Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Grozījums Ministru kabineta 2020. gada 26. augusta rīkojumā Nr. 476 "Par Valsts civilās aizsardzības plānu"
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Dokumenti
Rīkojuma (grozījumu) projektsRīkojuma konsolidētā versijaPlāna konsolidētā versija (VCAP ievads)Plāna konsolidētā versija (VCAP 1.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 1.prim pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 2.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 3.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 4.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 5.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 6.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 7.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 8.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 9.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 10.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 11.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 12.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 13.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 14.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 15.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 16.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 17.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 18.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 19.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 20.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 21.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 22.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 23.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 24.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 25.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 26.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 27.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 28.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 29.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 30.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 31.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 32.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 33.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 34.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 35.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 36.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 37.pielikums)Plāna konsolidētā versija (VCAP 38.pielikums)MK sēdes protokollēmuma projekts
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likuma 24.panta sestā daļa noteic, ka katastrofas pārvaldīšanas subjekts reizi gadā līdz 20.janvārim izvērtē savas iespējas vajadzības gadījumā sniegt starptautisko palīdzību katastrofas skartai vai krīzes situācijā nonākušai valstij un iesniedz attiecīgo informāciju Iekšlietu ministrijai kopā ar informāciju par valsts civilās aizsardzības plāna izpildi un priekšlikumiem par valsts civilās aizsardzības plānā nepieciešamajiem grozījumiem. Saskaņā ar minēto ministrijas ir iesniegušas priekšlikumus grozījumiem Valsts civilās aizsardzības plānā.
Mērķa apraksts
Grozījumu Valsts civilās aizsardzības plānā mērķis ir precizēt un papildināt katastrofu pārvaldīšanas pasākumus atbilstoši priekšlikumiem, kas saņemti no ministrijām un padotības iestādēm, kā arī saistībā ar Krīzes vadības centra izveidošnu un tā kompetenci katastrofu pārvaldīšanā.
Politikas jomas
Glābšana un civilā aizsardzība
Teritorija
-
Norises laiks
19.08.2025. - 18.09.2025.
Informācija
Saskaņā ar Ministru kabineta 2024. gada 15.oktobra noteikumu Nr. 639 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā" 13.3.apakšpunktu sabiedrības pārstāvji ir aicināti līdzdarboties, rakstiski sniedzot viedokli par projektu.
Fiziskās personas
JāSkaidrojums un ietekme
Valsts civilās aizsardzības plānā noteikti katastrofu pārvaldīšanas pasākumi, kam jānodrošina fizisko personu drošība katastrofu gadījumos, kara un militāra iebrukuma gadījumā.
Juridiskās personas
JāSkaidrojums un ietekme
Valsts civilās aizsardzības plānā noteikti katastrofu pārvaldīšanas pasākumi, kas jāveic konkrētām juridiskām personām.
Sagatavoja
Maigurs Ludbāržs (IEM)
Atbildīgā persona
Kristaps Sproģis (IEM)
Izsludināšanas datums
19.08.2025. 11:21
Iesniegtie viedokļi
Iesniedzējs
Viedokļa būtība
Iesniegts
SIA "Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca"
15.pielikumā “BIOLOĢISKO VIELU NEGADĪJUMI” ir atsauce ir vecajiem Ministru kabineta 2008.gada 5.augusta noteikumiem Nr.12 ”Instrukcija par atbildīgo institūciju rīcību nezināmas izcelsmes vielas vai priekšmeta atrašanas gadījumā, ja ir aizdomas, ka tas satur sprādzienbīstamas, radioaktīvas, bīstamas ķīmiskas vai bioloģiskas vielas, kā arī ja konstatētas terora akta pazīmes”, kuri ir zaudējuši spēku 13.06.2025.
Lūdzam tos nomainīt pret spēkā esošajiem Ministru kabineta 2025. gada 10. jūnija noteikumiem Nr. 4 "Instrukcija par atbildīgo institūciju rīcību nezināmas izcelsmes vielas vai priekšmeta atrašanas gadījumā, ja ir aizdomas, ka tas satur sprādzienbīstamas, radioaktīvas vai bīstamas ķīmiskas vielas vai bioloģiskos aģentus, kā arī ja konstatētas terora akta pazīmes".
Lūdzam tos nomainīt pret spēkā esošajiem Ministru kabineta 2025. gada 10. jūnija noteikumiem Nr. 4 "Instrukcija par atbildīgo institūciju rīcību nezināmas izcelsmes vielas vai priekšmeta atrašanas gadījumā, ja ir aizdomas, ka tas satur sprādzienbīstamas, radioaktīvas vai bīstamas ķīmiskas vielas vai bioloģiskos aģentus, kā arī ja konstatētas terora akta pazīmes".
12.09.2025. 13:28
"Tavi draugi"
VCAP 31. pielikums (Iesaistāmo institūciju apziņošanas kārtība) - shēmas nav atainotas, tādēļ grūti komentēt, vai un kāda loma Apziņošanas shēmā, ja tiek iesaistītas pašvaldību sadarbības teritoriju civilās aizsardzības komisijas, paredzēta NVO sektoram, bet šķiet, ka šī līmena apziņošanas sistēmā būtu jāiekļauj arī NVO, preventīvi stiprinot pašvaldību CAK sadarbību ar lokālajām NVO.
VCAP 33. pielikums (Katastrofas pārvaldīšanas pasākumi kara, militāra iebrukuma vai to draudu gadījumā) - sadaļā "Reaģēšanas un seku likvidēšnas pasākumi" pie Izpildītajiem NVO minēts vienā punktā "Pirmās palīdzības sniegšana" - manuprāt, te nepieciešams stiprināt NVO sektoru centralizēti - patreiz ir šaurs NVO loks, kas spētu realizēt šādu atbalsta funkciju. Nepieciešams sektoru stiprināt centralizēti gan iekšējam resursam (materiālais nodrošinājums, zināšanas un prasmes, cilvēkresurss), gan palīdzības sniegšanai sabiedrības līmenī.
VCAP 35. pielikums (Pasākumu plāns par kontrolētu masveida iedzīvotāju evakuāciju un pārvietošanu militāra iebrukuma, katastrofas vai to draudu gadījumā) - NVO pieminēts vairākkārt (Brīvprātīgo un, ja nepieciešams, arī nevalstisko un reliģisko organizāciju piesaistīšana, Pirmās palīdzības sniegšana, Sociālās aprūpes centru pacientu pārvietošana uz citu sociālās aprūpes centru). Ņemot vērā, ka pašvaldībām ir sniegtas Vadlīnijas evakuācijas punkta izveidei un darbībai, pulcēšanās vietu noteikšanai masveida evakuācijas gadījumā un liela daļa aktivitāšu ir pašvaldību kompetencē, ir ĻOTI SVARĪGI stiprināt pašvaldību sadarbību un kopīgas mācības ar NVO sektoru, lai pēc nepieciešamības sadarbība ne vien būtu iespējama, bet tā būtu arī efektīva. Ļoti daudzu punktu īstenošanai noteiktu pasākumu "Iesaistītā institūcija" tiek definēta kā " Visas iesaistītās institūcijas atbilstoši kompetencei". Saredzu, ka daudzos punktos NVO sektors varētu un tam pat vajadzētu iesaistīties, bet tā kompetence patreiz ir zema un informācijas apmaiņa ar CAK pašvaldībās ir vāja vai nav vispār. Šis būtu jāstiprin. NVO iesaiste patreiz paredzēta "pēc nepieciešamības" vai "Pēc resursu mobilizēšanas", bet bez treniņa, mācībām vai resursu apsekošanas jau preventīvi tas nebūs iespējams.
Nākošā perioda mācībās būtu nepieciešams NVO iesaistīt regulāri un plašākā mērogā, izmantojot visu iespējamo resursu. Bez mācībām nav treniņa, bez treniņa nevar veidoties prakse un bez prakses nav labu rezultātu.
18.09.2025. 14:30
Inga Ezerose - Drošības profesionāļu asociācija
Lai gan VCAP dokumentā ir uzskaitītas 35 dažādas katastrofas un incidenti, to aptvere nav pilnīga. Sarakstā nav iekļauti būtiski un mūsdienīgi apdraudējumi, piemēram, kiberuzbrukumi, incidenti, kas skar kritisko infrastruktūru, kā arī citi aktuāli riski, kas aktualizējušies pēdējos gados.
Vēl būtiski norādīt, ka VCAP trūkst skaidra ietvara, kas nodrošinātu uzņēmumu aktīvu un koordinētu iesaisti valsts drošības un civilās aizsardzības pasākumos. Pašlaik nav izstrādāts mehānisms, kas ļautu integrēt uzņēmumu plānus un rīcības algoritmus ar pašvaldību civilās aizsardzības plāniem, un otrādi.
Vēl būtiski norādīt, ka VCAP trūkst skaidra ietvara, kas nodrošinātu uzņēmumu aktīvu un koordinētu iesaisti valsts drošības un civilās aizsardzības pasākumos. Pašlaik nav izstrādāts mehānisms, kas ļautu integrēt uzņēmumu plānus un rīcības algoritmus ar pašvaldību civilās aizsardzības plāniem, un otrādi.
18.09.2025. 15:02
Atlasīti 3 ieraksti.
Ierakstu skaits lapā25
