Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Grozījums Ministru kabineta 2019. gada 9. aprīļa noteikumos Nr. 155 "Tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēmas noteikumi"
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Skatīt anotāciju
Mērķa apraksts
Skatīt anotāciju
Politikas jomas
Nodokļu politika
Teritorija
Latvija
Norises laiks
19.09.2023. - 03.10.2023.
Informācija
Finanšu ministrija noteikumu projektu, kā arī tā sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumu (anotāciju) ir saskaņojusi
Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • visi uzņēmumi
Skaidrojums un ietekme
Personas, kas veic darbības ar tabakas izstrādājumiem
Nozare
Vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība; automobiļu un motociklu remonts
Nozaru ietekmes apraksts
Attiecas uz akcīzes preču apritē iesaistītajiem komersantiem - tabakas izstrādājumu ražotājiem un importētājiem, kas saņem unikālos identifikatorus no Latvijas unikālo identifikatoru izdevēja Valsts akciju sabiedrības "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs".
Sagatavoja
Sintija Kļaviņa (VID)
Atbildīgā persona
Baiba Bāne (FM)
Izsludināšanas datums
21.09.2023. 10:44

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
BNA (Bezdūmu nozares asociācija)
1. Piedāvātais ražotāju izmaksu palielinājums 2, 5 reizes ir pārāk straujš un nesamērīgs.
Daudzās Eiropas Savienības dalībvalstīs izmaksas par tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēmas identifikatoriem ir ievērojami zemākas nekā Latvijā. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, Zviedrijā šīs izmaksas ir 0,3 euro (nevis 3,139 euro kā norādīts LVRTC vēstulē) , Somijā – 0,37, Igaunijā – 0,29, Lietuvā - 0,327, Kiprā un Grieķijā - 0,5, Polijā, Beļģijā, Luksemburgā, Slovēnijā un Īrijā - 0,8 euro par 1000 unikālajiem identifikatoriem. Latvijā piedāvātās izmaksas - no 0,502 euro uz 1,25 euro (bez pievienotās vērtības nodokļa) par 1000 unikālajiem identifikatoriem - būs ne tikai vairākkārtīgi lielākas par kaimiņvalstīm, bet arī vienas no lielākajām Eiropas Savienībā. Līdz ar to BNA iebilst pret nesamērīgu un tik strauju palielinājumu.

2.Lūdzam noteikumos iekļaut nosacījumu, kas paredz noteikt vismaz četru gadu termiņu, kura laikā netiek atkārtoti palielinātas izmaksas par tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēmas identifikatoru izsniegšanu.
02.10.2023. 12:07
Anrijs Matīss - "Tradicionālo un bezdūmu tabakas izstrādājumu apvienība"
Tradicionālo un bezdūmu tabakas izstrādājumu apvienība izsaka šādus priekšlikumus MK noteikumu projektam:

1. Tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēma Latvijā darbojas četrus gadus, to laikā tiek piedāvāts palielināt ražotāju izmaksas no 0,502 euro uz 1,25 euro (bez pievienotās vērtības nodokļa) par 1000 unikālajiem identifikatoriem, tas ir 2,5 reizes.
Daudzās Eiropas Savienības dalībvalstīs izmaksas par tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēmas identifikatoriem ir ievērojami zemākas nekā Latvijā, tā, piemēram, pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, Zviedrijā šīs izmaksas ir 0,3 euro (nevis 3,139 euro kā norādīts LVRTC vēstulē) , Somijā – 0,37, Igaunijā – 0,29, Lietuvā - 0,327, Kiprā un Grieķijā - 0,5, Polijā, Beļģijā, Luksemburgā, Slovēnijā un Īrijā - 0,8 euro par 1000 unikālajiem identifikatoriem. Latvijā piedāvātās izmaksas būs ne tikai vairākkārtīgi lielākas par kaimiņvalstīm, bet arī vienas no lielākajām Eiropas Savienībā.

Aicinām noteikumos paredzēt termiņu, vismaz četrus gadus, kura laikā netiks atkārtoti palielinātas izmaksas par tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēmas identifikatoru izsniegšanu.

2. Uzskatam, ka nepieciešams izvērtēt iespējas izsekojamības sistēmas sasaistīšanai ar akcīzes marku uzskaites sistēmu un digitālo akcīzes marku ieviešanu. Šajā gadījumā ražotāji paši varētu pasūtīt akcīzes markas pie apstiprinātiem ārējiem piegādātājiem ar atbilstošiem drošības elementiem, kā piemēram tas tiek veikts beznodokļu (tax free) tirdzniecībā. Elektroniskās akcīzes markas ievērojami samazinātu tabakas izstrādājumu ražotāju un Valsts ieņēmumu dienesta administratīvās izmaksas izsniedzot jaunas un anulējot bojātās akcīzes markas, pārbaudot tās un veicot akcīzes nodokļa atmaksas.
Aicinām protokollēmumā paredzēt uzdevumu Finanšu ministrijai izveidot darba grupu, piesaistot VID, LVRTC un nozares pārstāvjus, lai izvērtētu iespējas izsekojamības sistēmas sasaistei ar digitālo akcīzes marku ieviešanu.

Esam gatavi piedalīties darba grupas darbā un attiecīgu dokumentu izstrādē.
 
02.10.2023. 16:26