Atzinums

Projekta ID
21-TA-741
Atzinuma sniedzējs
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs
Atzinums iesniegts
26.01.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Rīkojuma projekts
Iebildums
Efektīvi strādājošas iekšējās kontroles sistēmas korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai (ietverot pasākumus krāpšanas, korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai Eiropas Savienības fondos un citos ārvalstu finanšu instrumentu projektos) ieviešana publiskas personas institūcijās (turpmāk – institūcijas) ir noteikta kā prasība vismaz kopš 2018.gada. Tādējādi institūcijas vadītājam, kurš atbildīgs par iekšējās kontroles sistēmas izveidi, pilnveidošanu un uzturēšanu, jau šobrīd ir jābūt pārliecinātam par ieviestās iekšējās kontroles sistēmas darbības atbilstību un efektivitāti attiecībā uz korupcijas, krāpšanas un interešu konflikta risku pārvaldīšanu.
Atzinīgi novērtējam Finanšu ministrijas ieceri saskaņā ar Rīkojuma projekta “Par kopējām valsts pārvaldē auditējamām prioritātēm 2022. gadam” (turpmāk – rīkojuma projekts) 2. punktā minētajām vadlīnijām veikt iekšējo auditu par interešu konflikta un korupcijas novēršanas iekšējās kontroles sistēmu (tostarp interešu konflikta un korupcijas risku vadību) ministrijās un iestādēs, audita apjomā ietverot Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna ieviešanas iekšējās kontroles sistēmu.
Taču, lai izvērtētu esošā pretkorupcijas iekšējās kontroles sistēmas regulējuma kvalitāti un izstrādātu metodoloģiju jau ieviesto iekšējās kontroles sistēmu kvalitātes novērtēšanai, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk – Birojs) pieteicās un jau 2021.gada nogalē saņēma apstiprinājumu par finansējuma saņemšanu minētajiem pasākumiem no Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta ģenerāldirektorāta Tehniskā atbalsta instrumenta ietvaros “Korupcijas novēršanas ietvara stiprināšana Latvijā”. Ņemot vērā minēto, Birojs sadarbībā ar Eiropas Komisiju un tās piesaistītajiem ekspertiem visa šī gada garumā plāno apjomīgu darbu pie normatīvā regulējuma izvērtēšanas un minētās metodoloģijas izstrādes.
Līdz ar to norādāms, ka rīkojuma projekta  2.punktā plānoto vadlīniju izstrāde līdz š.g. 30.jūnijam radīs ne tikai papildus administratīvo slogu Birojam un citām iesaistītajām institūcijām, tai skaitā Finanšu ministrijai, bet arī apšaubīs nepieciešamību pēc Eiropas Komisijas piesaistīto ekspertu izstrādātās metodoloģijas iekšējās pretkorupcijas kontroles sistēmas kvalitātes novērtēšanai. Pamatojoties uz iepriekš minēto, aicinām rīkojuma projekta 1.2 un 2.punktā minētos pasākumus pārcelt uz nākamo gadu.
Piedāvātā redakcija
-