Anotācija (ex-ante)

23-TA-1325: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2022. gada 19. aprīļa noteikumos Nr. 252 "Zinātniskās darbības bāzes finansējuma piešķiršanas kārtība"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta 2023. gada 25. aprīļa sēdes protokollēmuma (Nr. 22 31. §) (turpmāk – Protokollēmums) 10. punktā Izglītības un zinātnes ministrijai (turpmāk – ministrijai) ir dots uzdevums izstrādāt un izglītības un zinātnes ministram līdz 2023. gada 1. jūnijam noteiktā kārtībā iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā grozījumus Ministru kabineta 2022. gada 19. aprīļa noteikumos Nr. 252 "Zinātniskās darbības bāzes finansējuma piešķiršanas kārtība" (turpmāk – MK noteikumi), paredzot iespēju finansēt Latvijas dalības maksas segšanu Eiropas Molekulārās bioloģijas laboratorijā (European Molecular Biology Laboratory (EMBL)) (turpmāk – EMBL) un Eiropas Molekulārās bioloģijas konferencē (European Molecular Biology Conference (EMBC)) (turpmāk – EMBC). Tiesību akts ir sagatavots, izpildot augšminēto uzdevumu.

Papildus paredzēts veikt grozījumu MK noteikumu 3. punktā ietvertās formulas (turpmāk – formula) pozīcijā “DrMg”, tās aprēķinā iekļaujot tos maģistra grāda ieguvējus, kas zinātniskajā institūcijā 3 gadu periodā pēc šī grāda iegūšanas strādā kā zinātnes tehniskais personāls.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Izveidot regulējumu Latvijas dalības maksas segšanai EMBL un EMBC.
Precizēt formulas pozīcijas “DrMg” aprēķinu, ņemot vērā zinātnisko institūciju personāla piesaistes praksi.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Šobrīd MK noteikumi neparedz Latvijas dalības maksas segšanu EMBL un EMBC. Vienlaikus EMBL un EMBC vērstas tieši uz zinātniskās kapacitātes attīstību, un ir pieprasītas Latvijas zinātnes telpā, jo nodrošina piekļuvi unikālai infrastruktūrai, zināšanu bāzei, specializētiem kursiem jaunajiem zinātniekiem un jaunajiem zinātnes līderiem, un infrastruktūru operatoriem.
MK noteikumos ir sašaurināts (salīdzinot ar iepriekš spēkā esošajiem Ministru kabineta 2013. gada 12. novembra noteikumiem Nr. 1316 “Kārtība, kādā aprēķina un piešķir bāzes finansējumu zinātniskajām institūcijām”) maģistra grāda ieguvēju loks tajos datos par zinātniskajiem darbiniekiem, ko iesniedz ministrijā bāzes finansējuma aprēķinam, iekļaujot tikai tos, kas zinātniskajā institūcijā 3 gadu periodā pēc šī grāda iegūšanas strādā kā pētnieks vai zinātniskais asistents (ja persona 3 gadu periodā aizstāv gan promocijas darbu, gan maģistra darbu, tad uzskaita promocijas darba aizstāvēšanu). Zinātnisko institūciju prakse, pieņemot darbā maģistra grāda ieguvējus, saistīta gan ar normatīvu rādītāju vērtībām (akadēmiskā personāla īpatsvars ar doktora grādu), gan finansējuma piesaisti, līdz ar to praksē, īpaši eksperimentālās zinātnēs, tiek piedāvātas uz laiku zinātnes tehniskā personāla amatu vietas (ar to saprotot amatus, kuros augstā līmenī jāpārzina pētījumu tehnoloģijas), kas ir arīdzan noderīgas karjeras ceļā, lai izprastu moderno instrumentu iespējas un robežas.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Saskaņā ar Protokollēmuma 2. punktu atbalstīta Latvijas pievienošanās EMBL un EMBC dalībvalsts statusā ar 2023. gadu. Savukārt ar Protokollēmuma 7. un 8. punktu pieņemts zināšanai, ka: nepieciešamais finansējuma apmērs Latvijas dalībai EMBL dalībvalsts statusā dalības maksas segšanai 2023. gadā ir 121 328 euro,  2024. gadā – 151 513 euro, 2025. gadā – 187 029 euro, 2026. gadā – 286 068 euro, 2027. gadā – 286 068 euro, 2028. gadā un turpmāk – 287 221 euro; nepieciešamais finansējuma apmērs Latvijas dalībai EMBC dalībvalsts statusā dalības maksas segšanai 2023. gadā ir 25 285 euro,  2024. gadā – 25 671 euro, 2025. gadā – 26 057 euro, 2026. gadā – 59 447 euro, 2027. gadā – 60 339 euro un 2028. gadā – 61 244 euro.
Līdz ar to ir nepieciešams regulējums, kas paredz iespēju finansēt Latvijas dalības EMBL un EMBC maksas segšanu.

MK noteikumos ietvertais formulas pozīcijas “DrMg” skaidrojums nepietiekami labi atspoguļo personāla attīstību tajos gadījumos, ja maģistra grāda ieguvēji tiek iesaistīti zinātnes tehniskā personāla amatos ar augstu tehnoloģisko specializāciju, kas pilnībā atbilst iegūtajai maģistra kvalifikācijai, un tas varētu notikt biežāk saistībā ar infrastruktūras centru (core facility) attīstību, līdz ar to attīstoties arī augsti tehnoloģiskiem amatiem, kas nav akadēmiskie amati. Jāņem arī vērā, ka augstskolās pieņemšana akadēmiskos amatos saistīta ar doktora grāda ieguvēju īpatsvaru, kas ir būtisks rādītājs Augstskolu likuma izpratnē. Līdz ar to konkursus uz akadēmiskiem amatiem, kuros var pieteikties maģistra grāda ieguvēji, izsludina tad, ja ir skaidra karjeras trajektorija, tai skaitā ir nodrošinājums ar projektu finansējumu. Saskaņā ar Zinātniskās darbības likumu ievēlēšana notiek uz 6 gadiem, un zinātniskajai institūcijai ir jāveido akadēmiskie amati ar skaidru perspektīvu. Tas var prasīt noteiktu laiku. Šāda prakse jau pastāvēja iepriekš spēkā esošajā regulējumā.
Risinājuma apraksts
Saskaņā ar Protokollēmuma 9. punktu atbalstīts priekšlikums, ka finansējums Latvijas dalības maksai EMBC un EMBL tiks nodrošināts no ministrijas valsts budžeta apakšprogrammas 05.02.00 "Zinātnes bāzes finansējums".
Tā kā EMBC un EMBL ir primāri saistītas ar infrastruktūru, tās lietošanu un kapacitāti, dalības maksa tajās atbilst apakšprogrammas 05.02.00 "Zinātnes bāzes finansējums" mērķiem.
Nav lietderīgi veidot jaunu īpašu programmu EMBL/EMBC dalības maksu segšanai, jo EMBL/EMBC darbības mērķis ir kapacitātes celšana gan infrastruktūras, gan zināšanu un prasmju jomā, darbam ar vismodernāko pētniecības aparatūru. Tādējādi tas saskan ar zinātniskās darbības bāzes finansējuma pamatbūtību.
Līdz ar to MK noteikumus paredzēts papildināt ar jaunu punktu (13.1 punktu), nosakot, ka zinātnisko institūciju attīstībai un šo institūciju darbības stratēģijā noteikto mērķu sasniegšanai un zinātniskās darbības nodrošināšanai  Izglītības un zinātnes ministrija no valsts budžeta programmas 05.00.00 "Zinātne" apakšprogrammas 05.02.00 "Zinātnes bāzes finansējums" sedz Latvijas ikgadējo dalības maksu EMBC un EMBL.

Paredzēts grozīt MK noteikumu 3. punktā ietverto formulas pozīcijas “DrMg” skaidrojumu, lai tiktu uzskaitīti arī maģistra grāda ieguvēji, kuri uzsāk darbu zinātniskajā institūcijā tehnoloģiskos amatos kā zinātnes tehniskais personāls. Ņemot vērā modernās zinātniskās aparatūras ārkārtīgi augsto sarežģītību, tā ir vērtējams kā normāla prakse, ja tiek iegūta augstākā kompetence un prasmes, gatavojoties nākamajam karjeras posmam – doktora grāda ieguvei, un tas daudz precīzāk atspoguļo faktisko maģistrantu (topošo maģistra grāda ieguvēju) iesaisti zinātnē, kur salīdzinoši mazs skaits tiek ievēlēti un vismaz 0,2 PLE apmērā nodarbināti kā zinātniskie asistenti, kas tām zinātniskajām institūcijām, kuras saņem zinātnes bāzes finansējumu, 2020. gadā bija 82 personas un 2021. gadā – 100 personas. Formulas pozīcijas “DrMg” skaidrojuma paplašināšana, iekļaujot datos par zinātniskajiem darbiniekiem, ko iesniedz ministrijā bāzes finansējuma aprēķinam, maģistra grādu ieguvušo zinātnes tehnisko personālu, rezultātā palielinās šo skaitu, gan novērsīs risku, kur zinātniskās institūcijas ir ieinteresētas mākslīgi palielināt zinātnisko asistentu skaitu uz dažādu tehniskā personāla amatu samazināšanas rēķina.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • studenti
Ietekmes apraksts
Doktora programmās studējošajiem paveras iespēja kvalifikācijas celšanai un zinātniskajai sadarbībai uz EMBC/EMBL bāzes, piesakoties mērķa stipendijām
Juridiskās personas
  • visi uzņēmumi
Ietekmes apraksts
Jaunu tehnoloģiju apguve
Nozare
Profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi
Nozaru ietekmes apraksts
Zinātniskajām institūcijām paveras iespējas apgūt jaunas molekulārās bioloģijas metodes, kā bāzi izmantojot EMBL, kā arī celt personāla kvalifikāciju

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Atbilstoši likumam "Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam" finansējums Latvijas dalībai EMBC/EMBL paredzēts kā atsevišķa apakšpozīcija "Starptautiskā sadarbība" valsts budžeta programmas 05.00.00 "Zinātne" apakšprogrammā 05.02.00, līdz ar to tiesību akta pieņemšanas gadījumā nebūs nepieciešams samazināt zinātniskajām institūcijām piešķirto zinātniskās darbības bāzes finansējumu.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?
-

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi