Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 20. decembra noteikumos Nr. 871 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Attīstīt pakalpojumu infrastruktūru bērnu aprūpei ģimeniskā vidē un personu ar invaliditāti neatkarīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā" 9.3.1.1. pasākuma "Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanai" pirmās un otrās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi"
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Dokumenti
-
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
1) 2021.gada augustā Labklājības ministrija un Rīgas valstspilsētas pašvaldība uzsāka sarunas par iespējamu sadarbību un atbalstu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstībai Rīgas valstspilsētas pašvaldībā, ņemot vērā lielo pieprasījumu pēc sabiedrībā balstītiem sociāliem pakalpojumiem, īpaši grupu dzīvokļiem un dienas aprūpes centra, Rīgas valstspilsētā. Savstarpēju sarunu rezultātā tika panākta vienošanās, ka Labklājības ministrija meklēs iespējas novirzīt 9.3.1.1. pasākuma finansējuma atlikumu, kas izveidojies atsevišķu projektu noslēgšanas un neatbilstoši veikto izdevumu rezultātā. Pēc konsultācijām ar vadošos iestādi, tika panākta vienošanās, ka par 9.3.1.1. pasākuma finansējuma atlikumu novirzīšanu jaunam pasākumam sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstībai lems Ministru kabinets (turpmāk – MK). Attiecīgi 2021.gada 28.septembra sēdē MK pieņēma lēmumu (prot. 64., 37. § 10.punkts), ka daļa no 9.3.1.1.pasākuma atbrīvotā finansējuma 508 182 EUR apmērā (ERAF un valsts budžeta finansējums) tiek novirzīta jauna 9.3.1.3. pasākuma “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Rīgas valstspilsētā” īstenošanai. Lai izpildītu iepriekšminēto MK lēmumu, ir nepieciešams atbrīvot 9.3.1.1. pasākuma finansējuma atlikumu, samazinot 9.3.1.1. pasākuma kopējo attiecināmo finansējumu par 726 486 EUR.
Lai gan Rīgas valstspilsētas pašvaldībā ir vislielākais skaits DI mērķa grupas personu un pieprasījums pēc sabiedrībā balstītiem sociālajiem pakalpojumiem Rīgas pašvaldībā ir nemainīgi augsts, Rīgas pilsētas pašvaldība dažādu apsvērumu dēļ nepiedalās 9.3.1.1. pasākuma projekta īstenošanā un attiecīgi neattīsta sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūru ar ES fondu atbalstu. Savstarpējo sarunu starp Labklājības ministriju un Rīgas valstspilsētas pašvaldību rezultātā tika panākta vienošanās, ka Labklājības ministrija meklēs risinājumus ES fondu atbalsta pieejamībai sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstībai, ja jaunizveidotā infrastruktūra tiktu veidota ar inovatīvām pieejām pakalpojumu sniegšanā īpaši personām ar garīga rakstura traucējumiem, kuriem noteikta īpaši smaga invaliditāte. Attiecīgi jaunais Rīgas pakalpojumu infrastruktūras attīstības pasākums tiktu īstenots kā izmēģinājumprojekts, lai ar specifiskiem un inovatīviem risinājumiem izveidotu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūru un dažādotu atbalstu kopumā 36 pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir noteikta ļoti smaga invaliditāte. Šāds atbalsts nepieciešams, lai šīs personas potenciāli nenonāktu ilgstošās aprūpes institūcijās. Izmēģinājuma projekta rezultātus varētu izmantot arī citas pašvaldības, īstenojot projektus 2021.–2027. gada ES fondu plānošanas periodā.
Ņemot vērā, ka Ministru kabinets ir atbalstījis 9.3.1.1. pasākuma finansējuma atlikumu novirzīt jauna sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstības pasākuma īstenošanu Rīgas valstspilsētā, nepieciešams veikt grozījumus MK noteikumos Nr.871, lai šo finansējuma atlikumu atbrīvotu.

2) Šobrīd MK noteikumu Nr.871 paredz, ka pašvaldības var mainīt (gan palielināt, gan samazināt) projekta kopējās attiecināmās izmaksas, ja tās atbilst plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas (turpmāk – DI) plānā pašvaldībai noteiktajām plānotajām kopējām attiecināmajām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveides izmaksām, līdz 2020.gada 31.decembrim. Šāds nosacījums un termiņš MK noteikumos N.871 tika iekļauts 2020. gada vasarā saistībā  ar 9.3.1.1. pasākumam piešķirtā papildu finansējuma 10.3 milj. EUR apmērā sadales mehānismu starp tām pašvaldībām, kura sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveidē iegulda vairāk pašvaldību finansējumu kā minimāli nepieciešamo. Attiecīgi minētais nosacījums paredzēja, ka sākotnēji pašvaldību kopējās plānotās infrastruktūras izveides izmaksas tiek iekļautas plānošanas reģionu DI plānos, bet pēc papildu piešķirtā finansējuma sadales pašvaldības līdz 2020.gada 31.decembris KP VIS ierosina grozījumus projektā, attiecīgi mainot projekta kopējo attiecināmo izmaksu apmēru.
Ņemot vērā, ka arī pēc šī termiņa ir saņemta informācija, ka atsevišķas pašvaldības plāno, vai jau ir veikušas izmaiņas savos sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstības risinājumos (tostarp kopējā infrastruktūras izveides izmaksu apmērā), nepieciešams šo termiņu pagarināt. Šī termiņa pagarinājums veicinās arī 9.3.1.1. pasākuma mērķu un plānoto uzraudzības rādītāju sasniegšanu.
2021.gada 1.oktobrī  Labklājības ministrija saņēma Alūksnes novada pašvaldības vēstuli, ar kuru pašvaldība informē, ka atsakās no viena infrastruktūras objekta – grupu dzīvokļu izveides projektā. Savukārt 2021.gada oktobrī saņēma telefonisku informāciju, ka Aizkraukles novada pašvaldība lauzīs līgumu par projekta īstenošanu un neveidos sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūru. Lai radītu iespēju citām reģiona pašvaldībām, kuras būtu gatavas izveidot sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūru, no kuras izveides mērķa grupas personām ir atteikušās iepriekš pieminētās pašvaldības, tādējādi veicinot 9.3.1.1. pasākuma mērķu un plānoto uzraudzības rādītāju sasniegšanu, kā arī, lai atbilstoši MK 2020.gada 22. septembra sēdes protokollēmuma Nr.55 30.§ 2.2.apakšpunktam nebūtu jāzaudē finansējums, no kura atsakās Alūksnes un Aizkraukles pašvaldības,  nepieciešams pagarināt MK noteikumu Nr.871 11.1 punktā noteikto termiņu, līdz kuram pašvaldības varētu mainīt projekta kopējo attiecināmo izmaksu apmēru.  Minēto termiņu ir nepieciešams pagarināt  līdz 2022.gada 1. jūlijam (par 18 mēnešiem), jo tas ir laika periods, līdz kuram vēl būtu iespējams veikt izmaiņas pašvaldību sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras risinājumos (tai skaitā paredzot papildu pakalpojumu vietu izveidi un attiecīgas izmaiņas kopējā projekta attiecināmajā finansējumā, kas tiks pārdalīts no tām pašvaldībām, kas dažādu iemeslu dēļ pilnībā vai daļēji ir atteikušās no pakalpojumu infrastruktūras izveides) un pabeigt projekta darbību īstenošanu līdz 9.3.1.1. pasākuma īstenošanas termiņa beigām (2023.gada 31.decembris). Papildus MK noteikumu Nr.871 grozījumu projektam tiktu pievienots MK protokollēmums, kas paredzēs izņēmumu aizliegumam izmantot 9.3.1.1. pasākuma finansējuma atlikumus[1] un atļaus tos novirzīt tām pašvaldībām, kas uzņemsies papildu pakalpojuma vietu izveidi 9.3.1.1. pasākuma ietvaros.
Sākotnēji šādas izmaiņas pašvaldību sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras risinājumos tiktu iestrādātas plānošanas reģiona DI plānā, bet pēc tam attiecīgās pašvaldības 9.3.1.1. pasākuma projektā.

[1] Ministru kabineta 2020. gada 22. septembra sēdes protokollēmuma (prot. Nr. 55 30.§) "Informatīvais ziņojums "Par Kohēzijas politikas Eiropas Savienības fondu investīciju aktualitātēm (pusgada ziņojums)" 2.2. apakšpunkts
 
Mērķa apraksts
Noteikumu projekts izstrādāts, lai:
1) izteiktu MK noteikumu Nr.871 9. un 9.1 punktu jaunā redakcijā, kā rezultātā 9.3.1.1. pasākuma kopējais attiecināmais finansējums (tai skaitā dalījumā pa atlases kārtām un finansējuma avotiem) tiks samazināts par 726 486 EUR;
2) aizstātu MK noteikumu Nr.871 11.1 punktā skaitļus un vārdus “2020. gada 31. decembrim” ar skaitļiem un vārdiem “2022.gada 1.jūlijam”.
Politikas jomas
Nodarbinātības un sociālā politika
Teritorija
Latvija
Norises laiks
22.10.2021. - 05.11.2021.
Informācija
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par likumprojektu tā saskaņošanas stadijā.
Fiziskās personas
  • personas ar garīga rakstura traucējumiem
  • bērni ar funkcionāliem traucējumiem
  • ārpusģimenes aprūpē esoši bērni
Skaidrojums un ietekme
-
Juridiskās personas
Sagatavoja
Jānis Laucis (LM)
Atbildīgā persona
Sarmīte Vepere (LM)
Izsludināšanas datums
22.10.2021. 10:12

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts