Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.—2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju" 4.3.5.1. pasākuma "Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana" otrās kārtas īstenošanas noteikumi
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Dokumenti
-
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Sabiedrībā balstītiem sociālajiem pakalpojumiem ir būtiska nozīme cilvēka, kuram ir grūtības aprūpēt sevi vai pārvarēt kādas dzīves situācijas, dzīvē, īpaši, ja nav pietiekoša piederīgo atbalsta.

Jau 2007.—2013. gada Eiropas Savienības (turpmāk – ES) fondu plānošanas periodā tika uzsākta atbalsta sniegšana sociālo pakalpojumu attīstības programmu izstrādei un ieviešanai, izvirzot mērķi mazināt atšķirības sociālo pakalpojumu pieejamībā un sekmēt efektīvu pakalpojumu plānošanu pašvaldībās. Tomēr ES fondu sniegtais atbalsts tikai daļēji atrisināja esošās sociālo pakalpojumu pārklājuma un pieejamības problēmas.

Lai mazinātu teritoriālās atšķirības sociālo pakalpojumu pieejamībā, paredzēts, ka katrā pašvaldībā būs obligāti nodrošināmie sociālie pakalpojumi jeb minimālais sociālo pakalpojumu grozs, un citus sociālos pakalpojumus pašvaldība varēs attīstīt tikai tad, ja ir nodrošināti obligāti nodrošināmie sociālie pakalpojumi.
Vienota minimālā sociālo pakalpojumu groza nodrošināšana ir plānota neatkarīgi no pašvaldības lieluma un cilvēku skaita, t.i., visām pašvaldībām tiek izvirzītas vienādas prasības obligāti nodrošināmo sociālo pakalpojumu klāsta nodrošināšanai. Šāda principa ieviešanai Labklājības ministrija izstrādāja un Ministru kabinets (turpmāk – MK) 2021. gada 19. oktobrī pieņēma informatīvo ziņojumu “Par vienmērīgu sociālo pakalpojumu tīkla attīstību pašvaldībās un vienotas pieejas veidošanu sociālo pakalpojumu nodrošināšanā iedzīvotājiem”. Ir sagatavoti atbilstoši grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā. Vienlaikus ir plānots turpināt diskusijas un meklēt risinājumus efektīvākai sociālo pakalpojumu finansēšanai.

Ņemot vērā minēto, ir paredzams, ka Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā tiks noteikts, ka obligāti ikvienā pašvaldībā ir jānodrošina šādi sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi (turpmāk – SBSP) sadalījumā pa mērķa grupām:
•           aprūpes mājās pakalpojums personām ar smagiem funkcionāliem traucējumiem;
•           dienas aprūpes centra pakalpojums personām ar smagiem funkcionāliem traucējumiem;
•           grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem (turpmāk – GRT);
•           specializētās darbnīcas pakalpojums cilvēkiem ar GRT;
•           atelpas brīža pakalpojums bērniem ar invaliditāti, kuriem ir Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību, personām ar pirmās grupas invaliditāti un personām ar GRT ar pirmās vai otrās grupas invaliditāti.

Augstākminētais pašvaldībās obligāti nodrošināmo SBSP klāsts tiek ņemts par pamatu, plānojot turpmākos ieguldījumus SBSP cilvēkiem ar GRT, bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (turpmāk – FT) un personām pensijas vecumā, tai skaitā personām ar demenci,  pašvaldībās, pamatā orientējoties uz sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu (mobilā aprūpe mājās, dienas aprūpes centru, specializēto darbnīcu, grupu māju (dzīvokļu) un atelpas brīža pakalpojumu  pieejamībai visās Latvijas pašvaldībās.

Lai gan SBSP attīstība pasākuma mērķa grupas personām lielākajā daļa pašvaldību jau ir notikusi, izmantojot ES fondu finansējumu, tai skaitā ERAF finansējumu 9.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Attīstīt pakalpojumu infrastruktūru bērnu aprūpei ģimeniskā vidē un personu ar invaliditāti neatkarīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā" pasākumos, SBSP attīstās arī ārpus šiem projektiem gan pašvaldību, gan privāto sociālo pakalpojumu sniedzēju izveidotā infrastruktūrā. Lai atvieglotu pakalpojumu sniegšanas uzsākšanu un dotu iespēju pēc iespējas plašākam mērķa grupas personu lokam saņemt individuālajām vajadzībām atbilstošus SBSP, sociālo pakalpojumu sniedzējiem papildus pašvaldību finansējumam ir nepieciešams papildinošas finansējuma piesaistes iespējas.
Mērķa apraksts
MK noteikumu projekts tiek izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021.—2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu. Attiecīgi MK noteikumu projekta mērķis ir noteikt normatīvo regulējumu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.—2027. gadam 4.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem pakalpojumiem; pilnveidot sociālās aizsardzības sistēmas, tostarp veicināt sociālās aizsardzības pieejamību; uzlabot ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību, efektivitāti un izturētspēju” 4.3.5.1. pasākuma “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana” otrajai kārtai (turpmāk – pasākums), t.i., šī pasākuma īstenošanas nosacījumus.

Pasākuma mērķis ir SBSP pieejamības palielināšana un SBSP sniegšana mērķa grupas personām

Pasākuma mērķa grupa:
1. pilngadīgas personas ar GRT (I vai II invaliditātes grupa);
2. bērni ar FT, kuriem ir noteikta invaliditāte un kuri dzīvo ģimenēs;
3. personas pensijas vecumā, tai skaitā personas ar demenci.

Pasākumu paredzēts īstenot atklātā projektu iesniegumu atlasē. Pasākuma ietvaros kā finansējuma saņēmēji būs:
1) pašvaldības vai to izveidoti sociālo pakalpojumu sniedzēji;
2) citi sociālo pakalpojumu sniedzēji (SIA, biedrības un nodibinājumi)

Pasākumam pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 15 800 186 euro, tai skaitā ESF+ finansējums – 13 430 158  euro un valsts budžeta finansējums – 2 370 028  euro.

Pasākuma īstenošanas laika periods: 2025. gada I ceturksnis līdz 2027. gada II ceturksnis.

Pasākuma atbalsta veids ir grants.

Pasākumā plānotas šādās atbalstāmās darbības:
1. individuālo vajadzību izvērtēšana un sociālās rehabilitācijas, sociālās aprūpes, bērna attīstības vai personas vai ģimenes atbalsta pakalpojumu sniegšanas plāna (turpmāk – atbalsta plāns) izstrāde;
2. SBSP sniegšana pasākuma mērķa grupas personām;
3. SBSP sniegšanā iesaistīto speciālistu profesionālā pilnveide un supervīzijas;
4. komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumi;
5. projekta vadība un tā īstenošanas nodrošināšana

Pasākuma ietvaros pašvaldības un citi sociālo pakalpojumu sniedzēji varēs nodrošināt šādu SBSP sniegšanu:
- grupu mājas (dzīvokļi) personām ar GRT;
- dienas aprūpes centrs personām ar smagiem funkcionāliem traucējumiem (gan bērniem ar invaliditāti, gan pilngadīgām personām ar GRT darbspējas vecumā un pensijas vecuma personām);
- specializētās darbnīcas personām ar GRT.

SBSP sniegšana mērķa grupas personām projektā nodrošināma ne ilgāk kā 24 mēnešus.

SBSP sniegšanai tiks piemērotas tikai vienkāršotās izmaksas – ES izstrādātās vienas vienības izmaksas:
1) sabiedrībā balstītu dienas aprūpes pakalpojumu (dienas aprūpes centrs un specializētās darbnīca) sniegšanas izmaksas, kas ir 8.25 euro stundā vienai mērķa grupas personai. Vienlaikus kopējais atbalsts dienas aprūpes tipa pakalpojumu sniegšanai nevarēs pārsniegt 31 670 euro 24 mēnešu periodā vienai mērķa grupas personai;
2) sabiedrībā balstītu aprūpes mājās pakalpojumu (grupu māja (dzīvoklis) izmaksas, kas ir 1 705 euro mēnesī par personai individuāli sniegtu atbalstu, projekta ietvaros kopumā nepārsniedzot 40 918 euro 24 mēnešu periodā vienai mērķa grupas personai.

Pasākumā līdz 2029. gada 31. decembrim sasniedzams šāds uzraudzības rādītājs – sociālās atstumtības riskam pakļautas personas, kuras saņēmušas sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus – 471.
Politikas jomas
Nodarbinātības un sociālā politika
Teritorija
Visa Latvija
Norises laiks
25.03.2024. - 08.04.2024.
Informācija
Atbilstoši MK 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par noteikumu projektu tā saskaņošanas stadijā.
Fiziskās personas
  • personas ar invaliditāti
  • • Personas ar smagiem funkcionāliem traucējumiem (gan bērni ar invaliditāti, gan pilngadīgas personām ar GRT), pensijas vecuma personas.
  • • Sabiedrība kopumā
Skaidrojums un ietekme
Pasākuma īstenošana palielinās SBSP apjomu un tādējādi tie kļūs pieejamāki mērķa grupas personām visā Latvijas teritorijā.
Juridiskās personas
Sagatavoja
Jānis Laucis (LM)
Atbildīgā persona
Sarmīte Vepere (LM)
Izsludināšanas datums
22.03.2024. 11:33

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts