Anotācija (ex-ante)

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
21-TA-738: Likumprojekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā

 " sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Likumprojekts "Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā" (turpmāk – likumprojekts) izstrādāts sabiedrības drošības un veselības interesēs, lai noregulētu darba (dienesta) tiesiskās attiecības atbilstoši epidemioloģiskajai situācijai valstī.
 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Projekts izstrādāts sabiedrības drošības un veselības interesēs, paredzot tādus darba devēju un ņēmēju, tostarp amatpersonu, pienākumus un tiesības publiskajā un privātajā jomā, kas vērstas uz darba vai dienesta tiesisko attiecību noregulēšanu gadījumos, kad darba vai amata (dienesta) pildīšanai nepieciešams sadarbspējīgs sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas pret Covid-19 infekciju vai šīs infekcijas pārslimošanas faktu (turpmāk  - vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts).
 
Spēkā stāšanās termiņš
Nākamā diena pēc izsludināšanas (likumprojektam)
Pamatojums
Likumprojekta spēkā stāšanas laiks saistīts ar straujo Covid-19 infekcijas izplatību valstī, kā rezultātā darba vai dienesta pienākumu veikšanai ir paredzētas epidemioloģiskās drošības prasības par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esību.
 

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Latvijā 2021.gada 14.oktobrī ar Covid-19 infekciju saslimušo skaits aizvien strauji turpina kāpt, saslimstības divu nedēļu kumulatīvais rādītājs dienas laikā palielinājies no 993,4 līdz 1056,8 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, kas ir līdz šim augstākais Latvijā reģistrētais rādītājs. Saslimstības pieauguma tendenci nosaka daudz infekciozākā SARS-CoV-2 Delta celma izplatība, kas kopš augusta vidus sasniedz gandrīz 100% no visiem jaunajiem Covid-19 inficēšanās gadījumiem. Kā liecina Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk – ECDC) veiktais Covid-19 jauno celmu izplatības riska novērtējums, kas publicēts šā gada 23. jūnijā, Eiropas valstīs šobrīd izplatās SARS-CoV-2 Delta (B.1.617.2) celms, kas ir par 40-60 % infekciozāks nekā iepriekš izplatītais Alfa (B.1.1.7.) vīrusa celms, kas šobrīd ir Latvijā visizplatītākais vīrusa paveids.
Covid-19 infekcijas straujā izplatība valstī ir novedusi pie veselības aprūpes pārslodzes, kas liek pieņemt lēmumus par veselības aprūpes pakalpojumu ierobežošanu, lai būt iespējams nodrošināt ar šo infekciju saslimušo neatliekamu aprūpi. Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, Ministru kabinets ar 2021.gada 9.oktobra rīkojumu Nr.720 (turpmāk – MK rīkojums Nr.720) izsludināja ārkārtējo situāciju valstī visā valsts teritorijā no 2021. gada 11. oktobra līdz 2022. gada 11. janvārim.
Šobrīd nepastāv līdzvērtīgu vakcinācijai epidemioloģiskās drošības pasākumu gan attiecībā uz inficēšanās riskiem, gan arī uz infekcijas pārneses riskiem. Situācijā, kad nepastāv iespēja novērst epidemioloģiskās drošības draudus, alternatīva iespēja ir tikai plašu ierobežojumu noteikšana pakalpojumu sniegšanai, kas rada būtiskas nelabvēlīgas sekas ekonomikas attīstībai un privātpersonu tiesību nodrošināšanai kopumā.
Lai gan valstī iedzīvotājiem ir pieejamas bezmaksas vakcīnas pret Covid-19 infekciju jau kopš 2021.gada pavasara, līdz 2021.gada 11.oktobrim vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši  vien 50,6% no visiem iedzīvotājiem, vakcināciju uzsākuši 3.4%, vakcināciju noslēguši 47.2% iedzīvotāju.[1] Valstī noteiktos Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumus varēs atvieglot vai atcelt, ja tiks sasniegta tāda vakcinācijas aptvere, kad ir vērojams hospitalizēto pacientu skaita samazinājums. Kā liecina citu valstu pieredze, šāda tendence vērojama, ja vakcinācijas aptvere sasniedz vismaz 90% riska grupās (seniori, personas ar hroniskām slimībām) un 70-75% kopējā populācijā.[2]
Lai pēc iespējas vairāk pasargātu sabiedrību no saslimšanas ar Covid-19 infekcija un šīs infekcijas izplatīšanos, ir svarīgi spert soļus, lai pēc iespējas veicinātu iedzīvotāju vakcināciju un mazinātu inficēšanās riskus, pildot darba un amata (dienesta) pienākumus, kā arī saņemot valsts institūciju un privātpersonu sniegtos pakalpojumus.


[1] 2021.gada 411.oktobra Covid-19 vakcinācijas gaitas ziņojums, skatīts Ministru kabineta 2021.gada 512.oktobra sēdē.

[2] Informācija no Ministru kabinets 2021.gada 28.septembra noteikumu Nr.662 Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” anotācijas, pieejams: https://tapportals.mk.gov.lv/annotation/a93aae1a-7519-417b-b27b-0a722f90ed5a


 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
2021.gada 28.septembrī Ministru kabinets pieņēma jaunus Ministru kabineta noteikumus Nr.662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” (turpmāk – MK noteikumi Nr.662), kas nosaka virkni epidemioloģiskās drošības pasākumu, kas veicami, lai ierobežotu Covid-19 infekcijas izplatību. Šie noteikumi aizstāj Ministru kabineta 2020.gada 9.jūnija noteikumus Nr.360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".
Vienlaikus MK rīkojums Nr.720 paredz, ka ārkārtējās situācijas laikā ir piemērojami normatīvie akti Covid-19 infekcijas izplatības un seku pārvarēšanas jomā, izņemot MK noteikumu Nr.662 17.5. apakšpunkts; 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32, 33., 34. un 36.punkts, kā arī 3.1., 3.2., 3.3. un 3.4. apakšnodaļu.
Līdz ar to MK rīkojums Nr.720, aizstājot uz laiku MK noteikumos Nr.662 paredzēto, noteic īpašu regulējumu attiecībā uz personu nodarbinātību, kas tieši ietekmēs gan darba devēju, gan darbinieku (amatpersonu) tiesības un pienākumus, laika posmā no 2021.gada 11.oktobra līdz 2022.gada 11.janvārim, proti, visu ārkārtējās situācijas laiku.
MK rīkojums Nr.720 un MK noteikumi Nr.662 vai nu skaidri paredz pakalpojumu jomas, kur pakalpojumu un līdz ar to arī personu nodarbināšanu var īstenot tikai tad, ja personas uzrāda vakcinēšanās vai pārslimošanas sertifikātu (veselības aprūpe, izglītība, ilgstoša sociālā aprūpe, valsts un pašvaldību institūcijas), vai arī uzliek darba devējam pienākumu vērtēt darbinieka darba pienākumus un darba klātienē apstākļus, un MK rīkojuma Nr.720 5.7.apakšpunktā minētajos gadījumos pieprasīt, lai darbiniekam (amatpersonai) būtu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Tādējādi MK noteikumos Nr.662 ir minētas tās jomas, kurās nodarbinātajām personām jābūt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātam, savukārt MK rīkojumā Nr.720 papildus iepriekš minētajām grupām tiek minēti arī valsts un pašvaldību institūciju, t.sk., kapitālsabiedrību, darbinieki un amatpersonas.
MK rīkojuma Nr.720 5.2.apakšpunkts paredz, ka gadījumā, ja darba devējs ir informējis darbinieku, ka darba pienākumu veikšanai nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, darbinieka pienākums ir uzsākt vakcināciju ne vēlāk kā 10 dienu laikā no minētās informācijas saņemšanas un to pabeigt ne vēlāk kā septiņas dienas pēc vakcīnas lietošanas instrukcijā norādītā īsākā termiņa. Ja darbinieks (amatpersona) vakcināciju nav uzsācis vai pabeidzis noteiktajā termiņā (līdz 2021. gada 15. novembrim), darba devējs darbinieku atstādina no darba pienākumu veikšanas.
Kaut arī darba un dienesta tiesiskās attiecības regulējošie normatīvie akti pieļauj vairākus rīcības modeļus, ja darba devējs atbilstoši minētajos noteikumos ietvertajam regulējumam nevar pielaist pie darba (dienesta) pienākumu izpildes darbinieku vai amatpersonu tā iemesla dēļ, ka darbinieks vai amatpersona nevar uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, tiesiskās noteiktības un skaidrības nolūkā darba devēja un darba ņēmēju, tostarp, amatpersonu, tiesību apjoms nosakāms Likumā.
 
Risinājuma apraksts
1.pants. Ievērojot Covid-19 infekcijas izplatības tendences, vakcīnu pret Covid-19 infekciju pieejamību un vakcinācijas aptveri valstī, ir precizējams Likuma 2.pants, kas paredz principus, kas ievērojami valsts un pašvaldību institūciju darbībā un pakalpojumu, tostarp privātpersonu, pakalpojumu sniegšanā.

2.pants. Šobrīd valsts nesniedz atbalstu uzturēšanās izmaksu segšanai tūristu mītnēs, kurās iespējams pavadīt izolācijas vai pašizolācijas laiku, nevienai personu grupai. Personām ir brīvi pieejama bezmaksas vakcinācija pret Covid-19, tāpēc nebūtu samērīga šāda pakalpojuma apmaksa no valsts budžeta.
Tādējādi likumprojektā paredzēts izslēgt Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 6.7 pantu un 10.4.
3.pants. Tehnisks grozījums. Likumprojekts paredz izslēgt likuma 7.1 pantu, jo tā regulējums tiek ietverts likumprojekta 3.pantā paredzētajā 7.4 pantā, tādējādi to ietverot jaunajā Likuma nodaļā, kas regulē prasības par darba vidi.
4.pants. (7.2pants) Paredzēts vispārīgs darba devēja pienākums darbu organizēt, ievērojot Ministru kabineta noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus, tostarp Ministru kabineta noteiktās prasības par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta nepieciešamību noteiktām profesiju grupām darba (amata, dienesta) pienākumu pildīšanai. Ārkārtējās situācijas laikā darba devējs ievēro Ministru kabineta rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu noteiktās prasības un ierobežojumus.
(7.3pants) Norma nosaka darba devēja un darbinieku (amatpersonu) tiesības un pienākumus pēc tam, kad darba devējs noteicis darbinieku (amatpersonu) amatus vai kategorijas, uz kurām attiecas normatīvajos aktos noteiktās prasības par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta nepieciešamību. Šobrīd šādas prasības ir paredzētas MK rīkojumā Nr.720 un MK noteikumos Nr.662.
(7.3panta pirmā daļa) Norma paredz darba devējam pienākumu noteikt darbinieku (amatpersonu) amatus vai kategorijas, uz kurām attiecas normatīvajos aktos noteiktās prasības par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta nepieciešamību, un informēt par to darbiniekus (amatpersonas).  Darbiniekiem (amatpersonām) ir pienākums informēt darba devēju par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esību un pienākums to uzrādīt darba devējam tā noteiktajā kārtībā.
(7.3panta otrā daļa) Likumprojektā ir ietverts tiesiskais risinājums situācijā, ja darbiniekam (amatpersonai) nav iegūts vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, bet šāda sertifikāta esamība atbilstoši likuma noteikumiem ir nepieciešama noteikta veida darbu (amata, dienesta) izpildei. Likumprojektā ir ietverta prezumpcija, kas paredz, ka situācijā, kad darbinieks (amatpersona) nav ieguvis vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, kas nepieciešams darba (dienesta) pienākumu izpildei, tas ir pietiekams pamats uzskatīt, ka šī persona neatbilst veicamajam darbam (ieņemamam amatam).
(7.3panta trešā daļa) Likumprojektā ir ietverts tiesiskais risinājums situācijā, ja darbiniekam (fiziskai personai, kas uz darba līguma pamata par nolīgto darba samaksu veic noteiktu darbu darba devēja vadībā) vai amatpersonai nav iegūts vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Sākotnēji darba vai dienesta  tiesisko attiecību pusēm būtu nepieciešams savstarpēji rast iespējami saudzīgāko risinājumu darba vai dienesta tiesisko attiecību turpināšanai. Ja darbiniekam (amatpersonai) nav iegūts vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, tad darba devējs ar darbinieka (amatpersonas) piekrišanu pārceļ darbinieku (amatpersonu) citā piemērotā darbā vai amatā vai nodrošina darbinieka (amatpersonas) darba (amata, dienesta) pienākumu veikšanu attālināti uz laiku līdz vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanai, ja vien epidemioloģiskās drošības prasības to pieļauj.
Ja šāda pušu vienošanās ir notikusi, tad darbinieks (amatpersona) turpina darba (dienesta) attiecības ar savu darba devēju, veicot citus pienākumus, vai veicot pienākumus attālināti. Šis regulējums neliedz pusēm vienoties par cita veida darba līguma grozījumiem atbilstoši Darba likuma 97.panta noteikumiem, vai  darba devējam pieņemt lēmumu par pārcelšanu, piemēram, pamatojoties uz Valsts civildienesta likuma 37.pantu.
Ja pārcelšanu vai darbu attālināti nav iespējas īstenot kādu objektīvu iemeslu dēļ (piemēram, nav citu darbu vai amatu uzņēmumā, kuru veikšanai nav nepieciešams sertifikāts, nav piemērota darba, darbu attālināti nav iespējams veikt darba vai amata specifikas dēļ, kas prasa darbinieka vai amatpersonas klātbūtni) vai normatīvajos aktos noteikto prasību dēļ (piemēram, normatīvajos aktos paredzēta vispārīga prasība noteiktajā jomā nodarbinātajiem būt ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu) vai darbinieks (amatpersona) nepiekrīt šādai pārcelšanai vai attālinātai darba vai amata, dienesta pienākumu veikšanai, tad darbinieku (amatpersonu) var atstādināt no darba (amata) vai noteikt dīkstāvi darbinieka vainas dēļ,  par atstādināšanas vai dīkstāves  laiku viņam neizmaksājot darba samaksu.
Darba devējam, izņemot darba devējam valsts pārvaldē, ir tiesības par atstādināšanas laiku arī saglabāt darba samaksu. Darbinieka (amatpersonas) atstādināšana var ilgt līdz brīdim, kad darbinieks (amatpersona) ir ieguvis attiecīgo sadarbspējīgo sertifikātu, bet jebkurā gadījumā ne ilgāk kā trīs mēnešus līdzīgi kā tas noteikts Darba likumā ietvertajā regulējumā par atstādināšanu. Par atstādināšanas laiku darbiniekam (amatpersonai), atbilstoši vispārīgajam principam netiek saglabāta darba samaksa, ja vien darba devējs (izņemot darba devēju valsts pārvaldē) uzskata par lietderīgu šādu darba samaksu saglabāt.
(7.3panta ceturtā daļa) Ja darbinieks (amatpersona) atstādināšanas laikā vai dīkstāves darbinieka vainas dēļ, kas ilgst vairāk par trīs mēnešiem, bez attaisnojoša objektīva iemesla nav ieguvis vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, tas ir pietiekams pamats uzskatīt, ka šī persona neatbilst ieņemamam amatam vai veicamajam darbam, un darba devējam ir tiesības nekavējoties ar viņu izbeigt darba (dienesta) tiesiskās attiecības Norma izstrādāta pēc līdzības ar likuma “Par valsts noslēpumu” 13.panta ceturto daļu. Atšķirībā no likuma “Par valsts noslēpumu” regulējuma likumprojektā paredzētas darba devēja tiesības, nevis pienākums pārcelt vai izbeigt ar personu darba vai dienesta attiecības, ja tai nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. Darba devējs var izmantot šīs tiesības, taču darba devējam ir saglabājamas iespējas turpināt ar personu darba vai dienesta attiecības, ja tas iespējams kopsakarā ar epidemioloģiskās drošības prasībām.
Minētās tiesības darba devējs var izmantot, ja persona nav ieguvusi vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu bez attaisnojoša objektīva iemesla. Gadījumos, ja personai šādi objektīvi attaisnojoši iemesli ir (piemēram, ārstu konsīlija lēmums, ko paredz MK noteikumi Nr.662), darba devējam nav tiesību izbeigt darba vai dienesta attiecības, un situācija risināma atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē darba vai dienesta attiecības, un nosaka epidemioloģiskās drošības prasības. Par objektīvu attaisnojošu iemeslu var būt arī citas iepriekš neparedzamas situācijas, kādēļ persona nevarēja uzsākt vai pabeigt vakcināciju (piemēram, atrašanās ārvalstīs, fiziska trauma un citi neparedzami attaisnojoši apstākļi). Pēc šādu apstākļu izbeigšanās darba ņēmēja vai amatpersonas pienākums ir nekavējoties rīkoties, lai iegūtu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Ja tas netiek darīts, iestājas šajā likumprojekta normā paredzētais tiesiskais pamats izbeigt darba vai dienesta tiesiskās attiecības.
Norma paredz, ka personai pēc darba vai dienesta attiecību izbeigšanas tiek izmaksāts atlaišanas pabalsts vienas mēnešalgas apmērā. Norma vērsta uz šādu personu interešu aizsardzību, kas vienlaikus nodrošina vienlīdzīgu attieksmi pret darbiniekiem un amatpersonām, jo šādas personas   atradīsies vienādos un salīdzināmos apstākļos. Atlaišanas pabalsta apmērs noteikts, ievērojot darba devēja intereses un neradot tam pārāk lielu slogu. Normas mērķis ir arī novērst darbinieku (amatpersonu) ļaunprātīgu rīcību, neveicot vakcināciju, lai saņemtu atlaišanas pabalstu. Paredzētā atlaišanas pabalsta izmaksa neattiecas uz Nacionālo bruņoto spēku karavīriem.
Darba ņēmējiem un amatpersonām ir pieejami normatīvajos aktos paredzētie tiesību un interešu aizsardzības mehānismi, atbilstoši kuriem darba tiesisko attiecību vai dienesta izbeigšanas gadījumos, ja par pamatu tam ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta neesamība, ir tiesības vērsties tiesā atbilstoši vispārējam regulējumam.
(7.3panta piektā daļa) Likumprojektā ir ietverta norma, kas paredz darbiniekam (persona, kas nodarbināta uz darba līguma pamata) tiesības uzteikt vienpusēji darba līgumu, neievērojot Darba likuma 100.panta pirmajā daļā noteikto termiņu. Darba likuma 100.panta pirmajā daļā paredzēts, ka darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu vienu mēnesi iepriekš, ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts īsāks uzteikuma termiņš. Ja darbinieks nevēlas vakcinēties pret Covid-19 infekciju savas pārliecības vai citu iemeslu dēļ, nav nozīmes darbinieku pārcelt vai atstādināt, lai dotu laiku vakcinēties. Tādēļ regulējums paredz šādu izņēmumu, ko var izmanot darba ņēmējs.
Vienlaikus attiecībā uz amatpersonām noteikts, ka tās var izbeigt dienesta attiecības nekavējoties, ņemot vērā, ka valsts civildienesta attiecības ir īpašas attiecības starp personu un valsti (Satversmes tiesas 2007. gada 10. maija sprieduma lietā Nr.2006-29-0103 12.2.punkts). Tas arī nozīmē, ka šo personu tiesības ir ierobežotas un tām tiek uzlikti īpaši pienākumi (Satversmes tiesas 2006. gada 11. aprīļa sprieduma lietā Nr. 2005-24-01 7. punkts). Turklāt ierēdņi ir valsts amatpersonas, kam uzticēta valsts uzdevumu pildīšana valsts pārvaldes sistēmā. Ierēdņi ir tādās publiski tiesiskajās attiecībās ar valsti, kurās, pretēji darba tiesībās noteiktajam, nepastāv līgumslēdzēju pušu vienlīdzības princips. Šādas nodarbinātības attiecības neveidojas, noslēdzot darba vai kādu citu līgumu, bet veidojas, kompetentām valsts institūcijām ieceļot personu ierēdņa amatā. Ņemot vērā ierēdņu lomu un uzdevumus valsts pārvaldes funkciju īstenošanā, valsts vienpusēji regulē arī ierēdņu pilnvaras, darba tiesību aizsardzību, ieskaitot atalgojumu un sociālās garantijas, kā arī dienesta attiecību izbeigšanu. (Satversmes tiesas 2003. gada 18. decembra sprieduma lietā Nr. 2003-12-01 8. punkts.).
(7.3panta sestā daļa) Ņemot vērā to, ka 7.3 pantā trešās un ceturtās daļas nosacījumus attiecībā uz iespēju darbiniekus (amatpersonas) pārcelt citā amatā, nodarbināt attālināti, vai atstādināt no amata pirms ar tiem tiek izbeigtas darba (dienesta) tiesiskās attiecības militārās dienesta specifikas dēļ nav iespējams piemērot attiecībā uz Nacionālo bruņoto spēku karavīriem, likumprojekta 7.3 panta sestajā daļā iestrādāta speciālā norma, kas paredz tiesības aizsardzības ministram vai viņa pilnvarotam komandierim pirms termiņa izbeigt profesionālā dienesta līgumu ar karavīru atbilstoši Militārā dienesta likuma 43.panta otrās daļas 4.punktam, ja karavīrs bez attaisnojoša objektīva iemesla nav iesniedzis vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Citastarp tiek noteikts, ka Nacionālo bruņoto spēku karavīriem netiek izmaksāts 7.3 pantā paredzētais atlaišanas pabalsts. Minētā likumprojekta norma paredz, ka darba tiesiskās attiecības ar Nacionālajos bruņotajos spēkos nodarbinātajiem civilajiem darbiniekiem tiek izbeigtas atbilstoši šajā likumā (7.3 panta) noteiktajiem nosacījumiem.
(7.3panta septītā daļa) Norma paredz, ka darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu vai izbeigt dienesta attiecības, pamatojoties uz šā panta ceturto daļu, ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, — visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam. Norma likumprojektā iekļauta pēc līdzības ar Darba likuma 109.panta pirmo daļu. Šādos gadījumos darba devējam rodams risinājums, kā turpināmas darba vai dienesta tiesiskās attiecības ar personu.
Latvijai saistošie starptautiskie normatīvie akti, tādi kā Eiropas Sociālā Harta, Maternitātes aizsardzības konvencija un Padomes Direktīva 92/85/EEK (1992. gada 19. oktobris) par pasākumu ieviešanu, lai veicinātu drošības un veselības aizsardzības darbā uzlabošanu strādājošām grūtniecēm, sievietēm, kas strādā pēcdzemdību periodā, vai strādājošām sievietēm, kas baro bērnu ar krūti (turpmāk – Direktīva 92/85/EEK)  principā nepieļauj darba tiesisko attiecibu izbeigšanu ar grūtnieci, sievieti pēcdzemdību periodā un sievieti, kas baro ar krūti, izņemot atsevišķus izņēmuma gadījumus, kas saistīti ar  minētās personas uzvedību un objektīvi neļauj turpināt darba  tiesiskās attiecības. Direktīvā 92/85/EEK tiek  uzsvērts, ka strādājošas grūtnieces, sievietes, kas strādā pēcdzemdību periodā vai strādājošas sievietes, kas baro bērnu ar krūti, daudzējādā uzskatāmas par īpašu riska grupu, un ir jāveic pasākumi attiecībā uz viņu drošību un veselības aizsardzību.
No Direktīvas 92/85/EEK 5.panta izriet, ka atklājot risku, kas var negatīvi ietekmēt minētās nodarbināto kategorijas drošību vai veselību, darba devējs veic vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu, ka, uz laiku mainot attiecīgās darbinieces darba apstākļus un/vai darba laiku, viņa netiek pakļauta šādam riskam. Gadījumos, kad tas nav objektīvi iespējams, darba devējs pārceļ darbinieci citā darbā (amatā). Ja pārcelšana citā darbā objektīvu apsvērumu dēļ nav iespējama, tad attiecīgajai darbiniecei (amatpersonai) piešķir atvaļinājumu uz laiku, kas vajadzīgs viņas drošībai vai veselības aizsardzībai. Šis princips pārņemts arī Darba likuma 99.pantā, un jāpiemēro, lai pasargātu grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, — visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam drošību un veselību situācijā, kad attiecīgā sadarbspējīga sertifikāta neesamības gadījumā, šīs darbinieces (amatpersonas) faktiski atrastos  epidemioloģiski bīstamos darba apstākļos.
Ievērojot šos apsvērumus un ņemot vērā COVID-19 radīto īpašo situāciju, likumprojektā ir ietverts satura ziņā līdzīgs regulējums attiecībā uz grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, — visā barošanas laikā, ja tās nav ieguvušas attiecīgo sadarbspējīgu sertifikātu, proti, noteikts aizliegums izbeigt darba tiesiskās (dienesta) attiecības, kā arī darba devēja rīcība situācijā, ja nav iespējams īstenot pārcelšanu citā piemērotā darbā (amatā).
 (7.3 panta astotā daļa) Norma paredz pilnvarojumu Ministru kabinetam noteikt izņēmumus prasībai par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esamību darba (amata, dienesta) pienākumu pildīšanai saistībā ar personas veselību. Izņēmumi paredzami, lai regulējuma rezultātā nerastos diskriminējošas situācijas, kurās persona nespēj iegūt vakcinācijas sertifikātu veselības stāvokļa dēļ.
(7.4 pants) Tehnisks grozījums. Norma (šobrīd likuma 7.1 pants) iekļauta jaunajā nodaļā, kur iederas saturiski.
5. pants. Šobrīd sabiedrībā vairs netiek paredzēta valsts apmaksāta iespēja uzturēties tūristu mītnē, ja personai apstiprināta Covid-19 infekcija vai tā noteikta par kontaktpersonu. Personām ir brīvi pieejama bezmaksas vakcinācija pret Covid-19, tāpēc nebūtu samērīga šāda pakalpojuma apmaksa no valsts budžeta. Līdz ar to, nav saskatāma nepieciešamība likumā saglabāt 10.4pantu, jo arī ieslodzījuma vietās esošajiem ir iespēja vakcinēties bez maksas, turklāt ieslodzījuma vietās tiek veikti apjomīgi pasākumi un noteikti būtiski ierobežojumi, lai ievērojami mazinātu epidemioloģiskos riskus. Laikā, kad šāds pakalpojums ieslodzītajiem bija pieejams, to izmantoja vien daži ieslodzītie, turklāt bija ārkārtīgi grūti atrast tūristu mītni, kuras būtu gatavas uzņemt šādus klientu.
6.pants. Ievērojot joprojām aktīvo Covid-19 infekcijas izplatību un nepieciešamību izvairīties no klātienes kontaktiem, ir lietderīgi turpināt piemērot pastāvošos klientu apkalpošanas principus migrācijas jomā, paredzot dokumentu iesniegšanu ielūguma vai izsaukuma pieteikumam vai uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai attālināti, t.i., pa pastu vai izmantojot elektronisko pakalpojumu, vai drošu elektronisko parakstu.
7. pants. Paredzēts Likumu papildināt ar jaunu 49.7 pantu. Panta pirmajā daļā Ministru kabinetam paredzēts deleģējums noteikt kārtību, kādā veic kompensācijas piešķiršanu un izmaksu. Norādīts, ka atlīdzība tiek paredzēta par Covid-19 vakcīnu izraisīto blakusparādību (Farmācijas jomas normatīvie akti runā par zāļu blakusparādībām, nevis komplikācijām) nodarīto smago kaitējumu, nevis par vakcinācijas (kā procesa) nodarīto kaitējumu. Saskaņā ar Ministru kabineta 2013.gada 5.novembra noteikumos Nr.1268 “Ārstniecības riska fonda darbības noteikumiem” noteikto - smags kaitējums ir paliekoši veselības traucējumi, ko radījis kāda orgāna vai tā funkcijas zaudējums, izraisot neatgriezeniskas pašaprūpes, funkcionalitātes, darbspēju un dzīves kvalitātes zudumu. Vienlaikus pēc analoģijas ar Ārstniecības riska fondu, šajā pantā precizēts, ka atlīdzina arī izdevumus, kas saistīti ar ārstniecību, ja ārstniecība ir bijusi nepieciešama, lai novērstu vai mazinātu nodarītā smagā kaitējuma sekas. Saeimā iepriekš iesniegtā redakcija noteica, ka personai ir tiesības saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi komplikāciju novēršanai. Tomēr šādā redakcijā nebūs iespējams pacientam šajā likumā paredzētās tiesības nodrošināt, jo brīdī, kad viņam būs nepieciešams saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, lēmums, ka  Covid-19 vakcīnu izraisīto blakusparādību dēļ nodarīts smags kaitējums pacienta veselībai vai dzīvībai, visdrīzāk vēl nebūs pieņemts, tādā veidā pacientam nebūs iespējas apliecināt, ka viņš pieder tai pacientu grupai, kurai pienākas valsts apmaksāta veselības aprūpe Covid-19 vakcīnas blakusparādību novēršanai.
(Panta otrā un trešā daļa): Pamatojoties uz Veselības inspekcijas pieredzi pacientu atlīdzības pieprasījumu izskatīšanu Ārstniecības riska fonda ietvaros, šādos gadījumos ir nepieciešams diezgan ilgs laiks, lai iegūtu visu nepieciešamo medicīnisko informāciju par pacientu, līdz ar to iesnieguma izskatīšana neietilpst standarta termiņā, kas noteikts Administratīvā procesa likumā. Vienlaikus pēc analoģijas nepieciešams paredzēt samērīgu laika periodu, kurā pacients savas tiesības var realizēt, kā arī novērst, ka atlīdzība par vienu gadījumu tiek saņemta vairāku procesu (civilprocesa vai kriminālprocesa) ietvaros.
Vērtējot pēc analoģijas ar Ārstniecības riska fonda darbību, Veselības ministrija skaidro, ka, lai varētu izvērtēt pacientu iesniegumu un konstatēt vai ir pamats izmaksāt atlīdzību, galvenais uzdevums ir noteikt cēloņsakarību starp vakcīnas izraisīto blakusparādību un iespējamo kaitējumu - t.i. sekām, kas iestājušās. Lai to noteiktu, nepieciešams analizēt, ne tikai konkrēto epizodi ar vakcināciju, bet gan iegūt visu pacienta slimības vēsturi. Tas nepieciešams, lai izslēgtu, ka sekas ir iestājušās no kādas pacienta pamatsaslimšanas, hroniskas slimības, citas veselības aprūpes epizodes utml. un tādēļ iegūst informāciju no pacienta ģimenes ārsta un visām ārstniecības iestādēm, par ko ir zināms, ka pēdējā laikā saistībā ar kādām saslimšanām pacients ir vērsies. Līdz ar to laiku aizņem pati medicīniskās dokumentācijas iegūšana un tad jāveic tās analīze. Šī analizējamā medicīniskā informācija lielākoties ir ļoti apjomīga, jo īpaši ņemot vērā, ka pacienti visbiežāk ir no riska grupām. Pēc analoģijas - lielākoties Veselības inspekcijas atzinumi ir sākot no 50 lpp. Ļoti bieži ap 100 lpp. un tie veidojas izanalizējot un aprakstot visu medicīnisko dokumentāciju, prasot pēc tam paskaidrojumus iesaistītajām ārstniecības personām. Veselības inspekcija bieži piesaista profesionālās asociācijas vai citus speciālistus, kuri izstrādā atzinumus. Jāņem vērā, ka, uzzinot par iespēju saņemt kompensāciju (pēc analoģijas ar Ārstniecības riska fondu maksimums ir 142 290 eiro), cilvēkus tas pamudinātu vērsties ar atlīdzības prasījumu un iesniegumu skaits, kaut arī nepamatotu, var būt ievērojams. Norādāms, ka uz 8.augustu ir iesniegti 1963 ziņojumi par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām, no kuriem vairāk kā 300 atzīti kā būtiski, kas varētu būt potenciāli iesniedzēji, kuru iesniegumi obligāti būs jāizvērtē. Tas šobrīd jau ir vairāk nekā Ārstniecības riska fondā saņemto iesniegumu skaits viena gada laikā un ne tik daudz vērtējams, ka ir daudz Covid-19 vakcīnu blakņu, bet drīzāk apliecina, ka pacientu interese un arī potenciālais atlīdzības prasījumu skaits varētu būt liels.
8., 9. un 10.pants. Grozījumi izstrādāti valstī straujās Covid-19 infekcijas izplatības pieauguma dēļ, kā rezultātā ir nepieciešams pastiprināt epidemioloģiskās kontroles pasākumus un to institūciju loku, kuru amatpersonām būs tiesības veikt attiecīgos administratīvā pārkāpumu procesus, tādējādi mazinot inficēšanās biežumu un pārslodzi ārstniecības iestādēm.
Likuma 50. panta pirmajā daļā šobrīd ir noteikta administratīvā atbildība par šajā likumā un uz šā likuma pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos noteikto izolācijas, pašizolācijas, karantīnas vai mājas karantīnas, vai pulcēšanās ierobežojumu, kā arī tirdzniecības vai citu saimniecisko pakalpojumu sniegšanas prasību neievērošanu.
Ministru kabineta 2021. gada 28. septembra noteikumi Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" noteic epidemioloģiskās drošības pasākumus, lai ierobežotu Covid-19 infekcijas izplatību.
Šobrīd administratīvā atbildība noteikta tikai par atsevišķu Likumā un uz tā pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos paredzēto pasākumu pārkāpumiem. Ievērojot epidemioloģisko situāciju valstī, ir nepieciešams paplašināt minētā likuma 50. panta pirmajā daļā paredzētā administratīvās atbildības regulējuma pārkāpumu tvērumu, proti, paredzot administratīvo atbildību par Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai noteikto epidemioloģiskās drošības pasākumu neievērošanu. Vienlaikus tiek ievērota administratīvās atbildības regulējumam līdzīgās jomās raksturīgā pārkāpumu detalizācijas pakāpe (piemēram, likuma "Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli" 21. pantā ir noteikta administratīvā atbildība par ārkārtējās situācijas vai izņēmuma stāvokļa laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu, Epidemioloģiskās drošības likuma 37.5 pantā ir noteikta administratīvā atbildība par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšanu, ja tas var radīt risku cilvēku veselībai).
Tādēļ projekts paredz izslēgt arī Likuma 50.1 pantu, kurā noteikta atbildība par mutes un deguna aizsega nelietošanu normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos. Tomēr tas nenozīmē, ka projekts atzīst mutes un deguna aizsega nelietošanu par nesodāmu. Ja normatīvajos aktos ir paredzēta prasība lietot mutes un deguna aizsegu, tad šīs prasības neievērošanas gadījumā administratīvā atbildība piemērojama saskaņā ar projektā paredzēto Likuma 50. panta pirmo daļu. Līdz ar to projektā paredzētajam regulējumam nav atpakaļejoša spēka attiecībā uz tiem pārkāpumiem, kas izdarīti Likuma 50.1 panta spēkā esības laikā.
Pašreiz Likuma 51. panta pirmā daļa paredz, ka administratīvā pārkāpuma procesu Likumā un uz Likuma pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos noteikto izolācijas, pašizolācijas, karantīnas vai mājas karantīnas, vai pulcēšanās ierobežojumu, kā arī tirdzniecības vai citu saimniecisko pakalpojumu sniegšanas prasību neievērošanu veic Valsts policija, Veselības inspekcija vai pašvaldības policija
Projekts paredz paplašināt to amatpersonu loku, kas var veikt administratīvā pārkāpuma procesu Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai noteikto epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanas jomā, papildus Valsts policijas, Veselības inspekcijas un pašvaldības policijas amatpersonām paredzot šādas tiesības arī pašvaldības administratīvās inspekcijas, Izglītības kvalitātes valsts dienesta, Patērētāju tiesību aizsardzības centra, Pārtikas un veterinārais dienesta, Valsts darba inspekcijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonām. Minētās amatpersonas, veicot ārējos normatīvajos aktos tām noteiktās uzraudzības un kontroles funkcijas, var arī konstatēt epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpumus, piemēram, sejas un degunu aizsegu nelietošanu, pulcēšanās un darba laika ierobežojumu neievērošanu vai noteiktā epidemioloģiskā drošības režīma pārkāpumu.
11.pants. Atbilstoši epidemioloģiskās drošības prasībām dokumentētu iekšējās kontroles sistēmu epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanai ir jāizstrādā ne tikai tirdzniecības vietām, bet arī pakalpojumu sniegšanas vietām. Attiecīgi precizēts Likuma 52.pants.
12.pants. Paredzēts papildināt Likumu ar pārejas normu, kas noregulē jautājumu par maksimālā atstādināšanas vai dīkstāves termiņa sākumu, ja saskaņā ar epidemioloģiskās drošības prasībām ārkārtējās situācijas laikā, kas tika izsludināta ar MK rīkojumu Nr.720, darba devējs jau pieņēmis lēmumu par darbinieka (amatpersona) atstādināšanu vai dīkstāvi līdz likumprojektā paredzētā regulējuma spēkā stāšanās brīdim. Ja darbinieks (amatpersona) atstādināts no darba (amata, dienesta) saskaņā ar epidemioloģiskās drošības prasībām līdz likumprojektā paredzētā 7.3 panta spēkā stāšanās brīdim, likumprojektā paredzētā 7. 3 panta ceturtajā daļā noteiktais maksimālais atstādināšanas vai dīkstāves termiņš skaitāms no dienas, kad darba devējs ir pieņēmis lēmumu par darbinieka (amatpersonas) atstādināšanu vai dīkstāvi.”
 
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Likumprojektā paredzētais regulējums ir apspriests Operatīvās vadības grupā, kur piedalās visu nozaru ministriju pārstāvji.
 
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Vērtēts likumprojektā paredzētais ierobežojuma samērīgums pret ieguvumu. Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai noteiktie pasākumi un valsts pienākumu un pilnvaru apjoms skatāms Latvijas Republikas Satversmē (turpmāk – Satversme) nostiprināto principu un pamattiesību kontekstā, kā arī Latvijai saistošajos starptautiskajos tiesību aktos paredzēto tiesību kontekstā (sīkāk skatīt 5.3. sadaļu). 
Satversmes 93.pants noteic, ka ikviena tiesības uz dzīvību aizsargā likums. Tiesības uz dzīvību uzliek valstij pienākumu veikt pasākumus dzīvības saglabāšanai un aizsardzībai (piemēram, samazināt bērnu mirstību, likvidēt badu un epidēmijas). Arī ANO Starptautiskā pakta par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām (Pakts) 6. pantā un Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (Konvencija) 2.pantā ir noteiktas personas tiesības uz dzīvību, savukārt no Pakta 17.panta un Konvencijas 8.panta valstīm izriet pozitīvie pienākumi rīkoties, lai aizsargātu cilvēku dzīvību un sabiedrības veselību.
Tāpat personas tiesības uz veselību ir noteiktas ANO Starptautiskā pakta par ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām 12.pantā. Tajā noteikts, ka šī pakta dalībvalstīm ir jāveic pasākumi pilnīgai minēto tiesību realizēšanai, lai nodrošinātu:
-         epidēmisko un endēmisko slimību, arodslimību un citu slimību profilaksi un ārstēšanu un to apkarošanu;
-         apstākļus, kas ļautu visiem sniegt medicīnisko palīdzību un medicīnisko aprūpi.
Līdzīgi Satversmes 111.pants paredz, ka valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu. Tādējādi sabiedrības veselība ir viena no Satversmē ietvertajām konstitucionālajām vērtībām, kuras aizsardzībai valsts var ierobežot citu personu tiesības. No Satversmes 111.pantā nostiprinātajām tiesībām uz veselību izriet arī valsts pozitīvs pienākums veikt pasākumus, kas nepieciešami cilvēku veselības aizsargāšanai.[1]
Tādējādi valsts pienākums pandēmijas laikā aktīvi rīkoties apdraudējuma novēršanai izriet no Satversmes un Latvijai saistošiem starptautiskiem tiesību aktiem. Saskaroties ar pandēmiju un būtisku sabiedrības veselības apdraudējumu, valstij ir pienākums rīkoties, lai novērstu apdraudējumu un normalizētu situāciju. Tomēr Satversmē noteiktās pamattiesības un Latvijai saistošajos starptautiskajos līgumos garantētās cilvēktiesības veido savstarpēji līdzsvarotu sistēmu, un tās nav aplūkojamas atrauti cita no citas, līdz ar to atsevišķām personām garantētās tiesības prasa respektēt arī citām personām noteiktās pamattiesības. Pamattiesību ierobežojumu mērķis ir atrast taisnīgu un saprātīgu līdzsvaru starp atsevišķas personas pamattiesībām, no vienas puses, un citām konstitucionālajām vērtībām, no otras puses.
Vakcinācija kā priekšnoteikums darba vai amata (dienesta) pienākumu veikšanai skatāms kopsakarā ar tiesībām uz privātās dzīves neaizskaramību un tiesībām uz domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību. Saskaņā ar Satversmes 96.pantā paredzētajām tiesībām uz privātās dzīves neaizskaramību personai ir tiesības lemt par savu ķermeni, pieņemt lēmumus, kas skar personas dzīvi un plašas iespējas to vadīt un veidot pēc saviem ieskatiem (vadoties no minētā personas tīri subjektīvā skatījuma un pat tādā veidā, kas citām personām var nebūt pieņemami, taču privātās dzīves aizsardzības aspektā akcents tiek likts uz to, ka tā ir pašas personas privātā dzīve, kas tiešā veidā nav saistāma ar citām personām, ja vien nerada tiešu un nepārprotamu kaitējumu kādam citam). Saskaņā ar Satversmes 116.pantu Satversmes 96.pantā noteiktās tiesības var ierobežot likumā paredzētajos gadījumos, lai aizsargātu citu cilvēku tiesības, demokrātisko valsts iekārtu, sabiedrības drošību, labklājību un tikumību.
Satversmes 99.pantā paredzētās tiesības uz domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību. Personai ir tiesības formēt savu viedokli attiecībā uz vakcināciju no tai pieejamās informācijas un tās uztveres īpatnībām, kā arī savas ticības vai pārliecības. Satversmes 116.pants pieļauj ierobežot vienīgi reliģiskās pārliecības paušanu, taču reliģiskās pārliecības iekšējās izpausmes nav ierobežojamas.[2]
Saistībā ar  minētajām personas pamattiesībām uzsverams, ka likumprojekts neparedz personām veikt obligātu piespiedu vakcināciju. Neviena persona nedrīkst tikt pakļauta piespiedu vakcinācijai pretēji tās gribai neatkarīgi no iemesliem, kas veido šādu gribu.
Vakcinācija kā priekšnoteikums valsts dienesta pildīšanai skar Satversmes 101. pantā garantētās pamattiesības, proti, tiesības pildīt valsts dienestu. Satversmes tiesa ir secinājusi, ka Satversmes 101. pants neuzliek valstij pienākumu nodrošināt katrai personai, kura to vēlas, iespēju pildīt valsts dienestu. Satversmes 101. panta pirmā daļa nevis noteic absolūtas tiesības personai pildīt valsts dienestu, bet norāda uz to, ka šīs tiesības īstenojamas “likumā paredzētā veidā”.[3] Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir norādījusi, ka valstij ir plaša rīcības brīvība, nosakot pieeju nodarbinātībai publiskajā sektorā, kā arī nosakot šādas nodarbinātības nosacījumus. Funkcionālu un institucionālu apsvērumu dēļ publiskajā un privātajā sektorā strādājošie var tikt pakļauti būtiskām tiesiskām un faktiskām atšķirībām.[4]
Vakcinācija kā priekšnoteikums darba vai amata (dienesta) pildīšanai skar Satversmes 106.pantā paredzētas tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai. Satversmes tiesa vairākkārt atzinusi, ka Satversmes 106. panta pirmais teikums tieši negarantē tiesības uz darbu, bet gan tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu, tostarp arī tiesības saglabāt esošo nodarbošanos un darbavietu[5]. Satversmes 106.panta pirmajā teikumā nostiprinātās pamattiesības aizsargā personu pret visām valsts darbībām, kas ierobežo personas brīvību izvēlēties nodarbošanos.[6]
Satversmes tiesa atzinusi, ka likumdevējam ir rīcības brīvība izvirzīt prasības attiecībā uz konkrētu profesionālo darbību, ciktāl tas nepieciešams sabiedrības interesēs.[7] Tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos, tostarp tiesības saglabāt esošo nodarbošanos, var ierobežot, taču attiecīgajam ierobežojumam ir jābūt noteiktam ar pienācīgā kārtībā pieņemtu likumu, tam jāatbilst kādam no Satversmes 116. pantā noteiktajiem leģitīmajiem mērķiem un jābūt samērīgam.[8]
Likumprojektā paredzētais regulējums izstrādāts, lai aizsargātu cilvēku veselību, pasargājot no inficēšanās ar Covid-19, pildot savus darba pienākumus. Regulējums vērsts arī uz to, lai apturētu vai ierobežotu infekcijas izplatīšanos sabiedrībā, tādējādi radot priekšnoteikumu valsts normālai funkcionēšanai un personu brīvību un tiesību nodrošināšanai, kā arī dažādu sabiedrībai būtisku pakalpojumu pieejamībai un kvalitātei, piemēram, veselības aprūpes pakalpojumu un izglītības pieejamībai. Tādējādi likumprojektā paredzētais regulējums izstrādāts, lai aizsargātu citu cilvēku tiesības un labklājību. Pandēmijas apstākļos, kad pastāv būtisks apdraudējums sabiedrības veselībai, valsts īstenotie pasākumi veselības aizsardzības jomā var tikt vērtēti arī kā tādi, kas nepieciešami sabiedrības drošības aizsardzībai. Tādējādi likumprojektā paredzētais regulējums  izstrādāts tādu mērķu sasniegšanai, kas atbilst Satversmes 116.pantā noteiktajiem leģitīmajiem mērķiem.
Likumprojektā ietvertais regulējums ir piemērots leģitīmā mērķa sasniegšanai, ievērojot to, ka vakcinētām personām risks saslimt ar Covid-19 infekciju, vai saslimt ar to smagā formā, vai to pārnēsāt ir ievērojami zemāks, nekā nevakcinētām personām. Vakcinētas personas rada būtiski mazākus riskus infekcijas pārnesei citām personām pakalpojuma sniegšanas ietvaros vai darba vietā.
Nepastāv līdzvērtīgu vakcinācijai epidemioloģiskās drošības pasākumu gan attiecībā uz inficēšanās riskiem, gan arī uz infekcijas pārneses riskiem. Situācijā, kad nepastāv iespēja novērst epidemioloģiskās drošības draudus, alternatīva iespēja ir tikai plašu ierobežojumu noteikšana pakalpojumu sniegšanai un personu tiesībām, kas rada būtiskas nelabvēlīgas sekas ekonomikas attīstībai un privātpersonu tiesību nodrošināšanai kopumā.
Covid-19 tests nav alternatīva vakcinācijai, bet tas var tikt izmantos tikai kā papildu piesardzības pasākums Covid-19 izplatības risku mazināšanai. Lai kontrolētu vīrusa izplatību ar testēšanu, tā ir jāveic nepārtraukti jeb vairākas reizes vienām un tām pašām personām. Atbilstoši ECDC norādēm (Rapid risk assessment: Assessing SARS-CoV-2 circulation, variants of concern, non-pharmaceutical interventions and vaccine rollout in the EU/EEA, 15th update), citu starptautisko veselības institūciju datiem, kā arī balstoties uz vakcīnu klīnisko pētījumu rezultātiem un citiem pētījumiem, pilnībā vakcinētām personām ir būtiski zemāka inficēšanās iespēja. Ja tomēr inficēšanās ir notikusi, smagas Covid-19 slimības attīstības risks ir zemāks, kā arī ir samazināta iespēja inficētajām vakcinētām personām inficēt citas personas.
Covid-19 tests nepasargā no saslimšanas ar Covid-19. Tas nozīmē tikai to, ka pēc testa veikšanas persona jebkurā brīdī var inficēties ar SARS-CoV-2 vīrusu. Testēšana nevakcinētām vai nepārslimojušām personām var kalpot tikai kā palīglīdzeklis, kas sniedz informāciju par testētās personas veselības stāvokli tikai tajā brīdī, kad attiecīgā persona veica testēšanos jeb nodeva paraugu. Vienmēr pastāv iespēja, ka cilvēks pēc testēšanās var inficēties. Tāpat ir jāņem vērā, ka tests nepasargā personu no inficēšanās konkrētā pasākuma/pakalpojuma sniegšanas vai saņemšanas laikā vai darba pienākumu izpildes laikā. Tikai vakcinēšanās pret Covid-19 vai pārslimošana, kas ir notikusi pēdējā pusgada laikā, sniedz cilvēkam nepieciešamo aizsardzību pret Covid-19 infekciju jeb imunitāti.
Tā kā testēta persona jebkurā brīdī var inficēties un šo infekciju nodot arī tālāk, tad pastāv liela varbūtība, ka darbinieks inficēs klientu un citus savus darba kolēģus, rezultātā radot vēl infekcijas slimības uzliesmojumu darba kolektīvā, kas, piemēram, ārstniecības iestādes vai ilgstošas sociālās aprūpes iestādes gadījumā novedīs ne tikai pie darbinieku inficēšanās, bet masveida to klientu inficēšanās, kuri kādu iemeslu dēļ nav vakcinējušies.
Jāņem vērā arī tas apstāklis, ka testētā persona var atrasties tā saucamajā inkubācijas periodā (kad testa rezultāts vēl ir negatīvs; arī šādi gadījumi ir nereti), kas rada viltus drošības sajūtu attiecīgajai personai sniedzot pakalpojumu/apkalpojot klientu. Rezultātā brīdī, kad testētais cilvēks kļūst infekciozs, viņš jau var būt paspējis inficēt ievērojamu skaitu citu cilvēku. Tādēļ testēšana var būt tikai kā papildu drošības apstāklis, īpaši gadījumos, kad personas saņem/sniedz vienreizēju/īsu pakalpojumu.
Riska pakāpe testētām un vakcinētām/pārslimojušām personām nav salīdzināma, jo cilvēkam, kuram ir iestājusies imunitāte pret SARS-CoV-2 vīrusu, drošības/aizsardzības līmenis palielinās, bet risks inficēties ievērojami samazinās.
Likumprojektā paredzētais regulējums, kas ierobežos personas tiesības saglabāt darbu vai dienestu, atsver sabiedrības ieguvums, jo tiks samazināts citu sabiedrības locekļu risks inficēties, saņemot nepieciešamos pakalpojumus vai vienkārši veicot ikdienas darbu (amata pienākumus) darba vietā, kā arī regulējums motivēs darba ņēmējus un amatpersonas veikt vakcināciju pret Covid-19 infekciju, kā rezultātā tiks paplašināta vakcinācijas aptvere valstī.


[1] Satversmes tiesas 2008.gada 30.decembra spriedums lietā Nr. 2008-37-03.secinājumu daļas 11.2.apakšpunkts

[2] Satversmes tiesas 2018. gada 26. aprīļa sprieduma lietā Nr. 2017-18-01 18.punkts.

[3] Satversmes tiesas 2021. gada 11. jūnija sprieduma  lietā Nr. 2020-50-01 11.1.apakšpunkts.

[4] Eiropas Cilvēktiesību tiesas Lielās palātas 2017. gada 5. septembra sprieduma lietā "Fábián v. Hungary", pieteikums Nr. 78117/13, 122. punkts.

[5] (Satversmes tiesas 2017.gada 24.novembra sprieduma 13.1.apakšpunkts)

[6] Turpat.

[7] turpat; Satversmes tiesas 2010. gada 18. februāra sprieduma lietā Nr. 2009-74-01 14. punkts

[8] Satversmes tiesas 2017. gada 10. februāra sprieduma lietā Nr. 2016-06-01 20.1. un 21.apakšpunkts, 2003. gada 23. aprīļa sprieduma lietā Nr. 2002-20-0103 secinājumu daļas 3. punktu un2015. gada 21. decembra sprieduma lietā Nr. 2015-03-01 14.2.punktu
 

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Ietekmes apraksts
-
Juridiskās personas
Ietekmes apraksts
Skars darba un dienesta tiesisko attiecību jomu privātajā un publiskajā jomā.
 

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2021
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2022
2023
2024
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
0
0
0
0
0
0
2.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
0
0
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
-
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija


Tā kā projekts skar visu sabiedrību un visas jomas, finansiālo ietekmi nav iespējams aprēķināt. Likumprojekts tikai kā galējo līdzekli paredz darba vai dienesta attiecību izbeigšanu ar darbinieku (amatpersonu), ja nav iegūts vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, kas nepieciešams darba pienākumu izpildei. Turklāt, likuma “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” 5.panta pirmā daļa nosaka kvalifikācijas periodu (tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu, ja par viņu Latvijas Republikā ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas), lai darbiniekam (amatpersonai) vispār rastos tiesības uz bezdarbnieka pabalstu. Jāņem vērā, ka darbiniekiem (amatpersonām), ar kuriem tiks pārtrauktas darba (dienesta) tiesiskās attiecības un kurām jau piešķirta valsts vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi), nebūs tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, jo šādi darbinieki (amatpersonas) nav bijuši pakļauti bezdarba apdrošināšanai.
Tāpat jāņem vērā, ka darbinieks (amatpersona) vienlaicīgi var būt nodarbināts pie cita darba devēja vai būt pašnodarbinātā persona, tādā gadījumā darbiniekam (amatpersonai) nebūs tiesības iegūt bezdarbnieka statusu un bezdarbnieka pabalstu. Lai liela daļa darbinieku (amatpersonu), kuri pašlaik ir piesardzīgi noskaņoti iegūt vakcinācijas sertifikātu, tomēr mainītu savu viedokli, valdības uzdevums ir skaidrot sabiedrībai vakcinācijas nozīmi un aicināt sabiedrību vakcinēties.
Ņemot vērā iepriekš minēto un to, ka likumprojektā ir paredzēti veidi, kā var tikt turpinātas darba (dienesta, amata) attiecības, šobrīd nav iespējams paredzēt, cik daudzi darbinieki (amatpersonas) nepiekritīs saņemt vakcinācijas sertifikātu vai nepiekritīs pārcelšanai, attālinātā darba veikšanai vai atstādināšanai. Tādejādi, nav iespējams ticami aprēķināt valsts un privātajā jomā strādājošo darba devēju izdevumus, kā arī likumprojekta kopējo ietekmi uz valsts budžeta, tajā skaitā valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta, izdevumiem.
Ja tomēr valsts budžetā, tajā skaitā valsts sociālās apdrošināšanas speciālajā budžetā, radīsies papildus izdevumi, ko nebūs iespējams nodrošināt esošo budžeta līdzekļu ietvaros, līdzīgi kā citos ar Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumu nodrošināšanas gadījumos, pastāv sistēma, kā tos ir iespējams finansēt, proti, pieprasīt finansējumu no valsts budžeta 74.resora „Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 02.00.00 „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Tādejādi, personas, zaudējot darba ņēmēja statusu, nepaliks bez ienākumu atvietojuma.

-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts

Uz likumprojektā skartajiem jautājumiem attiecināms Konvencijas 2.pants (tiesības uz dzīvību), 8.pants (tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību) un 9.pants (domu, pārliecības un ticības brīvība), Pakta 6.pants (tiesības uz dzīvību), 17.pants (tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību), 18.pants (domu, pārliecības un ticības brīvība) un ANO Starptautiskā pakta par ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām 12.pants (tiesības uz veselību). ANO Cilvēktiesību komitejas izstrādātā 36.Vispārējā komentāra par Pakta 6.pantu (tiesības uz dzīvību) 26. punktā sniegts padziļināts skaidrojums par to, ka pozitīvais valsts pienākums aizsargāt dzīvību nozīmē arī atbilstošu pasākumu veikšanu, lai risinātu tādus vispārējos stāvokļus sabiedrībā, kas var radīt tiešus draudus dzīvībai vai liegt indivīdiem cienīgi izmantot savas tiesības. Šie vispārējie pasākumi var ietvert arī dzīvībai bīstamu slimību izplatības ierobežošanu, tāpat pasākumus, kas nepieciešami, lai nodrošinātu personām tūlītēju piekļuvi svarīgām precēm un pakalpojumiem, piemēram, pārtikai, pajumtei, veselības aprūpei, elektrībai, kā arī citus pasākumus, kas veicinātu un atvieglotu atbilstošus vispārīgus apstākļus, piemēram, atbalstītu efektīvus ārkārtas veselības aprūpes pakalpojumus.
Latvijas starptautiskās saistības cilvēktiesību jomā, kas ietvertas augšminētajās līgumu normās, no vienas puses pieprasa, lai valsts izveido tādu tiesību un veselības sistēmu, kas spētu indivīdus pasargāt no pandēmijas radītajām sekām, aizsargāt sabiedrības veselību un normalizēt situāciju, lai pēc iespējas sasniegtu tādu veselības stāvokli, kāds bijis pirms pandēmijas radītā veselības apdraudējuma, bet, no otras puses, pieprasa, lai ikviena iejaukšanās personas tiesībās uz privātās dzīves neaizskaramību un domu, pārliecības un ticības brīvību būtu balstīta pienācīgā kārtā pieņemtā normatīvajā regulējumā, kas vērsts uz noteikta leģitīma mērķa sasniegšanu un ir nepieciešams demokrātiskā sabiedrībā (ir samērīgs).
Izvērtējuma ietvaros būtiski atsaukties uz Eiropas Cilvēktiesību tiesas 2021.gada 8.aprīļa spriedumu lietā “Vavrička un citi pret Čehiju” (iesniegumi Nrs.47621/13, 3867/14, 73094/14 un citi), kurā skaidri norādīts, ka prasība veikt vakcināciju ir iejaukšanās personas tiesībās uz privātās dzīves neaizskaramību, kas, kā jau norādīts iepriekš, pieprasa, lai valsts šo iejaušanos būtu īstenojusi atbilstoši likumam, kas vērsts uz leģitīma mērķa sasniegšanu, un šī iejaušanās būtu samērīga. Turklāt atkāpes no šīm prasībām nav pieļaujamas arī ārkārtas gadījumos un vērtējumā par vakcinācijas obligātumu, kas attiecas uz personas tiesībām lemt par savu veselību un ķermeni Covid-19 infekcijas izplatības apstākļos papildus šiem trim aspektiem būtisku lomu spēlē arī valsts pozitīvais pienākums veikt pasākumus cilvēku veselības un dzīvības aizsardzībai un nodrošināt veselīgu darba vidi ikvienai personai.
Viens no valsts pozitīvā pienākuma veselības aizsardzības jomā pandēmijas apstākļos īstenošanas instrumentiem ir iedzīvotāju vakcinācija. Latvijā Covid-19 vakcinēšanas stratēģijas galvenais mērķis ir nodrošināt nepārtrauktu veselības aprūpes sistēmas funkcionēšanu, samazināt mirstības un saslimstības radīto slogu uz veselības aprūpes sistēmu un panākt kolektīvo imunitāti (no informatīvā ziņojuma “Par Covid-19 vakcīnu ieviešanas stratēģiju”, izskatīts Ministru kabineta 2020.gada 1.decembra sēdē). Covid-19 infekcijas izplatības ātrums ir  saistīts ar ierobežojumu apmēru, kopējo saslimstību valstīs, no kurām bieži ieceļo iedzīvotāji, vīrusa iespējamām mutācijām. Savukārt vakcinējamo personu īpatsvars ir cieši saistīts arī ar iedzīvotāju vēlmi tikt vakcinētiem. Lai sasniegtu Covid-19 vakcinācijas mērķus, ir svarīgi, lai sabiedrība būtu ieinteresēta iesaistīties vakcinācijas procesā (turpat).
Lai iejaukšanās būtu noteikta ar likumu, tai jābūt noteiktai ar kvalitatīvu normatīvo regulējumu, proti, atbilstošai likuma normai jābūt pietiekami skaidrai un saprotamai, lai persona varētu prognozēt tās piemērošanu, sekas un atbilstoši pielāgot savu rīcību (ECT sprieduma Vavrička un citi pret Čehiju 266.rindkopa). Arī Covid-19 infekcijas kontekstā pandēmija neatbrīvo likumdevēju no pienākuma iejaukšanos cilvēktiesībās noteikt ar kvalitatīvu likumu. Tādējādi likumprojektā norādīts, kādas ir paredzamās sekas, ja persona tomēr nevar uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu gan nekavējoties, gan ilgtermiņā. Līdz ar to uzskatāms, ka normu teksts, subjekti, rīcības brīvības robežas un paredzamās sekas ir saprotamas.
Pienākuma vakcinēties “leģitīms mērķis” Konvencijas izpratnē ir veselības aizsardzība un citu personu tiesību un brīvību aizsardzība (ECT sprieduma Vavriča un citi pret Čehiju 272.rindkopa). Proti, valstij no saistošiem tiesību avotiem izriet pienākumi: no vienas puses, veikt pasākumus cilvēka veselības aizsardzībai, no otras puses, nodrošināt cilvēka tiesības lemt par savu ķermeni un neiejaukties indivīda personīgajā dzīvē. Tādējādi arī likumprojektā ietvertie grozījumi ir vērsti uz leģitīmā mērķa – citu personu tiesību aizsardzība – sasniegšanu un valsts pozitīvā pienākuma, kas noteikts Konvencijas 2.pantā, Pakta 6.pantā un Starptautiskā pakta par ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām 12.pantā īstenošanu.
Likumprojektā paredzētā atstādināšana un atbrīvošana no amata iespējama tikai kā galējais risinājums, un ikvienā situācijā darba devējam ir pienākums iespēju robežās un savu resursu ietvaros visupirms veikt mazāk ierobežojošus pasākumus, lai nodrošinātu ikviena darbinieka un amatpersonas tiesību ievērošanu. Tāpat būtisks apstāklis, kas jāņem vērā, vērtējot iejaukšanās samērīgumu, ir samērīgais laika periods, kas dots darbiniekam (amatpersonai) vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanai pēc pirmā darba devēja pieprasījuma tādu uzrādīt, kā arī paredzētais atbalsts darbiniekam un amatpersonai atstādināšanas gadījumā.
Pieprasot atsevišķu pakalpojumu sniedzēju un jomu pārstāvjiem spēt uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, valsts pēc iespējas veido tādu regulējumu, atbilstoši kuram pēc iesējas ātrāk normalizēt veselības situāciju valstī, preventīvi aizsargāt veselības sistēmu no pārslodzes un aizsargāt riska grupā esošās personas, tādējādi sasniedzot leģitīmo mērķi.
Visbeidzot, jāuzsver, ka no valsts ekonomiskās situācijas ir atkarīga sabiedrības labklājība un citu pamattiesību, it īpaši sociālo tiesību, ievērošana pienācīgā līmenī. Attiecīgi valsts pienākumi Covid-19 infekcijas izplatības mazināšanā neapšaubāmi ir cieši saistīti arī ar visas sabiedrības labklājību un drošību, un jebkuri konkrēti pasākumi, tostarp vakcinācija pret Covid-19 infekciju, būtu skatāmi ne tikai iepriekš minēto cilvēktiesību, bet arī citu tiesību kontekstā atkarībā no jomas, kurā konkrētie pasākumi paredzēti. Tādēļ arī sabiedrības pēc iespējas ātrāka atgriešanās normālos apstākļos, kuros Covid-19 radītais apdraudējums un tam sekojošie ierobežojumi būs novērsti vai ievērojami samazināti, ir nepieciešama ne tikai sabiedrības veselības aizsardzībai, bet arī valsts ekonomiskai atlabšanai, normalizācijai, kas savukārt nodrošina arī citu tiesību aizsardzību un īstenošanu ilgtermiņā. Tādējādi vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esamība likumprojektā paredzētajos gadījumos ir neatliekama sabiedrības vajadzība, jo īpaši ņemot vērā arī ECDC izdarītos secinājumus par Covid-19 infekcijas izplatību.
Skaidrojums
Tā kā projekts tiek virzīts steidzamības kārtā, sabiedrības iesaiste projekta izstrādē netika organizēta
 

6.4. Cita informācija


Projektā paredzēts regulējums skatīts Operatīvās vadības grupā, kurā piedalās visu nozaru ministrijas.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.5. Cita informācija


Projekts ietekmēs visas institūcijas darba un dienesta tiesisko attiecību jomā
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projekts var skart darba vai dienesta attiecības

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projekta mērķis ir aizsargāt sabiedrības veselību

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projekta mērķis is ir personu tiesību aizsardzība.

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?
-

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi