Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.—2027. gadam 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt sociāli atstumto kopienu, mājsaimniecību ar zemiem ienākumiem un nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, tostarp cilvēku ar īpašām vajadzībām sociāli ekonomisko integrāciju, īstenojot integrētas darbības, tostarp nodrošinot mājokli un sociālos pakalpojumus" 4.3.1.5. pasākuma "Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide un attīstība" īstenošanas noteikumi
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Dokumenti
-
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Sociālajiem pakalpojumiem ir būtiska nozīme cilvēka, kuram ir grūtības aprūpēt sevi vai pārvarēt kādas dzīves situācijas, dzīvē, īpaši, ja nav pietiekoša piederīgo atbalsta.
Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.2.1. pasākums "Deinstitucionalizācija" un 9.3.1.1. pasākums "Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanai" bija būtisks resurss, kas deva iespēju attīstīt sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus (turpmāk – SBSP) lielākā apjomā nekā tas bija iespējams iepriekš. Abu pasākumu īstenošanas rezultātā SBSP pieejamība ir būtiski uzlabojusies, tomēr nav apmierinātas visas vajadzības.
2021. gadā veiktajā izvērtējumā “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu satura, pieejamības un ietekmes uz sociālo atstumtību izvērtējums pirmspensijas un pensijas vecuma personām un personām ar garīga rakstura traucējumiem” (turpmāk – Izvērtējums) ir secināts, ka SBSP pārsvarā ir plānots attīstīt personām ar garīgās attīstības traucējumiem, bet sociālo dienestu pārstāvji visbiežāk ir norādījuši, ka SBSP nav plānots sniegt personām ar multipliem traucējumiem, ļoti smagām psihiskām saslimšanām un personām ar autiska spektra traucējumiem.
No iepriekšminētā var secināt, ka 2020. - 2024. gada plānošanas perioda ieguldījumi ir paplašinājuši atbalsta saņemšanas iespējas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, bet SBSP personām ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem bez īpaši mērķētiem pasākumiem turpinās būt ierobežoti. Bez specifisku, tieši personām ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem pielāgotu SBSP attīstības, šīs personu grupas iespējas iekļauties sabiedrībā un viņu ģimenes locekļu iespējas iesaistīties nodarbinātībā turpinās būt ļoti ierobežotas.
Līdz ar to ir nepieciešams turpināt attīstīt SBSP infrastruktūru tieši personām ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem pašvaldībās, kurās ir lielākais šo personu skaits un lielākais iedzīvotāju skaits.
 
Mērķa apraksts
MK noteikumu projekts tiek izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021. - 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu. Attiecīgi noteikumu projekta mērķis ir noteikt normatīvo regulējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. - 2027. gadam 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt sociāli atstumto kopienu, mājsaimniecību ar zemiem ienākumiem un nelabvēlīgā situācijā esošo grupu, tostarp cilvēku ar īpašām vajadzībām sociāli ekonomisko integrāciju, īstenojot integrētas darbības, tostarp nodrošinot mājokli un sociālos pakalpojumus” 4.3.1.5.pasākumam “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide un attīstība” (turpmāk – pasākums), t.i., šī pasākuma īstenošanas nosacījumus.

Pasākuma mērķis ir SBSP infrastruktūras izveide un attīstība pašvaldībās personām ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem.

Pasākuma mērķa grupa ir personas ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem (I invaliditātes grupa).

Pasākumu paredzēts īstenot ierobežotā projektu iesniegumu atlasē. Pasākuma ietvaros kā finansējuma saņēmēji būs pašvaldības (vai to izveidoti sociālo pakalpojumu sniedzēji) ar lielāko mērķa grupas personu skaitu un lielāko iedzīvotāju skaitu tās teritorijā.

Pasākumam plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir 11 738 120 euro, tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums – 9 977 402 euro un pašvaldības budžeta finansējums – 1 760 718 euro.
Pasākumam ir noteikts elastības finansējums 3 987 156 euro apmērā (būs pieejams pēc Eiropas Komisijas lēmuma par vidusposma pārskatu pieņemšanas).

Pasākuma īstenošanas laika periods: 2024. gada III ceturksnis līdz 2027. gada IV ceturksnis.

Pasākuma atbalsta veids ir grants.

Pasākumā plānotas šādās galvenās atbalstāmās darbības:
1. projekta īstenošanu pamatojošās dokumentācijas izstrāde (izņemot projekta iesnieguma izstrādi). Šīs atbalstāmās darbības ietvaros finansējuma saņēmēji – pašvaldības vai to izveidoti sociālo pakalpojumu sniedzēji var izstrādāt visu nepieciešamo tehnisko dokumentāciju plānotās būvniecības, būvju pārbūves un atjaunošanas gadījumos atbilstoši normatīvajiem aktiem būvniecības jomā.
2. jaunu būvju būvniecība, esošu būvju un telpu pārbūve vai atjaunošana (tai skaitā būvekspertīze, būvuzraudzība, autoruzraudzība) un teritorijas labiekārtošana. Pasākuma ietvaros pašvaldības var izveidot un attīstīt šādu SBSP infrastruktūru:
- grupu mājas (dzīvokļi) pilngadīgām personām ar GRT;
- dienas aprūpes centrus personām ar smagiem funkcionāliem traucējumiem (gan bērniem ar invaliditāti, gan pilngadīgām personām ar GRT);
- specializētās darbnīcas personām ar GRT.
3. materiāltehniskā nodrošinājuma iegāde. Šis atbalstāmās darbības ietvaros paredzēta nepieciešamā inventāra un aprīkojuma iegāde izveidoto sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pilnvērtīgai nodrošināšanai.
4. komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi
5.projekta vadība un tā īstenošanas nodrošināšana.

Pasākuma ietvaros paredzēts īstenot vismaz trīs projektus. Viena projekta ietvaros plānots izveidot vidēji 18 SBSP sniegšanas vietas. Pasākuma ietvaros var īstenot arī vairāk projektu, ja netiek pārsniegts pasākumam plānotais kopējais attiecināmā finansējuma apmērs.

Pasākumā līdz 2029. gada 31. decembrim sasniedzami šādi uzraudzības rādītāji:
1) programmas iznākuma rādītājs – jaunu vai modernizētu sociālās aprūpes iestāžu, izņemot sociālo mājokļu, kapacitāte – 54;
2) programmas rezultāta rādītājs – personu skaits, kuras izmanto jaunu vai modernizētu sociālās aprūpes iestāžu pakalpojumus, gadā – 54.
Politikas jomas
Nodarbinātības un sociālā politika
Teritorija
-
Norises laiks
29.09.2023. - 13.10.2023.
Informācija
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par noteikumu projektu tā saskaņošanas stadijā.
Fiziskās personas
  • personas ar invaliditāti
  • Personas ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem- (gan bērni ar invaliditāti, gan pilngadīgas personas, kurām noteikta I invaliditātes grupa) .
Skaidrojums un ietekme
pasākuma īstenošanas rezultātā būs pieejamāki vairāk SBSP personāmar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem, kas šobrīd ir pieejami ļoti ierobežotā apmērā (pamatā tikai Rīgas valstspilsētā).
Juridiskās personas
Sagatavoja
Jānis Laucis (LM)
Atbildīgā persona
Sarmīte Vepere (LM)
Izsludināšanas datums
29.09.2023. 12:00

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Informējam, ka atzinuma sagatavošanā vienlaikus tika skatīta UK e-portfelī 2021-2027 pieejamā dokumentācija: https://www.esfondi.lv/profesionaliem/uzraudzibas-komiteja/uk-e-portfelis-2021-2027/2023-10-26-4ak-sede-vm_4111_lm_4315_4335_izm_4242

Par: "3. Pasākuma mērķa grupa ir personas ar ļoti smagiem garīga rakstura un multipliem traucējumiem (I invaliditātes grupa):" un 
"32. Šo noteikumu 17.2. apakšpunktā minētās atbalstāmās darbības ietvaros finansējuma saņēmējs, īstenojot iepirkumu līgumus, nodrošina šādu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanas vietu infrastruktūras izveidi šo noteikumu 3. punktā minētajām mērķa grupas personām:
32.1.    grupu māja (dzīvokļi);
32.2.    dienas aprūpes centrs;
32.3.    specializētās darbnīcas"

Lūdzam precizēt Noteikumu 3.punktā definēto mērķa grupu vai sniegt precizējošu skaidrojumu, kāpēc 3.punkta mērķa grupas definējums attiecināts tikai uz pilngadīgām personām, bet nav attiecināts arī uz bērniem, kas ir pretrunā ar Noteikumu anotācijā 1.3.apakšpunktā “Risinājuma apraksts” definējumu, ka 4.3.1.5.pasākuma ietvaros paredzētas atbalstāmās darbības arī bērniem attiecībā uz dienas aprūpes centriem,  t.i. cita starpā 2.punkts (6.lpp.):
“2. jaunu būvju būvniecība, esošu būvju un telpu pārbūve vai atjaunošana (tai skaitā būvekspertīze, būvuzraudzība, autoruzraudzība un teritorijas labiekārtošana).”
4.3.1.5.pasākuma ietvaros plānots, ka pašvaldības varēs izveidot un attīstīt šādu SBSP infrastruktūru mērķa grupas personām:
- Dienas aprūpes centrs - gan bērniem, gan pilngadīgām personām, tai skaitā personām ar demenci. Dienas aprūpes centrs dienas laikā nodrošina sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, sociālo prasmju attīstību, izglītošanu un brīvā laika pavadīšanas iespējas. Dienas aprūpes centrs strādā pilnu darba dienu, bet nepieciešamais pakalpojuma apjoms tiek pielāgots individuāli atbilstoši katras personas vajadzībām. Dienas aprūpes centram ir jāatrodas vietā, kas tās normālajā (vispārpieņemtajā) darba laikā ir ērti sasniedzama ar sabiedrisko transportu.

Ņemot vērā minēto, ierosinām, 4.3.1.5.pasākuma dienas aprūpes centru izveidei,  Noteikumu 3.punkta mērķa grupas definējumā iekļaut arī bērnus ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem ir noteikta invaliditāte un kuri dzīvo ģimenēs, papildus nosakot, ka dienas aprūpes centra pakalpojumu var saņemt bērni un jaunieši līdz 24 gadu vecuma.


 
13.10.2023. 15:54
Fiziska persona
Par: 12. Pasākuma ietvaros īsteno trīs projektus un viena projekta ietvaros tiek izveidotas ne vairāk kā 18 sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanas vietas. Pasākuma ietvaros var īstenot arī vairāk projektus, ja netiek pārsniegts šo noteikumu 8. punktā minētais finansējuma apmērs.

Iebildums
Lūdzam skaidrot vai viena projekta ietvaros, izveidojot vairākus pakalpojumus, ir pieļaujams, ka tiek izveidotas vairāk sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanas vietas pārsniedzot Noteikumu 12.punktā noteikto rādītāju apjomu (piemēram grupu māja (dzīvoklis) 16 vietas, dienas aprūpes centrs 20 vietas), ja netiek pārsniegts vienam projektam plānotais finansējuma apmērs, vienlaikus ievērojot Noteikumu 17.punktā noteiktās darbības, piemēram, veicot esošu būvju un telpu pārbūvi un atjaunošanu.
Lai nodrošinātu projektam plānotā finansējuma apmēra apgūšanu un attīstāmās infrastruktūras pilnu funkcionalitāti, nosacījums par lielāku vietu skaitu projekta ietvaros ir būtisks.
 
13.10.2023. 15:55
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Par: 19. Šo noteikumu 18.1. apakšpunktā minētās tiešās attiecināmās izmaksas ietver šādas izmaksu pozīcijas:



Iebildums
Lai nodrošinātu attīstāmās infrastruktūras pilnu funkcionalitāti, ierosinām papildināt Noteikumu 19.punktu, paredzot, ka attiecināmo izmaksu ietvaros tiek iekļautas ārējo inženiertīklu būvniecības, pārbūves vai atjaunošanas izmaksas, papildinot Noteikumu 19.punktu šādā redakcijā:
“19.3. ēkas funkcionalitātes nodrošināšanai nepieciešamo ūdenssaimniecības un siltumapgādes pieslēgumu un elektroenerģijas pieslēgumu būvniecība, pārbūve vai atjaunošana”.
 
13.10.2023. 15:58
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Par: 
25. Pasākuma ietvaros šo noteikumu 17. punktā minēto atbalstāmo darbību izmaksu veikšanai sadarbības iestāde finansējuma saņēmējam veic avansa un starpposma maksājumus atbilstoši normatīvajiem aktiem par valsts budžeta līdzekļu plānošanas kārtību Eiropas Savienības fondu projektu īstenošanai un maksājumu veikšanai 2021.-2027. gada plānošanas periodā.

Iebildums
Lai nodrošinātu vienotu izpratni un vienlaikus pašvaldība spētu savlaicīgi plānot nepieciešamos finanšu resursus projekta īstenošanai, lūdzam precizēt Ministru kabineta noteikumu projektu vai sniegt papildu informāciju anotācijā, norādot, kāds ir maksimāli pieejamais avansa apmērs un kāda maksimāli pieejamā avansa un starpposmu maksājumu kopsumma.
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka izskatot 4.3.1.5. pasākuma izstrādāto Projekta iesnieguma vērtēšanas kritēriju piemērošanas metodikas vērtēšanas kritērijā Nr.1.1 “Skaidrojumā atbilstības noteikšanai” iekļauto prasību “..Ja projekta iesniedzējs plāno ņemt aizņēmumu Valsts kasē, projekta iesniegumā ir jābūt sniegtai informācijai, ka gadījumā, ja Valsts kases aizņēmums netiks piešķirts projektā paredzētajā apjomā, finansējuma daļa, par kuru netiks saņemts Valsts kases aizdevums, tiks finansēta no pašvaldības budžeta līdzekļiem, kas nav saistīta ar aizņēmuma līdzekļiem un Eiropas Savienības fondiem.”, lai novērstu interpretācijas iespējas un nodrošinātu vienotu izpratni, tika lūgts skaidrot, kādos gadījumos Valsts kases aizņēmumu varētu nepiešķirt projektam paredzētajā apjomā.
Vienlaikus tika lūgts sniegt detalizētu skaidrojumu, ko sevī ietver vērtēšanas kritērija skaidrojumā iekļautā norāde “.. tiks finansēta no pašvaldības budžeta līdzekļiem, kas nav saistīta ar aizņēmuma līdzekļiem un Eiropas Savienības fondiem.”.
Papildus skaidrojam, ja pašvaldībai netiks nodrošināta iespēja saņemt Valsts kases aizņēmumu projektu īstenošanai, var tikt radīta ietekme pašvaldības iestāžu finansiālajai kapacitātei, tajā skaitā spējai nodrošināt finansējumu pamatfunkciju izpildei, pretējā gadījumā pašvaldībai var nākties pieņemt lēmumu par nepiedalīšanos noteiktajā atlasē.
 
13.10.2023. 16:00
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Par: 38. Ja šo noteikumu 3. punktā minētā mērķa grupa nenodrošina pilnu projekta ietvaros izveidotās infrastruktūras noslodzi izveidotajā sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūrā, tai skaitā šo noteikumu 37.11. apakšpunktā minētajā projekta rezultātu ilgtspējas nodrošināšanas periodā, sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus var sniegt arī pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām noteikta II invaliditātes grupa


Iebildums
Atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.panta pirmajai daļai, pašvaldībai, kuras teritorijā ir deklarētā personas dzīvesvieta, ir pienākums nodrošināt personai iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus, tiek izteikts iebildums par Noteikumu projekta 38.punktu, skaidrojot, ka Rīgas valstspilsētas pašvaldībā (turpmāk - pašvaldība) atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam par sociālo pakalpojumu saņemšanu:
lai saņemtu grupu mājas (dzīvokļa) un dienas aprūpes centa pakalpojumu (turpmāk – DAC) personām ar garīgā rakstura traucējumiem (turpmāk – GRT), netiek vērtēts invaliditātes statuss personai, t.sk. personas netiek dalītas pa invaliditātes grupām. Līdz ar to invaliditāte nav noteicošais kritērijs un pamatojums, lai saņemtu minētos pakalpojumus pašvaldībā;
grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojumu, t.sk. ar ļoti smagiem GRT, ir tiesības saņemt jebkurai pilngadīgai personai ar GRT, kura vēlas dzīvot patstāvīgi un/vai kurai ģimenes locekļi vecuma, veselības stāvokļa vai nodarbinātības dēļ nevar nodrošināt nepieciešamo aprūpi un/vai sadzīves un sociālo prasmju attīstīšanu personas patstāvīgas dzīves uzsākšanai un, kuras vajadzībām, minētais pakalpojums ir atbilstošākais;
DAC pakalpojumu ar smagiem un ļoti smagiem GRT ir tiesības saņemt pilngadīgai personai ar smagiem un dziļiem garīga rakstura, kā arī kompleksiem funkcionāliem traucējumiem, tai skaitā personām ar komplicētiem uzvedības traucējumiem, izteiktām autiska spektra iezīmēm, zemām pašaprūpes spējām, zemu kognitīvo līmeni;
personas atbilstība pakalpojumam, t.sk. ar ļoti smagiem GRT, pēc funkcionālajiem traucējumiem, tiek noteikta atbilstoši psihiatra atzinumam par personas psihisko veselību un speciālajām (psihiatriskajām) kontrindikācijām sociālo pakalpojumu saņemšanai, t.i. personai ir smagi vai ļoti smagi izteikti psihiskie un uzvedības traucējumi.   
Pēc minētajiem kritērijiem (ar smagiem un ļoti smagiem GRT) uz 30.06.2023. grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojuma saņemšanai gaida rindā 69 personas, DAC pakalpojuma saņemšanai gaida rindā 20 personas, kuras ir 4.3.1.5.pasākuma “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide un attīstība” īstenošanas noteikumi” un 4.3.5.1.pasākuma “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana” pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi”  potenciālie pakalpojuma saņēmēji.
Ņemot vērā minēto, ierosinām Noteikumu 38.punktu izteikt sekojošā redakcijā:
“38. ja šo noteikumu 3.punktā minētā mērķa grupa nenodrošina pilnu projekta ietvaros izveidotās infrastruktūras noslodzi izveidotajā sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūrā, tai skaitā šo noteikumu 37.11.apakšpunktā minētajā projekta rezultātu ilgtspējas nodrošināšanas periodā, sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus var sniegt arī pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām noteikta II invaliditātes grupa, III invaliditātes grupa vai nav noteikta invaliditāte, bet ir smagi vai ļoti smagi izteikti psihiskie un uzvedības traucējumi.”
 
13.10.2023. 16:03