22-TA-2909: Likumprojekts (Grozījumi)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Grozījumi Ieroču aprites likumā" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība
1.1. Pamatojums
Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Iekšlietu ministrijas iniciatīva.
1.2. Mērķis
Mērķa apraksts
Likumprojekta mērķis ir sakārtot normatīvo vidi ieroču apritē e-pakalpojumu attīstībai, tādējādi izveidojot arī jaunu informācijas sistēmu “Ieroču reģistrs”, attīstot e-pakalpojumus, samazinot administratīvo slogu ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem, pilnveidot komunikāciju ar klientu, veicinot informācijas apmaiņas procesus ar Valsts policiju drošā saziņas kanālā, kā arī iesaistīties valsts pārvaldes digitālas transformācijas procesos, nacionālo ieroču licenču un ieroču atļauju izsniegšanā pārejot uz digitālu dokumentu apriti.
Spēkā stāšanās termiņš
31.12.2026.
Pamatojums
Likumprojekta spēkā stāšanos datums ir saistīts ar jaunās informācijas sistēmas "Ieroču reģistrs" ieplānoto izstrādes pabeigšanas datumu.
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Pašreizējā situācija
Ieroču aprites likuma 1.panta 45.punktā ir definētas šaujamieroča maināmās būtiskās sastāvdaļas, proti, šaujamieroča maināmais stobrs, šaujamieroča maināmais stobra un aizslēga komplekts (ja aizslēgs maināms pilnībā), kalibra maiņai paredzētais ieliekamais stobrs un adapters. Attiecīgās būtiskās sastāvdaļas tiek reģistrētas Iekšlietu ministrijas Informācijas centra informācijas sistēmā “Ieroču reģistrs” (turpmāk- Ieroču reģistrs) un ierakstītas ieroču atļaujā, lai nodrošinātu to izsekošanu sabiedrības drošības garantēšanai.
Iesniegumu ieroču atļaujas vai licences saņemšanai komercdarbības veikšanai ar ieročiem personas iesniedz papīra formā vai elektroniski, parakstot ar elektronisko parakstu. Dažiem iesniegumiem ieroču aprites tiesiskajā regulējumā ir noteikts iesnieguma paraugs, bet daži iesniegumi tiek iesniegti brīvā formā. Iesniegtajam iesniegumam ieroču atļaujas saņemšanai tiek pievienotas ar ieroču atļauju saņemšanu saistīto dokumentu kopijas un iesniedzēja fotogrāfija. Analoģiski tiek iesniegti iesniegumi licences saņemšanai, pievienojot dokumentu kopijas, izņemot, ja informāciju par dokumentu ir iespējams atrast valsts iestāžu un institūciju uzturamās informācijas sistēmās. Normatīvajos aktos noteiktajos termiņos iesniedzēji saņem papīra formā izsniegto ieroču atļauju vai papīra formā parakstīto licenci vai ar e-parakstu parakstīto licenci. Ieroču atļauju iesniedzējs var saņemt tikai personīgi Valsts policijas struktūrvienībās rindas kārtībā. Bieži vien, lai saņemtu ieroču atļauju, iesniedzējs mēro vairākus desmitus kilometrus no savas dzīves vietas līdz Valsts policijas struktūrvienībai un izstāv rindu, lai saņemtu ieroču atļauju, ar savu parakstu apliecinot ieroču atļaujas saņemšanu. Savukārt licences komercdarbības veikšanai ar ieročiem komersanti bieži vien joprojām izvēlās saņemt papīra formā, lūdzot nosūtīt papīra licences uz uzņēmuma juridisko adresi ierakstītā vēstulē, bet dažreiz izvēlas tās saņemt personīgi Valsts policijā, parakstoties žurnālā par licences saņemšanu. Personīgi saņemt licenci komercdarbības veikšanai ar ieročiem ir iespējams tikai vienā Valsts policijas struktūrvienībā, kas atrodas Rīgā. Atteikuma gadījumā izsniegt ieroču atļauju vai licenci, kā arī ieroču atļaujas vai licences darbības apturēšanas vai anulēšanas gadījumā Valsts policija izdod administratīvos aktus un paziņo adresātiem Paziņošanas likumā noteiktajā kārtībā, bet katrs gadījums tiek izvērtēts atsevišķi un saziņai ar adresātu tiek izmantoti dažādi oficiāli komunikācijas kanāli. Tomēr, izvērtējot prakses datus, var konstatēt, ka bieži vien simtiem ieroču īpašnieku administratīvais akts tiek nosūtīts uz deklarēto dzīvesvietu ar Valsts policijas struktūrvienības vadītāja parakstu papīra formā ierakstītā vēstulē.
Ieroču reģistrā nav paredzēta funkcionalitāte, lai persona varētu tiešsaistē pieteikt ieroču atļauju, saņemt ieroču atļauju digitāli, starp ieroču īpašniekiem attālināti veikt ieroču pārreģistrācijas procesu. Vienlaikus arī ieroču komersanti nevar piekļūt Ieroča reģistram tiešsaistē, lai pārliecinātos par personai izsniegtās ieroču atļaujas autentiskumu un piešķirtām tiesībām iegādāties ieroci ar atbilstošo munīcijas kalibru vai tiesībām realizēt ieroci ieroču veikalā. Ņemot vērā minēto, Ieroču aprites likums un tām pakārtoti normatīvie akti nacionālā līmenī nosaka ieroču atļauju apriti papīra formā. Valsts policijas papīra formā izsniegtā ieroču iegādāšanās atļauja vai ieroča realizēšanas atļauja ir vienīgais iespējamais pierādījums ieroču komersantam par attiecīga darījuma tiesisko iespējamību. Savukārt Valsts policijas papīra formā izsniegtās ieroča glabāšanas vai ieroča nēsāšanas atļaujas ir vienīgais pierādījums, ko uzrāda ieroču īpašnieks ieroču komersantam, lai iegādātos ieroča atļaujā minētam ierocim atbilstoša kalibra munīciju. Ieroču pārreģistrāciju starp ieroču īpašniekiem nodrošina Valsts policija. Atbilstoši ieroču aprites tiesiskajam regulējumam ieroču pārreģistrāciju var veikt tikai tā Valsts policijas struktūrvienība, kuras uzskaitē ir attiecīgs šaujamierocis. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem, kas vēlas iegādāties cita ieroča īpašnieka ieroci, dažreiz ir nepieciešams braukt simts un vairāk kilometru, lai nonāktu attiecīgajā Valsts policijas struktūrvienībā, kurā ierocis ir reģistrēts, lai saņemtu ieroča pārreģistrācijas pakalpojumu. Ieroču aprites likuma IV nodaļā ir atrodams ļoti detalizēts ieroču atļauju veidu uzskaitījums ar skaidrojumu par katru ieroču atļaujas veidu un to nozīmi ieroču apritē, lai būtu iespējams nodrošināt ieroča izsekošanu un apliecināt katru secīgu soli ieroča iegūšanai īpašumā, Valsts policijai saņemt atgriezenisko saiti pēc ieroča iegādāšanās vai ieroča realizācijas un nodrošināt to turpmāko reģistrāciju uz jaunā īpašnieka vārda, kā arī nodrošināt to turpmāko kontroli ieroča glabāšanas vietā. Tomēr šāds risinājums, kas sevi ilgstoši pierādījis kā drošs rīks ieroču izsekojamības procesa nodrošināšanai veido būtisku administratīvo slogu gan personām, kas iegādājas savu pirmo ieroci, gan ieroču īpašniekiem, kas iegādājās vai realizē ieročus, kā arī ieroču komersantiem un Valsts policijai. Veicot ieroču īpašnieka e-lietas un ieroča komersanta e-lietas izveidi Ieroču reģistrā, kā arī nacionālo ieroču atļauju digitalizāciju, būtu iespējams šo procesus pārskatīt un Ieroču reģistrā izveidot ar mūsdienu tehnoloģiju starpniecību atbilstošos efektīvus risinājumus, kas samazinātu administratīvu slogu gan ieroču īpašniekiem, gan ieroču komersantiem, gan Valsts policijai.
Ieroču aprites likuma 16.panta otrā daļa nosaka, ka Valsts policija izsniedz ieroča glabāšanas atļaujas, nēsāšanas atļaujas, ieroču kolekcijas atļaujas, Eiropas šaujamieroču apliecības uz pieciem gadiem, bet medību un sporta lietojumam — uz nenoteiktu laiku, nodrošinot atļauju periodisku pārskatīšanu ne retāk kā reizi piecos gados. No attiecīgajām tiesību normām izriet, ka šobrīd pastāv diferencēta pieeja nacionālo ieroču atļauju izsniegšanā atkarībā no ieroča lietojuma veida. Savukārt Eiropas šaujamieroču apliecību izsniedz uz pieciem gadiem visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, jo attiecīga prasība izriet no 2023.gada 24.marta Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2021/555 Par ieroču iegādes un glabāšanas kontroli.
Ieroču aprites likuma 28.panta otrā daļa nosaka personu loku, kam ir nepieciešams kārtot Valsts policijā kvalifikācijas pārbaudījumu par ieroču un munīcijas aprites kārtību un prasmēm rīkoties ar ieroci. Noteiktajā lokā ir arī individuālie komersanti un komersanta amatpersonas un darbinieki, kas vēlas saņemt vai ir jau saņēmuši Valsts policijā licenci E kategorijas gāzes ieroču un signālieroču, un to munīcijas, F kategorijas mazas enerģijas pneimatisko ieroču, gāzes baloniņu, elektrošoka ierīču un auksto ieroču realizēšanai.
Ieroču aprites likuma 35.panta otrā daļa nosaka, ka fiziskā persona ieroča atļaujā norādīto šaujamieroci, tā maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un tās sastāvdaļas, kā arī lielas enerģijas pneimatisko ieroci glabā ieroča atļaujā norādītajā adresē slēgtā metāla seifā, metāla skapī (metāla kastē) vai rūpnieciski ražotā speciāli šaujamieroča glabāšanai paredzētā cita materiāla seifā, nodrošinot tādus glabāšanas apstākļus, kas nepieļauj nejaušu ieroča, tā maināmo būtisko sastāvdaļu, munīcijas un tās sastāvdaļu nokļūšanu nepiederošu personu rokās.
Šobrīd Ieroču aprites likuma 35.panta trešajā daļā ir iekļauts nosacījums, kas nosaka, kam ieroču īpašnieks varētu uz laiku nodot atbildīgai glabāšanai šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un šaujampulveri, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus. Attiecīgais risinājums neaptver visus iespējamus ieroču aprites subjektus, kam ir izveidota un tiek uzturēta atbilstoša infrastruktūra ieroču drošai glabāšanai. Šobrīd Ieroču aprites likuma 35.panta trešajā daļā ir minētas tikai juridisko personu ieroču glabātuves. Attiecīgo regulējumu būtu nepieciešams pilnveidot.
Ieroču aprites likuma 51.pantā ir noteikts, ka trešās valsts pilsonis, kurš saņēmis pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijas Republikā, ir tiesīgs Latvijā ievest un pastāvīgi glabāt medībām, sportam, pašaizsardzībai vai kolekcijai klasificētus ieročus un munīciju, ja Valsts policija ir izsniegusi ieroča iegādāšanās atļauju, kā arī ieroča pārvadāšanas vai pārsūtīšanas atļauju un pēc ieroču, to maināmo būtisko sastāvdaļu un munīcijas ievešanas Latvijā, pamatojoties uz trešās valsts kompetentās iestādes izsniegto ieroču, to maināmo būtisko sastāvdaļu un munīcijas izvešanas atļauju, Valsts policija ir izsniegusi ieroča glabāšanas atļauju, nēsāšanas atļauju vai ieroču kolekcijas atļauju. Savukārt Ieroču aprites likuma 14.panta sestajā daļā, septītajā daļā, astotajā daļā un devītajā daļā ir noteikts konkrēts trešo valstu uzskaitījums. Ņemot vērā minēto, Ieroču aprites likuma 51.pants būtu precizējams.
Ieroču aprites likuma 23.panta “Ieroča atļaujas izsniegšanas aizliegumi” 7.punktā un 74.pantā “Licences izsniegšanas ierobežojumi” g) punktā minētie administratīvie pārkāpumu nosaukumi (sīkais huligānisms un ļaunprātīga nepakļaušanas policijas darbinieka, robežsarga, zemessarga vai karavīra likumīgajam rīkojumam vai prasībai) vairs neatbilst Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā (turpmāk – administratīvo sodu likums) no jauna definētajiem administratīvo pārkāpumu nosaukumiem ar analoģisku dispozīciju. Attiecīgās tiesību normas ir jāprecizē.
Ieroču aprites likuma 87.pants nosaka subjektu loku, kas Ieroču reģistrā iekļauj noteikto informācijas apjomu, Ieroča reģistra pārzini un uzturētāju, kā arī deleģējumu Ministru kabinetam noteikt Ieroča reģistra funkcionālo darbības kārtību. Var secināt, ka valstī nav izveidots un nepastāv vienots valsts un pašvaldības institūciju bruņojuma uzskaites reģistrs. Ņemot vērā, ka publiskās pārvaldes iestāžu un institūciju sistēmā nav institūcijas, kas veido vienotu politiku bruņojuma apritē, kā arī uzrauga citu iestāžu un institūciju bruņojumu, nav nepieciešams veidot arī vienotu bruņojumu uzskaites reģistru, jo katra valsts un pašvaldības institūcija pati ir atbildīga par sava uzskaitē esošo bruņojuma iegādi, to apriti un atsavināšanu. Ņemot vērā minēto, var secināt, ka nav nepieciešamības šādas ziņas uzturēt Ieroču reģistrā un apstrādāt, veidojot papildus administratīvo slogu Iekšlietu ministrijas Informācijas centram.
Ieroču aprites likuma 27.panta piektā daļa nosaka, ka ārstniecības iestāde ziņas par personas veselības stāvokļa atbilstību ieroču glabāšanai (nēsāšanai) vai darbam ar ieročiem ievada Ieroču reģistrā un Licenču un sertifikātu reģistrā. Ieroču aprites likuma 27.panta sestās daļas 3.punkts paredz noteikt informācijas apjomu un kārtību, kādā ārstniecības iestādes iekļauj Ieroču reģistrā un Licenču un sertifikātu reģistrā ziņas par personas veselības stāvokļa atbilstību ieroču glabāšanai (nēsāšanai) un darbam ar ieročiem. Ieroču aprites likuma 28.panta ceturtā daļa nosaka, ka Valsts policija reģistrē Licenču un sertifikātu reģistrā ziņas par personām, kuras nokārtojušas šā panta otrajā daļā minēto kvalifikācijas pārbaudījumu. Saskaņā ar Ieroču aprites likuma 29.panta otro daļu Valsts meža dienests reģistrē Licenču un sertifikātu reģistrā ziņas par personām, kuras nokārtojušas šā panta pirmajā daļā minēto praktisko eksāmenu. Šobrīd informācija par pretendentiem ieroču atļaujas saņemšanai, ka arī informācija, kas ir nepieciešama ieroču īpašnieku kontrolei tiek uzkrāta divās Iekšlietu ministrijas Informācijas sistēmās - gan Ieroču reģistrā, gan Licenču un sertifikātu reģistrā. Attiecīga pieeja rada ievērojamu administratīvo slogu Valsts policijas amatpersonām, veicot pretendentu atbilstības izvērtēšanu ieroču aprites tiesiskajā regulējumā ietvertajām prasībām, kā arī veicot ieroču īpašnieku kontroli. Attiecīgo informāciju būtu nepieciešams ievadīt un uzkrāt vienā Iekšlietu ministrijas informācijas sistēmā - Ieroču reģistrā.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Daži šaujamieroču ražotāji liek sērijas numuru uz garstobra šaujamieroča laides ar rāmi. Piemēram, ja šobrīd tāda garstobra – vītņstobra šaujamieroča īpašnieks grib iegādāties savam ierocim vēl vienu laidi ar rāmi, lai būtu izvēles opcija starp riekstkoka un polimēra vai alumīnija laidi, viņa īpašumā drīkst būt tikai viena laide ar rāmi, bet oriģinālā laide ar rāmi ir jāatstāj komersanta ieroču darbnīcā realizēšanai vai iznīcināšanai. Maināmo būtisko sastāvdaļu definīcijas paplašināšana ļaus izvairīties no šādām situācijām un dos iespēju ieroču īpašniekiem tikt pie iespējas pielāgot savu ieroci vairākiem lietošanas veidiem, piemēram, medībās izmantot klasisko riekstkoka laidi ar rāmi, bet treniņos vai šaušanas sacensībās alumīnija vai polimēra laidi ar rāmi. Lai novērstu attiecīgo problēmu ieroču apritē ir nepieciešams precizēt Ieroču aprites likumā esošo šaujamieroča maināmās būtiskās sastāvdaļas definējumu.
Šobrīd ieroču aprites tiesiskajā regulējumā ieroču atļaujas vai licences saņemšanas process tiek īstenots gan papīra formātā, gan ar elektronisku parakstītu dokumentu starpniecību. Ieroču atļauju izsniegšanas procesā vai licencēšanas gaitā veiktās pārbaudes rezultāti un turpmākie monitoringa rezultāti tiek uzkrāti papīra formātā ieroču īpašnieku vai ieroču komersantu uzskaites lietās. Nacionālās ieroču atļaujas joprojām ir izsniedzamas tikai papīra formā, ielīmējot ieroča atļaujā ieroča īpašnieka noteikta izmēra fotogrāfiju un apzīmogojot ieroču atļauju ar zīmogu. Šādas Valsts policijas izsniegtās papīra formāta ieroču atļaujas ir neērtas un ātri nolietojas ikdienas izmantošanā, jo ir noteikts pienākumus ieroču īpašniekam, pārvietojoties ar ieroci, tās ņemt līdzi, lai tās var uzrādīt klātienē valsts un pašvaldību institūcijām, privāto tiesību personām (ieroču komersantiem, šautuvēm), kam nav tiešsaistes piekļuves Ieroču reģistram. Piemēram, ieroču atļaujas medību un sporta ieročiem tiek izsniegtas uz nenoteiktu laiku, bet piedaloties medībās vai treniņšaušanā, papīra veida ieroču atļaujas nolietojas. Lai novērstu šādu problēmu, ieroču īpašniekam atbilstoši šā brīža tiesiskajam regulējumam ir jāsaņem Valsts policijā attiecīgās nolietotās atļaujas dublikātu, maksājot par to valsts nodevu. Savukārt, ja ieroču atļaujā mainās ziņas par personu vai ieroču glabāšanas vietas adrese, ieroču īpašniekam ir jāsaņem atkārtota ieroču atļauja un jāsamaksā valsts nodeva. Turklāt analoģiska situācija ir arī licenču izsniegšanas procesā komersantiem, kas vēlas nodarboties ar komercdarbību ieroču aprites jomā. Licence ir izsniedzama papīra formātā vai arī elektroniski ar e-pasta starpniecību, ja licence tiek parakstīta ar e-parakstu. Gadījumā, ja papīra formātā izsniegtā licence tiek bojāta, atbilstoši šā brīža tiesiskajam regulējumam ir jāsaņem Valsts policijā attiecīgās licences dublikāts, samaksājot valsts nodevu. Savukārt, ja mainās uzņēmuma nosaukums vai uzņēmējdarbības forma, vai juridiskas adreses nosaukums, ieroču komersantam ir jāsaņem atkārtota licence, par ko jāsamaksā valsts nodeva. Minētais gadījums ir attiecināms arī uz elektroniski parakstītām licencēm, kas izsniegtas elektroniska dokumenta formā. Šāda pieeja rada ievērojamu administratīvo slogu gan Valsts policijas amatpersonām, gan Valsts policijas klientiem ieroču aprites jomā.
Izvērtējot Ieroču aprites likumā noteiktās ieroču atļauju veidus, kurus ir nepieciešams saņemt Latvijas ieroču īpašniekiem, lai realizētu Latvijā reģistrētus šaujamieročus savā valstī, gan ārpus Latvijas, gan iegādājoties Latvijā reģistrētus šaujamieročus, gan iegādājoties tos ārpus Latvijas, var konstatēt administratīvo slogu, kas pasliktina publiskās pārvaldes sniegto pakalpojumu kvalitāti un veido liekus administratīvus šķēršļus attiecīgo procesu ērtai un efektīvai īstenošanai. Attiecīgie procesi būtu precizējami un pilnveidojami, vienkāršojot administratīvo procedūru, vienlaikus garantējot sabiedrības drošību.
Turklāt Ieroču aprites likuma 16.panta otrās daļas tiesību normas paredz izsniegt ieroču atļaujas uz dažādiem termiņiem, gan uz nenoteiktu laiku, gan uz noteiktu termiņu. Viens no likumprojekta mērķiem ir samazināt administratīvo slogu ieroču īpašniekiem. Diferencētā pieeja nacionālo ieroču atļauju izsniegšanā uz dažādu termiņu rada administratīvo slogu gan ieroču īpašniekiem, gan arī Valsts policijai.
Esošais Ieroču reģistrs (tika izstrādāta 2004.gadā) ir pēc savas būtības novecojusi un tās funkcionalitāte vairs neatbilst ieroču atļauju un licenču izsniegšanas procesa vajadzībām, ieroču iegādāšanās, pārreģistrācijas un realizācijas vajadzībām, jo nav vērsta uz modernu digitālo pakalpojumu sniegšanu klientam, izmantojot mūsdienu informācijas tehnoloģiju sasniegumus. Ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem nav iespējams pieteikt un saņemt pakalpojumu tiešsaistē, kā arī tiešsaistē sekot līdzi aktuālām izmaiņā ieroču atļaujās un licencēs un ar ieroču atļaujām un licencēm saistīto dokumentu derīguma termiņiem (piemēram ārstu komisijas atzinuma derīguma termiņš). Arī pats Ieroču reģistrs nevar veikt automātiskas korekcijas ziņās par personu datiem vai saistībā ar uzņēmuma juridiskās adreses maiņu utt. Šobrīd Ieroču reģistrā nav iespējams izveidot e-lietas risinājumu ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem. Administratīvos aktus un citu informāciju nav iespējams paziņot ātrā un efektīvā veidā pašā Ieroču reģistrā, kā arī atļaujas saņēmējam nav iespējas ērti pārliecināties tiešsaistē Ieroču reģistrā par piešķirto ieroču atļauju vai licenci, kā arī par ieroču komersanta fiziskajām personām piešķirtām tiesībām, ieroču atļaujām u.c.
Turklāt ir vērojama funkcionāli sadrumstalota pieeja ziņu uzkrāšanai ieroču apritē. Piemēram, ziņas par kvalifikācijas pārbaudījuma par ieroču un munīcijas aprites kārtību un prasmēm rīkoties ar ieroci norisi un rezultātu vai ieroču komersantu un tām izsniegto licenci Valsts policija elektroniski ievada Iekšlietu ministrijas Informācijas centra uzturētajā sistēmā “Licenču un sertifikātu reģistrs”, nevis vienā sistēmā - Ieroču reģistrā. Papildus tam Valsts meža dienests reģistrē Licenču un sertifikātu reģistrā ziņas par personām, kuras nokārtojušas praktisko eksāmenu šaušanā ar garstobra – vītņstobra medību šaujamieroci. Šāda sadrumstalota un novecojusi pieeja apgrūtina gan ieroču komersantu, gan ieroču īpašnieku kontroli, kā arī vienlaikus rada papildu administratīvo slogu Valsts policijai.
Papildus tam Ieroču reģistrā tiek uzkrātas ziņas par valsts un pašvaldību institūciju bruņojumu, bet tajā paša laikā ir noteikti izņēmumi attiecībā uz Nacionālajiem bruņotiem spēkiem, Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēm, Nodrošinājuma valsts aģentūru un valsts drošības iestādēm. Faktiski valstī nav noteikts vienots bruņojumu uzskaites rīks visām Ieroču aprites likumā 94.pantā minētam iestādēm un institūcijām un nav izvirzīts mērķis vienoti uzkrāt šādu informāciju. Ieroču reģistrā uzkrātajām ziņām jābūt vērstām uz komercdarbības kontroli ieroču aprites jomā, ieroču īpašnieku atbilstības un ieroču aprites kontroli.
Šobrīd ieroču aprites tiesiskajā regulējumā ieroču atļaujas vai licences saņemšanas process tiek īstenots gan papīra formātā, gan ar elektronisku parakstītu dokumentu starpniecību. Ieroču atļauju izsniegšanas procesā vai licencēšanas gaitā veiktās pārbaudes rezultāti un turpmākie monitoringa rezultāti tiek uzkrāti papīra formātā ieroču īpašnieku vai ieroču komersantu uzskaites lietās. Nacionālās ieroču atļaujas joprojām ir izsniedzamas tikai papīra formā, ielīmējot ieroča atļaujā ieroča īpašnieka noteikta izmēra fotogrāfiju un apzīmogojot ieroču atļauju ar zīmogu. Šādas Valsts policijas izsniegtās papīra formāta ieroču atļaujas ir neērtas un ātri nolietojas ikdienas izmantošanā, jo ir noteikts pienākumus ieroču īpašniekam, pārvietojoties ar ieroci, tās ņemt līdzi, lai tās var uzrādīt klātienē valsts un pašvaldību institūcijām, privāto tiesību personām (ieroču komersantiem, šautuvēm), kam nav tiešsaistes piekļuves Ieroču reģistram. Piemēram, ieroču atļaujas medību un sporta ieročiem tiek izsniegtas uz nenoteiktu laiku, bet piedaloties medībās vai treniņšaušanā, papīra veida ieroču atļaujas nolietojas. Lai novērstu šādu problēmu, ieroču īpašniekam atbilstoši šā brīža tiesiskajam regulējumam ir jāsaņem Valsts policijā attiecīgās nolietotās atļaujas dublikātu, maksājot par to valsts nodevu. Savukārt, ja ieroču atļaujā mainās ziņas par personu vai ieroču glabāšanas vietas adrese, ieroču īpašniekam ir jāsaņem atkārtota ieroču atļauja un jāsamaksā valsts nodeva. Turklāt analoģiska situācija ir arī licenču izsniegšanas procesā komersantiem, kas vēlas nodarboties ar komercdarbību ieroču aprites jomā. Licence ir izsniedzama papīra formātā vai arī elektroniski ar e-pasta starpniecību, ja licence tiek parakstīta ar e-parakstu. Gadījumā, ja papīra formātā izsniegtā licence tiek bojāta, atbilstoši šā brīža tiesiskajam regulējumam ir jāsaņem Valsts policijā attiecīgās licences dublikāts, samaksājot valsts nodevu. Savukārt, ja mainās uzņēmuma nosaukums vai uzņēmējdarbības forma, vai juridiskas adreses nosaukums, ieroču komersantam ir jāsaņem atkārtota licence, par ko jāsamaksā valsts nodeva. Minētais gadījums ir attiecināms arī uz elektroniski parakstītām licencēm, kas izsniegtas elektroniska dokumenta formā. Šāda pieeja rada ievērojamu administratīvo slogu gan Valsts policijas amatpersonām, gan Valsts policijas klientiem ieroču aprites jomā.
Izvērtējot Ieroču aprites likumā noteiktās ieroču atļauju veidus, kurus ir nepieciešams saņemt Latvijas ieroču īpašniekiem, lai realizētu Latvijā reģistrētus šaujamieročus savā valstī, gan ārpus Latvijas, gan iegādājoties Latvijā reģistrētus šaujamieročus, gan iegādājoties tos ārpus Latvijas, var konstatēt administratīvo slogu, kas pasliktina publiskās pārvaldes sniegto pakalpojumu kvalitāti un veido liekus administratīvus šķēršļus attiecīgo procesu ērtai un efektīvai īstenošanai. Attiecīgie procesi būtu precizējami un pilnveidojami, vienkāršojot administratīvo procedūru, vienlaikus garantējot sabiedrības drošību.
Turklāt Ieroču aprites likuma 16.panta otrās daļas tiesību normas paredz izsniegt ieroču atļaujas uz dažādiem termiņiem, gan uz nenoteiktu laiku, gan uz noteiktu termiņu. Viens no likumprojekta mērķiem ir samazināt administratīvo slogu ieroču īpašniekiem. Diferencētā pieeja nacionālo ieroču atļauju izsniegšanā uz dažādu termiņu rada administratīvo slogu gan ieroču īpašniekiem, gan arī Valsts policijai.
Esošais Ieroču reģistrs (tika izstrādāta 2004.gadā) ir pēc savas būtības novecojusi un tās funkcionalitāte vairs neatbilst ieroču atļauju un licenču izsniegšanas procesa vajadzībām, ieroču iegādāšanās, pārreģistrācijas un realizācijas vajadzībām, jo nav vērsta uz modernu digitālo pakalpojumu sniegšanu klientam, izmantojot mūsdienu informācijas tehnoloģiju sasniegumus. Ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem nav iespējams pieteikt un saņemt pakalpojumu tiešsaistē, kā arī tiešsaistē sekot līdzi aktuālām izmaiņā ieroču atļaujās un licencēs un ar ieroču atļaujām un licencēm saistīto dokumentu derīguma termiņiem (piemēram ārstu komisijas atzinuma derīguma termiņš). Arī pats Ieroču reģistrs nevar veikt automātiskas korekcijas ziņās par personu datiem vai saistībā ar uzņēmuma juridiskās adreses maiņu utt. Šobrīd Ieroču reģistrā nav iespējams izveidot e-lietas risinājumu ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem. Administratīvos aktus un citu informāciju nav iespējams paziņot ātrā un efektīvā veidā pašā Ieroču reģistrā, kā arī atļaujas saņēmējam nav iespējas ērti pārliecināties tiešsaistē Ieroču reģistrā par piešķirto ieroču atļauju vai licenci, kā arī par ieroču komersanta fiziskajām personām piešķirtām tiesībām, ieroču atļaujām u.c.
Turklāt ir vērojama funkcionāli sadrumstalota pieeja ziņu uzkrāšanai ieroču apritē. Piemēram, ziņas par kvalifikācijas pārbaudījuma par ieroču un munīcijas aprites kārtību un prasmēm rīkoties ar ieroci norisi un rezultātu vai ieroču komersantu un tām izsniegto licenci Valsts policija elektroniski ievada Iekšlietu ministrijas Informācijas centra uzturētajā sistēmā “Licenču un sertifikātu reģistrs”, nevis vienā sistēmā - Ieroču reģistrā. Papildus tam Valsts meža dienests reģistrē Licenču un sertifikātu reģistrā ziņas par personām, kuras nokārtojušas praktisko eksāmenu šaušanā ar garstobra – vītņstobra medību šaujamieroci. Šāda sadrumstalota un novecojusi pieeja apgrūtina gan ieroču komersantu, gan ieroču īpašnieku kontroli, kā arī vienlaikus rada papildu administratīvo slogu Valsts policijai.
Papildus tam Ieroču reģistrā tiek uzkrātas ziņas par valsts un pašvaldību institūciju bruņojumu, bet tajā paša laikā ir noteikti izņēmumi attiecībā uz Nacionālajiem bruņotiem spēkiem, Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēm, Nodrošinājuma valsts aģentūru un valsts drošības iestādēm. Faktiski valstī nav noteikts vienots bruņojumu uzskaites rīks visām Ieroču aprites likumā 94.pantā minētam iestādēm un institūcijām un nav izvirzīts mērķis vienoti uzkrāt šādu informāciju. Ieroču reģistrā uzkrātajām ziņām jābūt vērstām uz komercdarbības kontroli ieroču aprites jomā, ieroču īpašnieku atbilstības un ieroču aprites kontroli.
Risinājuma apraksts
Likumprojekts paredz precizēt šaujamieroča maināmo būtiski sastāvdaļu definīciju nosakot , ka šaujamieroča maināmās būtiskās sastāvdaļas — šaujamieroča maināmais stobrs, šaujamieroča maināmais stobra un aizslēga komplekts (ja aizslēgs maināms pilnībā), kalibra maiņai paredzētais ieliekamais stobrs un adapters, kā arī garstobra šaujamieroča rāmis, kas integrēts laidē, tiek precizēta definīcija atbilstoši ieroču tehnikas prasībām, kā arī vienlaikus tiek pilnveidota šaujamieroča maināmo būtisko sastāvdaļu izsekojamība.
Likumprojekts paredz papildināt Ieroču aprites likumu ar 3.1pantu “Iesniegumu iesniegšana Valsts policijā un Valsts policijas izdoto administratīvo aktu paziņošana”, kas paredz iesniegumu administratīvā procesa ierosināšanai ieroču atļaujas vai licences saņemšanai Valsts policijā iesniegt strukturētu datu veidā tiešsaistē Ieroču reģistrā, kā arī saņemt atgriezenisko saiti no Valsts policijas arī tiešsaistē Ieroču reģistrā. Attiecīgs risinājums ir mūsdienīgs, ērts un efektīvs. Turklāt šāds risinājums paātrina iesnieguma iesniegšanas procesu, jo informācijas sistēma nodrošina iespēju strukturēt datus atbilstoši iesniedzēja vajadzībām, piemeklējot nepieciešamus informācijas sistēmas laukus aizpildīšanai un nodrošina nepieciešamās informācijas apjomu, vienlaikus maksimāli samazinot tehniskās un saturiskās kļūdas iesnieguma iesniegšanas gaitā. Latvijā ieroču apritē ir dažādi ieroču lietojumu veidi, vairāki juridisko personu darbības veidi, kuru nodrošināšanai ir nepieciešami ieroči (piemēram: šautuves vai apsardzes un drošības pakalpojumu sniegšana), ieroču komersantu licencēšanas sistēma. Šāda pieeja ievērojami atvieglotu personām iesnieguma iesniegšanas procesu, samazinātu nepieciešamību vērsties ar konsultācijām Valsts policijā, lai noskaidrotu, kādas ziņas ir iekļaujamas iesniegumā. Tas savukārt samazinātu administratīvo slogu arī Valsts policijas amatpersonām. Iesniegumu iesniegšanai nebūs nepieciešams parakstīt ar e-parakstu, jo tiks nodrošināta iespēja personai identificēties ar kvalificētu elektroniskās identifikācijas līdzekli vai paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas līdzekli. Ņemot vērā minēto, tiešsaistē Ieroču reģistrā strukturētu datu veidā iesniegtajam iesniegumam būtu juridisks spēks arī bez rekvizīta "paraksts”. Papildus norādāms, ka gadījumā, ja Valsts policijā vērsīsies ārzemnieks, kuram Latvijā nav pastāvīgas uzturēšanās atļaujas, ar iesniegumu, lai, piemēram, saņemtu Valsts policijā ieroča iegādāšanās atļauju, lai varētu iegādāties ieroci no Latvijas ieroča komersanta, vai lai saņemtu ieroča realizēšanas atļauju, lai Latvijā realizētu ārzemēs reģistrētu ieroci ieroču komersantam, tad Valsts policijas amatpersonas tiešsaistē Ieroču reģistrā aizpildīs iesniegumu administratīvā procesa ierosināšanai un nepieciešamās ieroču atļaujas saņemšanai. Attiecīgs risinājums tiks paredzēts Ministru kabineta noteikumos, kas noteiks atļauju saņemšanas kārtību. Turklāt iesniedzējs varēs saņemt administratīvo aktu ne tikai tiešsaistē, bet arī uz lietotāja oficiālo elektronisko adresi, ja personai ir aktivizēts oficiālās elektroniskās adreses konts, vai norādīto elektroniskā pasta adresi, ja personai nav aktivizēts oficiālās elektroniskās adreses konts. Ja objektīvu apstākļu dēļ nav iespējama paziņošana tiešsaistē Ieroču reģistrā, paziņošanai izmanto citus Paziņošanas likumā minētos veidus. Piemēram attiecīgs gadījums būtu attiecināms uz ārzemnieka iesniegumu Ieroču reģistrā, kuram nav patstāvīgas uzturēšanas atļaujas Latvijā.
Lai nodrošinātu nacionālo ieroču atļauju un licenču digitalizāciju, tiek papildināts Ieroču aprites likums. Likumprojekts paredz papildināt Ieroču aprites likuma 16.pantu ar pirmo prim daļu, kas noteic, ka ieroča iegādāšanās, glabāšanas, nēsāšanas, kolekcijas un realizēšanas atļauja ir Valsts policijas izdarīts attiecīgs ieraksts Ieroču reģistrā. Papildus tam 73.pants tiek papildināts ar trešo prim daļu kas noteic, ka licence ir Valsts policijas izdarīts attiecīgs ieraksts Ieroču reģistrā, uz kuru pamatojoties fiziskā vai juridiskā persona ir tiesīga Latvijas teritorijā veikt šā panta pirmās daļas 2., 3., 4. vai 5.punktā noteikto komercdarbību. Attiecīgie papildinājumi Ieroču aprites likumā nodrošinās, ka Valsts policijas vairs neizsniegs papīra formā nacionālās ieroču atļaujas un nacionālās licences komercdarbības veikšanai ar ieročiem. Jauns Ieroču reģistrs būs tiešsaistē pieejams gan valsts un pašvaldību institūcijām, gan ieroču komersantiem un ieroču brokeriem, gan ieroču īpašniekiem. Ieroču reģistrā tiešsaistē būs iespējams pārliecināties par Valsts policijas izsniegto ieroču atļauju vai licenci un katram ieroču aprites subjektam būs savs virtuālais lietotāja profils, lai nepieciešamības gadījumā tiešsaistē varētu uzrādīt informāciju par savu ieroču atļauju vai ieroču licenci vai saglabātu savā datu nesējā nepieciešamo informācijas apjomu par savu ieroču atļauju vai licenci. Attiecīgie jautājumi tiks detalizētāk noteikti Ministru kabineta noteikumos, kas reglamentēs digitālo ieroču un licenču apriti. Turklāt digitalizējot nacionālās ieroču atļaujas un ieroču licences, ievērojami samazināsies administratīvas slogs gan Valsts policijai, gan visiem ieroču aprites subjektiem. Ņemot vērā minēto, likumprojekts paredz precizēt Ieroču aprites likuma 16.panta trešajā daļā un 73.panta septītajā daļā ietverto deleģējumu Ministru kabinetam, lai nodrošinātu digitālo ieroču atļauju un licenču izsniegšanas procesu reglamentāciju un nodrošinātu digitālo ieroču atļauju un licenču apriti atbilstoši Ieroču aprites likumam un likumprojekta konceptam. Ņemot vērā, ka ieroču atļaujas un licences tiks izsniegtas digitāli, Ieroču aprites likumā vairs nav nepieciešams regulējums, kas attiecas uz ieroču atļauju dublikātiem, kā arī atkārtotām ieroču atļaujām un licencēm.
Turklāt ieroču atļauju digitalizācijas process rada iespēju pārskatīt Ieroču aprites likuma ieroča iegādāšanās atļaujas, ieroča glabāšanas atļaujas, ieroča nēsāšanas atļaujas, ieroča realizēšanas atļaujas un ieroču kolekcijas atļaujas savstarpēju mijiedarbību ieroču apritē nolūkā samazināt administratīvo slogu ieroču atļauju pretendentiem, ieroču īpašniekiem, juridiskām personām, kuru profesionālā nodarbošanās ir saistīta ieroču izmantošanu, ieroču komersantiem, kā arī Valsts policijai kā iestādei, kas izsniedz ieroču atļaujas un licences un kontrolē ieroču atļauju un licenču izsniegšanas ierobežojumus. Lai sasniegto izvirzīto mērķi likumprojekts paredz izslēgt 17.pantu, kas nosaka ieroča iegādāšanās atļaujas derīguma termiņu un tiesību apjomu, kā arī 20.pantu, kas nosaka ieroča realizēšanas atļaujas derīguma termiņu un tiesību apjomu. Attiecīgo pantu saturs tiek iekļauts Ieroču aprites likuma 18.pantā “Ieroču glabāšanas atļauja”, 19.pantā “Ieroča nēsāšanas atļauja” un 21.pnatā “Ieroču kolekcijas atļauja”. Papildus likumprojekts paredz Ieroču aprites likuma 35.panta pirmā daļa, 40.panta pirmā un otrā daļa, 52.panta pirmā daļa, 53.panta pirmā daļa, 56.panta pirmā daļā, svītrot regulējumu, kas saistīts ar ieroču iegādāšanās atļauju.
Ieroču reģistrā ierakstīta ieroča glabāšanas atļauja, ieroča nēsāšanas atļauja un ieroču kolekcijas atļauja piešķirs personai tiesības ne tikai glabāt, nesāt vai kolekcionēt ieroci, bet arī automātiski piešķirs tiesības iegādāties (bez papildus iesnieguma un lieka administratīva sloga) atbilstoša lietojuma un veida un noteiktās tehniskās kategorijas šaujamieroci un glabāt ieroci atļautā glabāšanas vietā līdz Ieroču aprites likumā noteiktā atļautā šaujamieroču daudzuma sasniegšanai, kā arī automātiski piešķirs personai tiesības realizēt personai reģistrētus šaujamieročus (bez papildus iesnieguma un lieka administratīva sloga) atbilstoši Ieroču aprites likuma prasībām nacionālajā ieroču apritē. Valsts policija izsniegs nacionālās ieroču atļaujas digitāli un ieroču iegādāšanās un realizācijas procesi Latvijā reģistrētiem ieročiem norisināsies e-vidē gan starp pircēju un ieroču komersantu, gan starp ieroču īpašniekiem ar Ieroču reģistrā iestrādāto algoritmu starpniecību, kas nodrošinās Ieroču aprites likuma prasību ievērošanu, kā arī Valsts policija tiešsaistes kontroli (nepieciešamības gadījumā ātri reaģēt un veikt arī klātienes kontroles pasākumus). Likumprojekts paredz noteikt, ka ieroča iegādāšanās un realizēšanas atļauja ir Valsts policijas izdarīts attiecīgs ieraksts Ieroču reģistrā. Attiecīgo ieroču atļauju veidus ir nepieciešams saglabāt kā atsevišķas digitālas ieroču atļaujas, kas nav paredzētas Latvijas ieroču aprites subjektiem, kam šādas tiesības jau ir integrētas ieroča glabāšanas atļaujā, ieroča nēsāšanas atļaujā vai ieroču kolekcijas atļaujā, bet ārzemniekiem, lai Valsts policija varētu izsniegt ārzemniekiem ieroča iegādāšanās un realizēšanas atļaujas, lai nodrošinātu ārzemniekiem tiesības Latvijā iegādāties ieroci, piemēram, no ieroču komersanta, vai realizēt ārzemēs reģistrētu ieroci Latvijas ieroču komersantam Latvijā. Ieroču komersants Ieroču reģistra e-vidē varēs pārliecināties par ārzemnieka tiesībām ieroču apritē.
Ņemot vērā, ka Valsts policija izsniegs tikai digitālas ieroču atļaujas nacionālajā ieroču apritē, papildus tika pārskatītas vairākas Ieroču aprites likuma normas, kas nosaka ieroču īpašniekam pienākumu fiziski uzrādīt, saņemt vai nodot ieroču atļauju papīra formā, proti, Ieroču aprites likuma 24.panta pirmās daļas 7.punkts, 26.panta trešā daļa, 31.panta otrā daļa.
Vienlaikus, izveidojot jaunu Ieroču reģistru un nodrošinot nacionālo ieroču atļauju pāreju uz digitālu dokumentu apriti, būtu nepieciešams pārskatīt diferencēto pieeju nacionālo ieroču atļauju izsniegšanā uz dažādiem termiņiem, samazinot administratīvo slogu ieroču īpašniekiem un Valsts policijai. Ar jaunā Ieroča reģistra funkcionalitāti būs iespējams nodrošināt visu ieroču atļauju periodisku pārskatīšanu ne retāk kā reizi piecos gados, garantējot sabiedrības drošību. Ņemot vērā minēto, ir nepieciešams 16.panta otro daļu izteikt redakcijā, kas paredz Valsts policijai izsniegt Eiropas šaujamieroču apliecības uz pieciem gadiem, bet ieroča glabāšanas atļaujas, nēsāšanas atļaujas, ieroču kolekcijas atļaujas – uz nenoteiktu laiku, nodrošinot atļauju periodisku pārskatīšanu ne retāk kā reizi piecos gados. Ņemot vērā minēto, tiek precizēts arī 16.panta trešajā daļā ietvertais deleģējums Ministru kabinetam izsakot to šādā rekcijā, ka prasības ieroču atļauju saņemšanai un kārtību, kādā Valsts policija izsniedz ieroču atļaujas, pārskata ieroču atļaujas vai atsaka izsniegt ieroču atļaujas, kā arī prasības, kas jāievēro ieroču atļauju darbības laikā, nosaka Ministru kabinets.
Nodrošinot nacionālo ieroču atļauju un licenču digitalizāciju, tiek pilnveidotas Ieroču aprites likuma normas, kas nosaka Ieroču reģistra regulējumu. Likumprojekts paredz izteikt Ieroču aprites likuma 87.pantu jaunā redakcijā un noteikt jaunu deleģējumu Ministru kabinetam, lai nodrošinātu pilnvērtīgu Ieroča reģistra darbību, vienlaikus izslēdzot valsts un pašvaldību institūcijās esošā bruņojumu uzskaiti Ieroču reģistrā. Katra valsts un pašvaldību institūcija veic savas mantas, tajā skaitā arī ieroču uzskaiti. Papildus tam, visa informācija, kas ir saistīta ar ieroču apriti un ieroču aprites subjektiem, tiek novirzīta uz Ieroču reģistru. Ņemot vērā minēto, likumprojekts paredz izslēgt šādus Ieroču aprites likuma pantus, kas satur atsauces uz Licenču un sertifikātu reģistru, proti, Ieroču aprites likuma 27.panta piekto daļu, 27.panta sestās daļas 3.punktu, 28.panta ceturto daļu un 29.panta otro daļu.
Ieroču īpašnieku papīra formas ieroča iegādāšanās atļaujas, ieroča glabāšanas atļaujas, ieroča nēsāšanas atļaujas, ieroču kolekcijas atļaujas un ieroča realizēšanas atļaujas, kā arī ieroču komersantu un ieroču brokeru papīra formā un elektroniski parakstītas licences būs derīgas līdz likumprojekta spēkā stāšanas dienai, proti, 2026.gadam 31.decembrim. Savukārt jau 2027.gada 1.janvārī jaunā Ieroču reģistrā būs pieejamas digitālas ieroču atļaujas un licences. No ieroču īpašniekiem, ieroču komersantiem un ieroču brokeriem netiks lūgts iesniegt iesniegumus attiecīgu atļauju un licenču pārformēšanai, jo izstrādājot jaunu Ieroču reģistru tiks izveidots IT serviss, kas savukārt izveidos digitālas ieroču atļaujas un licences automātiski bez ieroču īpašnieku, ieroču komersantu un ieroču brokeru iesaistes, balstoties uz datu migrāciju no esošā Ieroču reģistra un Licenču un sertifikātu reģistra attiecīgajām sadaļām. Ieroču īpašniekiem, ieroču komersantiem un ieroču brokeriem netiks uzlikts pienākums nodot papīra formā izsniegtās ieroču atļaujas un licences Valsts policijā. 2027.gada 1.janvāri attiecīgie Valsts policijas izsniegtie dokumenti zaudēs juridisko spēku.
Likumprojekts paredz papildināt Ieroču aprites likumu ar 3.1pantu “Iesniegumu iesniegšana Valsts policijā un Valsts policijas izdoto administratīvo aktu paziņošana”, kas paredz iesniegumu administratīvā procesa ierosināšanai ieroču atļaujas vai licences saņemšanai Valsts policijā iesniegt strukturētu datu veidā tiešsaistē Ieroču reģistrā, kā arī saņemt atgriezenisko saiti no Valsts policijas arī tiešsaistē Ieroču reģistrā. Attiecīgs risinājums ir mūsdienīgs, ērts un efektīvs. Turklāt šāds risinājums paātrina iesnieguma iesniegšanas procesu, jo informācijas sistēma nodrošina iespēju strukturēt datus atbilstoši iesniedzēja vajadzībām, piemeklējot nepieciešamus informācijas sistēmas laukus aizpildīšanai un nodrošina nepieciešamās informācijas apjomu, vienlaikus maksimāli samazinot tehniskās un saturiskās kļūdas iesnieguma iesniegšanas gaitā. Latvijā ieroču apritē ir dažādi ieroču lietojumu veidi, vairāki juridisko personu darbības veidi, kuru nodrošināšanai ir nepieciešami ieroči (piemēram: šautuves vai apsardzes un drošības pakalpojumu sniegšana), ieroču komersantu licencēšanas sistēma. Šāda pieeja ievērojami atvieglotu personām iesnieguma iesniegšanas procesu, samazinātu nepieciešamību vērsties ar konsultācijām Valsts policijā, lai noskaidrotu, kādas ziņas ir iekļaujamas iesniegumā. Tas savukārt samazinātu administratīvo slogu arī Valsts policijas amatpersonām. Iesniegumu iesniegšanai nebūs nepieciešams parakstīt ar e-parakstu, jo tiks nodrošināta iespēja personai identificēties ar kvalificētu elektroniskās identifikācijas līdzekli vai paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas līdzekli. Ņemot vērā minēto, tiešsaistē Ieroču reģistrā strukturētu datu veidā iesniegtajam iesniegumam būtu juridisks spēks arī bez rekvizīta "paraksts”. Papildus norādāms, ka gadījumā, ja Valsts policijā vērsīsies ārzemnieks, kuram Latvijā nav pastāvīgas uzturēšanās atļaujas, ar iesniegumu, lai, piemēram, saņemtu Valsts policijā ieroča iegādāšanās atļauju, lai varētu iegādāties ieroci no Latvijas ieroča komersanta, vai lai saņemtu ieroča realizēšanas atļauju, lai Latvijā realizētu ārzemēs reģistrētu ieroci ieroču komersantam, tad Valsts policijas amatpersonas tiešsaistē Ieroču reģistrā aizpildīs iesniegumu administratīvā procesa ierosināšanai un nepieciešamās ieroču atļaujas saņemšanai. Attiecīgs risinājums tiks paredzēts Ministru kabineta noteikumos, kas noteiks atļauju saņemšanas kārtību. Turklāt iesniedzējs varēs saņemt administratīvo aktu ne tikai tiešsaistē, bet arī uz lietotāja oficiālo elektronisko adresi, ja personai ir aktivizēts oficiālās elektroniskās adreses konts, vai norādīto elektroniskā pasta adresi, ja personai nav aktivizēts oficiālās elektroniskās adreses konts. Ja objektīvu apstākļu dēļ nav iespējama paziņošana tiešsaistē Ieroču reģistrā, paziņošanai izmanto citus Paziņošanas likumā minētos veidus. Piemēram attiecīgs gadījums būtu attiecināms uz ārzemnieka iesniegumu Ieroču reģistrā, kuram nav patstāvīgas uzturēšanas atļaujas Latvijā.
Lai nodrošinātu nacionālo ieroču atļauju un licenču digitalizāciju, tiek papildināts Ieroču aprites likums. Likumprojekts paredz papildināt Ieroču aprites likuma 16.pantu ar pirmo prim daļu, kas noteic, ka ieroča iegādāšanās, glabāšanas, nēsāšanas, kolekcijas un realizēšanas atļauja ir Valsts policijas izdarīts attiecīgs ieraksts Ieroču reģistrā. Papildus tam 73.pants tiek papildināts ar trešo prim daļu kas noteic, ka licence ir Valsts policijas izdarīts attiecīgs ieraksts Ieroču reģistrā, uz kuru pamatojoties fiziskā vai juridiskā persona ir tiesīga Latvijas teritorijā veikt šā panta pirmās daļas 2., 3., 4. vai 5.punktā noteikto komercdarbību. Attiecīgie papildinājumi Ieroču aprites likumā nodrošinās, ka Valsts policijas vairs neizsniegs papīra formā nacionālās ieroču atļaujas un nacionālās licences komercdarbības veikšanai ar ieročiem. Jauns Ieroču reģistrs būs tiešsaistē pieejams gan valsts un pašvaldību institūcijām, gan ieroču komersantiem un ieroču brokeriem, gan ieroču īpašniekiem. Ieroču reģistrā tiešsaistē būs iespējams pārliecināties par Valsts policijas izsniegto ieroču atļauju vai licenci un katram ieroču aprites subjektam būs savs virtuālais lietotāja profils, lai nepieciešamības gadījumā tiešsaistē varētu uzrādīt informāciju par savu ieroču atļauju vai ieroču licenci vai saglabātu savā datu nesējā nepieciešamo informācijas apjomu par savu ieroču atļauju vai licenci. Attiecīgie jautājumi tiks detalizētāk noteikti Ministru kabineta noteikumos, kas reglamentēs digitālo ieroču un licenču apriti. Turklāt digitalizējot nacionālās ieroču atļaujas un ieroču licences, ievērojami samazināsies administratīvas slogs gan Valsts policijai, gan visiem ieroču aprites subjektiem. Ņemot vērā minēto, likumprojekts paredz precizēt Ieroču aprites likuma 16.panta trešajā daļā un 73.panta septītajā daļā ietverto deleģējumu Ministru kabinetam, lai nodrošinātu digitālo ieroču atļauju un licenču izsniegšanas procesu reglamentāciju un nodrošinātu digitālo ieroču atļauju un licenču apriti atbilstoši Ieroču aprites likumam un likumprojekta konceptam. Ņemot vērā, ka ieroču atļaujas un licences tiks izsniegtas digitāli, Ieroču aprites likumā vairs nav nepieciešams regulējums, kas attiecas uz ieroču atļauju dublikātiem, kā arī atkārtotām ieroču atļaujām un licencēm.
Turklāt ieroču atļauju digitalizācijas process rada iespēju pārskatīt Ieroču aprites likuma ieroča iegādāšanās atļaujas, ieroča glabāšanas atļaujas, ieroča nēsāšanas atļaujas, ieroča realizēšanas atļaujas un ieroču kolekcijas atļaujas savstarpēju mijiedarbību ieroču apritē nolūkā samazināt administratīvo slogu ieroču atļauju pretendentiem, ieroču īpašniekiem, juridiskām personām, kuru profesionālā nodarbošanās ir saistīta ieroču izmantošanu, ieroču komersantiem, kā arī Valsts policijai kā iestādei, kas izsniedz ieroču atļaujas un licences un kontrolē ieroču atļauju un licenču izsniegšanas ierobežojumus. Lai sasniegto izvirzīto mērķi likumprojekts paredz izslēgt 17.pantu, kas nosaka ieroča iegādāšanās atļaujas derīguma termiņu un tiesību apjomu, kā arī 20.pantu, kas nosaka ieroča realizēšanas atļaujas derīguma termiņu un tiesību apjomu. Attiecīgo pantu saturs tiek iekļauts Ieroču aprites likuma 18.pantā “Ieroču glabāšanas atļauja”, 19.pantā “Ieroča nēsāšanas atļauja” un 21.pnatā “Ieroču kolekcijas atļauja”. Papildus likumprojekts paredz Ieroču aprites likuma 35.panta pirmā daļa, 40.panta pirmā un otrā daļa, 52.panta pirmā daļa, 53.panta pirmā daļa, 56.panta pirmā daļā, svītrot regulējumu, kas saistīts ar ieroču iegādāšanās atļauju.
Ieroču reģistrā ierakstīta ieroča glabāšanas atļauja, ieroča nēsāšanas atļauja un ieroču kolekcijas atļauja piešķirs personai tiesības ne tikai glabāt, nesāt vai kolekcionēt ieroci, bet arī automātiski piešķirs tiesības iegādāties (bez papildus iesnieguma un lieka administratīva sloga) atbilstoša lietojuma un veida un noteiktās tehniskās kategorijas šaujamieroci un glabāt ieroci atļautā glabāšanas vietā līdz Ieroču aprites likumā noteiktā atļautā šaujamieroču daudzuma sasniegšanai, kā arī automātiski piešķirs personai tiesības realizēt personai reģistrētus šaujamieročus (bez papildus iesnieguma un lieka administratīva sloga) atbilstoši Ieroču aprites likuma prasībām nacionālajā ieroču apritē. Valsts policija izsniegs nacionālās ieroču atļaujas digitāli un ieroču iegādāšanās un realizācijas procesi Latvijā reģistrētiem ieročiem norisināsies e-vidē gan starp pircēju un ieroču komersantu, gan starp ieroču īpašniekiem ar Ieroču reģistrā iestrādāto algoritmu starpniecību, kas nodrošinās Ieroču aprites likuma prasību ievērošanu, kā arī Valsts policija tiešsaistes kontroli (nepieciešamības gadījumā ātri reaģēt un veikt arī klātienes kontroles pasākumus). Likumprojekts paredz noteikt, ka ieroča iegādāšanās un realizēšanas atļauja ir Valsts policijas izdarīts attiecīgs ieraksts Ieroču reģistrā. Attiecīgo ieroču atļauju veidus ir nepieciešams saglabāt kā atsevišķas digitālas ieroču atļaujas, kas nav paredzētas Latvijas ieroču aprites subjektiem, kam šādas tiesības jau ir integrētas ieroča glabāšanas atļaujā, ieroča nēsāšanas atļaujā vai ieroču kolekcijas atļaujā, bet ārzemniekiem, lai Valsts policija varētu izsniegt ārzemniekiem ieroča iegādāšanās un realizēšanas atļaujas, lai nodrošinātu ārzemniekiem tiesības Latvijā iegādāties ieroci, piemēram, no ieroču komersanta, vai realizēt ārzemēs reģistrētu ieroci Latvijas ieroču komersantam Latvijā. Ieroču komersants Ieroču reģistra e-vidē varēs pārliecināties par ārzemnieka tiesībām ieroču apritē.
Ņemot vērā, ka Valsts policija izsniegs tikai digitālas ieroču atļaujas nacionālajā ieroču apritē, papildus tika pārskatītas vairākas Ieroču aprites likuma normas, kas nosaka ieroču īpašniekam pienākumu fiziski uzrādīt, saņemt vai nodot ieroču atļauju papīra formā, proti, Ieroču aprites likuma 24.panta pirmās daļas 7.punkts, 26.panta trešā daļa, 31.panta otrā daļa.
Vienlaikus, izveidojot jaunu Ieroču reģistru un nodrošinot nacionālo ieroču atļauju pāreju uz digitālu dokumentu apriti, būtu nepieciešams pārskatīt diferencēto pieeju nacionālo ieroču atļauju izsniegšanā uz dažādiem termiņiem, samazinot administratīvo slogu ieroču īpašniekiem un Valsts policijai. Ar jaunā Ieroča reģistra funkcionalitāti būs iespējams nodrošināt visu ieroču atļauju periodisku pārskatīšanu ne retāk kā reizi piecos gados, garantējot sabiedrības drošību. Ņemot vērā minēto, ir nepieciešams 16.panta otro daļu izteikt redakcijā, kas paredz Valsts policijai izsniegt Eiropas šaujamieroču apliecības uz pieciem gadiem, bet ieroča glabāšanas atļaujas, nēsāšanas atļaujas, ieroču kolekcijas atļaujas – uz nenoteiktu laiku, nodrošinot atļauju periodisku pārskatīšanu ne retāk kā reizi piecos gados. Ņemot vērā minēto, tiek precizēts arī 16.panta trešajā daļā ietvertais deleģējums Ministru kabinetam izsakot to šādā rekcijā, ka prasības ieroču atļauju saņemšanai un kārtību, kādā Valsts policija izsniedz ieroču atļaujas, pārskata ieroču atļaujas vai atsaka izsniegt ieroču atļaujas, kā arī prasības, kas jāievēro ieroču atļauju darbības laikā, nosaka Ministru kabinets.
Nodrošinot nacionālo ieroču atļauju un licenču digitalizāciju, tiek pilnveidotas Ieroču aprites likuma normas, kas nosaka Ieroču reģistra regulējumu. Likumprojekts paredz izteikt Ieroču aprites likuma 87.pantu jaunā redakcijā un noteikt jaunu deleģējumu Ministru kabinetam, lai nodrošinātu pilnvērtīgu Ieroča reģistra darbību, vienlaikus izslēdzot valsts un pašvaldību institūcijās esošā bruņojumu uzskaiti Ieroču reģistrā. Katra valsts un pašvaldību institūcija veic savas mantas, tajā skaitā arī ieroču uzskaiti. Papildus tam, visa informācija, kas ir saistīta ar ieroču apriti un ieroču aprites subjektiem, tiek novirzīta uz Ieroču reģistru. Ņemot vērā minēto, likumprojekts paredz izslēgt šādus Ieroču aprites likuma pantus, kas satur atsauces uz Licenču un sertifikātu reģistru, proti, Ieroču aprites likuma 27.panta piekto daļu, 27.panta sestās daļas 3.punktu, 28.panta ceturto daļu un 29.panta otro daļu.
Ieroču īpašnieku papīra formas ieroča iegādāšanās atļaujas, ieroča glabāšanas atļaujas, ieroča nēsāšanas atļaujas, ieroču kolekcijas atļaujas un ieroča realizēšanas atļaujas, kā arī ieroču komersantu un ieroču brokeru papīra formā un elektroniski parakstītas licences būs derīgas līdz likumprojekta spēkā stāšanas dienai, proti, 2026.gadam 31.decembrim. Savukārt jau 2027.gada 1.janvārī jaunā Ieroču reģistrā būs pieejamas digitālas ieroču atļaujas un licences. No ieroču īpašniekiem, ieroču komersantiem un ieroču brokeriem netiks lūgts iesniegt iesniegumus attiecīgu atļauju un licenču pārformēšanai, jo izstrādājot jaunu Ieroču reģistru tiks izveidots IT serviss, kas savukārt izveidos digitālas ieroču atļaujas un licences automātiski bez ieroču īpašnieku, ieroču komersantu un ieroču brokeru iesaistes, balstoties uz datu migrāciju no esošā Ieroču reģistra un Licenču un sertifikātu reģistra attiecīgajām sadaļām. Ieroču īpašniekiem, ieroču komersantiem un ieroču brokeriem netiks uzlikts pienākums nodot papīra formā izsniegtās ieroču atļaujas un licences Valsts policijā. 2027.gada 1.janvāri attiecīgie Valsts policijas izsniegtie dokumenti zaudēs juridisko spēku.
Problēmas apraksts
Ieroču aprites likuma 28.panta otrās daļas 4.punktā ietverts nesamērīgs administratīvais slogs ieroču komersantam. Ja komersants ir saņēmis licenci E kategorijas gāzes ieroču un signālieroču un to munīcijas, F kategorijas mazas enerģijas pneimatisko ieroču, gāzes baloniņu, elektrošoka ierīču un auksto ieroču realizēšanai, saskaņā ar Ieroču aprites likuma tiesību normām, visiem darbiniekiem, kam pieejami attiecīgie ieroči un speciālie līdzekļi ir nepieciešams nokārtot Ieroču un munīcijas aprites un prasmju rīkoties ar ieroci kvalifikācijas pārbaudījumu. Savukārt iegādāties šos ieročus var jebkura persona, kura sasniegusi 18 gadu vecumu, neskatoties uz viņu prasmēm, veselības stāvokli vai reputāciju.
Ieroču aprites likuma 33.panta ceturtā daļā paredzēts deleģējums Ministru kabinetam, kas nosaka gan prasības fiziskās personas šaujamieroču, to būtisko sastāvdaļu un lielas enerģijas pneimatisko ieroču kolekcijas glabātavai, gan prasības šaujamieroču kolekcijas reģistra izveidei un uzturēšanai. Šaujamieroču kolekcijas reģistrs šobrīd paredzēts kā papīra žurnāls, kas atrodas ieroča kolekcijas glabāšanas vietā, kurā norāda noteiktas ziņas, bet tas neatbilst likumprojektā paredzētajam ieroču atļauju un ar to saistīto procesu digitalizācijas konceptam. Ņemot vērā minēto, ir nepieciešams precizēt 33.panta ceturtajā daļā esošo deleģējumu Ministru kabinetam.
Turklāt būtu pārskatāmas Ieroču aprites likuma 35.panta otrās daļas tiesību normas, kas nosaka šaujamieroču glabāšanu. Attiecīgas tiesību normas atbilst Ministru kabineta noteikumu reglamentācijai, jo nosaka jautājumus, kas ir attiecināmi uz noteiktās kārtības noteikšanu. Ieroču iegādāšanas, glabāšanas, pārvadāšanas, remontēšanas un realizēšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumu līmenī.
Saskaņā ar Ieroču aprites likuma 35.panta trešās daļas tiesību normām šobrīd fiziskajai personai ir tiesības nodot šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un šaujampulveri, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus uz laiku glabāšanā ieroču glabātavās juridiskajām personām, kuras saņēmušas ieroču glabāšanas atļauju, vai nodot ieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un šaujampulveri, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus uz laiku glabāšanā Valsts policijai par maksu saskaņā ar Valsts policijas sniegto maksas pakalpojumu cenrādi. Attiecīgās tiesības ieroču īpašnieki izmanto, piemēram, ilgstoša komandējuma gadījumā vai ilgstošu remontdarbu laikā dzīvesvietā, kur ir deklarēta ieroču glabāšanas vieta, lai nodrošinātu tam īpašumā esošo ieroču drošu glabāšanu ārpus ieroču atļaujā norādītās ieroča glabāšanas vietas. Ieroču aprites likuma 35.panta trešās daļa ietvertais uzskaitījums būtu precizējams, lai ietvertu arī citus ieroču aprites subjektus, kam fiziskajai personai būtu tiesības nodot savus šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un šaujampulveri, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus uz laiku glabāšanā, ievērojot drošus ieroča glabāšanas apstākļus, atbilstoši ieroču aprites tiesiskajam regulējumam, un garantējot sabiedrības drošību kopumā.
Papildus būtu pārskatāmas Ieroču aprites likuma 36.panta tiesību normas, kas nosaka šaujamieroču nēsāšanu. Attiecīgas tiesību normas atbilst Ministru kabineta noteikumu reglamentācijai, jo nosaka jautājumus, kas ir attiecināmi uz noteiktās kārtības noteikšanu. Ieroču iegādāšanas, glabāšanas, pārvadāšanas, remontēšanas un realizēšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumu līmenī. Papildus tam būtu precizējams, ka tiesību normas noteic tieši pašaizsardzības lietojuma šaujamieroču nēsāšanu. Šobrīd Ieroču aprites likuma 36.pantā šādas norādes nav, kas savukārt nākotnē praksē var izraisīt atšķirīgu tiesību normas interpretāciju.
Ieroču aprites likuma 51.pantā ir noteikts, ka trešās valsts pilsonis, kas saņēmis pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijas Republikā, ir tiesīgs Latvijā ievest un pastāvīgi glabāt medībām, sportam, pašaizsardzībai vai kolekcijai klasificētus A, B un C kategorijas šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju, nēsāt pašaizsardzībai klasificētus B kategorijas īsstobra šaujamieročus, kā arī sportam klasificēta A kategorijas garstobra – vītņstobra šaujamieroča magazīnas, kas pārsniedz 10 patronu ietilpību, sportam klasificēta A kategorijas īsstobra šaujamieroča magazīnas, kas pārsniedz 20 patronu ietilpību, un D kategorijas lielas enerģijas pneimatiskos ieročus un munīciju, ja Valsts policija ir izsniegusi ieroča iegādāšanās atļauju, kā arī ieroča pārvadāšanas vai pārsūtīšanas atļauju un pēc ieroču, to maināmo būtisko sastāvdaļu un munīcijas ievešanas Latvijā, pamatojoties uz trešās valsts kompetentās iestādes izsniegto ieroču, to maināmo būtisko sastāvdaļu un munīcijas izvešanas atļauju, Valsts policija ir izsniegusi ieroča glabāšanas atļauju, nēsāšanas atļauju vai ieroču kolekcijas atļauju. Savukārt Ieroču aprites likuma 14.panta sestajā daļā, septītajā daļā, astotajā daļā un devītajā daļā ir noteikts konkrēts trešo valstu uzskaitījums, kuru pilsoņi būtu tiesīgi izmantot 51.pantā piešķirtas tiesības ievest Latvijā pastāvīgai glabāšanai un nēsāšanai ieročus un saņemt Valsts policijas ieroča atļauju. Starp minētiem Ieroču aprites likuma pantiem var rasties tiesību normu piemērošanas kolīzija. Ir nepieciešams precizēt Ieroču aprites likuma 51.panta tiesību normas.
Ieroču aprites likuma 33.panta ceturtā daļā paredzēts deleģējums Ministru kabinetam, kas nosaka gan prasības fiziskās personas šaujamieroču, to būtisko sastāvdaļu un lielas enerģijas pneimatisko ieroču kolekcijas glabātavai, gan prasības šaujamieroču kolekcijas reģistra izveidei un uzturēšanai. Šaujamieroču kolekcijas reģistrs šobrīd paredzēts kā papīra žurnāls, kas atrodas ieroča kolekcijas glabāšanas vietā, kurā norāda noteiktas ziņas, bet tas neatbilst likumprojektā paredzētajam ieroču atļauju un ar to saistīto procesu digitalizācijas konceptam. Ņemot vērā minēto, ir nepieciešams precizēt 33.panta ceturtajā daļā esošo deleģējumu Ministru kabinetam.
Turklāt būtu pārskatāmas Ieroču aprites likuma 35.panta otrās daļas tiesību normas, kas nosaka šaujamieroču glabāšanu. Attiecīgas tiesību normas atbilst Ministru kabineta noteikumu reglamentācijai, jo nosaka jautājumus, kas ir attiecināmi uz noteiktās kārtības noteikšanu. Ieroču iegādāšanas, glabāšanas, pārvadāšanas, remontēšanas un realizēšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumu līmenī.
Saskaņā ar Ieroču aprites likuma 35.panta trešās daļas tiesību normām šobrīd fiziskajai personai ir tiesības nodot šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un šaujampulveri, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus uz laiku glabāšanā ieroču glabātavās juridiskajām personām, kuras saņēmušas ieroču glabāšanas atļauju, vai nodot ieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un šaujampulveri, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus uz laiku glabāšanā Valsts policijai par maksu saskaņā ar Valsts policijas sniegto maksas pakalpojumu cenrādi. Attiecīgās tiesības ieroču īpašnieki izmanto, piemēram, ilgstoša komandējuma gadījumā vai ilgstošu remontdarbu laikā dzīvesvietā, kur ir deklarēta ieroču glabāšanas vieta, lai nodrošinātu tam īpašumā esošo ieroču drošu glabāšanu ārpus ieroču atļaujā norādītās ieroča glabāšanas vietas. Ieroču aprites likuma 35.panta trešās daļa ietvertais uzskaitījums būtu precizējams, lai ietvertu arī citus ieroču aprites subjektus, kam fiziskajai personai būtu tiesības nodot savus šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un šaujampulveri, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus uz laiku glabāšanā, ievērojot drošus ieroča glabāšanas apstākļus, atbilstoši ieroču aprites tiesiskajam regulējumam, un garantējot sabiedrības drošību kopumā.
Papildus būtu pārskatāmas Ieroču aprites likuma 36.panta tiesību normas, kas nosaka šaujamieroču nēsāšanu. Attiecīgas tiesību normas atbilst Ministru kabineta noteikumu reglamentācijai, jo nosaka jautājumus, kas ir attiecināmi uz noteiktās kārtības noteikšanu. Ieroču iegādāšanas, glabāšanas, pārvadāšanas, remontēšanas un realizēšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumu līmenī. Papildus tam būtu precizējams, ka tiesību normas noteic tieši pašaizsardzības lietojuma šaujamieroču nēsāšanu. Šobrīd Ieroču aprites likuma 36.pantā šādas norādes nav, kas savukārt nākotnē praksē var izraisīt atšķirīgu tiesību normas interpretāciju.
Ieroču aprites likuma 51.pantā ir noteikts, ka trešās valsts pilsonis, kas saņēmis pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijas Republikā, ir tiesīgs Latvijā ievest un pastāvīgi glabāt medībām, sportam, pašaizsardzībai vai kolekcijai klasificētus A, B un C kategorijas šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju, nēsāt pašaizsardzībai klasificētus B kategorijas īsstobra šaujamieročus, kā arī sportam klasificēta A kategorijas garstobra – vītņstobra šaujamieroča magazīnas, kas pārsniedz 10 patronu ietilpību, sportam klasificēta A kategorijas īsstobra šaujamieroča magazīnas, kas pārsniedz 20 patronu ietilpību, un D kategorijas lielas enerģijas pneimatiskos ieročus un munīciju, ja Valsts policija ir izsniegusi ieroča iegādāšanās atļauju, kā arī ieroča pārvadāšanas vai pārsūtīšanas atļauju un pēc ieroču, to maināmo būtisko sastāvdaļu un munīcijas ievešanas Latvijā, pamatojoties uz trešās valsts kompetentās iestādes izsniegto ieroču, to maināmo būtisko sastāvdaļu un munīcijas izvešanas atļauju, Valsts policija ir izsniegusi ieroča glabāšanas atļauju, nēsāšanas atļauju vai ieroču kolekcijas atļauju. Savukārt Ieroču aprites likuma 14.panta sestajā daļā, septītajā daļā, astotajā daļā un devītajā daļā ir noteikts konkrēts trešo valstu uzskaitījums, kuru pilsoņi būtu tiesīgi izmantot 51.pantā piešķirtas tiesības ievest Latvijā pastāvīgai glabāšanai un nēsāšanai ieročus un saņemt Valsts policijas ieroča atļauju. Starp minētiem Ieroču aprites likuma pantiem var rasties tiesību normu piemērošanas kolīzija. Ir nepieciešams precizēt Ieroču aprites likuma 51.panta tiesību normas.
Risinājuma apraksts
Lai samazināt administratīvo slogu ieroču komersantiem, kuriem Valsts policijā izsniegta licence E kategorijas gāzes ieroču un signālieroču un to munīcijas, F kategorijas mazas enerģijas pneimatisko ieroču, gāzes baloniņu, elektrošoka ierīču un auksto ieroču realizēšanai, ir nepieciešams pārskatīt Ieroču aprites likuma 28.panta otrās daļas 4.punktu un izteikt attiecīgo punktu redakcijā, kas paredz, ka kvalifikācijas pārbaudījumu par ieroču un munīcijas aprites kārtību un prasmēm rīkoties ar ieroci kārto individuālais komersants un komersanta amatpersonas un darbinieki, ieroču komersanta un juridiskās personas amatpersonas un darbinieki, kuriem saskaņā ar darba pienākumiem pieejami ieroči, to munīcija un sastāvdaļas, pirms pieejas atļaušanas (izņemot ieroču komersantu amatpersonas un darbiniekus, kuriem saskaņā ar darba pienākumiem pieejami tikai E kategorijas gāzes ieroči un signālieroči un to munīcija, F kategorijas mazas enerģijas pneimatiskie ieroči, gāzes baloniņi, elektrošoka ierīces un auksti ieroči).
Likumprojekts paredz precizēt 33.panta ceturtās daļas deleģējumu un noteikt, ka prasības fiziskās personas šaujamieroču, to būtisko sastāvdaļu un lielas enerģijas pneimatisko ieroču kolekcijas glabāšanai nosaka Ministru kabinets. No Ministru kabineta deleģējuma satura ir izslēgtas prasības kolekcionāram izveidot un uzturēt šaujamieroču kolekcijas reģistru. Ieroču kolekcionārs tiešsaistē Ieroču reģistrā sava lietotāja profilā redzēs aktuālāko informāciju par savu ieroču kolekciju. Ar šādu grozījumu tiek samazināts administratīvais slogs ieroču kolekcionāram.
Lai panāktu tiesību normu piemērošanas vienveidību un izvairītos no interpretācijas nepieciešamības detalizētas drošības prasības ieroču glabāšanas vietai būs noteikti Ministru kabineta noteikumos. Likumprojekts paredz izteikt 35.panta otru daļu jaunā redakcijā, paredzot, ka fiziskā persona ieroča atļaujā norādīto šaujamieroci, tā maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un tās sastāvdaļas, kā arī lielas enerģijas pneimatisko ieroci glabā ieroča atļaujā norādītajā adresē, nodrošinot tādus glabāšanas apstākļus, kas nepieļauj nejaušu ieroča, tā maināmo būtisko sastāvdaļu, munīcijas un tās sastāvdaļu nokļūšanu nepiederošu personu rokās. Ieroču aprites likuma 35.panta astotā daļa nosaka deleģējumu Ministru kabinetam noteikt kārtību, kādā fiziskās personas glabā šaujamieroci, tā maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un lielas enerģijas pneimatisko ieroci.
Likumprojekts paredz izteikt 35.panta trešo daļu jaunā redakcijā, paredzot, ka fiziskajai personai ir tiesības nodot šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un tās sastāvdaļas (ieskaitot šaujampulveri), lielas enerģijas pneimatiskos ieročus uz laiku glabāšanā juridiskajām personām, kurām ir ieroču glabāšanas atļauja, ieroču komersantam, kuram ir šā likuma 73. panta trešās daļas 1. punktā minētā licence, fiziskajai personai, kurai ir attiecīgas kategorijas ieroča glabāšanas vai nēsāšanas atļauja, vai Valsts policijai par maksu saskaņā ar Valsts policijas sniegto maksas pakalpojumu cenrādi. Jaunā redakcija aptver visus ieroču aprites subjektus, kam fiziskā persona varētu droši nodot savus šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un šaujampulveri, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus uz laiku glabāšanā. Visi minētie ieroču aprites subjekti ir tādi, kas saņēmuši Valsts policijas ieroču atļauju vai licenci. Tas nozīmē, ka Valsts policija veikusi ieroču glabāšanas apstākļu pārbaudi un atzinusi attiecīgo vietu par drošu ieroču glabāšanai un atbilstošu ieroču aprites tiesiskā regulējumā prasībām.
Likumprojekts paredz 36.pantā noteikt deleģējumu Ministru kabinetam noteikt nosacījumus un kārtību, kādā fiziskās personas nēsā pašaizsardzības lietojuma šaujamieročus un to munīciju. Tiek izveidota vienota pieeja atsevišķu ieroču aprites darbību reglamentēšanai Ministru kabineta noteikumos.
Likumprojekts aizstāj 51.pantā vārdus “un trešās valsts pilsonis” ar vārdiem “pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijas Republikā saņēmusī persona – Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalsts, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts, Austrālijas Savienības, Brazīlijas Federatīvās Republikas, Jaunzēlandes vai Ukrainas pilsonis”. Tiek izveidota 51.panta tiesību normu harmonizācija ar Ieroču aprites likuma 14.panta sestajā daļā, septītajā daļā, astotajā daļā un devītajā daļā nostiprināto pilsonības cenzu.
Likumprojekts paredz precizēt 33.panta ceturtās daļas deleģējumu un noteikt, ka prasības fiziskās personas šaujamieroču, to būtisko sastāvdaļu un lielas enerģijas pneimatisko ieroču kolekcijas glabāšanai nosaka Ministru kabinets. No Ministru kabineta deleģējuma satura ir izslēgtas prasības kolekcionāram izveidot un uzturēt šaujamieroču kolekcijas reģistru. Ieroču kolekcionārs tiešsaistē Ieroču reģistrā sava lietotāja profilā redzēs aktuālāko informāciju par savu ieroču kolekciju. Ar šādu grozījumu tiek samazināts administratīvais slogs ieroču kolekcionāram.
Lai panāktu tiesību normu piemērošanas vienveidību un izvairītos no interpretācijas nepieciešamības detalizētas drošības prasības ieroču glabāšanas vietai būs noteikti Ministru kabineta noteikumos. Likumprojekts paredz izteikt 35.panta otru daļu jaunā redakcijā, paredzot, ka fiziskā persona ieroča atļaujā norādīto šaujamieroci, tā maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un tās sastāvdaļas, kā arī lielas enerģijas pneimatisko ieroci glabā ieroča atļaujā norādītajā adresē, nodrošinot tādus glabāšanas apstākļus, kas nepieļauj nejaušu ieroča, tā maināmo būtisko sastāvdaļu, munīcijas un tās sastāvdaļu nokļūšanu nepiederošu personu rokās. Ieroču aprites likuma 35.panta astotā daļa nosaka deleģējumu Ministru kabinetam noteikt kārtību, kādā fiziskās personas glabā šaujamieroci, tā maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un lielas enerģijas pneimatisko ieroci.
Likumprojekts paredz izteikt 35.panta trešo daļu jaunā redakcijā, paredzot, ka fiziskajai personai ir tiesības nodot šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un tās sastāvdaļas (ieskaitot šaujampulveri), lielas enerģijas pneimatiskos ieročus uz laiku glabāšanā juridiskajām personām, kurām ir ieroču glabāšanas atļauja, ieroču komersantam, kuram ir šā likuma 73. panta trešās daļas 1. punktā minētā licence, fiziskajai personai, kurai ir attiecīgas kategorijas ieroča glabāšanas vai nēsāšanas atļauja, vai Valsts policijai par maksu saskaņā ar Valsts policijas sniegto maksas pakalpojumu cenrādi. Jaunā redakcija aptver visus ieroču aprites subjektus, kam fiziskā persona varētu droši nodot savus šaujamieročus, to maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju un šaujampulveri, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus uz laiku glabāšanā. Visi minētie ieroču aprites subjekti ir tādi, kas saņēmuši Valsts policijas ieroču atļauju vai licenci. Tas nozīmē, ka Valsts policija veikusi ieroču glabāšanas apstākļu pārbaudi un atzinusi attiecīgo vietu par drošu ieroču glabāšanai un atbilstošu ieroču aprites tiesiskā regulējumā prasībām.
Likumprojekts paredz 36.pantā noteikt deleģējumu Ministru kabinetam noteikt nosacījumus un kārtību, kādā fiziskās personas nēsā pašaizsardzības lietojuma šaujamieročus un to munīciju. Tiek izveidota vienota pieeja atsevišķu ieroču aprites darbību reglamentēšanai Ministru kabineta noteikumos.
Likumprojekts aizstāj 51.pantā vārdus “un trešās valsts pilsonis” ar vārdiem “pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijas Republikā saņēmusī persona – Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalsts, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts, Austrālijas Savienības, Brazīlijas Federatīvās Republikas, Jaunzēlandes vai Ukrainas pilsonis”. Tiek izveidota 51.panta tiesību normu harmonizācija ar Ieroču aprites likuma 14.panta sestajā daļā, septītajā daļā, astotajā daļā un devītajā daļā nostiprināto pilsonības cenzu.
Problēmas apraksts
Papildus nepieciešams precizēt 23.pantā un 74.pantā uzskaitītos administratīvos pārkāpumus, saskaņojot attiecīgās tiesību normas ar Administratīvo sodu likumu par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā (turpmāk – Administratīvo sodu likums). Administratīvo sodu likums 4.pants paredz atbildību par amatpersonas likumīgo prasību nepildīšanu vai amatpersonas darbības traucēšanu (atbildība par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieka, robežsarga, zemessarga vai karavīra likumīgajam rīkojumam vai prasībai bija paredzēta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 175. pantā). Savukārt Administratīvo sodu likuma 12.pants paredz atbildību par maznozīmīga miesas bojājuma nodarīšanu (atbildība par maznozīmīga miesas bojājuma tīšu nodarīšanu bija paredzēta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 167.2 pantā). 15.06.2023. tika pieņemts likums “Grozījumi Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā” (stājās spēkā 29.06.2023.). Ar minētā likuma grozījumiem tika mainīts 11.panta nosaukums – šobrīd “Sabiedriskās kārtības traucēšana” (iepriekš “Sīkais huligānisms”). Līdz ar to atbilstoši precizējams Ieroču aprites likuma 23.panta 7.punkts un 74.panta otrās daļas 1.punkta g apakšpunkts.
Bez tam 31.03.2023. tika pieņemti grozījumi Administratīvo sodu likumā, papildinot minēto likumu ar 11.1 pantu “Pret personu vērsta agresīva uzvedība” un paredzot atbildību par agresīvu pret citu personu vērstu uzvedību, kas traucē tās mieru un izpaužas gan kā draudi radīt kaitējumu personas vai tās tuvinieku veselībai vai dzimumneaizskaramībai, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt īstenoti, gan par mantisko interešu apdraudējumu, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt īstenoti, gan arī par personas uzmācīgu vajāšanu, kas izpaužas kā personas izsekošana, novērošana vai nevēlama, uzbāzīga un traucējoša saziņa ar šo personu. Attiecīgā likuma anotācijā norādīts, ka minētā pārkāpuma sastāvs ir atvasināts no “sīkā huligānisma” sastāva (šobrīd “Sabiedriskās kārtības traucēšana”), kas Ieroču aprites likumā ir noteikts kā viens no ieroča atļaujas izsniegšanas aizliegumiem. Ņemot vērā minēto un Administratīvo sodu likuma 11.1 panta “Pret personu vērsta agresīva uzvedība” sastāvu un šāda likumpārkāpuma sabiedrisko bīstamību, Ieroču aprites likuma Ieroču aprites likuma 23.panta 7.punkts ir atbilstoši papildināms, iekļaujot tajā attiecīgo likumpārkāpumu kā vienu no ieroča atļaujas izsniegšanas aizliegumiem. Atbilstoši precizējami arī licenču izsniegšanas ierobežojumi Ieroču aprites likuma 74.pantā.
Bez tam 31.03.2023. tika pieņemti grozījumi Administratīvo sodu likumā, papildinot minēto likumu ar 11.1 pantu “Pret personu vērsta agresīva uzvedība” un paredzot atbildību par agresīvu pret citu personu vērstu uzvedību, kas traucē tās mieru un izpaužas gan kā draudi radīt kaitējumu personas vai tās tuvinieku veselībai vai dzimumneaizskaramībai, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt īstenoti, gan par mantisko interešu apdraudējumu, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt īstenoti, gan arī par personas uzmācīgu vajāšanu, kas izpaužas kā personas izsekošana, novērošana vai nevēlama, uzbāzīga un traucējoša saziņa ar šo personu. Attiecīgā likuma anotācijā norādīts, ka minētā pārkāpuma sastāvs ir atvasināts no “sīkā huligānisma” sastāva (šobrīd “Sabiedriskās kārtības traucēšana”), kas Ieroču aprites likumā ir noteikts kā viens no ieroča atļaujas izsniegšanas aizliegumiem. Ņemot vērā minēto un Administratīvo sodu likuma 11.1 panta “Pret personu vērsta agresīva uzvedība” sastāvu un šāda likumpārkāpuma sabiedrisko bīstamību, Ieroču aprites likuma Ieroču aprites likuma 23.panta 7.punkts ir atbilstoši papildināms, iekļaujot tajā attiecīgo likumpārkāpumu kā vienu no ieroča atļaujas izsniegšanas aizliegumiem. Atbilstoši precizējami arī licenču izsniegšanas ierobežojumi Ieroču aprites likuma 74.pantā.
Risinājuma apraksts
Lai nodrošinātu Ieroču aprites likuma tiesību normu atbilstību Administratīvo soda likuma tiesību normām, likumprojekts paredz aizstāt 23.panta 7.punktā vārdus “par sīko huligānismu” ar vārdiem “par sabiedriskās kārtības traucēšanu, par agresīvu pret citu personu vērstu uzvedību” un vārdus “par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieka, robežsarga, zemessarga vai karavīra likumīgajam rīkojumam vai prasībai” ar vārdiem “par amatpersonas likumīgo prasību nepildīšanu vai amatpersonas darbības traucēšanu”. Atbilstoši arī paredzēts aizstāt 74.panta otrās daļas 1.punkta g apakšpunktā vārdus “par sīko huligānismu” ar vārdiem “par sabiedriskās kārtības traucēšanu, par agresīvu pret citu personu vērstu uzvedību” un aizstāt vārdus “par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieka, robežsarga, zemessarga vai karavīra likumīgajam rīkojumam vai prasībai” ar vārdiem “par amatpersonas likumīgo prasību nepildīšanu vai amatpersonas darbības traucēšanu”.
Problēmas apraksts
Ieroču aprites likuma 14.pantā tiek lietoti divi termini - “šaušanas sacensības” un “šaušanas sporta sacensības”, kas šobrīd praksē atsevišķos gadījumos ir radījušas dažādas interpretācijas problēmas attiecībā uz to, vai mednieki un pašaizsardzības ieroču īpašnieki var piedalīties šaušanas sporta sacensībās. Nepieciešams skaidri un nepārprotami noteikt Ieroču aprites likuma 14.pantā ieroču īpašnieku tiesības piedalīties šaušanas sporta sacensībās, kas tiek rīkotas, ievērojot minēto tiesisko regulējumu, kā arī sacensībās, kurās, piemēram, nav nepieciešama sacensību nolikuma saskaņošana ar attiecīgo šaušanas sporta veida federāciju, sacensību noteikumu publicēšana u.tml.
Risinājuma apraksts
Lai izvairīties no dažādām interpretācijām, piemērojot Ieroču aprites likuma tiesību normas attiecībā uz terminu “šaušanas sacensības” un “šaušanas sporta sacensības” būtu nepieciešams aizstāt visā likumā, izņemot 71.panta otro daļu, vārdus “šaušanas sporta sacensības” (attiecīgajā locījumā) ar vārdiem “šaušanas sacensības” (attiecīgajā locījumā). “Šaušanas sacensības” ir interpretējams kā jebkuras sacensības, tai skaitā šaušanas sporta sacensības. Turklāt pēc attiecīgo grozījumu pieņemšanas tiks izstrādāti jauni Ministru kabineta noteikumi "Šautuvju izveidošanas un darbības, kā arī treniņšaušanas un šaušanas sacensību norises un drošības noteikumi”, lai organizējot jebkuras šaušanas sacensības, tiktu nodrošināti atbilstoši drošības pasākumi, kas garantē personu un sabiedrības drošību. Savukārt grozījums netiek veikts Ieroču aprites likuma 71.panta otrajā daļā, jo ietvertās tiesību normas ir attiecināmas tikai uz drošības pasākumiem tieši šaušanas sporta sacensību laikā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Jā
Apraksts
Izvērtējot iespējamās alternatīvas un izvēloties neieviest prasību iesniegumus atļaujas vai licences saņemšanai ieroču aprites jomā iesniegt Valsts policijā tiešsaistē elektroniski, tiktu būtiski paildzināta e-pakalpojumu ieviešana un attīstība ieroču aprites jomā. Jau patlaban kontroles nodrošināšanai visas Valsts policijas izsniegtās ieroču atļaujas tiek reģistrētas Ieroču reģistrā, bet izsniegtās licences komercdarbībai ieroču aprites jomā tiek reģistrētās Licenču un sertifikātu reģistrā. Ja netiek ieviesta prasība iesniegumu Valsts policijā nodrošināto administratīvo procesu uzsākšanai iesniegt tiešsaistē Ieroču reģistrā, Valsts policija nevarēs nodrošināt administratīvā sloga samazināšanu ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem, kā arī pārskatīt, uzlabot un efektivizēt iekšējos darba organizācijas procesus licencēšanas un atļauju sistēmas jomā. Turklāt tiešsaistē tiek piedāvāti ievadāmās informācijas izvēļu katalogi ar izskaidrojumiem un netiks prasīta informācija, kas Ieroču reģistrā par ieroču īpašnieku jau būs zināma. Gatavojot iesniegumu klasiskajā veidā pastāv iespēja iesniegumā pieļaut kļūdainus datus, bet tas savukārt var pagarināt un sarežģīt administratīvo procesu. Lai gan, nosakot, ka iesniegumi Valsts policijā iesniedzami strukturētu datu veidā tiešsaistē Ieroču reģistrā, tiek sašaurinātas Administratīvā procesa likumā paredzētās iespējas, un nosakot, ka Valsts policijas izdotie administratīvie akti ir pieejami tikai Ieroču reģistrā, tiek sašaurinātas Paziņošanas likumā dotās iespējas, ieguvumi ir būtiski lielāki nekā ierobežojumi vērsties Valsts policijā ar iesniegumiem un saņemt Valsts policijas izdotos administratīvos aktus sev vēlamā veidā. Tā kā Valsts meža dienests, ar kuru nākas sadarboties medību ieroču īpašniekiem, visu dokumentu iesniegšanu un saņemšanu jau ir ieviesis tiešsaistē, ieviešot šādu kārtību arī Valsts policijā, ieguvumi ir daudz lielāki nekā iespējamais personas tiesību ierobežojums. Turklāt tiek saglabāta iespēja Valsts policijā vērsties Iesniegumu likumā noteiktā kārtībā, tāpēc persona, kas objektīvu iemeslu dēļ nav aktīva e-vidē, varēs sazināties ar valsts pārvaldes iestādēm. Ja netiks ieviesti Ieroču aprites likumā paredzētie grozījumi netiks sasniegts mērķis palielināt publisko pakalpojumu sniegšanas efektivitāti un lietderību, samazinot publiskās pārvaldes izmaksas un administratīvo slogu iedzīvotājiem un uzņēmējiem.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Jā
Apraksts
Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021.-2027. gadam rīcības virziens “Tehnoloģiskā vide un pakalpojumi” nosaka, ka, lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespējas ērti un laikus saņemt valsts un pašvaldību pakalpojumus, aizvien vairāk tiks izmantotas IT attīstības sniegtās priekšrocības, ieviešot principu “digitāls pēc noklusējuma”, jo elektroniskie pakalpojumi un risinājumi ir rentabli un bieži vien elastīgāki nekā klātienes pakalpojumi. Tādējādi licencēšanas un atļauju izsniegšanas procesa digitalizācija pilnībā atbalsta Latvijas Nacionālajā attīstības plānā noteikto uzdevumu izpildi. Patlaban valsts pārvaldē arī notiek pāreja uz oficiālās elektroniskās adreses lietošanu saziņā ar klientu un eID karte ir noteikta kā obligāts personu apliecinošs dokuments ikvienam Latvijas pilsonim vai nepilsonim, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu. Valsts policijas licenču un atļauju izsniegšanas procesa pilnveidošanas scenāriju ekonomiskais izvērtējums veikts, analizējot projekta īstenošanas kvalitatīvos un kvantitatīvos ieguvumus, aplēšot digitalizācijas risinājumu ieviešanas un uzturēšanas izmaksas.
1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību
Nosaukums
Iekšlietu nozares iestāžu darbības efektivitātes paaugstināšana Latvijā (otrais posms)
Noslēguma ziņojums 12.05.2021.
Noslēguma ziņojums 12.05.2021.
Apraksts
Ziņojums ir izstrādāts Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta programmas projekta “Iekšlietu nozares iestāžu darbības efektivitātes paaugstināšana Latvijā (otrais posms)” ietvaros.
Projekta mērķis bija izvērtēt trīs Valsts policijas (VP) un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) īstenotos procesus, salīdzināt šo procesu norisi ar ārvalstu labās prakses piemēriem, un piedāvāt risinājumus šo procesu efektivitātes paaugstināšanai, t.sk. digitalizācijai.
EY izvērtēja šādus trīs procesus:
1) Pirmstiesas izmeklēšana (VP),
2) Licencēšana un atļauju izsniegšana ieroču īpašniekiem un pircējiem (VP),
3) Valsts ugunsdrošības uzraudzība (VUGD).
Projekta kopējais īstenošanas laiks bija no 2020. gada 6. februāra līdz 2021. gada 6. martam.
Projekta mērķis bija izvērtēt trīs Valsts policijas (VP) un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) īstenotos procesus, salīdzināt šo procesu norisi ar ārvalstu labās prakses piemēriem, un piedāvāt risinājumus šo procesu efektivitātes paaugstināšanai, t.sk. digitalizācijai.
EY izvērtēja šādus trīs procesus:
1) Pirmstiesas izmeklēšana (VP),
2) Licencēšana un atļauju izsniegšana ieroču īpašniekiem un pircējiem (VP),
3) Valsts ugunsdrošības uzraudzība (VUGD).
Projekta kopējais īstenošanas laiks bija no 2020. gada 6. februāra līdz 2021. gada 6. martam.
1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums
Vai tiks veikts?
Nē
1.6. Cita informācija
-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt
Fiziskās personas
- pretendenti ieroču atļaujas saņemšanai, ieroču īpašnieki
Ietekmes apraksts
Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas Informācijas Centra publicēto statistiku 2024.gadā septembrī Latvijā ir reģistrēti 30 676 šaujamieroču īpašnieki.
Likumprojektam ir labvēlīga ietekme uz tautsaimniecību, jo tas paātrina un atvieglo Valsts policijas un klienta savstarpējo komunikāciju un sadarbību, samazinot administratīvo slogu. Līdz ar pāreju uz tiešsaistes elektronisku komunikāciju ar Valsts policiju iesniedzamās informācijas apjoms nemainās, tomēr samazinās iesnieguma sagatavošanas laiks, jo, sagatavojot iesniegumu tiešsaistē, daļa iesniedzamās informācijas aizpildīsies automātiski no Ieroča reģistrā reģistrētajiem datiem. Administratīvais akts tiks paziņots tiešsaistē Ieroču reģistrā. Samazinās pasta izdevumi. Valsts policija izsniegs digitālas ieroču atļaujas. Atsevišķiem klientiem samazināsies ceļa izdevumi.
Likumprojektam ir labvēlīga ietekme uz tautsaimniecību, jo tas paātrina un atvieglo Valsts policijas un klienta savstarpējo komunikāciju un sadarbību, samazinot administratīvo slogu. Līdz ar pāreju uz tiešsaistes elektronisku komunikāciju ar Valsts policiju iesniedzamās informācijas apjoms nemainās, tomēr samazinās iesnieguma sagatavošanas laiks, jo, sagatavojot iesniegumu tiešsaistē, daļa iesniedzamās informācijas aizpildīsies automātiski no Ieroča reģistrā reģistrētajiem datiem. Administratīvais akts tiks paziņots tiešsaistē Ieroču reģistrā. Samazinās pasta izdevumi. Valsts policija izsniegs digitālas ieroču atļaujas. Atsevišķiem klientiem samazināsies ceļa izdevumi.
Juridiskās personas
- juridiskās personas, kuru profesionāla darbība ir saistīta ar ieroču izmantošanu un kam ir reģistrēti šaujamieroči (piemēram šautuves, apsardzes komersanti), kā arī ieroču komersanti.
Ietekmes apraksts
Saskaņā ar Valsts policijas datiem 2024. gadā jūnijā valstī bija 45 juridiskās personas, kuras īsteno savu profesionālo darbību kultūras jomā vai vēstures notikumu atveidošanā, sporta organizācijas, šautuves, apsardzes komersanti un iekšējās drošības dienesti, kuru īpašumā bija šaujamieroči, kā arī 46 ieroču komersanti un 1 ieroču brokers.
Likumprojektam ir labvēlīga ietekme uz tautsaimniecību, jo tas paātrina un atvieglo Valsts policijas un klienta savstarpējo sadarbību, samazinot administratīvo slogu. Līdz ar pāreju uz elektronisku tiešsaistes komunikāciju ar Valsts policiju iesniedzamās informācijas apjoms nemainās, tomēr samazinās iesnieguma sagatavošanas laiks, jo, sagatavojot iesniegumu tiešsaistē, daļa iesniedzamās informācijas aizpildīsies automātiski no Ieroča reģistrā reģistrētajiem datiem. Administratīvais akts tiks apziņots tiešsaistē Ieroču reģistrā. Samazinās pasta izdevumi. Valsts policija izsniegs digitālas ieroču atļaujas un licencēs. Atsevišķiem klientiem samazināsies ceļa izdevumi.
Likumprojektam ir labvēlīga ietekme uz tautsaimniecību, jo tas paātrina un atvieglo Valsts policijas un klienta savstarpējo sadarbību, samazinot administratīvo slogu. Līdz ar pāreju uz elektronisku tiešsaistes komunikāciju ar Valsts policiju iesniedzamās informācijas apjoms nemainās, tomēr samazinās iesnieguma sagatavošanas laiks, jo, sagatavojot iesniegumu tiešsaistē, daļa iesniedzamās informācijas aizpildīsies automātiski no Ieroča reģistrā reģistrētajiem datiem. Administratīvais akts tiks apziņots tiešsaistē Ieroču reģistrā. Samazinās pasta izdevumi. Valsts policija izsniegs digitālas ieroču atļaujas un licencēs. Atsevišķiem klientiem samazināsies ceļa izdevumi.
2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
2.2.1. uz makroekonomisko vidi:
Nē2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:
Nē2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:
Jā
Ietekmes apraksts
Likumprojektam ir labvēlīga ietekme uz tautsaimniecību un uzņēmējdarbības vidi, jo tas paātrina un atvieglo Valsts policijas un klienta savstarpējo komunikāciju un sadarbību ieroču atļauju un licenču izsniegšanā, samazinot administratīvo slogu.
2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:
Nē2.2.5. uz konkurenci:
Nē2.2.6. uz nodarbinātību:
Nē2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Rādītājs
2024
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2025
2026
2027
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
0
0
503 360
0
1 856 140
283 140
2.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
503 360
0
1 856 140
283 140
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
-503 360
0
-1 856 140
-283 140
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
-503 360
0
-1 856 140
-283 140
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
-503 360
-1 856 140
-283 140
5.1. valsts pamatbudžets
0
-503 360
-1 856 140
-283 140
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
Iekšlietu ministrijai (Iekšlietu ministrijas Informācijas centram) budžeta apakšprogrammā 02.03.00 “Vienotās sakaru un informācijas sistēmas uzturēšana un vadība“ Ieroču reģistra izveidei nepieciešams papildu finansējums 2 359 500 euro apmērā.
Izstrādātais Ieroču reģistrs nodrošinās darbību e-vidē, kurā veiks ieroču komersantu licencēšanu, ieroču atļauju piešķiršanu, ieroču aprites procesa elektronisku uzskaiti un kontroli, kā arī ieroču komersantu piesaisti ieroču kustības reģistrēšanā, saziņas nodrošināšanu ar ieroču īpašniekiem, atskaišu rīka un ieroču digitālā klasifikatora ieviešanu.
Kapitālie izdevumi:
30 0001 cilvēkstundas x 78,652 euro = 2 359 500 euro (EKK 5140 “Nemateriālo ieguldījumu izveidošana”)
tai skaitā:
2025.gadā 503 360 euro
6 400 cilvēkstundas x 78,652 euro = 503 360 euro
2026.gadā 1 856 140 euro
23 600 cilvēkstundas x 78,652 euro = 1 856 140 euro
Uzturēšanas izdevumi sākot ar 2027.gadu 2 359 500 euro x 0,12 = 283 140 euro (EKK 2250 “Informācijas tehnoloģiju pakalpojumi”)
1Cilvēkstundu skaits aprēķināts pamatojoties uz veicamo darbu analīzi un līdzīgu darbu veikšanai patērēto laiku citās Informācijas centra uzturētajās sistēmās, kā arī veikto priekšizpēti.
2Vienas cilvēkstundas izmaksas noteiktas saskaņā ar līdzvērtīgu informācijas sistēmu pilnveidošanas pakalpojumu saņemšanu
Izstrādātais Ieroču reģistrs nodrošinās darbību e-vidē, kurā veiks ieroču komersantu licencēšanu, ieroču atļauju piešķiršanu, ieroču aprites procesa elektronisku uzskaiti un kontroli, kā arī ieroču komersantu piesaisti ieroču kustības reģistrēšanā, saziņas nodrošināšanu ar ieroču īpašniekiem, atskaišu rīka un ieroču digitālā klasifikatora ieviešanu.
Kapitālie izdevumi:
30 0001 cilvēkstundas x 78,652 euro = 2 359 500 euro (EKK 5140 “Nemateriālo ieguldījumu izveidošana”)
tai skaitā:
2025.gadā 503 360 euro
6 400 cilvēkstundas x 78,652 euro = 503 360 euro
2026.gadā 1 856 140 euro
23 600 cilvēkstundas x 78,652 euro = 1 856 140 euro
Uzturēšanas izdevumi sākot ar 2027.gadu 2 359 500 euro x 0,12 = 283 140 euro (EKK 2250 “Informācijas tehnoloģiju pakalpojumi”)
1Cilvēkstundu skaits aprēķināts pamatojoties uz veicamo darbu analīzi un līdzīgu darbu veikšanai patērēto laiku citās Informācijas centra uzturētajās sistēmās, kā arī veikto priekšizpēti.
2Vienas cilvēkstundas izmaksas noteiktas saskaņā ar līdzvērtīgu informācijas sistēmu pilnveidošanas pakalpojumu saņemšanu
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
Lai realizētu Ieroču reģistra izveidi tiek plānota iespēja piesaistīt Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu. Gadījumā, ja neizdosies piesaistīs finansējumu no Eiropas Savienības struktūrfondiem jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu Iekšlietu ministrijai (budžeta apakšprogrammai 02.03.00 „Vienotās sakaru un informācijas sistēmu uzturēšana un vadība ”) Ieroču reģistra izveides un uzturēšanas nodrošināšanai 2026.gadā un turpmākajos gados nepieciešams izskatīt Ministru kabinetā vienlaikus ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu vidēja termiņa budžeta prioritāro pasākumu pieteikumiem kārtējā gada valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas un izskatīšanas procesā.
Papildus nepieciešamais finansējums Ieroču reģistra uzturēšanai tiks pieprasīts saskaņā ar Ministru kabineta 2023.gada 17.janvāra noteikumu Nr.15 “Kārtība, kādā nosakāms maksimāli pieļaujamais valsts budžeta izdevumu kopapjoms un maksimāli pieļaujamais valsts budžeta izdevumu kopējais apjoms katrai ministrijai un citām centrālajām valsts iestādēm vidējam termiņam” 9.4. apakšpunktu, ņemot vērā izmaiņas izdevumos pabeigto Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu uzturēšanai, ja projekts vai tā posms ir pilnībā pabeigts, nodots ekspluatācijā, par to ir veikts galīgā norēķina maksājums un tas turpmāk jāfinansē no valsts budžeta līdzekļiem vai 9.5.apakšpunktu, ņemot vērā izmaiņas izdevumos pabeigto no valsts budžeta finansēto kapitālo ieguldījumu uzturēšanai, ja finansējums kapitālo ieguldījumu veikšanai tika piešķirts kā finansējums prioritārajam pasākumam un ir terminēts.
4. Tiesību akta projekta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
4.1. Saistītie tiesību aktu projekti
4.1.1. Nepieciešams izstrādāt Ministru kabineta noteikumu projektu "Ieroča reģistra noteikumi"
Pamatojums un apraksts
Pēc likumprojekta spēkā stāšanās zaudēs spēku Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra noteikumi Nr. 76 "Ieroča reģistra noteikumi". Līdz likumprojekta spēkā stāšanās brīdim nepieciešams izstrādāt jaunu tiesisko regulējumu atbilstoši iepriekš izklāstītai jaunai un modernai Ieroča reģistra funkcionalitātei un tehniskām prasībām.
Atbildīgā institūcija
Iekšlietu ministrija
4.1.2. Nepieciešams izstrādāt Ministru kabineta noteikumu projektu "Noteikumi par ieroču atļaujām un par ieroču izņemšanu un iznīcināšanu".
Pamatojums un apraksts
Pēc likumprojekta spēkā stāšanās zaudēs spēku Ministru kabineta 2019. gada 21. maija noteikumi Nr. 211 "Noteikumi par ieroču atļaujām un par ieroču izņemšanu un iznīcināšanu". Likumprojekts paredz jaunu deleģējumu Ministru kabinetam noteikt prasības ieroču atļauju saņemšanai un kārtību, kādā Valsts policija izsniedz ieroču atļaujas, pārskata ieroču atļaujas, pagarina to darbības termiņu, atsaka izsniegt ieroču atļaujas vai pagarināt to darbības termiņu, kā arī prasības, kas jāievēro ieroču atļauju darbības laikā. Līdz likumprojekta spēkā stāšanās nepieciešams izstrādāt jaunu tiesisko regulējumu, lai noteiktu ieroču atļauju izsniegšanas procesu, nodrošinot iepriekš izklāstīto uz klientu vērsto moderno pakalpojumu ieviešanu (realizēt vienas pieturas aģentūras principa ieviešanu Valsts policijā).
Atbildīgā institūcija
Iekšlietu ministrija
4.1.3. Nepieciešams izstrādāt Ministru kabineta noteikumu projektu "Licences izsniegšanas kārtība komercdarbībai ar ieročiem, munīciju un speciālajiem līdzekļiem un valsts nodevas maksāšanas kārtība un apmērs".
Pamatojums un apraksts
Pēc likumprojekta spēkā stāšanās zaudēs spēku Ministru kabineta 2019.gada 7. maija noteikumi Nr.188 "Licences izsniegšanas kārtība komercdarbībai ar ieročiem, munīciju un speciālajiem līdzekļiem un valsts nodevas maksāšanas kārtība un apmērs". Likumprojekts paredz jaunu deleģējumu Ministru kabinetam noteikt prasības licences saņemšanai un prasības, kas jāievēro ieroču komersantam un ieroču brokerim licences darbības laikā, kārtību, kādā komersantam izsniedz licenci un pagarina tās derīguma termiņu, atsaka izsniegt licenci vai pagarināt tās darbības termiņu, aptur licences darbību, kā arī kārtību un apmēru, kādā maksājama valsts nodeva par licences izsniegšanu un tās derīguma termiņa pagarināšanu. Līdz likumprojekta spēkā stāšanās nepieciešams pārskatīt ieroču komersantu un ieroču brokeru licencēšanas procesu.
Atbildīgā institūcija
Iekšlietu ministrija
4.1.4. Nepieciešams izstrādāt Ministru kabineta noteikumu projektu "Noteikumi par ieroču un munīcijas apriti".
Pamatojums un apraksts
Pēc likumprojekta spēkā stāšanās zaudēs spēku Ministru kabineta 2019. gada 21. maija noteikumi Nr. 210 " Noteikumi par ieroču un munīcijas apriti”. Likumprojekts paredz jaunu deleģējumu Ministru kabinetam noteikt nosacījumus un kārtību, kādā fiziskās personas nēsā pašaizsardzības lietojuma šaujamieročus un to munīciju. Līdz likumprojekta spēkā stāšanās nepieciešams nodrošināt arī likumprojektā paredzēto izmaiņu ieviešanu attiecīgos Ministru kabineta noteikumos, lai pārskatītu ieroču atļauju klātienes uzrādīšanas pienākumu personām dažādās ieroču aprites procesos, kā arī pārskatīt ieroču iegādes, reģistrācijas un pārreģistrācijas, realizācijas procesus ar Valsts policijas un ieroča komersanta starpniecību.
Atbildīgā institūcija
Iekšlietu ministrija
4.1.5. Nepieciešams izstrādāt Ministru kabineta noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2019.gada 19. novembra Ministru kabineta noteikumos Nr. 536 "Ieroču, munīcijas un speciālo līdzekļu komerciālās aprites kārtība""
Pamatojums un apraksts
Līdz likumprojekta spēkā stāšanās nepieciešams nodrošināt arī likumprojektā paredzēto izmaiņu ieviešanu attiecīgos Ministru kabineta noteikumos, lai pārskatīt ieroču komersantam izvirzāmas prasības veicamai komercdarbībai ieroču apritē (piemēram realizējot šaujamieročus, pārreģistrējot ieroču īpašnieku šaujamieročus).
Atbildīgā institūcija
Iekšlietu ministrija
4.1.6. Nepieciešams izstrādāt Ministru kabineta noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2020.gada 20.februāra Ministru kabineta noteikumos Nr.120 “ Licenču un sertifikātu reģistra noteikumi”.
Pamatojums un apraksts
Līdz likumprojekta spēkā stāšanos nepieciešams nodrošināt arī likumprojektā paredzēto izmaiņu ieviešanu attiecīgos Ministru kabineta noteikumos, lai izslēgtu no Ministru kabineta notikumiem tiesību normas, kas nosaka ar ieroču apriti saistītas informācijas ievadīšanu Licenču un sertifikātu reģistrā. Attiecīgā informācija tiks iekļauta jaunajā Ieroču reģistru.
Atbildīgā institūcija
Iekšlietu ministrija
4.1.7. Nepieciešams izstrādāt Ministru kabineta noteikumu projektu "Šautuvju izveidošanas un darbības, kā arī treniņšaušanas un šaušanas sacensību norises un drošības noteikumi"
Pamatojums un apraksts
Pēc likumprojekta spēkā stāšanās zaudēs spēku Ministru kabineta 2020.gada 28.jūlija noteikumi Nr.494 “Šautuvju izveidošanas un darbības, kā arī treniņšaušanas un šaušanas sporta sacensību norises un drošības noteikumi”. Likumprojekts paredz jaunu deleģējumu Ministru kabinetam noteikt kārtību, kādā Latvijā notiek treniņšaušana un šaušanas sacensības, kā arī šautuvēs ievērojamos drošības noteikumus.
Atbildīgā institūcija
Iekšlietu ministrija
4.2. Cita informācija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
5.3. Cita informācija
Apraksts
-
6. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas un sabiedrības līdzdalības process
Sabiedrības līdzdalība uz šo tiesību akta projektu neattiecas
Nē
6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas
Valsts un pašvaldību institūcijas
Valsts policijaNevalstiskās organizācijas
NēCits
Nē6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi
Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://tapportals.mk.gov.lv/public_participation/675e5fa8-0f24-4777-aa79-1e6e320bc7e3
6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti
Likumprojekta apspriešanā piedalījās vairākas biedrības, kas pārstāv gan ieroču īpašniekus, gan ieroču komersantus, proti, BIEDRĪBA "LATVIJAS MEDNIEKU ASOCIĀCIJA", Latvijas Mednieku savienība un Latvijas ieroču munīcijas un pirotehnikas ražotāju un tirgotāju asociācija. Turklāt tika saņemti priekšlikumi no ieroču komersantiem SIA "Strēlnieks-A" (VP licences Nr.626-2023; Nr.7- 2023; 8-2023) un SIA GARDS (VP licence Nr.63-2023). Visi iesniegti priekšlikumi tika detalizēti izvērtēti un izvērtējuma rezultāti ir pieejami izziņā “Sabiedrības iebildumi un priekšlikumi”, kas ir atrodama sadaļā “Papildu dokumenti”.
6.4. Cita informācija
-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas
Institūcijas
- Valsts policija
- Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs
7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru
Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
Nē
-
2. Tiks likvidēta institūcija
Nē
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
Nē
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
Nē
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
Jā
Likumprojekts nepieciešams, lai efektivizētu procesus, nodrošinot efektīvu un kvalitatīvu elektronisko saziņu un elektronisko dokumentu apriti starp Valsts policiju un privātpersonām, samazinātu Valsts policijas amatpersonu patērēto laiku Valsts policijas piekritīgajos administratīvajos procesos ieroču apritē. Ieviešot likumprojektā paredzētos grozījumus, Valsts policijas amatpersonas varēs strādāt efektīvāk, jo būs optimizēta Valsts policijas piekritīgo administratīvo procesu virzība ieroču apritē. Līdz ar likumprojektā paredzētajiem grozījumiem informācijas apritē Valsts policijas piekritīgajos administratīvajos procesos ieroču apritē tiks nodrošināta efektīva, ātra un droša informācijas apmaiņa starp Valsts policiju un klientu.
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
Jā
Likumprojekts ietekmēs Valsts policijas iekšējo procesu digitalizāciju ieroču apritē. Ja patlaban aptuveni 50 % Valsts policijas piekritīgo administratīvo procesu virzība ieroču apritē notiek elektroniski, bet pa dažādiem elektroniskajiem kanāliem. Ieviešot likumprojektā paredzētos grozījumus, paredzams, ka administratīvajos procesos gandrīz visa informācijas apmaiņa ieroču apritē notiks digitalizēti vienā informācijas sistēmā – Ieroču reģistrā.
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
Jā
Likumprojekts rada iespējas Valsts policijas iekšējo procesu optimizācijai. Ar dokumentu elektroniskās aprites ieviešanu tiek optimizēts administratīvais process iestādē. Samazinot tos procesus, kas nepieciešami papīra dokumentu apstrādē, var palielināt Valsts policijas amatpersonu darbu normatīvo aktu ievērošanas kontrolei.
8. Cita informācija
Nē
-
7.5. Cita informācija
-
8. Horizontālās ietekmes
8.1. Projekta tiesiskā regulējuma ietekme
8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Likumprojektam ir pozitīva ietekme uz Valsts policijas sniegtajiem pakalpojumiem. Valsts policijas darbības stratēģijā kā viena no prioritātēm noteikta izcilas klientu pieredzes radīšanu, tiem saņemot pakalpojumus. Šo mērķi paredzēts sasniegt, uzlabojot komunikāciju ar klientu, attīstot e- pakalpojumus, kā arī uzlabojot klientu apkalpošanu. Nozīmīgs solis šī mērķa sasniegšanā ir grozījumu izdarīšana Ieroču aprites likumā, paredzot, ka iesniegumi ieroču aprites piekritīgajos administratīvajos procesos Valsts policijā iesniedzami strukturētu datu veidā Ieroču reģistrā un Valsts policijas izdotie administratīvie akti tiek paziņoti tiešsaistē Ieroču reģistrā.
Domājot par klientu ērtībām, Valsts policija attīsta savus e-pakalpojumus, paredzot nodrošināt ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem domāto pakalpojumu digitalizāciju, izņemot starptautiskā rakstura atļaujas, kas ir noteiktas Eiropas Savienības tiesību aktos kā izsniedzamas papīra formātā. Valsts policija modernizēs pakalpojumus un uzlabos to saņemšanas kvalitāti, tostarp Ieroču reģistrā izveidos tieši klientiem paredzētu darba vidi, pakalpojumu saņemšanu ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem padarot iespējami vienkāršu. To paredzēts izdarīt līdz 2026. gada 31. decembrim, kad paredzēts pabeigt Ieroču reģistra izstrādi. Daļai klientu un ārzemniekiem arī turpmāk būs nepieciešams atbalsts, pieprasot pakalpojumus Ieroču reģistrā, ko varēs saņemt gan attālināti (pa telefonu, e-pastu, speciālos videoierakstos u.c.), gan arī klātienē: klientu apkalpošanas centros būs pieejami datori un Valsts policijas amatpersonas ieroča īpašniekiem un ieroču komersantiem palīdzēs pieprasīt pakalpojumus Ieroču reģistrā. Valsts policijas pakalpojumu attīstība ieroču apritē ir vērsta uz administratīvā sloga mazināšanu, veicinot klientu pašapkalpošanos, vienlaikus klientiem, kuriem kādu iemeslu dēļ nebūs iespējams izmantot Valsts policijas e-pakalpojumu, arī pēc 2026. gada 31. decembra būs iespēja pakalpojumus pieprasīt, dokumentus iesniedzot arī papīra formā, kā to šobrīd paredz normatīvie akti. Valsts policijas sniegtais atbalsts ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem darbam tiešsaistē Ieroču reģistrā būs arī būtisks ieguldījums personu e-prasmju apgūšanā, kas palīdzēs saziņā ar citām valsts pārvaldes iestādēm, kad uz saziņu e-vidē paredzēts pāriet visām valsts un pašvaldību iestādēm.
Domājot par klientu ērtībām, Valsts policija attīsta savus e-pakalpojumus, paredzot nodrošināt ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem domāto pakalpojumu digitalizāciju, izņemot starptautiskā rakstura atļaujas, kas ir noteiktas Eiropas Savienības tiesību aktos kā izsniedzamas papīra formātā. Valsts policija modernizēs pakalpojumus un uzlabos to saņemšanas kvalitāti, tostarp Ieroču reģistrā izveidos tieši klientiem paredzētu darba vidi, pakalpojumu saņemšanu ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem padarot iespējami vienkāršu. To paredzēts izdarīt līdz 2026. gada 31. decembrim, kad paredzēts pabeigt Ieroču reģistra izstrādi. Daļai klientu un ārzemniekiem arī turpmāk būs nepieciešams atbalsts, pieprasot pakalpojumus Ieroču reģistrā, ko varēs saņemt gan attālināti (pa telefonu, e-pastu, speciālos videoierakstos u.c.), gan arī klātienē: klientu apkalpošanas centros būs pieejami datori un Valsts policijas amatpersonas ieroča īpašniekiem un ieroču komersantiem palīdzēs pieprasīt pakalpojumus Ieroču reģistrā. Valsts policijas pakalpojumu attīstība ieroču apritē ir vērsta uz administratīvā sloga mazināšanu, veicinot klientu pašapkalpošanos, vienlaikus klientiem, kuriem kādu iemeslu dēļ nebūs iespējams izmantot Valsts policijas e-pakalpojumu, arī pēc 2026. gada 31. decembra būs iespēja pakalpojumus pieprasīt, dokumentus iesniedzot arī papīra formā, kā to šobrīd paredz normatīvie akti. Valsts policijas sniegtais atbalsts ieroču īpašniekiem un ieroču komersantiem darbam tiešsaistē Ieroču reģistrā būs arī būtisks ieguldījums personu e-prasmju apgūšanā, kas palīdzēs saziņā ar citām valsts pārvaldes iestādēm, kad uz saziņu e-vidē paredzēts pāriet visām valsts un pašvaldību iestādēm.
8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Likumprojektam ir pozitīva ietekme uz Valsts policijas un tā klientu sadarbību un tehnoloģiju attīstību. Valsts policijas pāreja uz elektronisku dokumentu apriti ieroču jomā veicina oficiālās elektroniskās adreses ieviešanu. Uzlabojas iemaņas, informācijas pieejamība un aprite starp citām informācijas sistēmām. Tiks paātrināta informācijas aprite kopumā, kā arī samazināsies administratīvais slogs, jo tiks ietaupīti gan finanšu resursi, gan patērētais laiks, iesnieguma datu ievadīšanai Ieroču reģistrā strukturētu datu veidā un lēmumu sagatavošanai un paziņošanai, kā arī to apstrādei.
8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021.-2027. gadam rīcības virziens “Tehnoloģiskā vide un pakalpojumi” nosaka, ka, lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespējas ērti un laikus saņemt valsts un pašvaldību pakalpojumus, aizvien vairāk tiks izmantotas IT attīstības sniegtās priekšrocības, ieviešot principu “digitāls pēc noklusējuma”, jo elektroniskie pakalpojumi un risinājumi ir rentabli un bieži vien elastīgāki nekā klātienes pakalpojumi. Tādējādi licencēšanas un atļauju izsniegšanas ieroču īpašniekiem un pircējiem procesa digitalizācija pilnībā atbalsta Latvijas Nacionālajā attīstības plānā noteikto uzdevumu izpildi.
8.1.5. uz teritoriju attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.6. uz vidi
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.7. uz klimatneitralitāti
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.11. uz veselību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.13. uz datu aizsardzību
Vai projekts skar šo jomu?
Jā
Apraksts
Ieroču reģistrā tiks apstrādāti personu dati atbilstoši likumprojektā noteiktajam mērķim (attiecīgas tiesību normas stājas spēkā 2026.gada 31.decembrī), vienlaikus nodrošinot arī Eiropas Parlamenta un Padomes 2016.gada 27.aprīļa regulā (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula), jo īpaši tās 5.panta 1.punkta c) apakšpunktā, minētā personas datu apstrādes principa – apstrādāt fiziskās personas datus mērķim nepieciešamajā minimālajā apjomā – prasību izpildi.
8.1.14. uz diasporu
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.15. uz profesiju reglamentāciju
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.1.16. uz bērna labākajām interesēm
Vai projekts skar šo jomu?
Nē
8.2. Cita informācija
-
Pielikumi