Atzinums

Projekta ID
24-TA-1017
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Darba devēju konfederācija
Atzinums iesniegts
29.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Iebildums
Latvijas Darba devēju konfederācija (turpmāk - LDDK) ir sņēmusi papildu iebildumus no LDDK biedriem par Darba aizsardzības jomas attīstības plānu 2024.-2027. gadam (turpmāk - Plāns), līdz ar to sniedz papildu iebildumus.

1. Lai sasniegtu Plānā izvirzītos mērķus, ir nepieciešams Plānā iekļaut obligāto veselības pārbaužu (turpmāk - OVP) sistēmas pilnveidošanu. Proti, OVP rezultātus nepieciešams iekļaut kopējā vispārējā e-veselības sistēmā. Vēl aizvien nav veiktas izmaiņas, lai atteiktos no papīra formāta, līdz ar to tiek ierobežota informācijas par nodarbinātā atbilstību darbam pieejamība ģimenes ārstiem, arodārstiem, darba devējam. Lūdzam papildināt plānu, iekļaujot tajā konkrētus pasākumus situācijas risinājumam.

2. Papildu šī iebilduma 1. punktā norādītajam, lai pilnveidotu OVP sistēmas darbību, Plānā nepieciešams iekļaut konkrētus pasākumus arodārstu uzraudzībai, to darbības kontrolei. 

3. Plānā nepieciešams iekļaut konkrētus pasākumus darba aizsardzības nozares datu uzkrāšanai un apmaiņai starp valsts pārvaldes institūcijām. Šobrīd valsts pārvaldes funkciju veicošajai nozares uzraudzības institūcijai nav korektu datu par nozarēm, kurās nodarbinātie gūst arodsaslimšanas, kā arī nav datu par uzņēmumiem, kuros trūkst darba aizsardzības speciālistu, līdz ar to nav iespējama korekta, lietderīga un pilnvērtīga datu analīze, nav iespējams identificēt problemātiskās nozares un jomas. Lai izstrādātu nozares attīstību veicinošu plānu, valsts pārvaldei veicamie pasākumi ir jābalsta faktiskos datos. 

4. Plānā nepieciešams iekļaut pasākumus arodārstu skaita samazināšanās novēršanai.

5. Lai novērstu darba aizsardzības normu pārkāpumu rezultātā radušos negadījumu skaitu, tiesību aktos nepieciešams paredzēt ne vien darba devēja atbildību par darba aizsardzības prasību neievērošanu vai nepietiekamu ievērošanu, bet nepieciešams paredzēt arī nodarbinātā atbildību par nepilnīgu darba aizsardzības noteikumu ievērošanu vai to neievērošanu. Spēkā esošais regulējums šādu atbildību paredz vien Darba likumā nosakot tiesības Darba devējam atbrīvot no darba darba ņēmēju tikai rupju pārkāpumu gadījumā. Darba aizsardzības likumā šāda darbinieka atbildība netiek paredzēta. Atbilstoši minētajam, lai preventīvi samazinātu nelaimes gadījumu vai arodsaslimšanu gadījumu skaitu, Plānā nepieciešams iekļaut pasākumus, kas paredz normatīvo aktu pilnveidi, paredzot atbildību arī darba ņēmējam.
 
Piedāvātā redakcija
-