Sabiedrības līdzdalība

PAZIŅOJUMS:
Atcelta Valsts sekretāru 08.05.2025. sanāksme. Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 15.maijā.
Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.—2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju" 4.3.5.1. pasākuma "Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana" trešās kārtas īstenošanas noteikumi
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Dokumenti
-
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Sociālajiem pakalpojumiem ir būtiska nozīme cilvēka, kuram ir grūtības aprūpēt sevi, vai pārvarēt kādas dzīves situācijas, dzīvē, īpaši, ja nav pietiekoša piederīgo atbalsta. Pēdējos divos Eiropas Savienības (turpmāk – ES) fondu plānošanas periodos sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstībai ir bijis pieejams Eiropas Sociālā fonda (turpmāk – ESF) un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (turpmāk – ERAF) līdzfinansējums, veicinot to pieejamību.
Īpaši 2014. – 2020. gada ES fondu plānošanas perioda Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.2.1.pasākums “Deinstitucionalizācija” un 9.3.1.1. pasākums “Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanai” bija būtisks resurss, kas deva iespēju attīstīt sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus (turpmāk – SBSP) lielākā apjomā nekā tas bija iespējams iepriekš. Uzsākot deinstitucionalizācijas (turpmāk – DI) procesu 2014.–2020. gada plānošanu periodā, SBSP īpatsvars cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem bija ļoti zems – tikai 20% no sociālo pakalpojumu saņēmējiem saņēma SBSP. 2023. gada beigās šis īpatsvars bija palielinājies līdz 40%.
2021. gada veiktajā izvērtējumā “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu satura, pieejamības un ietekmes uz sociālo atstumtību izvērtējumā pirmspensijas un pensijas vecuma personām un personām ar garīga rakstura traucējumiem”  (turpmāk – Izvērtējums) ir secināts, ka SBSP pārsvarā ir plānots attīstīt personām ar garīgās attīstības traucējumiem, taču sociālo dienestu pārstāvji visbiežāk ir norādījuši, ka SBSP nav plānots sniegt personām ar multipliem traucējumiem, ļoti smagām psihiskām saslimšanām un personām ar autiska spektra traucējumiem. Atsevišķi specializēti pakalpojumi personām ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem, tai skaitā personām ar demenci ir pieejami Rīgas valstpilsētā. Rīgas valstspilsētā arī ir izveidots jauns dienas aprūpes centrs un grupu māja personām ar ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem 9.3.1.3. pasākuma “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Rīgas valstspilsētā” (turpmāk – 9.3.1.3. pasākums) ietvaros. Tas ir būtisks ieguldījums pakalpojumu pielāgošanā šīs mērķa grupas daļas vajadzībām, vienlaikus tas nenodrošinās visas vajadzības.
No iepriekšminētā var secināt, ka 2014. – 2020. gada plānošanas perioda ieguldījumi ir paplašinājuši atbalsta saņemšanas iespējas cilvēkiem ar smagiem garīga rakstura traucējumiem, bet SBSP personām ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem bez īpaši mērķētiem pasākumiem turpinās būt ierobežoti.
Bez specifisku, tieši personām ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem pielāgotu SBSP attīstības, šīs personu grupas iespējas iekļauties sabiedrībā un viņu ģimenes locekļu iespējas iesaistīties nodarbinātībā turpinās būt ļoti ierobežotas. Lai risinātu šo problēmu, 2021. – 2027. gada plānošanas periodā tiek īstenots Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt sociāli atstumto kopienu, mājsaimniecību ar zemiem ienākumiem un nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, tostarp cilvēku ar īpašām vajadzībām sociāli ekonomisko integrāciju, īstenojot integrētas darbības, tostarp nodrošinot mājokli un sociālos pakalpojumus” 4.3.1.5. pasākums “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide un attīstība” (turpmāk – 4.3.1.5. pasākums), kura ietvaros divās pašvaldībās ar lielāko personu ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem īpatsvaru (Rīgas valstspilsētā un Liepājas valstspilsētā) tiek veidota jauna SBSP infrastruktūra (grupu dzīvokļi un dienas aprūpes centri) ar specifiski pielāgotiem risinājumiem pakalpojumu sniegšanā tieši šai mērķa grupai.

Jau 2014. – 2020. gada ES fondu plānošanas periodā SBSP attīstīšanai bija paredzēts pilns jaunizveidoto SBSP aprobācijas cikls, t.i., infrastruktūras izveide (tika nodrošināta 9.3.1.1. pasākuma “Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanai” (turpmāk – 9.3.1.1. pasākums) un 9.3.1.3. pasākuma ietvaros) un jaunizveidoto pakalpojumu finansēšana pirmos divus gadus pēc to izveides (tika nodrošināta plānošanas reģionu 9.2.2.1. pasākuma “Deinstitucionalizācija” (turpmāk – 9.2.2.1. pasākums) projektu ietvaros).

Līdz ar to ir nepieciešams risinājums, lai arī 2021. – 2027. gada plānošanas periodā nodrošinātu pilnu jaunizveidoto SBSP personām ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem aprobāciju Rīgas un Liepājas valstspilsētās, t.i., jaunas SBSP infrastruktūras izveidi 4.3.1.5. pasākuma ERAF projektu ievaros un secīgu pakalpojumu sniegšanas finansēšanu divu gadu periodā ESF Pluss projektu ietvaros. 
Mērķa apraksts
MK noteikumu projekts tiek izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021.—2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu. Attiecīgi MK noteikumu projekta mērķis ir noteikt normatīvo regulējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.—2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.1.pasākuma “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana” (turpmāk – 4.3.5.1. pasākums) trešajai kārtai, t.i., 4.3.5.1 pasākuma trešās kārtas īstenošanas nosacījumus.

4.3.5.1. pasākuma trešās kārtas mērķa grupa ir personas ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem, kuriem ir noteikta I invaliditātes grupa vai trešais vai ceturtais aprūpes līmenis.

4.3.5.1. pasākuma trešo kārtu paredzēts īstenot ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā. Kā finansējuma saņēmēji tiek noteikti:
1)           Liepājas valstspilsētu, tās izveidotu sociālo pakalpojumu sniedzēju vai sociālo pakalpojumu sniedzēju, kam Liepājas valstspilsēta deleģējusi pakalpojuma sniegšanu;
2)           Rīgas valstspilsētu, tās izveidotu sociālo pakalpojumu sniedzēju vai sociālo pakalpojumu sniedzēju, kam Rīgas valstspilsēta deleģējusi pakalpojuma sniegšanu.
Attiecīgi 4.3.5.1. pasākuma trešā kārta tiks īstenota tiešā sinerģijā ar 4.3.1.5. pasākumu un trešās kārtas projekta ietvaros SBSP sniegšanu mērķa grupas personām nodrošina 4.3.1.5. pasākuma ietvaros izveidotajā SBSP infrastruktūrā.

4.3.5.1. pasākumam trešajai kārtai pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 1 858 148 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums – 1 579 425 euro un pašvaldības budžeta finansējums – 278 723 euro.

4.3.5.1. pasākuma trešās kārtas projektu iesniegumu atlases ietvaros projekta iesniedzējs var iesniegt vienu projekta iesniegumu par sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanu.

4.3.5.1. pasākuma trešajā kārtā plānotas šādās atbalstāmās darbības:
1. individuālo vajadzību izvērtēšana un atbalsta plāna izstrāde;
2. SBSP sniegšana mērķa grupas personām;
3. komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi;
4. projekta vadība un tā īstenošanas nodrošināšana.

4.3.5.1. pasākuma trešās kārtas projektā SBSP sniegšanai tiek plānots piemērot tikai vienkāršotās izmaksas, kuras veido divas vienības izmaksu likmes, kas noteiktas Eiropas Komisijas (EK) 2023. gada 1. septembra Deleģētajā regulā 2023/1676, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/1060 papildina attiecībā uz vienību izmaksu, fiksētas summas maksājumu un vienotu likmju, kā arī finansējuma, kas nav saistīts ar izmaksām, noteikšanu saistībā ar izdevumiem, ko Komisija atmaksā dalībvalstīm:
1) sabiedrībā balstītu dienas aprūpes pakalpojumu (dienas aprūpes centrs) sniegšanas izmaksas, kas ir 8.25 euro stundā vienai mērķa grupas personai. Vienlaikus kopējais atbalsts dienas aprūpes tipa pakalpojumu sniegšanai nevarēs pārsniegt 31 670 euro 24 mēnešu periodā vienai mērķa grupas personai, kas Eiropas Savienības (ES) līmeņa vienības izmaksu dubultā gada likme (2 gadi x 15 835 euro/gadā) dienas aprūpes tipa pakalpojumu izmaksām vienai mērķa grupas personai;
2) sabiedrībā balstītu aprūpes mājās pakalpojumu (grupu māja (dzīvoklis) izmaksas, kas ir 1 705 euro mēnesī par personai individuāli sniegtu atbalstu. Tās projekta ietvaros kopumā nepārsniedz 40 918 euro 24 mēnešu periodā vienai mērķa grupas personai, kas ir Eiropas Savienības (ES) līmeņa vienības izmaksu dubultā gada likme (2 gadi x 20 459 euro/gadā) aprūpes mājās tipa pakalpojumu izmaksām vienai mērķa grupas personai.

4.3.5.1. pasākuma trešajā kārtā līdz 2029. gada 31. decembrim sasniedzams šāds uzraudzības rādītājs  — sociālās atstumtības riskam pakļautas personas, kuras ir saņēmušas sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus – 54 personas.

Pasākuma īstenošanas laika periods: uzreiz pēc 4.3.1.5. pasākuma projekta īstenošanas pabeigšanas, bet ne vēlāk kā no 2027. gada 3. ceturkšņa līdz 2029. gada 4. ceturksnim.

Pasākuma atbalsta veids ir grants.
Politikas jomas
Nodarbinātības un sociālā politika
Teritorija
Visa Latvija
Norises laiks
06.02.2025. - 20.02.2025.
Informācija
Atbilstoši MK 2024. gada 15. oktobra noteikumu Nr. 639 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 13.3. apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja sniegt viedokli par TA projektu.
Fiziskās personas
  • personas ar invaliditāti
  • pilngadīgas personas ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem
  • sabiedrība kopumā
Skaidrojums un ietekme
4.3.5.1. pasākuma trešās kārtas īstenošana palielinās atbalstu personām ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem, palielinot mērķa grupas personām pieejamo SBSP klāstu Rīgas un Liepājas valstspilsētās.
Juridiskās personas
Sagatavoja
Jānis Laucis (LM)
Atbildīgā persona
Sarmīte Vepere (LM)
Izsludināšanas datums
06.02.2025. 16:45

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk