sociālo drošību” noteiktajai minimālo ienākumu sliekšņa aprēķina metodoloģijai un pilnveidotajai minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanas regularitātei, veikti grozījumi attiecībā uz valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta aprēķināšanu. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts vecuma gadījumā ir saistītas ar atlīdzības par darbspēju zaudējumu un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu maksimāli izmaksājamo apmēru mēnesī un papildu izdevumu kompensācijas kopējo maksimālo apmēru.
Atbildīgā institūcija
Labklājības ministrija

Atbilstoši grozījumiem likumā “Par sociālo drošību” minimālo ienākumu sliekšņi no 2023.gada 1.janvāra, no 2024.gada 1.janvāra un no 2025.gada 1.janvāra aprēķināti, pamatojoties uz Oficiālajā statistikas portālā publicētajiem datiem par 2020.gadu (skatīt 5.tabulu anotācijas 1.pielikumā).

Saistībā ar minimālā ienākumu sliekšņa izmaiņām, pašvaldībām būs jāgroza saistošie noteikumi, nosakot maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni.
 
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts

Eiropas Komisijas nostāja par nepieciešamību ieviest adekvātu ienākumu atbalstu trūcīgiem iedzīvotājiem un pilnveidot esošo atbalsta sistēmu ir atspoguļota ANM finansējuma saņemšanas nosacījumos, proti, minimālo ienākumu sliekšņu aprēķināšanas metodoloģijas nostiprināšana normatīvajos aktos un regulāra minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšanas kārtības noteikšana ir paredzēta kā atskaites punkts ANM plānā. Lai saņemtu trešo Eiropas Komisijas maksājumu 419 milj. euro apmērā, Latvijai ir jāizpilda visi 2023.gadā paredzētie sasniedzamie ANM atskaites punkti/mērķi (35), t.sk. arī minētais atskaites punkts, kas paredz  nepieciešamos grozījumus minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai (minētais atskaites punkts sasniedzams līdz 2023.gadā 1.ceturksnim). Neizpildot noteiktos atskaites punktus, netiks saņemts no Eiropas Komisijas paredzētais finansējums, kas radīs zaudējumus valsts budžetam, kā arī apdraudēs plānoto pasākumu ieviešanu ne tikai labklājības nozarē.
Minimālo ienākumu reforma ir iekļauta arī kā Latvijas Ilgtspējīgo valsts vērtspapīru ietvara sastāvdaļa. Atbilstoši starptautiskajiem ilgtspējīgo obligāciju standartiem (ICMA Sustainability Bond Guidelines) valstij būs jāuzrāda, cik no aizdevuma līdzekļiem tiks attiecināti uz sociālajiem izdevumiem un kāda ir šo izdevumu ietekme uz konkrēto sabiedrības daļu. Atskaites investoriem tiks gatavotas katru gadu, kamēr tiks veikta budžeta izdevumu attiecināšana par visu Ilgtspējīgo valsts vērtspapīru emisijas rezultātā piesaistīto līdzekļu apjomu, atspoguļot progresu minimālo ienākumu reformas īstenošanā, plānoto rezultātu sasniegšanā nabadzības un sociālās atstumtības riska samazināšanā u.tml. Attiecīgi šīs reformas ieviešana nav saistīta tikai ar labklājības nozares iniciatīvām un sociālās aizsardzības politikas attīstību, bet gan valsts iespēju piesaistīt papildu finanšu resursus visu nozaru iniciatīvu īstenošanai.

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Pašvaldību sociālie dienesti.
Nevalstiskās organizācijas
Latvijas Pašvaldību savienība.
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Sabiedriskā apspriede
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
-

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Sabiedrības līdzdalība par minēto likumprojektu norisinājās no 07.07.2022. līdz 21.07.2022. Viedokli/priekšlikumus izteica divas privātpersonas par nepieciešamo atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, par pārtikas paku izsniegšanas biežumu un atsevišķu produktu kvalitāti, studentu materiālo nodrošinājumu, kā arī iesniegts viens citāts par nabadzību. Priekšlikumi nav ņemti vērā, jo nav attiecināmi uz šo likumprojektu.

6.4. Cita informācija

Ar labklājības ministra rīkojumu tika izveidota darba grupa, kurā ietilpa Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas pašvaldību Sociālo dienestu vadītāju apvienības,  Latvijas Sociālo darbinieku biedrības, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, Latvijas darba devēju konfederācijas, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības deleģēti pārstāvji, lai pilnveidotu materiālās situācijas izvērtēšanas kritēriju kopumu sociālās palīdzības pabalstu piešķiršanai šādās jomās: (1) ienākumi, kurus neņem vērā, izvērtējot materiālo situāciju; (2) īpašumi, kas netiek vērtēti; (3) naudas līdzekļu uzkrājumi, kas netiek ņemti vērā. Atbilstoši darba grupas priekšlikumiem Labklājības ministrija ir izstrādājusi  grozījumus likuma 36.panta pirmajā daļā.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Labklājības ministrija
  • Valsts kase
  • Pašvaldības

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

Anotācijas 1.pielikuma 4.tabulā parādīts prognozētais GMI pabalsta un mājokļa pabalsta saņēmēju skaita pieaugums un personu skaita pieaugums, kam noteikta atbilstība trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības statusam.

Anotācijas 3.sadaļas 6.2.apakšpunktā norādīts, ka lai nodrošinātu GMI un mājokļa pabalsta administrēšanu un uzraudzību saistībā ar valsts budžeta līdzfinansējuma ieviešanu, Labklājības ministrijai nepieciešams papildu finansējums 2 amata vietas (vecākais eksperts). Aprēķins sniegts anotācijas 3.pielikumā “GMI un mājokļa pabalsta administrēšanai un uzraudzībai  nepieciešamais finansējums saistībā ar valsts budžeta līdzfinansējuma ieviešanu".

Pašvaldību papildu administratīvos izdevumus nav iespējams aprēķināt, jo tie atkarīgi no katras pašvaldības gatavības piemērot koeficientus mājokļa pabalsta apmēra aprēķinam jau no 2022.gada 1.janvāra, kas bija noteikti Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā un no 2022.gada 1.oktobra Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā.  

IT sistēmu pielāgošana likumprojektā noteikto normu ieviešanai tiks veikta esošo resursu ietvaros. 
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. - 2027. gadam prioritāte “Sociālā iekļaušana” rīcības virziena mērķis “Sociālais atbalsts ir individualizēts, uz cilvēku orientēts, un tas tiek piedāvāts katram, kam tas ir vai varētu būt visvairāk vajadzīgs”: 
“Sociālās aizsardzības sistēmas efektivitāti raksturo gan sociālo transfertu ietekme, gan sociālajai aizsardzībai atvēlētais finansējums. Pēdējo gadu laikā turpina samazināties sociālo transfertu ietekme uz iedzīvotāju ienākumiem, turklāt to īpatsvars iedzīvotāju ienākumos Latvijā ir būtiski zemāks nekā vidēji ES. Ņemot vērā nodokļu, pensiju un pabalstu sistēmas pārdales zemo ietekmi, Latvijā joprojām saglabājas viens no augstākajiem ienākumu nevienlīdzības rādītājiem ES. Tādēļ nabadzības un ienākumu nevienlīdzības mazināšana, tai skaitā ieviešot minimālā ienākuma līmeni, ir viens no lielākajiem izaicinājumiem Eiropas Savienības fondu 2021.—2027. gada plānošanas periodā” (Pārresoru koordinācijas centrs “Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2021.-2027.gadam”, 25.-26.lpp.  https://www.pkc.gov.lv/sites/default/files/inline-files/NAP2027_apstiprin%C4%81ts%20Saeim%C4%81_1.pdf.).

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Visas iedzīvotāju grupas, uz kurām attiecas šie grozījumi – GMI un mājokļa pabalsta saņēmēji, trūcīgās un maznodrošinātās mājsaimniecības ir nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautās personu grupas, tāpēc projekts ir tieši vērsts uz šo iedzīvotāju grupu materiālās situācijas uzlabošanu. 

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Trūcīgākie iedzīvotāji finanšu līdzekļus galvenokārt ietaupa attiecībā uz veselības aprūpes pakalpojumiem (nodibinājums “Baltic Institute of Social Sciences” (2021). “Ikgadējs nabadzības un sociālās atstumtības mazināšanas rīcībpolitikas izvērtējums (t.sk. padziļināts izvērtējums par GMI saņēmēju iztikšanas stratēģijām)”; 278.lpp. Pieejams: https://www.lm.gov.lv/lv/media/18394/download (skatīts 07.07.2022.)). Kā liecina pētījums “nozīmīga GMI pabalsta saņēmēju mērķa grupas vajadzība ir uzlabot savu veselības stāvokli, kas lielai daļai ir neapmierinošs, liedz strādāt un būtiski negatīvi ietekmē viņu dzīves kvalitāti kopumā. Šī tiek uzskatīta arī par vienu no visbiežāk neapmierinātajām vajadzībām, kas ir saistīts gan ar mērķa grupas dažkārt vājo motivāciju rūpēties par savu veselību un apmeklēt ārstu, gan ar augstajiem izdevumiem par pakalpojumiem, kas saistīti ar šo veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu”. Tādējādi, palielinot ienākumus šai mērķa grupai, var pirmšķietami pieņemt, ka tie tiks novirzīti veselības aprūpes izdevumu segšanai. 

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Pozitīva ietekme uz cilvēktiesībām, jo ar šiem grozījumiem tiek pilnībā ieviesti Satversmes tiesas spriedumi lietās Nr. 2019-24-03 un Nr. 2019-25-03.

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
1. pielikums
Nosaukums
1. pielikums. Satversmes tiesas spriedumu rezultātā galvenie veiktie grozījumi tiesību aktos, nosakot minimālos ienākumu sliekšņus, kuri ir spēkā no 2021.gada 1.janvāra.
2. pielikums
Nosaukums
2.pielikums. GMI un mājokļa pabalsts
3. pielikums
Nosaukums
3.pielikums. Atlīdzības aprēķins MIL.
4. pielikums
Nosaukums
4.pielikums. Kabatas naudas.