Anotācija (ex-ante)

22-TA-3698: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Valsts robežsardzes koledžas nolikums" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
2022. gada 15. septembrī pieņemtajos grozījumos Profesionālās izglītības likumā (pārejas noteikumu 43. punkts) uzdots koledžām līdz 2023. gada 31. decembrim nodrošināt koledžu nolikumu izstrādi un apstiprināšanu atbilstoši grozījumiem Profesionālās izglītības likuma 17. pantā.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Nodrošināt Ministru kabineta noteikumu projekta “Valsts robežsardzes koledžas nolikums” (turpmāk – Projekts) atbilstību Profesionālās izglītības likuma prasībām.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
[1]Ministru kabineta 2006. gada 30. novembra noteikumi Nr. 978 “Valsts robežsardzes koledžas nolikums” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 978) tika izdoti saskaņā ar Augstskolu likuma 10.1 panta pirmo daļu. Ar 2022. gada 15. septembra likumu “Grozījumi Augstskolu likumā”, Latvijas Vēstnesis, 187, 27.09.2022. no Augstskolu likuma tika izslēgts 10.1 pants. Līdz ar to, saskaņā ar Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9. panta piekto daļu MK noteikumi Nr. 978 zaudēja spēku.
[2]Profesionālās izglītības likuma pārejas noteikumu 43. punktā koledžām tika noteikts pārejas periods, nolūkā izstrādāt un apstiprināt jaunu nolikumu atbilstoši grozījumiem Profesionālās izglītības likumā, un līdz minēto nolikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2023. gada 31. decembrim ir piemērojams koledžu nolikums, kas izdots saskaņā ar Augstskolu likuma 10.1 panta pirmo daļu, ciktāl tas nav pretrunā ar Profesionālās izglītības likumu un Augstskolu likumu.
[3]Vienlaikus, ņemot vērā grozījumus Profesionālās izglītības likuma 17. pantā, MK noteikumi Nr. 978, līdz šīm esošajā redakcijā, tikai daļēji atbilst minētā pantā ietvertajām prasībām.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Nepieciešams izstrādāt Projekta redakciju, kas atbilstu grozījumiem Profesionālās izglītības likumā.
Risinājuma apraksts
   Lai konkrēti noteiktu koledžas lomu profesionālās izglītības sistēmā, Projektā tiek precizēta koledžas definīcija un iekļauta koledžas stratēģiskā specializācija, aktualizēti darbības pamatvirzieni un uzdevumi, tādējādi skaidri norādot, ka koledža ir profesionālās izglītības iestāde. 
   Projektā, ievērojot koledžas vietu izglītības sistēmā, tiek konkretizēts, ka  koledža ir augstākās profesionālās izglītības iestāde, kura īsteno īsā cikla profesionālās studiju programmas, kas dod iespēju iegūt piekto profesionālās kvalifikācijas līmeni. Īsā cikla profesionālās augstākās izglītības programmu īstenošana koledžai ir noteicošais faktors.
   Projekts paredz iekļaut regulējumu par koledžas domes aktualizēto sastāvu, funkcijām, domes locekļu atsaukšanas kārtību. Vairākas koledžas padomes funkcijas līdz šīm bija noteiktas Augstskolu likumā, kā arī MK noteikumos Nr. 978.
   Vienlaikus, lai aktualizētu Projektu atbilstoši spēkā esošajam Profesionālās izglītības likuma regulējumam, tiek precizēta koledžas direktoram veltītā nodaļa, svītrojot no Projekta koledžas direktora tiesības, pienākumus un atbildību, kas šobrīd ir ietverti Izglītības likumā un citos izglītības jomu regulējošos normatīvajos aktos.
   Projekts paredz iekļaut regulējumu par koleģiālās padomdevējas institūcijas – konventa darbību, kā arī izdalīt studējošo pašpārvaldi atsevišķā nodaļā, atbilstoši Profesionālās izglītības likumā iekļautajām normām par studējošo pašpārvaldes tiesībām.
   Ņemot vērā, ka koledža turpmāk īstenos īsā cikla profesionālās studiju programmas, Projektā ir precizēts regulējums par profesionālās izglītības programmu izstrādes kārtību atbilstoši Profesionālās izglītības likuma prasībām, paredzot nodaļu par programmu izstrādes un apstiprināšanas kārtību.
   Ņemot vērā iepriekšminēto, kā arī atbilstoši Profesionālās izglītības likumā ietvertajām prasībām, Projekts paredz:
1) noteikt Valsts robežsardzes koledžas stratēģisko specializāciju izglītības tematiskajā jomā – Civilā un militārā aizsardzība (izglītības programmu kopa – Robežapsardze);
2) noteikt, ka koledžas izglītības procesa organizācija ir darba vidē balstītas studijas un mācību process. Darba vidē balstītas mācības, saskaņā ar Profesionālās izglītības likuma 16.1 panta devīto daļu ir viens no nosacījumiem, kas tiek vērtēts nosakot izglītības iestādes atbilstību koledžas statusam;
3) aktualizēt Valsts robežsardzes koledžas darbības pamatvirzienus un uzdevumus. Projektā iekļautie darbības pamatvirzieni, būs noteicošie koledžas nākotnes mācību un studiju organizācijā, nostiprinot profesionālās izglītības iestādes statusu.
   Koledžas līdzšinējie uzdevumi tika papildināti ar diviem jauniem uzdevumiem, kas paredz organizēt, koordinēt, veikt un attīstīt robežsarga profesijas popularizēšanas darbu koledžā un Valsts robežsardzē un pētīt, vākt un saglabāt ar koledžas un Valsts robežsardzes vēsturi saistītās materiālās un nemateriālās kultūras vērtības sabiedrības izglītošanas nolūkā. Minēto uzdevumu iekļaušana Projektā ir svarīga robežsarga profesijas popularizēšanā un potenciālo apmācāmo un studējošo piesaistīšanā, kā arī patriotisma audzināšanas nolūkā;
4) aktualizēt Valsts robežsardzes koledžā īstenojamo profesionālās izglītības programmu nosaukumus atbilstoši tam, kā tas ir noteikts Profesionālās izglītības likumā, proti, Koledža personām pēc vidējās izglītības ieguves nodrošina iespēju – iegūt piekto profesionālās kvalifikācijas līmeni, apgūstot īsā cikla profesionālās augstākās izglītības programmu, un iegūt ceturto profesionālās kvalifikācijas līmeni, apgūstot profesionālās tālākizglītības programmu, kā arī precizēt profesionālās izglītības programmu izstrādi un apstiprināšanu;
5) svītrot no Projekta pārvaldes institūciju  – padome, aizstājot to ar domi – nosakot domes izveidošanas, ievēlēšanas kārtību un sastāvu, kā arī tiesības, pienākumus un uzdevumus, pilnvaru termiņus un atsaukšanas kārtību;
6) svītrot domes nolikumu no Projekta, saskaņā ar Profesionālās izglītības likuma 17.2 panta pirmo daļu koledžas domes sastāvu, dalībnieku skaitu, kā arī domes izveidošanu un darbību nosaka koledžas nolikums;
7) noteikt padomdevējas institūcijas izveidi – konvents, nosakot tā sastāvu un kompetences;
8) izdalīt studējošo pašpārvaldi atsevišķā nodaļā, nosakot tās locekļu ievēlēšanas kārtību un kompetences;
9) papildināt Projektu ar līdz šīm MK noteikumu Nr. 978 saturā nebijušu pedagogu (akadēmiskā personāla) pienākumu, Projektā nosakot, ka akadēmiskā personāla pienākums ir arī sekmēt mācību, studiju un pētniecības darbu;
10) svītrot no Projekta nolikuma grozījumu pieņemšanas kārtību, kas noteikta Profesionālās izglītības likuma 17.2 pantā, vienlaikus, Projektā ir ietverts regulējums par personu loku, kurām ir tiesības ierosināt grozījumus koledžas nolikumā.
   Projekts paredz pielāgot Valsts robežsardzes koledžas nolikumu un tajā ietvertos uzdevumus, institūcijas un funkcijas atbilstoši Profesionālās izglītības likumā noteiktajam koledžu statusam.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Sabiedrības līdzdalība nav nepieciešama, jo Projekts ietver normatīvā regulējuma atbilstību citiem spēkā esošiem tiesību aktiem un faktiskajai situācijai.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Valsts robežsardzes koledža

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi