Atzinums

Projekta ID
21-TA-182
Atzinuma sniedzējs
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Atzinums iesniegts
21.12.2021.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.1. Pamatojums
Iebildums
Zemes pārvaldības likuma 17. panta piektā daļa noteic, ka valstij un vietējām pašvaldībām pēc zemes reformas pabeigšanas piederošo un piekrītošo zemi izvērtē Ministru kabineta noteiktajā kārtībā divu gadu laikā pēc tam, kad Ministru kabinets izdevis rīkojumu par zemes reformas pabeigšanu attiecīgās vietējās pašvaldības administratīvajā teritorijā vai visās novada teritoriālā iedalījuma vienībās. No anotācija norādītās informācijas izriet, ka ar Ministru kabineta 2016. gada 28. janvārī rīkojumu Nr. 57 “Par zemes reformas pabeigšanu Dagdas novada lauku apvidū” un Ministru kabineta 2016. gada 27. septembra rīkojumu Nr. 559 “Par zemes reformas pabeigšanu Daugavpils novada lauku apvidū” ir pabeigta zemes reforma attiecīgajos apgabalos. Līdz ar to Zemes pārvaldības likuma 17. panta piektā daļā noteiktais divu gadu termiņš ir pagājis. Tomēr saskaņā ar Zemespārvaldibas likuma pārejas noteikumu 11. puktu iepriekš norādīto divu gadu termiņu var neievērot.
Ņemot vērā minēto, lūdzam norādīt anotācijas tekstā atsauci uz šo normu, kā arī pēc iespējas skaidort, kāpēc termiņš netika ievērots.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Iepazīstoties ar rīkojuma projektu un tā anotāciju, secināms, ka no pamatojošiem dokumentiem, uz kuriem ir atsauce anotācijā, ir tikai Valsts zemes dienesta sniegtās izdrukas no kadastra, bet citu pamatojošo dokumentu nav. Piemēram, anotācijā ir atsauce uz Valsts zemes dienesta 2020.gada 6.oktobra vēstuli Nr. 2-06/948 “Par zemes vienību piekritību valsts robežas joslā”, bet pie pamatojošiem dokumentiem tā pievienota nav.
Lūdzam pievienot pie pamatojošiem dokumentiem arī tos dokumentus, uz kuriem ir atsauce anotācijas tekstā.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Zemes pārvaldības likuma 15. panta pirmā daļa noteic, ka par vides aizsardzību atbildīgā ministrija ir valdītājs iekšzemes publiskajiem ūdeņiem, kas atrodas dabas rezervātos, nacionālajos parkos un dabas liegumos un nav privātpersonu īpašumā vai citas ministrijas valdījumā, un jūras piekrastes sauszemes daļai, kas atrodas dabas liegumos un nacionālo parku dabas lieguma zonā un nav privātpersonu īpašumā vai citas ministrijas valdījumā. Ja saskaņā ar normatīvajiem aktiem noteiktu darbību veikšanai ir nepieciešams īpašnieka saskaņojums, par vides aizsardzību atbildīgā ministrija īpašnieka vārdā saskaņo tās valdījumā esošajos publiskajos ūdeņos veicamās darbības.
Konkrētajā gadījumā divas robežupes (Aktīca un Asūnīca) bijušajā Dagdas novadā neatrodas nevienā īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, līdz ar to nebūtu korekti piemērot Zemes pārvaldības likuma 15. panta pirmo daļu, jo šajā normā runa ir tieši par iekšzemes publiskajiem ūdeņiem, kas atrodas dabas rezervātos, nacionālajos parkos un dabas liegumos un nav privātpersonu īpašumā vai citas ministrijas valdījumā. Konkrētajā gadījumā būtu piemērojama Zemes pārvaldības likuma 15. panta otrā daļa, kas noteic, ka vietējā pašvaldība  ir valdītājs tās administratīvajai teritorijai piegulošajiem jūras piekrastes ūdeņiem, kā arī tās administratīvajā teritorijā esošajai jūras piekrastes sauszemes daļai un iekšzemes publiskajiem ūdeņiem.
Līdz ar to zemes zem upēm Aktīca un Asūnīca valdītājs nav Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, bet saskaņā ar Zemes pārvaldības likuma 15. panta otro daļu - attiecīgā pašvaldība.
Ņemot vērā iepriekš minēto, lūdzu precizēt rīkojuma projektu un tā anotāciju.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Rīkojuma projekta anotācijā ir atsauce uz Valsts zemes dienesta tīmekļvietni - http://www.vzd.gov.lv/lv/par-mums/darbibas-jomas/zemes-reforma/izvertesana/. Ja seko iepriekš norādītai tīmekļvietnes adresei, tad tiek uzrādīts: "Diemžēl šāda lapa netika atrasta!".
Lūdzam precizēt iepriekš minēto informāciju vai dzēst atsauksmi uz neeksistējošu tīmekļvietni.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Ministru kabineta 2020. gada 14. jūlija noteikumu Nr. 445 “Kārtība, kādā iestādes ievieto informāciju internetā” 3. punkts noteic, ka iestāde nodrošina tās kompetencē esošās informācijas pieejamību iestādes oficiālajā tīmekļvietnē vai pārraugošās iestādes oficiālajā tīmekļvietnē un mobilajā lietotnē (ja tāda izveidota), izņemot informāciju, kas ir klasificējama kā ierobežotas pieejamības informācija vai valsts noslēpums vai nav publicējama atbilstoši speciālajiem normatīvajiem aktiem.
Rīkojuma projekta anotācijā ir lietots viens un tas pats jēdziens gan kā "tīmekļa vietne", gan kā "tīmekļvietne". Ņemot vērā minēto, lūdzu visā rīkojuma projekta anotācijas tekstā lietot jēdzienu "tīmekļvietne".
Piedāvātā redakcija
-