Atzinums

Projekta ID
22-TA-2670
Atzinuma sniedzējs
Biedrība "Latvijas siltumuzņēmumu asociācija"
Atzinums iesniegts
30.11.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
2. Energoefektivitātes pienākuma shēmas atbildīgā puse attiecīgā saistību perioda ietvaros ir elektroenerģijas mazumtirgotājs, dabasgāzes mazumtirgotājs un centralizētās siltumapgādes komersants, kura pārdotais elektroenerģijas, dabasgāzes vai siltumenerģijas apjoms iepriekšējā kalendāra gadā pirms attiecīgā saistību perioda vai vismaz vienā kalendāra gadā attiecīgā saistību perioda ietvaros ir vismaz 10 GWh.
Iebildums
Atbilstoši MK 27.10.2009 noteikumiem Nr.1227 “Noteikumi par regulējamiem sabiedrisko pakalpojumu veidiem”, centralizētās siltumapgādes komersants, kura pārdotais siltumenerģijas apjoms gadā pārsniedz 5 GWh, ir pakļauts regulēšanai atbilstoši Likumam par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem. Ministru kabineta 21.10.2008 noteikumu Nr.876 “Siltumenerģijas piegādes un lietošanas noteikumi”, 29. punkts paredz ka Piegādātājs pārdod siltumenerģiju lietotājam atbilstoši tarifiem, kas apstiprināti un publicēti saskaņā ar likumu “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” un Enerģētikas likumu. Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmuma Nr.1/7 “Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” (Metodika), 14. punkts nosaka - aprēķinot siltumenerģijas tarifu, komersants precīzi un pārskatāmi atspoguļo siltumenerģijas ražošanai, sadalei, pārvadei un tirdzniecībai nepieciešamās tehnoloģiski un ekonomiski pamatotās izmaksas, iekļaujot tajās tikai ar šiem darbības veidiem saistītos aktīvus un darbības.
LSUA norāda, ka centralizētā siltumapgāde ir pilnībā regulēts pakalpojums, un komersantam, kas sniedz tikai regulētu siltumapgādes pakalpojumu, vienīgais izmaksu segšanas avots ir siltumenerģijas tarifs, attiecīgi pienākumus, kas tiek uzlikti CSA uzņēmumiem ar šiem noteikumiem,  nav iespējams veikt finansējuma nepieejamības dēļ.
 
Piedāvātā redakcija
LSUA kategoriski iebilst pret centralizētās siltumapgādes nozares uzņēmumu noteikšanu par Energoefektivitātes pienākumu shēmas atbildīgo pusi.
 
2.
Noteikumu konsolidētā versija
12.3. ar energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem pie galalietotāja.
Iebildums
CSA uzņēmumu klienti/ pakalpojuma saņēmēji ir mājas / daudzdzīvokļu ēkas, t.i. CSA uzņēmumu atbildības robeža ir siltumenerģijas skaitītājs pie ievada ēkā. Savukārt Noteikumi paredz veikt pasākumus pie gala lietotāja, t.i. gala lietotāja dzīvoklī. Šādu pasākumu veikšanai ir nepieciešams saņemt galalietotāja kā vienīgā dzīvokļa īpašnieka, kopīpašnieku vai dzīvokļu īpašnieku kopības piekrišanu. Ņemot vērā juridiskos un administratīvos šķēršļus, kā arī gadījumus, ja nekustamā īpašuma īpašnieks (-i) nepiekrīt veikt energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus viņa īpašumā, CSA kā atbildīgajai pusei pastāv nepārvarami šķēršļi izpildīt ar Noteikumiem uzlikto pienākumu veikt energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus pie gala lietotāja.
Piedāvātā redakcija
LSUA kategoriski iebilst pret centralizētās siltumapgādes nozares uzņēmumu noteikšanu par Energoefektivitātes pienākumu shēmas atbildīgo pusi.