Atzinums

Projekta ID
22-TA-1182
Atzinuma sniedzējs
Izglītības un zinātnes ministrija
Atzinums iesniegts
29.06.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Ņemot vērā Eiropas Komisijas Reģionālās politikas un pilsētpolitikas ģenerāldirektora (DG Regio) 2022. gada 7. jūnija vēstulē izteiktos komentārus, lūdzam precizēt MK rīkojuma projekta 1.pielikuma "Taisnīgas pārkārtošanās teritoriālais plāns" 2.1.2. sadaļas "Paredzētais zaudēto darbvietu skaits un pārkvalificēšanas vajadzības, ņemot vērā prasmju prognozes":
a) trešās rindkopas pēdējo teikumu, izsakot šādā redakcijā:
"Attiecībā uz cilvēkresursu attīstību,  vērtējot izglītības iestāžu pārklājumu reģionos – Vidzemē, Latgalē, Zemgalē un Kurzemē darbojas vairākas profesionālās un augstākās izglītības iestādes, kurās ir iespējama cilvēkresursu prasmju attīstība, pārkvalificēšana un nodarbināto prasmju uzlabošana: Vidzemē (piemēram, tehnoloģiju un dizaina, IKT, enerģētikas, mehatronikas u.c. jomās), Latgalē (piemēram, IKT, enerģētikas, kokrūpniecības, autotransporta, dizaina u.c. jomās), Zemgalē (piemēram, autotransporta, IKT, būvniecības, inženierzinātņu u.c. jomās) un Kurzemē (piemēram, IKT, mehatronikas, mašīnbūves, pārtikas u.c. jomās) (skat. 20.-23.piel.), kas ir būtisks priekšnoteikums klimatneitrālas ekonomikas attīstībai un transformācijas seku mazināšanai (prioritāri kūdras nozares sektorā nodarbinātajiem saistībā ar nozares transformāciju)."
b) papildinot ar jaunu rindkopu šādā redakcijā:
"Cilvēkresursu prasmju attīstības vajadzību piedāvājums reģionos tiek plānots atbilstoši šobrīd spēkā esošajās plānošanas reģionu attīstības programmās[26] noteiktajām reģiona uzņēmējdarbības attīstības tendencēm, prioritātēm un tautsaimniecības nozaru pieprasījumam: Vidzemē – piemēram, tehnoloģiju un eksporta ietilpīga ilgtspējīga kokapstrāde, iekļaujot mēbeļu ražošanu, pārtikas un dzērienu ražošana, mežsaimniecība, lauksaimniecība, iekļaujot lopkopību, veselības rehabilitācija un aprūpe, atjaunojamo resursu enerģijas ražošana, zilā bioekonomika, iekļaujot zivsaimniecību; Latgalē – piemēram, attīstīt eko-industriālu un viedu uzņēmējdarbību, konkurētspējīgu transporta sistēmu, būvniecības, IKT (t.sk. digitālās un tehnoloģiju izmantošanas prasmes), tūrisma, radošo industriju, loģistikas, lauksaimniecības, vides kvalitātes  u.c. nozares; Zemgalē - piemēram, attīstīta bioekonomika, t.sk. lauksaimniecība un pārtikas rūpniecība, dabas resursu apsaimniekošana, t.sk. ilgtspējīga mežsaimniecība, kokapstrāde, ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde, gudrā un videi draudzīgā ekonomika, pielāgošanās klimata pārmaiņām, metālapstrādes, mašīnbūves, ķīmiskās rūpniecības, kokapstrādes, pārtikas rūpniecības un tekstilrūpniecības attīstība, viedie materiāli un tehnoloģijas, tūrisms; Kurzemē – piemēram, attīstīt apstrādes rūpniecības nozari, lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības nozari, transporta un uzglabāšanas nozari, vairumtirdzniecību un mazumtirdzniecību, automobiļu un motociklu remonts, būvniecības nozari, u.c. nozares."

[26] http://jauna.vidzeme.lv/upload/attstbas_dokumenti/VPR_AP_2022-2027_2.1.pdf;
https://lpr.gov.lv/wp-content/uploads/2006/planosana/Latgales-pl%C4%81no%C5%A1anas-re%C4%A3iona-Att%C4%ABst%C4%ABbas-programma-2021.-2027.gadam_.pdf
https://www.zemgale.lv/images/ZPR_AP_2027_final.pdf
https://www.kurzemesregions.lv/wp-content/uploads/2022/06/KPR_AP_2021.-2027._Strategiska_dala_Gala_redakcija.pdf
Piedāvātā redakcija
-