Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Valsts digitālās attīstības aģentūra informē, ka 07.11.2024 plkst. 22:00-23:59 notiks plānoti tehniskie darbi, kuru laikā var tik traucēta autentifikācija ar visiem autentifikācijas rīkiem.
Projekta ID
23-TA-2223
Atzinuma sniedzējs
Zemkopības ministrija
Atzinums iesniegts
02.04.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Uzskatam, ka Informatīvo ziņojumu nepieciešams papildināt ar aktualizētu zemes izmantošanas, zemes izmantošanas maiņas un mežsaimniecības sektora scenāriju, par kuru tad Ministru kabineta sēdē lemt par iekļaušanu Nacionālajā enerģētikas un klimta plānā (NEKP). Par esošajā redakcijā iekļauto scenārijs tika izteikti iebildumi un tas netika iekļauts NEKP projektā 2023.gada decembrī, līdz ar to Informatīvā ziņojuma virzīšana skatīšanai sēdē radīs pārpratumus un neizpratni interešu grupu pārstāvjiem un plašākai sabiedrībai kopumā.
Piedāvātā redakcija
-
2.
MK sēdes protokollēmuma projekts
2. Saskaņā ar Ministru kabineta 2023. gada 5. decembra sēdes protokolu Nr. 60 70.§ un Ministru kabineta Enerģētikas, vides un klimata jautājumu tematiskās komitejas sēdes 2024.gada 17.janvāra protokolu Nr. 1 3. § Zemkopības ministrijai sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministriju un iesaistītajām pusēm līdz 2024. gada 10.aprīlim nodrošināt Nacionālajā enerģētikas un klimata plāna mērķa scenārija izveidi zemes izmantošanas, zemes izmantošanas maiņas un mežsaimniecības sektoram.
Iebildums
Iebilstam Informatīvā ziņojuma tālākai virzībai pirms Zemkopības ministrijas sagatavotā aktualizētā scenārija zemes izmantošanas, zemes izmantošanas maiņas un mežsaimniecības sektora izstrādes un iekļaušanas Informatīvajā ziņojumā. Ministrijas ieskatā nav lietderīgi skatīt Ministru kabinetā Informatīvo ziņojumu, kurā esošo scenāriju nav plānots iekļaut Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā. Pēc Informatīvā ziņojuma nodošanas saskaņošanai ministrija ir  organizējusi ziņojumā iekļautā scenārija apspriešanu Nacionālās enerģētikas un klimata padomes (NEKP) Zemes sektora (t.sk. mežsaimniecība) un lauksaimniecības darba grupas vairākās sanāksmēs un ir saņemti 106 iebildumi un priekšlikumi. 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”, reģistrācijas Nr. 40003466281 (turpmāk – LVM) savas kompetences ietvaros ir izvērtējusi informatīvā ziņojuma “Par zemes izmantošanu, zemes izmantošanas maiņas un mežsaimniecības sektora virzību uz klimatneitralitāti” projektu (projekta ID Tiesību aktu projektu portālā: 23-TA-2223) (turpmāk – Informatīvais ziņojums) un sniedz šādus iebildumus un priekšlikumus:

1. Informatīvā ziņojuma 46.lpp. pēdējās rindkopas pēdējais teikums noteic: “Tas pamato nepieciešamību pēc iespējas ātrāk pieņemt zinātnē balstītus un izvērstus politiskos lēmumus.” LVM aicina izvērtēt  iespēju iekļaut konkrētus termiņus.

2. Informatīvā ziņojuma 58.lpp. ceturtās rindkopas otrais teikums noteic: "Aptuveni 50% bijušo un esošo kūdras lauku hidroloģiskais režīms pēc pārslapināšanas būs piemērots mežaudžu attīstībai, ja vien to neierobežos citi faktori, piemēram, saimnieciskās darbības ierobežojumi. Kūdras ieguves apjoms laika posmā līdz 2050. gadam tika plānots 1,2 milj. tonnas (ar 40% rel. mitrumu) gadā,  pieņemot, ka līdz 2050. gadam ieguve saglabāsies  kūdras izmantošanas pamatnostādnēs  apjomā." LVM aicina aiz vārda “neierobežos” papildināt ar vārdiem “ kūdras ieguves apjoms un”, minēto teikumu izsakot šādā redakcijā: "Aptuveni 50% bijušo un esošo kūdras lauku hidroloģiskais režīms pēc pārslapināšanas būs piemērots mežaudžu attīstībai, ja vien to neierobežos kūdras ieguves apjoms un citi faktori, piemēram, saimnieciskās darbības ierobežojumi. Kūdras ieguves apjoms laika posmā līdz 2050. gadam tika plānots 1,2 milj. tonnas (ar 40% rel. mitrumu) gadā,  pieņemot, ka līdz 2050. gadam ieguve saglabāsies  kūdras izmantošanas pamatnostādnēs  apjomā." 

3. Informatīvā ziņojuma 52.lpp. 6.tabulā "ZIZIMM mērķa scenārija projektā iekļauto pasākumu analīze" - "Pasākumu nosaukums
Nr. 5. Hidroloģiskā režīmā atjaunošanā - mērķtiecīga meža ieaudzēšana pārslapinātās organiskās augsnēs izstrādātajos kūdras laukos (veidojoties III un IV bonitātes purvaiņiem; M, Ba un B audzes)". LVM aicina neierobežot koku sugas.

4.  Informatīvā ziņojuma 53.lpp. 6.tabula "ZIZIMM mērķa scenārija projektā iekļauto pasākumu analīze" - "Pasākumu nosaukums
Nr. 5. Kokaugu joslu stādījumi gar meliorācijas sistēmām". LVM lūdz izvērtēt kokaugu joslu stādījumu ietekmi uz meliorācijas sistēmām – vai tas neatstās ietekmi uz meliorācijas sistēmas funkcionalitāti, t.sk. sakņu sistēma var veicināt sistēmu aizaugumu un nosprostošanos.

5. Informatīvā ziņojuma 59. un 60.lpp. 7. tabula "Papildu pasākumu SVID analīze" - "Pasākums – Organisko augšņu apmežošana" un "Pasākums – Kokaugu stādījumi gar meliorācijas sistēmām". LVM aicina vārdu “zvēru” aizstāt ar vārdu “dzīvnieku”.

6. Informatīvā ziņojuma 69.lpp.'Citi potenciālie pētījumi, kas būtiski ZIZIMM sektoram". Lai pieņemtu politiskus lēmumus par ZIZIMM sektoru, t.sk., lai nostiprinātu Informatīvajā ziņojumā ieviešanas pasākumus, konstatējams, ka nav noteikti konkrēti kritēriji, kas attiecas uz potenciālajiem pētījumiem. Lai sasniegtu ZIZIMM mērķi vadoties pēc pētījumiem, rīcības plāns būtu jāpapildina ar kritērijiem – laiks, termiņi, līmeņi, atbildīgās institūcijas utt. LVM lūdz papildināt un izvērst aprakstu, izvērtējot šādus priekšlikumus:
1) Vai uzskaitītajiem pētījumiem ir paredzēts valsts atbalsts, ES finansējums vai kādi citi finansēšanas avoti?
2) Kas ir plānots kā uzskaitīto pētījumu iniciators, virzītājs, finansējuma saņēmējs, realizētājs?
3) Vai pētījumiem ir prioritātes un paredzētais laika posms to izstrādei/realizēšanai?
4) Kurš būtu pētījumu rezultātu saņēmējs un kādus mērķus ZIZIMM sektorā katrs no tiem palīdzētu sasniegt, kurus kritiskus lēmumus ļautu pieņemt turpmākām rīcībām?
5) Vai šie pētījumi ir vērtējami kā vēlami vai kā obligāti veicami?
Piedāvātā redakcija
-