Atzinums

Projekta ID
25-TA-2509
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
05.12.2025.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Informatīvā ziņojuma 2. punkta “PRIEKŠNOSACĪJUMU   IZVĒRTĒJUMS   PADOMES   IZVEIDES NEPIECIEŠAMĪBAI” 2.tabulā atspoguļoti DRS un  klīnisko universitāšu slimnīcu 2024.gada rādītāji (bilance, neto apgrozījums un vidējais darbinieku skaits), nevis finanšu un darbības rādītāji. Turklāt, vērtējot tikai uzņēmumu bilances, neto apgrozījuma rādītājus un vidējo darbinieku skaitu,  nav iespējams izdarīt  secinājumus par atšķirīgu uzņēmumu finanšu struktūru un sniegto pakalpojumu sarežģītību.
Ņemot vērā minēto, aicinām precizēt 2.punkta noslēguma daļu: “Salīdzinot   DRS   2024.   gada   finanšu   un   darbības   rādītājus   ar   klīnisko universitāšu slimnīcu datiem (sk. 2. tabulu), konstatējamas būtiskas atšķirības gan finanšu struktūrā, gan darbības apjomā, gan sniegto pakalpojumu sarežģītībā. Šīs atšķirības izriet no V līmeņa ārstniecības iestāžu specifikas – tās nodrošina valsts
mēroga specializētus pakalpojumus ar ievērojami augstāku resursu un tehnoloģiju intensitāti un plašāku ārstniecības profilu klāstu.
Līdz ar to DRS finanšu un darbības rādītāji nav tieši salīdzināmi ar klīnisko universitāšu slimnīcu rādītājiem, jo šo slimnīcu darbības mērogs, infrastruktūras noslodze, kā arī personāla skaits un struktūra ir atšķirīga.”
 
Piedāvātā redakcija
Salīdzinot   DRS   2024.  gada  bilances, neto apgrozījuma un vidējā darbinieku skaita  rādītājus   ar   klīnisko universitāšu slimnīcu datiem (sk. 2. tabulu), konstatējamas būtiskas atšķirības. Šīs atšķirības izriet no V līmeņa ārstniecības iestāžu specifikas – tās nodrošina valsts mēroga specializētus pakalpojumus ar ievērojami augstāku resursu un tehnoloģiju intensitāti un plašāku ārstniecības profilu klāstu.
 
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Atbilstoši Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 2.panta 1.punktam likums nosaka gada pārskata saturu, tā sagatavošanas, revīzijas (pārbaudes), apstiprināšanas, iesniegšanas un publiskošanas kārtību, kā arī gada pārskatā atklājamās informācijas apjomu, atvieglojumus un atbrīvojumus sadalījumā pa sabiedrību kategorijām.

Tātad Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 5.pantā noteiktais sabiedrību iedalījums kategorijās paredzēts, lai noteiktu attiecīgās sabiedrības gada pārskatā atklājamās informācijas apjomu, atvieglojumus un atbrīvojumus, nevis, lai, vērtējot robežvērtību savstarpējās proporcijas, atspoguļotu  sabiedrības darbības specifiku.

Ņemot vērā minēto, lūdzam precizēt informatīvā ziņojuma 2. punkta “PRIEKŠNOSACĪJUMU   IZVĒRTĒJUMS   PADOMES   IZVEIDES NEPIECIEŠAMĪBAI” otro rindkopu: “Vienlaikus VM ieskatā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā noteikto kritēriju robežvērtības un to savstarpējās proporcijas pilnībā neatspoguļo stacionāro ārstniecības iestāžu darbības specifiku, proti, veselības aprūpe ir tāda sociālā rakstura pakalpojumu nozare, kuras nodrošināšanai ir nepieciešami ne tikai būtiski kapitālieguldījumi nekustamā īpašuma infrastruktūrā, bet arī medicīnisko tehnoloģiju parka nodrošināšanā, kā arī nepieciešams augsti kvalificēts ārstniecības personāls dažādos ārstniecības profilos.”.
 
Piedāvātā redakcija
Vienlaikus sabiedrību iedalījums kategorijās atbilstoši Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 5.pantam noteikts, lai katrai sabiedrību kategorijai noteiktu gada pārskatā atklājamās informācijas apjomu (prasība sagatavot visas gada pārskata sastāvdaļas vai daļu no tām), atvieglojumus vai atbrīvojumus. Tāpēc fakts, ka DRS
atbilst lielās sabiedrības kategorijai, neatspoguļo stacionārās ārstniecības iestādes darbības specifiku, proti, veselības aprūpe ir tāda sociālā rakstura pakalpojumu nozare, kuras nodrošināšanai ir nepieciešami ne tikai būtiski kapitālieguldījumi nekustamā īpašuma infrastruktūrā, bet arī medicīnisko tehnoloģiju parka nodrošināšanā, kā arī nepieciešams augsti kvalificēts ārstniecības personāls dažādos ārstniecības profilos.
 
3.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 5.panta piektajā daļā noteikts, ka liela sabiedrība ir tāda sabiedrība, kura bilances datumā pārsniedz vismaz divas no trim šā panta ceturtajā daļā minēto kritēriju robežvērtībām.

Ņemot vērā minēto, informatīvā ziņojuma 2. punkta “PRIEKŠNOSACĪJUMU   IZVĒRTĒJUMS   PADOMES   IZVEIDES NEPIECIEŠAMĪBAI” pirmajā teikumā lūdzam svītrot atsauci uz Gada   pārskatu   un   konsolidēto   gada   pārskatu   likuma
5. panta ceturto daļu.
 
Piedāvātā redakcija
-