Atzinums

Projekta ID
22-TA-708
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
03.04.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Noteikumu projekts kā vienu no darbības jomām paredz noteikt “Labdarība un brīvprātīgā darba veicināšana”. Saskaņā ar Brīvprātīgā darba likuma 2.panta pirmo daļu brīvprātīgais darbs ir organizēts un uz labas gribas pamata veikts fiziskās personas fizisks vai intelektuāls bezatlīdzības darbs sabiedrības labā. Savukārt labdarības aktivitātes iekļauj finansiāla un materiāla palīdzības atbalsta nodrošināšanu. Tādējādi pēc būtības brīvprātīgais darbs un labdarība ir dažādas jomas un būtu nošķiramas. Tas dotu iespēju precīzāk apkopot informāciju par biedrību un nodibinājumu darbību, proti, aktivitātēm brīvprātīgā darba jomā.
Ņemot vērā minēto, lūdzam nodalīt labdarību un brīvprātīgo darbu kā atsevišķas jomas, dodot iespēju iegūt informāciju par tām biedrībām un nodibinājumiem, kas darbojas brīvprātīgā darba jomā, ar mērķi veicināt brīvprātīgo darbu Latvijā. Attiecīgi lūdzam precizēt brīvprātīgā darba jomas aprakstu šādā redakcijā:

“Biedrības un nodibinājumi, kas organizē brīvprātīgo darbu un sekmē sabiedrības līdzdalību brīvprātīgajā darbā, tai skaitā, piesaista un apmāca brīvprātīgā darba veicējus.”

Tā kā brīvprātīgā darba veicināšanas joma ir vērtējama kā horizontāla biedrību un nodibinājumu darbības joma, proti, tiesības organizēt brīvprātīgo darbu atbilstoši Brīvprātīgā darba likuma 3.pantam ir jebkurai biedrībai un nodibinājumam neatkarīgi no tās darbības jomas, tad nav nepieciešams klasifikatorā norādīt brīvprātīgā darba jomas piemērus.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ievērojot Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu, lūdzam precizēt 7.darbības jomas "Veselība un slimību profilakse" aprakstu, aizstājot vārdus "aprūpes nami" ar vārdiem "aprūpes institūcijas", kā arī izsakot piemēru daļu (slīprakstā) šādā redakcijā: "Piemēram, sociālās aprūpes centri, grupu mājas (dzīvokļi), dienas centri,  dienas aprūpes centri, garīgās veselības un krīzes centri, slimnīcas un slimnīcu atbalsta organizācijas, rehabilitācijas centri un citi.".
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ievērojot Invaliditātes likumu, Ministru kabineta 2005.gada 11.janvāra noteikumus Nr.32 "Noteikumi par sociāli mazaizsargāto personu grupām", ANO Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām, kā arī Sociālā darba vārdnīcu (pieejama https://www.lm.gov.lv/lv/media/23154/download?attachment), lūdzam izteikt 8.darbības jomas "Sociālā aizsardzība un sociālā labklājība" aprakstu jaunā redakcijā.
Piedāvātā redakcija

Biedrības un nodibinājumi, kuru mērķis ir noteiktu iedzīvotāju grupu vai personu sociālās aizsardzības nodrošināšana (piemēram, atbalsts bērniem, jauniešiem, ģimenēm, personām ar invaliditāti vai funkcionāliem traucējumiem, vecāka gadagājuma cilvēkiem, bēgļiem), atbalsta sniegšana sociālā riska situācijās, uztura un ienākumu atbalsts, materiālā palīdzība, karjeras atbalsts un apmācības, nodarbinātības veicināšana, dzimumu līdztiesība, kā arī cita ar sociālo aizsardzību un labklājību veiktā darbība vai šādas darbības veicināšana.

Sabiedrības, it īpaši nabadzības, sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautās personas, t.sk. trūcīgo, maznodrošināto un mazaizsargāto personu grupu sociālās labklājības celšana, tai skaitā, palīdzības sniegšana personām, kuru ienākumi un materiālā stāvokļa līmenis atbilst Ministru kabineta noteiktajam trūcīgas personas vai attiecīgās pašvaldības noteiktajam maznodrošinātās personas statusam, vai tās ir sociāli mazaizsargātās personu grupas atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem par sociāli mazaizsargāto personu grupām.

4.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām pārskatīt 8.darbības jomas "Sociālā aizsardzība un sociālā labklājība" apraksta piemēru daļu (slīprakstā), jo no tās izriet, ka ir grūtībās nonākušie sociālo pakalpojumu sniedzēji.
Piedāvātā redakcija
-