Sabiedrības līdzdalība

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.4. specifiskā atbalsta mērķa "Sekmēt aktīvu iekļaušanu, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas, nediskriminēšanu un aktīvu līdzdalību, kā arī uzlabotu nodarbināmību, jo īpaši attiecībā uz nelabvēlīgā situācijā esošām grupām" 4.3.4.3. pasākuma "Pasākumi ģimenes un darba dzīves saskaņošanai" pirmās kārtas īstenošanas noteikumi
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Dokumenti
-
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Uz pierādījumiem balstītas politikas veidošana ir nozīmīgs instruments politikas ietekmes izvērtēšanā. Pēdējo gados politikas ietekmes izvērtējumi sociālajā jomā par dažādiem dzīves aspektiem palielinās, tomēr akūtās problēmas, iepriekš nepieredzētas krīzes situācijas un identificētie trūkumi dažādās sociālās aizsardzības sistēmas jomās pieprasa pastāvīgus ieguldījumus un regulāru situācijas monitoringu, lai kopumā uzlabotu īstenoto sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas efektivitāti, sniegto pakalpojumu kvalitāti un to mērķētību. 
Efektīva politikas plānošana un īstenošana lielā mērā ir atkarīga arī no komunikācijas ar visām iesaistītajām pusēm. Labklājības ministrijas pasūtītajā sabiedriskās domas aptaujā par sabiedrības izpratni par diskriminācijas aspektiem ir norādīts, ka “Būtiski jāveicina sabiedrības kopējā informētība par to, kā rīkoties, saskaroties ar diskrimināciju. Šobrīd trešdaļa jeb 36% no aptaujātajiem sabiedrības pārstāvjiem uzskata, ka šķērslis ziņot par diskriminācijas gadījumiem ir tas, ka trūkst informācijas par to, kam ziņot”. Tāpat ir būtiski informēt sabiedrību par iespējām ģimenes un darba dzīves saskaņošanā, tostarp par dažādām darbinieku individuālājai situācijai pielāgotām nodarbinātības formām, t.sk., darba laika pielāgošanas (elastīgā darba laika) iespējām.
Darba un privātās dzīves saskaņošana ir būtiska ne tikai ģimenēs, kurās ir pirmsskolas vecuma bērni, bet arī ģimenēs, kurās bērni ir skolas vecumā. Vasaras periodā, kad skolas vecuma bērniem ir no skolas brīvais laiks, vecākiem bieži jāsaskaras ar izaicinājumiem darba un ģimenes dzīves saskaņošanā, proti, jārod risinājums bērna pieskatīšanai vecāku darba laikā. Šis ir arī izaicinošs laiks, jo ne vienmēr bērniem tiek nodrošināta pietiekami droša apkārtēja fiziskā vide un atbilstošs psihoemocionālais atbalsts. Kā viens no risinājumiem saturīga bērna brīvā laika pavadīšanai, ir vasaras nometnes. Lai arī jau šobrīd tiek piedāvātas vasaras nometnes skolas vecuma bērniem, tomēr lielākoties tās ir par maksu, kas  var radīt finansiālus ierobežojumus to apmeklēšanai, jo īpaši sociāli mazaizsargātākām ģimenēm.
 
Mērķa apraksts
Noteikumu projekts tiek izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021.—2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu. Attiecīgi noteikumu projekta mērķis ir noteikt normatīvo regulējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. -2027. gadam 4.3.4. specifiskā atbalsta mērķa “Sekmēt aktīvu iekļaušanu, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas un aktīvu līdzdalību, kā arī uzlabotu nodarbinātību” 4.3.4.3.pasākumam “Pasākumi ģimenes un darba dzīves saskaņošanai” (turpmāk – pasākums), t.i., šī pasākuma īstenošanas nosacījumus.

Pasākuma mērķis ir veicināt ģimenes un darba dzīves saskaņošanu, īstenojot dažādus atbalsta pasākumus. Attiecīgi šī mērķa sasniegšanai noteikumu projekts paredz vairākas atbalstāmās darbības, kuras tiešā vai pastarpinātā veidā saistītas ar ģimenes un darba dzīves saskaņošanas dažādiem aspektiem, tostarp, lai nodrošinātu uz ģimenes un darba dzīves saskaņošanu vērstas politikas veidošanu un īstenošanu, lai sekmētu darbinieku spēju savienot darba pienākumus ar ģimenes dzīvi, popularizētu sabiedrībā dažādu nodarbinātības formu priekšrocības, rosinātu darba devējus veidot iekļaujošu darba vidi, kā arī, lai atvieglotu vecākiem izaicinājumus saistībā ar bērnu pieskatīšanu un darba dzīves salāgošanu vasaras periodā.

Pasākuma mērķa grupa:
1. politikas plānotāji un īstenotāji;       
2. bērni, kas nav sasnieguši 18 gadu vecumu un iegūst vispārējo vai profesionālo izglītību. Prioritāte tiek noteikta, bērniem no audžuģimenēm un aizbildniecībā esošiem bērniem, bērniem ar invaliditāti, bērniem no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm, bērniem no daudzbērnu ģimenēm, kā arī bērniem no sociālā riska ģimenēm, tai skaitā bērniem ar uzvedības traucējumiem, viena vecāka ģimeņu bērniem, bērniem ar atkarības riskiem;
3. sabiedrība kopumā.

Pasākumu paredzēts īstenot ierobežotā projektu iesniegumu atlasē, kā finansējuma saņēmēju nosakot Labklājības ministriju (turpmāk – LM) – valsts pārvaldes iestādi, kas organizē un koordinē darba, sociālās aizsardzības, bērnu un ģimenes tiesību, kā arī personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju un dzimumu līdztiesības politikas īstenošanu. Savukārt pašvaldības paredzētas kā sadarbības partneri bērnu vasaras nometņu organizēšanas nodrošināšanā.

Pasākumam pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 8 185 000 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums – 6 957 250 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 1 227 750 euro.

Pasākuma atbalsta veids ir grants.

Pasākuma īstenošanas laika periods: 2023. gada II ceturksnis līdz 2029. gada IV ceturksnis.

Pasākumā plānotas šādās galvenās atbalstāmās darbības:
1.ietekmes izvērtējumu par darba un ģimenes dzīves saskaņošanas kvalitātes uzlabošanas dažādiem aspektiem īstenošana politikas plānotājiem un īstenotājiem.

Lai nodrošinātu uz pierādījumiem balstītas sociālās politikas veidošanu, kā arī mērķētāku, t.i., iedzīvotāju vajadzībām atbilstošāku pasākumu īstenošanu un publisko resursu lietderīgu un efektīvu sadali, šī pasākuma ietvaros paredzēts, ka finansējuma saņēmēja izvēlēts pakalpojuma sniedzējs veiks indikatīvi 15 ietekmes izvērtējumus, kas saistīti ar darba un ģimenes dzīves kvalitātes uzlabošanas dažādiem aspektiem (t.sk. kvalitatīvu, aktuālu, objektīvu un neatkarīgu pierādījumu bāzi iekļaujoša darba tirgus, modernas sociālās drošības un nabadzības un sociālās atstumtības mazināšanas politikas un atbalsta pasākumu plānošanai, ieguldīto resursu efektivitātes un lietderības novēršanai, sniegtā atbalsta ietekmes uz mērķa grupu analīzei). Šīs atbalstāmās darbības ietvaros tiks veikti izvērtējumi šādās jomās:
- darba tirgus, darba tiesības un darba aizsardzība;
- sociālais darbs un sociālie pakalpojumi;
- bērnu un ģimenes tiesības;
- personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un vides un informācijas piekļūstamība;
- dzimumu līdztiesība;
- sociālā iekļaušana.
Pasākuma ietvaros veiktie ietekmes izvērtējumi nodrošinās kvalitatīvu, aktuālu, objektīvu un neatkarīgu pierādījumu bāzi iekļaujoša darba tirgus, modernas sociālās drošības un nabadzības un sociālās atstumtības mazināšanas politikas un atbalsta pasākumu plānošanai, kā arī ieguldīto resursu efektivitātes un lietderības novērtēšanai un sniegtā atbalsta ietekmes uz mērķa grupu analīzei.
2.vasaras nometņu īstenošana bērniem, kas nav sasnieguši 18 gadu vecumu un iegūst vispārējo vai profesionālo izglītību. Prioritāte paredzēta bērniem no audžuģimenēm un aizbildniecībā esošiem bērniem, bērniem ar invaliditāti, bērniem no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm, bērniem no daudzbērnu ģimenēm, kā arī bērniem no sociālā riska ģimenēm, tai skaitā bērniem ar uzvedības traucējumiem, viena vecāka ģimeņu bērniem, bērniem ar atkarības riskiem. Šīs atbalstāmās darbības ietvaros indikatīvi 6 gadus vasaras periodā paredzēts organizēt bērnu vasaras nometnes. LM izstrādās nolikumu nometņu organizēšanai un bērnu atlases dalībai nometnēs kritērijus. Pašvaldības atbilstoši LM izstrādājam nolikumam un kritērijiem koordinēs bērnu iesaisti  nometnēs, tostarp organizēs bērnu pieteikšanās kārtību dalībai nometnēs, atlasīs bērnus dalībai nometnēs, veiks bērnu atbilstības pārbaudi dalībai nometnēs, kā arī slēgs līgumus un veiks norēķinus ar nometņu organizētājiem.
Bērnu vasaras nometņu rīkošana sekmēs ģimenes un darba dzīves saskaņošanas iespējas, tostarp mazinot vecākiem ar bērna pieskatīšanas organizēšanu vasaras skolas brīvlaikā saistītos izaicinājumus, vienlaikus vecākiem tiks piedāvāta iespēja bērnus iesaistīt nometnēs, nodrošinot bērniem saturīgu brīvā laika pavadīšanu drošā vidē, tādējādi neietekmējot vecāku ikdienas darba dzīvi bērnu vasaras brīvlaika periodā.
3.sabiedrības izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumu īstenošana sabiedrībai kopumā.
Lai nodrošinātu elastīgā darba laika un dažādo nodarbinātības formu, īpaši, platformu darba un attālinātā darba popularizēšanu, noskaidrotu sabiedrības viedokli par vienlīdzīgu iespēju un nediskriminācijas aspektiem, vienlaikus lai veicināt sabiedrības informētību par nediskriminācijas jautājumiem un diskriminācijas dzimuma, invaliditātes, vecuma dēļ, atpazīšanu, kā arī iespējām īstenot savas tiesības, t.sk. tiesības uz vienlīdzīgu darba samaksu, LM izvēlēts pakalpojuma sniedzējs īstenos sabiedriskās aptaujas, izstrādās informatīvos materiālus par elastīgā darba laika un attālinātā darba prakses iespējām, par vienlīdzīgām iespējām un diskriminācijas novēršanu, savu tiesību pārstāvībai, aizstāvībai un īstenošanai, īstenos integrēto mediju kampaņu u.tml.
Sabiedrības izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumi par nediskrimināciju veicinās cilvēkos izpratni par to, kas ir diskriminācija, kādi ir tās izpausmes veidi, kā to atpazīt un kā aizstāvēt savas tiesības diskriminācijas gadījumā. Informatīvie pasākumi veicinās izpratni par universālo dizainu un par to, ka no tā lielā mērā ir atkarīga cilvēku ar invaliditāti labklājība, tostarp iespēja integrēties sabiedrībā, iekļauties darba tirgū un sabiedriskajā dzīvē. Informatīvo pasākumu mērķis ir arī panākt, lai diskriminācijas riskam pakļautās personu grupas būtu zinošākas un būtu informētas par institūcijām, kas plāno un pilnveido politiku un ļauj veiksmīgāk īstenot savas tiesības jebkurā dzīves jomā bez jebkādas diskriminācijas. Sabiedrības informēšanas pasākumi ietvers publikācijas medijos, sociālo tīklu aktivitātes, sociālās vides un TV reklāmas, TV sižetus/rullīšus, radio pārraides, diskusijas, seminārus, domnīcas, sadarbības tīklu veidošanu.

4.informācijas un publicitātes pasākumi par projekta īstenošanu;

5.projekta vadība un tā īstenošanas nodrošināšana.


Pasākumā līdz 2029. gada 31. decembrim sasniedzami šādi uzraudzības rādītāji:
1. programmas iznākuma rādītājs:
1.1. nacionāla, reģionāla vai vietēja mēroga valsts administrācijas vai sabiedrisko pakalpojumu iestāžu un pakalpojumu skaits, kas saņēmuši atbalstu – 1;
1.2. īstenotie izvērtējumi – 15;
1.3. bērni vecumā līdz 18 gadiem, kas saņēmuši atbalstu – 10 332.
 
Politikas jomas
Nodarbinātības un sociālā politika
Teritorija
-
Norises laiks
03.03.2023. - 20.03.2023.
Informācija
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par noteikumu projektu tā saskaņošanas stadijā.
Fiziskās personas
  • Bērni, kas nav sasnieguši 18 gadu vecumu un iegūst vispārējo vai profesionālo izglītību.
  • Sabiedrība kopumā
Skaidrojums un ietekme
Pasākuma ietvaros paredzēts īstenot vasaras nometnes bērniem, kā arī sabiedrības izpratnes un informētības paaugstināšanas pasākumus sabiedrībai kopumā.
Juridiskās personas
  • Politikas plānotāji un īstenotāji
  • Latvijas pašvaldības
Skaidrojums un ietekme
Pāsākuma ietvaros paredzēts veikt izvērtējumus, lai nodrošinātu uz pierādījumiem balstītas sociālās politikas veidošanu. Pašvaldības paredzēts piesaistīt kā saradbības partneri vasaras nometņu īstenošanas organizēšanā.
Sagatavoja
Egita Sāre (LM)
Atbildīgā persona
Sarmīte Vepere (LM)
Izsludināšanas datums
03.03.2023. 16:10

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts