Anotācija (ex-ante)

24-TA-784: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.—2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju" 4.3.5.1. pasākuma "Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana" otrās kārtas īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts “Ministru kabineta noteikumi par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.1.pasākuma “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana” otrās kārtas īstenošanas noteikumi” (turpmāk – TA projekts) ir Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) iniciatīva un izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021. – 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
TA projekta mērķis ir noteikt normatīvo regulējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.5.1. pasākuma “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana” otrajai kārtai (turpmāk – 4.3.5.1. pasākuma 2.kārta).
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Sociālajiem pakalpojumiem ir būtiska nozīme cilvēka, kuram ir grūtības aprūpēt sevi, vai pārvarēt kādas dzīves situācijas, dzīvē, īpaši, ja nav pietiekoša piederīgo atbalsta. Pēdējos divos Eiropas Savienības (turpmāk – ES) fondu plānošanas periodos sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumi, attīstībai ir bijis pieejams Eiropas Sociālā fonda (turpmāk – ESF) un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (turpmāk – ERAF) līdzfinansējums, veicinot to pieejamību.

Jau 2007. – 2013. gada plānošanas perioda darbības programmas "Cilvēkresursi un nodarbinātība" ietvaros tika uzsākta atbalsta sniegšana sociālo pakalpojumu attīstības programmu izstrādei un ieviešanai plānošanas reģionos, izvirzot mērķi mazināt atšķirības sociālo pakalpojumu pieejamībā un sekmēt pakalpojumu plānošanu pašvaldībās. Tomēr ESF sniegtais atbalsts tikai daļēji atrisināja esošās sociālo pakalpojumu pārklājuma un pieejamības problēmas.

ES struktūrfondu un Kohēzijas  fonda 2014. – 2020. gada plānošanas periodā tika turpināta uzsāktā sociālo pakalpojumu attīstība, īstenojot deinstitucionalizācijas (turpmāk – DI) projektus visos Latvijas reģionos. Plānošanas reģionu īstenotos ESF līdzfinansētos DI projektos piedalījās 115 pašvaldības[1], pašvaldību īstenotos ERAF līdzfinansētos DI projektos – 69 pašvaldības pirms Administratīvi teritoriālās reformas. Pēc administratīvi teritoriālās reformas 38 no 43 pašvaldībām īstenoja ERAF DI projektus. Papildus ESF finansējums bija pieejams arī nevalstisko organizāciu projektiem. 2022. gadā jaunu ERAF projektu uzsāka īstenot arī Rīgas valstspilsēta, veidojot grupu māju un dienas aprūpes centru cilvēkiem ar ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem.

2016. gadā – DI projektu sākumposmā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem tikai 20 pašvaldības nodrošināja sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus (turpmāk – SBSP) 33 dienas aprūpes centros (19 pašvaldībās), 6 specializētajās darbnīcās (3 pašvaldībās) un 15 grupu dzīvokļos (9 pašvaldībās).

SBSP pieejamības uzlabošanai DI ERAF projektos cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem tika veidoti 53 dienas aprūpes centri 32 pašvaldībās, 34 specializētās darbnīcas 25 pašvaldībās, 50 grupu dzīvokļi 32 pašvaldībās. Visus projektus bija plānots pabeigt līdz 2023. gada beigām, bet atsevišķi projekti tomēr turpinās arī 2024.gadā.

Papildus minētajam tika veidoti arī 68 sociālie pakalpojumi bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (24 dienas aprūpes centri, 37 sociālās rehabilitācijas centri, 7 atelpas brīža pakalpojumus un 15 sociālie pakalpojumi ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem (14 ģimeniskai videi pietuvināti aprūpes pakalpojumi un 1 jauniešu māja).

Pašvaldību pieeja sociālo pakalpojumu sniegšanā atšķiras – pašvaldības sociālo pakalpojumu sniegšanai veido atsevišķas iestādes vai iestāžu struktūrvienības, iepērk pakalpojumus no privātiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem, visbiežāk biedrībām vai nodibinājumiem, deleģē pakalpojumu sniegšanu biedrībām, nodibinājumiem vai pašvaldību kapitālsabiedrībām, izsniedz vaučerus (noteiktu finansējuma apjomu konkrēta pakalpojuma saņemšanai), lai klients pats var izvēlēties konkrētu pakalpojuma sniedzēju. Sociālo pakalpojumu sniegšanas deleģēšana privātpersonām kļūst par arvien izplatītāku praksi. Piemēram, 2022. gadā pašvaldību finansētus grupu dzīvokļa pakalpojumus nodrošināja 26 pašvaldības, no tām 18 pašvaldībās grupu mājas pakalpojumu nodrošināja pašvaldību institūcijas, 5 pašvaldības pirka grupu dzīvokļu pakalpojumus no citām pašvaldībām, 3 pašvaldību klientiem pakalpojumus nodrošināja privātie, tai skaitā nevalstisko organizāciju pakalpojumu sniedzēji, kuri atrodas šīs pašvaldības teritorijā, bet 6 pašvaldību klientiem pakalpojumus nodrošināja nevalstisko organizāciju pakalpojumu sniedzēji, kuri atrodas citu pašvaldību teritorijā. Arī DI ERAF projektos izveidotajā infrastruktūrā sociālo pakalpojumu sniegšanai pašvaldības piesaista biedrības un nodibinājumus, 2024. gada sākumā tām bija deleģēta 42 sociālo pakalpojumu sniegšana.

Plānošanas reģionu īstenotajos projektos līdz 2023. gada 31. decembrim ESF finansētus pakalpojumus bija saņēmuši 1 617 cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem un 2 731 bērni ar funkcionāliem traucējumiem.

Finansējums bija pieejams arī nevalstisko organizāciju īstenotiem ESF projektiem – trīs kārtās tika atbalstīti 55 projekti, kuros ESF finansētus pakalpojumus saņēma 1 596 bērni ar funkcionāliem traucējumiem un 149 pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem. Nevalstiskajām organizācijām kopumā ir nozīmīga loma SBSP pieejamības paplašināšanā, jo tās pārzina mērķa grupas vajadzības un ir ieinteresētas attīstīt jaunus pakalpojumus.

Pašvaldības, kuras DI projektos nepiedalījās, jo tās nesaņēma ES fondu finansējumu, un sociālo pakalpojumu attīstībai izmantoja pašvaldības vai citus pieejamos resursus. Sociālo pakalpojumu sniedzēji tiek veidoti no jauna un darbojas arī ārpus DI projektiem. Tomēr, veicot izvērtējumu par esošo situāciju sociālo pakalpojumu jomā[2], DI projektu rezultātus, novērtējot saņemto informāciju no pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām, kuras pārstāv dažādu mērķa grupu personu intereses, ir jāsecina, ka SBSP[3] pieejamība un atbilstība dažādu mērķa grupas personu vajadzībām joprojām ir nepietiekama. Attiecīgi Latvijā ir jāturpina DI process arī ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā, lai turpinātu paplašināt SBSP pieejamību un nodrošinātu cilvēku vajadzībām atbilstošus pakalpojumus, tādejādi dodot iespēju paplašināt pieejamo pakalpojumu klāstu un atbalstu saņēmušo cilvēku skaitu. Galvenie SBSP veidotāji arī turpmāk būs pašvaldības, bet nozīmīga ir arī privāto, tai skaitā nevalstisko organizāciju pakalpojumu sniedzēju, iesaiste.

1] Kopā 119, nepiedalījās Rīgas pilsētas, Līvānu novada, Jaunjelgavas novada un Ciblas novada pašvaldības

[2] Skat. Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādņu 2021. – 2027.gadam 2.pielikumu, pieejams Par Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnēm 2021.–2027. gadam (likumi.lv)

[3] Sabiedrībā balstīti pakalpojumi ir pakalpojumi, kas personai sniedz atbalstu funkcionālo traucējumu radīto ierobežojumu pārvarēšanai, dodot iespēju dzīvot mājās, un bērnu gadījumā – augt ģimeniskā vai tai pietuvinātā vidē, ietverot preventīvos pasākumus, lai novērstu ilgstošas aprūpes institūciju pakalpojumu nepieciešamību. Sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi ir pretstatīti institucionālajai aprūpei.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Lai paplašinātu pakalpojumu pieejamību un mazinātu teritoriālās atšķirības sociālo pakalpojumu pieejamībā, paredzēts, ka katrā pašvaldībā būs obligāti nodrošināmie sociālie pakalpojumi jeb minimālais sociālo pakalpojumu grozs, un citus sociālos pakalpojumus pašvaldība varēs attīstīt tikai tad, ja ir nodrošināti obligāti nodrošināmie sociālie pakalpojumi.

Vienota minimālā sociālo pakalpojumu groza nodrošināšana ir plānota neatkarīgi no pašvaldības lieluma un cilvēku skaita, t.i., visām pašvaldībām tiek izvirzītas vienādas prasības obligāti nodrošināmo sociālo pakalpojumu klāsta nodrošināšanai. Šāda principa ieviešanai LM izstrādāja un Ministru kabinets 2021. gada 19. oktobrī pieņēma informatīvo ziņojumu “Par vienmērīgu sociālo pakalpojumu tīkla attīstību pašvaldībās un vienotas pieejas veidošanu sociālo pakalpojumu nodrošināšanā iedzīvotājiem”[4]. Ir sagatavoti atbilstoši grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, vienlaikus ir plānots turpināt diskusijas un meklēt risinājumus efektīvākai sociālo pakalpojumu finansēšanai.

Ņemot vērā minēto, plānots, ka Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā tiks noteikts, ka obligāti ikvienā pašvaldībā ir jānodrošina šādi SBSP sadalījumā pa mērķa grupām:
- aprūpes mājās pakalpojums personām ar smagiem funkcionāliem traucējumiem;
- dienas aprūpes centra pakalpojums personām ar smagiem funkcionāliem traucējumiem;
- grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem (turpmāk – GRT);
- specializētās darbnīcas pakalpojums cilvēkiem ar GRT;
- atelpas brīža pakalpojums bērniem ar invaliditāti, kuriem ir Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību, personām ar pirmās grupas invaliditāti un personām ar GRT ar pirmās vai otrās grupas invaliditāti.

Augstākminētais pašvaldībās obligāti nodrošināmo SBSP klāsts tiek ņemts par pamatu, plānojot turpmākos ieguldījumus SBSP cilvēkiem ar GRT, bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (turpmāk – FT) un personām pensijas vecumā, tai skaitā personām ar demenci pašvaldībās, pamatā orientējoties uz sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu (dienas aprūpes centru, specializēto darbnīcu un grupu māju (dzīvokļu) pieejamību visās Latvijas pašvaldībās).

[4] Informatīvais ziņojums par vienmērīgu sociālo pakalpojumu tīkla attīstību pašvaldībās un vienotas pieejas veidošanu sociālo pakalpojumu nodrošināšanā iedzīvotājiem ir apstiprināts MK 19.10.2021., skat. https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/8d83ec55-047f-4f8c-ab7d-7bb181cd67db 
Risinājuma apraksts
Lai Latvijā turpinātu attīstīt SBSP, TA projekts nosaka kārtību, kādā īsteno 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtu, tā mērķi, atbalstāmās darbības un sasniedzamos uzraudzības rādītājus, izmaksu attiecināmības nosacījumus, vienkāršoto izmaksu piemērošanas nosacījumus, specifiskus 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas īstenošanas nosacījumus, kā arī pieejamo finansējuma apmēru.

SBSP attīstībai ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā galvenais princips ir, ka visām pašvaldībām neatkarīgi no pašvaldības lieluma un cilvēku skaita (gan novadiem, gan valsts pilsētām) tiek izvirzītas prasības vienota minimālā sociālo pakalpojumu groza nodrošināšanai.

4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas atbalsts ir papildinošs 4.3.5.1. pasākuma 1.kārtas atbalstam, kura ietvaros tiek veidoti jauni pakalpojumi un pasākuma mērķa grupas personas varēs uzsākt pakalpojumu saņemšanu tikai pēc pakalpojumu sniegšanai nepieciešamās infrastruktūras izveides. 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros finansējums plānots tādiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem, kuriem pakalpojumu sniegšanai nepieciešamā infrastruktūra jau ir pieejama, un nepieciešami resursi pakalpojuma sniegšanas izmaksu nodrošināšanai. Tas ļaus paātrināt minimālajā sociālo pakalpojumu grozā plānoto SBSP pieejamību mērķa grupas personām, tai skaitā paplašinot nevalstisko organizāciju iespējas atbalsta sniegšanā sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem.

Ja ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014. – 2020. gada plānošanas periodā DI projektu mērķa grupas bija cilvēki ar GRT, bērni ar FT un ārpusģimenes aprūpē esoši bērni, tad ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā tiek turpināta SBSP attīstība cilvēkiem ar GRT, bērniem ar FT un kā papildu mērķa grupa ir arī pensijas vecuma personas.

Vienota minimālā sociālo pakalpojumu groza nodrošināšanai, 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros tiks sniegts atbalsts šādām mērķa grupām:
1. pilngadīgām personām ar GRT (I vai II invaliditātes grupa);
2. bērniem ar FT, kuriem ir noteikta invaliditāte un kuri dzīvo ģimenēs;
3. personām pensijas vecumā, tai skaitā personām ar demenci.

Mērķa grupa – pilngadīgas personas ar GRT – ietver personas, kurām ir psihiska saslimšana vai garīgās attīstības traucējums, kas ierobežo personas spējas strādāt un aprūpēt sevi, kā arī apgrūtina tās iekļaušanos sabiedrībā, un kuras nesaņem ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju pakalpojumus. Vienlaikus šīm personām atbilstoši spēkā esošajai Starptautiskās statistiskās slimību un veselības problēmu klasifikācijas (SSK) redakcijai ir noteikta I invaliditātes grupa (ļoti smaga invaliditāte) vai II invaliditātes grupa (smaga invaliditāte). Bērni ar FT, kuriem ir noteikta invaliditāte un kuri dzīvo ģimenēs, ietver bērnus, kuriem ir noteikta invaliditāte un kuri nesaņem ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju pakalpojumus. Personas pensijas vecumā ietver personas, kuras sasniegušas vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, un kuras objektīvu apstākļu dēļ nevar sevi aprūpēt (noteikts pirmais, otrais, trešais vai ceturtais aprūpes līmenis). Pensijas vecuma personām, kurām ir demence, ieteicams veidot īpaši šai mērķa grupai pielāgotus pakalpojumus.

4.3.5.1. pasākumu 2.kārtu paredzēts īstenot atklātā projektu iesniegumu atlasē, kā projekta iesniedzējus nosakot:
1) pašvaldības vai to izveidotus sociālo pakalpojumu sniedzējus;
2) citus sociālo pakalpojumu sniedzējus (neatkarīgi no to juridiskā statusa – sabiedrība ar ierobežotu atbildību, biedrības un nodibinājumi u.c.).
Projekta iesniedzēji pēc projekta iesnieguma apstiprināšanas būs ESF Plus (turpmāk - ESF+) finansējuma saņēmēji (turpmāk – finansējuma saņēmējs).

4.3.5.1. pasākuma 2.kārtai plānotais un pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 15 800 186 euro, tai skaitā ESF+ finansējums – 13 430 158 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 2 370 028 euro.

4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas ietvaros kā 15 procentu līdzfinansējums ESF+ finansējumam tiek plānots valsts budžeta līdzfinansējums.
Valsts budžeta līdzfinansējums kā nacionālā līdzfinansējuma finansējuma avots tiek noteikts, lai nodrošinātu vienādu pieeju attiecībā uz visiem projekta iesniedzējiem un ņemot vērā, ka:
1) citiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem, kas nav pašvaldību izveidoti vai pašvaldību finansēti, ir ļoti ierobežoti pašu finansējuma līdzekļi, lai nodrošinātu nepieciešamo līdzfinansējumu (15 procentus no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām) 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas projekta īstenošanai. Tā kā šie sociālo pakalpojumu sniedzēji savu darbību un pakalpojumu sniegšanu mērķa grupas personām pamatā nodrošina, piesaistot finansējumu no dažādu fondu un citu finanšu instrumentu finansētiem projektiem, prasība citiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem atrast un nodrošināt privāto finansējumu 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas projekta īstenošanas līdzfinansēšanai nemotivēs un atsevišķos gadījumos arī atturēs potenciālos projektu iesniedzējus no dalības 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas projektu iesniegumu atlasē;
2) arī pašvaldības pēdējā laikā arvien biežāk saskaras ar grūtībām atrast un nodrošināt līdzfinansējumu ES fondu un citu finanšu instrumentu finansētu projektu īstenošanai (atsevišķām pašvaldībām ir ierobežotas iespējas saņemt aizņēmumu Valsts kasē vai pašvaldību finansiālā situācija neļauj uzņemties papildu finansiālās saistības dalībai projektos), kā rezultātā daudzas pašvaldības var atteikties no dalības 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas projektu iesniegumu atlasē. LM telefoniski ir saņēmusi neformālu informāciju no atsevišķām pašvaldībām par to, ka tās neplāno piedalīties 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas projektu iesniegumu atlasē tieši dēļ grūtībām nodrošināt nepieciešamo pašvaldības finansējumu projekta līdzfinansēšanai. Tādēļ, paredzot valsts budžeta finansējumu kā 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas nacionālā līdzfinansējuma finansējuma avotu, tiks veicināta arī pašvaldību iesaistīšanās šī pasākuma īstenošanā;
3) 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas ietvaros ieguldījumi plānoti tikai SBSP sniegšanas nodrošināšanai un ir vērsti tikai uz atbalsta nodrošināšanu mazaizsargātajām sabiedrības grupām – personām ar invaliditāti.

4.3.5.1. pasākuma ietvaros elastības finansējums nav plānots. Uz 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtu attiecināmā elastības finansējuma daļa (2 492 876 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 2 118 945 euro) tiks kompensēta, nosakot elastības finansējumu programmas 4.3.3. SAM “Uzlabot visu darba meklētāju, jo īpaši jauniešu – it sevišķi, īstenojot Garantiju jauniešiem –, ilgstošo bezdarbnieku un darba tirgū nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, un ekonomiski neaktīvo personu piekļuvi nodarbinātībai un aktivizācijas pasākumiem, kā arī veicinot pašnodarbinātību un sociālo ekonomiku” 4.3.3.1. pasākuma “Bezdarbnieku, darba meklētāju un bezdarba riskam pakļauto personu kvalifikācijas un prasmju paaugstināšana” ietvaros 34 298 868 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 29 154 038 euro, apmērā un programmas 4.3.3.2. pasākuma “Nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku un ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju iekļaušanās darba tirgū sekmēšana” ietvaros 14 000 000 euro, tai skaitā ESF Plus finansējums 11 900 000 euro apmērā.

4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros izmaksas būs attiecināmas, ja tās atbildīs MK noteikumos par 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas īstenošanu minētām izmaksu pozīcijām un būs radušās ar dienu, kad noslēgtas vienošanās vai līgumi par projekta īstenošanu.

4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas projektu īstenošana ir plānota no 2025. gada 1. ceturkšņa, bet ne ilgāk kā 30 mēnešus no dienas, kad noslēgta vienošanās vai līgums par projekta īstenošanu ar sadarbības iestādi un kopumā ne ilgāk līdz 2029. gada 31. decembrim. Šajā 30 mēnešu projekta īstenošanas laika periodā finansējuma saņēmējam ir jānodrošina sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšana mērķa grupas personām ne ilgāk kā 24 mēnešus. Pārējo laiku projektā (ne vairāk kā 6 mēnešus) var plānot projekta uzsākšanas sagatavošanās darbībām (piemēram, personāla piesaistei, mērķa grupas personu individuālo vajadzību izvērtēšanai) un projekta īstenošanas noslēgšanas darbībām (piemēram atskaišu un noslēguma maksājuma sagatavošanai). Izmaksas projektā atbilstoši TA projekta noteiktajām vienības izmaksām plāno tikai laika periodam, kurā tiek nodrošināta pakalpojumu sniegšana mērķa grupas personām (ne vairāk kā 24 mēneši). Atsevišķas izmaksas projekta uzsākšanas sagatavošanās vai noslēguma darbībām projektā neplāno.

4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros līdz 2029. gada 31. decembrim ir sasniedzams šāds uzraudzības rādītājs: programmas iznākuma rādītājs – sociālās atstumtības riskam pakļautas personas, kuras saņēmušas SBSP – 471.

4.3.5.1.pasākuma 2.kārtas ietvaros uzraudzības rādītāju starpposma vērtības netiek noteiktas, ņemot vērā, ka līdz 2024.gada 31.decembrim vēl nebūs uzsākta pakalpojumu sniegšana mērķa grupas personām.

4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas ietvaros paredzētas šādas atbalstāmās darbības:

1. Individuālo vajadzību izvērtēšana un atbalsta plāna izstrāde. Pirms SBSP sniegšanas uzsākšanas finansējuma saņēmējs būs jāveic projektā iesaistāmo mērķa grupas personu individuālo vajadzību izvērtējumu un katrai personai sastāda individuālu sociālās rehabilitācijas, sociālās aprūpes, bērna attīstības vai personas vai ģimenes atbalsta pakalpojumu sniegšanas plānu (turpmāk – atbalsta plāns).
Atbalsta plānā jāietver:
- risināmās problēmas definējumu;
- ilgtermiņa un īstermiņa mērķus;
- uzdevumus, veicamos pasākumus, termiņu, sagaidāmo rezultātu un atbildīgo personu.

2. SBSP sniegšana. Pēc mērķa grupas personu individuālo vajadzību izvērtēšanas un atbalstu plānu izstrādes finansējuma saņēmējs ne vairāk kā 24 mēnešu periodā nodrošinās šādu SBSP sniegšanu mērķa grupas personām:
- Grupu mājas (dzīvokļi) personām ar GRT. Grupu māja (dzīvoklis) ir atsevišķs dzīvoklis vai māja, kurā personām ar GRT nodrošina mājokli un individuālu atbalstu sociālo problēmu risināšanā. Grupu mājā (dzīvoklī) personai nodrošina diennakts uzraudzību, palīdzību un atbalstu pašaprūpē vai, ja nepieciešams, sociālo aprūpi, sadzīves iemaņu apgūšanu un uzturēšanu, sociālo prasmju pilnveidi, sabiedrībai pieņemamu saskarsmes iemaņu apgūšanu, sociālā darbinieka individuālās konsultācijas. Grupu mājā (dzīvoklī) personai tiek veidota izpratne par normālu dienas ritmu, t.i., darba dienās dienas laikā persona pēc iespējas ir nodarbināta (strādā algotu darbu brīvā darba tirgū, sociālajā uzņēmumā, subsidētajā darbā vietā, u.tml.), ir algota darba meklējumos, apgūst arodu vai kvalifikāciju, apmeklē specializētās darbnīcas, apmeklē dienas aprūpes centru un tamlīdzīgi. Līdz ar to ir svarīgi, lai projekta ietvaros sniegtais grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums atrastos ar kājām (tai skaitā izmantojot tehniskos palīglīdzekļus) vai sabiedrisko transportu sasniedzamā attālumā no citiem mērķa grupai nepieciešamiem pakalpojumiem, kā arī vispārējiem pakalpojumiem (ārstniecības iestādes, izglītības iestādes, kultūras iestādes u.c.).
Ņemot vērā, ka pasākuma mērķa grupa grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojuma saņemšanai ir pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir noteikta I vai II invaliditātes grupa, t.i., personas ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem un pakalpojuma sniegšanas izmaksām plānots piemērot aprūpes pakalpojumu mājās vienības likmi, sociālās aprūpes komponentes nodrošināšana pakalpojuma ietvarā ir obligāta. Speciālistu iesaistes kontekstā tas nozīmē sociālā aprūpētāja un aprūpētāja iesaisti pakalpojuma sniegšanā.
Papildus minētajam grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojuma ietvaros var paredzēt veselības aprūpes speciālistu atbalsta nodrošināšanu, ņemot vērā, ka mērķa grupas personām var būt hroniskas slimības un var būt nepieciešama, piemēram, medicīnas māsas veikta medikamentu ievadīšana, ādas bojājuma aprūpe, urīna katetra maiņa un aprūpe vai citas ārstniecības personas piesaistīšana atbilstoši personas individuālajām vajadzībām. Tas neizslēdz vispārējo veselības aprūpes pakalpojumu izmantošanu kā prioritāru gadījumos, kad tas ir iespējams;
- Dienas aprūpes centrs personām ar smagiem funkcionāliem traucējumiem (gan bērniem ar invaliditāti, gan pilngadīgām personām ar GRT darbspējas vecumā un pensijas vecuma personām). Dienas aprūpes centrs dienas laikā nodrošina sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, sociālo prasmju attīstību, izglītošanu un brīvā laika pavadīšanas iespējas. Dienas aprūpes centrs strādā pilnu darba dienu, bet nepieciešamais pakalpojuma apjoms tiek pielāgots individuāli atbilstoši katras personas vajadzībām. Dienas aprūpes centram ir jāatrodas vietā, kas tās normālajā (vispārpieņemtajā) darba laikā ir ērti sasniedzama ar sabiedrisko transportu.
Saskaņā ar prasībām, kas noteiktas normatīvajos aktos par prasībām sociālo pakalpojumu sniedzējiem, veselības aprūpes speciālistu iekļaušana dienas aprūpes centru pakalpojumos ir iespējama, bet nav obligāta. Pasākuma ietvaros sniegto dienas aprūpes centru pakalpojumos veselības aprūpes speciālistu iesaiste ir obligāta, jo Eiropas Savienības noteiktās sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu vienības izmaksās dienas aprūpes pakalpojumam pakalpojuma finansētajās darbībās ir iekļauta medicīniskā aprūpe;
- Specializētās darbnīcas personām ar GRT. Specializētās darbnīcas ir darbnīcas, kurās nodrošināts speciālistu atbalsts personām ar GRT. Pakalpojuma sniedzējs nodrošina klienta nodarbinātības interešu un iemaņu novērtēšanu, darba iemaņu apguvi, individuālās vai grupu nodarbības sociālā rehabilitētāja vadībā, sociālā darbinieka individuālās konsultācijas, klientu informēšanas un izglītošanas pasākumus atbilstoši nepieciešamība, brīvā laika pasākumus. Specializētajām darbnīcām ir jāatrodas vietā, kas tās normālajā (vispārpieņemtajā) darba laikā ir ērti sasniedzama ar sabiedrisko transportu.
Saskaņā ar prasībām, kas noteiktas normatīvajos aktos par prasībām sociālo pakalpojumu sniedzējiem, veselības aprūpes speciālistu iekļaušana specializēto darbnīcu pakalpojumos ir iespējama, bet nav obligāta. Pasākuma ietvaros sniegto specializēto darbnīcu pakalpojumos veselības aprūpes speciālistu iesaiste ir obligāta, jo ES noteiktās sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu vienības izmaksās dienas aprūpes pakalpojumam pakalpojuma finansētajās darbībās ir iekļauta medicīniskā aprūpe.

Visiem SBSP, kurus plānots projekta ietvaros nodrošināt projekta mērķa grupas personām, ir jābūt reģistrētiem sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā. SBSP sniegšanas vietām jābūt pilnībā aprīkotām un funkcionālām pilnvērtīga pakalpojuma nodrošināšanai projekta mērķa grupas personām. 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas ietvaros ieguldījumi SBSP sniegšanas vietu pilnveidē (tai skaitā pakalpojumu infrastruktūrā) nav atbalstāmi.

3. Komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi. Īstenojot projektu, finansējuma saņēmēji nodrošina informācijas un publicitātes, kā arī vizuālās identitātes pasākumus, kas noteikti regulas Nr. 2021/1060 47. un 50. pantā, normatīvajos aktos par kārtību, kādā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā un ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas perioda un Atveseļošanas fonda komunikācijas un dizaina vadlīnijās. 

4. projekta vadība un tā īstenošanas nodrošināšana. Šīs darbības ietvaros finansējuma saņēmējs nodrošina visas nepieciešamās darbības (speciālistu piesaiste, maksājumu pieprasījumu sagatavošana u.c.), kas saistītas ar projekta vadību un tā īstenošanas nodrošināšanu.

4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros paredzētas tikai vienkāršotās attiecināmās izmaksas.

Projektā izvēlēto SBSP sniegšanai tiek plānots piemērot tikai vienkāršotās izmaksas, kuras veido divas vienības izmaksu likmes, kas noteiktas Eiropas Komisijas (EK) 2023. gada 1. septembra Deleģētā regulā 2023/1676, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/1060 papildina attiecībā uz vienību izmaksu, fiksētas summas maksājumu un vienotu likmju, kā arī finansējuma, kas nav saistīts ar izmaksām, noteikšanu saistībā ar izdevumiem, ko Komisija atmaksā dalībvalstīm:
1. sabiedrībā balstītu dienas aprūpes pakalpojumu (dienas aprūpes centrs un specializētās darbnīca) sniegšanas izmaksas, kas ir 8.25 euro stundā vienai mērķa grupas personai. Vienlaikus kopējais atbalsts dienas aprūpes tipa pakalpojumu sniegšanai nevarēs pārsniegt 31 670 euro 24 mēnešu periodā vienai mērķa grupas personai, kas Eiropas Savienības (ES) līmeņa vienības izmaksu dubultā gada likme (2 gadi x 15 835 euro/gadā) dienas aprūpes tipa pakalpojumu izmaksām vienai mērķa grupas personai;
2. sabiedrībā balstītu aprūpes mājās pakalpojumu (grupu māja (dzīvoklis) izmaksas, kas ir 1 705 euro mēnesī par personai individuāli sniegtu atbalstu. Tās projekta ietvaros kopumā nepārsniedz 40 918 euro 24 mēnešu periodā vienai mērķa grupas personai, kas ir Eiropas Savienības (ES) līmeņa vienības izmaksu dubultā gada likme (2 gadi x 20 459 euro/gadā) aprūpes mājās tipa pakalpojumu izmaksām vienai mērķa grupas personai.

Lai piemērotu dienas aprūpes pakalpojumu vienības izmaksas, personai ir jānodrošina visas zemāk minētās pakalpojuma komponentes:
- medicīniskā aprūpe (veselības aprūpes speciālistu atbalsts);
- palīdzība pašaprūpē;
- funkcionālo un sociālo prasmju attīstības pasākumi;
- aktivitātes grupās, piemēram, kognitīvo spēju uzturēšanai vai attīstībai, prasmju un kustību attīstību veicinošas nodarbības, brīvā laika aktivitātes un relaksējošās nodarbības.

Pakalpojuma saņemšanas laikā, pakalpojuma sniedzējs aprūpes procesā aizstāj personas ģimenes vai mājsaimniecības locekļus, nodrošinot viņiem atelpu.
Lai gan saskaņā ar prasībām, kas noteiktas normatīvajos aktos par prasībām sociālo pakalpojumu sniedzējiem, sociālās aprūpes nodrošināšana un veselības aprūpes speciālistu iekļaušana dienas aprūpes centru un specializēto darbnīcu pakalpojumos ir iespējama, bet nav obligāta, pasākuma ietvaros finansētajos dienas aprūpes centru un specializēto darbnīcu pakalpojumos sociālās aprūpes un veselības aprūpes komponentes pakalpojuma ietvarā ir obligātas. Speciālistu iesaistes kontekstā tas nozīmē sociālā aprūpētāja un aprūpētāja iesaisti pakalpojuma sniegšanā. Veselības aprūpes speciālistu atbalsts sociālā pakalpojuma ietvaros ir jāplāno atbilstoši klientu individuālajām vajadzībām. Ņemot vērā, ka mērķa grupas personām var būt hroniskas slimības, var būt nepieciešama, piemēram, medicīnas māsas veikta medikamentu ievadīšana, ādas bojājuma aprūpe, urīna katetra maiņa un aprūpe vai citas ārstniecības personas piesaistīšana atbilstoši personu individuālajām vajadzībām, piemēram, fizioterapeits vai ergoterapeits individuālajām vai grupu nodarbībām u.c.. Tas neizslēdz vispārīgo veselības aprūpes pakalpojumu izmantošanu kā prioritāru gadījumos, kad tas ir iespējams.
Ja pakalpojuma izmaksām tiek piemērota stundas likme, pakalpojuma sniedzējam ir jānodrošina mērķa grupas personu apmeklējumu (pakalpojuma saņemšanas stundu) uzskaite un darbinieku darba laika uzskaites tabulas vai citi pārbaudāmi laika pārvaldības ieraksti.

Papildus iepriekšminētajam pakalpojuma ietvarā var būt arī šādas komponentes:
- terapijas un rehabilitācijas pakalpojumi mājās, piemēram, fizioterapeita vai ergoterapeita pakalpojumi, ja personai ir fiziska rakstura traucējumi;
- medicīniskā aprūpe (veselības aprūpes speciālistu atbalsts).

Pakalpojuma saņemšanas laikā, pakalpojuma sniedzējs aprūpes procesā aizstāj personas ģimenes vai mājsaimniecības locekļus, nodrošinot atelpu.
Neskatoties uz to, ka grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums ir noteiktu aktivitāšu kopums, šī pakalpojuma sniegšanas izmaksu kompensācija tiek balstīta uz katrai personai individuāli sniegto atbalstu, piemērojot vienības izmaksu mēneša likmi. Gadījumos, kad pakalpojums tiek sniegts nepilnu mēnesi, piemēro dienas likmi (85 euro dienā).

ES noteiktās SBSP vienības izmaksas neparedz grupu nodarbību vai citu grupai sniegtu atbalstu personas mājoklī, tāpēc grupu dzīvokļa pakalpojuma finansēšanā vienības izmaksas kompensē personai individuāli sniegta atbalsta izmaksu kompensāciju. Tiek pieņemts, ka individuāli sniegts atbalsts vienai mērķa grupas personai grupu mājā (dzīvoklī) ir vidēji 5 stundas dienā un 160 stundas mēnesī  Pakalpojuma sniedzējam ir jānodrošina darbinieku darba laika uzskaites tabulas vai citi pārbaudāmi laika pārvaldības ieraksti.

Pilnvērtīga SBSP sniegšanai nepieciešamā materiāltehniskā nodrošinājuma izmaksas, kā arī projekta publicitātes un projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksas ir iekļautas iepriekšminētajās vienības izmaksās un tās atsevišķi projektā neplāno.

Kā SBSP sniegšanas vienkāršoto izmaksu rezultātus pamatojošie dokumenti, kas būs par pamatu izdevumu attiecināšanai un maksājumu veikšanai, būs pašvaldību vai citu sociālo pakalpojumu sniedzēju sagatavotās un sadarbības iestādei iesniegtās atskaites un pārskati par mērķa grupas personām sniegtajiem SBSP un to apmēru stundās, mēnešos vai dienās attiecīgā laika periodā. Savukārt detālāka informācija un uzskaite par katrai mērķa grupas personai sniegto atbalstu un tā apmēru tiks nodrošināta pie sociālo pakalpojumu sniedzēja un sadarbības iestādei būs pieejama, veicot pārbaudes projekta īstenošanas vietā vai pēc pieprasījuma.

Projekta iesniedzējs, lai aprēķinātu projekta kopējo attiecināmo izmaksu apmēru SBSP sniegšanai, summē SBSP sniegšanas izmaksas, ko aprēķina, reizinot projektā iesaistāmo mērķa grupas personu skaitu ar attiecīgām vienības izmaksām.

Piemērs. Finansējuma saņēmējs plāno projektā sniegt grupu dzīvokļa pakalpojumu 10 personām ar GRT un dienas aprūpes centra pakalpojumu 10 personām ar GRT.
Ņemot vērā, ka grupu dzīvokļa pakalpojums ir klasificējams kā aprūpes mājās tipa pakalpojums, finansējuma saņēmējs nodrošinās šī pakalpojuma sniegšanu 24 mēnešus projektā iesaistītajām 10 personām ar GRT, piemērojot aprūpes mājās tipa pakalpojuma vienības mēneša likmi (1 705 euro). Līdz ar to 24 mēnešu periodā vienai mērķa grupas personai sniedzamais individuālais atbalsts būs 24 mēneši (24 mēneši x 1705 euro), kuru nodrošināšanai finansējuma saņēmējs varētu plānot attiecināmās izmaksas 40 920 euro vienai projekta mērķa grupas personai. Taču,  ņemot vērā MK noteikumos noteikto ierobežojumu – aprūpes pakalpojumu mājās (grupu māja (dzīvoklis)) sniegšanas izmaksām – 1 705 euro mēnesī par personai individuāli sniegtu atbalstu un nepārsniedzot 40 918 euro 24 mēnešu periodā vienai šo mērķa grupas personai – finansējuma saņēmējs var plānot 40 918 euro.
Attiecīgi kopumā projektā var plānot 409 180 euro par grupu dzīvokļa pakalpojuma sniegšanu projektā 10 mērķa grupas personām ar GRT. Vienlaikus finansējuma saņēmējs pieņem, ka projektā iesaistītajām 10 personām ar GRT būs nepieciešams dienas aprūpes centra pakalpojums vidēji 3 dienas nedēļā, 8 stundas dienā. Līdz ar to 24 mēnešu periodā vienai mērķa grupas personai dienas aprūpes centra pakalpojums būs nepieciešams 2 496 stundas (52 nedēļas x 2 gadi x 24 stundas), kuru nodrošināšanai finansējuma saņēmējs var plānot attiecināmās izmaksas 20 592 euro (2 496 stundas x 8,25 euro) vienai projekta mērķa grupas personai jeb kopumā 205 920 euro par dienas aprūpes centra pakalpojuma sniegšanu projektā 10 mērķa grupas personām ar GRT.
Attiecīgi šī projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 409 180 euro (grupu dzīvokļa pakalpojuma sniegšana) + 205 920 euro (dienas aprūpes centra pakalpojuma sniegšana) = 615 100 euro.

Ņemot vērā, ka visi 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas ietvaros iesniegtie un atbalstītie projekti būs stratēģiski svarīgi projekti, un lai nodrošinātu vienotu pieeju papildus komunikācijas pasākumu īstenošanai atbilstoši Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas perioda un Atveseļošanas fonda komunikācijas un dizaina vadlīnijās noteiktajam, TA projekts paredz, ka LM kā atbildīgā iestāde par 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas ietvaros atbalstītajiem stratēģiski svarīgajiem projektiem organizēs vismaz vienu informatīvo pasākumu vai aktivitāti, tajā iesaistot Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, LM, vadošo iestādi un sadarbības iestādi, vienlaikus izstrādājot arī komunikācijas pasākumu plānu stratēģiski svarīgo 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas projektu kopai. Komunikācijas pasākumu plāns var tikt integrēts LM kā atbildīgās iestādes izstrādātajā kopējā komunikācijas pasākumu plānā.

4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas investīcijām būs tieša ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” (skat. skaidrojumu pie anotācijas 8. punkta “Horizontālā ietekme”).
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija


4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas ietvaros finansējuma saņēmēji būs gan pašvaldības (vai to izveidoti sociālo pakalpojumu sniedzēji), gan privātie sociālo pakalpojumu sniedzēji (biedrības un nodibinājumi, komersanti).

4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros tiks sniegts atbalsts sociālās atstumtības riskam pakļautām personām, nodrošinot to individuālajām vajadzībām atbilstošus SBSP.
Saistībā ar sociālo pakalpojumu (tostarp SBSP) piešķiršanu un nodrošināšanu LM ir identificējusi vairākas pazīmes, kas iezīmē to, ka sociālie pakalpojumi (tai skaitā SBSP) tiek nodrošināti, balstoties uz solidaritātes, nevis ekonomisko principu, kas iezīmē to, ka SBSP sniegšana ir neekonomiska aktivitāte.
Pirmkārt, tiesības saņemt sociālos pakalpojumus (tostarp SBSP) ir visiem Latvijas iedzīvotājiem. Lai saņemtu minētos pakalpojumus, personai atbilstoši MK noteikumos Nr. 138[5] noteiktajam jāiesniedz sociālajā dienestā iesniegums. Sociālais dienests, izvērtējot personu (t.sk. tās fiziskās un garīgās spējas), kā arī nosakot tās aprūpes līmeni atbilstoši minētajos noteikumos noteiktajai novērtēšanas kartei, pieņem lēmumu par pakalpojuma piešķiršanu vai atteikšanu. Analoģiski arī 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros pamatā SBSP tiks nodrošināti mērķa grupas personām, par kurām pašvaldības sociālais dienests ir pieņēmis lēmumu par attiecīga pakalpojuma piešķiršanu. Gadījumā, ja pašvaldības sociālais dienests pieņem lēmumu par pakalpojuma atteikšanu, personai konkrētais pakalpojums netiek piedāvāts un persona netiek ievietota rindā uz pakalpojuma saņemšanu. Pašvaldības sociālā dienesta darbība ir skaidri reglamentēta: sociālā dienesta, statuss, tiesības un pienākumi sociālo pakalpojumu nodrošināšanā ir noteikti normatīvajā regulējumā, kas pierāda to, ka pakalpojumam nav ekonomiska rakstura, jo bez sociālā dienesta lēmuma mērķa grupas personai pašvaldība nenodrošinās pašas izveidotu vai cita sociālo pakalpojumu sniedzēja piesaistītu pakalpojumu.
Otrkārt, SBSP tiks sniegti personām, kuras saskaņa ar MK noteikumu Nr.32[6] 2. punktā noteikto ir uzskatāmas par sociāli mazaizsargāto personu grupu. Attiecīgi 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas mērķa grupa (personas ar GRT, bērni ar FT un personas pensijas vecumā, kurām var būt invaliditāte) ir uzskatāmas par mazaizsargātām personām. Vienlaikus ir augsta varbūtība arī tam, ka  mērķa grupas persona var būt gan sociāli mazaizsargāta persona, gan vienlaikus arī maznodrošināta persona, kurai ir nepieciešami SBSP.
Treškārt, SBSP tiek nodrošināti Latvijas sociālās drošības sistēmas ietvaros, kurai ir vairākas līdzīgas pazīmes ar sociālā nodrošinājuma shēmu, kas Komisijas 19.07.2016. paziņojuma par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. panta 1. punktā minēto valsts atbalsta jēdzienu (turpmāk – Komisijas paziņojums) 20. punktā ir aprakstīta kā neekonomiska aktivitāte. Piemēram, dalība “shēmā” ir obligāta, jo, lai saņemtu nepieciešamo pakalpojumu, personai ir jāiesniedz iesniegums pašvaldības sociālā dienestā, savukārt pašvaldībai ir pienākums nodrošināt pakalpojumu, ja persona atbilst pakalpojuma saņemšanas priekšnosacījumiem, pieņemot lēmumu par pakalpojuma piešķiršanu. Tāpat “shēma” kalpo vienīgi sociālam mērķim un nodrošinātie pakalpojumu nav atkarīgi no personas veiktajiem maksājumiem, jo pakalpojuma ietvaros vienādi nodrošina personas pamatvajadzību apmierināšanu neatkarīgi no personas līdzmaksājuma apmēra. Visbeidzot, attiecīgo “shēmu” uzrauga valsts – Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteikts, ka sociālo pakalpojumu reģistrē un uzrauga LM.

Neskatoties uz to, ka SBSP ir raksturīgas izteiktas solidaritātes principa, nevis ekonomiska principa pazīmes, faktiski pakalpojumu var nodrošināt gan publiskas, gan privātas organizācijas, kas identificē potenciālas konkurences iespējas, kā arī privāto pakalpojuma sniedzēju iesaiste ekonomiskās aktivitātēs ar iespējamu peļņu. Tomēr LM skatījumā arī privāto pakalpojuma sniedzēju iesaiste SBSP nodrošināšanā sociālā drošības sistēmas ietvaros ir uz solidaritātes principu balstīta, jo pašvaldība autonomā funkcija ir nodrošināt pakalpojumu visām personām, kam pakalpojums ir nepieciešams. Saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma (turpmāk – SPSPL) 9. pants pirmo daļu pašvaldībai, kuras teritorijā ir deklarētā personas dzīvesvieta, ir pienākums nodrošināt personai iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību. Solidārs šajā kontekstā nozīmē to, ka personām ir tiesības uz SBSP un tam nav tiešas saiknes ar personas maksātspēju. Kontrastā tirgus vai ekonomiskas aktivitātes gadījumā, visu personu iespējas saņemt pakalpojumu būtu tieši atkarīgas no to maksātspējas un pakalpojuma sniedzēja piedāvātās cenas, kas ietekmētu arī pakalpojuma saturu (piemēram, pakalpojuma sniegšanas apmēru).
Ņemot vērā to, ka SBSP sniegšana gandrīz nebūtu iespējama bez pašvaldības iesaistes – konkurence šajā jomā ir ierobežota un praktiski izslēgta, jo pašvaldības piešķir pakalpojumu savas teritorijas iedzīvotājiem, balstoties uz sociālā dienesta lēmumu, kā pieņemšana ir reglamentēta tiesību aktos. Praktiski pakalpojumu tirgus un konkurence darbojas gadījumos, kad persona nevēršas pašvaldības sociālajā dienestā vai pašvaldības sociālais dienests ir pieņēmis lēmumu par pakalpojuma atteikšanu, jo, piemēram, personai ir piemērotāks dienas aprūpes centra pakalpojums, bet persona vēlas saņemt grupu dzīvokļa pakalpojumu.

Līdzīgi arī Komisijas lēmumā (ES) 2015/248 ( 2014. gada 15. oktobris) par Slovākijas Republikas īstenotajiem pasākumiem SA.23008 (2013/C) ( ex 2013/NN) attiecībā uz Spoločná zdravotná poisťovňa, a. s. ( SZP ) un Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s. ( VZP ) (izziņots ar dokumenta numuru C(2014) 7277) Dokuments attiecas uz EEZ  (skat. 90., 91., 92., 93. un 94. punktu) atzīts, ka tas fakts, ka nozarē darbojas vairākas (valsts un privātas) sabiedrības, pats par sevi nepiešķir saimniecisku raksturu.
Savukārt Komisijas 19.07.2016. jūlija paziņojuma par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. panta 1. punktā minēto valsts atbalsta jēdzienu (turpmāk – Komisijas paziņojums) 29. un 34. punktā noteikts, ka skolēnu vai viņu vecāku mācību vai uzņemšanas maksa, kā arī apmeklētāju samaksa par kultūras iestādes apmeklējumu nenozīmē to, ka minētai aktivitātei ir saimniecisks raksturs, jo šādu samaksu nevar uzskatīt par reālu atlīdzību par sniegto pakalpojumu.

Tādējādi, ņemot vērā augstāk minētos apstākļus un neskatoties uz to, ka SBSP nodrošināšanas jomā darbojas gan privātie, gan publiskie pakalpojuma sniedzēji, tas nenozīmē, ka minētās darbības ir uzskatāmas par saimnieciska rakstura darbībām. Pakalpojuma nodrošināšana, balstoties uz pašvaldības sociālā dienesta lēmumu, norāda uz to, ka darbības, kuras tiek veiktas sociālās drošības sistēmas ietvaros, nav saimnieciska rakstura darbības.

Arī tiem 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas projektiem, kuros SBSP sniegšana, iespējams,  netiks plānota sociālās drošības sistēmas ietvaros (t.i., pakalpojumus nepiešķir pašvaldības sociālais dienests, jo atsevišķos gadījumos personas pēc tiem nepieciešamajiem pakalpojumiem vēršas pie sociālo pakalpojuma sniedzējiem, pamatā nevalstiskā sektora) un šādos projektos īstenotās darbības, pirmsšķietami, būtu uzskatāmas par saimnieciska rakstura darbībām, nebūs ietekmes uz konkurenci un tirdzniecību, tie nekvalificējas kā valsts atbalsta pasākumi, jo, veicot valsts atbalsta piemērošanas nepieciešamības izvērtējumu šādiem projektiem saskaņā ar Komercdarbības atbalsta kontroles likuma (turpmāk – KAKL) 5. pantā noteiktajām raksturojošajām pazīmēm, LM secināja, ka neizpildās KAKL 5. panta 4. punkta pazīme (skat. izvērtējumu zemāk).
4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros gala labuma saņēmējs ir indivīds ar īpašām sociālajām problēmām (t.i., personas ar GRT, bērni ar FT un personas pensijas vecumā), kuru tiesības saņemt SBSP (t.i., dienas aprūpes centrs, grupu dzīvoklis, specializētā darbnīca) ir noteiktas SPSPL 3. un 4.pantā. Tādējādi atbalsts 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros tiek nodrošināts izolēti (nacionālajā līmenī) un ietekme uz konkurenci uz ES tirgu ir praktiski neiespējama.
Ņemot vērā to, ka 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros gala labuma saņēmēji ir sociālās atstumtības riskam pakļautas personas (kopā vismaz 471 persona), uzskatāms, ka 4.3.5.1. pasākuma 2.kārta tiek nodrošināta ierobežotā apmērā, neietekmējot tirdzniecību starp ES dalībvalstīm. Papildus norādāms, ka atbalsts 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros ir limitēts arī pēc pakalpojuma sniegšanas ilguma un apjoma (piemēram, reizes, dienas vai stundas 24 mēnešu periodā).
Attiecīgi var uzskatīt, ka 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtai ir limitēta ietekme uz pārrobežu sadarbību, jo:
1)         4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas tiešais mērķis nav atbalstīt privātos sociālo pakalpojumu sniedzējus, kas ietekmētu to izvēli veidot filiāli/struktūrvienību Latvijā, bet gan palielināt SBSP pieejamību personām ar GRT, bērniem ar FT un personām pensijas vecumā;
2)         mērķa grupas (t.i., personas ar GRT, bērni ar FT un personas pensijas vecumā) un pakalpojuma (t.i., SBSP) specifika iezīmē to faktu, ka šī nav ilgtermiņa aprūpe, kam nepieciešama īpaša vide, bet gan pakalpojums, ko mērķa grupa nevēlas saņemt attālināti no dzīvesvietas, jo vairumā gadījumu ir ierobežota mērķa grupas mobilitāte, kas samazina to iespēju pārvietoties uz citiem reģioniem;
3)         valodas barjeras problēmas samazina iespēju tam, ka citu valstu SBSP sniedzēji būs ieinteresēti sniegt pakalpojumu Latvijā, jo tie nespēs nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu (t.sk. komunikāciju ar klientu un atbildīgajām iestādēm) bez nepieciešamajām valodas (t.i., latviešu) prasmēm. Savukārt, lai spētu sniegt pakalpojumu latviešu valodā, potenciālajam pakalpojuma sniedzējam no cita tirgus būtu nepieciešams apmācīt esošos darbiniekus vai pieņemt jaunus darbiniekus ar nepieciešamajām valodas zināšanām, kas rada papildu administratīvo slogu. Tāpat minētās valodas barjeras problēma samazina iespēju tam, ka, piemēram,  bērnu ar FT vecāki izvēlēsies saņemt pakalpojumus ārpus Latvijas vai arī tādā valodā, kas nav saprotama bērnam ar FT vai viņa ģimenes locekļiem.

Izvērtējot minētos faktorus, konstatējams, ka 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros pakalpojumi tiks nodrošināti tikai Latvijas rezidentiem specifiskajos reģionos. Pakalpojumus nodrošinās pašvaldību izveidotie un arī citi sociālo pakalpojumu sniedzēji, kas darbojas tikai ierobežotā lokālā līmenī un tie konkurē tikai vietējā līmenī, kas padara ietekmi uz ES tirgu par marginālu. Ietekme uz ES tirgu ir drīzāk hipotētiska, jo pakalpojumu sniedzējiem ir jābūt atbilstībai noteiktiem valsts likumdošanas aktiem sociālo pakalpojumu jomā, piemēram, ja kāds privātais sociālo pakalpojumu sniedzējs, kas nodrošinās sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus personām ar GRT, bērniem ar FT vai personām pensijas vecumā, atrodas Latvijas pierobežas teritorijā, piemēram, Valka un Valga, pirmkārt, lai sniegtu pakalpojumu Valgā (Igaunija) pakalpojuma sniedzējam jāatbilst Igaunijas nacionālajām normatīvajām prasībām par sociālo pakalpojumu sniegšanu, otrkārt, lai Valgas iedzīvotājs varētu saņemt pakalpojumus Valkā (Latvija), tam jāatbilst tiesībām uz sociālajiem pakalpojumiem saskaņā ar SPSPL 3. pantu.
Nacionālais normatīvais regulējums, SBSP un mērķa grupa specifika izslēdz iespēju tam, ka starp dalībvalstīm varētu tikt organizēts sociālo pakalpojumu “tūrisms”. Pirmkārt, SBSP sniegšana nav vienreizējs risinājums, kas uzlabo personas stāvokli. Vairums gadījumos tas ir ilgstošs atbalsts, un gadījumā, ja persona vēlas saņemt pakalpojumu citā valstī, visdrīzāk tai būtu jāmaina sava dzīvesvieta, lai saņemtu atbalstu ilgtermiņā. Otrkārt, sociālo pakalpojumu sniedzēju piedāvātie pakalpojumi neprezentē unikālu vai ļoti specifisku pakalpojumu, kas varētu piesaistīt citu dalībvalstu iedzīvotājus, turklāt tie ir līdzīgi visās dalībvalstīs.
Tāpat 4.3.5.1. pasākuma 2.kārta nevarētu ietekmēt ārvalstu kapitāla uzņēmumu ienākšanu Latvijas tirgū, jo darbībai sociālo pakalpojumu (t.sk. SBSP) jomā ir raksturīgs zems rentabilitātes līmenis, kā arī ieguldītajam kapitālam ir ilgstošs atgūšanas laiks (faktiskās pakalpojuma izmaksas var būt augstākas par tirgus maksātspēju), kas iespēju piesaistīt ārvalstu investīcijas padara par maz iespējamu (maza iespēja pārvērst kapitālu ienākumos).

Ņemot vērā to, ka 4.3.5.1. pasākuma 2.kārta neatbilst visām (kumulatīvi) KAKL 5. pantā noteiktajām komercdarbības atbalsta pazīmēm, 4.3.5.1. pasākuma 2.kārta nav uzskatāms par komercdarbības atbalstu arī gadījumos, ja projektos tiks sniegti pakalpojumi bez sociālo dienestu pieņemtajiem lēmumiem par pakalpojuma nepieciešamību attiecīgajām mērķa grupas personām.

Ņemot vērā visu iepriekšminēto, 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtā paredzētais atbalsts nav uzskatāms par komercdarbības atbalstu.

[5] MK 2019. gada 2. aprīļa noteikumi Nr.138 “Noteikumi par sociālo pakalpojumu saņemšanu”

[6] MK 2005. gada 11. janvāra noteikumi Nr.32 “Noteikumi par sociāli mazaizsargāto personu grupām”
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • personas ar invaliditāti
  • Pilngadīgas personas ar GRT (I vai II invaliditātes grupa);
  • Bērni ar FT, kuriem ir noteikta invaliditāte un kuri dzīvo ģimenēs;
  • Personas pensijas vecumā, tai skaitā personas ar demenci.
Ietekmes apraksts
TA projektam kopumā ir pozitīva ietekme uz mērķa grupām – personām ar smagiem funkcionāliem traucējumiem un ierobežotām spējām sevi aprūpēt, jo viņiem tiks nodrošināti individuālajām vajadzībām pielāgoti pakalpojumi, nodrošinot iespēju turpināt dzīvot savā mājoklī vai izmitināšanu nelielās grupās.
Juridiskās personas
  • nevalstiskās organizācijas
  • Pašvaldības un to izveidoti sociālo pakalpojumu sniedzēji;
  • Citi sociālo pakalpojumu sniedzēji;
  • LM;
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.
Ietekmes apraksts
TA projekts nosaka 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas īstenošanas nosacījumus, kuras ietvaros pašvaldības (vai to izveidoti sociālo pakalpojumu sniedzēji) un citi sociālo pakalpojumu sniedzēji (biedrības un nodibinājumi, sabiedrības ar ierobežotu atbildību u.c.) kā finansējuma saņēmēji varēs attīstīt un paplašināt jau esošu SBSP sniegšanu savā teritorijā vai darbības teritorijā dzīvojošām mērķa grupas personām. 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros pašvaldības vai to izveidoti sociālo pakalpojumu sniedzēji un citi sociālo pakalpojumu sniedzēji būs finansējuma saņēmēji, savukārt LM pildīs atbildīgās iestādes funkcijas, bet Centrālā finanšu un līgumu aģentūra – sadarbības iestādes funkcijas..

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

Ietekmes apraksts
TA projektam kopumā ir pozitīva ietekme uz tautsaimniecību, personām ar GRT, bērniem ar FT, kā arī personām pensijas vecumā un mērķa grupas personu ģimenēm. TA projekts sekmēs jaunu, iepriekš dažādu iemeslu dēļ nepieejamu SBSP sniegšanu, nodrošinot mūsdienīgu, cilvēka vajadzībām atbilstošu un aktuālu sociālo pakalpojumu klāstu, tādējādi atslogojot no aprūpes pienākumiem indikatīvi 471 ģimenes visā Latvijas teritorijā un dodot iespēju iepriekš aprūpes pakalpojumu sniegšanā iesaistītajiem tuviniekiem iekļauties sabiedrībā un darba tirgū, un uzlabot dzīves kvalitāti kopumā. 4.3.5.1.pasākuma 2.kārtas īstenošana arī tieši sekmēs plānotā minimālā sociālo pakalpojuma groza ieviešanu un īstenošanu Latvijā ar 2026. gadu, jo 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas projektu ietvaros tiks finansēta minimālā sociālo pakalpojumu grozā iekļauto pakalpojumu sniegšana.

4.3.5.1. pasākums 2. kārtas īstenošana sekmēs Latvijas nacionālā attīstības plāna 2021.–2027. gadam Rīcības virziena “Sociālā iekļaušana” mērķa – sociālais atbalsts ir individualizēts, uz cilvēku orientēts, un tas tiek piedāvāts katram, kam tas ir vai varētu būt visvairāk vajadzīgs – sasniegšanu. Tas ir tieši saistīts ar uzdevuma nr.117. īstenošanu – uz individuālām vajadzībām vērstu sociālo pakalpojumu pieejamība un sociālās inovācijas pakalpojumu nodrošināšana prioritārajām grupām, īpaši personām ar invaliditāti, paliatīvās aprūpes pacientiem un senioriem, sekmējot neatkarīgas dzīves iespējas un dzīves kvalitātes saglabāšanu vai uzlabošanu.

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2024
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2025
2026
2027
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
0
6 043 571
0
6 715 079
671 508
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
6 043 571
0
6 715 079
671 508
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
0
0
7 110 084
0
7 900 093
790 009
2.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
7 110 084
0
7 900 093
790 009
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
-1 066 513
0
-1 185 014
-118 501
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
-1 066 513
0
-1 185 014
-118 501
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
-1 066 513
-1 185 014
-118 501
5.1. valsts pamatbudžets
0
-1 066 513
-1 185 014
-118 501
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
4.3.5.1. pasākuma 2.kārtai pieejamais maksimālais kopējais attiecināmais finansējums ir 15 800 186 euro, tai skaitā ESF+ finansējums – 13 430 158 euro un valsts budžeta finansējums – 2 370 028 euro.

Budžeta ieņēmumi ir finansējuma ESF Plus daļa 85 procentu apmērā no 4.3.5.1.pasākuma 2.kārtas attiecināmām izmaksām. Budžeta izdevumi ir kopējie pasākuma ieviešanai nepieciešamie publiskā finansējuma (ESF+ un valsts budžeta finansējums) līdzekļi attiecīgajā gadā.

4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas projektu plānotais īstenošanas termiņš ir no 2025. gada 1. ceturkšņa un to īstenošana paredzēta maksimāli 30 mēnešus, bet ne ilgāk kā līdz 2029. gada 31.decembrim. Precīzs projektu īstenošanas termiņš un attiecīgi 2.kārtas finanšu plānojums tiks noteikts, finansējuma saņēmējiem sagatavojot un iesniedzot projekta iesniegumus sadarbības iestādē, kā arī ir iespējams, ka atsevišķu projektu īstenošanas termiņš tiks precizēts projektu īstenošanas laikā, ja būs kādas izmaiņas/ietekme, piemēram, secīgu darbību īstenošanā, iepirkumu īstenošanā u.tml.

2025. gadā finansējums plānots indikatīvi 7 110 084 euro, t.sk., ESF+ finansējums 6 043 571 euro un valsts budžeta finansējums 1 066 513 euro;
2026. gadā finansējums plānots indikatīvi 7 900 093 euro, t.sk., ESF+ finansējums 6 715 079 euro un valsts budžeta finansējums 1 185 014 euro;
2027. gadā finansējums plānots indikatīvi 790 009 euro, t.sk., ESF+ finansējums 671 508 euro un valsts budžeta finansējums 118 501 euro.

2024. gadā 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtai finansējums nav plānots. Sākot ar 2025.gadu, nepieciešamo valsts budžeta finansējumu Finanšu ministrija (CFLA) pēc projektu apstiprināšanas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā lūgs pārdalīt no 74. resora "Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" 80.00.00 programmas "Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai".
Projektiem nepieciešamais finansējums tiks ieplānots Finanšu ministrijas (CFLA) apakšprogrammā 63.08.00 “Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) avansa maksājumi un atmaksas finansējuma saņēmējiem (2021-2027)”.

TA projekts paredz, ka pēc visu vienošanos un līgumu par projekta īstenošanu noslēgšanas sadarbības iestāde, pamatojoties uz finansējuma saņēmēju rakstisku avansa pieprasījumu nodrošina finansējuma saņēmējiem avansa un starpposma maksājumus atbilstoši normatīvajiem aktiem par valsts budžeta līdzekļu plānošanas kārtību Eiropas Savienības fondu projektu īstenošanai un maksājumu veikšanai 2021. – 2027. gada plānošanas periodā, nodrošinot avansa un starpposma maksājumu kopsummu 90 procentu apmērā no projekta apstiprinātā ESF+ attiecināmā finansējuma (turpmāk – MK Nr.205). Līdztekus MK noteikumu Nr. 205 tiesiskajam regulējumam, finansējuma saņēmējam noteikumu projektā tiks piemēroti arī papildus nosacījumi avansa maksājuma saņemšanai, proti, maksimālais avansa maksājumu apjoms ir 30% no projekta ESF+ un valsts budžeta finansējuma, tas izlietojams sešu mēnešu laikā saimnieciskā gada ietvaros un to var izmaksāt vairākos maksājumos.

Finansējuma sadalījums pa gadiem norādīts indikatīvi un var tikt precizēts projekta īstenošanas gaitā.
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ESF+ investīcijām 13 430 158 euro piemērots:
- intervences kategorija: 159. kods “Pasākumi, ar ko uzlabo pakalpojumus, kas nodrošina aprūpi ģimenes apstākļos un vietējā kopienā”;
- finansējuma veids: 01. kods “Dotācija”;
- teritoriālie sasniegšanas mehānismi: 33. kods “Bez teritoriālā mērķa”;
- ESF+ sekundārās tēmas: 06. kods “Bērnu nabadzības problēmas risināšana” piemērots 30% ESF+ finansējuma jeb 4 029 048 euro, pārējam ESF+ finansējumam 9 401 110 euro apmērā piemērots 09. kods “Nepiemēro”;
- dzimumu līdztiesība: 02. kods “Dzimumu līdztiesības aspekta integrēšana”.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R1060
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula Nr. 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2021/1060)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32012R1057
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula Nr. 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu Nr. 1296/2013 (turpmāk – Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2012/1057)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32018R1046
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES, Euratom) Nr. 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2018/1046)
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32023R1676
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas (EK) 2023. gada 7. jūlija deleģētajā regulā 2023/1676, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/1060 papildina attiecībā uz vienību izmaksu, fiksētas summas maksājumu un vienotu likmju, kā arī finansējuma, kas nav saistīts ar izmaksām, noteikšanu saistībā ar izdevumiem, ko Komisija atmaksā dalībvalstīm (turpmāk - EK Regula Nr.2023/1676)
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula Nr. 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2021/1060)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2021/1060 47. un 50. pants
TA projekta
28.3. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2021/1060 64. panta 1. punkta “c” apakšpunkts
TA projekta 20. punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
TA projekts šo jomu neskar.
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
TA projekts šo jomu neskar.
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regula Nr. 2021/1057, ar ko izveido Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un atceļ Regulu Nr. 1296/2013 (turpmāk – Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2012/1057)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2012/1057 1. pielikums
TA projekta 28.7. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
TA projekts šo jomu neskar
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
TA projekts šo jomu neskar
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regula (ES, Euratom) Nr. 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2018/1046)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr. 2018/1046 61. pants
TA projekta 29.1.2. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
TA projekts šo jomu neskar
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
TA projekts šo jomu neskar
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Komisijas (EK) 2023. gada 7. jūlija deleģētajā regulā 2023/1676, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/1060 papildina attiecībā uz vienību izmaksu, fiksētas summas maksājumu un vienotu likmju, kā arī finansējuma, kas nav saistīts ar izmaksām, noteikšanu saistībā ar izdevumiem, ko Komisija atmaksā dalībvalstīm (turpmāk - EK Regula Nr.2023/1676)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
EK Regula Nr.2023/1676
TA projekta 19. punkts
Pārņemtas pilnībā
Netiek paredzētas stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
TA projekts šo jomu neskar
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
TA projekts šo jomu neskar
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://vktap.mk.gov.lv/legal_acts/headers/7d4af7ee-fe92-4f84-95c7-d5e0046f83d2/public_participations 

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Sabiedrības līdzdalības rezultātā netika saņemti sabiedrības priekšlikumi 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas īstenošanas nosacījumu pilnveidei.

6.4. Cita informācija

Ņemot vērā, ka 4.3.5.1. pasākuma 2. kārtas īstenošanas nosacījumi attiecībā uz SBSP sniegšanu ir identiski ar 4.3.5.1. pasākuma 1. kārtu, LM 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas īstenošanas nosacījumu izstrādes laikā neorganizēja diskusijas ar nevalstiskā sektora pārstāvjiem, jo tādas tika organizētās un panāktas vienošanās par nosacījumiem SBSP sniegšanā jau 4.3.5.1. pasākuma 1. kārtas MK noteikumu izstrādes laikā.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Labklājības ministrija
  • Centrālā finanšu un līgumu aģentūra

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

ES fondu vadībā iesaistītās atbildīgās iestādes funkcijas pilda LM, sadarbības iestādes funkcijas – CFLA. Projekta finansējuma saņēmējs – Pašvaldības vai to izveidoti sociālo pakalpojumu sniedzēji, citi sociālo pakalpojumu sniedzēji.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros tiks veicināta sociālās situācijas uzlabošanās mērķa grupas personām – personām ar FT ar ierobežotām spējām sevi aprūpēt, jo viņiem būs iespēja saņemt individuālajām vajadzībām pielāgotus pakalpojumus, nodrošinot iespēju turpināt dzīvot savā mājoklī vai izmitināšanu nelielās grupās. Vienlaikus tiks uzlabota mērķa grupas personu ģimenes locekļu un citu neformālo aprūpētāju situācija un sekmēts darba un ģimenes dzīves līdzsvars, mazinot viņu noslodzi aprūpes nodrošināšanā.

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības:

(Vispārīgās HP darbības)
- projekta vadībā un īstenošanā tiks ievēroti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas ir nediskriminējošas un iekļaujošas cilvēkiem ar invaliditāti;
- projekta vadība un īstenošana notiks personām ar funkcionāliem traucējumiem pielāgotās telpās, tostarp pielāgotas informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams;
- tiks nodrošināts, ka prasībās iepirkumu līgumu izpildītājiem (iepirkumu nolikumos) tiek izvirzīta prasība nodrošināt, ka pakalpojumu sniegšanas vietām ir iespēja fiziski piekļūt un to var izmantot personas ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem patstāvīgi;
- tiks nodrošināts, ka informācija publiskajā telpā, t.sk. tīmeklī, ir piekļūstama cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus;

(Specifiskās HP darbības)
- tiks nodrošināti konsultatīva rakstura pasākumi par personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju jautājumiem, tostarp piesaistīti eksperti vai nodrošinātas konsultācijas ar nevalstiskajām organizācijām, kas pārstāv personu ar invaliditāti intereses.

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Apraksts
4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina dzimumu līdztiesību:

(Vispārīgās HP darbības)
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienāda samaksa par vienādas vērtības darbu;
- projekta vadībā un īstenošanā sievietēm un vīriešiem tiks nodrošinātas vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās un semināros;
- tiks ieviesti nediskriminējoši personāla atlases nosacījumi un prakses, kas veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti, nediskriminē pēc vecuma, rases, reliģiskās piederības vai seksuālās orientācijas;
- projektu vadībā un īstenošanā tiks virzīti pasākumi, kas sekmē darba un ģimenes dzīves līdzsvaru, paredzot elastīga un nepilna laika darba iespēju nodrošināšanu vecākiem ar bērniem un personām, kuras aprūpē tuviniekus.

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros paredzēts veikt personu datu apstrādi. Personas datu apstrādes nolūks šajā pasākumā ir TA projekta 3. punktā noteiktās mērķa grupas personu individuālo vajadzību izvērtēšanai un SBSP sniegšanai.
4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas mērķa grupas personas SBSP saņemšanas atbilstības pārbaudei ir apstrādājams šāds minimālais personas datu apjoms: vārds, uzvārds, personas kods, kontaktinformācija (telefons vai e-pasta adrese), personas dzīvesvietas adrese un fakts, ka persona ir noteikta invaliditāte vai persona ir pensijas vecumā. Cita veida datus personas identitātes nav paredzēts apstrādāt. Personas vārda un uzvārda un personas koda apstrāde nepieciešama datu subjekta unikālai identifikācijai. Savukārt personas kontaktu (telefona vai e-pasta) nepieciešama savstarpējai saziņai ar projektā iesaistīto mērķa grupas personu, kā arī informēšanai par SBSP saņemšanas nosacījumiem.  Personas adreses apstrāde nepieciešama gadījumos, ja personai tiks sniegts aprūpes mājās pakalpojums. 
Minētā personas datu apstrāde veicama, pamatojoties uz Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6. panta 1. punkta e) apakšpunktu. Tāpat personas datu (t.i. personas vārds un uzvārds un personas kods) apstrāde veicama, lai uzskaitītu  4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas ietvaros atbalstu saņēmušās mērķa grupas personas, jo šajā pasākumā noteiktais uzraudzības rādītājs ir  –  sociālās atstumtības riskam pakļautas personas, kuras saņēmušas sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus –471.
Personas datu apstrāde veicama saskaņā ar Vispārīgas datu aizsardzības regulas 6. panta 1. punkta c) apakšpunktu un atbilstoši TA projekta nosacījumiem. Personas datus un citu informāciju finansējuma saņēmējs izmantos maksājuma pieprasījumu un dalībnieku pārskatu sagatavošanai un iesniegs tos Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmā (KPVIS) atbilstoši MK 21.03.2023. noteikumiem Nr. 135 “Eiropas Savienības fondu projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2021.–2027. gada plānošanas periodā” (noteikts MK noteikumu 1.pielikumā). Datu apstrāde un uzkrāšana KPVIS tiks nodrošināta atbilstoši MK 13.12.2022. noteikumiem Nr.770 “Kārtība, kādā Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā nodrošina ieguldījumu uzraudzību un izvērtēšanu, kā arī izstrādā un uztur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu”. Nosakot datu glabāšanas termiņus, ir ņemtas vērā normatīvajos aktos noteiktās prasības par dokumentu pieejamību un attaisnojuma dokumentu glabāšanas minimāliem termiņiem. Grāmatvedības likuma  28. panta 5. punkts noteic, ka pārējie attaisnojuma dokumenti glabājami līdz dienai, kad tie nepieciešami, lai izpildītu šī likuma 6. panta otrās daļas prasības par saimnieciskā darījuma norises izsekojamību, bet ne īsāks par pieciem gadiem. KPVIS personas dati atbilstoši MK 13.12.2022. noteikumu Nr.770 “Kārtība, kādā Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā nodrošina ieguldījumu uzraudzību un izvērtēšanu, kā arī izstrādā un uztur Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu” 27. punktam, glabājami līdz 31.12.2039.
 

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

4.3.5.1. pasākuma 2.kārtai ir tieša ietekme uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”. Plānoto 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas projektu ietvaros tiks īstenotas darbības, kas veicina vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu, kā arī tā īstenošanā tiks īstenoti vispārīgi un specifiski horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” pasākumi.
4.3.5.1.pasākuma 2.kārta tiks īstenota atklātas projektu iesniegumu atlases veidā. 4.3.5.1. pasākuma 2.kārtas projektu iesniegumu vērtēšanā tiks definēts horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” kvalitātes kritērijs (precizējamais kritērijs), par kuru var tikt pieņemts lēmums par projekta iesnieguma apstiprināšanu, vai apstiprināšanu ar nosacījumu, ja projekta iesniedzējs nodrošina pilnīgu atbilstību kritērijam lēmumā noteiktajā termiņā un kārtībā. Kritērija neatbilstības gadījumā projekta iesniegums tiks noraidīts.
Pielikumi