Atzinums

Projekta ID
21-TA-865
Atzinuma sniedzējs
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Atzinums iesniegts
05.04.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Likumprojekta 33.panta otrās daļas 3.punktā plānots paplašināt Valsts vides dienesta kompetenci, tomēr anotācijas aprakstā nav norādīts, kā tieši nodrošināt minētās papildu funkcijas, turklāt papildu funkciju nodrošināšanai netiek paredzēts papildu finansējums.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Likumprojekta 33.panta otrās daļas 3.punktā plānots paplašināt Valsts vides dienesta kompetenci situācijās, kad notikusi neapzināta ģenētiski modificēto organismu (turpmāk - ĢMO) izplatīšana vidē izmēģinājumiem un neapzināta ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšana, kā arī situācijās, kad ir konstatēta ĢMO klātbūtne sēklās un augu pavairošanas materiālā un notikusi neapzināta ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšana. Tomēr anotācijas aprakstā nav norādīts, kā tieši plānots nodrošināt minētās papildu funkcijas, vai uzraugošajai iestādei būs tiesības pārbaudīt sēklu izcelsmes dokumentus, vai izlases kārtībā būs jāveic analīzes, lai pārbaudītu kultūraugus, kas aug izmēģinājuma laukos un arī zemnieku saimniecībās.
Turklāt papildu Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā noteiktajiem ierobežojumiem liela daļa pašvaldību ar saistošajiem noteikumiem, kas pieejami tīmekļvietnē likumi.lv ir noteikušas no ĢMO brīvas teritorijas, līdz ar to ir nepieciešams nodrošināt uzraudzību un kontroli, lai pārbaudītu, vai un kā šajās teritorijās darbojošies uzņēmumi (gan sēklu tirgotāji, gan lietotāji) ievēro jau esošos ĢMO izplatību ierobežojošos pasākumus.  
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Tā kā likumprojekts paredz Valsts vides dienesta kompetences paplašināšanu, tas lūdzam anotācijā sniegt Valsts vides dienesta papildu funkciju veikšanai nepieciešamā papildu finansējuma izvērtējumu un aprēķinu, konkrēti norādot finansējuma avotus. Bez papildu finansējuma 33.panta otrās daļas 3.punkta papildu noteiktos uzdevumus vides aizsardzības nozare nevar uzņemties, jo Valsts vides dienests nevarēs nodrošināt atbilstošu uzraudzību un kontroli. 
Pilnībā nepiekrītam anotācijas 3.sadaļā “Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem” norādītajam, ka likumprojekta grozījumi šo jomu neskar. 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Valsts vides dienests (turpmāk – Dienests) iepazinās ar plānotajiem grozījumiem Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā un tā anotāciju un sniedz savu viedokli.  
Dienests lūdz izvērtēt iespēju Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā un uz tā pamata izdotajos Ministru kabineta 2009. gada 26. maija noteikumos Nr. 457 "Noteikumi par ģenētiski modificēto organismu apzinātu izplatīšanu" noteiktos pienākumus uzticēt Dabas aizsardzības pārvaldei, tādējādi visā likumprojektā vārdus “Valsts vides dienests” aizstāt ar vārdiem “Dabas aizsardzības pārvalde” attiecīgos locījumos.   
Pamatojums: Dienests nav veicis likumprojektā noteiktās jomas pārbaudes, kā arī nav saņēmis iesniegumus tehniskiem noteikumiem ģenētiski modificēto kultūraugu izplatīšanai vidē vai audzēšanai, ko nosaka Ministru kabineta 2015. gada 27. janvāra noteikumu Nr. 30 "Kārtība, kādā Valsts vides dienests izdod tehniskos noteikumus paredzētajai darbībai" Pielikuma 1.8.punkts. Dienestā nav tādu speciālistu, kas pārzina ģenētiski modificētu kultūraugu jautājumus, jo šie jautājumu nekādi nav saistīti ar Dienesta pamatfunkcijām vides piesārņojuma, zvejas kontroles vai radiācijas drošības jomā. Papildus norādām, ka šīs darbības nerada tiešu risku vides piesārņojumam, kas ir primārā Dienesta kompetence. 
 
Piedāvātā redakcija
-