Atzinums

Projekta ID
22-TA-2828
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
18.10.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
IV. Pasākuma īstenošanas nosacījumi
Iebildums
Atbilstoši LM/TM  vadlīnijām par HP īstenošanu un uzraudzību (skatīt šeit: https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027),  aicinām iekļaut noteikumu projektā pienākumu finansējuma saņēmējam uzkrāt datus par horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”  diviem rādītājiem.
Piedāvātā redakcija
1) izstrādāto vai pilnveidoto izglītības programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu, t.sk. digitālo,  kuros ir integrēti dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumi, skaits  (VINP02); 2) personu, kuras ir piedalījušās apmācību programmās, kurās ir integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumiem, skaits (VINP03).
2.
Anotācija (ex-ante)
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Iebildums
Aicinām papildināt sadaļu ar HP darbību aprakstu, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas, atbisltoši LM/TM vadlīnijām horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" īstenošanas un uzraudzības metodikai (2021-2027) (https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027).
Īpaši aicinām pievērst uzmanību tam, ka, nodrošinot projekta vadību un īstenošanu, apmācības un klātienes vai tiešsaistes lekcijas vai seminārus, izstrādājot  profesionālās kompetences pilnveides programmas un materiālus, ir jānodrošina šo produktu piekļūstamība cilvēkiem ar invaliditāti.
Piedāvātā redakcija
SAM ietvaros tiks īstenotas HP darbības, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības: 

1) vispārīgas darbības 
- projekta vadībā un īstenošanā tiks ievēroti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas ir nediskriminējošas un iekļaujošas cilvēkiem ar invaliditāti;
- īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par kādu no dzimumiem, personām ar invaliditāti, reliģisko pārliecību, vecumu, rasi un etnisko izcelsmi vai seksuālo orientāciju (skat. LM metodisko materiālu “Ieteikumi diskrimināciju un stereotipus mazinošai komunikācijai ar sabiedrību”, (pieejams šeit: https://www.lm.gov.lv/lv/metodiskie-materiali); https://www.lm.gov.lv/lv/media/18838/download);
- projekta vadība un īstenošana notiks personām ar funkcionāliem traucējumiem pielāgotās telpās, tostarp pielāgotas informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, ja tas ir nepieciešams.

2) specifiskas darbības
- tiks nodrošināti konsultatīva rakstura pasākumi par personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju  jautājumiem, tostarp piesaistīti eksperti vai nodrošinātas konsultācijas ar nevalstiskajām organizācijām, kas pārstāv personu ar invaliditāti intereses (piemēram, informatīvo materiālu izstrādes procesā, pakalpojuma sniegšanas telpu vides piekļūstamības novērtēšanai, mērķa grupu uzrunāšanai un sasniegšanai u.c. (attiecīgi pievienojot dokumentus, piem. konsultāciju protokolus u.c.);
- mācību programmu saturā tiks integrēti jautājumi par vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesībām;
- mācību programmas tiks izstrādātas un pasniegtas piekļūstamos formātos (t.sk. audiāli un elektroniski), piemēram, ar burtu palielinājuma iespēju personām ar redzes invaliditāti.


 
3.
Anotācija (ex-ante)
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Iebildums
Visos ES fondu procesos ir jāņem vērā dzimumu līdztiesības integrētā pieeja un jāveicina vīriešu un sieviešu līdztiesība. 
Plānojot projektus un to īstenošanas noteikumus, būtu jau laikus jāparedz dažādas individuālas situācijas un arī veidus, kā tās vislabāk risināt.
Piemēram, līgumos ar indukcijas gada dalībniekiem ir jāparedz situācijas, ka pasākuma īstenošanas laikā  sievietei - indukcijas gada dalībniecei - var būt nepieciešams izmantot ar grūtniecību saistītos atvaļinājumus, kā arī vīriešiem un sievietēm -  bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna dzimšanu vai adopciju. Līdz ar to  līgumos ir jāparedz nosacījumi, lai tie neradītu nevienlīdzīgu situāciju tiem skolotājiem - indukcijas gada dalībniekiem  (gan sievietēm, gan vīriešiem), kuriem rodas nepieciešamība izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu. Attiecīgi jau sākotnēji ir jāparedz iespēju pagarināt līguma termiņu, kas ir attiecināms uz indukcijas gada dalībnieka statusu, ja persona ir izmantojusi bērna kopšanas atvaļinājumu, tostarp vienādi nosacījumi ir jāparedz visu pasākuma īstenošanas kārtu dalībniekiem. Vienlaikus ir jāņem vērā, ka gadījumos, kad indukcijas dalībniekam iestājas minētie apstākļi, nebūtu pieļaujams, ka dalībnieks tiek aizstāts ar citu dalībnieku, jo tas kavētu aizstātās personas individuālo karjeru un izaugsmi. 

Vienlaikus lūdzam papildināt sadaļu ar HP darbībām, kas veicina dzimumu līdztiesību.



 
Piedāvātā redakcija
Līgumos ar indukcijas gada dalībniekiem tiks paredzētas situācijas, ka pasākuma īstenošanas laikā  sievietei - indukcijas gada dalībniecei - var būt nepieciešams izmantot ar grūtniecību saistītos atvaļinājumus, kā arī  sievietēm un vīriešiem - bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna dzimšanu vai adopciju. Līdz ar to  līgumos tiks paredzēti nosacījumi attiecībā uz iespēju pagarināt līguma termiņu, kas ir attiecināms uz indukcijas gada dalībnieka statusu, ja persona ir izmantojusi bērna kopšanas atvaļinājumu un vienādi nosacījumi tiks paredzēti visu pasākuma īstenošanas kārtu dalībniekiem. 

SAM projektu ietvaros tiks īstenotas vispārīgas un specifiskas HP darbības.
1) vispārīgas darbības:
- visi dati par pasākuma mērķa grupām, kur vien tas ir iespējams, tiks sniegti sadalījumā pēc dzimumiem;
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošinātas vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos;
2) specifiskas darbības:
- tiks nodrošinātas dzimumu līdztiesības ekspertu konsultācijas (vai konsultatīva rakstura pasākumi) mācību līdzekļu satura izvērtēšanai no dzimumu līdztiesības viedokļa (attiecīgi pievienojot dokumentus, piem. konsultāciju protokolus, pakalpojuma līgumus u.c.);
- semināru, apmācību, darbnīcu un konferenču saturā tiks integrēti dzimumu līdztiesības un nediskriminācijas jautājumi.
 
4.
Anotācija (ex-ante)
8.2. Cita informācija
Iebildums
Aicinām papildināt sadaļu ar informāciju par SAM ietekmi uz horizontālo principu  "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" (HP), iekļaujot vismaz  informāciju par:

- SAM/pasākuma ietekmi uz HP (saskaņā ar LM/TM vadlīnijām 4.2.2.7. pasākumam ir netieša ietekme uz HP);
- HP vērtēšanas kritērija veidu, kurš tiks piemērots projektu iesniegumu vērtēšanā (kvalitātes kritērijs, skat. LM/TM vadlīniju 6.1. sadaļu un FM metodikas par Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Eiropas Sociālā fonda plus,  Kohēzijas fonda un Taisnīgas pārkārtošanās fonda projektu  iesniegumu atlasi 2021.–2027.gadam 10.1.sadaļu);
- HP rādītājiem (skat. LM/TM metodikas 4.pielikumu).

Lai pārliecinātos, ka, izstrādājot noteikumu projektu, HP tiek ievērots, aicinām izmantot  LM/TM vadlīniju 2. pielikumā “Kontroljautājumi atbilstības horizontālajam principam “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” pārbaudei” un 3. pielikumā “Kontroljautājumi atbilstības Pamattiesību hartai pārbaudei” esošās pārbaudes lapas un tās saglabāt audita vajadzībām.
Piedāvātā redakcija
4.2.2.7. pasākuma investīcijām būs netieša ietekme uz horizontālo principu „Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”. Pasākuma projektu iesniegumu vērtēšanā tiks piemēroti kvalitātes kritēriji, kas nozīmē, ka projekti, kas efektīvāk veicina viena vai vairāku horizontālo principu mērķu sasniegšanu, saņem augstāku kvalitatīvo vērtējumu kopumā.

MK noteikumi paredz pienākumu finansējuma saņēmējam uzkrāt informāciju par HP rādītājiem:
1) izstrādāto vai pilnveidoto izglītības programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu, t.sk. digitālo, kuros ir integrēti dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumi, skaits (VINP02);
2) personu, kuras ir piedalījušās apmācību programmās, kurās ir integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumiem, skaits (VINP03).