Anotācija (ex-ante)

22-TA-3695: Noteikumu projekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ministru kabineta 2009. gada 27. oktobra noteikumos Nr. 1233 "Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja nolikums"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Noteikumu projekts izstrādāts pēc Veselības ministrijas iniciatīvas, lai precizētu Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja (turpmāk – Muzejs) uzdevumus atbilstoši Muzejam noteiktajām funkcijām. Muzejs kā tiešās pārvaldes iestāde ir atbildīga par tai noteikto funkciju izpildi. Lai nodrošinātu atsevišķu funkciju izpildi, nepieciešams Ministru kabineta 2009.gada 27.oktobra noteikumus Nr.1233 "Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja nolikums" (turpmāk - Nolikums) papildināt ar uzdevumiem, ko izvirza aktuālā situācija Muzeju darbībā un veselības aprūpes jomā. Ņemot vērā Muzeja teritoriālās struktūrvienības “Profesora Aleksandra Bieziņa muzejs” reorganizāciju, Nolikumā precizēta norāde uz Muzeja struktūrvienību "Farmācijas muzejs".

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Nodrošināt, ka Nolikumā ietverti precizēti Muzeja uzdevumi, t.sk. ietverts jaunu uzdevumu uzskaitījums. Nodrošināt, ka Nolikumā norādītas tā aktuālās struktūrvienības.
 
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Muzejs kā tiešās pārvaldes iestāde ir atbildīga par tai noteikto funkciju izpildi. Lai nodrošinātu atsevišķu funkciju izpildi, nepieciešams Nolikumu papildināt ar uzdevumiem, ko izvirza aktuālā situācija Muzeju darbībā un veselības aprūpes jomā.
Tiesību akti atspoguļo aktuālus Muzeja darbības virzienus, kam veicams attiecīgs precizējums Nolikumā:
 1)Ministru kabineta 2006.gada 21.novembri noteikumi Nr.956 “Noteikumi par Nacionālo muzeju krājumu”;
2) “Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021. – 2027.gadam” (apstiprinātas ar Ministru kabineta 2022.gada 26.maija  rīkojumu  Nr.359 “Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021. – 2027. gadam”);
3) Muzeju likuma 8.panta pirmā daļa;
4) Muzeja direktora 2022.gada 12.oktobra rīkojums Nr.2-1/132 “Par Profesora Aleksandra Bieziņa muzeja reorganizāciju un  izmaiņām  Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja amatu un personāla sarakstā”.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
1. Nolikuma 3.2. apakšpunktā noteikta Muzeja funkcija: "3.2. nodrošināt muzeja vērtību pieejamību sabiedrībai;". Nolikuma 9.punkts, kas nosaka, ka Muzejam ir teritoriālās struktūrvienības -filiāles un to uzskaitījums,  svīrojams, lai novērstu līdz šim Nolikumā ietvertu neatbilstību, jo Muzeju likums, Valsts pārvaldes iekārtas likums, Ministru kabineta 2010. gada 14. decembra ieteikumi Nr. 2 "Valsts pārvaldes iestādes struktūras izveidošanas kārtība" neparedz iestādes struktūrvienības - filiāles veidošanu un tādu terminu "filiāle" nelieto.
Bez tam, ar ar Muzeja direktora 2022.gada 12.oktobra rīkojumu Nr.2-1/132 “Par Profesora Aleksandra Bieziņa muzeja reorganizāciju un izmaiņām Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja amatu un personāla sarakstā”  ar 2022.gada 1.decembri veikta Nolikuma 9.3.apakšpunktā minētās filiāles "Profesora Aleksandra Bieziņa muzejs"", reorganizācija.  
Ņemot vērā, ka Nolikumā ietverami būtiski Muzeja darbības jautājumi, Nolikuma 3.2. apakšpunkts precizējams, ietverot norādi uz to, ka 3.2.apakšpunktā minētā Muzeja funkcija ir nodrošināt muzeja vērtību pieejamību sabiedrībai, tajā skaitā muzeja ekspozīcijās muzeja galvenajā ēkā un Farmācijas muzejā.
 
Risinājuma apraksts
Nolikuma 3.2. apakšpunkts precizējams, ietverot norādi uz to, ka Muzeja 3.2. apakšpunktā minētā funkcija ir - nodrošināt muzeja vērtību pieejamību sabiedrībai, tajā skaitā muzeja ekspozīcijās muzeja galvenajā ēkā un Farmācijas muzejā.
Problēmas apraksts
2. Nolikuma 3.1. apakšpunktā noteikta Muzeja funkcija “uzturēt, papildināt un veidot muzeja krājumu kā Nacionālā muzeju krājuma daļu un nodrošināt tā saglabāšanu”.
Šīs funkcijas nodrošināšanai Nolikuma 4.1. apakšpunkts ietver uzdevumu: “papildina, uzskaita, glabā muzeja krājumu, nodrošina tā saglabāšanu, konservējot un restaurējot, kā arī izmanto muzeja krājumu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā”.

Ministru kabineta 2006.gada 21.novembra noteikumi Nr.956 “Noteikumi par Nacionālo muzeju krājumu” (saistoši visiem Latvijas Republikā akreditētajiem muzejiem) nosaka, ka muzeja darbība  ietver krājuma veidošanu, papildināšanu, uzskaiti, saglabāšanu un izmantošanas nodrošināšanu.
 
Risinājuma apraksts
Nolikuma 4.1. apakšpunktā noteiktais Muzeja uzdevums ir precizējams, nosakot, ka Muzeja uzdevums ir veidot un papildināt muzeja krājumu kā Nacionālā muzeju krājuma daļu, un nodrošināt tā uzskaiti, saglabāšanu un izmantošanu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā
Problēmas apraksts
3. Nolikuma 3.3. apakšpunkts nosaka Muzeja funkciju “pētīt medicīnas vēsturi”.
Nolikuma 4.4. apakšpunkts nosaka uzdevumu: “veic muzeja pētījumus un publisko tos.”
Lai novērstu nepamatotu izpētes apjoma ierobežojumu, ka Muzeja uzdevums ir veikt pētījumus par pašu Muzeju, kā arī sabiedrība gūtu skaidru izpratni par Muzeja uzdevumu medicīnas vēstures izpētē plašākā apjomā, Nolikumā minētajā uzdevumā ir nepieciešams precizējums, svītrojot norādi par izpēti tikai Muzeja krājuma ietvaros.
Risinājuma apraksts
Svītrot 4.4. apakšpunktā vārdu “muzeja”, izsakot uzdevumu šādā redakcijā: “4.4.veic pētījumus un publisko tos”
 
Problēmas apraksts
4. Nolikuma 3.4. apakšpunkts nosaka Muzejam funkciju – veikt zinātniski izglītojošo darbu. Nolikuma 4.5. apakšpunktā minētais uzdevums šīs funkcijas izpildei - “sagatavo un vada pedagoģiskās programmas, lekcijas, nodrošina ekskursiju vadīšanu un konsultāciju sniegšanu” -nav noteikts pietiekoši precīzi un plaši, jo Muzeja uzdevumos nav paredzēta semināru, konferenču, publisko pasākumu rīkošana, kā arī nav paredzēta Muzeja iesaiste sabiedrības veselības veicināšanas aktivitātēs dažādām mērķauditorijām.
 “Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027.gadam” (apstiprinātas ar Ministru kabineta 2022.gada 26.maija rīkojumu Nr.359 “Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.–2027.gadam) (turpmāk – Pamatnostādnes) nosaka, ka veselības veicināšanā būtisku devumu sniedz Muzejs. Pamatnostādnēs arī noteikts, ka, “lai veicinātu zināšanās un empātijā balstītas visu vecumu iedzīvotāju rūpes par savu un citu veselību, nepieciešams revitalizēt Muzeja darbības formas, uzsverot veselības pratības starpdisciplināro raksturu. Muzeja publiskajai programmai – izstādēm, izglītības pasākumiem, lekciju cikliem un diskusijām – ir jākļūst par atraktīvu, kritisko domāšanu veicinošu un sabiedrībā pieprasītu veidu, kā saņemt dabas un sociālo zinātņu pierādījumos balstītu informāciju par veselību kā kultūrsociāli veidotu priekšstatu kopumu.” Lai īstenotu Pamatnostādnēs paredzēto un sasniegtu tajās noteiktos mērķus, nepieciešams precizēt Muzeja uzdevumus.
Risinājuma apraksts
1) Izteikt 4.5. apakšpunktā ietverto uzdevumu šādā redakcijā: “sagatavo un vada muzejpedogoģiskās programmas, ekskursijas, lekcijas, sniedz konsultācijas, rīko publiskus pasākumus, seminārus un konferences”.
2) Nolikums papildināms ar jaunu uzdevumu: “4.9. izglīto sabiedrību veselības pratības jautājumos, piedaloties un organizējot  sabiedrības veselības veicināšanas pasākumus dažādām mērķauditorijām”.
 
Problēmas apraksts
5. Nolikuma 3.5. apakšpunkts nosaka Muzeja funkciju “veicināt valsts starptautiskos sakarus un sadarbību veselības aprūpes jomā”. Lai īstenotu šo funkciju Nolikuma 4.6. apakšpunkts nosaka uzdevumu “organizē nacionālos un starptautiskos projektus un piedalās tajos”. Šīs uzdevums neaptver visus nepieciešamos uzdevumus funkcijas nodrošināšanai, jo Muzejam kā kultūras mantojuma saglabāšanas, pētīšanas un popularizēšanas iestādei ir svarīgi ne tikai piedalīties nacionālos un starptautiskos projektos, bet arī savas kompetences ietvaros veikt izstāžu apmaiņu, kā arī piedalīties citu organizāciju rīkotajās izstādēs Latvijā un ārvalstīs, tādējādi veicinot valsts starptautiskos sakarus un sadarbību kultūras un veselības aprūpes jomās.
Risinājuma apraksts
Nolikums papildināms ar jaunu uzdevumu: “4.10. veic izstāžu apmaiņu, kā arī piedalās citu organizāciju rīkotajās izstādēs Latvijā un ārvalstīs.”
 
Problēmas apraksts
6. Muzeja Nolikuma 9.punkts nosaka, ka Muzejam ir divas teritoriālās struktūrvienības – filiāles. 2020.gadā uzsāktās Muzeja restrukturizācijas un pārdefinēšanas procesa ietvaros tika izvērtēta teritoriālo struktūrvienību – filiāļu darbība un secināts, ka teritoriālā struktūrvienība  “Profesora Aleksandra Bieziņa muzejs” (turpmāk - Filiāle) (atradās “Jaundilmaņi”, Sarkaņu pagasts, Madonas novads, LV-4870) vairs nav piemērota Muzeja pamatfunkciju veikšanai, neveicot apjomīgus kapitālieguldījumus ēku renovācijā, apmeklētāju servisa infrastruktūras izveidē un konceptuāli jaunas ekspozīcijas izstrādē. Pēdējos gados būtiski pasliktinājās Filiāles apmeklētības radītāji.  Izvērtējot Muzeja un tā teritoriālo struktūrvienību – filiāļu tālāko attīstību, kā arī sabalansējot attīstībai svarīgos uzlabojumus ar nepieciešamību optimizēt valsts budžeta līdzekļus, kā risinājumu pieņemts Muzeja direktora 2022.gada 12.oktobra rīkojums Nr.2-1/132 “Par Profesora Aleksandra Bieziņa muzeja reorganizāciju un izmaiņām  Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja amatu un personāla sarakstā” (turpmāk - Rīkojums). Reorganizācija veikta atbilstoši Muzeju likuma 8.panta pirmajai daļai un Nolikuma 9. punktam, kas nosaka, ka  Muzeja teritoriālās struktūrvienības – filiā­les  izveido, reorganizē vai likvidē muzeja direktors pēc saskaņošanas ar veselības ministru. Veselības ministrs sniedza piekrišanu Filiāles reorganizācijai.
Rīkojums nosaka ar 2022.gada 1.decembri Muzeja Filiāle Madonas novadā tiek slēgta. Filiāles muzejiskie fondi tiek iekļauti Muzeja galvenās ēkas Ukrainas neatkarības ielā 1, Rīgā, veidojamā Muzeja Latvijas skolu jaunatnes veselības pratības centrā. Reorganizācijas rezultātā nodrošināta funkcionāla un uz nākošajām paaudzēm vērsta vēsturiskajam mantojuma saglabātība – prof. Aleksandra Bieziņa profesionālajam ieguldījumam bērnu veselības aprūpes veicināšanā, kā arī radīti priekšnoteikumi, lai Muzejs efektīvāk veicinātu sabiedrības veselības pratību.     
Muzeja krājuma priekšmeti Muzejā ir centralizēti, katrai struktūrvienībai nav nodalīts valsts budžeta finansējums. Ar Filiāles krājumu saistītās funkcijas un uzdevumi tiek integrēti Muzejā, uzturēšanai paredzētie līdzekļi tiek novirzīti minēto Muzejā funkciju un uzdevumu izpildei.
Nolikuma 9.punkts, kas nosaka, ka Muzejam ir teritoriālās struktūrvienības - filiāles un to uzskaitījums,  neatbilst Muzeju likums, Valsts pārvaldes iekārtas likums, Ministru kabineta 2010. gada 14. decembra ieteikumiem Nr. 2 "Valsts pārvaldes iestādes struktūras izveidošanas kārtība", jo šie normatīvie akti neparedz iestādes struktūrvienības - filiāles veidošanu un tādu terminu "filiāle" nelieto.
Farmācijas muzejs ir tiešās pārvaldes iestādes - Muzeja - struktūrvienība un tas nav Muzeja filiāle vai  teritoriālā struktūrvienība. Norāde uz Farmācijas muzeja ekspozīciju tiek ietverta Nolikuma 3.2. apakšpunktā.  
 
Risinājuma apraksts
Nolikuma 9.punkts svītrots.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Projektam nav ietekmes uz valsts budžetu, jo papildus līdzekļi no valsts budžeta nav nepieciešami. Muzejam šā noteikumu projekta īstenošanai nebūs nepieciešamas jaunas amata vietas, uzdevumi tiks nodrošināti Muzeja esošo  amata vietu ietvaros.
Ar reorganizētās Filiāles krājumu saistītās funkcijas un uzdevumi tiek integrēti Muzejā, uzturēšanai paredzētie līdzekļi tiek novirzīti minēto Muzejā funkciju un uzdevumu izpildei.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • studenti
  • skolēni
  • pirmsskolas vecuma bērni
  • pensionāri
  • citi muzeja apmeklētāji
  • citas fiziskās personas-struktūrvienības “Profesora Aleksandra Bieziņa muzejs” darbinieki
Ietekmes apraksts
Precizējot uzdevumus, sabiedrība gūs precīzāku informāciju par Muzeja funkcijām un veicamajiem uzdevumiem, Muzeja ekspozīcijām un saņemamiem Muzeja pakalpojumiem.

Atbilstoši Muzeja direktora 2022.gada 12.oktobra rīkojumam Nr.2-1/132 “Par Profesora Aleksandra Bieziņa muzeja reorganizāciju un izmaiņām  Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja amatu un personāla sarakstā” ar 2022.gada 1.decembri tika veiktas izmaiņas Muzeja amatu un personāla sarakstā, likvidējot šādas teritoriālās struktūrvienības “Profesora Aleksandra Bieziņa muzeja” amata vietas – filiāles vadītājs, galvenais speciālists, eksponātu uzraugs, dārznieks. 2022.gada 30.novembrī tika izbeigtas darba tiesiskās attiecības ar minētajās amata vietās nodarbinātajiem.
Juridiskās personas

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
-
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Atbilstoši Ministru kabineta 2009.gada 25.augusta noteikumu Nr.970 „Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 5.punktam sabiedrības līdzdalības kārtība ir piemērojama tiesību aktu projektu izstrādē, kas būtiski maina esošo regulējumu vai paredz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas. Ņemot vērā, ka projekts neatbilst minētajiem kritērijiem, jo nemaina esošo regulējumu (grozījumi tiek veikti, lai Nolikumu saskaņotu ar citiem normatīvajiem aktiem) un neparedz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas, sabiedrības līdzdalības kārtība projekta izstrādē netiek piemērota. Projekts un tā anotācija būs publiski pieejami Ministru kabineta tīmekļvietnē – sadaļā/Tiesību aktu projekti.
Saskaņā ar Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 2. panta pirmo daļu un 3. panta pirmo daļu tiesību aktus publicē oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, tos publicējot elektroniski tīmekļa vietnē www.vestnesis.lv.
 

6.4. Cita informācija

Projekta izstrādē iesaistīts Muzejs.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
I. Nolikumā precizēta 3.2.apakšpunktā minētā funkcija, ietverot norādī uz Muzeja galvenajā ēkā un Farmācijas muzejā esošo ekspozīciju.

II. Nolikumā ietverti jauni Muzeja uzdevumi:
4.9. izglīto sabiedrību veselības pratības jautājumos, piedaloties un organizējot  sabiedrības veselības veicināšanas pasākumus dažādām mērķauditorijām;
4.10. veic izstāžu apmaiņu, kā arī piedalās citu organizāciju rīkotajās izstādēs Latvijā un ārvalstīs.

III. Nolikumā precizēti Muzeja uzdevumi (izsakot tos šādā redakcijā):
4.1. veido un papildina muzeja krājumu kā Nacionālā muzeju krājuma daļu un nodrošina tā uzskaiti, saglabāšanu un izmantošanu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā
4.4.veic pētījumus un publisko tos;
4.5. sagatavo un vada muzejpedagoģiskās programmas, ekskursijas, lekcijas, sniedz konsultācijas, rīko publiskus pasākumus, seminārus un konferences.

Precizējot funkciju un uzdevumus un papildinot  uzdevumus, Muzejs nodrošina tā funkciju atbilstošu īstenošanu.
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
Muzeja reorganizētās struktūrvienības (Filiāles) fondi tiek iekļauti Muzeja galvenās ēkas Ukrainas neatkarības ielā 1, Rīgā, veidojamā Latvijas skolu jaunatnes veselības pratības centrā. Muzeja  Filiāles reorganizācijas rezultātā nodrošināta funkcionāla un uz nākošajām paaudzēm vērsta vēsturiskajam mantojuma saglabātība – prof. Aleksandra Bieziņa profesionālajam ieguldījumam bērnu veselības aprūpes veicināšanā, kā arī radīti priekšnoteikumi, lai Muzejs veicinātu sabiedrības veselības pratību.  Ar Filiāles krājumu saistītās funkcijas un uzdevumi tiek integrēti Muzejā, uzturēšanai paredzētie līdzekļi tiek novirzīti minēto Muzejā funkciju un uzdevumu izpildei.
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

Muzejam šā noteikumu projekta īstenošanai nebūs nepieciešamas jaunas amata vietas, uzdevumi nodrošināti Muzeja amata vietu ietvaros.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi