Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1. reformu un investīciju virziena "Reģionālā politika" 3.1.2.1.i. investīcijas "Publisko pakalpojumu un nodarbinātības pieejamības veicināšanas pasākumi cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem" otrās kārtas "Atbalsta pasākumi cilvēkiem ar invaliditāti mājokļu vides pieejamības nodrošināšanai" īstenošanas noteikumi
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Dokumenti
-
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
2021. gada 6. jūlijā Eiropas Savienības (turpmāk – ES) padome apstiprināja Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma (turpmāk – ANM) plānu, ar kuru Latvijai tika piešķirts finanšu atbalsts, lai stimulētu ekonomisko noturību un novērstu Covid – 19 pandēmijas seku ietekmi, tostarp arī sociālajā jomā. Kā viena no investīcijām ANM plāna komponentē “Nevienlīdzības mazināšana” ir noteikta 3.1.2.1.i. investīcija “Publisko pakalpojumu un nodarbinātības pieejamības veicināšanas pasākumi cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem”, kuras ietvaros plānoti atbalsta pasākumi arī cilvēkiem ar invaliditāti mājokļu vides pieejamības nodrošināšanai.
Minētie atbalsta pasākumi ir ieplānoti ANM plānā, kurā arī minēts, ka 2020. gadā Latvijā bija 35 480 personas (22 593 sievietes un 12 887 vīrieši) ar ierobežotas pārvietošanās spējas. No tām 145 personas (42 sievietes un 103 vīrieši) bija nodarbinātās personas ar kustību traucējumiem, kurām ir noteikta 1. invaliditātes grupa. Savukārt 1623 personas (739 sievietes un 884 vīrieši) bija nodarbinātas personas ar kustību traucējumiem, kurām noteikta 2. invaliditātes grupa. Savukārt 2022. gada septembrī [1] Latvijā bija 11 904 personas (5330 sievietes un 6574 vīrieši) ar ierobežotām pārvietošanās spējām un ar noteiktiem funkcionēšanas ierobežojumiem. No tām 172 personas (59 sievietes un 113 vīrieši) bija nodarbinātās personas ar kustību traucējumiem, kurām ir noteikta 1. invaliditātes grupa. Savukārt 1678 personas (782 sievietes un 896 vīrieši) bija nodarbinātas personas ar kustību traucējumiem, kurām noteikta 2. invaliditātes grupa.
Kaut gan kopumā personu skaits ar ierobežotām pārvietošanās spējām ir samazinājies, nodarbināto personu ar kustību traucējumiem, kurām ir noteikta 1. vai 2. invaliditātes grupa, skaits ir pieaudzis. Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas izvērtējumā par personu ar invaliditāti tiesībām[2] tiek minēts, ka 53% no visām personām ar kustību traucējumiem ir nepieciešami mājokļa pielāgojumi, kā arī pēc Labklājības ministrijas veiktās aptaujas “Cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem par mājokļa vides pieejamības pielāgojumu nepieciešamību” datiem[3] redzams, ka 77% no aptaujātām personām ar invaliditāti un ierobežotām pārvietošanās spējām ir nepieciešami mājokļa pielāgojumi, lai uzlabotu šo personu dzīves kvalitāti un nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas piekļūšanai darba tirgum un pakalpojumiem. 


[1] Datu avots: Labklājības informācijas sistēma (LabIS)

[2] Pieejams: http://petijumi.mk.gov.lv/sites/default/files/title_file/BISS_Gala_zinojums_LM_ANO_konv_30062020red_13072020%20%281%29.pdf

[3] Pieejams : https://www.lm.gov.lv/lv/media/20576/download?attachment
 
Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir noteikt regulējumu ES ANM plāna 3.1.2.1.i. investīcijas “Publisko pakalpojumu un nodarbinātības pieejamības veicināšanas pasākumi cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem” pasākuma “Atbalsta pasākumi cilvēkiem ar invaliditāti mājokļu vides pieejamības nodrošināšanai” īstenošanai.

Būtiskākie 3.1.2.1.i. investīcijas ieviešanas nosacījumi

Pasākuma mērķis

Nodrošināt atbalstu personām ar invaliditāti viena mājokļa pielāgošanai, nodrošinot cilvēkiem ar invaliditāti un ar gaitas un pārvietošanās traucējumiem piekļuvi nodarbinātībai un pakalpojumiem, tādējādi sekmējot cilvēktiesības un dzīves kvalitāti.

Mērķa grupa

Pilngadīgas personas līdz 63 gadu vecumam (ieskaitot) ar I vai II invaliditātes grupu ar gaitas un pārvietošanās traucējumiem un bērni ar invaliditāti 15 – 17 gadu vecumā (ieskaitot) ar gaitas un pārvietošanās traucējumiem.

Pasākuma īstenošanas nodrošinātājs

Pasākumu īstenošanu nodrošinās pašvaldības, ņemot vērā tām likumā “Par pašvaldībām” 15. panta 7. punktā noteikto autonomo funkciju, nodrošināt iedzīvotājiem sociālo palīdzību, kā arī Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9. panta 1. daļā noteikto, ka pašvaldībām, kuru teritorijā ir deklarētā personas dzīvesvieta, ir pienākums nodrošināt personai iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību.
Lai saņemtu ANM pasākuma atbalstu mājokļa pielāgošanai, personai (vai tās likumīgajam pārstāvim, ja persona ir bērns ar invaliditāti), kas atbilst mērķa grupas pazīmēm, ir jāvēršas pašvaldībā, kurā ir deklarēta šīs personas dzīvesvieta, ar iesniegumu (veidlapa tiks pievienota MK noteikumu pielikumā) un pašvaldība, atbilstoši MK noteikumos noteiktiem mērķa grupas atlases kritērijiem, piesaistot sociālos darbiniekus, ergoterapeitu, būvspeciālistu, nevalstisko organizāciju, kas pārstāv mērķa grupas intereses, pārstāvjus, izvērtēs personas vajadzības mērķtiecīgai atbalsta izmantošanai. Katrai pašvaldībai ir noteikts konkrēts atbalstāmo personu skaits, kas ir aprēķināts proporcionāli pašvaldības teritorijas lielumam un tajā deklarēto, mērķa grupai atbilstošo iedzīvotāju skaitam (atbalstāmo personu skaits sadalījumā pa pašvaldībām tiks pievienots MK noteikumu pielikumā).
Pasākuma ietvaros plānots sniegt atbalstu 259 personām ar invaliditāti katram viena mājokļa pielāgošanai.

Pasākumā plānotās galvenās atbalstāmās darbības

- projekta vadība;
- vizuālās identitātes prasību nodrošināšana;
- projekta īstenošanu pamatojošās dokumentācijas izstrāde, izņemot projekta veidlapas aizpildīšana;
- mājokļu vides pieejamības nodrošināšanas būvdarbi un teritorijas labiekārtošana, tai skaitā būvekspertīze, būvuzraudzība un    autoruzraudzība;
- vides pieejamības konsultācijas;
- vides pieejamības tehnoloģiju, iekārtu, aprīkojuma un cita materiāltehniskā nodrošinājuma iegāde, piegāde un montāža.

Pasākuma finansējums

Pasākuma kopējais attiecināmais finansējums ir 3 400 000 euro, kas tiek finansēts no ANM fonda finansējuma. Viena mājokļa vides piekļūstamības nodrošināšanai ir paredzēti 13 127 euro, neiskaitot pievienotās vērtības nodokļa izmaksas. Pievienotās vērtības nodokļa izmaksas ANM fonds nesedz, to finansējums būs jānodrošina pašvaldībām.

Pasākuma kopējais īstenošanas laiks

Pasākumu plānots īstenot līdz 2025. gada 30. jūnijam (atbilstoši spēkā esošajai ANM plāna redakcijai).
 
Politikas jomas
Sociālā iekļaušana
Teritorija
Latvijas Republikas teritorija
Norises laiks
19.12.2022. - 02.01.2023.
Informācija
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par noteikumu projektu tā saskaņošanas stadijā.
Fiziskās personas
  • Personas ar I vai II invaliditātes grupu un ar gaitas un pārvietošanās traucējumiem.
Skaidrojums un ietekme
Atbalsta pasākuma tiešie saņēmēji.
Juridiskās personas
  • Pašvaldības vai pašvaldību iestādes.
Skaidrojums un ietekme
Projekta īstenotāji un finansējuma saņēmēji.
 
Sagatavoja
Astra Kalniņa (LM)
Atbildīgā persona
Inga Ķirse (LM)
Izsludināšanas datums
20.12.2022. 09:23

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Dmitrijs Dmitrijevs
«Simtlatnieku programma» notika no 2009. gada septembra līdz 2011. gada 30. aprīlim. Bet 2012. gada sākumā «Simtlatnieku programma» tika pārdēvēta par «Algotajiem pagaidu sabiedriskajiem darbiem». Nosaukuma maiņa nemainīja šīs noziedzīgās sociālā atbalsta programmas būtību. Cilvēki, kuri šīs programmas ietvaros strādāja, kā bija strādājoši nabagi, tā palika strādājošie nabagi. Sociālās garantijas šiem cilvēkiem netika sniegtas, nodokļi par šiem cilvēkiem netika maksāti un darbā pavadītais laiks netika iekļauts kopējā darba stāžā. Valsts šos cilvēkus piekrāpa. Arī mans tēvs bija šo piekrāpto cilvēku skaitā. Neraugoties ne uz ko, mans tēvs saglabāja sevī dzīvesprieku, latvisko pārliecību un mīlestību pret Latviju. Un es par to savu tēvu ļoti, ļoti cienu.
Cieņā, Dmitrijs Dmitrijevs 
26.12.2022. 20:45
Dmitrijs Dmitrijevs
Ziemassvētku laiks ir cerības, labestības un sirsnības laiks. Dažādas tautas dažādos pasaules nostūros Ziemassvētku laikā svin kaut ko savu. Svētku jēga, tradīcijas un piekoptie rituāli var atšķirties, tomēr svinēt prieks no tā neiet mazumā.
Eiropas Savienības virzītie nodarbinātības veicināšanas pasākumi ir apsveicami. Taču nevajag aizmirst par «Simtlatnieku programmā» pieļautajām kļūdām un cilvēktiesību pārkāpumiem. Veidojot ko jaunu, nevajag atkārtot pagātnes kļūdas! Un tad arī pamazām dzīve ies uz gaišo pusi. Visādi kreņķi ies mazumā, bet labklājība augs augumā. Būsim tīri savās domās, būsim krietni savos darbos.
Lai Dieviete Temīda (grieķu valodā: Θεά Θεμίδα) dāvā mūsu politiķiem un citām amatpersonām gudrību, taisnības izjūtu, empātiju un cilvēkmīlestību! Lai tikumīgās un mūžam taisnīgās Dievietes Temīdas svētība pasargā mūsu politiķus un dažādu profesiju amatpersonas no dienesta pilnvaru pārsniegšanas, no absurdām kļūdām, no kaitniecisku un valstij bīstamu lēmumu pieņemšanas! Priecīgus Ziemassvētkus!
Cieņā, Dmitrijs Dmitrijevs
26.12.2022. 20:49
Dmitrijs Dmitrijevs
Es ticu, ka Latvija ir lieliska valsts, kurā ikviens cilvēks var būt laimīgs. Es ticu labajam un gaišajam. Lai valstij būtu gaiša nākotne ir jāatskatās uz pagātnes kļūdām, ir jāanalizē tās un jādara viss iespējamais lai pagātnes kļūdas vairs neatkārtotos. «Simtlatnieku programma» bija noziegums pret latviešu tautu. Daudziem šīs programmas dalībniekiem tas bija patriotisko jūtu pārbaudījums. Un es ļoti ceru, ka valsts rīkosies un izlabos savas pagātnes kļūdas, lai dotu jaunu sākumu cerīgai un gaišākai nākotnei.
Lai Dievi mūs svētī! Lustīgus un priekpilnus Ziemassvētkus!
Cieņā, Dmitrijs Dmitrijevs 
26.12.2022. 20:51
Leonīds Krivišs
Mani sauc Leonīds Krivišs. Esmu kādreizējās «Simtlatnieku programmas» stipendiāts. Darbs «Simtlatnieku programmā» bija viens no drūmākajiem posmiem manā dzīve. Tolaik man bija pārciesti divi insultu un astma smagā formā. Pirms tam es strādāju firmā "Cēsu būvnieks" (vēlāk firmas nosaukums mainīts uz "CB") par celtnieku. Šo celtniecības firmu vadīja Juris Siņelobovs. Darba drošības noteikumi uzņēmumā netika ievēroti, darbiniekiem tika maksātas aplokšņu algas. Tā arī es tur sabeidzu savu veselību. «Sitlatnieku programma» tolaik pēc darba zaudēšanas, krīzes laikā man šķita kā glābiņš. Dalību programmā es uzsāku 2009. gadā. Sākotnēji es tīrīju ceļmalas no kokiem un krūmiem, kā arī pagastmājā skaldīju malku. Vēlāk 2010. un 2011. gadā es restaurēju akmens mūri Mārsnēnu pagasta kapos. Kopējais mūra garums bija ap 750 metriem, augstums ap 1 metru, bet platums ap 0,6 metriem. Pirmajā darba gadā, veicot mūrēšanas darbus,  man maksāja 100 latus mēnesī, bet otrajā darba gadā man maksāja vien 80 latus mēnesī. Tā bija maza nauda, bet es strādāju, lai pabarotu ģimeni. Es biju nepatīkami vīlies, ka «Simtlatnieku programmā» pavadītais laiks neiet manā darba stāžā. Tas mani nepatīkami sarūgtināja. Es uzskatu, ka valstij ir jāievēro savi likumi: ir jāievēro Satversme, ir jāievēro Darba likums, ir jāievēro Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija, ir jāievēro Eiropas Savienības Pamattiesību harta. Jo tikai abpusēja cieņa ir spējīga vairot patriotismu un kopējo labklājību. «Simtlatnieku programma» ir noziedzīga visā tās norises gaitā. Es nosodu «Simtlatnieku programmu» !
Lūgsim Dievieti Temīdu, lai Dieviete Temīda palīdz mums atšķirt taisnību no meliem! Jaukus un laimīgus Ziemassvētkus!
Ar cieņu, Leonīds Krivišs 
26.12.2022. 22:16
Leonīds Krivišs
Es ļoti ceru, ka veidojot Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna noteikumus, netiks atkārtotas «Simtlatnieku programmā» pieļautās kļūdas un citas būtiskas nepilnības. Es ticu, ka Eiropas Atveseļošanas fonda nauda tiks izlietota lietderīgi. Lai Dieviete Temīda dāvā mums tikumību un dzīves gudrību!
Ar cieņu, Leonīds Krivišs 
26.12.2022. 22:18