Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 6. oktobra noteikumos Nr. 575 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Paaugstināt sociālo dienestu darba efektivitāti un darbinieku profesionalitāti darbam ar riska situācijā esošām personām" 9.2.1.3. pasākuma "Atbalsts speciālistiem darbam ar bērniem ar saskarsmes grūtībām un uzvedības traucējumiem un vardarbību ģimenē" īstenošanas noteikumi"
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Dokumenti
-
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Ministru kabineta noteikumu projekts paredz precizēt darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.1. specifiskā atbalsta mērķa (turpmāk - SAM) “Paaugstināt sociālo dienestu darba efektivitāti un darbinieku profesionalitāti darbam ar riska situācijā esošām personām” 9.2.1.3. pasākuma “Atbalsts speciālistiem darbam ar bērniem ar saskarsmes grūtībām un uzvedības traucējumiem un vardarbību ģimenē” (turpmāk – 9.2.1.3.pasākums) īstenošanas nosacījumus, tai skaitā:
- palielināt 9.2.1.3.pasākuma ietvaros pieejamo kopējo attiecināmo finansējumu par 156 000 euro (Eiropas Sociālā fonda finansējums 85% un valsts budžeta līdzfinansējums 15%), pārdalot no 9.2.2. SAM “Palielināt kvalitatīvu institucionālai aprūpei alternatīvu sociālo pakalpojumu dzīvesvietā un ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu pieejamību personām ar invaliditāti un bērniem” 9.2.2.1. pasākuma “Palielināt kvalitatīvu institucionālai aprūpei alternatīvu sociālo pakalpojumu dzīvesvietā un ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu pieejamību personām ar invaliditāti un bērniem”,
- pagarināt 9.2.1.3. pasākuma ietvaros īstenotā konsultatīvā atbalsta izmēģinājumprojekta īstenošanas periodu.
Mērķa apraksts
Tiesiskā regulējuma mērķis ir palielināt 9.2.1.3. pasākuma ietvaros pieejamo atbalstu un precizēt īstenošanas nosacījumus.
Politikas jomas
Nodarbinātības un sociālā politika
Teritorija
Visa Latvija.
Norises laiks
21.09.2022. - 04.10.2022.
Informācija
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par likumprojektu tā saskaņošanas stadijā.
Fiziskās personas
Juridiskās personas
Skaidrojums un ietekme
-
Sagatavoja
Ineta Mača (LM)
Atbildīgā persona
Sarmīte Vepere (LM)
Izsludināšanas datums
20.09.2022. 16:32

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Leonīds Krivišs
Sveicināti! Par nelaimi, nākas secināt, ka sociālo dienestu darba efektivitāte Latvijā ir visai zema. Sociālajiem dienestiem ir raksturīga policejiska attieksme darbā ar ģimenēm, kurās aug bērni. Bieži sociālās darbinieces (sociālie darbinieki) uzvedās kā policisti un veic nevis sociālā atbalsta funkciju, bet gan represīvo, uzraugošo policijas funkciju. Dažādu mākslīgi radītu birokrātisko šķēršļu dēļ ģimenēm ar finansiālajām grūtībām tiek atteikts sociālais atbalsts, tomēr šo ģimeņu uzskaite, uzraudzīšana vienalga turpinās.
Ar cieņu, Leonīds Krivišs
04.10.2022. 19:48
Leonīds Krivišs
Latvijā ir radīti daudzi normatīvie akti, kas liedz daudzām ģimenēm ar bērniem saņemt sociālo atbalstu. Pēc būtības šie normatīvie akti ir veidoti ar mērķi samazināt trūcīgo un maznodrošināto ģimeņu skaitu un uzlabot sociālās labklājības statistiku valstī. Tomēr realitātes ignorēšana ar birokrātijas palīdzību it nekādu praktisko labumu nedod. Sociālās problēmas Latvijas sabiedrībā nekur nepazūd. Tās samilzt, no akūtām problēmām tās kļūst hroniskas. Sociālo dienestu ietaupītā nauda nav tā vērta, lai spēlētos ar cilvēku likteņiem.
Ar cieņu, Leonīds Krivišs
04.10.2022. 19:58
Leonīds Krivišs
Ironiski. Lai maskētu dzīvē klātesošo nabadzību, valdība daudzus gadus mākslīgi atstāja trūcīgā statusa piešķiršanas slieksni (128,06 eiro) nemainīgu. Vai ar 128,06 eiro mēnesī bērns var normāli justies starp vienaudžiem? Kā šis bērns jutīsies skolā? Vai šo bērnu skolā pasargās no vienaudžu ņirgāšanās? Vien 2021. gada 1. janvārī trūcīgā statusu paaugstināja līdz 270 eiro, bet katrai nākamajai personai mājsaimniecībā tie ir nieka 190 eiro. Tā ir ņirgāšanās par cilvēkiem. Tā ir ņirgāšanās par sabiedrību. Tā ir ņirgāšanās par Latvijas valsti. Manipulēt ar statistiku un datu korelāciju var, bet manipulēt ar cilvēku dzīvēm nevar. Tas ir neētiski!
Ar cieņu, Leonīds Krivišs
04.10.2022. 20:13
Leonīds Krivišs
No savas pieredzes varu teikt, ka trūcīgās un maznodrošinātās ģimenes tiek diskriminētas visās sociālajās dimensijās. Diskriminācija sākas no skolas sola, kad skolēnam pašvaldība atsaka nodrošināt brīvpusdienas skolā. Taču tai pašā laikā eksistē pašvaldības, kuras nodrošina brīvpusdienas pat turīgo ģimeņu bērniem. Tādējādi bērna liktenis – izaugs vai neizaugs – ir atkarīgs no vietējas pašvaldības finansiālās rocības. Vēlāk diskriminācija turpinās arī augstskolā, ja vien kāds jaunietis (jauniete) no trūcīgās vai maznodrošinātās ģimenes ir spējīgs tur iestāties. Uz stipendiju var pat necerēt! Pat ja vidusskolas atestāta vidējā atzīme ir ap 8 ballēm un ir panākumi mācību priekšmetu olimpiādes, tas vienalga neļauj nabaga jaunietim (jaunietei) tikt pie stipendijas. Konkurence ir nežēlīga.
Ar cieņu, Leonīds Krivišs
04.10.2022. 20:29