Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
VRAA informē, ka saistībā ar uzturēšanas darbiem 19. aprīlī no plkst. 23.00 līdz 20. aprīļa plkst. 12.00 ir iespējami traucējumi juridisko personu pilnvarošanas risinājumā.
22-TA-730: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Rīkojuma projekts "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem""" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Projekts paredz finanšu līdzekļu piešķiršanu Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, lai nodrošinātu bezmaksas zemes apraidē papildu televīzijas programmu mazākumtautību valodā, kas sniedz objektīvu informāciju par notikumiem Ukrainā. 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Ņemot vērā, ka kopš 2022.gada 24.februāra Ukrainā notiek karadarbība un arvien vairāk bēgļu pamet Ukrainas valsti un ierodas arī Latvijā, nepieciešams nodrošināt operatīvas un objektīvas informācijas sniegšanu bez maksas Ukraiņu bēgļiem saprotamā valodā. To var īstenot ar ārvalsts televīzijas programmas, kura raida mazākumtautību valodās un viena no mazākumtautību valodām ir ukraiņu valoda, pieejamības nodrošināšanu tīklā, kurā notiek bezmaksas televīzijas programmu izplatīšana ar zemes raidītājiem, papildus jau esošajām programmām.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Patlaban tīklā, kurā notiek bezmaksas televīzijas programmu izplatīšana ar zemes raidītājiem, tiek nodrošināta sabiedriskā medija VSIA “Latvijas Televīzija” programmu izplatīšana un 3 komerciālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu (SIA “VIDZEMES TELEVĪZIJA”, AS “TV Latvija”, SIA “4.vara”) programmu, kas izraudzītas konkursa procedūrā, izplatīšana. Kopumā tīklā, kurā notiek bezmaksas televīzijas programmu izplatīšana ar zemes raidītājiem, pieejamas šādas programmas – “LTV1” (standarta izšķirtspējas jeb SD kvalitātē), “LTV7” (standarta izšķirtspējas jeb SD kvalitātē), “LTV1” (augstas izšķirtspējas jeb HD kvalitātē), “LTV7” (augstas izšķirtspējas jeb HD kvalitātē), kā arī komerciālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmas SD kvalitātē – “ReTV”, “TV24”, “TV4”. Esošā finansējuma un tehnisko resursu ietvaros papildu programmas vietu programmu tīklā, kurā notiek bezmaksas televīzijas programmu izplatīšana ar zemes raidītājiem, nav iespējams nodrošināt.
Ņemot vērā, ka kopš 2022.gada 24.februāra Ukrainā notiek karadarbība un arvien vairāk bēgļu pamet Ukrainas valsti un ierodas arī Latvijā, nepieciešams nodrošināt operatīvas un objektīvas informācijas sniegšanu bez maksas Ukraiņu bēgļiem saprotamā valodā. To var īstenot ar ārvalsts televīzijas programmas, kura raida mazākumtautību valodās un viena no mazākumtautību valodām ir ukraiņu valoda, pieejamības nodrošināšanu tīklā, kurā notiek bezmaksas televīzijas programmu izplatīšana ar zemes raidītājiem, papildus jau esošajām programmām.
Ukrainas Kultūras un informācijas politikas ministrija ar Ukrainas mediju atbalstu ir paziņojusi par televīzijas programmas “Ukraine 24” (“Україна 24”)  apraides signāla nodošanu ikvienam, kas ir ieinteresēts izplatīt šo televīzijas programmu savas valsts teritorijā, un aicinājusi izplatīt šo programmu, lai nodrošinātu patiesas un objektīvas informācijas pieejamību pasaules iedzīvotājiem un sabiedrības informēšanu par notiekošo karadarbību Ukrainas teritorijā.
Paplašinot esošo bezmaksas televīzijas programmu bloku (multipleksu), ir iespējams iekļaut papildu programmu – ārvalsts  televīzijas programmu, kura raida mazākumtautību valodās un viena no mazākumtautību valodām ir ukraiņu valoda, sekmējot objektīvas informācijas par notikumiem Ukrainā pieejamība gan ukraiņu bēgļiem tiem saprotamā valodā, gan Latvijas mazākumtautībām, kā arī citiem Latvijas iedzīvotājiem.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Saskaņā ar valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” veiktajiem aprēķiniem kopējās izmaksas esošā bezmaksas televīzijas programmu bloka (multipleksa) paplašināšanai ir 38 840 euro (tajā skaitā kapitālieguldījumi infrastruktūras izveidē un maksājumi ārpakalpojumu sniedzējiem, lai nodrošinātu programmas “Ukraine 24” (“Україна 24”) signāla padošanu līdz valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” televīzijas galvas stacijai atbilstošā formātā, kā arī izdevumi par elektroenerģiju un citas ar ieviešanu un uzturēšanu saistītās valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” izmaksas (t.sk. darbaspēks) un ārpakalpojumu izmaksas.
Risinājuma apraksts
Līdzekļu piešķiršana no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” 38 840 euro apmērā ir būtiska, lai nodrošinātu Ukrainas bēgļiem objektīvas, operatīvas informācijas pieejamību tiem saprotamā valodā, kā arī sekmētu informācijas pieejamību gan Latvijas mazākumtautībām, kā arī citiem Latvijas iedzīvotājiem par notiekošo karadarbību Ukrainā.
Nepieciešamā finansējuma saņemšanas gadījumā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome varētu pieņemt lēmumu par programmas “Ukraine 24” (“Україна 24”) iekļaušanu tīklā, kurā notiek bezmaksas televīzijas programmu izplatīšana ar zemes raidītājiem, uz laiku līdz 12 mēnešiem, šajā gadījumā nepiemērojot Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 61.panta otrajā daļā noteikto konkursa procedūru. Tādējādi programmu plānots izplatīt bezmaksas zemes apraidē laika periodu, kas nepārsniedz 12 mēnešus.
Finansējuma piešķiršanas gadījumā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome apņemas to izlietot 2022.gada ietvaros.
Pēc finansējuma saņemšanas jaunas papildu programmas izplatīšanu tīklā, kurā notiek bezmaksas televīzijas programmu izplatīšana ar zemes raidītājiem, ir iespējams uzsākt 5 (piecu) darba dienu laikā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2022
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2023
2024
2025
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
2
0
0
0
0
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
2
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
38 840
0
0
0
0
0
2.1. valsts pamatbudžets
0
38 840
0
0
0
0
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
2
-38 840
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
-38 840
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
2
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
38 840
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
Piešķirtie finanšu līdzekļi tiks izmantoti valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” uzturētā esošā bezmaksas televīzijas programmu bloka (multipleksa) paplašināšanai 2022.gadā, tajā skaitā nodrošinot kapitālieguldījumus infrastruktūras izveidē un maksājumus ārpakalpojumu sniedzējiem, lai nodrošinātu programmas “Ukraine 24” (“Україна 24”) signāla padošanu līdz valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” televīzijas galvas stacijai atbilstošā formātā, kā arī izdevumu segšanai par elektroenerģiju un citu ar ieviešanu un uzturēšanu saistīto valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” izmaksu (t.sk. darbaspēks) un ārpakalpojumu izmaksu segšanai.
Izmaksu sadalījums*:
EUR 5000+PVN satelīta infrastruktūras izveide signāla saņemšanai;
EUR 24000+PVN maksa apraides televīzijas apraides galvas stacijas ražotājam “Harmonic” papildu SD programmas apraides nodrošināšanai bezmaksas zemes televīzijas apraidē, tajā skaitā
TV apraides galvas stacijas ražotāja “Harmonic” izstrādātās programmatūras licences papildu SD kanāla apraides nodrošināšanai bezmaksas virszemes TV apraidē (EUR 18 000+PVN),
“Harmonic” speciālistu darbs pie papildu kanāla konfigurēšanas un testēšanas divu darba dienu apmērā (iekļautas arī transporta izmaksas) (EUR 3600+PVN),
“Harmonic” tehniskā atbalsta garantija 1 (vienam) gadam (EUR 2400+PVN);
EUR 599+PVN elektroenerģija;
EUR 2500+PVN citas ar ieviešanu un uzturēšanu saistītās valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” izmaksas (t.sk. darbaspēks) un ārpakalpojumu izmaksas.
*Pieļaujams, ka kopējās summas ietvaros atsevišķas pozīcijas var mainīties, ja tiek saņemta precizēta informācija no ražotāja.
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
Finanšu resursu izlietojuma sadalījums provizoriski tiek plānots sekojošā mēnešu un ekonomisko kategoriju kodu (EKK) dalījumā:
Mēnesis EUR
2022. gada marts līdz 2022. gada aprīlis 38 840
 
EKK kods EKK nosaukums EUR Skaidrojumi
2000 Preces un pakalpojumi 38 840
 
Saskaņā ar valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” aprēķiniem
 
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
Izdevumus sedz no valsts budžeta programmas 02.00.00 “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” atbilstoši Ministru kabineta 2018.gada 17.jūlija  noteikumiem Nr.421 “Kārtība, kādā veic gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktās apropriācijas izmaiņas”, jo esošā Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes finansējuma un valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” tehnisko resursu ietvaros papildu programmas vietu programmu tīklā, kurā notiek bezmaksas televīzijas programmu izplatīšana ar zemes raidītājiem, nav iespējams nodrošināt.
Pēc finansējuma saņemšanas salīdzinoši īsā laika periodā ir iespējams uzsākt jaunas papildu programmas izplatīšanu tīklā, kurā notiek bezmaksas televīzijas programmu izplatīšana ar zemes raidītājiem.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Kultūras ministrija, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs"
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Finanšu ministrija
  • Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome
  • VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs"

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi