Atzinums

Projekta ID
21-TA-18
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
16.09.2021.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lūgums izteikt nodaļu "Nodokļu administrēšana" šādā redakcijā (track-change versiju nepieciešamības gadījumā atsūtīsim e-pastā):

Nodokļu administrēšana
Finanšu ministrija sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) piedalījās darba grupas par savstarpējo administratīvo palīdzību nodokļu jomā un Globālā foruma Automatic Exchange of Information (AEOI) darba grupas sanāksmēs, kuras darba kārtībā ir šādi jautājumi:
Latvijas AEOI valsts ziņošanas standarta (Country Reporting Stndard (CRS)) ieviešanas visaptveroša vērtēšana, kuras ietvaros tika sniegtas atbildes uz izvērtējumu anketām (Peer Input Questionnaire ; Administrative Compliance Questionnaire);
AEOI CRS ieviešanas visaptverošās vērtēšanas ietvaros 2021. gada jūnijā OECD nosūtīja ziņojuma projektu DRAFT Latvia AEOI Effectiveness Report komentāru sniegšanai. Ziņojuma projektā Latvijas AEOI standarta ieviešanas efektivitāte praksē novērtēta ar vērtējumu “daļēji atbilstoša” (Partially Compliant), norādot, ka, lai gan Latvija ir ceļā uz efektīvu un savlaicīgu informācijas apmaiņu, pastāv būtiskas problēmas attiecībā uz to, lai nodrošinātu, ka ziņojošās finanšu iestādes pareizi veic pienācīgas pārbaudes un ziņošanas procedūras. 2021. gada jūlijā OECD tika sniegti rakstiski komentāri.
Turpmākas ziņojumu apmaiņas nodrošināšanai 2021. gadā, veiktas izmaiņas CRS un Country by Country (CbC) XML shēmās.
Latvija paplašinājusi informācijas apmaiņas tīklu, nodrošinot tiesiskās attiecības ar vairākām valstīm, kā arī lai izpildītu vairākas Latvijai sniegtās rekomendācijas, 2021. gada 29.jūnijā pieņemti Ministru kabineta noteikumi, kuros paredzēts pievienot partnervalstu sarakstam 7 valstis – Ekvadoru, Francijas Jaunkaledonijas teritoriju, Kazahstānu, Libēriju, Maroku, Omānu un Peru, lai VID saņemtu informāciju par Latvijas Republikas rezidentu finanšu līdzekļiem, kas tiek turēti šo valstu finanšu kontos.
2021. gada 21. jūnijā Latvija OECD Sekretariātam iesniegusi papildinātu CRS paziņojumu saistībā Daudzpusējo kompetento iestāžu vienošanos par automātisko informācijas apmaiņu par finanšu kontiem.
Lai paplašināt automātiskās informācijas apmaiņas tvērumu attiecībā uz jauniem informācijas veidiem, kā arī, lai uzlabotu esošos informācijas apmaiņas standartus, turpināts darbs OECD darba grupās saistībā ar:
automātiskās informācijas apmaiņas par finanšu kontiem standarta uzlabošanu;
automātiskās informācijas apmaiņas par starptautisko uzņēmumu grupu ziņojumiem par katru valsti standarta uzlabošanu;
automātiskās informācijas ieviešanu attiecībā uz digitālo platformu rīcībā esošo informāciju par tirgotāju ienākumiem, kas gūti, izmantojot minētās platformas;
automātiskās informācijas apmaiņas ieviešanu attiecībā uz kripto aktīviem.
Pamatojoties uz OECD/G20 6. darba grupas par daudznacionālo uzņēmumu peļņas aplikšanu ar nodokļiem vadlīnijām par Covid-19 pandēmijas ietekmi uz transfertcenu noteikšanu, izstrādāti metodiskie materiāli, kas nodokļu maksātājiem   palīdzēs pareizi piemērot nesaistīto pušu principu Latvijā.
Latvijas prioritārais uzdevums savstarpējo saskaņošanas procedūru (MAP) jomā ir OECD minimālā MAP standarta ieviešana. Uzdevuma īstenošanai:
2021. gada 25. martā tika aizstāvēts Latvijas MAP pārskata ziņojums otrajā stadijā, tādejādi noslēdzot Latvijas MAP prakses novērtējuma procesu;
laika posmā no 2020. gada jūlija līdz 2021. gada jūlijam VID pārstāvji turpināja Latvijas MAP pārskata ziņojuma pirmās stadijas OECD  izvirzīto rekomendāciju izpildi, un izstrādāja OECD MAP otrās stadijas pārskata ziņojumu, aprakstot līdz šim paveikto un turpmākos soļus, iesniedzot to OECD 2020. gada 12. maijā.
Pēc OECD MAP otrās stadijas pārskata ziņojuma iesniegšanas VID turpināja pildīt OECD rekomendācijas:
 2020. gada novembrī atjaunināja Latvijas MAP profilu OECD mājaslapā ar iestādes kontaktiem, informāciju par MAP un APA vienpusēju un divpusēju regulēšanu, informāciju par MAP korelāciju ar citiem vietējiem tiesiskās aizsardzības līdzekļiem, ar norādēm uz tiesību aktiem un vadlīnijām;
organizē VID MAP iekšējo noteikumu izstrādi. Pašreiz MAP iekšējo noteikumu projekts tiek saskaņots ar iesaistītajām VID pārvaldēm;
2021.gada martā VID mājaslapā publicēja vadlīnijas par strīda jautājumu risināšanu savstarpējās saskaņošanas procedūrā ar valstīm, kas nav ES dalībvalstis un vadlīnijas par uzņēmumu peļņas un kapitāla nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu un savstarpējās saskaņošanas procedūrām. 2021.gada martā VID mājaslapā publicēja vadlīniju versiju angļu valodā;
VID 2020. gada maijā tika nodrošināti papildu cilvēku resursi MAP un APA lietu risināšanai.
Piedāvātā redakcija
-