Sabiedrības līdzdalība

PAZIŅOJUMS:
VRAA informē, ka saistībā ar uzturēšanas darbiem 19. aprīlī no plkst. 23.00 līdz 20. aprīļa plkst. 12.00 ir iespējami traucējumi juridisko personu pilnvarošanas risinājumā.
Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1. reformu un investīciju virziena "Reģionālā politika" 3.1.2. reformas "Sociālo un nodarbinātības pakalpojumu pieejamība minimālo ienākumu reformas atbalstam" 3.1.2.3.i. investīcijas "Ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojuma noturība un nepārtrauktība: jaunu ģimeniskai videi pietuvinātu aprūpes pakalpojumu sniedzēju attīstība pensijas vecuma personām" otrās kārtas īstenošanas un uzraudzības noteikumi
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Dokumenti
-
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Saskaņā ar Labklājības ministrijas apkopotajiem valsts statistikas datiem 2021. gada beigās rindā uz pašvaldību ilgstošas aprūpes institūciju pakalpojuma saņemšanu bija 301 seniors, kas ir par 220 mazāk nekā uz 2020. gada beigām. Minētais liecina, ka  senioriem, kuriem ir nepieciešama aprūpe,iespēju robežās tiek piedāvāti sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi (piemēram, aprūpe mājās), tomēr vienlaikus jāatzīst, ka sociālo pakalpojumu pārklājums un pieejamība vēl joprojām ir vērtējama kā nepietiekama. Tāpat ir jāņem vērā, ka daļai personu ir nepieciešams tāds aprūpes pakalpojumu apjoms, kas pārsniedz dzīvesvietā vai kādā sabiedrībā balstītā sociālā pakalpojumā (piemēram, dienas aprūpes centrā) pieejamo. Tās ir personas, kurām ir jānodrošina patstāvīga uzraudzība un kuru ģimenes locekļi nodarbinātības, izglītības iegūšanas vai citu iemeslu dēļ nespēj to nodrošināt. Sabiedrības novecošanās un pieaugošais aprūpes pienākumu slogs un vajadzība pēc aprūpes pakalpojumiem pastiprina aprūpes pakalpojumu pieejamības un efektivitātes uzlabošanas nepieciešamību, īpaši pēc inovatīviem pakalpojumiem. Kā viens no inovatīvajiem pakalpojumiem aprūpes nodrošināšanai vērtējams ģimeniskai videi pietuvināts pakalpojums. Līdz šim institucionālās aprūpes pakalpojumi senioriem tikai atsevišķās sociālo pakalpojumu sniegšanas vietās ir pietuvināti ģimeniskai videi.



 
Mērķa apraksts

Atveseļošanas un noturības mehānisma (turpmāk – ANM) 3.1.2.3.i. investīcijas mērķis ir saglabāt personas neatkarību un tās aprūpē iesaistīto ģimenes locekļu nodarbinātību. 
Minētās investīcijas atbalsts ir vērsts uz nepieciešamo ģimeniskai videi pietuvinātu aprūpes pakalpojumu sniegšanas vietu izveidi gadījumiem, kad pensijas vecuma personām uzturēšanās savā mājoklī vairs nav iespējama. Vienlaikus tiks fundamentāli mainīta pieeja ilgstošas aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā, novēršot institucionālās pazīmes pakalpojuma sniegšanā (izolācija no plašākas sabiedrības, kontroles trūkums pār savu dzīvi u.c.), un sekmēta sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstība, veicinot personu pāreju uz sabiedrībā balstītu vai ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu saņemšanu.
ANM plāna 3.1.2.3.i investīciju plānots īstenot divās kārtās. Pirmās kārtas ietvaros tiks izstrādāts viens tipveida būvprojekts ģimeniskai videi pietuvinātu ilgstošas aprūpes pakalpojumu (turpmāk - senioru ĢVPP_ sniegšanas vietu izveidei, ko īstenos Labklājības ministrijas pārraudzībā esošā kapitālsabiedrība VSIA "Šampētera nams". Savukārt otrās kārtas ietvaros pašvaldības pēc izstrādātā tipveida būvprojekta veidos senioru ĢVPP infrastruktūru (īstenos jaunu ēku būvniecību un iegādāsies nepieciešamo aprīkojumu).Pakalpojuma sniegšanas vietas tiks veidotas kā ģimenes mājas integrētā vidē, ņemot vērā pašvaldībās esošo vispārējo pakalpojumu pieejamību un veicinot to izmantošanu, nevis pakalpojumu “piegādāšanu” ģimenes mājā. Ikdienas ritms tiks iespējami pielāgots ģimenes dzīvei, nepakļaujot seniorus stingri noteiktam dienas ritmam un ļaujot saglabāt kontroli pār savu dzīvi, t.sk. katram ierastos celšanās, gulētiešanas, ēšanas, ikdienas aktivitāšu u.c. paradumus. Ģimenei pietuvinātu vidi palīdzēs uzturēt kopēja dzīvojamā istaba, kur varēs uzturēties visi seniori, kā arī darbinieks kā ģimenes aprūpētājs, kurš uzturēs kopības sajūtu, veicinās iespējami neatkarīgu dzīvesveidu gan telpās, gan ārpus tām. Pēc iespējas tiks nodrošināts atbalsts patstāvīgām darbībām un veicināta senioru aktivitāte. Vienlaikus katram senioram būs sava personiskā telpa (guļamistaba un sanitārais mezgls), kā arī tiks nodrošinātas individuālās aprūpes vajadzības. Tiks pievērsta uzmanība arī kopā dzīvojošo cilvēku saderībai.
3.1.2.3.i. investīcijas otrās kārtas ietvaros pieejamais finansējums ir 64 809 580 euro. Atbilstoši šā brīža spēkā esošajai ANM plāna redakcijai 3.1.2.3.i. otrās kārtas ietvaros ir sasniedzami šādi rādītāji: 
 līdz 2023. gada 30. jūnijam – 18 līgumu noslēgšana ar pašvaldībām par projektu īstenošanu; 
līdz 2024. gada 31. decembrim – jaunu vietu nodrošināšana 852 senioriem tādu ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu saņemšanai, kas pietuvināti ģimeniskai videi.
Vienlaikus Labklājības ministrija ir iesniegusi priekšlikumus ANM plāna grozījumiem, kas paredz gan atskaites punktu izpildes termiņa pagarinājumu, gan rā'ditāja vērtības samazinājumu.
Politikas jomas
Nodarbinātības un sociālā politika
Teritorija
Latvija
Norises laiks
24.11.2022. - 30.11.2022.
Informācija
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par informatīvo ziņojumu tā saskaņošanas stadijā.
Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • pašvaldības
Skaidrojums un ietekme
-
Sagatavoja
Ilga Vjakse (LM)
Atbildīgā persona
Aldis Dūdiņš (LM)
Izsludināšanas datums
24.11.2022. 09:07

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts