Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 22.augustā.
Projekta ID
22-TA-1713
Atzinuma sniedzējs
Biedrība "Latvijas siltumuzņēmumu asociācija"
Atzinums iesniegts
22.06.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Noteikumu projekta anotācijā ir teikts, ka “Komersants, kas veic no sadedzināšanas iekārtām radīto pelnu apsaimniekošanu līdz stadijai, kad iegūtie pelni atbilst visiem noteikumu projektā ietvertajiem atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanas kritērijiem, ir apzīmēts kā pārstrādātājs. Tā ir jauna persona esošajā siltuma enerģijas ražošanā radīto pelnu apsaimniekošanas sistēmā, kas darbojas kā starpnieks starp siltuma enerģijas ražotāju un iegūto pelnu pircēju. Siltuma enerģijas ražotāji - CSA uzņēmumi - ir personas, no kā pārstrādātājs ievāc pelnus, bet tiem nav saistošas šajos noteikumos noteiktās prasības, kas attiecas uz otrreizējo izejvielu ražošanu.”
Izvērtējot iepriekšējās saskaņošanas kārtās iesniegtos komentārus/ priekšlikumus un informāciju par lēmumu ņemt vai neņemt tos vērā, LSUA secina, ka, lai arī pie LTRK 13.04.2023. paustā iebilduma (Izziņas 4.punkts) norādīts, ka priekšlikums ņemts vērā, tomēr Noteikumu projekts nav papildināts regulējumu gadījumiem, ja uzņēmums pats vēlas saražotajiem pelniem izbeigt atkritumu statusu un tos tālāk pārdot kā materiālu. LSUA uzskata, ka, ieviešot jaunu personu siltumenerģijas ražošanā radīto pelnu apsaimniekošanas sistēmā, ir jāparedz iespēja arī CSA uzņēmumiem kļūt par pelnu pārstrādātāju.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
LSUA norāda, ka Koksnes sadedzināšanas pelnu kā otrreizēji izmantojamu materiālu gala statusa noteikšanas (Nr.1-08/81/2019.) ekspertu novērtējumā ir minēts, ka “[..] tiek rekomendēts atbilstoša sastāva koksnes pelnus klasificēt kā lauksaimniecībā izmantojamu kaļķojamo materiālu vai kā augsnes ielabotāju. Kaļķojamajam materiālam vai augsnes ielabotājam, kas ražots no koksnes pelniem būtu jāatbilst zemāk aprakstītajiem kritērijiem (tab. 4.1.,4. 2).[..]” Turklāt Ekspertu novērtējumā ir vesela nodaļa ar rekomendācijām un Latvijas koksnes pelnu atbilstību lauksaimniecības vajadzībām, kurā minēts, ka “Balstoties uz citu valstu pieredzi koksnes pelnu izmantošanā lauksaimniecībā un pēc līdzīgiem kritērijiem izvērtējot vietējo koksnes pelnu sastāva analīzi, tiek rekomendēts atbilstoša sastāva koksnes pelnus klasificēt kā lauksaimniecībā izmantojamu kaļķojamo materiālu vai kā augsnes ielabotāju. Kaļķojamajam materiālam vai augsnes ielabotājam, kas ražots no koksnes pelniem būtu jāatbilst zemāk aprakstītajiem kritērijiem (tab. 4.1.,4. 2).”
Ņemot vērā minēto, LSUA norāda, ka pētījuma laikā konstatētais palielinātais svina saturs vienā konkrētā paraugā nav pietiekams arguments, lai pretēji rekomendācijām liegtu  CSA radītos pelnus izmantot lauksaimniecībā.
 
Piedāvātā redakcija
Lūdzam papildināt pelnu pielietojuma veidu uzskaitījumu, iekļaujot tajā sekojošas lietošanas iespējas:
- mežsaimniecībā kā izejvielu;
- lauksaimniecībā kā augsnes ielabošanas līdzekli iestrādei augsnē;
- bioloģiskajā lauksaimniecībā kā augsnes ielabošanas līdzekli.