Atzinums

Projekta ID
23-TA-2503
Atzinuma sniedzējs
AS "Conexus Baltic Grid"
Atzinums iesniegts
01.11.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu (grozījumu) projekts
1. Izteikt 7. punktu šādā redakcijā:
Iebildums
Ministru kabineta 2022. gada 13. septembra noteikumu Nr. 567 "Noteikumi par prasībām biometāna un gāzveida stāvoklī pārvērstas sašķidrinātās dabasgāzes ievadīšanai un transportēšanai dabasgāzes pārvades un sadales sistēmā" (turpmāk – MKN 567) grozītās redakcijas 7. punktā ir noteikts, ka ja sistēmas operators un gāzes ievadītājs nav vienojušies citādi, sistēmas operators pieslēguma punktā veic dabasgāzes sistēmā ievadāmās gāzes uzskaiti un kontrolē šo noteikumu 1. pielikuma 1. - 18. punktā noteiktos sistēmā ievadāmās gāzes kvalitātes raksturlielumus un sadales sistēmas operators, ja nepieciešams, nodrošina dabasgāzes sadales sistēmā ievadāmās gāzes odorizāciju. Savukārt MKN 567 grozītās redakcijas 8. punktā ir noteikts, ka MKN 567 1. pielikuma 20., 21., 22., 23., 24., 25. un 26. punktā noteikto sistēmā ievadāmās gāzes kvalitātes raksturlielumu kontroli veic gāzes ievadītājs saskaņā ar sistēmas pakalpojuma līgumā noteiktajiem nosacījumiem.

Akciju sabiedrība "Conexus Baltic Grid" (turpmāk – Sabiedrība) vērš Klimata un enerģētikas ministrijas (turpmāk – Ministrija) uzmanību uz apstākli, ka ne MKN 567 grozītās redakcijas 7. pants, ne arī MKN 567 grozītās redakcijas 8. pants nenosaka personu, kura ir atbildīga par MKN 567 1. pielikuma 19. rindā (“Odorants”) noteiktā gāzes kvalitātes parametra kontroli.

Papildus iepriekš minētajam, MKN 567 grozītās redakcijas 7. punktā ir noteikts, ka, ja ir nepieciešama sistēmā ievadītās gāzes odorizācija, tad to nodrošina sadales sistēmas operators. Sabiedrība vērš Ministrijas uzmanību uz apstākli, ka nedz Enerģētikas likums, ne arī Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumi Nr. 78 "Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi" neparedz, ka sadales sistēmas operators veiktu sadales sistēmā ievadāmās gāzes odorizāciju – lai gan Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumu Nr. 78 "Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi" 80. punkts paredz, ka sadales sistēmas operatoram ir pienākums kontrolēt uz sadales sistēmu piegādājamās dabasgāzes kvalitātes parametru atbilstības kontroli šo noteikumu 1. pielikumā norādīto pieļaujamo vērtību robežām (to skaitā – odoranta klātbūtnes minimālā robežvērtība) un tiesības atteikties pieņemt sadales sistēmā Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumu Nr. 78 "Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi" 1. pielikumā noteiktajām kvalitātes prasībām neatbilstošu gāzi. Saskaņā ar Sabiedrības un Akciju sabiedrības “Gaso” starpā noslēgtā 2022. gada 2. augusta sadarbības līguma 3.6. punktu, cita starpā, sadales sistēmā ievadāmās gāzes odorizācijas pakāpi nodrošina pārvades sistēmas operators – Sabiedrība. Pateicoties Sabiedrības pieredzei tās gāzes, kas tiek padota no pārvades sistēmas uz sadales sistēmu, odorizācijā, Sabiedrībā ir radīta vērtīga lietpratība odorizācijas jautājumos, tāpēc optimālais risinājums gāzes, kas sadales sistēmā tiek ievadīta no biometāna ražošanas iekārtas vai sašķidrinātās dabasgāzes termināļa, odorizācijai ir uzticēt šo pienākumu pārvades sistēmas operatoram.
Piedāvātā redakcija
Ja pārvades sistēmas operators un gāzes ievadītājs nav vienojušies citādi, pārvades sistēmas operators pieslēguma punktā veic dabasgāzes sistēmā ievadāmās gāzes uzskaiti un kontrolē šo noteikumu 1. pielikuma 1. - 19. punktā noteiktos sistēmā ievadāmās gāzes kvalitātes raksturlielumus un, ja nepieciešams, nodrošina dabasgāzes sadales sistēmā ievadāmās gāzes odorizāciju.
 
2.
Noteikumu (grozījumu) projekts
Pielikuma saturu skatīt dokumentā
Iebildums
Ministru kabineta 2022. gada 13. septembra noteikumu Nr. 567 "Noteikumi par prasībām biometāna un gāzveida stāvoklī pārvērstas sašķidrinātās dabasgāzes ievadīšanai un transportēšanai dabasgāzes pārvades un sadales sistēmā" (turpmāk – MKN 567) grozītās redakcijas 1. pielikumā (8. rinda) ir noteikts, ka viens no kontrolējamajiem gāzes kvalitātes parametriem ir metāna saturs sistēmā ievadītajā gāzē, kam jābūt vismaz 90 mol%.

Akciju sabiedrība "Conexus Baltic Grid" (turpmāk - Sabiedrība) jau iepriekš ir vērsusi Klimata un enerģētikas ministrijas (turpmāk - Ministrija) uzmanību uz apstākli, ka kopš 2022. gada Latvija lielāko daļu dabasgāzes saņem nevis pa cauruļvadiem no Krievijas, bet gan caur sašķidrinātās dabasgāzes termināļiem. Atšķirībā no pa cauruļvadiem piegādātās gāzes, kuras metāna saturu var paredzēt ar augstu ticamības pakāpi, pateicoties tam, ka tās avots (gāzes ieguves vieta) nemainās, caur sašķidrinātās dabasgāzes termināļiem saņemtajai gāzei avots var atšķirties katrai sašķidrinātās dabasgāzes kravai, tāpēc gāzes metāna saturs var atšķirties. Šīs metāna satura atšķirības ir neizbēgamas, tāpēc, kopš 2022. gada sākuma, metāna satura sliekšņa noteikšana normatīvajos aktos nav vēlama.
Papildus iepriekš minētajam, Sabiedrība norāda, ka pat ja metāna satura robežvērtība tiek dzēsta no MKN 567 pielikuma, citu gāzes kvalitātes parametru – piemēram, Vobbes skaitlis, augstākais sadegšanas siltums, zemākais sadegšanas siltums – kontrole nodrošinās, ka Latvijas savstarpēji savienotajā gāzapgādes sistēmā tiks ievadīta gāze ar augstu metāna saturu, kas sadegšanas procesā neradītu kaitējumu dabasgāzes lietotāju iekārtām, pat ja no MKN 567 1. pielikuma tiek dzēsta metāna satura robežvērtība.

Ņemot vērā iepriekš minēto, Sabiedrība iebilst, ka MKN 567 1. pielikuma 8. rinda “Metāns (mol%)” ir jādzēš.
Piedāvātā redakcija
-