Anotācija

25-TA-904: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījums Ministru kabineta 2022. gada 8. novembra noteikumos Nr. 709 "Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna reformu un investīciju virziena 1.2. "Energoefektivitātes uzlabošana" 1.2.1.3.i. investīcijas "Pašvaldību ēku un infrastruktūras uzlabošana, veicinot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu un uzlabojot energoefektivitāti" īstenošanas noteikumi"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Noteikumu projekts ir izstrādāts pēc Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) kā Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna (turpmāk – AF) 1.2.1.3.i. investīcijas “Pašvaldību ēku un infrastruktūras uzlabošana, veicinot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu un uzlabojot energoefektivitāti” (turpmāk – 1.2.1.3.i. investīcija)  nozares ministrijas iniciatīvas, pamatojoties uz Likuma par budžetu un finanšu vadību 19.3 panta pirmo un otro daļu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir pagarināt 1.2.1.3.i. investīcijas projektu īstenošanas termiņu līdz 2026. gada 30. jūnijam (šobrīd spēkā esošais termiņš ir 2025. gada 31. decembris), lai finansējuma saņēmēji nodrošinātu projektu sekmīgu pabeigšanu.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Ministru kabineta 2022. gada 8. novembra noteikumu Nr. 709 "Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna reformu un investīciju virziena 1.2. "Energoefektivitātes uzlabošana" 1.2.1.3.i. investīcijas "Pašvaldību ēku un infrastruktūras uzlabošana, veicinot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu un uzlabojot energoefektivitāti" īstenošanas noteikumi" (turpmāk - MK noteikumi Nr. 709) 60. punktā paredzēts, ka 1.2.1.3.i. investīcijas ietvaros projektus jāīsteno līdz 2025. gada 31. decembrim. Finansējuma saņēmējs ir pašvaldība vai tās izveidota iestāde, pašvaldības kapitālsabiedrība, kas pilda pašvaldības deleģētos pārvaldes uzdevumus vai ir noslēgusi pakalpojumu līgumu par sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu, kā arī publiski privātā kapitālsabiedrība, kurā kapitāla daļas vai balsstiesīgās akcijas pieder vismaz vienai pašvaldībai un kura pilda pašvaldības deleģētos pārvaldes uzdevumus vai ir noslēgusi pakalpojumu līgumu par sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu.
1.2.1.3.i. investīcijas ietvarā tika apstiprināti un šobrīd īstenošanā ir 44 projekti (no tiem 17 projekti ir jau pabeigti), ar kopējo attiecināmo finansējumu 31,07 milj. euro, t. sk. AF finansējumu 25,9 milj. euro apmērā.
Atbilstoši MK noteikumu Nr. 709 17. punktā noteiktajam par 1.2.1.3.i. investīcijas ietvaros īstenojamo projektu uzraudzību, t. sk. projektu grozījumu izskatīšanu, kā arī uzraudzību par to, lai līdz 2025. gada 31. decembrim tiktu sasniegts AF plānā noteiktais mērķrādītājs Nr. 15 “Primārās enerģijas patēriņa samazināšana pašvaldību ēkās un infrastruktūrā”, kas nosaka mērķi  - primārās enerģijas patēriņa samazinājumu 4 544 563 kWh/gadā, atbildīga ir Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (turpmāk — CFLA).
Ņemot vērā iepriekšminēto, CFLA ar 2025. gada 21. maija vēstuli Nr. 39-2-11/2566 ir informējusi VARAM, ka tā ir saņēmusi Aizkraukles novada pašvaldības 2025. gada 15. aprīļa vēstuli Nr. 4.14/RPN/25/45, ar kuru pašvaldība informē par projekta Nr. 1.2.1.3.i.0/1/23/A/CFLA/014 “Energoefektivitātes un pieejamības nodrošināšanas pasākumi Aizkraukles novada pašvaldības ēkā Lāčplēša ielā 1A” un projekta Nr. 1.2.1.3.i.0/1/23/A/CFLA/017 “Energoefektivitātes un pieejamības nodrošināšanas pasākumi Aizkraukles novada pašvaldības ēkā Lāčplēša ielā 1” īstenošanas kavēšanos un lūdz pagarināt šo projektu īstenošanas beigu termiņu par sešiem mēnešiem līdz 2026. gada 30. jūnijam.
Aizkraukles novada pašvaldība informē, ka vairāki objektīvi apstākļi (iepirkumu kavējumi, neprecizitātes inženierkomunikāciju topogrāfiskajā informācijā, būvniecības procesā konstatētās problēmas), kas nebija prognozējami un neatkarīgi no pasūtītāja, ir radījuši aizkavējumus projektos, kas var ietekmēt to savlaicīgu pabeigšanu.
CFLA ir izvērtējusi Aizkraukles novada pašvaldības sniegto informāciju un secina, ka minēto projektu pabeigšana līdz 2025. gada 31. decembrim ārēju apstākļu rezultātā šobrīd vairs nav iespējama.
CFLA ir apzinājusi arī pārējos īstenošanā esošos 1.2.1.3.i. investīcijas projektus un secinājusi, ka augsts risks nerealizēt projektu līdz 2025. gada 31. decembrim pastāv projektā Nr. 1.2.1.3.i.0/1/23A/CFLA/015 “Energoefektivitātes uzlabošana Talsu novada pašvaldības iestādes Pansionāts “Lauciene” ēkām”, jo kavējas būvniecības iepirkuma process un līgumi par būvniecību varētu tikt noslēgti tikai 2025. gada jūlija beigās.
Vienlaikus CFLA ir secinājusi, ka ar jau pabeigtajiem projektiem un īstenošanā esošajiem projektiem 1.2.1.3.i. investīcijas ietvaros gada primārās enerģijas patēriņa ietaupījums plānots 6 417 806 kWh/gadā, kas veido MK noteikumu Nr. 709 9.2.apakšpunktā un AF plānā noteiktā mērķa, līdz 2025. gada 31. decembrim primārās enerģijas patēriņš pašvaldību ēkās un infrastruktūrā samazināts par 4 544 563 kWh/gadā, pārpildi par 1 873 243 kWh/gadā.
CFLA ierosina un VARAM atbalsta ierosinājumu veikt grozījumus MK noteikumu Nr. 709 60. punktā un paredzēt, ka 1.2.1.3.i. investīcijas projektu īstenošana ir iespējama līdz 2026. gada 30. jūnijam, tādējādi pilnvērtīgi izmantojot AF līdzekļus visos 1.2.1.3.i. investīcijā apstiprinātajos projektos, vienlaikus, ievērojot AF plāna[1], tā pielikumos[2] un AF plāna darbības kārtībā[3], par kuru vienojas EK un Latvija, noteikto laika grafiku to sasniegšanai un izpildes nosacījumus, t.sk. izpildes pārbaudes mehānismu).
1.2.1.3.i. investīcijas īstenošanas termiņa pagarinājums līdz 2026. gada 30. jūnijam ir vērsts uz jau apstiprināto projektu kvalitatīvu pabeigšanu, nevis uz konkursa nosacījumu būtisku izmaiņu. Noteikumu projekts paredz tehnisku precizējumu, kas nepieciešama, lai risinātu objektīvus apstākļus, kas apgrūtina atbalstīto projektu kvalitatīvu īstenošanu. Termiņa pagarinājums neietekmē konkursa norisi un rezultātus, jo:
- sākotnēji noteiktais termiņš bija pietiekams un samērīgs, ko apliecina gan saņemto un apstiprināto projektu iesniegumu skaits (44 līgumi), gan tas, ka daļa projektu (17 projekti) šobrīd jau ir pabeigti;
- konkursā tika apstiprināti tikai augstas gatavības projekti, kuros visām būvniecības darbībām projekta iesnieguma iesniegšanas brīdī bija veikta būvvaldes atzīme par projektēšanas nosacījumu izpildi būvatļaujā, apliecinājuma kartē vai paskaidrojuma rakstā, vai arī bija iesniegta būvvaldes izziņa, kas apliecina, ka būvatļauja, paskaidrojuma raksts vai apliecinājuma karte nav nepieciešama (specifiskais atbilstības kritērijs Nr. 3.4.);
- projektu iesniedzējiem sākotnēji tika dots pietiekams un samērīgs laiks projektu sagatavošanai – seši mēneši. Ar publikāciju Nr. 2022/247.PD1 “Latvijas Vēstnesī” 2022. gada 21. decembrī tika izsludināts projektu iesniegumu uzaicinājums, nosakot iesniegšanas termiņu no 2023. gada 20. janvāra līdz 2023. gada 22. jūnijam. Projektu iesniegumu vērtēšana norisinājās no 2023. gada 26. jūnija līdz 2023. gada 22. augustam. Tādējādi projekta sagatavošanai un īstenošanai sākotnēji bija paredzēts saprātīgs laika posms, kas ietvēra vismaz divas pilnas būvniecības sezonas;
- netiek mainītas prasības attiecībā uz augstas gatavības projektiem, līdz ar to netiek radīta iespēja iesniegt zemākas gatavības projektus un netiek paplašināts pretendentu loks.
Visi konkursa nosacījumi bija vienlīdzīgi un publiski zināmi visiem potenciālajiem pretendentiem. Tādējādi projekta īstenošanas termiņa pagarinājums, kas veikts pēc konkursa rezultātu apstiprināšanas, nav interpretējams kā faktors, kas būtu mainījis potenciālo pretendentu uzvedību pieteikšanās posmā, un konkursa rezultāts nebūtu bijis atšķirīgs arī tad, ja termiņš sākotnēji būtu noteikts līdz 2026. gada 30. jūnijam.
VARAM projektu iesniegumu atlases laikā nav saņēmusi informāciju vai sūdzības no projektu iesniedzējiem, ka projektu īstenošanas termiņš ir noteikts par īsu un, ka tamdēļ netiks iesniegti projektu iesniegumi.


[1] https://www.esfondi.lv/normativie-akti-un-dokumenti/atveselosanas-fonds-main/latvijas-atveselosanas-fonda-plans

[2] https://www.esfondi.lv/normativie-akti-un-dokumenti/atveselosanas-fonds-main

[3] https://www.esfondi.lv/normativie-akti-un-dokumenti/atveselosanas-fonds-main/af-plana-darbibas-kartiba-par-kuru-vienojas-eiropas-komisija-un-latvija

 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Saglabājot šobrīd MK noteikumos Nr. 709 noteikto projekta īstenošanas beigu termiņu - 2025. gada 31. decembris, 1.2.1.3.i. investīcijas ietvarā apstiprinātajiem projektiem:
Nr. 1.2.1.3.i.0/1/23/A/CFLA/014 “Energoefektivitātes un pieejamības nodrošināšanas pasākumi Aizkraukles novada pašvaldības ēkā Lāčplēša ielā 1A”;
Nr. 1.2.1.3.i.0/1/23/A/CFLA/017 “Energoefektivitātes un pieejamības nodrošināšanas pasākumi Aizkraukles novada pašvaldības ēkā Lāčplēša ielā 1”;
Nr. 1.2.1.3.i.0/1/23A/CFLA/015 “Energoefektivitātes uzlabošana Talsu novada pašvaldības iestādes Pansionāts “Lauciene” ēkām”,
pastāv risks neiekļauties šajā termiņā. Līdz ar to grozījumi MK noteikumos Nr. 709, pagarinot projekta īstenošanas termiņu pēc 2025. gada 31. decembra, uzskatāmi par nozīmīgiem, lai sekmīgi tiktu pabeigta 1.2.1.3.i. investīcijas īstenošana.
Risinājuma apraksts
Noteikumu projekts paredz papildināt MK noteikumus Nr. 709 ar nosacījumiem, lai projektus:
Nr. 1.2.1.3.i.0/1/23/A/CFLA/014 “Energoefektivitātes un pieejamības nodrošināšanas pasākumi Aizkraukles novada pašvaldības ēkā Lāčplēša ielā 1A”;
Nr. 1.2.1.3.i.0/1/23/A/CFLA/017 “Energoefektivitātes un pieejamības nodrošināšanas pasākumi Aizkraukles novada pašvaldības ēkā Lāčplēša ielā 1”;
Nr. 1.2.1.3.i.0/1/23A/CFLA/015 “Energoefektivitātes uzlabošana Talsu novada pašvaldības iestādes Pansionāts “Lauciene” ēkām”,
varētu pabeigt arī pēc 2025. gada 31. decembra līdz 2026. gada 30. jūnijam.
Piedāvātais risinājums ir vislabvēlīgākais, jo 1.2.1.3.i. investīcijas projektu īstenošanas galvenās darbības visos projektos ir pabeigtas vai tiks pabeigtas līdz 2025. gada nogalei, un papildus īstenošanas termiņš 2026. gadā ir nepieciešams tikai tam, lai dažos projektos noslēgtu jau uzsāktos pasākumus.
Atbilstoši MK noteikumu Nr. 709 17. punktā noteiktajam par 1.2.1.3.i. investīcijas ietvaros īstenojamo projektu uzraudzību, t. sk. projektu grozījumu izskatīšanu, kā arī uzraudzību pār to, lai līdz 2025. gada 31. decembrim tiktu sasniegts MK noteikumu Nr. 709 9.2.apakšpunktā noteiktais primārās enerģijas patēriņa samazinājuma mērķis, atbildīga ir CFLA. Pēc noteikumu projekta apstiprināšanas finansējuma saņēmējs vērsīsies CFLA un iesniegs tai izvērtēšanai attiecīgo projekta grozījumu priekšlikumu. CFLA, saņemot šo priekšlikumu, īstenos tai noteiktās uzraudzības funkcijas un apstiprinās līguma grozījumus tikai pēc tam, kad būs veikts projekta grozījumu lietderības, pamatotības un nepieciešamības izvērtējums attiecībā pret AF plānā noteikto 1.2.1.3.i. investīcijas mērķu, atskaites punktu un uzraudzības rādītāju atbilstošu sasniegšanu un līdzšinējo progresu, kā arī atbilstību MK noteikumiem Nr. 709, 2021. gada 7. septembra MK noteikumiem Nr. 621 “Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna īstenošanas un uzraudzības kārtība” un citiem AF ieviešanas normatīvajiem aktiem, t.sk. par:
 - izpildīto 1.2.1.3.i. investīcijas atskaites punktu un mērķu uzturēšanu noteiktajā apjomā un termiņā;
- projektu grozījumu ietekmi uz Eiropas Padomes lēmuma (CID) pielikumā par AF plāna izvērtējuma apstiprināšanu noteikto attiecībā uz rādītājiem, to izpildes termiņiem;
- mērķrādītāja Nr. 15 “Primārās enerģijas patēriņa samazināšana pašvaldību ēkās un infrastruktūrā” sasniegšanu noteiktajā termiņā.
Projekta grozījumi netiks apstiprināti, ja tie apdraudēs minēto atskaites punktu un mērķu, t.sk. mērķrādītāja Nr. 15 “Primārās enerģijas patēriņa samazināšana pašvaldību ēkās un infrastruktūrā” sasniegšanu līdz 2025. gada 31. decembrim.
Atbilstoši informatīvajam ziņojumam Par Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1. reformas un investīciju virziena "Reģionālā politika" 3.1.1.r. reformas "Administratīvi teritoriālā reforma" 3.1.1.1.i. investīcijas "Valsts reģionālo un vietējo autoceļu tīkla uzlabošana" īstenošanai finansējuma pārdali (25-TA-1335) ņemot vērā, ka 1.2.1.3.i. investīcijas projektu iesniegumu atlase jau ir noslēgusies un jauna projektu iesniegumu atlase netiek plānota, mazinot administratīvo slogu visās pusēs un paātrinot investīciju nonākšanu tautsaimniecībā, nav nepieciešams veikt grozījumus par AF finansējuma atlikuma, ko veido 1.2.1.3.i. investīcijas projektiem nepiesaistītais finansējums, novirzīšanu AF 3.1.1.1.i. investīcijas "Valsts reģionālo un vietējo autoceļu tīkla uzlabošana" īstenošanai.
Ņemot vērā administratīvā sloga mazināšanas un lietderības apsvērumus, kā arī to, ka jauna projektu iesniegumu atlase netiek plānota, un VARAM institucionālā nosaukuma precizējumi neietekmē normatīvā akta piemērošanu vai finansējuma saņēmēju rīcību, noteikumu projektā netiek veikti tehniski precizējumi par VARAM iepriekšējā institucionālā nosaukuma maiņu MK noteikumu Nr. 709 8., 9., 10., 16., 17., 30., 47., 48. un 51. punktā un tā pielikumā Nr.1. Šāda pieeja  nesamazina MK noteikumu Nr. 709 redakcijas stabilitāti, pārskatāmību un juridisko skaidrību, vienlaikus izvairoties no formālu grozījumu veikšanas, kas nerada vērtību to piemērošanā, kā arī mazina administratīvo slogu pārvērtēt vai atkārtoti skaidrot minēto MK noteikumu Nr. 709 normas, kas jau ir zināmas un saprotamas finansējuma saņēmējiem.
Citi MK noteikumu Nr. 709 nosacījumi netiek mainīti.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Ja netiks veikti grozījumi MK noteikumos Nr.709, tad ir paredzams, ka netiks pilnvērtīgi izmantots pieejamais AF finansējums pašvaldībām, kas nespēs līdz 2025. gada 31. decembrim nodrošināt projektu sekmīgu pabeigšanu.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
-

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • Aizkraukles novada pašvaldība; Talsu novada pašvaldība
Ietekmes apraksts
Nodrošinās sekmīgu 1.2.1.3.i. investīcijas projektu īstenošanu.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?
-

2.3. Administratīvo izmaksu novērtējums juridiskām personām

Vai projekts skar šo jomu?
-

2.4. Administratīvā sloga novērtējums fiziskām personām

Vai projekts skar šo jomu?
-

2.5. Atbilstības izmaksu novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
-
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Saskaņā ar Ministru kabineta 2024. gada 15. oktobra noteikumu Nr. 639 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā" 2. un 4. punktu sabiedrības līdzdalības kārtība netika piemērota, jo noteikumu projekta mērķis ir tehniski pagarināt 1.2.1.3.i. investīcijas projektu īstenošanas termiņu līdz 2026. gada 30. jūnijam, lai finansējuma saņēmēji varētu nodrošināt projektu sekmīgu pabeigšanu situācijās, kad nav iespējams pilnībā īstenot plānotās darbības līdz 2025. gada 31. decembrim. Tā kā noteikumu projekts būtiski nemaina esošo regulējumu un neparedz jaunu politisko iniciatīvu ieviešanu, publiskā apspriede nav nepieciešama.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi